Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Beqari002
  Antarsuar
  25-04-2002
  Postime
  500
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  N zonat rurale varfria n nivel t lart

  Si duket edhe ne kete aspekt ne nuk jemi duke par , por duhet qe nje organizate nga jashta si PNUD te na drejtoj ne kete duke na sygjeruar se me te verete ne veendin ton eshte ne rritje e siper varferia.Por nje fjale e menqur thot:"Nje pune qe duket , kallauz nuk do"por nejse per lideret dhe udheheqesit tan shtetror kjo si duket eshte shume e vogel.

  PNUD: N zonat rurale varfria n nivel t lart


  TIRANE (19 Dhjetor) - Nj raport i Qendrs pr Nxitjen e Zhvillimit Njerzor (HDPC) n Tiran, bn t ditur se varfria n Shqipri, sht e prqndruar n zonat rurale, ku 4 n do 5 veta jan t varfr. Sipas ktij raporti, t publikuar n "Raportin e zhvillimit njerzor, Shqipria 2002, sfidat e qeverisjes vendore dhe zhvillimit rajonal", prgatitur pr Programin e Zhvillimit t Kombeve t Bashkuara (PNUD), botim i vitit 2002 n Shqipri vihen re, nivele t larta t varfris si n zonat rurale ashtu edhe n ato urbane, dhe se te varfrit e zonave rurale jan shum m t varfr se ata t zonave urbane. Raporti n fjal thekson se, dallimet e theksuara t mirqnies ndrmjet zonave urbane dhe rurale shprehen qart n shprndarjen e t ardhurave. "Rreth 48 pr qind e njerzve q punojn n bujqsi jane te varfr, dhe rreth 28 pr qind e banorve t zonave rurale bjn pjes n kuintiln e fundit t niveleve t t ardhurave", citohet n kt raport t HDCP-s. Sipas raportit n fjal, t realizuar nprmjet nj anketimi, individt e anketuar mendojn se pr plotsimin e nevojave t tyre baz, duhet t ken mesatarisht pothuajse dyfishin e t ardhurave q ata aktualisht marrin, ndrsa 17 pr qind e t anketuarve jan shprehur se "me t ardhurat q marrin mund t jetojn pa probleme". dxh/ko (BalkanWeb)
  --------------------------
  ----------------------------

  Fier: Vethelmohen katr vet me fotoksin, dy prej tyre vdesin  FIER (20 Dhjetor) - Katr veta jan vethelmuar n qytetin e Fierit brnda 24 orve. Dy prej tyre kan gjetur vdekjen, ndrsa dy t tjert jan n gjendje mjaft t rnd shndetsore pr jetn. Mbrm n spitalin e qytetit ka mbrritur n gjendje t rnd 46- vjeari Syrja Hosha, baba i pes fmijve, por mjekt nuk arritn t' i shptonin jetn. T njjtin fat ka patur edhe nj 21 vjeare, e cila edhe pse ka mbrritur n gjendje t rnd n spital u ka krkuar mjekve q ta linin t vdiste dhe jo ta shptonin. Po dje nj 22-vjeare, nn e dy fmijve, banuese n nj fshat t Rroskovecit, sht vethelmuar me fotoksin por pr t, mjekt kan shpres se do t jetoj. Sipas News24 vetm pak minuta m par n spitalin e qytetit, ka mbrritur nj 18-vjeare e cila n gjendje t rnd depresioni ka pir fotoksin pr t' i dhn fund jets. Shkaku i ktyre vetvrasjeve dhe tentativave pr vetvrasje jan depresioni dhe kushtet e rnda ekonomike n t cilat jetojn kta njerz. dxh/ko (News24/BalkanWeb)
  ---------------------------
  -----------------------------
  Oj sharki e lehte si era , a ka ardhur ne Shqiperi pranvera?
  Ndryshuar pr her t fundit nga Beqari002 : 20-12-2002 m 18:54
  Jam martuar002

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  02-10-2002
  Vendndodhja
  Tirana-Albania
  Postime
  73
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Varferia eshte kudo,ajo eshte jo vetem ekonomike.
  Ne zonat rurale eshte me tragjike,kalo pak periferine e Tiranes dhe prek me dhimbje kete realitet,ne se do te shkoni me tutje,eshte me mire te mos e provosh.
  Nqs Tirana do te investonte psh per unazen e madhe,sigurisht do te kishte nje ndryshim kete e shohim ne nje segment te saj qe lidh rrugen e Durresit me te Kvajes,ne te dy krahet jeta ka levizur dhe njerezit jane vetepunesuar.Por me sa duket me e rendesishme eshte te lyhen pallatet me nje boje dhe shije piktori ekstravagand se me ngjyrat e arkitektit,packa se ato na lodhin edhe me shume,dhe nje stres me shume.
  Vendet e punes te premtuara nga Nano 350.000 ne Vlore dhe parate 100% u hasrruan,edhe Magbulja tha per te ndihmuar Nanon ne 2001 se do hapim 250.000 vende pune,perseri nje publicitet ne varferine shqiptare.Drita per te marre nga qeveria e Berluskonit,perseri publicitet.Nje popull ne krize besimi,edhe grate e kullave Hawai kur ju luteten first ledit Xhoana,moren sinqeritetin te moshes se saj qe i ftoi ti drejtohen zotit.
  Te gjithe do ti drejtohemi zotit,ndoshta do ta ndihmoje kete popull te lodhur,qe nga shkemb graniti buze adriatikut,hengri bar pa shkelur parimet,mbeti pa uje dhe buke sic tha nje shoqe nne Berat per Nanon vetem qe shoket socialist te jene mire me njeri tjetrin,te merren vesh se ka per te gjithe pasuri kombetare dhe te mos merren me Mirin e Xhikes dhe te Kashtes qe tha i madhi Nano,dhe te presim marreveshjen e asocimit per te hyre me ne fund ne Europe,pasi u lodhem me dy gishta lart.

Tema t Ngjashme

 1. Varfria dhe mizerja.
  Nga DI_ANA n forumin Tema shoqrore
  Prgjigje: 125
  Postimi i Fundit: 18-01-2017, 04:25
 2. Berisha: Qeveria n ndihm t familjeve q marrin ushqimet me lista
  Nga DYDRINAS n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 28-04-2016, 20:25
 3. Fillon dhnia e tapive pr proesin e legalizimeve
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 22-02-2013, 11:31
 4. Pertej mjerimit dhe deshperimit te popullit
  Nga Enri n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 27-07-2003, 07:42
 5. 80% e popullsise ne zonat rurale jeton ne varferi
  Nga Orku n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 22-06-2003, 23:20

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •