Close
Faqja 18 prej 18 FillimFillim ... 8161718
Duke shfaqur rezultatin 341 deri 349 prej 349
 1. #341
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-02-2017
  Postime
  4

  Pėr: Monedha te vjetra

  Te falenderoj per informacionin,.

 2. #342
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-02-2017
  Postime
  4

  Pėr: Monedha te vjetra

  Po kjo kujt periudhe eshte se nuk e kam hasur ne asnje vend deri tani. Besoj se eshte e periudhes bizantine,por ne katalllog ne internet se kam hasur. Nese kini informacion me informoni.Respekte

 3. #343
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  558

  Pėr: Monedha te vjetra

  https://www.numisbids.com/n.php?p=lot&sid=394&lot=332

  https://www.numisbids.com/n.php?p=sa...=394&cid=11766

  ANCIENT COINS. BYZANTINE. Justinian I (A.D. 527-565), Gold Solidus, 4.48g, 6
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi II : 27-02-2017 mė 17:26

 4. #344
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  558

  Pėr: Monedha te vjetra

  Kuptimi simbolik i gjarpėrinjive ne monedhat Ilire
  Aleksander Stipcevic
  Nga mbledhja e pasur tė simboleve fetare dhe tė tjera qė shfaqen nė monedhat ilire1
  ne kemi zgjedhur pėr tė trajtuar kėtė numėr festiv »Godišnjaka«, prof. A. BENCU, njė simbol qė ėshtė, pa dyshim, nė mesin e tė gjitha tė tjere tė rajoneve te ilireve jugore ishte mė e rėndėsishme dhe >> meilire << - gjarpėri.
  Nė vende tė tjera mė shumė kemi biseduar pėr kuptimet e shumta tė kesaj kafshe nė simbolizmin Ilir 2
  por ne jemi kėtu pėr shkak tė kufizuara nė pamje tė gjarpėrite nė monedhat ilire dhe tė pėrpiqemi pėr tė shpjeguar kuptimin e tyre simbolik.
  Ne duhet qė nė fillim tė konstantojm se pamja e gjarpėrit ne monedhave tė lashtė duket mjaft shpesh, 3.
  Rregullish
  t janė pamje tė kafshėve ne monedha lidhur me kultet vendase apo me njė histori mitologjike veēanėrisht tė njohura ne kėto qytete, kėshtu pamjen e tyre eshte njė pasqyrim i rėndėsisė qe kishte gjarpėri nė besimet dhe tregimet e banorėve tė kėtyre qyteteve.
  Simbolet qė gjinden nė monedhat nuk janė ende analizuar detajisht,vėrtetuar shkencėrisht; vetėm nji i vetmi simbole ne monedhat te Dyrrhachion dhe Apollonise e veēanti e shkruar , por jo mjaftueshme, dhe me tė gjitha aspektet e CFR. A. Mano Shenjat simbolika MBI dhrahmet e Argjenta dhe Dyrrahionit et Apollonise (Les symboles sur les Drachmes d'Argent des Villes-CTAT Dyrrhachion et Apollonie), Buletini dhe Universitetit shteteror dhe Tiranes, Ser. shkencat Shoqerore, nr. 2 1958p 137-150, dhe H. e e k a, Pyetjet de Numismatique Illyrienne, Tiranė 1972, 91-97.
  7: Gazeta "Gjarpri si simbol fetar tė ilirėt" Gjurmime albenoIogjike, Prishtinė (nė shtyp). Informacion bazė nė lidhje me kultin e gjarpėrinjtė II ilirėve sjellė edhe nė veprėn e tij "Simbolizim ilir e simbolizim shqiptar" Studime historike, 27 j1973t nr Me 132 -. 133
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 5. #345
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  558

  Pėr: Monedha te vjetra

  Monedha ilir tė cilit ėshtė me pamjen e gjarpėrit ėshtė Dyrrhachion.
  Monedha e keti qyteti ėshtė njė gjarpėr i mbshtjellur rreth shkopit zotit Aeskulapiusit - cila, megjithatė, "nuk duket rastėsisht nė tė holla Dyrrhachionas, 6.  (,Ne Versioni shqiptar i librit tė tij nė numizmatika ilire (Problemet te numismatikes ilirėt , Tiranė 1965, 152 dhe 195) H. Ceka jepi informacione e tė dhėnave e parave tė kėtij qyteti qė tregon Asklepit dhe shkopin e tij tė mbyllur me gjarpėr.
  Njė kopje e kėtyre parave gjendet ne vitin 1877 nė Salona. CFI '. "Le monedhė dell'Illirico nel Museo di Spalato", Bull. arch. st. dalm., 1/1878, nr. 5,

  Eskulapi ishte i njohur shumė nė ilirin jugore , rajoneve, me sa duket pėr ishte e rėndėsisishem gjarpėri ne mjekėsine primitive , dhe se ai madje duket te jete me origjinėn e tij ilire.
  ( Kete mendimi i gjuhėtarit M. Budimirit .De Aeseulapii nornine et numine, Medical Shqyrtuese, 13/1938, nr 7-8, 146.
  Pėr kultin e Aeskulapiusit nė vendet ilire K. T omi C -.. K akra w , Gjurmėt e Asclepite (Aeskulapiusit) kultit nė territorin e Jugosllavisė, diskutimet dhe pėr tė ndėrtuar pėr historinė e shkencės, 1/1963, 187-205, dhe G. N lidhje e rėndėsishme pėr tė, Ouaestiones Epidauritanae RadJAZU ~ Vol.
  339, 1965, 116 ---- 118)[/COLOR]
  Popullariteti i Aeskulapite dhe gruajese se tij HygieJA ne iliri, pėrveē tė dhėnave tė tjera tė shumta, gjithashtu monedhat me pamje te gjarpėrit te qytetit Apollonia nė Shqipėrinė e sotme.
  Gjarpri nė monedhat e kėtij qyteti duket si dy shfaqje, dy nga kohėt romake.
  Nė fillim, te prera nė kohėn e perandorit Caracalla (196-217.)shihet nė anen averste monedhes kokėn e perandorit, dhe ne pjesėn tjetyer te monedhes tempullit me pamjen e Aeskulapiusit dhe shkopi rreth tė cilit ėshtė mbėshtjellė njė gjarpėr

  '(6 B. V Head Historia numorum Oxford 1911, 313; H. C e k a, Problemet numisrnatikes dhe ilirėt Tirana 1965 126, T. )

  Emisionit i dytė vjen nga pothuajse tė njėjtėn kohė si e para, por nė avers ne vend tė Caracallas ėshtė koka e vėllait tė tij udheqin Gete (198-212 BC), dhe ne reverse pamjen e perėndeshė Salus (Hygieia) si i ushqen gjarpėrit"
  Kėto pamje tė gjarpėrinjtė nė monedhat tė qytetit Apollonia, si dhe nė atė tė Dyrrhachionit, dokumentohet kulti i Aeskulapiusit dhe Hygieia, dhe nė mėnyrė indirekte njė nga manifestimet e kultin e gjarpėrinjtė nė rajonin e Ilirisė sė Jugut.
  Nė gjysmėn e dytė tė III dhe gjysmės sė parė tė shekullit tė II. B.C.
  Ne qytetin ilir Bylisi ka prere monedhat, qė e kundėrta ka treguar briri i bollėkut (crnu copiae) rreth tė cilės ėshtė mbėshtjellė njė gjarpėr

  (Pėrshkrimi i parave nga Byllisa sjell P. Gardner, Katalogun i Monedha)
  H.Ceka lidhe bollėkun e tokės pjellore rreth Byllisit 11
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura     
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi II : 28-09-2017 mė 12:47

 6. #346
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  558

  Pėr: Monedha te vjetra

  Vetume pamja e gjarpėrit, ka njė simbol i pjellorisė toksore ",
  Eshte e njohur se gjarpri eshte briri i bollėkut tė para nė kėtė qytet mund tė konsiderohet si provė se gjarpėr nė rajonin e Ilirisė sė Jugut, me rėndėsi tė tjera simbolike dhe fetare, kishte edhe kuptimin e simbolit i pjellorisė.
  Nė fillim tė shek. II pes. qyteti Olympae ka riformuar monedha me imazhin e njė gjarpėr mbėshtjellė rreth njė shkopi.
  I fundit nė njė seri tė qyteteve nė token ilire nė monedhat e tyre ka pamjen e nje gjarpėr ėshtė Amantia.14
  Kjo ėshtė njė shfaqje e gjarpėrinjtė mbledhura nė njė top.
  Kjo shfaqje ėshtė njė jashtėzakonisht interesante, sepse ajo na kujton njė nga pėrfaqėsitė mė tė vjetra tė gjarpėrite nė Ballkan -
  Nga ajo e vendbanimi i neolitit te vonshem. Tjerrtorja nė Prishtinė .15
  Paraqet motivin e nje gjarperi mė bėni nė njė top tė takohen nė Mikenė, ku ne njė vendbanim i periudhės neolite te vonshem (shek.13 pes) zbuluar 17 kopje gjarpėrinjtė te pjekur nga dheu tokė16,
  Ashtu si ajo ne Mikenės II, figura balta ėshtė zbuluar nė njė shtėpi banimi, e cila pa dyshim tregon se ka njė shfaqje e gjarpėrinjtė qė jetojnė atje ne shtėpia qė i ruane banorėt e saj nga armiqtė dhe aksidentet.
  Kėto gjarpėrinjtė , nė pėrputhje me besimin e shumė popujve, pėrfshirė edhe ilirėt, personifikojnė shpirtin e tė ndjerit dhe pėr tė mbajtur zjarret nė shtėpi.
  Me domethanjen e gjarpėrinjeve edhe e ksaj ditė-pėr-ditė e ndenjes besimet e njerėzve tė sotėm nė Ballkan dhe gjetkė.
  Ne besojmė, pra, se gjarpėr nė monedhat nga Amantije tė klasifikohet nė mesin e atyre qė janė rojet e shtėpisė, apo, mė shumė gjasa, mbrojtėsi i tė gjithė qytetarėve tė qytetit apo fiseve,
  Interesante, gjarpėr spirale rrėmujė gjithashtu tė shfaqet nė tė holla e qytetit Epirot Cassop (K <xO'O '(iJ1tf) nga shekulli i katėrt pes. E.17 •

  1.Nė njė relief pllake nekropoli nė Gostilje Liqeni i Shkodrės (shek.3-2. p.e.s..) Ėshtė e paraqitur kalorsi me krahė dhe hėna e re nė dorė , i cili nėn mbrojtjen e gjarpėritė sulmon njė kundėrshtar
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi II : 28-09-2017 mė 15:48

 7. #347
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  558

  Pėr: Monedha te vjetra

  P .R.FRANKE ēon pamje te gjarprit nė monedhat tė qytetit nė lidhje me tregimet, tė cilat i ka regjistruar Eliane, me tė cilėn ēdo vit nje virgjėreshe lakuriq hyne Korijen e Shenjtė dedikuar pėr Apollonin tė siguruar ushqim pėr gjarpėr nga Epirotet besonin se kanė origjinėn nga delfinet Python.
  Nėse gjarpėr merr ushqimin e ofruar, kjo do te thote njė shenjė se viti do tė jetė pjellore, ne te kunderten do te jet jo pjellore.18

  Ndoshta ky tregim e cila ėshtė variante tė ndryshme tė njohura nga pjesė tė tjera tė botės sė lashtė, ka ne tė vėrtetė tė bėjė me monedhat me pamje te gjarpėrinjeve te qyteti tė Epirit, por duket se ėshtė mė afėr tė vėrtetės interpretimin e asaj qė ne letren P.R.Frankeu , dha S. DAKARIS ėshtė, se prania e gjarpėrinjtė nė monedhat e Kassopi ēon ne lidhjen me njė mbishkrim dedikuar Zeus Soteru, .. i cili u gjete ne kėtė qytet.

  Seria e monedhave iliro me imazhin e njė gjarpėr-ne duhet tė shtojm edhe paratė qė i kane prodhuar fisi ilir Labeatve.
  Tani pėr tani. vetėm shembuj i vetum tė monedhave , dhe ka vetėm kohėt e fundit (1971). B. Juban zbuluar nė Qinarnak afėr Kukėsit nė Shqipėri 20
  edhe pse ne nuk e gjejnė gjarprin si njė element tė pavarur simbolike, por kjo kafshė duket si njė figurė tė plotė treguar shumė realisht nė anijen ne revers te kesaj monedhe 21
  Figura e njė gjarpėr nė tė monedhat e Labeatve krejtėsisht tė qartė, e cila ėshtė arsyeja pse paratė filluar dhe pyetja a jane pamjet monedhat ne anijet e shfaqura te qyteteve ilire, Shkodrės dhe Lissos, te Mbreti Genti dhe fiseve Daors kishte edhe mbrojtėsve nė formė tė kėtyre kafshėve.

 8. #348
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  558

  Pėr: Monedha te vjetra

  U gjetė monedhe e Korkiras mitike, unike nė botė!

  Tė premten, Universiteti i Zadarit raportoi zbulimin e monedhes tė Korkiras mitike, unike nė botė, tė gjetura nė Buda pranė Posedarjes.
  Njė hapėsirė ​​e vogėl ėshtė e mjaftueshme pėr vetėm disa informacione - vendi tė cilit i pėrket, vlera, viti i prerjes dhe disa simbole nė anėn e pasme.Paratė nga e kaluara e largėt janė njė histori krejt tjetėr.
  Janė paratė e Adriatikut Korkira, tė gjetura nė sipėrfaqen e kodrės Budim afėr Posedarje, dhe ėshtė gjetja e parė nė Liburnia, dhe pėrgjithėsisht vetėm e gjashta, pėrfshirė njė qė ėshtė njohur prej kohėsh vetėm pėrmes pėrmendjes nė literaturėn profesionale.
  Pėrveē kėsaj, ekzemplari Budemes ėshtė jashtėzakonisht i rėndėsishėm sepse, dhe sepse sipas pamjes sė kundėrt(reversit), i pėrket njė llojit qė nuk ishte e njohur deri mė tani, shkruan Zadarski.hr.Pamja e monedhes Aversit kokės sė Apollonit ėshtė identike me zbulimet e njohura mė parė.
  Nė pjesėn e pėrparme ėshtė njė pėrshkrim arkaik i njė njeriu tė ri, pa mjekėr dhe tė kurorėzuar koka qė tregon Apollonin.
  - Nė mes tė vitit 2014, unė mėsova pėr paratė e vjetra qė u gjetėn aksidentalisht gjatė minimit tė minierės sė dyshuar Budima, njė fortesė e madhe e Liburne qė ishte nė vijėn e frontit.Shumica e gjetjeve numizmatike i pėrkasin periudhės para-perandorake, midis tė cilave mbizotėrojnė ato tė Kartagjenės dhe Numidisė.
  Nė disa kopj monedhas e Egjiptit, Italisė Jugore dhe Siēilisė dhe Republikės Romake gjithashtu ishin tė pėrfaqėsuara. U gjetėn edhe monedha tė sundimtarit ilir Baleja.https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrva...vijetu-6344098
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi II : 07-04-2021 mė 03:48

 9. #349
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  558

  Pėr: Monedha te vjetra

  Muzeu i Slavonia Osijek
  HERMINE GÖRICKE-LUKIC
  Sheshi i Trinisė sė Shenjtė 6 (Trg Svetog Trojstva 6)
  Qilrari Monedhave nga ŠKUDLJIVCA ne Ishullin HVARU
  Punimi merret me grumbullimin e famshėm tė monedhave nga Škudljivca afėr Stari Grad nė ishullin Hvar, tė zbuluar nė 1835.
  Vendi ende nuk ėshtė i mjaftueshme hulumtuar
  Pėrbėhet nga monedhė bronzi e qyteteve tė Faros, Faros me kryqėzimet e IONIO dhe Heracles, dhe daton rreth 330 - 320. pr. Cr.
  Pėrmbajtja e qilarit u adresua nga njė numėr ekspertėsh, gjithmonė brenda kornizės sė diskutimeve tė pėrgjithshme nė tė cilat ata kėrkuan tė hedhin sa mė shumė ne dritė nė ato faqe tė antike tė historisė sė Adriatikut.
  Si njė temė e vetme, qilarja nuk ėshtė adresuar,asnjėherė nuk ėshtė kryer njė kontroll i pėrmbajtjes sė qilarit,dhe kėshtu, depėrtimi i materialit mbeti i paplotė, gjė qė e bėri tė vėshtirė pėr ta kuptuar atė nė pėrgjithėsi.

  Duke rishikuar pėrmbajtjen e tij, autori sjell interpretime tė reja tė farkėtimit te Faroese nė lidhje me tipologjinė e Brunschmidt, si dhe tiparet tipologjike, kronologjike dhe stilistike tė monedhave , tė cilat plotėsojnė njohuritė e tanishme pėr ankandet te monedhave ilire Fjalė kyēe: Hvar , Škudljivac, qilari, monedha ilire , Pharos, Issa, Herakleia
  Qilari me famė botėrore i monedhave Ilire nga Škudljivac (Škujivac1) pranė Stari Grad nė Hvar,i zbuluar nė gjysmėn e parė tė shekullit XIX, i ruajtur nė Seksionin Numizmatik tė Muzeut tė Sllavonisė nė Osijek (90/89), ende nuk ėshtė analizuar sa duhet etj
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi II : 07-04-2021 mė 14:16

Faqja 18 prej 18 FillimFillim ... 8161718

Tema tė Ngjashme

 1. Si u grabit ari nga pushteti komunist ne Shqiperi.
  Nga DYDRINAS nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 03-04-2015, 10:52
 2. A mund tė deshifroni kėto skica tė vjetra?
  Nga nikas nė forumin Arkeologji/antropologji
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 06-04-2007, 09:49
 3. 7 dorėshkrimet mė tė vjetra nė botė tė Besėlidhjes sė Re !
  Nga Lexuesja nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 26-04-2005, 04:35
 4. Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 24-01-2005, 13:16
 5. Implikimi i pushtetareve ne krimin e organizuar
  Nga Brari nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 12-08-2002, 04:36

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •