Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 60
 1. #41
  kuku Maska e brooklyn2007
  Anėtarėsuar
  18-08-2007
  Postime
  3,528
  Faleminderit
  1
  9 falenderime nė 9 postime
  Makina e kohes eshte nje perralle me mbret. Sikur te ishte shpikur nje gje e tille do te ndryshonin realitetet kohore ne menyre te pakontrollueshme. Aq te medha do te ishin ndryshimet sa do te ishte e pamundur te krijohej nje realitet i se ardhmes i sigurte, stabel. E ardhmja do te ndryshonte qofte edhe sikur te ndryshonte nje detaj sado i vogel i se shkuares (kujtoni ketu Butterfly Effect). Pra makina e se ardhmes eshte vetem nje imagjinate fantastiko-shkencore. U kerkoj falje ketu ndokujt qe eshte fans i flakte i ketyre gjerave
  ABCĒDDhEĖFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 gėrma)

 2. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar brooklyn2007 pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 3. #42
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  05-12-2008
  Postime
  7
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Mendoi qe kjo hipotez e dhen apo e teori se si do te jen njerzit duke u transferuar ne per koh,qfar do te ndikoi zhvillimi ndoshta i nje teknologjie edhe me te perparuar se sa eshte sot.kur eshte fjala per mijevjeqart qe do te vin.
  Mendoi qe njerzit neper kohera do te ken akoma nje transferim sa i perket menyres se jetes,qe kjo ndoshta do ti jep njeriut nje epitet ma ndryshe sa sa eshte sot.Mirpo mendimi i im eshte se pavarsisht qfardo ndyshimi qe mund te vi ne koh shekuj apo mivjeqar njeri do te jet,me konstruktin e ti njeri, ndoshta edhe ma i bukur se sa eshte sot.

 4. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar drena545 pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 5. #43
  Carpe Vinum Maska e Zombi
  Anėtarėsuar
  27-08-2007
  Vendndodhja
  Postime
  1,035
  Faleminderit
  5
  39 falenderime nė 29 postime
  Citim Postuar mė parė nga brooklyn2007 Lexo Postimin
  Makina e kohes eshte nje perralle me mbret. Sikur te ishte shpikur nje gje e tille do te ndryshonin realitetet kohore ne menyre te pakontrollueshme. Aq te medha do te ishin ndryshimet sa do te ishte e pamundur te krijohej nje realitet i se ardhmes i sigurte, stabel. E ardhmja do te ndryshonte qofte edhe sikur te ndryshonte nje detaj sado i vogel i se shkuares (kujtoni ketu Butterfly Effect). Pra makina e se ardhmes eshte vetem nje imagjinate fantastiko-shkencore. U kerkoj falje ketu ndokujt qe eshte fans i flakte i ketyre gjerave
  Pajtohem me mendimin tuaj. Por, do te shtoja edhe kete. Vet Koha nuk egziston, andaj nje makine kohe eshte nje absurd. Edhe pse jam nje fans
  • The rest is silence.


 6. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Zombi pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 7. #44
  i/e regjistruar Maska e Deep sky
  Anėtarėsuar
  12-07-2008
  Vendndodhja
  anej,knej,gjithanej
  Postime
  134
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  merre me long se mishi mbaroj eshte bere kjo puna makines se kohes.ne s'arrime te veme me saktesi oren tone me ate berthamore te diellit,juve flisni per makine kohe.Per besimtaret e ksaj teorie do ishte mire te studionin neper libra shkolle dhe jo libra perrallash.

 8. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Deep sky pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 9. #45
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime
  Citim Postuar mė parė nga brooklyn2007 Lexo Postimin
  Makina e kohes eshte nje perralle me mbret. Sikur te ishte shpikur nje gje e tille do te ndryshonin realitetet kohore ne menyre te pakontrollueshme. Aq te medha do te ishin ndryshimet sa do te ishte e pamundur te krijohej nje realitet i se ardhmes i sigurte, stabel. E ardhmja do te ndryshonte qofte edhe sikur te ndryshonte nje detaj sado i vogel i se shkuares (kujtoni ketu Butterfly Effect). Pra makina e se ardhmes eshte vetem nje imagjinate fantastiko-shkencore. U kerkoj falje ketu ndokujt qe eshte fans i flakte i ketyre gjerave
  Pa diskutuar faktin nese eshte perralle ose jo... pra le te pretendojme se eshte dicka e mundur, ajo qe thua ti per ndryshimin e realitetit nuk ndodh. Pasi sidomos levizja mbrapa ne kohe jo domosdoshmerisht do te thote qendrimi ne te njejten time line. Perkundrazi, edhe sikur 1 sekonde te levizesh mbrapa, detyrimisht ke hyre ne nje time line paralele. Nese ke degjuar per paradoksin e gjyshit ose grandpa paradox lol, eshte dicka e shpjeguar me detaje (natyrisht ne menyre teorike). Cdo levizje ne kohe si para ashtu dhe mbrapa krijon spostim nga timeline aktual dhe rrjedhimisht nuk mund te ndikoj te tashmen pasi e kaluara ka ndodhur ndersa e ardhmja eshte e paparashikushme por jo e pakontrollueshme. I bie qe nese te kaluaren se ndryshon dot, te ardhmen mund ta pershtasesh. Koncept paksa abstrakt por shpjegohet me se miri me teorine e kohes paralele ose realitetit paralel. Nese ndiqet si koncept atehere eshte e lehte te perceptosh sa i vertete eshte fakti qe sa here te levizesh ne kohe, ne po aq realitete paralele ke hyre. Dhe me abstraktja eshte qe kjo ne vetvehte eleminon vete konceptin kohe sic e njohim ne humanet. E masim ate ne menyre lineare sepse ate perceptim kemi ndaj realitetit. Po kur perpiqemi ta ndajme te tashmen nga e kaluara dhe e ardhmja nepermjet Paradoksit te Gjyshit atehere dashur pa dashur me pranimin e realitetit paralel ose parallel time line, perforecojme konceptin universal te kohes e cila nuk ka fillim dhe as fund, rrjedhimisht nuk ekziston.

 10. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Darius pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 11. #46
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime
  Harrova te shtoj dhe dicka tjeter. Tek tema e Eksperimentit te Filadelfias ne intervisten e Al Bielek jepet nje shpjegim relativisht i qarte i ketij koncepti. Po ashtu dhe Bob Lazar (qe ka pas punuar ne S4 dhe qe doli i pari publikisht per Area51) teorizon se ky koncept eshte i shpjegueshem (te pakten teorikisht) me kuantiken.

 12. #47
  kuku Maska e brooklyn2007
  Anėtarėsuar
  18-08-2007
  Postime
  3,528
  Faleminderit
  1
  9 falenderime nė 9 postime
  Citim Postuar mė parė nga Darius Lexo Postimin
  Pa diskutuar faktin nese eshte perralle ose jo... pra le te pretendojme se eshte dicka e mundur, ajo qe thua ti per ndryshimin e realitetit nuk ndodh. Pasi sidomos levizja mbrapa ne kohe jo domosdoshmerisht do te thote qendrimi ne te njejten time line. Perkundrazi, edhe sikur 1 sekonde te levizesh mbrapa, detyrimisht ke hyre ne nje time line paralele. Nese ke degjuar per paradoksin e gjyshit ose grandpa paradox lol, eshte dicka e shpjeguar me detaje (natyrisht ne menyre teorike). Cdo levizje ne kohe si para ashtu dhe mbrapa krijon spostim nga timeline aktual dhe rrjedhimisht nuk mund te ndikoj te tashmen pasi e kaluara ka ndodhur ndersa e ardhmja eshte e paparashikushme por jo e pakontrollueshme. I bie qe nese te kaluaren se ndryshon dot, te ardhmen mund ta pershtasesh. Koncept paksa abstrakt por shpjegohet me se miri me teorine e kohes paralele ose realitetit paralel. Nese ndiqet si koncept atehere eshte e lehte te perceptosh sa i vertete eshte fakti qe sa here te levizesh ne kohe, ne po aq realitete paralele ke hyre. Dhe me abstraktja eshte qe kjo ne vetvehte eleminon vete konceptin kohe sic e njohim ne humanet. E masim ate ne menyre lineare sepse ate perceptim kemi ndaj realitetit. Po kur perpiqemi ta ndajme te tashmen nga e kaluara dhe e ardhmja nepermjet Paradoksit te Gjyshit atehere dashur pa dashur me pranimin e realitetit paralel ose parallel time line, perforecojme konceptin universal te kohes e cila nuk ka fillim dhe as fund, rrjedhimisht nuk ekziston.
  Po, kjo qe thua ti shpjegohet pak a shume me nje koncept te thjeshte ku udhetimi ne kohe paraqitet si nje udhetim prej ku ti i sheh gjerat e te kaluares nga pozitat e nje spektatori te padukshem i cili nuk mund te ndryshoje asnje detaj te se kaluares. Nese ky udhetim ne kohe i ketij lloji pranohet si e vetmja mundesi (te pakten teorike), atehere hidhen poshte fare lehte spekulimet te tipit John Titor. Gjithsesi ne ende nuk kemi nje instrument apo mjet shkencor qe te beje te mundur kalimin e shpjetesise se drites, lere pastaj te mendojme per teknologjine ne te cilen behen kalimet nga nje realitet ne nje realitet tjeter kohor. Edhe nese nje makine e tille te jete zbuluar ne te ardhmen e larget, ne ne te tashmen nuk do te jemi kurre ne gjendje ta dime pasi "Ata" do te ishin prane nesh te padukshem dhe te pandikueshem.
  ABCĒDDhEĖFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 gėrma)

 13. #48
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime
  Aspak. Titor madje e ben shume te qarte qe e kaluara nuk ndryshohet (sipas pozicionit aktual te te qenit ne te njejten time line) ndersa e ardhmja mund te alterohet sipas vullnetit njerezor. Lexoje mire temen per titorin se me duket kam hedhur ate pjese kur flet per paradoksin. Pastaj teorizimi me i madh ne mundesine e udhetimit ne kohe nuk eshte aspak tejkalimi i shpejtesise se drites por fusha elektromagnetike e nderthurur me antigravitetin. Te dyja bashke perthyejne kontiniumin hapesire kohe (dalim tek abstraktja e konceptit kohe) duke eleminuar linearen dhe bere te tashmen te kaluar, te kaluren te ardhme, te ardhmen perseri te tashme etj... Cdo levizje e tille krijon nje realitet te ndryshem nga tjetri. Se di sa i qarte jam ne shpjegim. Vete e kam te qarte por nganjehere (sjam fizikant) abstraktja e gjithe kesaj te perfshin dhe ne arsyetim dhe tingellon si lunatic

  p.s. Sipas shpjegimit te Titor ti mund te behesh pjese e te kaluares por ne momentin qe ti ben nje veprim ky nuk ndikon te tashmen nga ke ardhur ti por krijon nje time line komplet tjeter.

 14. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Darius pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 15. #49
  kuku Maska e brooklyn2007
  Anėtarėsuar
  18-08-2007
  Postime
  3,528
  Faleminderit
  1
  9 falenderime nė 9 postime
  Citim Postuar mė parė nga Darius Lexo Postimin
  Harrova te shtoj dhe dicka tjeter. Tek tema e Eksperimentit te Filadelfias ne intervisten e Al Bielek jepet nje shpjegim relativisht i qarte i ketij koncepti. Po ashtu dhe Bob Lazar (qe ka pas punuar ne S4 dhe qe doli i pari publikisht per Area51) teorizon se ky koncept eshte i shpjegueshem (te pakten teorikisht) me kuantiken.

  Mos gaboj, ne Eksperimentin e Filit, kishim te benim me hapje portash nga ku kalohej nga nje univervs ne tjetrin, paksa ndryshe si koncept krahasuar me levizjen ne kohe edhe pse elementet baze (hapesire, kohe) ishin aty.
  ABCĒDDhEĖFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 gėrma)

 16. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar brooklyn2007 pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 17. #50
  kuku Maska e brooklyn2007
  Anėtarėsuar
  18-08-2007
  Postime
  3,528
  Faleminderit
  1
  9 falenderime nė 9 postime
  Citim Postuar mė parė nga Darius Lexo Postimin
  Aspak. Titor madje e ben shume te qarte qe e kaluara nuk ndryshohet (sipas pozicionit aktual te te qenit ne te njejten time line) ndersa e ardhmja mund te alterohet sipas vullnetit njerezor. Lexoje mire temen per titorin se me duket kam hedhur ate pjese kur flet per paradoksin. Pastaj teorizimi me i madh ne mundesine e udhetimit ne kohe nuk eshte aspak tejkalimi i shpejtesise se drites por fusha elektromagnetike e nderthurur me antigravitetin. Te dyja bashke perthyejne kontiniumin hapesire kohe (dalim tek abstraktja e konceptit kohe) duke eleminuar linearen dhe bere te tashmen te kaluar, te kaluren te ardhme, te ardhmen perseri te tashme etj... Cdo levizje e tille krijon nje realitet te ndryshem nga tjetri. Se di sa i qarte jam ne shpjegim. Vete e kam te qarte por nganjehere (sjam fizikant) abstraktja e gjithe kesaj te perfshin dhe ne arsyetim dhe tingellon si lunatic
  Po Titori nuk mund te ishte i pranishem ne realitetin tone nese ai qendronte ne nje realitet paralel. Prania e tij ne realitetin tone vej ne loje ne menyre ta pashmangshme Efektin e Flutures. Fakti qe ne sot flasim per John Titor ka ndryshuar tashme te ardhmen qe mbetet ende e kaluar nga koha prej nga vjen Titori.
  ABCĒDDhEĖFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 gėrma)

 18. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar brooklyn2007 pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 19. #51
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime
  Bielek kur flet per Eksperimentin permend dhe avancimet e rezultateve qe dolen nga ky eksperiment dhe qe aplikoheshin ne Montauk. Pra fillesa ishte ne navy yard po ajo qe u perftua revolucionalizoi komplet botkuptimin mbi realmet. Montauk eshte perfolur shume si vendi kryesor ku jane kryer eksperimente mbi time travel. Une kam te plote intervisten e te kater protagonisteve qe permend ai ne material vetem se cilesia e filmimit eshte jo e mire dhe zeri shpesh mezi degjohet. Jo me kot quhet underground interview.

 20. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Darius pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 21. #52
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime
  Citim Postuar mė parė nga brooklyn2007 Lexo Postimin
  Po Titori nuk mund te ishte i pranishem ne realitetin tone nese ai qendronte ne nje realitet paralel. Prania e tij ne realitetin tone vej ne loje ne menyre ta pashmangshme Efektin e Flutures. Fakti qe ne sot flasim per John Titor ka ndryshuar tashme te ardhmen qe mbetet ende e kaluar nga koha prej nga vjen Titori.
  Ti sapo e the qe mund te jesh spektator por jo aktor. Si spektator ti vezhgon por nuk vepron. Efekti i Flutures nuk mund te aplikohet ne abstraktet qe ofron Paradoksi i Gjyshit. Efekti i flutures eshte linear, ndjek standarte te paracaktuara kohore nga njeriu. Paradoksi i Gjyshit kundershton kete lineare dhe i heq kohes vleres qe i kemi vendosur ne si humane.

 22. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Darius pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 23. #53
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  15-07-2004
  Vendndodhja
  Rome
  Postime
  62
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Darius jam kurioz cfare mendon persa i perket ketij problemi:
  Sipas gjerave qe thuhen zhvendosja e nje trupi ne krahasim me nje tjeter ndodh kur njeri ecen me nje shpejtesi te madhe(te krahasueshme me c) ne krahasim me tjetrin.Tani kjo gje ndodh edhe nqs udheton ne cfaredo shpejtesie ne krahasim me tjetrin apo jo?Pra thjesht nje vrap qe mund te bej me zhvendos mua ne kohe ne krahasim me ata qe me shikojne pa levizur,ose me thjesht akoma mjafton te leviz gishtin dhe gishti im shkon ne te ardhmen ne krahasim me trupin tim.Kjo levizja ne te ardhmen (ashtu si ajo ne te shkuaren) me sa thuhet duhet te te dergoje ne nje univers paralel.Pra sa here qe une vrapoj shkeputem nga ky realitet dhe shkoj ne nje tjeter dhe kjo gje duhet te ndodhe me cdo qenie/objekt qe eshte ne levizje ne krahasim me dicka?

 24. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Ter-minator pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 25. #54
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-05-2009
  Postime
  3
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Bukur ............ shume te ditur ne shqiptaret....me pelqen........Sa per makinen e kohes mendoj se kemi probleme ne preceptimin e makines se kohes.... pasi sic thote dhe dikush me lart nese arrijme shpejtesine e drites, koha ndalon, eshte e vertete...por nese nje trup arrin shpejtesine e drites kthehet ne energji dhe bum.....pra teorikisht eshte e vertete....vetem ta ndalojme ate ose ne shpejtesi te ndryshme te perjetojme kohe te ndryshme....por te kthehesh ne te kaluaren......he........

 26. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Marsel Omeri pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 27. #55
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime nė 36 postime

  rreth makines koh

  Citim Postuar mė parė nga Marsel Omeri Lexo Postimin
  Bukur ............ shume te ditur ne shqiptaret....me pelqen........Sa per makinen e kohes mendoj se kemi probleme ne preceptimin e makines se kohes.... pasi sic thote dhe dikush me lart nese arrijme shpejtesine e drites, koha ndalon, eshte e vertete...por nese nje trup arrin shpejtesine e drites kthehet ne energji dhe bum.....pra teorikisht eshte e vertete....vetem ta ndalojme ate ose ne shpejtesi te ndryshme te perjetojme kohe te ndryshme....por te kthehesh ne te kaluaren......he........
  ktu gjenden disa shenime interesante rreth


  mbėshtetje plus plus sponsorėt abonohen nė plus termat e pėrdorimit kėrko plus me google
  shtėpi ēėshtjen mė tė fundit lajme karriera libraria podcast shfletoni plus
  shtatė gjėrat qė tė gjithė do tė dijė rreth universit

  Ēfarė dėshironi tė dini rreth universit tuaj?
  have your say now!!
  latest news

  si tė lėviz njė shumė tė madhe plumb
  (23/04/2009)
  Shtimi i peshės ndihmon Tokės marifet vrasės asteroids

  shkuarja nė distancė
  (26/03/2009)
  Abel i ēmimit 2009 shkon nė Mikhail Gromov

  ju po mė shumė se shuma e juaj genes
  (24/02/2009)
  Njohuritė e reja nė gjen permutations

  stargaze pėr shkencėn
  (17/02/2009)
  Web pėrdoruesit pėr tė shkruar "e Hitchhiker Udhėzues pėr Galaxies"

  tė plus sportive faqe: banesa avantazh
  (03/02/2009)
  Si do tė veproni nė Britani tė Madhe e Olimpiadės 2012?

  bashkėsia ndėrkombėtare e vitit 2009 astronomi
  (28/01/2009)
  Bota feston pėrvjetorin e madhe Plus dhe tė bashkohet me partinė
  dėgjoni podcast plus dhe tė fitojė njė libėr kupon £ 50!
  faleminderit pėr mbėshtetjen plus!
  plus karriera e podcast: matematikės edukator dhe autor
  subscribe to our free newsletter
  subscribe to e podcast plus:

  + itunes
  subscribe to our rss:

  get your own kopje tė tė gjitha postera plus!
  27/07/2005 news
  Njė kohė tė reja makinė  Amos e fizikan Ori nga Technion, Izrael e Instituti i Teknologjisė nė Haifa, pretendon tė ketė gjetur modelin e parė realiste e njė kohė makinė e cila mund tė na e transportit nė tė shkuarėn.

  Qė udhėtojnė nėpėr kohė nė tė ardhmen ėshtė e mundur tė gjatė ka qenė njė fakt i pranuar: jo vetėm qė ne tė gjithė e rrugės nė tė ardhmen nė ēdo moment, por teoria e Einstein e posaēme relativitet provon se koha shkon ngadalshėm nėse jeni duke ecur nė shumė tė lartė tė shpejtėsisė . Nėse ju merrni njė udhėtim tė shpejtė nė hapėsirė tė anijes, atėherė kur kthehen nė tokė, nuk do kohė kanė kaluar mė shpejt se ajo e bėri pėr ju, dhe ju tė kėrcejnė nė mėnyrė efektive nė tė ardhmen (kjo dukuri ėshtė e njohur si koha pėrhapje Plus dhe ajo do tė hetojė nė detaje nė ēėshtjen e ardhshėm).

  Koha e udhėtimit nė tė kaluarėn, megjithatė, ėshtė njė ēėshtje krejtėsisht tė ndryshme. Einstein Teoria e pėrgjithshme e relativitet postulates hapėsirė qė mund tė bėj njė kthesė nga gravitational fuqi tė ushtruara nga objektet e shumė tė madh nė masė. Ai thotė gjithashtu se nė atė kohė dhe nė hapėsirė inextricably janė tė lidhura me njėri-tjetrin, kėshtu qė nė kėtė kohė, po ashtu, mund tė gjarpėruar. Si tė shquara mathematikan Kurt Gödel zbuloi nė vitet 1940, nuk ka asgjė nė teorinė e Einstein pėr tė parandaluar njė linjė nė kohė curving nga mbrapa nė vetvete dhe reconnecting nė njė pikė qė ėshtė nė tė kaluarėn.

  Megjithatė, koha e udhėtimit nė tė shkuarėn hedh njė paradoks tė mėdha: ēka nėse ju udhėtojnė mbrapa nė kohė dhe vrasjen tuaj gjyshi para se ai e kishte njė shans pėr tė nginjur gjyshen tuaj? Pastaj ju do tė ekzistojė apo jo? Disa njerėz besojnė se kjo me sa duket i pakapėrcyeshėm pengesė provon se koha e udhėtimit ėshtė i pamundur, sė paku nė njė univers qė mund tė lind i cili qenieve inteligjente njoftim kėtė rebus. Pėr mė tepėr, asnjė nga njerėzit na ka raportuar njė takimi me njė vizitori nga e ardhmja. Kjo, sipas skeptikėt, do tė thotė se ose e udhėtimit nė tė shkuarėn ėshtė e pamundur - dhe se nuk janė ende tė panjohura si ligjet e natyrės qė parandaluar atė - apo qė do tė jetė e mundur nė njė pikė nė tė ardhmen, por nė se njerėzit qė ardhmen nuk do tė jetė nė gjendje tė udhėtojnė mbrapa pėr sa i pėrket tani.


  Tani unė nuk e kanė pėrmbushur para se ju?

  Tė tjerė, megjithatė, nuk janė tė deterred nga "gjyshi paradoks". Tė physicists Igor Novikov, pėr shembull, argumenton se mund tė ketė ligjet e natyrės qė na pengojė shkaktuar nga njė paradoks kur kemi tė udhėtojnė mbrapa nė kohė - nė tė njėjtėn mėnyrė si ka ligje fizike parandalojnė na nga fluturimi, pa marrė parasysh sa frantically ne panik tonė tė armėve.
  Njė tjetėr potencial zgjidhje pėr paradoks vjen nga shumė teori, sipas tė cilit tė gjitha realitetet e mundshme mund tė ekzistojnė nė tė njėjtėn kohė nė paralele universes. Nėse ju tė udhėtimit nė tė shkuarėn dhe vrasjen tuaj gjysh, atėherė kjo do tė kaluar nė njė univers nė tė cilin ju nuk ekzistojnė.

  Paradoks apo jo, adventurous theorists nuk kanė qenė kurrė nė gjendje tė rezistojnė ndėrtimin e modeleve tė kohės machines. Megjithatė, ato qė kanė qenė tė propozuara deri mė tani tė gjitha kėrkojnė universit tė ketė disa karakteristika shumė tė pamundur. Gödel e model, pėr shembull, supposes se universi nuk zgjerohet. Tė tjerė, si wormhole model, tė kėrkojė sasi tė mėdha negative ēėshtje. Ēėshtje tė kėtij lloji ka negative nė masė, nė mėnyrė qė pesha, nė vend se tėrheqja e tij, ajo shtyn larg - negative ēėshtje bie nga lart. Edhe pse disa physicists besoj se kjo ēėshtje nuk ekziston nė univers nė sasi tė vogėl, askush nuk ka gjetur asnjė nga ajo.

  Dhe kjo ėshtė ajo qė i ri mbi Ori koha machine - kjo nuk kėrkon gjithėsisė tė ketė ndonjė nga kėto karakteristika ekzotike. Modeli i tij pėrbėhet nga njė boshllėk i cili ėshtė formuar si njė doughnut - ose kupė - dhe i cili ėshtė i rrethuar nga njė sferė e normale ēėshtje. Aty pranė objekteve tė pamasė nė masė, si vrima e zezė, shkaktojnė prishje mjaft kohė pėr tė mbyllur pėr tė formuar unazore brenda kupė. Teorikisht, ēdo pikė e nė kohė midis krijimit tė makinės dhe tė pranishėm do tė jetė i mundshėm nė kohė udhėtimi.

  Disa physicists parė Ori e zbulimit me skepticizėm. Ai ėshtė, pėr shembull, nuk e qartė nėse koha makinė do tė jetė e qėndrueshme sa duhet pėr tė ekzistojnė pėr kohėzgjatjen e ēdo kohė. Megjithatė, sipas natyrės, fizikan i shquar Paul Davies (kė Plus ka intervistuar pėr ēėshtjen e ardhshme) thotė se Ori zbulimin e "bėn tė duket si njė pėrmirėsim tė modeleve tė mėparshme".

  Deri kur ne do tė jetė nė gjendje pėr tė blerė njė biletė nė tė kaluarėn? Pėr fat tė keq, kjo ėshtė e bit Ori se nuk e ka pėrpunuar ende - ai nuk ka ide se si mund tė dalė e tij tė ndėrtohet nė realitet. Edhepse ai mendon se ka njė shans qė 50:50 makinė nė fund do tė jenė tė ndėrtuar, ai pranon se kjo definitivisht nuk do tė ndodhė nė brezin tonė. Pra, nėse ju dėshironi qė tė udhėtojnė nė tė kaluarėn, ju do tė keni pėr tė marrė njė udhėtim tė parė tė ardhmen.

  Shqyrtimi i mėtejshėm

  Lexoni artikull nė Nature
  Lexoni Ori letėr e ri Njė kohė me makinė model kompakt vakum core
  Lexoni Paul Davies' artikull Si pėr tė ndėrtuar njė makinė kohe.
  Lexoni Sir Martin Ris' artikull Zi vrima dhe koha e makinave nė firstscience.com
  Lexoni Wikipedia e hyrjes nė kohėn e udhėtimit.
  Marianne Freiberger
  Download PDF version | Printer friendly versionhttp://plus.maths.org/latestnews/may-aug05/timetravel/time.jpg

  kontakti copyright info sponsor privacy info

  Plus, ėshtė pjesė e familjes e aktiviteteve nė tė Mijėvjeēarit Matematikė Projekti, i cili pėrfshin gjithashtu NRICH dhe motivojnė faqet.

 28. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar fegi pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 29. #56
  i/e regjistruar Maska e OO7
  Anėtarėsuar
  07-12-2004
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  3,850
  Faleminderit
  1
  7 falenderime nė 7 postime
  Ktu keni nje material te shkurter ne lidhje me makinen e kohes


 30. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar OO7 pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 31. #57
  i/e regjistruar Maska e OO7
  Anėtarėsuar
  07-12-2004
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  3,850
  Faleminderit
  1
  7 falenderime nė 7 postime

  Pėr: Deri diku qendron

  Citim Postuar mė parė nga ragazzo_di_mare Lexo Postimin
  ....... Eshte paradoksi i gjyshit. Psh nqs ti kthehesh ne kohe dhe vret gjyshin tend valle a do egzistoje ti??? Kjo do te thote se nqs ti kthehesh ne kohe do te thote qe ndryshon jeten tende apo te dikujt tjeter ne menyre shum te dukshme ......
  Eshte per tu ven re se cdo deshmi rreth UFOve ne asnje rast alienet (njerzit nga e ardhmja) nuk veprojne, ata vetem jan pare nga njerzit por ne asnje rast ata nuk kan bere dicka qe do vihej re. Ata nqs jan kthyher ne kohe jan kthyer vetem per nje qellim shum madhor dhe cdo levizje e tyre e tepruar do ishte katastrofe per vet ekzistencen e tyre, prandaj dhe ata ndoshta jan aq shume te kujdesshem lidhur me paradoksin e gjyshit qe thua ti, protokolli i tyre eshte ne maksimum i kujdeshem sa qe dhe ky paradoks te mos ndodhi.

 32. #58
  i/e regjistruar Maska e OO7
  Anėtarėsuar
  07-12-2004
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  3,850
  Faleminderit
  1
  7 falenderime nė 7 postime

  Pėr: Eshte shpikur Makina e kohes! Po !

  Citim Postuar mė parė nga Baptist Lexo Postimin
  !
  Perse pikerisht me "makine"
  ?

  Cka eshte kjo 15% se na cartet me keto perqindje
  Ne dikur kishim edhe bishtin, dhe kur perqindja e tij e perdorimit ra ne 15% nga ngelen vetem 15 cm bisht - keshtu tani nuk e kemi me fare. Kjo qe po thua ti i bie se ne do te humbim 85% te potencialit te trurit te cilin e kishin zhvilluar paraardhesit tane neper shpella! Me kete "15%" tend duket se nuk do te shkojme shume larg dhe truri yne do te perfundoje si bishti dikur...

  "Makina e kohes"

  Ti thua: "Askush nuk mund te dali tani e te thote JO ska mundesi te shpiket nje gje e tille. Une jam i mendimit se makina e kohes do shpiket net e ardhmen"

  Fort mire por sikur te ishte keshtu ne sot do te kishim me qindra vizita turistesh nga e ardhmja perdite ane e kend rruzullit.

  Por nuk i kemi!


  "MAKINA E KOHES tani eshte nje fantazi"
  E sakte, hequr shprehjen "tani".
  Eshte "fantazi" pra, -nuk eshte "imagjinate".

  Makina e kohes, shkopi magjik, briri i bollekut, zoti e te tjere, jane fantazi. Fantazia pjerdh keso gjerash.

  Po te ishte qeshjte kohe, e qe nuk eshte;
  Ne kohen kur u 'shpik' shkopi magjik njerezit do te qeshnin me te madhe larot mesjetare te cilat do tu tregonin se ne kohen e tyre eshte shpikur topi i cili shpartallon muret e keshtjelles me nje te goditur nga distanca kilometershe -te gjithe do te qeshnin me ze. Por shkopin magjik, lere qe nuk e zbuluan mesjetaret, por as ne qe kemi arritur ne Hene dhe kemi pare permes sateliteve tere sistemin diellor 'nga afer' ende nuk e kemi shpikur ate shkop magjik as e kemi zbuluar zotin, per te cilin kemi fantazuar qe ne primitivitet te thelle te shoqerise sone njerezore. Edhe makina e kohes do te shpiket atehere kur te shpiket "briri i bollekut" apo "shkopi magjik". Vet koha po e tregon se eshte e pamundur.

  Por imagjinata eshte tjeter. imagjinata mundesoi shpikjen e rrotes bicikletes lokomotives makines me diegie te brendshme automobilit motoreve turboreaktive aeroplanit supersonik raketes lansuese ne gjithesi, e mbi te gjitha internetin ku ne po diskutojme tani.

  Gjerat qe jane pjelle e fantazise nuk do te realizohen kurre, por ato te imagjinates vec i kemi ne shfrytezim dhe ate ne afat jashzakonisht te shkurter, sepse imagjinata bazohet ne premisa konkrete te se mundshmes gjate procesit te zhvillimit te idese se saj.

  Kurse fantazia ndertohet thjeshte mbi argumentin e deshirave tona dhe aty arsyeja eshte e perjashtuar, aty e andej ajo mbeshtetet ne besim.
  Ti o i nderuar je shembulli qe dhash ne teme se asnjeri sdo besoje dicka qe sja rok truri, ti je si nje ushtar i Skenderbeut ne ditet e sotme, per te ardhmen.

 33. #59
  i/e regjistruar Maska e OO7
  Anėtarėsuar
  07-12-2004
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  3,850
  Faleminderit
  1
  7 falenderime nė 7 postime

  Pėr: Eshte shpikur Makina e kohes! Po !

  https://www.youtube.com/watch?v=dmhuzKyDYNE#t=426.469687

  Tek ky emision flitet gjithashtu per cfar kam shkruar ne teme, nga minuta e 9 e mbrapa por me saktesisht nga minuta e 19
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga OO7 : 14-02-2017 mė 19:00

 34. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar OO7 pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 35. #60
  Shqiptar Maska e {A_N_G_E_L_69}
  Anėtarėsuar
  11-03-2003
  Vendndodhja
  Switzerland
  Mosha
  33
  Postime
  3,863
  Faleminderit
  175
  112 falenderime nė 95 postime

  Pėr: Eshte shpikur Makina e kohes! Po !

  Qenka rikthyer Enea huuu...Welcome back bro!

  Te henen do jesh ne stadium mer?
  ”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”

 36. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar {A_N_G_E_L_69} pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Tema tė Ngjashme

 1. Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 03-02-2018, 08:07
 2. Ateizmin nuk e kanė shpikur komunistėt (artikull)
  Nga Hyllien nė forumin Agnosticizėm dhe ateizėm
  Pėrgjigje: 35
  Postimi i Fundit: 10-07-2017, 09:32
 3. Bing makina e kėrkimit nga Microsoft
  Nga RaPSouL nė forumin Lajme nga informatika
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 10-06-2009, 12:16
 4. Shpėrthen pas njė zjarri makina e njė gazetari
  Nga ^SHIU^ nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 64
  Postimi i Fundit: 20-01-2009, 06:58
 5. Makina e kohes !
  Nga Pratolini nė forumin Letėrsia shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 19-01-2007, 09:44

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •