Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 21
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e rabija
  Anėtarėsuar
  02-08-2006
  Postime
  126

  A mund te me ndihmoni?

  Nese e din dikush qe ka profesionin e mjekut se si quhet tek ne dhe a eshte e njohur semundja kur jane te ndaluara tek pacienti produktet e grurit dhe qdo gje qe permban glutine per arsye se zorret e holla nuk funksionojne si duhet duke mos mundur ta shperndajne sasine e ushqimit qe i duhet trupit!
  Ju lutem nese dini diqka dikush ose ju ka rene te degjoni ne lidhje me kete te me tregoni a ka shanse kjo semundje te kurohet apo jo dhe ccilet jane shkaktaret e saj?
  Pres te me ndihmoni me pergjigjet tuaja.....
  "Nuk ka pune te ngutshme, por njerez te vonuar !!"

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e pseudo
  Anėtarėsuar
  29-02-2008
  Postime
  366
  Quhet mos tolerimi ne gluten , ose semundje Celiake , vjen nga mos absorbimi i te gjitha prodhimeve qe permbajne gluten dhe qe ndodhet tek gruri.

  Tratament me ilace nuk ka.
  Regjim pa gluten do ndiqet praktik tere jeten e shoqeruar me suplimente vitaminik si vitamina B12 , fier dhe acid folik.
  Tant Qu'il y a La Vie, y a De L'espoir!

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e rabija
  Anėtarėsuar
  02-08-2006
  Postime
  126
  Te falenderoj shume pseudo per pergjigjen


  Me sa po kuptoj ju paskeni dijeni rreth kesaj semundje edhe pse si duket e rralle!!
  Do te lusja nese eshte e mundur te me tregoni diqka me shume rreth saj!

  A eshte kjo trasheguese, cilet jane shkaktaret qe vjen deri te kjo semundje?
  Nese nuk mund te behet dieta cfar ndodh me pacientin, a eshte kjo nje rrezik per te, pasi qe eshte fjala per femije te moshes tre vjet e gjysme dhe eshte shume shume e veshtire mbajtja e saj?!!!
  Si behet analiza per ta zbuluar kete semundje me ane te gjakut apo si ?

  Nese do te ishte e mundur pseudo te me tregoni me shpresen se nuk u bera e tepert me pyetjet e mia!...
  "Nuk ka pune te ngutshme, por njerez te vonuar !!"

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,681
  Rabije kur te keni kohe lexojeni ose stampojeni dhe lexojeni ulur ne divan kete teme http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=80701

  Sidomos postimet nr 18,19,20, dhe 54 qe flasin per ate qe doni ju.
  larguar forever

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e rabija
  Anėtarėsuar
  02-08-2006
  Postime
  126
  A ka njohuri dikush nese ne Kosove mund te gjesh ushqim per kete semundje d.m.th ushqim pa gluten?

  Nese dikush do te mund te me ndihmonte do tju isha shume mirenjohese!!
  "Nuk ka pune te ngutshme, por njerez te vonuar !!"

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Qe nji shenim rreth ksaj smundje.http://shendeti.info/mjekimi-i-adhd....2&id=54&lang=s
  q&view=article&fontstyle=f-larger

 7. #7

 8. #8

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e rabija
  Anėtarėsuar
  02-08-2006
  Postime
  126
  fegi

  Nuk e di nese ke lexuar shkrimet e meparshme qe te dish per cilen semundje eshte fjala?!
  Ato qfar ti ke dhene nuk kane te bejne fare me kete semundje se lere me per pyetjen qe une shtrova lidhur me ushqimin!!
  Nuk e di nese kete e ke ditur por shpresoj se e ke bere pa dashur?!

  Pres nga antaret qe kane njohuri lidhur me kete gje ose qe kane degjuar se ku mund te gjej kete lloj ushqimi te me ndihmojne!:
  "Nuk ka pune te ngutshme, por njerez te vonuar !!"

 10. #10

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,283
  rabija ti jeton ne kosov? nuk e di nese keni nje dietist ose dikush qe specializohet per nutirimet dhe ushqimet...pasi mund tiu ndihmoj dhe keshilloj ushqimet qe skan gluten

  ja disa ushqime qe lejohen per njerzit me kete semundje

  oriz
  miser
  tapioke
  soje
  melekuqe
  berthamat
  patatet
  miell palme
  arra
  mel/meli
  fije liri
  hikerror


  dhe disa te tjera qe si di ne shqip, por do ve foto te secilave qe ti kuptosh me mire si duken
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,283
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga *~Rexhina~* : 19-07-2009 mė 11:56
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,283
  shmang ushqime qe kan grure

  si pshm ato qe kan "einkorn" (anglisht)

  http://www.agronomy.uhi.ac.uk/images/Einkorn.jpg

  elb:
  http://www.mdidea.com/products/proper/barley01.jpg

  shmang miell te bardh/ thiesht miell etje

  dhe shume te tjera qe kan miell
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e rabija
  Anėtarėsuar
  02-08-2006
  Postime
  126
  Pershendetje Rexhina


  Faleminderit per postimet por ajo qe kerkoj une eshte se nese dikush e di nese ne kosove ka keso lloj ushqimesh per te blere ?
  Nuk jetojme ne kosove dhe ka gati nje vit qe bija ime jeton me kete diete, e dijme cfar duhet ngrene dhe ketu gjindet lehte edhe buka edhe gjerat tjera por nuk e di nese ka edhe ne Kosove??
  "Nuk ka pune te ngutshme, por njerez te vonuar !!"

 15. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,283
  oh me fal thash mos nuk ishe e sigurt per ushqimet qe duhen konsumuar
  nuk e di per ne kosove, por duhet te ket disa ushqime qe jan ne cdo bote, por dhe nese nuk ka, cdo gje mund te rregullohet, thjesht blini cfare ka rendesi vajza dhe dergojani :-)
  Jam e sigurt qe te mbash kete diet eshte shume e rende, dhe me vjen shume keq qe vajza jote duhet te perballohet me kete semundje. I uroj shendet te mire!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga *~Rexhina~* : 20-07-2009 mė 15:00
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

 16. #16
  limi Maska e limmi
  Anėtarėsuar
  01-01-2009
  Vendndodhja
  klin
  Postime
  45
  semundaj celiake apo siq njihet ndryshe alergjia nga dritherat dhe nga neproduktet e tyre esht pamjaftushmeria e atyre njerzeve ndaj nje substance qe njihet me emrin gliadin substanc qe e kan dritherat qe shkaktohet nga sensibilizmi i njerzeve te veqante ndaj ushqimeve te veqanta me mekanizma te ndryshem kryesisht auto-imune.kjo semundje nuk esht direkt e trashegueshme.edhe pse ende nuk esht ndonje medikament per kurimin e saj e vetmja menyr per kurimin e saj eshe ndalja e te gjitha neprodukteve te dritherave si dhe te mos konsumoj birren kafen si dhe erezat e ndryshme dhe kryesisht te perdorin miser oriz mish peshk fruta sallata etj mirpo gjeja me e preferuar per keta persona eshe perdorimi i miellit qe behet nga misri pra produktet e misrit shpresoj qe isha i qart dhasht zoti qe te sherohet sa me shpejt
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga limmi : 20-07-2009 mė 15:41

 17. #17
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  30-06-2009
  Vendndodhja
  webcam or email ne tek tvsh21@yahoo.com
  Postime
  826
  Citim Postuar mė parė nga rabija Lexo Postimin
  Nese e din dikush qe ka profesionin e mjekut se si quhet tek ne dhe a eshte e njohur semundja kur jane te ndaluara tek pacienti produktet e grurit dhe qdo gje qe permban glutine per arsye se zorret e holla nuk funksionojne si duhet duke mos mundur ta shperndajne sasine e ushqimit qe i duhet trupit!
  Ju lutem nese dini diqka dikush ose ju ka rene te degjoni ne lidhje me kete te me tregoni a ka shanse kjo semundje te kurohet apo jo dhe ccilet jane shkaktaret e saj?
  Pres te me ndihmoni me pergjigjet tuaja.....
  goce e dashur, thuhet se jane zorret e holla por ne shumicen e rasteve ne fakt jane zorret e trasha.

  nqs ti ben food alergy test prvec gluten kane per te dale te tjera por e mira eshte cilat jane simptomat qe ke ne shendetin tend.

  nje njeri ne familjen time i thane te mos haje gluten. iu gjet problemi jo nga mjeku por nga nje holistic doctor, long story short ky njeri sot po ha gluten

 18. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,283
  Citim Postuar mė parė nga tvsh Lexo Postimin
  goce e dashur, thuhet se jane zorret e holla por ne shumicen e rasteve ne fakt jane zorret e trasha.
  nqs ti ben food alergy test prvec gluten kane per te dale te tjera por e mira eshte cilat jane simptomat qe ke ne shendetin tend.

  nje njeri ne familjen time i thane te mos haje gluten. iu gjet problemi jo nga mjeku por nga nje holistic doctor, long story short ky njeri sot po ha gluten
  lol jo tvsh zorra e holle funksionon qe te treti dhe te absorb (thith) ushqimin, zorra e trash thjesht thith uje dhe krip
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

 19. #19
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  30-06-2009
  Vendndodhja
  webcam or email ne tek tvsh21@yahoo.com
  Postime
  826
  Citim Postuar mė parė nga *~Rexhina~* Lexo Postimin
  lol jo tvsh zorra e holle funksionon qe te treti dhe te absorb (thith) ushqimin, zorra e trash thjesht thith uje dhe krip
  dr rexhina ne rregull sipas librit, ne zorren e trashe gjendet 75% ku fillon immunity dhe keta me gluten problems i eshte c'akorduar imuniteti

 20. #20
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,283
  Citim Postuar mė parė nga tvsh Lexo Postimin
  dr rexhina ne rregull sipas librit, ne zorren e trashe gjendet 75% ku fillon immunity dhe keta me gluten problems i eshte c'akorduar imuniteti
  hahahashahah aman o tvsh ska pse te jem doktoresh kur edhe vet ata te gjimnazit qe kan marr klase biologji do din shume mire qe imuniteti nuk ndodhet ne zorren e trash apo te holle lol...mos fol me ketu se sje per keto gjera, temat e seksualitetit po te therrasin
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. ju lutem me ndihmoni ta gjeje kengen e rifat berishes
  Nga Riona nė forumin Ndihmoni njėri-tjetrin
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 19-04-2009, 15:02
 2. Ju lutem me ndihmoni rreth ushqimit me sonde.
  Nga Xhuxhumaku nė forumin Mjeku pėr ju
  Pėrgjigje: 16
  Postimi i Fundit: 18-11-2008, 21:55
 3. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 11-11-2008, 10:42

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •