Close
Faqja 0 prej 15 FillimFillim 1210 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 298
  1. #1

    Kreu i Kuvendit të Kosovës, me foton e Enverit në shtëpi

    Kreu i Kuvendit të Kosovës, me foton e Enverit në shtëpi
    Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi mban ende në shtëpinë e tij, fotografinë e Enver Hoxhës, udhëheqësit 50 -vjeçar komunist të Shqipërisë.

    Bashkim Shala
    Hene, 29 Shtator 2008 10:21:00


    Një foto e madhe e diktatorit shqiptar, në bibliotekën e Jakup Krasniqit. Reagimi: S’kam pasur kohë për bibliotekën


    PRISHTINË- Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi mban ende në shtëpinë e tij, fotografinë e Enver Hoxhës, udhëheqësit 50 -vjeçar komunist të Shqipërisë. Ky fakt është zbuluar nga kamera e RTK-së, gjatë emisionit të mëngjesit të ditës së dielë. RTK-ja ka filluar një emision “ Një kafe me politikanet e Kosovës”, emision i cili realizohet në shtëpinë e këtyre të fundit.

    Pas Fatmir Sejdiut dhe Hajredin Kuqit, radha për të qenë personazh i këtij emisioni i ka ardhur kryeparlamentarit Jakup Krasniqi, njeherësh edhe sekretar i Përgjithshëm i PDK-së dhe ish- zëdhënes i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Panoramat me piktura dhe buste të Skënderbeut dhe Adem Jasharit që ishin të shumtë në numër, dominonin shtëpinë e madhe të kryeparlamentarit. Por në bibliotekën e Krasniqit, kamera e RTK-së ka fokusuar edhe një foto relativisht të madhe të Enver Hoxhës, e ngjitur me të ishte fotoja e Ismail Kadaresë dhe më pas vijonin disa gravura të tjera.

    Pyetjes së gazetares Delfina Krasniqi, lidhur me foton e Enver Hoxhës në bibliotekën e tij, kryeparlamentari Krasniqi i është përgjigjur se “ishte një dhuratë”, por megjithatë ai ka vijuar rreth kësaj pyetjekur i ka deklaruar gazetares së RTK-së se: “nuk kishte pasur kohë për të sistemuar këtë pjesë të bibliotekës”. Ndërkohë që Kryetari i Parlamentit të Kosovës ka pohuar se ai është mjaft i lidhur me Shqipërinë dhe pushimet i kryen gjithmonë në Shqipëri dhe vetëm në qytetin e Durrësit. Jakup Krasniqi ka qenë i vetmi politikan që përfaqëson partitë e mëdha në Kosovë që është deklaruar për bashkim të Kosovës me Shqipërinë, por më pas ka ndërruar mendje.

    Në një takim përkujtimortë zhvilluar në Kukës për nder të Tahir Sinanit nga Tropoja , ish- komandant i Zonës OperativetëPashtrikut, Jakup Krasniqi, që asokohe mbante vetëm postin e Sekretarit të Përgjithshëm të PDK-së, së bashku me deputetin e BDI-së në Maqedoni, Fazli Veliun janë deklaruar për bashkim të Kosovës me Shqipërinë." Gjatë gjithë historisë ne kemi pasur të drejtë, por kjo e drejtë nuk na mjaftoi që as të ishim bashkë, as të ishim të lirë.

    Një pjesë të madhe të kësaj drejtësie e fituam me luftrat çlirimtareqë zhvilluam, porende nuk është realizuar ëndrra e komandantit legjendar Adem Jashari dhe edëshmorëve të tjerë që dhanë jetën për lirinë e Kosovës.Pengesat që po i vihen Kosovës për pavarësinë e saj thërrasin shqiptarët kudo që janë që të mendojnë për fatin e ardhshëm të shqiptarëve, për pozicionin e ri që duhet të kenë ato në histori. Zëri i atdheut thërret gjithë ata shqiptarë që merren me politikë dhe që kanë përgjegjësi politike që të mendojnë për të gjithë hapësirën kombëtare dhe jo vetëm për pjesë të veçanta të saj"-deklaroi një vit më parë Jakup Krasniqi.

    Por më pas Krasniqi ka ndërruar mendje. Pyetjes së gazetarëve lidhur me pikëpamjet e tij për bashkim të Kosovës me Shqipërinë, Krasniqi i është përgjigjur:” edhe unë kam të drejtë të ndryshoj mendje”. Ndërkohë, në Kosovë vazhdon të nderohet ende figura e Enver Hoxhës.Vitin e kaluar ka qenë qyteti i Deçanit ai që ka nderuar ish-diktatorin komunist të Shqipërisë në 99 vjetorin e lindjes, kuoratorët që e kanë marrë fjalën para fansave të ekzaltuar të Enver Hoxhës e kanë cilësuar atë si “kapedanin më të madh të historisë shqiptare”.

    Ndërkohë që qyteti i Ferizajve në Kosovë ka nderuar tre herë radhazi , ish -diktatorin komunist Enver Hoxha. Madje në 21 vjetorin e vdekjes së tij në prill të vitit 2006 , nostalgjikët e Enver Hoxhës në Ferizaj kanë vendosur një pllakatë në njërin nga sheshet e këtij qyteti, ndërkohë që autoritetet vendore të këtij qyteti e kanë cilësuar si të dhunshëm dhe antiligjor vendosjen e kësaj pllakate.Komiteti Organizator për vlerësimin e figurës së Enver Hoxhës i ngritur prej kohësh në qytetin e Ferizajt kishte ndërmarrë në vitin 2005 një nismë që një objekti,rruge apo sheshi në qytetin e Ferizajve t’i jepet emrii Enver Hoxhës ku ishin mbledhur rreth 500 firma nga qytetarët dhe i janë paraqitur Kuvendit Komunal për të vendosur, por kuvendi nuk e ka shqyrtuar këtë kërkesë.



    Gazeta Shekulli

  2. #2
    .... ...
    Anëtarësuar
    30-01-2005
    Postime
    4,049
    Po mire mer, t'i kendoje edhe nje kenge me lahute a cifteli Jakupi e t'i ve kapakun kesaj pune ....

    Ehhh mer enver djalli
    Krasniqin e pat mar malli ..
    .

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e Llapi
    Anëtarësuar
    08-08-2002
    Postime
    10,979
    qka ka te keqe qe ne biblioteken e ti mban foto te figurave te shquara te kombit
    nder te shumtat edhe te Skenderbeut Adem Jasharit Ismail Kadarese e shum foto te tiera
    Do t´i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

  4. #4
    Enverist i lodhur i zakonshem i Kosoves.
    ABCÇDDhEËFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 gërma)

  5. #5
    Gjithcka e mire ka Fund!! Maska e Warning
    Anëtarësuar
    21-09-2008
    Vendndodhja
    Prishtine!!
    Postime
    504
    Po mir do ishte ta vere aty edhe Titon pastaj Stalinin e ku ta di un se Enver hoxha vetem pa shqeri do ndihet i vetmuar hehhehehe

  6. #6
    .... ...
    Anëtarësuar
    30-01-2005
    Postime
    4,049
    Rri mer llap, mos u llapos kot kodra pas bregut se le kokrren e namit. S'ke lene tema pa share anen tjeter per enverista e titista e komunista e te tjera fjale "zoologjike". Dhe ketu del e thua "bravo i qofte per koleksionin."

  7. #7
    Manitu Maska e kiniku
    Anëtarësuar
    08-07-2005
    Vendndodhja
    Mos të na vijë cudi se cdo frymor nga vete natyra priret të kerkoj ushqim; Lukreci
    Postime
    869
    Une po cuditem me faktin se Krasniqi paska bibloteke!!!
    Where have all the good men gone
    & where are all the gods?

  8. #8
    Ernst Kaltenbrunner Maska e Bizantin
    Anëtarësuar
    26-01-2008
    Vendndodhja
    Swabia
    Postime
    670
    Hedda është emër i bukur, skandinav. Do të thotë luftëtare.
    Slagt ham! Kristenmands sønn har dåret. Dovregubbens veneste mø.

    Gott mit Uns

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e Llapi
    Anëtarësuar
    08-08-2002
    Postime
    10,979
    Citim Postuar më parë nga Lioness Lexo Postimin
    Rri mer llap, mos u llapos kot kodra pas bregut se le kokrren e namit. S'ke lene tema pa share anen tjeter per enverista e titista e komunista e te tjera fjale "zoologjike". Dhe ketu del e thua "bravo i qofte per koleksionin."
    ma mire ta mbaj foton e Enverit shqiptar se te sllavo komunistave rugovnes e te titos
    bravo i qoft baces Jakup
    Do t´i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

  10. #10
    ma mire ta mbaj foton e Enverit shqiptar se te sllavo komunistave rugovnes e te titos
    bravo i qoft baces Jakup

    Ca jane keto llaplleqe qe lejohen ne kete forum?!
    ABCÇDDhEËFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 gërma)

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e Daja-GONI
    Anëtarësuar
    21-03-2006
    Postime
    1,546
    Citim Postuar më parë nga kiniku Lexo Postimin
    Une po cuditem me faktin se Krasniqi paska bibloteke!!!

    Hahahahahahahahaha.Te lumte,nuk kam lexuar kahere nje fjali aq te shkurter me aq domethanje

    Sa i perket Kupit(komandant sorres)dhe fotos se Enverit,me duket se e kam permend edhe ne nje postim tjeter,se "keta",te gjithe komunist jan, "nxenes" te Nanos.

  12. #12
    Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi mban ende në shtëpinë e tij, fotografinë e Enver Hoxhës, udhëheqësit 50 -vjeçar komunist të Shqipërisë.
    And my soul from out that shadow that lies floating on the floor, Shall be lifted -- Nevermore!

  13. #13
    I love god
    Anëtarësuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043
    Citim Postuar më parë nga Llapi Lexo Postimin
    ma mire ta mbaj foton e Enverit shqiptar se te sllavo komunistave rugovnes e te titos
    bravo i qoft baces Jakup
    Qe na doli enveri burre ma i mire se Rrugova.
    Komunistet jane nje fare e keqe qe duhet dekada te shfarosen.
    ps.nuk ja vlen me te shajt se je si rruspi.

  14. #14
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    15-07-2008
    Postime
    1
    qa ka lidhje be djal njeri mban qa don nshpi t'vete..lene njerin raht mos ju perzini sene personale

  15. #15
    i/e regjistruar Maska e derjansi
    Anëtarësuar
    14-04-2005
    Postime
    6,730
    dikush ma t'enverit diksuh t'sales dikush t'rugoves secili n'shpi t'vet per hesap t'vet.
    JO NEGOCIATA VETËVENDOSJE

  16. #16
    Evidenca Maska e RaPSouL
    Anëtarësuar
    09-03-2006
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    17,464
    Secili per veti, eshte e drejte e tij personale, e ndaluar nuk eshte.
    Sui generis

  17. #17
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-03-2003
    Vendndodhja
    Diku nëpër Botë
    Postime
    528
    Këta gazetarucët e l-eshit ,çështu ( me shkrime pa lidhje ) ua risin nomim këtyre loparëve proletare - si gjithmon .
    Po çfarë biblioteke ka kupi more ,sigurisht e ka një raft me librat e historis të shkollës fillore e të mesme ( maksimumi them nja 5-6 copë ) e disa fletore të përgaditjeve ditore, kur ka dhënë mësim .
    Po këta gazetarucët ia risin e thonë bilioteke ,se as këta vetë nuk e dinë se çka është bibiitoteka peronale .

    Mandej çudi more qysh nuk ia paskan djegur shkiet bibliotekën, kupit !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Kupi i shkret , njiher e një kohë e pat bë kryet salltë tuj ia mshu grushta vetitit - se përshëndete si dulla .hahahahahah



    P.S.

    Se dish harova .
    Fotoja e dullës e ka inspiruru kupin për të përgaditur dosjet 500 faqe e rethanant likuiduse të shoqkëve .
    Ndryshuar për herë të fundit nga DriniM : 29-09-2008 më 20:48

  18. #18
    i/e regjistruar Maska e HoLd*Em
    Anëtarësuar
    13-05-2008
    Postime
    179
    Citim Postuar më parë nga RaPSouL Lexo Postimin
    Secili per veti, eshte e drejte e tij personale, e ndaluar nuk eshte.
    Nuk po ve ne dyshim njeri ligjshmerine e mbajtjes se fotos se Enverit ne mur. Po veme ne dyshim moralitetin e kesaj se fundit.

    Dmth sipas teje eshte normale qe nje kryetar shteti shqiptar te mbaje fotot e enverit, milloshit, hitlerit dhe stalinit ne mur dhe te adhuroje djallin ne te njejten kohe sepse nuk eshte e ndaluar me ligj ?

    Nuk me duket aspak e cuditshme qe thacistat dhe edvinistat te jene edhe enverista sepse eshte ne natyren tuaj.

    Hajt pra futjani dhe i tas grosh masi ti lexoni kto se ju ben mire.

  19. #19
    .... ...
    Anëtarësuar
    30-01-2005
    Postime
    4,049
    Citim Postuar më parë nga Llapi Lexo Postimin
    ma mire ta mbaj foton e Enverit shqiptar se te sllavo komunistave rugovnes e te titos
    bravo i qoft baces Jakup
    Kryet shnosh, se mendt te paskan lene bac.

    Bejne dhe kerkesa per perjashtimin tend, po s'ma bejne duart se me vjen keq prej gruas tate, qe do hap teme pastaj ne forum pse te perjashtuan ty. Se e ke zakon ti qe hiqesh si trim lart e poshte, e pastaj qan si plage e lige.

  20. #20
    I kundërshtoj milionerët, Maska e Pilotii
    Anëtarësuar
    24-09-2007
    Vendndodhja
    Shum Larg
    Postime
    11
    O Laper Mashkell qka ki ti kundra Rugoves ai esht personi qe ta ka sjell ty Lirin more pis, tjera her kur te folsh per Rrugoven laje gojen.
    Te kishe preferu mos mu mirr me thash e t'thame por shfleto pak Literatur se ste kokshe kerkun



    Citim Postuar më parë nga Llapi Lexo Postimin
    ma mire ta mbaj foton e Enverit shqiptar se te sllavo komunistave rugovnes e te titos
    bravo i qoft baces Jakup

Faqja 0 prej 15 FillimFillim 1210 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Përgjigje: 24
    Postimi i Fundit: 07-10-2018, 06:00
  2. "Revolucioni vonuar" dhe Ahmet Krasniqi
    Nga Brari në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 214
    Postimi i Fundit: 20-09-2018, 13:55
  3. Kushtetuta e Republikës së Kosovës
    Nga YlliRiaN në forumin Kulturë demokratike
    Përgjigje: 12
    Postimi i Fundit: 01-04-2009, 19:17
  4. Kosova në udhëkryq
    Nga ARIANI_TB në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 01-03-2009, 11:52
  5. Demaçi themelon "Forumi Qytetar i Kosoves"
    Nga mani në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 37
    Postimi i Fundit: 20-03-2004, 13:33

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •