Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e JOY
    Anėtarėsuar
    08-02-2003
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    12

    Question TOEFL apo IELTS?

    Pershendetje!
    Kam mundesine qe te vete ne USA ose AUSTRALI por nuk me eshte dhene pergjigja se ku dhe jam ne dileme se ke test duhet e bej per te dhene gjuhen e huaj.E di qe TOEFL eshte i preferueshem ne USA dhe IELTS ne Australi por a eshte ndonje nga keto teste me superior se tjetri?Dmth kush nga keta teste njihet ne te dy vendet?Do te me ndihmonit po te me jepnit ndonje informacion.Faleminderit
    You only live once, but if you work it right, once is enough.

  2. #2
    Joy se pari urime dhe suksese.

    Persa i perket cilin test te besh, mund te them qe ketu ne US IELTS nuk eshte dhe aq i degjuar edhe pse me c'lexova shume universitete po e pranojne edhe ketu. TOEFL eshte testi qe International students ketu japin dhe ka shume menyra qe mund ta besh ate test.

    Gjeja me e mire qe ti mund te besh eshte qe nqs ti e di cfare universiteti do te shkosh, shko ne website-in e tyre dhe tek Admissions Requirements per International Students lexo se cfare testi pranojne. Nqs nuk e di, bej ca research ne cfare shteti po shkon dhe universitetet qe ndodhen ne ate shtet dhe bej te njejten gje dhe per ato universitete. IELTS mendoj se eshte me teper i degjuar ne Australi dhe ne Evrope se sa ketu ne US.

    Congratulations again!

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e Juli_85
    Anėtarėsuar
    18-09-2008
    Postime
    124
    Citim Postuar mė parė nga JOY Lexo Postimin
    Pershendetje!
    Kam mundesine qe te vete ne USA ose AUSTRALI por nuk me eshte dhene pergjigja se ku dhe jam ne dileme se ke test duhet e bej per te dhene gjuhen e huaj.E di qe TOEFL eshte i preferueshem ne USA dhe IELTS ne Australi por a eshte ndonje nga keto teste me superior se tjetri?Dmth kush nga keta teste njihet ne te dy vendet?Do te me ndihmonit po te me jepnit ndonje informacion.Faleminderit
    Hi
    Pothuajse te njeten pune kryejne si IELTS si TOEFL (testim se sa Anglisht din)
    per ne Aus te duhet IELTS ...... per ne USA nuk e di.
    Po ti duhet te besh nje si provim te "British Council " n'Tiran
    dhe po dole mir me pike mund te aplikosh si ne USA po ashtu
    dhe ne AUS se eshte i njohur ne shume shtete ai provim nga "British Council"
    Per me shum info hudhi nje sy ksaj faqes
    http://www.britishcouncil.org/albania

    Good Luck ..
    dhe nese ke 2 opsione zgjidh Aus (sygjeriimi im )
    Bye.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Juli_85 : 02-10-2008 mė 02:35

  4. #4
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    20-06-2007
    Vendndodhja
    uK
    Postime
    103
    i *** jon te dyja ronsi ka te marresh piket qe te duen..

  5. #5
    [L]{I}[N]{U}[X] Maska e Ardi_Pg_ID
    Anėtarėsuar
    28-01-2003
    Vendndodhja
    New York City Haven on Earth
    Postime
    2,679
    Kure une kam aplikuar ne shkolle ne usa perdora IELTS pasi ishte i vetmi qe mund te jepja ne nje kohe te shkurter edhe universiteti e pranoi vetem me kushtin qe pavarsisht nga rezultati duhet ti nenshtrohesha klasave intensive ESL English as Second Language. Ka shume universitete qe nuk e pranojne IELTS ne amerike. Po gjeja me e mire eshte te komunikosh direkt me universitetin ku ke aplikuar.
    Forgiving Islamic Terrorists is Gods Duty, Our Duty Is To arrange the Meeting
    N. H. Schwarzkopf

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •