Close
Faqja 0 prej 18 FillimFillim 1210 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 349
 1. #1
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  22-09-2004
  Postime
  2,214

  Monedha te vjetra

  Nder kater pese monedha te vjetera qe ndodhen ne koleksionet e deklaruara jane gjetur dhe dy te tjera ne kishen e vjeter te Shen Merise ne Brar te Tiranes.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 2. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar ajzberg pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 3. #2
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  22-09-2004
  Postime
  2,214
  Ja dhe ana tjeter e monedhes ...............
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 4. #3
  Per ēfare monedhash behet fjale? Te ēfare kohe...
  Si eshte historia e ketyre, mund te na flasesh pak.flm.

 5. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar arbereshi_niko pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 6. #4
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  22-09-2004
  Postime
  2,214
  Citim Postuar mė parė nga arbereshi_niko Lexo Postimin
  Per ēfare monedhash behet fjale? Te ēfare kohe...
  Si eshte historia e ketyre, mund te na flasesh pak.flm.
  Monedhat jane te gjetura rastesisht kur eshte zgjeruar rruga tek kataraktet e Brarit ne Tirane.Mbi rruge ka qene nje kishe[ Shen Merise ].Monedhat jane ne ar dhe datojne njera e shekullit te X dhe tjetra e shekullit te XI .

 7. #5
  Citim Postuar mė parė nga ajzberg Lexo Postimin
  Monedhat jane te gjetura rastesisht kur eshte zgjeruar rruga tek kataraktet e Brarit ne Tirane.Mbi rruge ka qene nje kishe[ Shen Merise ].Monedhat jane ne ar dhe datojne njera e shekullit te X dhe tjetra e shekullit te XI .
  Te falemnderit per shpjegimin.

 8. #6
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  22-09-2004
  Postime
  2,214
  Kush mundet ta deshifroje shkrimin ne kete monedhe .Mos kemi te bejme me Athinan ? A TH E
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 9. #7
  alpha dominant Maska e D@mian
  Anėtarėsuar
  20-09-2005
  Vendndodhja
  Boston, MA
  Postime
  1,170
  Citim Postuar mė parė nga ajzberg Lexo Postimin
  Kush mundet ta deshifroje shkrimin ne kete monedhe .Mos kemi te bejme me Athinan ? A TH E
  Nje nga monedhat me te njohura te lashtesise. Eshte monedhe athinase me vlere 4 dhrahmi (tetradhrakmon). U shtyp per here te pare ne Shek e Arte dhe pati perhapje te gjere ne gjithe Mesdheun nepermjet tregtise. Numri i monedhave ishte relativisht i larte, prandaj sot gjenden shpesh gjate germimeve arkeologjike. Edhe dhe ne qytetet e Ilirise se lashte jane gjetur shume cope.

  Figura e gruas paraqet hyjnine Athina, ndersa mbishkrimi ATHE i referohet qytetit te Athines (cdo qytet shtypte monedhat e tij).
  FLUCTUAT NEC MERGITUR

 10. #8
  Ernst Kaltenbrunner Maska e Bizantin
  Anėtarėsuar
  26-01-2008
  Vendndodhja
  Swabia
  Postime
  670
  ajzberg, krahaso monedhėn 1 euro greke.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Slagt ham! Kristenmands sųnn har dåret. Dovregubbens veneste mų.

  Gott mit Uns

 11. #9
  alpha dominant Maska e D@mian
  Anėtarėsuar
  20-09-2005
  Vendndodhja
  Boston, MA
  Postime
  1,170
  Citim Postuar mė parė nga arbereshi niko
  Per ēfare monedhash behet fjale? Te ēfare kohe...  Kjo monedhe i perket perket epokes se perandorit Mihail IV (Shek 11), figura e te cilit paraqitet ne foton e dyte (ne te paren eshte Jezusi).
  FLUCTUAT NEC MERGITUR

 12. #10
  Ēun Kavaljer! Maska e Slimshaddy
  Anėtarėsuar
  13-08-2007
  Vendndodhja
  Albania/Tropojė
  Postime
  310
  Ou Sa Te Vjetra Keto Monedha Pale Sa Bejne Me I Shit Tashi
  Mendja Ėshtė Dhuratė - Shfrytėzimi i Saj Mrekulli!

 13. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Slimshaddy pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 14. #11
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  22-09-2004
  Postime
  2,214
  Citim Postuar mė parė nga Slimshaddy Lexo Postimin
  Ou Sa Te Vjetra Keto Monedha Pale Sa Bejne Me I Shit Tashi
  Faktikisht personi qe i ka keto monedha[dy cope]po tenton te gjej bleres.

 15. #12
  Citim Postuar mė parė nga Bizantin Lexo Postimin
  ajzberg, krahaso monedhėn 1 euro greke.
  Fjala euro qe ne gjuhen e memes tende perfaqson fjalen ευρέως e cila ne gjuhen e ""grekeve te lashte" ishte:  perfaqson as me pak dhe as me shume fjalen shqipe E GJERE.
  Kombi i ri Grek i dale nga lufta e urrejtjes fetare ne shekullin e 18 adoptoi gjuhen e te lashteve me ndermjetesine e kishes, pa e ditur qe ajo gjuhe ishte nje shqipe konvencianale e shkruar.

  Kjo monedhe moderne:


  eshte pjese e perpjekjeve qe ben kombi me i ri i Ballkanit dhe ndoshta gjithe Europes per ta pozuar vehten si pasardhes te races qe krijoi kete monedhe:  Por ketyre perpjekjeve per te manipuluar historine ju ka ardhur koha e demaskimit.
  Ju nuk flisni gjuhen e te ashtequajturve 'helenė'. Ju flisni imitimin e nje formeje te shkruar shqipe.
  Ju skeni asgje te perbashket me ta .
  e verteta dhe e drejta jane miq me te mire se edhe vete Platoni, miku im

 16. #13
  i/e regjistruar Maska e Longarus
  Anėtarėsuar
  24-09-2007
  Vendndodhja
  Prishtine
  Postime
  553

  Monedhe Paeone

  PAEONIA, Kings of. Patraos. 335-315 BC. AR Tetradrachm (12.78 gm)
  Obv: Laureate head of Apollo right.
  Rev: Horseman riding down fallen warrior; M monogram above.
  Ex. Frank Robinson
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 17. #14
  i/e regjistruar Maska e Longarus
  Anėtarėsuar
  24-09-2007
  Vendndodhja
  Prishtine
  Postime
  553
  Illyria, Dyrrhachium 1st c. BCE AR drachm (3.19 gm)
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 18. #15
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Te holla (para) te Ilirve te Qytetit Shkoder (Scodre)
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 19. #16
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Te holla Ilire te qytetit Lissosa
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 20. #17
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Monedha nga fisi i Ilirve Labeate
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi : 13-06-2010 mė 04:55

 21. #18
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Monedha nga Fisi i Ilirve Daorse me pamje Te Anijes.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 22. #19
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Monedha Te qytetit Demastion nje qender per prerjen e monedhave qe nga Shekulli IV-III para e.son. ne Dardanin antike Ilire.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi : 13-06-2010 mė 06:21

 23. #20
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Monedhe e Mbretit Ilir Monounios.(ne vitin 280 p.e.kr.)
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi : 13-06-2010 mė 06:16

 24. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar fegi pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

Faqja 0 prej 18 FillimFillim 1210 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Si u grabit ari nga pushteti komunist ne Shqiperi.
  Nga DYDRINAS nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 03-04-2015, 10:52
 2. A mund tė deshifroni kėto skica tė vjetra?
  Nga nikas nė forumin Arkeologji/antropologji
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 06-04-2007, 09:49
 3. 7 dorėshkrimet mė tė vjetra nė botė tė Besėlidhjes sė Re !
  Nga Lexuesja nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 26-04-2005, 04:35
 4. Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 24-01-2005, 13:16
 5. Implikimi i pushtetareve ne krimin e organizuar
  Nga Brari nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 12-08-2002, 04:36

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •