Close
Faqja 10 prej 27 FillimFillim ... 8910111220 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 181 deri 200 prej 524
 1. #181
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  "...q t gjith t nderojn Birin si e nderojn Atin."  Ather Jezusi u tha:

  Prnjmend, prnjmend po ju them: Biri smund t bj asgj prej vetvetes, prve ka sheh se bn Ati; ka bn Ai, po at gj bn edhe Biri.

  Sepse Ati e do Birin dhe i zbulon gjithka bn ai.

  Do ti zbuloj edhe vepra m t mdha se kto q t mbeteni t habitur.

  Dhe, sikurse Ati i ngjall t vdekurit e i bn t jetojn, ashtu edhe Biri i bn t jetojn ata q do.

  Ati n t vrtet nuk gjykon asknd, pse krejt gjykimin ia la n dor Birit, q t gjith t nderojn Birin si e nderojn Atin.

  Kush nuk e nderon Birin, nuk e nderon as Atin q e drgoi.

  Prnjmend, prnjmend po ju them: kush e dgjon fjaln time dhe beson n at q m drgoi, ka jetn e pasosur dhe ai nuk del n gjyq, por tashm kaloi prej vdekjes n jet.
  Prnjmend, prnjmend po ju them: po vjen koha ‑ tani sht ‑ kur t vdekurit do ta dgjojn zrin e Birit t Hyjit dhe ata q ta dgjojn, do t jetojn.

  Dhe, sikurse Ati e ka jetn n vetvete, po ashtu i dha zotsin edhe Birit ta ket jetn n vetvete. (Gjn 5; 19-26)  www.bibla.net
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 2. #182
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  "Kush ka etje le t vij tek un!"


  Ditn e fundit, n ditn e madhe t fests, Jezusi u ngrit dhe tha me z t lart:

  Kush ka etje le t vij tek un!

  Le t pij kush beson n mua!

  Si thot Shkrimi i shenjt:

  Lumenj uji t gjall do t rrjedhin prej barkut t tij!

  Kt e tha pr Shpirtin, q kishin pr ta marr ata, q besojn n t. Asohere, n t vrtet, Shpirti nuk ishte dhn ende, sepse Jezusi ende nuk kishte hyr n lavdi.
  Disa prej popullit, kur i dgjuan kto fjal, thoshin:

  Ky sht me t vrtet Profeti!

  T tjer thoshin:

  Ky sht Mesia!

  Prap disa t tjer thoshin:

  Vall, a prej Galiles do t dal Mesia? Po a nuk thot Shkrimi i shenjt se Mesia vjen nga pasardhsit e Davidit, mu nga Betlehemi, prej vendit nga ishte Davidi?

  Kshtu u b prarje n popull pr shkak t tij. (Gjn 7; 37-43)


  www.bibla.net
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 3. #183
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  "Kush vjen pas meje nuk do t ec n errsir"  Ather Jezusi u tha prsri:

  Un jam drita e bots.

  Kush vjen pas meje, nuk do t ec n errsir, por do ta ket dritn e jets.

  Ather farisenjt i than:

  Ti vet po bn dshmi pr vetveten: dshmia jote smund t jet e vrtet.

  Jezusi u prgjigj:

  Po qe se un bj dshmi edhe pr vetveten, prap se prap dshmia ime sht e vrtet, sepse e di se prej nga erdha e kah shkoj.

  Ndrsa ju nuk dini as prej nga vij as kah shkoj.

  Ju gjykoni si dukem prjashta, (gjn 8; 12-15)  www.bibla.net
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 4. #184
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  "Do t vdisni n mkatet tuaja nse nuk besoni se UN JAM"  E Jezusi u tha:

  Ju jeni prej ktu posht kurse un jam prej s Larti. Ju jeni prej ksaj bote kurse un nuk jam prej ksaj bote.

  Prandaj edhe ju thash: Do t vdisni n mkatet tuaja!

  Pr t vrtet nse nuk besoni se UN JAM do t vdisni n mkatet tuaja. (Gj 8; 23-24)  www.bibla.net
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 5. #185
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  "Ju nuk m njihni mua.."  Jezusi iu prgjigj:

  Ju nuk m njihni mua as Atin tim.

  Po t m njihnit mua do ta njihnit edhe Atin tim! (Gj 8; 19)
  www.bibla.net
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 6. #186
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  "..do t vdisni n mkatin tuaj"  Jezusi u tha prsri:

  Un po shkoj e ju do t m krkoni dhe do t vdisni n mkatin tuaj.

  Ku un shkoj, ju smund t vini. (Gj 8; 21)


  www.bibla.net
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 7. #187
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  "Po t ishit bijt e Abrahamit, do t bnit veprat e Abrahamit"


  Ata iu prgjigjn:

  “Ati yn sht Abrahami.”

  Jezusi u tha:

  Po t ishit bijt e Abrahamit, do t bnit veprat e Abrahamit! Dhe, ja, krkoni t m vritni mua, q ju fola t vrtetn, q e dgjova prej Hyjit.

  Nj gj t till Abrahami s’e bri kurr. Ju bni veprat e babait tuaj.” (Gjn 8; 39-41)  www.bibla.net
  Ndryshuar pr her t fundit nga toni77_toni : 25-06-2009 m 19:31
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 8. #188
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  "Babai juaj sht djalli"  Po ta kishit Hyjin At, do t m donit edhe mua, sepse un prej Hyjit dola dhe erdha; nuk erdha prej vetvetes, por Ai m drgoi.

  Prse nuk e merrni vesh fjaln time?

  Pse nuk jeni t zott ta dgjoni fjaln time!

  Babai juaj sht djalli e ju dshironi t kryeni vullnetin e babait tuaj.

  Ai qe vrastar njerzish q n fillim, nuk mundi t qndroj n t vrtetn, sepse n t nuk ka t vrtet.

  Sa her gnjen, flet prej natyrs s vet sepse sht gnjeshtar dhe babai i gnjeshtrs. (Gj 8; 42-44)


  www.bibla.net
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 9. #189
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  "Kush ecn n terr nuk di kah shkon"
  Ather Jezusi u tha:

  Edhe pr pak koh sht drita me ju, ecni derisa t keni drit q t mos ju zr terri.

  Kush ecn n terr nuk di kah shkon.

  Derisa t keni drit, besoni n dritn, q t bheni bijt e drits. (GJ 12; 35-36)  www.bibla.net
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 10. #190
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  "Un jam n Atin dhe Ati sht n mua"  Filipi i tha:

  “Zotri, na e dfto Atin e na mjafton!”

  “O Filip ‑ i tha Jezusi ‑ kaq shum koh jam me ju e nuk m njohe ende?

  Kush m ka par mua, ka par edhe Atin.

  Si thua, pra: ‘Na e dfto Atin!’

  Po a nuk beson se un jam n Atin e Ati sht n mua?

  Fjalt q jua them, nuk jua them prej vetvetes:

  Ati q banon n mua i kryen veprat e veta.

  M besoni mua:

  Un jam n Atin dhe Ati sht n mua.

  Prndryshe, besoni pr shkak t vet veprave! (Gjn 14; 8-11)  www.bibla.net
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 11. #191
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  "... e vetm npr T fitohet shlbimi."  Ather Pjetri, plot me Shpirt Shenjt, u tha:

  Kryetar t popullit dhe pleq! Pasi ju sot po na merrni n gjykim pr nj vepr t mir q ia bm nj t smuri e po na pyesni si ky njeri u shrua; le ta dij secili prej jush dhe mbar populli i Izraelit: ky njeri qndron para jush shndosh n saje t Emrit t Jezu Krishtit Nazarenas, q ju e kryqzuat, por q Hyji e ngjalli prej s vdekuri. Jezusi sht

  guri q ju, ndrtues,

  e qitt jasht prdorimit,

  por q u b gur i kndit,


  e vetm npr T fitohet shlbimi. (Veprat e Apostujve: 4; 8-12)

  www.bibla.net


  vazhdon-->
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 12. #192
  e kapur nga Krishti Maska e Noku Ymeri
  Antarsuar
  05-03-2009
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  34
  Postime
  84
  Sepse edhe Biri i njeriut nuk erdhi q t`i shrbejn, por pr t shrbyer dhe pr t dhn jetn e tij si mim pr shpengimin e shum vetve.Mateu 20:28
  Kush ka Birin ka Jeten

 13. #193
  Shtiracak, nxirre m par traun nga syri yt


  A mund ti prij i verbri t verbrit? A thua sdo t bien t dy n grop? Nuk sht nxnsi m i aft se msuesi; por, do nxns plotsisht i aftsuar, do t jet si msuesi i vet.

  Po pse e shikon lmishten n sy t vllait tnd e nuk e sheh traun n syrin tnd?

  Si mund ti thuash vllait tnd: Vlla, ndal ta heq lmishtn, q ke n sy, ti q nuk e sheh traun n sy tnd? Shtiracak, nxirre m par traun nga syri yt dhe ather do t shohsh qart ta nxjerrsh lmishten nga syri i vllait tnd.

  Lk 6: 39-42
  "..ju do t vdisni n mkatet tuaja, po t mos besoni se UN JAM".

 14. #194
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  Jo, por vetm n saje t besimit!  Tani ve, pavarsisht nga Ligji, u dftua vepra shlbimtare e Hyjit, e dshmuar prej Ligjit e prej Profetve, vepra shlbimtare e Hyjit me an t besimit n Jezu Krishtin pr t gjith ata q besojn pa far dallimi, sepse t gjith mkatuan dhe u prjashtuan nga lumturia e Hyjit ‑ e me hirin e tij, t gjith e fituan falas drejtsin, n saje t shprblimit q bri Jezu Krishti. At Hyji e caktoi t jet, n saje t fes, fli pajtuese me an t gjakut t vet. Deshi kshtu t tregoj drejtsin e vet, sepse i la pa ndshkuar mkatet e mparshme n kohn e durimit t vet ‑ e n kohn e tashme e dfton drejtsin e vet pr t qen i drejt e pr t shfajsuar at q sht n fen e Jezusit.

  A ka, pra, arsye pr tu krenuar?

  ‑ Kurrsesi!

  ‑ N saje t cilit Ligj? N saje t veprave?

  ‑ Jo, por vetm n saje t besimit! Sepse ne mendojm se njeriu shfajsohet me an t besimit, pa veprat e Ligjit. (Romakeve 3;21-28)


  www.bibla.net


  vazhdon-->
  Ndryshuar pr her t fundit nga toni77_toni : 24-08-2009 m 19:08
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 15. #195
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  "Hyji i Abrahamit, Hyji i Izakut, Hyji i Jakobit"  Bijt e ksaj bote marrin gra ose burra. Kurse, ata q u gjetn t denj t ken pjes n at bot e n ringjallje t t vdekurve, as smarrin gra as smarrin burra.

  Ata as q mund t vdesin m: jan porsi engjjt e, pr arsye se e rifituan jetn me ringjallje, jan bijt e Hyjit.

  E se t vdekurit do t ringjallen vet Moisiu e shnoi n fragmentin mbi kaubn, n t cilin e quan Zotin Hyji i Abrahamit, Hyji i Izakut, Hyji i Jakobit. Hyji nuk sht Hyj i t vdekurve, por i t gjallve, sepse t gjith pr t jetojn. (Lk 20; 34-38)  www.bibla.net


  vazhdon-->
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 16. #196
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  "O Hyj, ki mshir pr mua mkatarin!"  Dy njerz u ngjitn n Tempull pr tu lutur: njri farise e tjetri tagrambledhs.

  Fariseu, si qiri n kmb, lutej n vetvete kshtu: T falnderoj, o Hyj, q nuk jam porsi njerzit e tjer: cuba, t padrejt, kurorshkels, ose ‑ si ky tagrambledhs. Agjroj dy her n jav, jap t dhjetn e krejt fitess.

  Kurse tagrambledhsi zuri vend n fund, nuk i bhej as syt ti ngrej drejt qiellit, por rrihte kraharorin e vet e thoshte: O Hyj, ki mshir pr mua mkatarin!

  Un po ju them: ky u kthye n shtpin e vet i shfajsuar e jo ai, sepse: kushdo krenohet, do t prvujtrohet ndrsa kush prvujtrohet, do t lartsohet. (LK 18; 10-14)  www.bibla.net


  vazhdon-->
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 17. #197
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  "Mos u betoni; as me Qiell, sepse ai sht froni i Hyjit"


  Keni dgjuar gjithashtu se u qe thn t vjetrve: Mos e the betimin, por zbato ka i ke premtuar Zotit me betim! E un po ju them:

  assesi mos u betoni; as me Qiell, sepse ai sht froni i Hyjit,

  as me Tok, sepse ajo sht shtroja e kmbve t tij,

  as me Jerusalem, sepse ai sht qyteti i Mbretit t madh.

  Mos bj be as n kokn tnde, sepse nuk je i zoti as nj fije floku ta bsh t bardh ose t zez.

  Fjala juaj le t jet: Po, po; jo, jo! kado q sht m tepr se kaq, vjen prej Qoftlargut.  www.bibla.net


  vazhdon-->
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 18. #198
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  "Ati juaj q sht n qiell, do tu jap gjra t mira atyre q ia lypin".  Lypni e do tju jepet, krkoni dhe do t gjeni, trokitni e do tju elet! Sepse, kush lyp, i jepet, kush krkon gjen, e kush troket, i elet.

  Dhe, a gjendet njeri ndr ju, q po i lypi i biri buk, i jep gur? Ose, po i lypi peshk, i jep gjarpr?

  Po ja, pra, nse ju q jeni t kqij, dini tu jepni gjra t mira bijve tuaj, aq m tepr Ati juaj q sht n qiell, do tu jap gjra t mira atyre q ia lypin.

  Gjithka dshironi tju bjn juve njerzit, bjuani edhe ju atyre! Ja, vrtet Ligji e Profett! (Mt 7; 7-12)  www.bibla.net


  vazhdon-->
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 19. #199
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  "Lutju Atit tnd q sht n fshehtsi"  Kur t luteni, mos bni si shtiracakt, t cilve u plqen t luten n kmb n sinagoga dhe n sheshe t rrugve, q ti shohin njerzit. Prnjmend po ju them: u ndan ve me at shprblim!

  Ndrsa ti, kur t lutesh, hyr n dhomn tnde, mbylle pas vetes dern e lutju Atit tnd q sht n fshehtsi; e Ati yt q sheh n fshehtsi, do t t shprblej". (Mt 6; 5-6)  www.bibla.net


  vazhdon-->
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 20. #200
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  "Kur t agjroni, mos u mrrolni ...pr tu treguar njerzve se agjrojn"
  Edhe kur t agjroni, mos u mrrolni porsi shtiracakt, t cilt marrin nj hije t rnd n fytyr pr tu treguar njerzve se agjrojn: prnjmend po ju them: u ndan ve me at shprblim!

  Ti, prkundrazi, kur t agjrosh, preroje kokn tnde dhe laje fytyrn tnde, q t mos e vn re njerzit se po agjron, por Ati yt, q sht n fshehtsi. Ati yt q sheh n fshehtsi, do t t shprblej. (Mt 6 16-18)  www.bibla.net


  vazhdon-->
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

Faqja 10 prej 27 FillimFillim ... 8910111220 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 15-12-2008, 14:49
 2. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 28-03-2006, 03:36
 3. Letrsia shqiptare: probleme teorike-kritike n gjykimin e vlerave letrare
  Nga Kosovari_78_Ca n forumin Enciklopedia letrare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 25-01-2005, 15:56
 4. Fjalor Biblik - Albanian Biblical Dictionary
  Nga FJALORI n forumin Komuniteti protestant
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 23-01-2005, 17:53

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •