Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 9
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
    Anëtarësuar
    12-01-2008
    Vendndodhja
    Rahovec,Kosovë
    Postime
    13,529

    Miftar KRYEZIU, Udhëkryqet e një maturanteje - roman

    Për lexuesit e Forumit shqipztar, në pjesë-pjesë, do t'Jua postoj romanin e poetit, romansierit e kritikut letrar të Rahovecit, Miftar KRYEZIUT.

    Besojë se do t'Ju pëlqejë e do t'i kaloni çastet e bukura kur jeni të disponuar për lexim.


    MIFTAR KRYEZIU

    UDHËKRYQET
    E NJË MATURANTEJE
    (roman)















































    Tema e dashurisë

    Veprat më të mëdha në historinë e njerëzimit janë frymëzuar nga dashuria. Kësaj ndjenje Platoni në antikë ia kushtoi një dialog të tërë filozofik, “Bashkpirjen”; Rumi librin poetik “Divani i Shamsi Tabrizit”; Petrarka sonetet “Kanconieri”, ndërkaq Miftar Kryeziu romanin “Udhëkryqet e një maturanteje”.
    A e vlen të jetohet pa dashuri? Cila është dashuria e vërtetë: dashuria si adhurim i tjetrit, pa pasur si qëllim çuarjen përpara të gjinisë njerëzore, apo, ajo që ngërthen këtë qëllim?
    Megjithatë, edhe pasi lexuesi t’i bjerë në fund këtij libri sa të bukur, aq edhe tronditës, të shkruar me një stil të veçantë psikologjik, prapë misteri i dashurisë mbetet mister, sepse autori edhe më tej, çështjen e lë të hapur.

    Prishtinë, maj 2008. Sali Bytyçi












    Përherë e kam ndierë
    të nevojshme t’i përkushtohesha
    dikujt, për diçka, i tëri gjer në
    dhembshuri; t’i kushtohesha,
    ndoshta me një pasion kozmik,
    e më pas nga atje, t’i njihja
    rrënjët e unit...!
    .................................................. .........
    .................................................. .........
    ..., për Ty, Luiza, që:
    - desha, por s’të njoha asnjëherë!


















    Prolog

    Unë nuk kam nevojë të nis shkrimin e romanit tim me: “ndoshta njëherë ka ndodhur…”, ose, “ndoshta tani ndodh…”, apo “ndoshta ndonjëherë do të ndodhë…”, sepse atëherë do t’më duhej që ngjarjen në roman ta imagjinoja dhe fantazoja tërësisht.
    Jo, s’kam nevojë, ngase shkrimi i këtij romani është i bazuar tek një rrëfim i dimensioneve reale, të cilin ma tregoi pronarja e banesës sime, me nofkën Stili, në një mesditë qershori të vitit 1996, kur po bëja përpjekjet maksimale që, atë muaj, t’i mbaroja studimet për Fizikë.
    Për ndryshim nga ëndrrat, që zakonisht janë të parapëlqyera të zbërthehen në mëngjesin e hershëm dhe përrallat të tregohen në mbrëmjen e vonë, ngjarjet, sikur parapëlqehen të rrëfehen në mesditë.
    Dhe ti, i nderuar lexues, do kujtosh se Unë dhe Stili, siç e quanin shumica e njerëzve të asaj lagje këtë stiliste të fustaneve, e respektuam këtë kohë për rrëfim?
    T’ju them të drejtën, jo. Kjo ndodhi rastësisht dhe ja se si:
    Në dhomën ku banoja që prej një muaji e gjysmë, ishin edhe dy brucoshë (kështu i quanim studentët e vitit të parë), të cilët ishin paksa të zhurmshëm dhe më pengonin të koncentrohem në thellësi të leximit.
    Ndaj, një ditë, pikërisht në atë mesditë, kur ata kishin dalë në qytet, unë, duke ia treguar edhe shkakun, iu luta Stilit, të kaloja i vetëm në dhomën tjetër, që ishte përballë derës së hyrjes, në fund të korridorit.
    Meqë tek ajo gëzoja një respekt më të veçantë se gjithë studentët që banonin edhe në dy dhoma tjera, asaj sikur i erdh keq të më kundërshtoj.
    - Ajo është paksa më e vogël, - u përgjigj me një dilemë, - dhe aty kam gjësende…, disa prej të cilave, duhet të mblidhen e të ruhen të mbyllura në një orman, që ti… s’mund ta përdorësh atë.
    - Ndoshta mund t’ju ndihmojë, që ato t’i rendisim brenda tij? – pyeta dyshimtë, ngase, veç dridhjeve të zërit, tek ajo, vëreja edhe ca nuanca ndryshimesh, që i shfaqeshin në pamjen e fytyrës.
    Pasi u mendua gjatë e gjatë, së fundi tha: - Atëherë eja pas meje.
    Kur hymë në atë dhomë, ajo më propozoi të ulem në një ulëse, që ishte në anën e majtë afër dritares, përballë së cilës, në anën tjetër, në pjesën e lartë të murit, shihja të varura: një fustan model-mature, një portret vajze, e rregulluar në një ram të modelit të vjetër, dhe një si libër, apo fletore, po ashtu e vjetër xhepi, e lënë kujdesshëm mbi ramin e portretit, në kopertinën e të cilit, me shkronja të stilizuara dore, lexonte:
    - “Libri i librave” -
    Një heshtje e shkurtër e cila na pezulloi si në një vegim, më dha hapësirë për atë grimë kohë, të perceptoja laramani të ndryshme meditimesh ndaj këtij “sistemi”, që e vështroja para syve të mi.
    - I shihni këto gjëra përballë? – pyeti duke më shkëputur nga ritmi i paragjykimeve që ngatërroja.
    - I shoh, - u përgjigja.
    - Që nga maji i vitit 1978, ia ruaj me plot përkushtim si testament, një maturanteje të atëhershme, e quajtur Luiza.
    …një ankth i pazëshëm sikur priste që ajo të vazhdonte rrjedhën e shpjegimit të arsyes.
    - Sigurisht që tani doni të dini më hollësisht për to.
    - Padyshim, - fola me një ton lakmues.
    - Unë nuk do të të jap asnjë shpjegim, por do ta jap “Librin e librave”, që vetë ta lexoni.
    Aty, ka shumë e shumë ide, mendime e meditime thelbësore, të cilat do t’i hasni të mbledhura gjithkah dhe të shkruara nga dikush, që do ta njihni gjatë leximit.
    Ndërsa, në faqet e fundit të tij, ky libër mbyllet me një ngjarje, të shkruar nga vetë dora e saj.
    Është një ngjarje e jashtëzakonshme që asaj i ndodhi brenda intervalit kohor prej rreth tridhjetë e tri orësh, pra, përafërsisht prej pasdites së një të shtune, deri pas mesnate të së dielës, dhe ti, po deshe, që tani, mund t’ju lë qetë për disa orë, derisa ta lexoni.
    - Pajtohem, - i thashë Stilit dhe i ngazëllyer prej kureshtjes, mora librin që ajo e hapi aty ku kishte nisur të shkruante Luiza dhe fillova menjëherë ta lexoja.
    Shkrimit i kishte vënë një titull, që mua më erdh rrënqethës:
    - UDHËKRYQET E NJË MATURANTEJE –
    ……………………………………………………………………………………………………………………….

    Leximin e kujdesshëm të atyre njëzet fletëve të saja e përfundova pas dy orëve, pikërisht kur Stili u kthye nga qyteti.
    - E lexove? - pyeti ajo sapo hyri brenda.
    - E lexova, - mezi pëshpërita me një zë që më doli zvarritshëm, duke mos ia ndarë sytë asaj.
    - Ç’më sheh ashtu,- m’u drejtua me një nuancë sikur parandiente se ç’do t’i thosha.
    - Nëpër valëzat e kësaj historie, lexova se edhe ju jeni përfshirë në ca situata që herë-herë, jepen si enigmatike.
    - Ato edhe më tutje le të mbesin enigmë, ndërsa shumë më vonë..., mbetet të shihet.
    - Atëherë më fal, por desha të di se ç’ndodhi më tutje me Luizën?
    - Pas asaj nate të turbullt, në mëngjesin e hershëm të ditës së hënë, - vazhdoi mendueshëm rrëfimin ajo, - Luiza erdhi në dyqanin tim, të cilin e kisha atëbotë… në pjesën tjetër të qytetit.
    Sapo hyri brenda, së pari m’u lut me një mirëkuptim, që ta mbyllja derën.
    Unë iu binda menjëherë, ngase uni i saj, vërehej se ndodhej nën orientimin e një pushteti të jashtëzakonshëm.
    E mbaj në mend si sot, pasi e lëshoi para meje, ja atë portret të saj, e nxori nga gjiri këtë libër dhe, duke ma lëshuar dridhshëm në dorë, më tha: “Merrini edhe këto dhe bashkojani atij fustanit tim, që kam porositur te ti për mbrëmje mature dhe në daç ruaj, apo, në daç, fundosi, në fundin e ndonjë fundërrine”.
    Pas këtyre fjalëve, ajo dukej krejtësisht e tjetërsuar dhe duke dalë me një vrull të ç’ekuilibruar jashtë dhome, në pigmentet e syve të saj, thuajse i shtriheshin dy rrugë të braktisjes nga kjo botë…
    - … rrugë të braktisjes? – e pyeta me një habi.
    - ...
    Këtu edhe mori fund rrëfimi i stilistes së fustaneve, e quajtur nga të tjerët, Stili.
    Unë vazhdova të banoja në këtë dhomë dhe çdo mesditë nxirrja thesare nga “Libri i librave” të cilat i rendisja në shënimet e mia.
    Kështu, duke u bazuar në ato thesare të nxjerra, madje, në shkrimin testament të vetë Luizës dhe rrëfimin e Stilit, unë, studenti vetiak i atëhershëm, vendosa ta ”kapërceja ylberin” dhe të metamorfizohem gjatë shkrimit të këtij romani në Luizë, me qëllim që ta qëndis sa më kujdesshëm, e t’i jepja së fundi një grimosje paksa elegante, deri në përmasa që i konsideroj si të arsyeshme, ndonëse ti i nderuar lexues, ke të drejtën e gjykimit sipas përshtypjeve tuaja.












































    Pjesa e parë


    Në mëngjesin e sotshëm, unë - që më quajnë Luiza, kisha një parabindje se qyteti ishte përqafuar ftohtë nga rrezet e diellit.
    Ndoshta, përveç meje, askush tjetër nuk mund të kishte përshtypjen e tillë, që ai të dukej në atë gjendje të ngulfatur e të tkurrur.
    Koha që e perceptoja se ishte ngatërruar nëpër këmbët e veta, gjithashtu dukej se klithte si e trishtuar dhe për të thuheshin lloj-lloj thashetheme, derisa ajo më në fund duke dashur të ç’ngatërrohej, zu në thua, u rrëzua, e, duke u rrokullisur me një shpejtësi, pa mundur dot të kontrollonte veten e saj, kishte marrë tatëpjetën.
    Herë-herë kisha ndjesinë se në këtë rrokullisje që ajo bënte nëpër thepa të relievit, do ta deformonte trajtën dhe ritmin e saj.
    Tek e sodisja nga një ashensor i imagjinuar, rrjedhjen e mëtejmë e të papeshë të saj, më rropatej nëpër mendje se, shumica e njerëzve në qytetin tonë, e prisnin që ajo së fundi, e tëra të përplasej në një greminë të thellë, atje në theqafje.

    Instikti.
    Më ra ndërmend të thuhet për të se: ai nuk ka as imagjinatë pretenduese, as forcë projektuese, as fuqi përkujtuese. Instikti është çasti. Më saktë, çasti i stimuluar enigmatik, që ndonjëherë të eksciton në një gjendje krejtësisht tjetër dhe po deshe, mund të bëhesh edhe mbret i saj.
    Shfaqjes vegimtare të instinktit, nuk mund t’i rezistojë as inteligjenca, as imagjinata, sepse ai është burimi, prej të cilit varen fuqia dhe arsyeja e meditimit.
    Zakonisht, kjo shfaqje vegimtare së pari të shkëputë nga njëtrajtshmëria, ku koha dhe klima e jetës, të janë bërë të neveritshme dhe monotone nga përditshmëria rutinore e një kolektiviteti.
    Ndodhë që edhe një vogëlsi e tillë, madje, edhe shumë më e imtë, saqë mezi e dallon në fillim ndijishmërinë e saj, ka vendosur pastaj për nisje, apo tërheqje, në një betejë vendimtare të jetës.
    Dhe ja ashtu; një vegim instinkti i stimuluar enigmatikisht, më shpuri dhe mua të hyj në një hapësirë, ku pasi të rropatem me kërkesat e mia intime, do të gjeja kohën dhe klimën individuale.
    Nuk m’u desh edhe aq shumë të meditoja dhe në shkrepje të një çasti, më duket se gjeta një hapësirë të rrethuar me shumë kufij, e pa shumë dritë.
    Së pari, dyshueshëm u struka në një skutë të saj, mirëpo pasi gjeta në një farë mënyre kohën dhe klimën që më duhej, u vura në lëvizje se mos ndoshta duke u rrokullisur me të, do ta takoja edhe pikën nga e cila do të më shfaqej një fije shprese, që me padurim e lakmoja ta gjeja.
    - Dhe e dini se çka? – Sigurisht nuk e dini.
    Sa do të doja të gjej dikë, i cili vërtetë më kupton. Do të doja t’i tregoja se ç’ndjej, ç’mendoj, si i shoh unë njerëzit, t’i tregoja për parabindjet e mia, se si ata mendojnë për mua, e shumë gjëra edhe më delikate.
    Pra, njeriun si unë kërkoj ta gjej. Ai më duhet patjetër. Por pikërisht tani ndihem shumë keq, sepse për të gjitha këto, duket se s’kam me kë të flas.
    Tash për tash të vetmit njeri që i shprehem kohëve të fundit jam unë, Luiza.
    Në çastin e fundit kur po luftoja me pengesën e mjegullt, që më rropatej majtas e djathtas nëpër ndjenjat e mia, një fije drite shpërtheu nga një pikë, ku nuk më kishte shkuar asnjëherë mendja, dhe që andej arrita të shihja fletëzat e saja, si të ishin krahët e ndonjë fluture, që do të ma ndezin një shkëndijë në zemër.
    ... dhe ja çasti, që duke i bashkuar apo ndarë udhët, përligj apo shpërfill ligjet e jetës.

    Gjithçka filloi shumë thjesht.
    Ndërkohë, qëndroja e mbështetur mbi parvazin e dritares dhe ia kisha lejuar vetes të meditoja për lajmin paksa të mistershëm, apo edhe tërësisht të mistershëm se: ditë më parë në qytetin tonë, kishte ardhur një njëri rreth të dyzetave, për profesionin e të cilit, në fillim ishte zgjuar një kureshtje e nduar-nduarshme dhe e larmishme, e cila pas ca ditësh filloi të shkrihej nëpër ngjashmëri, duke u përdegëzuar në vija më të trasha.
    Së fundi, gjithë këta kureshtarë të “seleksionuar”, mund të klasifikoheshin në tri grupe.
    Të parët thoshin se është vetëm një filozof i heshtur në vete.
    Disa të tjerë, pa ia mohuar këtë, thoshin se ka një shpirt të qëndisur artisti, e sidomos kur atë e shpreh në motive pikturash.
    Ndërsa, të tretët që dukeshin më kureshtarë, pëshpëritnin vesh më vesh se, përveç këtyre, ai, vite me radhë kishte mbledhur edhe copëza shkrimesh nga shkrimtarët e mëdhenj botërorë, që nga antikiteti e deri më sot, pa e lënë anash edhe ndonjë shkëputje nga librat e shenjtë, të cilët i kishin hyrë në punë atij.
    Thuhej se ato i ka të renditura me shkrim lapsi nga dora e tij, në një libër të veçantë, që përherë e mban në xhep.
    Por, marrë në përgjithësi, nëse mendimet e tyre tirreshin deri në stërhollim, mbetej një mendim i plotësuar përbashkërisht, se:
    “Ai, në qytetin tonë, është një njeri i jashtëzakonshëm”.
    Që në ditën e parë të ardhjes së tij, menjëherë u përhap lajmi, se ai do të jetonte për një hark kohe të pacaktuar, në apartamentin e vjetër, përballë bulevardit të qytetit.
    Madje, këtyre kureshtarëve, që dukeshin se bënin dit e natë një përgjim më rigoroz se të tjerët, iu kishte shtuar edhe më tepër kërshëria, atëherë kur ai, pasi kishte kaluar dy net e gjysmë në një dhomë në katin e dytë, pas mesnates të së tretës, kishte zbritur në podrum, në atë dhomën gjysmë të errët.
    Qëllimin e kohës së ndërrimit të dhomës pas asaj mesnate, megjithatë e arsyetonin duke pëshpëritur mes veti: - Me sa lë të nënkuptohet, ai do që të respektohet riti tradicional i kohës së kalimit, nga një dhomë në dhomën tjetër.
    Por ajo që luhatej në zonën e dilemës, ishte një “herezi” që ua grithte vëmendjen deri në topitje.
    Përse vallë pikërisht të nesërmen e ardhjes së njeriut të panjohur, stilistja e fustaneve, e kishte tërhequr mallin nga aty dhe ishte ngjitur në katin e parë të lokalit të ri, që e kishte blerë para një muaji?
    Dhe tjetra që trumbetonte thellë nëpër imagjinatën e tyre dhe kalonte deri në zonën dyshuese, ishte: Po mirë, dhoma në podrum nuk është pronë e saj, përse AJO pikërisht atë ditë, në një cep të dritares së asaj dhome gjysmë të errët, e kishte shkruar në një karton me shkronja të pjerrëta: DHOMA JEPET ME QIRA PËR BANIM.
    - Po pra, pse nuk e shkroi pronari i dhomës? Kjo lë të dyshohet – miratoi ndokush prej tyre.
    - Ndonëse,– ndërhyri tjetri,- menjëherë një ditë më vonë, që në mëngjes, kartoni ishte hequr, mirëpo, askush nuk shihej se lëvizte aty pari.
    - Në mbrëmje, plotësoi i treti,- një veturë është ndalur para hyrjes së apartamentit, prej së cilës zbriti ky njeri i panjohur. Ai, pasi mori në dorë disa pëlhura pikturash, mbylli veturën dhe u ngjit shkallëve të tij.
    - Madje, - iu kujtua tjetrit, - në orët e vona të po asaj mbrëmjeje, ç’iu desh atij tri herë ngutas, të zbriste e ngjitej nëpër shkallët e jashtme të apartamentit?
    - Tri herë, ngutas! – thanë përnjëherësh dy nga ata.- Pthu, pthu, pthu, - pështyu pastaj njëri prej tyre.
    - Mos duhet të jetë ky ndonjë njëri që mirret me magjinë e zezë?! - ndërhyri dikush aty.
    Kjo, është e mundshme, por... unë nuk di si t’ia lidhi kokën për besë – rrudhi krahët dyshueshëm tjetri.
    Të gjitha këto tentonin t’i përpinin disi, ndërsa ajo që nuk ua linte vendin-vend dhe s’mund ta përtypnin assesi, ishte se; që vonë, në mesnatë, duke i bartur plaçkat prej dhomës së katit, në këtë dhomë podrumi, përse vallë, atë e kishte shoqëruar një “vajzë-grua“, apo “grua-vajzë“. Madje, kush mund të ishte ajo.
    Ky dyshim se: ajo në ishte vajzë apo grua, rridhte nga pamundësia që ta dallojnë moshën në fytyrën e saj, ngase, tërë atë natë nga dritarja e dhomës, shihnin brenda të ndezur një dritë të zbehtë qiriu.
    Që nga ajo natë edhe ca net të tjera, aty kah mesnata ata kishin dëgjuar hapjen e ngadalshme të derës dhe më pas, nga drita shumë e zbehtë, hyrjen e saj nuk mund ta vërenin. Mirëpo, ajo që vërtetonte ardhjen e saj, ishte se dëgjohej një pëshpëritje e ngrohtë, si të vinte nga larg, që andej, ndoshta nga një bjerrësi e trilluar kaherë, përtej një përmallimi të tretur:
    “- Eja, po të prisja!
    - Vërtet?
    - Ëhë”.
    Pas kësaj pëshpëritjeje, kureshtarët shpërndaheshin, duke e ndrydhur gazin në vete, derisa largoheshin nga aty.
    Një natë sapo tentuan ta përgjojnë më gjatë rrjedhën e mëtejme, njërit prej tyre papritmas iu kishte kujtuar Legjenda Zanës, e cila disa net radhazi i kishte ardhur bariut në stanin e tij. Pas këtij parafytyrimi, ai kishte bërtitur:
    - Ikim zana, zanë mali... - sepse nëpër valët e kujtesës zana iu parafytyrua e frikshme.
    Mandej, pas një hapjeje të furishme të derës që ishte dëgjuar nga brenda, të gjithë ia kishin mbathur vrapit.
    Netët e tjera në vazhdim thuhet se mbeten enigmatike për të gjithë kureshtarët, andaj, vendin e tyre e zunë thashethemexhinjtë dhe bjerrakohësit e qytetit tonë. Prej tyre llomotitej mos e çmos, derisa ata së fundi, krijuan një thashethemnajë qyteti.
    Flitej se: vitet e rinisë i kishte kaluar nëpër qytetet më të bukura të Evropës dhe në asnjërin prej tyre nuk kishte arritur të gjejë qetësi shpirtërore.
    Flitej se: është një talent shumë i rrallë dhe në shpirtin e tij, ai ka një çelës magjistari, që vetëm me një syshikim të thekshëm, mund t’iu hapë dhe t’iu mbyllë njerëzve portat e dëshiruara të jetës.
    Nëpër rrugët dhe kafenetë e qytetit, kishte edhe lloj-lloj thashethemesh të tjera, prej grupeve më të vogla, e deri në ato personale, që flitnin se:
    A mos vallë me atë shikim të dyzuar, Ai njeri mund të jetë i ringjallur?
    Madje, përse Ai është kaq indiferent, kur në pamje fytyre, diçka i lëvizë përherë ndërmjet gjakftohësisë dhë gjaknxehtësisë?
    Cili është Ai? Një spektator? Një pelegrin? Një ëndërrimtar i një çasti të mbrapsht? Apo, një agjent që:
    Ka ardhur me mision të caktuar politik.
    Ka ardhur me mision të caktuar fetar.
    Ka ardhur për organizimin e një krimi.
    Ka ardhur për kryerjen e një krimi.
    Ka ardhur që të pasurohej duke bërë e duke ç’bërë magji të zeza, e lloj-lloj paragjykime të tjera.
    Ndryshe nga ditët e mëparme, këtyre ditëve edhe ritmi i jetës së qytetit, e sidomos aty rreth apartamentit, ndryshoi. Së fundmi, qytetin e mbuloi një vello kureshtjeje. Tanimë edhe bisedat familjare, mëngjesin e këtyre ditëve, dukej se e fillonin me trille të ndryshme, rreth çdo dite e nate që kalonte.

    ***
    Ndonëse pa dashje, edhe mua m’u zgjua kureshtja të dija sa më shumë për qëllimin e ardhjes së “njeriut enigmatik“, siç e theksonte shpeshherë këtë emër stilistja e vetme e fustaneve në qytetin tonë.
    Një ditë, dy orët e fundit të mësimit, vendosa të mos i mbaja fare. Me qëllim të një bisede më të lirshme me të, erdha pa shoqet e mia në dyqanin tanimë të ri të stilistes së fustaneve. Atyre iu arsyetova se kisha caktuar në atë kohë terminin për marrjen e masës së fustanit të maturës.
    Kur arrita afër dyqanit, ajo po qëndronte para tij dhe vështronte mendueshëm fustanet e varur në vitrinat e tejdukshme.
    Tek e shihja në atë pozitë, fitova përshtypjen se ajo herë e imagjinonte veten sikur donte të hynte brenda ngjyrave të modeleve të renditura, e të bëhej pjesë e tyre, e herë dukej e mbyllur në vetvete dhe përpiqej t’i thërrmonte ato ngjyra, si të ishin mijëra mbetje të molisura.
    Në dy vitet e para të martesës së saj, atë e quanin bukuroshja e qytetit.
    Atëbotë flokët e saja merreshin si modeli më i lakmuar thuajse i gjithë grave të asaj pjese të qytetit. Në ballin e shndritshëm, i harkoheshin kujdesshëm dy vetullat e holla, harqet e të cilave kur vështroheshin në një pikë midis tyre, dukeshin plotësisht simetrike njëra ndaj tjetrës. Nën kujdesin e përhershëm të tyre, ishin pulitur dy sytë e saj, ngjyra blu e të cilëve, po të vështrohej vëmendshëm, do të të rrëmbente në thellësi të një pushteti absorbues. Sipër tyre, me një grimosje të lehtë, qerpikët reflektonin një shëmbëllim qetësues, sidomos, kur mbi ato dy mollëza të faqeve të saja, i shtrihej një pigment i butë ngjyrë trëndafili. Kjo ngjyrë vinte edhe më në të çelur, deri te dy skajet e cepave të buzëve, mbi të cilat tentonte përherë të fshihej një perlë e tejdukshme buzëqeshjeje. Fundin e atyre dy mollëzave të faqeve e lidhte mjekra, që shikuar nga një distancë, pajtueshëm zbukuroheshin ndërsjelltas, me bardhësinë shkumë të gushës, nën të cilin rrinte i përqafuar përherë një gjerdan floriri dhe copat e tij vezullonin si të ishin disa dhjeta margaritarë.
    Mirëpo, në pranverën e tretë të martesës, pas një historie të trilluar, që ishte mjegulluar rreth të së vërtetës, zu në thua një trazim shpirtëror brenda saj, i cili i pasqyrohej në pamjen e jashtme.
    Ajo gradualisht sikur nisi të mblidhej dhe ndoshta kur e vështroje më gjatë, sugjestioni të sillte deri në fillin e një tkurrjeje.
    Të parëve që iu ra në sy ky trazim shpirtëror, ishin të ashtuquajturit sykeçasit e qytetit, të cilët shushuritnin skutave, se bashkëshortësia e saj ka të ngjarë të jetë “sulmuar” me magjinë e zezë.
    Ky imazh për të më pas kishte shpërthyer anekënd qytetit, në një mëngjes të bjerrë fare, pas një nate pa hënë, të asaj vjeshte të vonë, kur u mor vesh se ajo dhe burri i saj, e kishin braktisur njëri-tjetrin.
    Dy ditë atë e kishin parë duke ecur e molisur, kryq e tërthorazi rrugëve të qytetit, derisa ditën e tretë kishte marrë me qira një dyqan, në podrumin e apartamentit të vjetër, përballë bulevardit të qytetit.
    Edhe pse nën grithjen e vazhdueshme të një dëshpërimi, ditën e katërt ajo e nisi punën.
    Çdo ditë që kalonte, asaj i rëndohej nga një peshë ankthi, i cili pastaj natën, ia priste shtigjet e ardhjes së gjumit.
    Pas disa javësh mërzitjeje, iu kujtua të shkonte te zhbërësi i magjisë, i cili jetonte në një kasollë që gati po shembej, diku në periferinë e largët të qytetit.
    Ai para se të hynte në dhomën treqoshëse, e kishte këshilluar atë të mos bërtiste, trishtohej, apo rrëqethej, kur brenda saj të shihte se: asnjëra prej mureve nuk e kanë gjatësinë dhe ngjyrën e njëjtë.
    I kishte thënë se, menjëherë në hyrje, të mos përqendrohej kah muri i zi, në raftet e të cilit, ndër shumë sende tjera, që mund të bien fillimisht në sy, janë të renditura edhe disa enë dheu, një pjesë e të cilëve kanë hi vatre, të marrë nëpër shtëpi të shuara.
    I kishte thënë se: as nga muri i kuq mos fikso shikimin, ngase, mund të bien së pari në sy qime flokësh nga ngjyrat më të ndryshme, të lidhur mes veti nyje, ose bistek të prerë, sipër të cilëve janë të lëshuar nga tri qime flokësh të thinjur, apo, mos u thëntë prej meje, o Zot: të shohësh ndonjë copë çarçafi të bardhë, me njolla gjaku të kuq, se..., nejse. Andaj, sapo të futesh brenda, kthehuni shpejtazi kah muri me ngjyrë dylli, në të verdhë, aty do të shohësh shumë dryna të hapur, në mesin e të cilëve, vetëm njëri duhet të jetë i mbyllur.
    Tani unë duhet të rri këtu, ndërsa ju sapo ta gjeni, merreni shpejt dhe ma sillni menjëherë jashtë.
    Nuk ishte vonuar shumë, ajo vërtet e kishte gjetur drynin e mbyllur dhe ngutas ia kishte sjellë atij.
    Ai, pasi e kishte soditur kinse mirë e mirë, duke pëshpëritur diçka nëpër buzë, së fundi i kishte thënë se tetë muaj më parë, pikërisht në mesnatën e parë të muajit të përtëritjes, kur është hapur qielli për dëshira, një dorë e ligë, ju ka stërpikur me zhivë tre penj me ngjyrë të ngjashme si muret e brendshme të kësaj dhome. Ata i ka lidhur nyje dhe i ka fshehur diku në dhomën tuaj. Kur shkoni në shtëpi, i gjeni, m’i sillni mua dhe çdo gjë do të jetë mbarë pastaj.
    Ky deshifrim i drynit të mbyllur nga “zhbërësi i magjive”, asaj i ishte dukur shumë i zbehtë, andaj pasi i kishe paguar shumën e parave që ai ia kishte kërkuar, ishte kthyer me një shterpësi besueshmërie, duke e mbyllur që atë ditë kërkimin e mëtejmë të shkakut.
    Kur filloi të jetonte vetëm, tani përveç sykeçasve edhe tërë qyteti ishte marrë me thashetheme të përsëritura, derisa ato ishin bërë rutinore dhe krejt monotone.
    Dhe, në fund, gati tërësisht qyteti kishte krijuar për të një imazh të ligë, lavire e përdalë.
    Që nga atëherë, ata thonë se jeta e saj, i ishte zbehur pak nga pak e ditë më ditë, gjatë tërë stinës, ashtu siç zbehej edhe ritmi i natyrës, në atë vjeshtë të vonë.
    Sot e asaj kohe, ajo ekziston nën shumëfishin e mallkimeve, nën kohën e zbehur nga urrejtja, brenda një dimensioni të vrazhdë, disi të përhumbur, që ka të ngjarë të fshihet nën retë e harresës.
    Atëherë sapo kishte kaluar të tridhjetat. Mirëpo, në profilin e moshës së saj, edhe pas gjithë kësaj rrëmuje, dukej se i kishin mbetur prapa gjashtë a shtatë vjet, andaj tregonte më e re.
    Në fillim, sapo nisëm bisedën, ajo fliste me nënkuptime të rrudhura, të cilat fitoja përshtypjen se lidheshin e nyjëtoheshin në një pikë fare të zbrazur.
    Mirëpo, pasi iu luta të m’i rrëfente më konkretisht të gjitha ato që i dinte, tek më pas ajo filloi të zbrazej, derisa në përfundim, ishte e hapur aq shumë, saqë nga efektet emocionale që pasqyroheshin në fizionominë e pjesëve të fytyrës, m’u duk se fjalitë e fundit, i dhanë trajtë asaj bisede, paksa enigmatike dhe të mistershme:
    “...pra, tek e kam parë atë njeri në një mëngjes derisa dilte nga apartamenti, fytyra e tij kishte një pamje misterioze, që mund të lexohej në gjithfarë trajta shëmbëllimesh, ose thënë më përmbledhtas, fytyra e tij ishte plot enigmë. Brenda kësaj enigme, njeriu fiton përshtypje se buron dhe humbet thelbi i çdo gjëje. Në misterin e kësaj fytyre, edhe dyshimi shëmbëllehej si një hije e çdo gjëje që vjen nga larg, thuajse e nisur nga fundi i një humbëtire, apo fundi i fundit, nuk mund të perceptohet se ç’ka në brendësi virtualiteti i tij“.
    Duke e përfunduar marrjen e përmasave të fustanit, mbaruam edhe bisedën për njeriun enigmatik, siç i thoshte ajo, që ditë më parë kishte ardhur në qytetin tonë.
    U ndava prej saj, për të nisur nëpër mendje, përtypjen e bisedës që pata me të.
    ---
    Vërtet, duke i pasur parasysh këto karakteristika specifike të tij, se:
    - është filozof,
    - merret me pikturë,
    - ka mbledhur copëza shkrimesh nëpër vrushkujt e kohës (mbase duhet të jenë interesante, ngase ato i ruajtka përherë në xhep),
    - në shpirt ka një çelës magjistari,
    - madje, më e çuditshmja na qenka se ai kishte shëtitur qytetet më të bukura të Evropës, e nuk kishte gjetur qetësinë shpirtërore, atëherë, pse vallë këtu në qytetin tonë zbriti në një dhomë gjysmë të errët në podrumin e një apartamenti ?!
    Mbase, ndoshta të gjejë qetësi, apo,...?
    Assesi nuk e zë mendja. Ngase ajo më thelbësorja që flitej e përflitej deri në stërhollim, ishte edhe më rrëqethëse se: ai kishte ardhur këtu për të zbuluar diçka të pazakontë, deri në ato ditë për njerëzit e qytetit tonë, mbase për mbarë njerëzimin.
    Dhe, pikërisht fjala: të pazakontë, shushuriti e mjegulluar dy ditë radhazi nëpër veshët e njerëzve, derisa qëllimin e ardhjes së tij, thuhej se e zbuloi pronari i asaj dhome, ku ai ishte strehuar.
    Në mbrëmjen e ditës së dytë, teksa dielli i mblidhte rrezet e skuqura dhe i shëmbëllente një lamtumirë horizontit, duke e lënë edhe qytetin mendueshëm në nostalgjinë e ditës së tretur, ai, pasi i kishte nxjerrë nga vetura pëlhurat për piktura, në hyrje të apartamentit, ishte takuar ballë për ballë me pronarin e dhomës, nga i cili veç të tjerave, kishte kërkuar të dinte se ç’pëshpëritin njerëzit e këtij qyteti për ardhjen e tij.
    - Nuk e di saktë kureshtjen e tyre, i kishte thënë ai, por,... kam dëgjuar se flitet… - dhe sikur i kishte zënë në thua mendimi dhe kishte heshtur.
    - Çfarë ke dëgjuar të flitet për mua?
    - Thonë se jeni ndryshe nga shumëkush, andaj…
    - Vazhdoni. Deshët të thoni edhe diç.
    - Jo, por ... desha të di se...
    - Urdhëroni, – zëri ishte i një theksi të dyshimtë.
    Edhe pse këtij në shikim të parë, i është dukur shumë e pakuptimtë dhe jonjerëzore ta pyeste për arsyen e ardhjes, mirëpo në një çast i kishte gufuar kureshtja dhe iu kishte afruar pranë veshit të djathtë:
    - Zotëri, nëpër qytet përflitet se keni ardhur të zbuloni, siç thuhet...
    - Hë, ç’thuhet, de?
    - ...diçka e pazakontë, zotëri.
    - Andaj ...
    - ...
    ...dhe, ndërkohë, kishte kthyer kokën anash, duke dashur të nënkuptonte se po i thoshte: mos vazhdo më tej, shikoje punën tënde.
    Një ndjenjë ankthi lëvizi në botën e secilit, kur sytë e tyre befas patën soditur skuqjen e qiellit, tek ishte duke vjedhur atë mbrëmje edhe ca fije rrezesh të harruara nëpër horizontin e tij.
    Pasi kishin soditur, ndoshta, ashtu shkurtazi edhe një paragjumësi dite, ai iu kishte drejtuar me një ton më të theksuar: - Pse flisni nëpër skuta e rrugë më kot fjalë në erë. Me sa mund të kuptoj unë, në këtë qytet jeta rrjedhka në kotni. Këtu, edhe sekretet e shtetit, u marrkan si llafe të thjeshta të thashethemexhinjve. A e dini ju se çdo njeri ka përjetimet e veta. Madje, secili prej tyre, gjithashtu ka edhe pretendimet e veta, të cilat ... – dhe anash ndjeu një zë, që ngutas e përshëndeti. Ai nuk e njohu. Zëri humbi andej nga erdhi.
    Në këtë hark dyshues kohe, me një takt që reflektonte përmasa diku ndërmjet ironisë apo nervozes, futi dorën në xhepin e jaknës, prej së cilës nxori pjesën e parave që kishin llogaritur sipas marrëveshjes për këstin e parë të qirasë dhe duke ia numëruar ato, kishte vazhduar: - Jeta dhe mrekullitë e saj nuk kanë lindur për t’u mësuar përmendësh, por duke e përjetuar misterin dhe lumturinë.
    - Ke dëgjuar të thuhet se: Jeta është një himn i shenjtë, që ka një fillim dhe një fund, në qendër të së cilës rri e fshehur një enigmë e kërkuar që nga zanafilla e njerëzimit?
    Këtu pronari paska rrudhur krahët si ta ndiente veten fajtor.
    - Dhjetë vjet më parë i kam dhënë vetes obligim të kryej një mision të ndërlikuar, por të shenjtë. Një vit më vonë mora vendim të nisë hulumtimin e tij dhe, meqë natyra e këtij misioni, kërkon shtegtim, unë ...
    - Mision të shenjtë, thua!? – i kishte ndërhyrë ngutas para se të mbaronte mendimin.
    - Po, të shenjtë.
    - Ndoshta, por...
    - Pse por, hë?
    - Sepse misionet e shenjta u përkasin njerëzve të shenjtë, kuptuat – vetëm njerëzve të shenjtë, zotëri – ia paska lëshuar troç, tek po i fuste paratë në xhep.
    Pas kësaj, Ai nuk kishte dashur të vazhdonte më gjatë, por duke u përshëndetur, në të ndarë, i kishte thënë: Ma afro veshin e djathtë më afër meje!
    Në kureshtje i ishte bindur.
    - Unë jam në kërkim të zbuloj “kodin e asaj enigme“.
    Pronari përsëdyti i kishte rrudhur krahët, efekti i të cilëve pasqyrohej në pamjen dyshuese të syve, ndonëse nëpër mendje zunë t’i lëkundeshin si të përmbysura, shenja të pazakonta, të cilat dikush vraponte t’i kapte dhe, para imazhit të tij, e reflektonin në shëmbëllime të ndryshme, fjalën enigmë.
    Ca ditë më vonë, nga pjesa dërmuese e njerëzve, edhe emri i njeriut të panjohur, mori trajtën e një togfjalëshit të çuditshëm: “Zbuluesi i Kodit Enigmatik“.
    Tanimë dielli ishte mënjanuar anash pjesës perëndimore dhe që nga atje lart, ndoshta, priste me padurim mbledhjen e ngadaltë të pushtetit.
    Atë ditë u ktheva në shtëpi më vonë se herëve tjera. Sapo hyra brenda në oborr, mami më priste. Kur e përshëndeta, ajo mezi ma ktheu një përgjigje të dyshimtë.
    ***
    Nga tërë kjo rrëmujë që javën e fundit trazonte qytetin, të nesërmen edhe mua-Luizës, më kishte kapluar një ankth i thellë, i cili më shtynte të mendoja për jetën, e cila më dukej shumë e shkurtër dhe, në atë shkurtësi, ajo sikur shprishej e deformohej.
    Duke dashur të llogaris sa më saktë shkurtësinë dhe deformimin e saj, më shkrepi së pari një ndjenjë kureshtje, të mendoja se ç´është jeta, apo thënë saktësisht, ç´pres nga jeta?
    Rriska të saja të cilat i kisha jetuar disi, ishin tkurrur diku në fundin e kujtesës sime, të cilën kohëve të fundit e kishte mbështjellë një amulli e mjegullt dhe në këtë amulli, i prisja shkrehazi rriskat tjera të pajetuara. Tek sodisja me mend gjatësinë e pritjes, fundi i saj në këtë shkurtësi jete, zuri të më largohej e largohej dhe në një moment më humbi në pambarim.
    Eh, copëzat e shkurtra jete, ndonjëherë kanë gjatësi të largëta pritjeje – m’u kujtua ky mendim i një filozofi pesimist.
    Të gjithë presin, kush më pak e kush më shumë. Dhe unë duhet të pres. Duhet të pres, sepse nuk thuhet më kot se “jeta është një stacion pritjesh“.
    Po ata,... çka presin ata?
    Jo, nuk e di. As nuk dua ta di. Di se ata nuk brengosen për pritje. Atyre edhe nuk iu duket fare monotone pritja. Në fund të fundit, del se ata nuk presin. E kjo do të thotë se atëherë ata rrjedhin. Ndoshta rrjedhin si uji i një burimi. Tani m’u kujtua edhe fjala e popullit se “një ujë që rrjedh edhe pihet”, por...
    Nejse. T’i kthehem vetes në këtë pritje, që javën e fundit, s´mund të dal dot nga monotonia e saj. Kjo i ngjan atij tiktaku të orës në qetësinë e natës, kur në hapësirën qiellore nuk ka vezullim yjesh, as shndritje hëne. Dhe kjo pritje ndoshta do të zgjasë nga dita në ditë, nga nata në natë, nga java në javë, nga muaji në... auha...
    Në atë çast të ngrirë akull, më erdhi sikur edhe pritja u ndal e tëra dhe bashkë me të, ndodhesha para një udhëkryqi, i cili në atë gjendje të ngrirë, zuri të ma vjel në thellësi të shpirtit, pa mëshirë, shpresën.
    Ndonëse isha përqendruar te ngjyrat e një ylberi të passhiut dhe valëzoja nëpër meditimin e tyre, një e hapur lehtë e derës, më ktheu te parvazi i dritares, nga ku hetoja fytyrën e mamit të më afrohej.
    Ajo, meqë ishte e shtunë, si zakonisht ishte kthyer më herët nga puna.
    Ndjej se si tkurret e gjithë hapësira rreth meje. As që jam në gjendje të paragjykoj se çfarë tentoja të bëja. Ndiej se si realiteti shket poshtë, si një rrobë e grisur. Nuk dija se ç’kuptim kishte bota ime. Ç’ngjyrë kishin drithërimet e mia. Ndoshta se ajo përjetësisht ishte gjithmonë brenda meje dhe, nga aty, forconte krahët e dëshirave të mia fëmijërore.
    I largohem dritares. Pa menduar se ajo ndodhej tani fare pranë meje, zvarris këmbët nëpër hapësirën e dhomës, drejt një vendi të pacaktuar. Dhe ky veprim, e dija se do të sillte brenda botës së ndjeshme të saj, trajta të ndryshme dyshimi.
    Ajo më afrohet ngadalë. Ndjej ngrohtësinë e rrëshqitjes së dorës-mëmë, nëpër lëmueshmërinë e flokëve të mia. Pastaj ulet përballë meje. Bëj një përpjekje për ta lëvizur paksa drejt saj vështrimin e syve, duke kapur në atë hark pamjen paqësore, por të shqetësuar të saj. Dhe, si në një ekran të grithur e të patrajtë, rreth buzëve të saj, shoh se si i formohen ca rrudha, të cilat ia fundosin ngadalë imazhin e bukurisë së fytyrës.
    - Luiza – përdrodhi një zë të shtjerrë.
    E shihja të pezulluar tek ngrihej përsëri në këmbë. Më dukej se tanimë kur u drejtua tërësisht, nuk më kishte mbetur asnjë fjalë brenda për t’i qetësuar gjërat. M’u parafytyruan si për kërshëri ca buqeta lulesh. Doja, por nuk mundja t’i flisja për bukurinë e qëndisjes së tyre nëpër kopshte. Për ndryshimet apo ngjashmëritë, që kisha parë dikur në mes atyre luleve dhe shoqeve të mia. Pastaj u ndodha në një hark të mbyllur të vetmisë. Doja t’i flisja për ndjesinë e vetmisë, për mrekullinë e pakuptueshme të mbylltësisë.
    Doja..., doja..., por në atë çast, të gjitha këto më vinin fatale, para vështrimit sa dyshues, aq edhe pyetës të saj.
    - Luiza – sërish zëri i saj, por me një nuancë tjetër.
    Tashmë ishte radha ime, por ajo nuancë e ndryshuar zëri, që ishte pezulluar ndërmjet kureshtjes dhe zemërimit, më bëri vetëm të dridhesha.
    - Do më shpjegohesh?
    - ...
    - Ke marrë ndonjë notë të dobët?
    - ...
    - Të kanë ngacmuar kush?
    - ...
    - Ndoshta,... hë?
    - Asgjë – belbëzova, - asnjëra nga këto. Jo. Nuk më ka ndodhur asgjë, apo... më janë mërzitur të gjitha.
    - Të gjitha?!
    - ...
    - Hëmmm, nihilizëm hë?
    - Ndonëse kohëve të fundit edhe është gjë në modë nihilizmi – e hodha pa e peshuar mirë.
    Kisha thënë një mendim me peshë më tepër se ç’duhet, e pra, kisha gabuar. Këtë ma thoshte edhe heshtja e saj e zymtë. Sytë m’u kthyen gjysmë të mbyllur. Aq më pak kisha mundësi t’i hapja, mbase edhe doja të zhdukesha për atë çast, mirëpo pamundësia për ta bërë këtë, më kishte mpirë. Fare lehtë mund edhe të qaja.
    - Do vish me mua tani?
    - Ku? – pyeta habitur.
    - Kam një të befasi të këndshme për ty – më tha fare pranë veshit, duke më falur një të puthur të lehtë në mollëzën e faqes.
    - ...
    - Ç’jeni përhumbur ?
    - Jo. Asgjë..., - edhe pse nuk doja, përsëri heshta.
    - Stilistja ka sjellë në dyqanin e saj ca materiale të bukura fustanesh për mbrëmjen e maturës.
    - Mbase mund të ketë sjellë, por...
    - Ç’flet me këtë gjuhë që kurrë nuk e kam dëgjuar nga ti?
    Në heshtje iu përgjigja se nuk më pëlqente të merresha më me bisedën e maturës, e aq më tepër me fustanet elegante në mbrëmjen e saj. U mundova të mos dukem të paktën e pasjellshme, t’i thosha se po më bezdis, por edhe nuk më kishte mbetur asnjë fije force për ta duruar, edhe pse e dija se kishte të drejtë.
    - Si të paskam lënë vetëm sot? – buzëqesh me një gjysmë ironi.
    - Në fund të fundit, ke mundur edhe të mos vije fare, – u shfryra ashtu pa fjalë në vetvete, mbase e dija se edhe pa të drejtë.
    - Luiza, në ty lëvizë diçka e ankthshme dhe nuk po kuptoj se..., se pse nuk flet qartë. Ç’janë këto vështrime, këto belbëzime të copëtuara fjalësh, që nuk thonë asgjë. Që...!?
    - Mami, lëre të bijen brenda botës së vet.
    - Lëre!?
    - Po, nëse ka vetëm pak mundësi.
    - Jo. Unë të paktën dua që të më shpjegohesh!
    Mënyra se si m’u drejtua, më bëri t’ia hedh një shikim paksa të ftohtë.
    - Ka ndonjë çast jete që gjërat nuk mund të shpjegohen edhe aq lehtë siç kërkon ti, mami.
    - Vërtet!?
    - Ëhë!
    - Epo..., diçka të është krisur, atëherë Luizë.
    - ...
    Dhe unë nuk tkurr më dufin tim. Mbledh guxim dhe i flas me një zë kapricioz: Nuk di se ç’po ndodh në mua, nuk di. Diçka që më ngacmon në thellësi, mami. Më merr përpara, e nuk... Ndjej se si hap pas hapi, më shndrit turbullt ndriçimi i një hënë, por ... – dhe nuk flas më.
    Më shihte ashtu, siç e kisha parë unë një çast më parë, me një mospërfillje ironike.
    - Luiza ime!
    - ...
    - Kur ishe...
    - Hë?
    - Kur ishe e vogël..., ah kur ishe e vogël...
    - Isha vajzë përtace – m’u dha të hidhja këtë fjalë si një gurë në ujë të vrullshëm.
    - Jo, përkundrazi.
    - Domethënë..., tani jam.
    - Nuk e di – tha me ironi, tek po dilte e papërmbajtur jashtë dhome.
    Ca reflekse çoroditëse më rrokullisen përballë një trishtimi, që më shpotiten drejt pangopësisë së syve, e pa më përfillur fare, më ngjiten deri në majën e një trazimi.
    Në atë çast, ndjeva se filloi të shpirtëzohej një pasdite amorfe e mbështjellë me drithërimë.
    Duhej të vrapoja sa më shpejt e të kapja edhe unë këtë pasdite që ka nisur shtegtimin para meje – më shkrepi të mendoja, por brenda poreve të kësaj gjendjeje, nuhas ftohshëm parandjenjën e ca sinjaleve nga gjithësia, që në trajtë reflektimesh, më shëmbëllehen në unin tim, si një kurth e kurdisur. Ndoshta “ora e ligë” qenka kjo rriskë kohe - mendova.
    Me gjithë grimcat e fuqisë, mundohem të gëlltis brenda vetes stuhitë, ku më bymehej një pasiguri, se mos ndoshta jam ajo, që copëzat e mia të kohës, më tërhiqnin zvarrë drejt një pakohësie të bjerrë fare.
    Pastaj, në atë zvarritje e sipër, thellë vetes ndjeja edhe të nyjëtoheshin: një përdredhje e unit, një ikje gjymtyrësh, një shkokëlim truri, një shkrehje qelizash, që më fashitën në një ngathje thuajse të tërë fizike.
    Më jepet të shtrihem në shtrat, që është afër dritares. Mbyll sytë dhe lëshoj tkurrshëm trupin mbi të. Jepem të bëhem një cep-kohë indiferente prej pafuqisë, që klithte si e mekur brenda vorbullës së saj. Braktisje. Lodhje.
    Një përzierje e dyanshme qarkore, dukej se më solli mbi një sipërfaqe të tejdukshme, pa formë, prej së cilës shihja jashtësinë. Njerëzit. Rrugët. Nyjat e rrugëve.
    Sigurisht, sapo do dilja në rrugë, më presin edhe njerëzit indiferent, shoqëruesit e pavëmendshëm, të rënë ndoshta para meje, në nyjën e kësaj pasditeje rutinë.
    Eh…, ja përballë meje dhe ora ime e vrarë. Ndonëse viktimë e pafajshme e këtij labirinti.
    Drithëroj me ankth, por ndjenjat s’ngurrojnë të më shtyjnë diku thellë në mes stresit.
    Thuhet se një shpirt sado i lodhur dhe i sulmuar të jetë, ai megjithatë prodhon ndjenja.
    - Tak, tak, tak…, u dëgjua aty diku në thellësi.
    Ruaju – më pëshpëriti uni, tek mundohej të shpërdredhej. Një hap i hedhur para kohe, të fërfëllon nëpër shkëmbinjtë e thepisur të stinëve tua. Një hap i hedhur pas kohe, të ngre zvarrë, nëpër ta.
    Ndonëse semaforët brenda imagjinatës më stepën në një udhëkryq përballë dilemës, ankthit, dëshirës, pasigurisë, e ku mos tjetër, megjithatë së fundi vendosa të dilja në qytet.
    ***
    E mbaj mirë në mend atë pasdite pranvere.
    Para se të dilja në qytet, shkova në banjë.
    Duke dëgjuar rrotullimin e çelësit nëpër dhëmbëzat e rezës, përjetoja të më shtohej një siguri intime. Mbylla derën.
    Ngadalë zë të dromcoj shtresën e arsyes nëpër njomësinë e adoleshencës dhe fshehurazi përpiqem të parakaloj mbi ndjenjat e pjekurisë.
    Kur duart filluan t’i zhvishnin ato të pakta rrobe që kisha, një drithërimë shpirt-lehtësuese pleksej mbi lakuriqësinë e trupit tim.
    I bardhë. Ndoshta, ëndërrsisht një trup i bardhë më vinte, kur mendova në vitalitetin e tij.
    Ende pa prekur ujin, bashkë me vështrimin e syve, rrëshqisja dorën nëpër butësinë e harqeve të tij vajzërore. Prek ijët. Këmbët. Gjunjët. Brydhtësinë e rrumbullakët të mbigjunjëve. Rrëshqitazi tërheq gishtërinjtë nëpër atë lëmueshmëri, që tanimë doja vetëm ta ndjeja, e jo më edhe ta vëreja.
    Një drithërimë më erdhi, kur pëllëmba e dorës filloi të përkëdhelë pjesën e barkut, të nënbarkut, e ...
    E lehtësoj gjithnjë peshën e saj mbi virgjinitetin e tij. Lehtë... më lehtë... edhe më lehtë..., brrrrrr... rrëqethje.
    I frikësohem ritmit të mëtejmë, andaj tërheq ngadhënjimin e pushtetit të tyre dhe me një fërkim më të theksuar, gjurmoj nëpër pjesën e fryrë të kraharorit. Ngadalë duart mashtrohen, apo vetëmashtrohen.
    Së fundi, majet e gishtërinjve, duke mbledhur prushin e epsheve, u puthën mes veti, në majën e gjinjve, aty ku ata ruanin një ngritje të përkryer të tyre.
    Instinktivisht m’u dha t’ua bëjë një ndukje të lehtë atyre dy majave. Pastaj, sapo desha t’i ndrydhë pak, më erdhi një turbullirë kujtese, që kishte diçka zhvendosëse, e cila më rrëshqiti për ca vite prapa, atëherë kur isha vajzë e mitur. Atëherë kur ende trupi ruante njomësinë e tij.
    Befas m’u kujtua se në atë mituri tanimë të tretur, sa herë që nëna më lante, unë mbaja sytë tek kraharori im i papjekur.
    Gjëja që më tërhiqte vështrimin në të shumtën e herëve, ishin dy shenjëza rrethore në atë krahëror, të larguara ndoshta në distanca simetrike, ndaj një lythi, që ishte në mes tyre, po ashtu i ngjashëm me to.
    Gjyshja ime, ndjesë pastë, duke mbledhur nëpër rrudhat e buzëve të saj, një gaz të mekur, i pat thënë njëherë nënës, se lythi në mes, është shenjë dëftuese e “azganisë” së gjinjve të vajzave, kur ato të vinin në moshën e beqarisë së tyre.
    Kur më vringëlloi nëpër mendje kjo, nuk e di përse u ngjitën shtegut katër a pesë vjet, gjurmët e të cilëve, sikur reflektonin ndjenja, që luhateshin në mes ankthit dhe nostalgjisë, ndonëse, në fundin e tyre, gjeta një fizionomi “zhgënjimi“.
    Dhe, pikërisht në “muajin e mimozave” të po asaj stine, nga ato dy shenjëza, më janë shfaqur dy të dala të vrullshme dhe ma “deformuan“ kraharorin në dy pjesë. Ato, e tradhtuan befasisht lythin, pa i thënë as lamtumirë.
    Sot e asaj dite lythi dënes mëshirshëm i ndrydhur nën pushtetin azgan të tyre, ndërsa, kur mua më merr ndonjëherë malli ta përkëdhelë atë, duhet që t’i tërheqë anash majat e gjinjve, ja siç bëj tani. Dhe, një përpjekje kundërshtimi apo rrëmbim dëshire, m’u shfaq në mes kraharorit, pikërisht nga aty, ku sytë e mi përkëdhelën lythin, i cili më bëhej se në atë hark të shkurtë kohe, edhe ndaj meje reflektonte nuanca ironie.
    Pas kësaj rrungaje meditimi që bëra në banjë, mbi bardhësinë e lëbyrtë të lakuriqësisë, lëshova ujin e ngrohtë e shkumues, i cili nëpër trupin tim, më vinte si një fluid i papeshë qumështor dhe amorf.
    ***
    Hodha peshqirin e verdhë mbi njërin sup dhe dola nga banja. Nga trupi ende shpërndahej aromë e qullur e pasbanjës.
    Tek fshihesha, ngadalë iu afrova pasqyrës. U shoqërova gjatë me të. Gjithmonë kohën më të mundimshme e kisha kur krehja flokët.
    Prej se isha ulur para saj, disa herë kisha ndërruar stilin dhe ritmin e krehjes së tyre.
    Sapo doja ta bindja veten se kisha zgjedhur saktësisht modelin, më të përshtatshmin e asaj pasditeje, megjithatë në mendje më shkrepte një lloj kundërshtimi me arsyen e zgjedhjes.
    Sa herë që më trokiste në brendi ky kundërshtim, më pasqyrohej përballë meje një përhumbje fytyre.
    Së fundi, u ndala. Dhe koha u ndal gjithashtu. Për një çast, ashtu e ndalur, ajo sikur e humbi durimin dhe sekondat e saj në pamundësi të lëvizin para, sikur filluan të shtriheshin e të derdheshin anash. Kuptova se duhet të vazhdoja sa më butësisht krehjen e tyre. Mora një qëndrim buzëgazës drejt pasqyrës dhe fillova përsëri.
    Ndryshe nga herëve të tjera, ajo filloi si një krehje e kujdesshme, solemne, e llogaritur mirë, e cila më falte durimin të përpiqesha, që sa më saktësisht t’i përshtatej atij grimi të lehtë që kisha “merakosur” në fytyrë.
    Ajo tanimë dukej se brenda imazhit të saj, fshihte një gjysmë ndjenjë pendese, sepse gjysmën tjetër e kishte rrëmbyer më parë ajo mospërfillje ironike e mëmës sime, tek po dilte me vrull jashtë dhome.
    Dhe, fare në fund të këtij dueli, ndjeva një kënaqësi të smirëshme, t’ia thosha sy më sy pasqyrës:
    - Si të dukem tani – hë?
    - ...
    - Mrekulli!
    - ...
    - Po pra, mrekulli.

    Vijon...

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e Endless
    Anëtarësuar
    17-08-2007
    Vendndodhja
    Shqiperi
    Postime
    5,119
    O Gimce,po blej librin une me mire! Mos te mbetet qefi,po edhe me lire me vete,po edhe syte nuk i shkaterroje duke shpenzuar ore te tera duke lexuar nepermjet ekranit te kompjuterit
    Without deviation from the norm, progress is not possible

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
    Anëtarësuar
    12-01-2008
    Vendndodhja
    Rahovec,Kosovë
    Postime
    13,529
    Citim Postuar më parë nga Endless Lexo Postimin
    O Gimce,po blej librin une me mire! Mos te mbetet qefi,po edhe me lire me vete,po edhe syte nuk i shkaterroje duke shpenzuar ore te tera duke lexuar nepermjet ekranit te kompjuterit
    I nderuar Endlees, nuk e gjeni dot për ta blerë, (sa për blerje, ma jepni adresën, Jua dërgoj me postë si dhuratë), e unë e postova pjesën e parë dhe do t'i postoj edhe pjesë të tjera, për lexues - adhurues të romaneve, e në anën tjetër, edhe prezentim të një pune serioze, voluminoze e të lodhshme që bëri z. Miftar Kryeziu - në mënyrë shumë psikologjike e bashkohore...

    Ju përshëndes Endlees ( do ta lexoni edhe Ju, mos tërë romanin, bile një pjesë pa kusht, do të të ngreh kurreshtja...

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e Endless
    Anëtarësuar
    17-08-2007
    Vendndodhja
    Shqiperi
    Postime
    5,119
    Citim Postuar më parë nga Agim Metbala Lexo Postimin
    I nderuar Endlees, nuk e gjeni dot për ta blerë, (sa për blerje, ma jepni adresën, Jua dërgoj me postë si dhuratë), e unë e postova pjesën e parë dhe do t'i postoj edhe pjesë të tjera, për lexues - adhurues të romaneve, e në anën tjetër, edhe prezentim të një pune serioze, voluminoze e të lodhshme që bëri z. Miftar Kryeziu - në mënyrë shumë psikologjike e bashkohore...

    Ju përshëndes Endlees ( do ta lexoni edhe Ju, mos tërë romanin, bile një pjesë pa kusht, do të të ngreh kurreshtja...
    O vlla te 313-ta(burgu rri une),po jo brenda, aty verdalle :P


    Hehe,nejse rrofsh por po beja shaka me pare.Po deri sa ma sugjeruat ju,do t'i hedh nje sy here pas here pjesezave qe do te bini ne forum,kur te kem kohe nenkuptohet
    Without deviation from the norm, progress is not possible

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
    Anëtarësuar
    12-01-2008
    Vendndodhja
    Rahovec,Kosovë
    Postime
    13,529
    Citim Postuar më parë nga Endless Lexo Postimin
    O vlla te 313-ta(burgu rri une),po jo brenda, aty verdalle :P


    Hehe,nejse rrofsh por po beja shaka me pare.Po deri sa ma sugjeruat ju,do t'i hedh nje sy here pas here pjesezave qe do te bini ne forum,kur te kem kohe nenkuptohet
    E di, e di vëlla Endlees, nuk njifemi me këtë postim, por shumë më heret, e di se jeni lexues i shumë temave... (nuk diskutohet) e di se keni bërë shaka, e di se jeta e sotme e secilit shqiptar është shumë dinamike (për shkak të rrethanave objektive...), por, unë jam shumë i sigurt, se shqiptarët kanë mekanizmat mbrojtës shumë të sforcuar... dhe prapë gjejnë forcë për gjërat racionale...

    Përshëndetje!

  6. #6
    Sabrije K.
    Anëtarësuar
    07-10-2006
    Vendndodhja
    Rahovec
    Postime
    6
    I nderuari Agim Metbala.... une jam nje banore e Rahovecit...dhe momentalisht studioj ne Prishtine,ne drejtimin Arkitekture.
    Miftar Kryeziun e njoh qysh nga shkolla e mesme sepse ka qen redaktor i librit tim 'PERSHPERITJE RINORE'....ai shquhet thellesisht per aspiratat e tij ndaj letersise si dhe ndaj lemive qe posedon ai... me te vertet nje person qe meriton levdata te jashtezakonshme..

    Kam nje poezi qe do doja ta lexoni:


    FUND

    Do të takohemi unë dhe ti
    në atë tempull të largët
    ku sytë, të etshëm për iluzione,
    qajnë dhe pyesin:
    Si vdiq ëndërra ime?

    Dhe prap në përceptimet e mija
    nxjerr kujtime të paharruara,
    në shkelqimin e syrit tim
    dërrmoj dhe vizatoj
    hijën e së pamundshmës.

    E atje ku janë gjurmët e trilleve
    deri ne vdekje do gërmoj
    hirin e dëshirës sime.

    Dhe sërish përfytyroj
    kujtoj imazhin e vizionit
    e kur të rrëzohet ajo dëshirë
    do kthehem si njeri pa shtëpi.

    Dhe për mua:
    koha dhe lumturia
    le të vdesin në atë
    TEMPULL TË LARGËT.


    Respekt: Sabrije K.

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
    Anëtarësuar
    12-01-2008
    Vendndodhja
    Rahovec,Kosovë
    Postime
    13,529
    Citim Postuar më parë nga bija Lexo Postimin
    I nderuari Agim Metbala.... une jam nje banore e Rahovecit...dhe momentalisht studioj ne Prishtine,ne drejtimin Arkitekture.
    Miftar Kryeziun e njoh qysh nga shkolla e mesme sepse ka qen redaktor i librit tim 'PERSHPERITJE RINORE'....ai shquhet thellesisht per aspiratat e tij ndaj letersise si dhe ndaj lemive qe posedon ai... me te vertet nje person qe meriton levdata te jashtezakonshme..

    Kam nje poezi qe do doja ta lexoni:


    FUND

    Do të takohemi unë dhe ti
    në atë tempull të largët
    ku sytë, të etshëm për iluzione,
    qajnë dhe pyesin:
    Si vdiq ëndërra ime?

    Dhe prap në përceptimet e mija
    nxjerr kujtime të paharruara,
    në shkelqimin e syrit tim
    dërrmoj dhe vizatoj
    hijën e së pamundshmës.

    E atje ku janë gjurmët e trilleve
    deri ne vdekje do gërmoj
    hirin e dëshirës sime.

    Dhe sërish përfytyroj
    kujtoj imazhin e vizionit
    e kur të rrëzohet ajo dëshirë
    do kthehem si njeri pa shtëpi.

    Dhe për mua:
    koha dhe lumturia
    le të vdesin në atë
    TEMPULL TË LARGËT.


    Respekt: Sabrije K.
    Përshëndetje dhe respekt të veçantë Bija, së pari më vjenë mirë që keni një bindje të tillë ndaj një personaliteti shumë të fuqishën të ecjes përpara, me vizione të shëndosha e të qarta (nga këndëvështrimi im), një individ me vyrtyte të larta njerëzore, punëtor i palodhur, filantropist...
    Së dyti, unë të njoh nëpërmjet librit, por meqenëse u paraqitët me një poezi plotë vlera, mu dha rasti të ftoj e të takohemi kur të vini në Rahovec.

    Më gjeni shumë lehtë - punojë në gjykatë...

    Ju përshëndesi vëllazërisht Bija...

  8. #8
    Sabrije K.
    Anëtarësuar
    07-10-2006
    Vendndodhja
    Rahovec
    Postime
    6
    Faleminderit shume,edhe pse shum rralle vij ne Rahovec sepse kam obligime te shumta ndaj fakultetit...po besoj qe do vij ndonje dite dhe do te takohemi patjeter....

    Edhe nje poezi e imja per dallim nga poezit tjera:

    URTËSI !

    Lutem...
    para gjunjeve të tua,
    me një fjalë betimi:
    ’shpetimtarë i perjetshëm
    tek ti...gjej drejtësi’

    Tek ti...
    dorëzova imazhin tim,
    pronën e qenies sime
    deri në amshim

    Tek ti…
    shpalosa zemrën
    dhe gjeta vullnetin e së mirës,
    me një fjalë të vetme:
    ’u betova’
    ‘jam qenja jote URTËSI’

    Në ditën e betimit
    ndjeva lutjen e shpirtërave
    rrezen e diellit e cila më shkelqimin e saj
    vezulloi bebëzat e syve të mi,
    ndjeva…
    dorën e butë
    e cila mëshirshëm më dha
    një pikë uji të lotëzës së tij

    Kërkova qdo gjë,
    themelin e unit tim,
    fuqinë tënde
    fjalët tua etikore.

    Në shpirt kërkova...
    besim,
    betim,
    zgjata duart para teje
    me një lutje..
    më shpërble me të mira
    o ´ZOT`
    I GJITHËFUQISHMI I KËSAJ BOTE!!!


    Me te mira: Sabrije K.

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
    Anëtarësuar
    12-01-2008
    Vendndodhja
    Rahovec,Kosovë
    Postime
    13,529
    Vijim i romanit të Miftar Krzeyiut...

    Dola në rrugë. Shtati i ndërtesave lëshonte hijen e tyre, nëpër gjoksin e hapur të qytetit.
    Ndonëse brenda poreve të intuitës, më sillej një trishtim, më shkrepi në mendje thënia se: trishtimi është vetëdije e njerëzve fisnikë, andaj mora frymë thellë dhe ngadalë sikur fillova ta përkëdhelja mendimin, duke e fuqizuar e plotësuar në vete: doemos se e njerëzve fisnikë, sepse ndjenjat e tyre depërtojnë deri në qelizat më të thella dhe nga aty, për një arsye më të vogël, e trazojnë atë.
    Më kujtohet kur hyra në vitin e parë si gjimnaziste.
    Sa më pëlqente të ecja e ngazëllyer, nëpër rrugët e këtij qyteti plot me njerëz e zhurmë. Asgjë s’më pengonte. Ndonjëherë edhe vrapoja nëpër trotuaret e tyre, që të tjerëve, sigurisht atyre që nuk më njihnin, t’u bija në sy si ndonjë atlete e famshme.
    Për mua, çdo çast i jetës atëherë ishte i stolisur me plot lumturi. Shumë e rëndësishme ishte ta jetoja jetën pa shkëputur dhe thellësisht të tërën: çdo ditë, çdo orë, çdo sekondë.
    Një mbrëmje vere, mami më mori ta zgjedhim së bashku një fustan dasme për të.
    Ajo, tek ma vidhte rrugës çapkënllëkun e ecjes, ndonjëherë merrej të më thoshte diç, por meqë unë s’i jepja rast, ajo doemos se përpihej. Me t’u kthyer në shtëpi, sapo mbyllëm derën e oborrit, s’mbajti më:
    Kujdes, Luiza ime, se mos mbetesh përherë po kjo gjimnaziste sentimentale – më pat thënë me një buzagaz që prekte paksa cenueshëm.
    Dhe s’di pse sapo i mendova këto, më erdh një mbushje në shpirt, e cila filloi menjëherë të më zbehet, kur para imazhit tim më doli fytyra tërheqëse e stilistes së fustaneve, tek më thoshte, kur kthehesha para ca ditëve nga shkolla: - Fustani yt do të jetë një copë e veçantë mëndafshi me një ngjyrë hëne pesëmbëdhjetëshe. Në mbrëmje mature, ai do të shndrisë, e ti do të shkëlqesh.
    Më mbërthyen ca dufe. Në duel me veten, nxora një shkëputje ironike, e cila hodhi tej vetes copëzat e fustanit, duke e lënë prapa të vijëzuar, një hark të gjatë hëne.
    Më vinte se isha shndërruar në një fantazmë qyteti dhe kisha dalë të sodisja kuajt përrallorë, tek vraponin nëpër harkun e hënës, apo isha shndërruar në një fajtore, që e luan shkëlqyeshëm rolin e një të pafajshme, ose në një e paafte, që po mbytet ngadalë në aftësinë e saj.

    ***
    Në lokalin e bulevardit të qytetit, ku zakonisht mblidheshim ne maturantët dhe kalonim kohën e lirë, e përhumbur thellë në vetminë time, isha ulur në një nga tavolinat e tij.
    Ai ishte i boshatisur, ngaqë e gjithë shoqëria ime, ishte në hovin më të madh të përgatitjes së provimit të diplomës.
    Kohëve të fundit, vërtet më dukej se ky qytet ishte i mbështjellë nga ca mërzi të neveritshme, që tmerronin çdo gjë. Madje, rrugëve të tij, njëzet a tridhjetë herë brenda dite, mund të shihje fytyra të njëjta.
    Herë-herë edhe ecja e njerëzve nëpër të, i ngjante një ritmi hapash që prapa linin një eho të paartikuluar jehone.
    Edhe kjo pasdite maji më dukej se luhatej në mënyrë ritmike nëpër këto trajta, të cilat kur vinin kuturu në mua, zbërtheheshin pastaj në spektër të ndryshëm tmerri :
    Tmerr nga errësira që popullonte në imagjinatën time.
    Tmerr nga llafazanët që e kanë harxhuar jetën e tyre para kohe dhe llomotisin rrugëve.
    Tmerr nga kodi moral për të vendosur diçka.
    Tmerr nga një drejtësia që nuk fal as ndonjë gabim të vogël.
    Tmerr nga gjykimi i amshuar i Perëndisë.
    Tmerr nga vetmia, tmerr nga zhurma.
    Tmerr të humbësh një çast, tmerr të fitosh një çast.
    Tmerr të lakmosh, tmerr të të lakmojnë.
    Tmerr të kërkosh, tmerr të të kërkojnë.
    Tmerr të ftosh, tmerr të të ftojnë.
    Tmerr të dashurosh, tmerr të të dashurojnë.
    Tmerr të urresh, tmerr të të urrejnë.
    Tmerr, tmerr, tmerr,...

    ***
    - Zonjushë!
    - ...
    - Më falni zonjushë, duket se ju shqetësova.
    - Megjithatë, ju nuk jeni fajtor për këtë – thashë habitshëm pa e hetuar mirë kush ishte.
    - Doni të pini diçka?
    - Një lëng molle, – porosita kamerierin.
    Me t’u larguar ai prej tavolinës, diku nga thellësia e unit tim, pikërisht në vendin ku vilej, bulëzoi një filiz shprese, e cila më detyroi të mendoja se jetën duhet respektuar, sado që isha arratisur në një distancë të frikshme larg saj – larg vetes.
    Arratisja kishte zgjatur vetëm për një hop çasti, por në një distancë shumë të madhe.
    Atje larg koha ikën e tretet në Univers me shpejtësi marramendëse, ndërsa këtu, pritja më është zgjatur e stërzgjatur, e ndoshta kjo nuk më lë të kuptoj se ç´është në të vërtetë jeta.
    Eh, jeta. Ja ku më zuri rrugën ky udhëkryq, që sapo e harrova.
    Jo, nuk di për besë në këtë çast të mendoj për të. Në fakt, kur dua të mendoj diçka rreth saj, kuptoj se njerëzimi është aq i lashtë, sa ka jetuar shekuj e shekuj para meje dhe nuk e di se a ka dhënë përgjigje për të gjitha këto që unë po mundohem të përgjigjem, në këtë çast të lidhur nyje.
    Mijëra e mijëra fletë të shkruara nga njerëzimi nëpër shekuj, përfundojnë gradualisht në një grumbull të pajetë dhe pa trajtë hiri ... ehu...
    Dhe, unë pres. Pres çastin duke u kalamendur nëpër këto mendime të mbështjella filozofike, si një litar në thes. Ose, thënë shkurt, nëpër dokrra – dokrra filozofike. Hmmm!?
    ***
    Ndoshta kamerieri menjëherë ma kishte sjell në tavolinë pijen e porositur, ndërsa unë isha e përhumbur thellë në mjegullën e mendimeve, të cilët niseshin nga një pikë dhe vinin në trajtë të rrathëve koncentrikë, drejt meje.
    Kushedi se ku do të isha tretur, nëpër ato valë koncentrike, sikur kamerieri, me trupin e tij të gjatë e të hollë, që tanimë e pata soditur tek vinte edhe njëherë drejt meje, të mos ma lëshonte edhe një kafe pranë lëngut të mollës, duke më treguar se ishte porositur nga njeriu, që tanimë vinte drejtë tavolinës sime.
    Pasi u afrua krejtësisht afër meje, ai u ndal dhe mori një qëndrim, që mua më vinte mjaft elegant.
    Sykalimthi, në kokën e tij, po hetoja ato flokë gjysmë të dredhura, të cilat... – ose, thënë shkurt, nuk di konkretisht ndonjë arsye, di se fizionomia e tij, në atë çast ofronte një pamje të ngrohtë për mua.
    E trazuar së brendshmi po e kundroja me admirim atë fytyrë delikate, tek e cila dallohej një lloj ankthi që ngjitej drejt një lakmie.
    Duke mos dashur të pranoja se a më përkiste të merresha me paragjykime të tilla, shpirtërisht në ato çaste nuk e di pse, në brendi të zemrës më kaploi një dridhmë e ç’ekuilibruar.
    Ndoshta (nuk mund të jem e sigurt), këtë e vërejti njeriu që ishte shtangur pranë meje, i cili, ndërkohë më pushtoi me një shikim të thekshëm, që kurrë deri atë çast nuk e kisha përjetuar dhe brenda atij shikimi, i shkoi nëpër buzë një filiz buzëqeshjeje.
    O Zot, nuk mund ta di se: syri përherë e bind zemrën, apo, zemra e bind syrin, ose, cili pushtet në këtë çast sundon në tjetrin? - mendova vetëtimthi.
    Pasi m´u tjerr pak kohë ky mendim, më rrëmbeu një mospërmbajtje të cilën edhe vetë e kuptova se ishte e pafshehur për njeriun që priste para meje, sigurisht të më shoqëronte në tavolinë.
    - Uluni zotëri, – thashë me një zë të dridhur.
    Ai tërhoqi ulësen pak prapa dhe, sapo u ul, kamerieri i solli një gotë verë dhe në mes tavolinës e lëshoi duke e gjysmë-rrotulluar me shumë kujdes, një lule të vendosur në një vazo të tejdukshme qelqi.
    U ndjeva pezull. Pa ndonjë qëllim të caktuar, hodha sytë horizontit tej dritares.
    Ai heshti. Ndonëse dhe unë do të veproja si ai, por një veprim i tillë, sigurisht se shprehte qartë një domethënie të patrajtshme.
    Me të marrë me mend se kishte arsye të ndihej i papërfillur prej meje, pendueshëm shkëputa shikimin.
    - Çfarë vëreni, ju lutem?
    - Jo asgjë – më doli dyshueshëm kjo përgjigje.
    - Dukeni se jeni përhumbur e tëra.
    - Mendoj se nuk ...
    - Atëherë, çfarë po mendoni zonjushë?
    - Nuk e di. Asgjë konkrete nuk më sillet.
    Ai dukej se më nuk donte të rropatej me këtë peizazh dialogu, brenda të cilit mund të nuhatej edhe një kundërmim i lehtë qortimi.
    - Ndoshta po gaboj që në fillim me këto pyetje në intimitete tuaja?
    - Pikërisht kam nevojë, – theksova ngutshëm duke mos mundur ta frenoj veten.
    Drejtova shikimin tufës së lules në vazo dhe si të arsyetohesha, rrëshqita dorën mbi petalet e saja, derisa diku në brendi gjeta një gonxhe, e cila si për t´u mbrojtur, prehej në mes ca gjetheve të forta.
    Për herë të parë në jetën time, më shkrepi të besoja se çdo gonxhe, ndoshta ka të futur në brendësi të saj, copëzën e zemrës, që në çdo çast edhe druan, edhe pret të rrëmbehet.
    Në të vërtetë, derisa po kërkoja të gjeja një mes, apo me saktë një pikë, midis pritjes dhe druajtjes që në atë grimë-kohë më përshtatej, sepse pikërisht aty do të strehoja edhe veten, ai mori gotën e verës në dorë dhe e ngriti drejt meje.
    - Ju lutem, mos përhumbeni nëpër valë të thella jete, ato ju mbështjellin me pretendime të turbullta dhe ju lënë të vuani përherë nga një ankth i pamëshirshëm. A e dini ju se jeta në mbyllësi aspak nuk ka vlerë?
    - Këtë... nuk kam pasur rast të dëgjoj ndonjëherë.
    - Madje a e dini se: - gonxhja e një lule që thahet në mbështjellësin e vet, venitet mjerueshëm së bashku me aromën e këndshme të saj?
    Pasoi një heshtje që më erdhi e stërzgjatur, pas së cilës, nga xhepi i jaknës blu, Ai nxori ngadalë një libër të vogël dhe e lëshoi mbi tavolinë. Kujdes të veçantë që i dha pozitës së lënjës së tij, më bëri të dalloja brenda kraharorit tim shpeshtimin e pulsit, ndonëse, thellë në shpirt, fillova të besoja se ky mund të jetë njeriu, për të cilin tirreshin lloj-lloj thashethemesh, ose misionesh, deri te ai, që vetë e kishte pranuar –“Zbuluesi i Kodit Enigmatik“.
    Është fisnikëri apo përulje që të shkakton qenia e dikujt tjetër, i ndodhur përballë teje, por që të trazon thellë, mendova.
    Kujdes! Këtu duhet të matesh, - fillova shpejtazi t’i këshillojë ndjenjat. Duhet ta peshosh mirë e mirë çdo gjë që lëkundet me amplituda nën pushtetin e ashtuquajtur – dilemë, sepse kam frikë se është si diçka që, nëse nuk e shmang qysh në çastin e parë, pa i zvogëluar mirë amplitudat, më vonë ato arrijnë në zero dhe më pas çdo tentim, sikur shumëzohet me zero dhe gjendja mbetet zero, që do të thotë se ajo më nuk shkulet dot.
    Kur më rastisën nëpër mendje këto “dokrra filozofike“, m’u pasqyrua një përzierje mbeturinash të shkapërderdhura e të shkuara, pa ndonjë shpjegim.
    Edhe pse mund të logjikoja efektivisht të gjitha këto, sapo desha të them diç, fjalët m’u lidhën nyjë, sepse vetëtimthi më rrëshqiti nëpër mendje ajo thënia e prerë e pronarit të dhomës: Misionet e shenjta u përkasin vetëm njerëzve të shenjtë, zotëri.
    - Thash që njeriu në këtë jetë, – vazhdoi ai, duhet të jetojë çastin që është mbi sipërfaqe.
    - ...
    - Gëzuar...
    ...dhe vërejta se donte të shqiptonte emrin tim, andaj u ndjeva se isha peng t’i ndihmoja.
    - Luiza – pëshpërita me një ton që s’di pse më doli i përdredhur.
    - E gëzofsh!
    - Faleminderit, – tani më doli një zë disi më i gjallë.
    Në çastin kur mora në dorë gotën me lëng e të ngrehja dollinë, m’u bë thuajse gjithçka rreth meje u krodh në një errësirë të butë e çlodhëse. Ngase më përshtatej skofiariteti i kësaj gjendjeje, pasi lëshova gotën mbi tavolinë, zura të imagjinoja se ndodhesha pikërisht në pikën që e kërkoja më parë, midis pritjes dhe druajtjes.
    Aty thuajse u pulita në një prehje të pazakontë deri në atë çast për mua. Pastaj ngadalë vëreja se rrethohesha nga një ndjenjë lakmie, e cila duke më përkëdhelur, rrëshqitazi më tërhiqte e më tërhiqte, derisa më zhvendosi nga ajo pikë. Tani u ndjeva në një gjendje të patrajtë dhe tërësisht e pezulluar brenda saj.
    Diku thellë në qenien time, zuri menjëherë të më ngacmonte një brejtje e lehtë ndërgjegjeje, për të cilën në atë çast nuk më shkonte për shtati të bëja paragjykime të tilla.
    Teksa ia hodha nga kjo distancë një syshikim pikës ku e pata imagjinuar prehjen, brejtja filloi të më vjel pamëshirshëm. Një shkrepje e çuditshme ndjenjash që lëkundeshin midis ankthit dhe melankolisë më pushtuan të tërën. Ngadalë vëreja se po më mpihej dhe mendja.
    Kushedi ku do të më kishin tretur ato, sikur njeriu që ishte stepur para meje, të mos e merrte edhe njëherë nga tavolina, librin në dorë.
    Dhe, përsëri një çik heshtje. Heshtje e cila dukej se fliste dhe kishte një domethënie më të plotë se qindra fjalë. Instinktivisht më parakaloi nëpër mendje edhe thënia e mëparshme e tij se: njeriu në këtë jetë duhet ta jetojë çastin që është mbi sipërfaqe.
    Për të mundur më tepër pushtetin e këtij peizazhi të ngurtë heshtjeje që më mundonte, si e përhumbur pyeta: – Lexoni libra?
    Me të drejtë më shikoi dyshueshëm.
    Kuptova se bëra një pyetje të shkrihtë e pa koncept, aq më tepër tani si maturante, kur pritej që këtyre ditëve t’i nënshtrohesha provimit të pjekurisë.
    Pas kësaj, ai sikur e kuptoi gjendjen e luhatshme shpirtërore që më sundonte atë pasdite maji, kështu për të më dhënë vëmendje të çastit, pothuajse në të njëjtin vend mbi tavolinë, lëshoi librin nga dora dhe në të buzëqeshur m’u drejtua:
    – Unë nuk di nëse jam ..., por merrem edhe me pikturë. Dhe ti sigurisht e di se ne piktorët një pjesë të mirë të frymëzimit e gjejmë duke lexuar – hë?
    Mblodha vetën dhe, për të mbuluar zbehtësinë e pyetjes, kufizova vështrimin në kopertinën e librit, që ishte i mbështjellë me një tabak flete të bardhë, mbi të cilin me shkronja të stilizuara dore shkruante:
    “Libri i librave “.
    Ndonëse desha të hezitoja, kureshtja nuk më la të mos e pyesja duke e peshuar mirë tani mendimin:
    – Sigurisht duhet të jetë ndonjë libër me vlerë të madhe, meqë mbi kopertinën e tij keni shkruar këtë mbishkrim kaq magjeps !
    - Ndoshta, po unë nuk mund të të them asgjë.
    - ...
    - Ndonëse kjo varet nga bota sentimentale e çdo njeriu, zonjushë Luiza.
    Teksa e theksoi emrin tim ashtu si të qëndisur, një valëzim gjaku më përshkoj nëpër fytyrë, pamjen e skuqur të së cilës, e vidhja në pasqyrën që ishte e varur përballë meje në mur.
    - Nëse nuk ju mundoj, jam kureshtare të ma rrëfeni shkurtimisht përmbajtjen e tij?
    - Ndoshta për këtë do t’ju flas pak më vonë, ngase në brendinë e tij, gjërat duken si të ngatërruara.
    Më drithëroi një çik ankthi. Pastaj hetova se shikimi tij i përqendruar në mes tavolinës, ndoshta lakmonte të sodiste në mendje gërshetimin e bukurisë që shëmbëllenin vazoja dhe gotat, njëra – tjetrës.
    Kjo më detyroj t’i bindem kërkesës së çastit, andaj instinktivisht thuajse në të njëjtën kohë morëm gotat në dorë dhe derisa ngrehëm edhe një herë dollinë, nuk di atëbotë, ia pata orientuar vështrimin më shumë mbishkrimit në kopertinën e librit, apo fizionomisë elegante të tij, ose ndoshta përsëri diku në një pikë as-as, fundi i së cilës, tani më detyroi të imagjinoja një udhëkryq, pas së cilit, e merrja me mend, por nuk doja të pranoja, se për mua fillonte të shtrihej një zonë e boshllëktë.
    Më falni mike, ky është Libri i librave – vazhdoi butësisht ai. Tërësia e tij nuk mund të rrëfehet shkurt. Në brendi të tij, janë fragmentet më të bukura të shkruara nëpër shekuj, që u munduan të zbulojnë kodin e një enigme, para këmbëve të së cilës mbarojnë tërë shtegtimet e botës.
    - Shtegtimet e botës, thua!?
    - Ëhë, – pohoi me kokë.
    Nuk isha në gjendje të kuptoja asgjë. S’kisha dëgjuar asnjëherë për këtë togfjalësh paksa të çuditshëm – kodi i një enigme. Bile as ndonjë ide sado e mjegulluar nuk më sillej aty për aty ndër mend, andaj, nga kërshëria që më pushtoi, pyeta:
    - Dhe, në asnjë fragment nuk mund të arrihet deri te zbulimi i atij kodi?
    - Jo – tha prerazi, duke e tërhequr librin paksa kah vetja.
    - Të gjitha fragmentet e zgjedhura këtu – vazhdoi, - mbarojnë në një pikë udhëkryqi, ku çdo njeri duke iu afruar sa më afër asaj pike, është aq më larg zbulimit të këtij kodi. Po të arrijë deri në atë pikë, e humb tërësisht rrugën dhe të gjitha përpjekjet e tij deri aty, më pas shkapërderdhen në trajta zigzage.
    E shoh me një vështrim skeptik.
    - Këtu çdo gjë tokësore ndalet dhe humb fizionominë e saj reale.
    - ... atëherë edhe njeriu?
    - Natyrisht.
    ...
    - Ai nuk është më vetja e tij. Aty udhëhiqet nga disa valë energjie që i themi p a s i o n e, të cilave nuk mund t’u vërejmë as fillin as fundin. Këto përherë rrinë të fshehta në zonën as – as dhe posa grith murin e kësaj zone, njeriu rrëmbehet nga pushteti i tyre dhe pezullohet në udhëkryq të saj. Tjetërsohet.
    - Tjetërsohet!
    - Po.
    - Çfarë do të thotë kjo?
    - Të jesh tjetri, në qenie të njëjtë, në këtë botë të njëjtë.
    Të jesh tjet… në qenj… një e bo... të njëj…, - më zinin thua këto copëza fjalësh në vete.
    Megjithatë, kjo mund të jetë edhe një dëshirë që edhe çdokujt i arsyetohet.
    - Të dëshirosh të jesh tjetri, është dëshira më e kobshme që mund t’i arsyetohet ndokujt, sepse duke tentuar të jesh tjetri, me këtë qenie të njëjtë, në këtë botë të njëjtë, ti nuk i takon kurrfarë uni pastaj, pra, nuk je as vetja, ngase ai më nuk ekziston në ty, pikërisht që asnjëherë mos ta takosh tjetrin, si model për ty, kupton ?
    ...
    - Është një dëshirë dromcuese, e cila nuk mund të shtrihet as në krevatin e shpirtit e as në hartën e ndjenjave, të çdokujt që pretendon.
    - ... do të thotë se...
    - Do të thotë se, tenton të bëhesh ai që nuk mund të jesh, në të vërtetë, të bëhesh ai që imagjinon të jesh.
    - Po të ndodhte kjo, për shembull? – më zgjoi kureshtja ta pyesja.
    - Eh, atëherë nëpërmjet forcës virtuale të parandjenjave, njeriu do të sendërtojë për një çast të shkurtë, një lakmi që gjatë e ka ëndërruar.
    - Nga mbeturinat e hirta të iluzioneve të rastit, përmes dallgëve të tyre, për një hop – çasti, krijon katedrale të bukura jete, që së shpejti shemben në një udhëkryq. Përtej këtij udhëkryqi, përdridhen pa numër shtigje të labirinta, që as këtyre nuk u shihet askund filli e fundi..., - dhe heshti duke marrë një pozicion të kujdesshëm dhe elegant përballë meje.
    Sapo desha të paktën të dukem edhe unë më serioze, e të reflektohesha përballë tij, se vërtet isha kureshtare të dëgjoja këtë bisedë, që asnjëherë më parë nuk e kisha menduar, vetëm pas një grimkohe, nuk di pse nëpër buzët e mia, zuri të më shtrihej një nënqeshje, e cila para se të më formohej mirë, m’u shua, sepse..., nuk di se ç’ndodhi në atë moment. Diçka me një hov shpërtheu po nga ajo thellësi. Diçka si një motërzim ujëvare, rënies së vrullit të së cilës njeriu është i pafuqishëm t’i bëjë ballë. Ç’pezullim reciprok! Ndoshta instinktivisht reflektonim gjendjen e papeshë të ujëvarës.
    Tek mbetem në atë pozitë të shtangur, në mendje m’u dha të bëj një lutje, që sot e asaj dite të tretur në lëmshin e kujtimeve, nuk e mbaj në mend se kujt iu përshpirta.
    Si në një ekran të hirtë, kërkoja imazhin e vetvetes. Jeta frymonte në miniaturë. Ngadalë ndjeja se qenies sime filloi t’i mungojnë edhe koha e druajtjes edhe koha e pritjes. Ato së bashku u lidhën një nyje e mbështjelltë dhe pasi u përkëdhelën nga pushteti i pasioneve, filluan të vallëzonin nën ritmin e shkujdesur të tyre.
    - Më fal Luiza, ndoshta t’u bëra i mërzitshëm, - vazhdoi të fliste me një gjuhë zemre, e cila i përshtatej me pamjen elegante të fytyrës. Ose jo, ndoshta ajo nuk i përshtatej krejtësisht, mbase edhe fare, por meqë uni im e kërkonte një gjë të tillë, duke vrojtuar nga këndi i teorisë së mendimit pozitiv, përshtatja doemos se ishte pasojë e energjisë së dëshirës sime.
    - Jo – pëshpëris, ndonëse nëpër trup më kalonte një drithërimë, – jam kureshtare të flas me ty për jetën.
    - Për jetën?
    - Ëhë.
    Shikimi i tij tani sikur parafytyronte një horizont të largët dhe amorf, ku kryqëzoheshin e nyjëtoheshin copëzat e jetës.
    - Është një bisedë me plot udhëkryqe, andaj më e udhës ndoshta do të ishte të mos flasim për udhëkryqet e saj, sepse...
    - Pikërisht për udhëkryqet e saja, desha të them, – ndërhyra gabueshëm, ngase ai ende e kishte të pa mbaruar mendimin.
    - ... mbase do t’u kisha lutur të mos merresh fare me udhëkryqet e jetës.
    - ... një çast luhatje, që më zuri vend në mes dyshimit dhe ankthit.
    - Më mirë lidhju pas dhe lundro nëpër valët e saja, – e tha me një lehtësi këtë mendim, si ta kishte në maje gjuhe, dhe se as këtë, kurrë më parë s’e kisha dëgjuar.
    Përsëri sikur më urdhëroi ta shoh një çast drejt në sy, ndonëse për atë grimkohë, ndjeja se këto fjalë befasuese, po depërtonin drejtpërdrejt në thellësi të shpirtit, aty ku më mungonte mbushja.
    Tingulli i zërit të tij ishte gjysmë i plotë, ndërsa në intimitet nënkuptonte diç të ëmbël, që me padurim e prisja të zbulohej para meje.
    - Ndoshta... apo... s’mund të mos e përsëris edhe një herë... Që prej se ke ardhur në qytetin tonë, kam pritur me kureshtje të flas me ty.
    - Të flasësh, gjithsesi?
    - Po.
    - Atëherë kjo është një kënaqësi edhe e imja, por nuk di se në ç’stil gjuhe do të ishte më e dëshirueshme atëherë për ty?
    - Ja, në një gjuhë të tillë – filozofike, siç thuhet.
    - A e dini se zemra e njeriut thyhet më lehtë se një copë qelqi, sado i hollë të jetë ai?!
    - ...
    - ...dhe shpeshherë ajo nuk është në gjendje as t’i numërojë paqëndrueshmërinë e dëshirave të saja?!
    - ...
    - ...apo më lehtë do mundesh t’i numëroje edhe valët e një detit të trazuar?!
    Më kot u mundova të mbledh një vazhdim bisede, sepse ajo që doja të thosha, e perceptova se do të pulsonte shumë më zbehtë, sesa ritmi i pulsit të fjalëve që ai m’i thoshte, andaj doemos se vazhdimi im, mbeti i ngrirë në një zonë të dyzuar.
    - Doni të ju rrëfej një fragment që kam shkëputur nga një libër mesjetar? – ndërhyri butësisht ai.
    - ... - e vështroj e befasuar.
    - Mendoj se do ta pëlqeni.
    - Sigurisht zotëri.
    Dhe duke rrëshqitur ngadalë gishtin tregues nëpër faqet e Librin e librave të sapohapur, filloi të rrëfente:
    - Ja, për shembull, në këtë fragment përshkruhet se si Dantja e rrethoi Beatriçen me një adhurim të idealizuar, ndërsa ajo, herë u tall me të, e herë e përçmoi.
    Pasi vdiq Beatriçja, për të qetësuar trishtimin e zemrës, Dantja luajti me tërë fiksionet e tija, për ta gjetur atë sërish. Kështu me “Ferrin”, “Purgatorin” dhe “Parajsën” që e ndërtoi, e detyroi më në fund Beatriçen, të takohej me të – dhe hedh syshikimin mbi kopertinën e librit. Lëviz një çik, pa e kuptuar pse, vazon me lule mbi lëmueshmërinë e tavolinës. Më vështron butë dhe unë bindem se ajo butësi e tij, nuk më përkiste vetëm ta merrja, por edhe ta jepja, andaj i buzëqesh me një vështrim të mëndafshtë.
    Në atë parandjenjë (që përpiqesha ta fiksoja bindshëm), perceptoja se ai donte që reflektimin e asaj buzëqeshjeje, ta shndërronte në shëmbëllim të buzëqeshjes së Beatriçës, mbase së fundi edhe ta rrëmbejë në kujtesën e tij, por në atë shndërrim virtuoz, dukej se qe rrëmbyer i tëri nga një ndjenjë shterpësie, kështu që u përdredh nëpër kthesa e rrugë zigzage të imagjinatës, derisa brenda saj u mbështoll e u lidh nyje në një udhëkryq të patrajtë.
    Nga aty pastaj: herë i dukej se ia shihte sytë, herë shëmbëllimin e dritës së syve. Herë buzëqeshjen, herë shëmbëllimin e buzëqeshjes. Ose, sytë dhe buzëqeshjen të ngatërruar në shëmbëllimet e tyre. Apo, një hop – çasti, mua m’u duk se ia shkëputi vetëm kornizat e buzëqeshjes dhe ca nuanca të saj. Megjithatë, kur tentoi të paktën me ironi ta fiksonte në kujtesë, në atë kapërthim, ajo ia mbylli portat dhe nëpër pluhurin e imagjinatës, atij i mbeti vetëm imazhi i saj, tek ngjitej e ngjitej largësive të mjegulluara, për të përhumbur në burimin e përjetshëm të Universit. Ndoshta edhe nuk ka mundur t’i sillej brenda ekranit, të tilla gjurmë buzëqeshjeje, mbase në spektrin e tij, ajo edhe ka të ngjarë t’i përzihej me flluska ngjyrash ironie apo xhelozie, që spërkatej në një ritëm, si nëpër ato magji të zeza, që janë duke u zhbërë nga dikush. Ose... nuk e dija, madje nuk dua ta di asnjëherë, sepse... eh, sepse...
    Derisa unë të tillë e perceptoja ngatërresën e tij në këtë udhëkryq, ai vazhdoi: - Pas një rruge të gjatë e të mundimshme nëpër rrathët e Ferrit dhe Purgatorit, takimi i parë i Dantes me Beatriçen u bë në bregun magjepsës të lumit Leta, ku Virgjili zhduket dhe në vend të tij, shfaqet Beatriçja e mbështjellë me plot bukuri e lavdi hyjnore. Ajo e përkëdhelur ëmbël në sedrën e saj femërore dhe e shumësigurtë në dashurinë e marrëzishme të Dantes, merr një pamje madhështore dhe, pasi e thërret Danten në emrin e tij, fillon ta qortojë për gabimet e bëra.
    - Po Dantja? – ndërhyra ngutas e papërmbajtur.
    - Dantja? - Ai ndihet mjaft i poshtëruar dhe është i gatshëm të qajë me zë, por në ato çaste, fuqia e tij sikur e tëra ishte bashkuar dhe ngjitej lart syve, andaj, prej tyre, ai vetëm rrëkente lot.
    - ... pendohet!
    - Po, pendohet.
    Nuk di pse m’u dha të nënkafshojë cepin e buzës, të cilin gjest ai e mori si shenjë kureshtjeje që të dija se ç’ndodhi pastaj.
    - ... atëherë rreth tyre nga qielli filluan të binin një mori lulesh, të cilat nga atje, sillnin me vete këngën e hyjneshave dhe të engjëjve, që i drejtohej Beatriçes:
    „... ktheu Beatriçe, sytë e tu të shenjtë
    kah dashnori yt, që gjatë shtegtoi për ty...“.
    (këto vargje janë marrë nga Dante Aligieri)
    ***
    Ndoshta ai mund ta ketë vazhduar edhe ndonjë varg më tutje, por duket se unë u mbështolla nëpër turbullirën e një mahnitjeje, e cila më pezulloi deri në majën e një rrëqethjeje dhe nga atje, i shkëputa fjalët sikur t’i ndaja ato në rrokje:
    - O Zot, ky qe takimi i parë i tyre?
    Ai pohoi me kokë, duke më soditur me një ndjesi që i fliste përbrenda.
    Kisha përshtypjen sikur më thoshte: - Rrëfimi mbi takimin e tyre edhe ty të zhbiroi brenda egos së qenies sate dhe pushteti i tij, tani pëlqyeshëm shpërndahet nëpër shtigjet koncentrike të saja.
    E shoh të drithëruar tek shqisonte prap kaltërsinë e syve të mi, në këtë pasdite maji, që lëkundej ndërmjet kufijve as – as dhe në atë zonë, grithte mendjen se ndodhej në Pikën e Artë - pikën ku lakmonte të arrinte Sizifi i mjerë dhe aty të përmbyllte misionin e tij të rëndë, ndërsa ky të shenjtë.
    Pra, aty diku ta zbulonte kodin e një enigme të vjetër, shumë të vjetër, sa edhe më të vjetër se raca njerëzore, mbase edhe deri në zanafillë.
    “Unë jam në kërkim të zbuloj kodin e asaj enigme... misionet e shenjta u përkasin njerëzve të shenjtë, zotëri...“, – më rrëshqitën vegimthi nëpër mendje këto copëza fjalësh nga dialogu i tij para ca ditëve, që e kishte shoshitur me pronarin e dhomës. Të rastësishme... jo, mbase edhe të ndjellura. Po.
    Tani seç pësoi një rrudhje shikimi i tij diku në log. Në thellësi të të cilit, dukej se shtrihej një det i paanshëm dhe në mes valëve të kaltra të tij, shihte të lëkundej një pikë e bardhë, e cila njollosej e vruktohej gjithnjë e më shumë. Pastaj ajo pikë u shndërrua në një fytyrë, imazhi i së cilës, herë sikur mëshirohej, e herë përplasej nga një trajtë e tërbuar valësh. Në duel e sipër, kjo fytyrë thuajse u rrëmbye, e pastaj edhe u gëlltit nga ato valë, jehona e të cilave u përsërit sa e sa herë: “Të lutem, më beko pa zili! Të lutem, më beko...! Të lutem më...! Të lu...! “
    Pas një çasti, thellë tyre, përsëri dallonte një udhëkryq, në nyjën e të cilit, nënqeshte një imazh tjetër fytyre, së cilës pak çaste më parë, duke ia rrëfyer tregimin mbi Beatriçen, e mbështolli me shifrat e “kodit të një enigme të vjetër, mbase shumë të vjetër, më të vjetër se edhe vetë raca njerëzore, madje, deri në zanafillë“ dhe e futi në këtë labirint ndjenjash, gjithnjë në zonën as – as.
    Dhe sa më shumë që mundohej e stërmundohej të perceptonte ndoshta saktësinë e atyre shifrave, ato përsëri shkapërderdheshin të përmbysura dhe si të tilla gjithnjë i absorbonte pushteti i zonës.
    Kjo fytyrë tanimë i vinte sikur ia reflektonte pamjen e imagjinuar të shëmbëllimit të Beatriçes. Ajo afrohej vazhdimisht drejt tij dhe në mes valëve lozonjare, pulsonte drithërima të pazakonta zemre. Drithërima që kisha përshtypje se nuk i kishte përjetuar ndonjëherë.
    Ndalo – dukej se mendoi në vete - në mua tani janë dy fytyra. Njëra sikur gremiset nëpër errësirat e ndjenjave, të një jete skllavërore, rutinë e veprimeve të thjeshta, të papasionuara dhe nga aty do të klithë trishtueshëm për gjurmët e së kaluarës, ndërsa tjetra, që më tërheq nëpër valëzat e bukura të jetës dhe nëpër trajtat e mëndafshta të saj, do të përjetojë tingujt magjeps të lumturisë. Por... e di se brenda meje këto dy fytyra do të takohen vranshëm, si dy energji të kundërta dhe do të përplasen nëpër muret e unit tim dhe aty, pushteti i tij do të detyrohet të tjetërsohet herë si mbret, herë si shërbëtor i tij, apo...
    Duke mos ditur ndoshta se ku ndodhej, ai filloi të vështronte i pakoncentruar përreth dhe bënte lëvizje të shqetësuara, si një njeri që në të njëjtën kohë thirret nga dy zëra.
    Brofi si i trembur. I ishte shkrirë njëherazi në mendje, ideja e depërtimit të së bukurës, thellë tragjikes.
    Një nënqeshje e dyshimtë sikur iu shtri, ndërsa parandiente se gjithçka filloi të shprishet deri në fillin e thurjes. Pastaj nëpër hijet e së kaluarës filluan të mbështillen ca copëza kujtimesh.
    Do të shkonte ndoshta larg-larg, atje ku të mos ishte e pranishme as pandehma, se është duke u lëkundur ndërmjet dy dashurive.
    Apo, do të donte të kujtonte se shkundte çastet e fundit të një ëndrre, që iu kishte ngjitur në një fundgjumi. Dhe, ndërsa deshi që me këmbëngulje ta merrte në një rimëkëmbje veten, dukej se u trishtua edhe më, kur i ra ndërmend thënia se: në një zemër nuk mund të ushqehen kurrë dy dashuri.
    Mund të perceptoja se ky ishte një meditim i trishtë për të, që i shkrepi në unin e tij, andaj (ndërsa sytë i mbaja ende gjysmë të mbyllur), qëllimisht zura t’i shfletoja ca fletë nga Libri i librave.
    - Ç’farë thua, Luiza? – zëri tij ishte i zbehtë, ndonëse në të përkëdhelur.
    U mundova t’i flisja diç... por asgjë. Desha t’i them se... prapë asgjë. Ndërsa shikoja drejt tij, së fundi më shkrepi t’i lidhem bisedës;
    - Më herët thatë se jeni edhe piktor?
    - Ndoshta edhe jam.
    - Më vjen mirë.
    - Përse ma thoni këtë?
    - ...hiç kot... por njeriut ndonjëherë i pëlqen të flasë edhe gjëra të kota.
    - Nuk e di, nëse mund t’i them vetes se jam piktor, megjithatë kohëve të fundit, më pëlqen shpeshherë edhe të pikturoj.
    - Përse atëherë jepni përgjigje të tillë – dualistike, nëse je apo nuk je piktor?
    - Eh, përse. Sepse: - Unë ndjej ndryshe, nga ajo që duhet të ndjehet. Mendoj ndryshe, nga ajo që duhet të mendohet. Shkruaj ndryshe, nga ajo që duhet të shkruhet. Flas ndryshe, nga ajo që duhet të flitet. Andaj, jam ndryshe, nga ai që duhet të jem, - kupton Luiza?
    - Kështu ... edhe flitet për ty.
    - E, meqë jam ndryshe, dëshiroj që tek njerëzit e këtij qyteti, të krijoj përshtypje nga më të ndryshme, madje, po të mundja, për secilin veç e veç nga një përshtypje.
    - Unë nuk di si dhe çka mendoni në vete, mirëpo, nëpër qytetin tonë, nga shumëkush flitet, se ju vërtet jeni një piktor, bile dhe i famshëm.
    - Që jam piktor, megjithatë e pranoj, por nuk më pëlqen të jem i famshëm.
    - Unë kështu kam dëgjuar.
    Atij për një çast iu duk se përmes këtyre fjalëve që shkëmbenim me njëri-tjetrin, po rrëmonim diçka në një rërë, që vetën pas pak kohe, do të vërshohet nga një valë, e cila më pas do t’i marrë me vete ato gjurmë rrënimi.
    Mbase do të dëshiroja të dëgjoja nga ti, Luiza, se si do ta zbërthesh fjalën i famshëm.
    - Për besë... si t’ju them... s’kam as ndonjë ide njëherë.
    - Më mirë që s’keni, ndonëse, as mos mundoheni ta zbërtheni ndonjëherë.
    - Përse?
    - Sepse thuhet se fama e vjelë vetminë. E unë shpeshherë kam nevojë për të.
    - Po mirë, e lëmë atë. Mund të të pyes diçka tjetër?
    - Mundesh, pse jo.
    - Më thuaj të lutem: si e shikon botën syri i një piktori? – dhe m’u dha t’i lëshoja rrëshqitshëm gishtat e dorës së djathtë nëpër gërshetat e flokëve të mia.
    - A mos ndoshta deshe të më thuash se deri ku mund ta shohë botën syri i një piktori?
    - Ashtu diçka.
    - Thellë Luiza, thellë. Ata kapin spektra ngjyrash, deri në zonat më të errëta, që nuk mund t’i dallojë dot syri i një njeriu të rëndomtë.
    - Do të thotë se ata shohin deri në të padukshmen!?
    - Natyrisht. Por duhet kuptuar se e padukshmja nuk vrojtohet edhe aq thjesht vetëm me sy fizik.
    E shoh me një dozë habie.
    - Të vrojtosh të padukshmen, duhet që e gjithë qenia e njeriut, të shndërrohet në një gjendje krejtësisht të tjetërsueshme, ku nuk është më vetja, por bëhet ai që dëshiron të jetë. Nga aty pastaj, në mënyrë enigmatike, thith informacionin, e përpunon nëpër prizmat e vet-kodifikuar të trurit dhe e shëmbëllen në spektër të dëshiruar.
    - Po ti...
    - Çka ti?
    - Më herët the se tjetërsimi s’i arsyetohet askujt.
    - Atyre që mund ta shohin të padukshmen, po.
    - Për shembull? – pyeta vëmendshëm.
    - Gjithë atyre që komunikojnë në gjuhën e artit.
    - Do të thotë se edhe ty, pasi je një piktor?
    - Doemos, por jo përherë.
    - Sidomos...?
    - Vetëm atëherë kur pikturoj shpirtra.
    - Shpirtra!?
    - Po.
    - E nëse më lejohet, kur filloni ndonjë pikturë të tillë, dëshiroj të jem afër jush.
    Ai pohoi me kokë dhe sikur sajoi një pulsim buzëqeshjeje triumfi.
    - Vështirë se do ta vëreni tjetërsimin tim.
    - Përse? – pyeta shkurt dhe me një tkurrje pabesie.
    - Sepse ju do të tjetërsoheni para meje, sapo t’ju lëshoj syshikimin e parë.
    - ... heshta. Në atë çast më ra ndërmend se ç’thonin ato ditë njerëzit nëpër qytetin tonë për syshikimin e tij.
    - A e keni bërë ndonjëherë portretin tuaj?
    - Jo. – u përgjigja padurueshëm.
    - Po të doni, ju pikturoj një të tillë.
    - Kjo do të ishte një befasi e këndshme për mua.
    - ... dhe një shpirtëzim i veçantë gjithsesi edhe për mua, ndonëse... për ne.
    - Atëherë,... kur?
    - Që nesër mundemi.
    - Nesër?
    - Po. Sepse kam planifikuar një shëtitje në natyrë.
    - Në ç’kohë do nisemi?
    - Unë gjithmonë nisjen e preferoj bashkë me rrezet e para të diellit.
    Ngre kokën dhe shikoj indiferent drejt një fluksi të tij, që atë pasdite binte përmes dritares së lokalit.
    - Ku shkojmë? – m’u dha të pyesja ashtu shkartazi.
    - Eh, ku shkojmë !
    - ...
    - Di unë.
    - Afër apo larg? – përsëri me të njëjtin ton, sikur doja t’ia nxirrja shqiptimin e ndonjë vendi të planifikuar.
    - E ky le të jetë një peizazh i bukur befasie, për ty Luiza.
    - Ashtu ?
    - Po. Dhe se: kur ju do të shihni befasisht një bukuri, patjetër se edhe në ju do të shpirtëzohet një bukuri e befasishme, - bukuria, shpirtëzon bukuri.
    - Sa njeri romantik që jeni – i pëshpërit kujdesshëm, ndërsa për atë hark-kohe, para syve më shtrihet imazhi i një kaltërsie ujore, rrethuar me një blerim të paskajshëm natyre.
    - Sikur deshët të thoni ndoshta diçka tjetër, - tha ai.
    - Diçka tjetër?
    - Ëhë.
    - Për shembull? – pyeta duke ia lexuar perceptimin.
    - Dyshoj se në vend të fjalës romantik, sikur deshët të thoni fjalën enigmatik.
    - Jo nuk e di. Ndoshta diku aty në mes. Apo... diçka që thotë... që thotë shumë...
    - Në rregull, tani edhe mund t’ju kuptoj, sepse kur njeriu ka për të thënë shumë, zakonisht nuk mund të flasë asgjë.
    - S’kam dëgjuar asnjëherë të tilla biseda, – dhe përpiqem t’i arsyetohem ftohtë, asaj derdhjeje pëshpëritëse të mëparshme.
    - Për këtë shiheni se përgjoni me një kureshtje të thellë domethënien e çdo fjale që e flas?
    - Jo vetëm kaq, por se si ato i flisni me një stil të bukur gjuhe.
    - Eh Luiza! Thonë se: fjalët e bukura i pëlqejnë mendjes, ashtu siç i pëlqejnë përkëdheljet zemrës.
    Pas kësaj edhe Ai, dukej se më nuk mundi të gjejë as ndonjë skelet tjetër fjale, për ta vazhduar bisedën, sepse mendja dhe zemra e tij, tanimë sikur kishin absorbuar energjinë e mjaftueshme, e cila dukej se i depërtonte thellë në zonën e “qetësuar“ relativisht, prej nga më pastaj, imagjinata e “hodhi“ në gjendje të ekscituar dhe filloi ta shëtiste nëpër një peizazh të dëshiruar.
    Në këtë gjendje vëreja se pamja e tij thuajse shumëzohej e ndryshohej, derisa u shndërrua tërësisht në një botë virtuale. Së fundi ai tani u tjetërsua.
    Asnjëherë në jetë nuk kisha rastisur pamje të tillë fytyre, gjendjen e së cilës profesori i fizikës, do ta kishte quajtur plazmatike.
    Sapo bëra përpjekjet e para, ta zbërtheja intimitetin që mund të fshihej në thellësi, vëreja se tjetërsimi i asaj fytyre, brenda meje filloj të shkëpuste edhe pjesët më të shenjta të unit tim.
    Jo pse Ai... Unë..., apo ndoshta më saktë Ne donim, por ishte diçka që kishte hyrë thellë nesh dhe nuk na linte të tërhiqemi prapa.
    Ishte diçka që fshehurazi kishte hyrë në folenë e shpirtrave dhe sundonte përsosshmërinë e dëshirës, që shfaqej e padukshme.
    Kishte hyrë aty ku nuk mund të hynte askush tjetër. Aty ku edhe hijet më të harruara ndriçojnë si kristale fluoreshente. Aty ku vdes vetmia.
    Kuptova se ndodheshin nën harkun e enigmës së vjetër, mbase shumë të vjetër, të pamoshë, deri dhe në zanafillë të d a s h u r i s ë. Ajo tani veçse kishte vendosur intuitën e misionit absorbues në mes nesh.
    E magjepsur nga spektri i padukshëm që emitonte ajo, tentoja ta kundërshtoja, kontrolloja, ose kuptoja energjinë e saj, apo... por ishte e kotë, përballja me secilin komponentë të këtij trinomi të mistershëm filozofik, ngase në mes dy brigjeve dilemë: dy shikime bulëzuan nga dy pika të kundërta dhe u nisën përballë njëra-tjetrës, dhe atëbotë u gërshetuan në një pikë të përbashkët, pushteti i së cilës i rrëmbeu bashkë me atë nënqeshje në thellësi të saj dhe i shndërroi në mbretëri hyjnore.
    Unë isha përmbysur nën atë pushtet, siç ishte përmbysur në të njëjtin çast dhe brenda tij, edhe ai. Këtë e vëreja ngase dora e tij dridhej, tek po e shtynte, ndoshta edhe pa ndonjë qëllim, Librin e librave drejt meje.
    Atëherë m’u kujtua thënia që e kisha dëgjuar, por asnjëherë më parë nuk e kisha tjerr në pe të hollë: Bota lindi, ngase më parë kishte lindur dashuria. Njeriu duhet t’i përkulet dashurisë, sepse ekziston në saje të energjisë së vrullshme të saj.
    Jo, unë këtu nuk do të fsheh asgjë. Kjo gjendje nuk ishte e njëanshme. Ajo ndodhte krejtësisht e dyzuar.
    Bindjen që e krijoja për të, a nuk ishte vallë reflektimi i asaj që ndodhte edhe në unin tim!?
    A nuk thuhet se nën harkun ku lind dashuria, vdes njëanshmëria!?
    Teksa më kalonin nëpër rrathët e intuitës së arsyes këto fraza, në mua mbështillej një ndjenjë, që nuk dija nëse lëkundej ndërmjet gëzimit apo dëshpërimit, vullnetit apo ankthit, fisnikërisë apo xhelozisë, ose nuk dija si ta perceptoja, ndonëse ajo, herë sikur më pasuronte e më falte gjithë botën, e më merrte në krah, e më ngrinte lart në qiell, atje ku u takuan Danteja me Beatriçen; e herë sikur më varfëronte e ma dromconte gjithë zemrën në thërrmija, e më fuste nën sqetull, e pa pikë mëshire, më përplaste përtokë.
    Këtë ndjesi të pazakontë e kuptova si një lojë të hatashme në këtë fluskë të jetës sime, që po më valëviste si një pupël në erë dhe po më shpinte nga të donte.
    - Ne jemi dy qenie që dëshirojmë t’i afroheni njëri-tjetrit. - filloi të më fliste njëra pjesë e unit përbrenda.
    Shfaqja e tij në skenën e jetës sime, sikur sfidon çdo dëshirë tjetër, për t’u kujdesur për veten.
    Çfarë mund të ndodhë pas kësaj?
    ...!
    Do të tërhiqesh sa je në ritmin e mundshëm të kohës?
    ...!
    Më tej, do jetë shumë vonë për të vendosur.
    ...!
    Ani mirë, - Akrepat e orës sate lëvizin në rrjedhën e kohës së tij. Diçka e brishtë po ecën mbi këtë kohë. Jeta lëviz nëpër rrjedhën e saj. Një burrë të tërheqë ta ndjesh këtë lëvizje. Megjithatë, kohëve të fundit, ti gjithmonë ke jetuar, të paktën, me prekjen e kësaj ëndrre.
    Ky pra, është burri që ti pa e ditur as vetë, paske qenë duke pritur? Nuk mund të kërkosh më shumë se kaq. Nuk pret asgjë tjetër pas kësaj. Thjesht, i lejon vetes të jetosh me të tillë ndjesi. Të shijosh praninë e tij. Po përpiqesh natyrshëm të futesh në shpirtin e tij?
    ...
    Kujdes, gjithmonë është një çast kur ty të duhet të ndalesh, sepse ndjen se diçka është përgatitur për ty.
    Kjo është shumë e rëndësishme. Thua ta ketë parandjerë shpirti yt takimin me një shpirt tjetër?
    ...
    Duket sikur në çdo njohje të re duhet harruar diçka e vjetër. Duhet të ndahesh me diçka, për të pranuar një tjetër. E gjithë kjo ndodh shumë rrallë, por tek ti ka nisur të ndodhë. T’i shoh shenjat e para të ndarjes nga njerëzit dhe bota.
    Kujdes! Kujdes nga dëshira për të ndodhur sa më shpejt diçka që ende nuk e di ç’është. Të isha në vendin tënd, do ndalesha të merrja pak frymë.
    Të tilla ngjarje nuk nguten, as duhen shpejtuar me padurime veprimesh. Veç ndjehen, përjetohen, pa pritur që diçka të ndodhë, sepse mund të presësh, e të mos ndodhë ndonjëherë. Edhe pse e vështirë, pritja është njerëzore.
    Sapo ke filluar t’i japësh shenja të lehta pranimi.
    - Nuk ke rrugë tjetër?
    - ...!
    - Fol de?
    - Ncëk, - iu përgjigj nga brenda pjesa e dytë e unit, të parës, - s’kam veç shtegut që më çon drejt asaj “drite”. Pse ta mohosh? Prania e tij, me dhe pa dyshime, të lumturon. Nisesh. Po ecën ngadalë, pa frikë, madje, pa ditur se ku do të mbërrish.
    Në të vërtetë, derisa unë sodisja veten nëpër këtë erë, ai lëvizi ulësen edhe më afër, derisa kaloi anash meje dhe lëshoi lehtazi dorën e tij, mbi timen.
    - Beatriçja ime – ia dëgjova të pleksur zërin, i cili sikur më mblodhi e më mbërtheu brenda.
    Jo, nuk e di. Madje nuk do ta di asnjëherë. Mbase edhe nuk dua ta di askurrë, nëse ky zë, që më erdhi aq i fildishtë, apo, lakmia e emrit tim të përkëdhelur, që e pëshpëriti ashtu të qëndisur, më përhumbën thellësive.
    Shikimi i tij zhbirues... jo, në të vërtetë burues... apo disi luhatej në mes... nga ku më vinte një shëmbëllim magjik, drithëronte në mua rrjedhën e pathyeshme të mijëra ndjesive. Dhe s’di nga ku më bulëzoi një filizë energjie, e cila shpejt u bë e vrullshme... dhe, prapë nuk e di. Madje, nuk do ta di asnjëherë. Mbase edhe nuk dua ta di askurrë, nëse ajo energji më shtyu apo më tërhoqi të lëvizë edhe unë drejt tij.
    Çfarë t’i them? ... Po më plagos? ... ose jo, po më bën të lumtur?... Jo. As njëra, as tjetra. As – as. Udhëkryq! Udhëkryq! Udhëkryq!
    Edhe koha sikur u kalamend dhe u ndal në këtë udhëkryq. Lëvizte vetëm diçka brenda meje. Diçka në kraharor. Diçka që herë më therte e më theponte, e herë më rrëshqiste e më lëmonte. Diçka e gjallëruar, mbase e mundimshme, por aq joshëse. Diçka që më kishte pushtuar me një afsh të kulmtë, të tejngrohtë, që në të njëjtë kohë edhe më digjte edhe më freskonte. Edhe... edhe... apo... As...As... por...
    I vështrova për një çast buzët e tij. Ishin ato që kishin puthur e puthur... dhe shpejt e shtyra në një zonë të mjegullt këtë mendim të kapërthurur... tmerr! Duart e tij, më tërhiqnin e më tërhiqnin dhe unë duhej që t’i rezistoja, ndonëse në vend që t’i rezistoja, për çudi u ktheva në ndihmë të tyre. Jo, unë nuk i ndihmoja. Ato vetë deshën të solidarizoheshin me të tijat. Dhe doja... apo tkurrja – doja. Dhe, doja të ndodhte. Doja të ndodhte ajo që netëve me hënë të kësaj stine, afshin e saj, shpesh e kisha parafytyruar dhe medituar me ndijime të turbullta. Nuk kisha qenë kurrë aq afër një njeriu që donte të më nënshtronte. Jo, në të vërtetë, doja ta nënshtroja, apo... ose...
    Tani nuk ndërhynte asgjë ndërmjet nesh. Dora ime që “rezistonte“, gjurmonte pjesën anësore në kraharorin e tij dhe për të “shpëtuar“, mbështes kokën në mesin e tij. Ai anoi qafën ca, aq sa unë të ndjeja epshin që buronte nga buzët e tij. Dhe, në këtë pushtet hyjnor, një energji hyjnore më “pezulloj“ deri në atë masë, sa fytyrat tona u bënë simetrike. Dhe, ai ndoshta deshi të jetë i pari, ashtu siç desha të jem dhe unë, dhe prapë nuk e di. Madje nuk do ta di asnjëherë. Mbase edhe nuk dua ta di askurrë, se si buzët e mija rrëshqitën në diçka të ngrohtë, të lëngshme, aty ku njëherë mblidhet, e pastaj shtrihet buzëqeshja. Dhe do të isha çmendur, nëse në këtë gjendje hyjnore, që drithëronte ndërmjet fundit të pasioneve dhe agut të një ankthi, ai nuk do të më ledhatonte me duar, e nuk do të më kishte tërhequr edhe më pranë vetes dhe në cepin e djathtë të buzëve, të mos ma “vidhte“ një puthje të këndshme, që m’u duk se nga ndjesia lakmuese e tyre, ajo sikur u shkëput vetvetiu nga ai cep, mbase pulsi i së cilës s’di pse për një hop – çasti, për çudi, më erdhi i mistershëm dhe enigmatik.
    Desha të përvidhem brenda vetes, por atëbotë veten s’e gjeja dot. Ajo ishte e largët, tepër e largët, ndoshta... edhe përtej largësive, sa s’shihej fare.
    Ashtu e tretur deri në fundin e një humbëtire, takova imazhin e vetes, prej nga përdredhurazi e “vodha“ atë dhe duke ikur, perceptova mjegullueshëm se isha shkëputur prej kraharorit të tij.
    S’di se si m’u ngatërruan më pas para syve, ca copëza ngjyrash, të cilat në rrëshqitje e sipër, u plandosën mbi copëzat e një fustani të shqyer dhe... cngrrrrrr... poshtë nga dyshemeja u përhap një krismë, e cila ma solli veten para meje.
    Ishin petalet e buqetës së lules dhe copëzat e thyera të vazos, që çirreshin të braktisura ndërmjet veti.
    Në koleksionin e puthjeve të këtij fundmaji, që ndoshta i kishin ra vjedhurazi në sy kamerierit, kjo, në këtë pasdite, mund të ishte më e veçanta.
    Një dëshirë detyruese, sikur në thellësi të gjoksit, filloi të ndrydhte një ankth, që donte të shpërthente dhe çdo grim-kohë që kalonte, më diktonte një parabindje se maste pulset e zemrës sime.
    Mos! - desha t’i them, sakaq, - me zemër nuk luhet. Ajo vetëm njëherë di të këndojë me tërë fuqinë e saj. E këtë e bën në një pranverë të jashtëzakonshme – pranverë“të shenjtë”.
    Kjo pranverë e zemrës, është si ajo stina e mimozave, kur ndjenjat bulëzuese, të cilat janë të fjetura në gjumënajen e fundit të saj, papritur zgjohen dhe lulëzojnë, edhe atëherë kur malet përreth, ende nuk e kanë zhveshur nga relievi i tyre, vellon e bardhë të dimrit.
    Por jo. Nuk kishte vend më as të mendoja për të tilla fjalë, sepse pamjen e tij në ato çaste, mund ta perceptoja si një trajtë fizike, e cila në vete shprehte një përkujdesje të tejskajshme mirënjohëse.
    Donte, por sikur s’po gjente dot, t’ma arsyetonte atë “shpërblim”. Ndonëse, mes nesh shpërblimi ishte i ndërsjellët, megjithatë, ai qe bërë i heshtur, dhe në pellgun e asaj “heshtjeje latente”, shpirtëzoi një filizë buzëqeshjeje, që në mua shenjëzonte deshifrimin e mijëra fjalëve dashurie.
    Ky ishte dikush që vetëm një syshikim i tij, shëmbëllente më pas, pandalshëm flluska të tëra mahnitjeje.
    Apo, unë isha ajo që hiret e mia, kishin ca “kode ndjenjash”, të cilat ndiejnë sinjale parabindëse, që vetëm shifrat e tyre mund t’i dekodonin hiret e tija.
    Ishte ai njeriu që instinktivisht sikur më detyronte të besoja, se kisha lindur, për të qenë ndoshta përherë në folenë e zemrës së tij.
    Isha unë, Luiza, që kisha hyrë në jetën e tij të turbullt.
    Dhe, Ai ishte njeriu që kishte hyrë në jetën time të kthjelltë.
    Pas kësaj më erdhi se edhe koha që s’di kur ishte stepur e ngujuar, u nis në një shtegtim të panjohur.
    E mbylla “Librin e librave” dhe pasi ia lëshova në dorën e tij, me një botë të tkurrur e të boshllëktë, sikur vetvetiu u pajtuam të dalim nga lokalit.
    Jashtë muzgu kishte mbështjellë qytetin me një tis të kuqërremtë. Nëpër rrugën kryesore të tij, njerëzit kishin zënë t’i shpeshtonin lëvizjet e tyre karakteristike, pa ditur se ku do të mbërrinin.
    Më shkrepi në mendje se ata po e hidhnin në theqafje edhe një imazh dite të mbrapshtë. Në atë ritëm, anash bulevardit, shikimi im ndoshta edhe padashje “vodhi“ profilin e stilistes së fustaneve. Ajo, ndryshe nga të tjerët, sigurisht kishte sosur një ditë të begatshme pune.
    Tek e sodisja një çikë ritmin e ecjes, më vinte se edhe hapat e saj nguteshin të “vidhnin“ sa më shpejt gjatësinë e rrugës drejt shtëpisë, ndonëse nën ritmin e tyre, ajo me bisht të syrit dallohej theksueshëm, se me një kureshtje enigmatike “vidhte“ të ecurën tonë amorfe.
    Ne vazhduam të ecnim por pa ndonjë cak, mbase në kahe të kundërt ndaj saj.
    Ç’ndjesi e pezulluar kishte e ecura jonë!
    Sapo u larguam në një distancë më të theksuar nga ajo, s’di se si i dhamë njëri-tjetrit, pa asnjë të vetmen fjalë, një kuptim enigmatik ndarjes sonë.
    Në horizontin e qiellit edhe dielli tanimë ishte duke i “vjedhur“ ca rreze të fundit që tkurreshin si të harruara mbi qytetin tonë, që, pos se dukej i mbështjellë nga ca mërzi të neveritshme, ai më vinte se atë mbrëmje edhe dihaste nën ethe.

Tema të Ngjashme

  1. A është Ai Eqrem Kryeziu...?!
    Nga Nertili në forumin Elita kombëtare
    Përgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 06-04-2009, 08:33
  2. Vlerësimi për Luftën Nacional Çlirimtare Shqiptare
    Nga Kryeplaku në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 177
    Postimi i Fundit: 05-11-2007, 20:10
  3. Zhvillimet politike post-Rugova në LDK
    Nga EveryWare në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 33
    Postimi i Fundit: 07-07-2006, 12:39

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •