Close
Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 91

Tema: Lumturia...

 1. #1
  Pasioni pėr shkencėn Maska e Erlebnisse
  Anėtarėsuar
  06-12-2007
  Postime
  3,438

  Lumturia...

  «Beatus nemo dici potest extra veritatem proiectus» “Asnje nuk mund te jete i lumtur larg nga e verteta”

  lumturia eshte nje gjendje (emocion) shume pozitiv, qe kuptohet subjektivisht e gjithmone ne baze te kritereve subjektive.
  Etimologjikisht fjala lumturi vjen nga fjala latine felicitas, qe perbehet nga felix-icis “i lumtur”, rrenja e te ciles “fe” ka domethenien e bollekut, pasurise, mireqenies. Nocioni i lumturise ne kuptimin si gjendje (pak a shume e qendrueshme) e nje kenaqesie te plote, ze nje vend te rendesishem ne doktrinat morale te antikitetit klasik, saqe perdoret per to edhe titulli “Doktrina jetesore eudemonistike” (nga greqishtja eudaimonia) e qe perkthehet zakonisht si “lumturi”. Ky koncept ndryshon sipas vizionit apo konceptimit te botes (weltanschauung) e te jetes ne te.

  Disa thenie mbi lumturine

  - kush eshte i lumtur e ka te veshtire te kete nje kuptim mbi varferine

  - lumturia e vertete qendron ne virtytet

  - asnje njeri i keq nuk eshte i lumtur

  - lumturia eshte gjithnje e paqendrueshme dhe e pasigurte


  Karakteristikat kryesore

  Karakteristikat e lumturise variojne sipas atij qe e provon (qetesi, gezim, optimizem, largesi nga cdo nevoje, kenaqesi etj). Kur fillon kjo lloj lumturie duket sikur nuk do mbaroje asnjehere, por frika qe do t’i vije nje dite fundi ben qe ajo te mbaroje.

  Lumturia eshte nje gjendje e mireqenies se njeriut.

  Njeriu qe ne fillim nuk ka reshtur se kerkuari mireqenien e tij. Lumturia eshte ajo gjendje kur te gjitha emocionet dhe ndjenjat e trupit dhe intelektit bashke sjellin mireqenie e gezim ne nje moment pak a shume te gjate te jetes sone.


  Mbi lumturine ne pergjithesi


  Njeriu ka disa nevoja themelore, dytesore e te shkallezuara (ose te teperta), e ne nje fare menyre arritja e objektivit dhe realizimi i ketyre nevojave sjell gezim nga i cili arrin edhe lumturia.

  Lumturia e studjuar ne baze te profilit te nevojave (primare, dytesore etj) con ne vleresime dhe perkufizime jo vetem psikologjike e filozofike te ndryshme por edhe vleresime materiale per te cilat lumturia eshte nje nder studimet me te medhaja te te gjitha shkencave humanistike. Eshte e qarte qe ndarja eshte bere per te qartesuar elementet e ndryshme te asaj qe eshte gjendja e lumturise se personit, por duke qene njeriu i pandashem menderisht-fizikisht-shpirterisht eshte e qarte qe flitet per te gjitha keto elemente qe influencohen mes tyre. Keshtu, nqs me dhemb nje kembe eshte shume me normale qe une te jem i trishtuar se sa i kenaqur.

  Lumturia – profili biologjik

  Lumturia perben nje pjese te rendesishme qe kushtezon Unin, frut ky i realizimit te nevojave primare te instiktit dhe impulseve biologjike, si p.sh uria, gjumi etj. Keto mund te konsiderohen si pjese integruese e lumturise, por jo si e vetmja pjese perberese e saj. Nevojat biologjike krijojne nje gjendje pritjeje dhe palumturie qe rregullohen ne momentin kur realizohet nevoja jone primare: realizimi ben qe te formohet nje gjendje qetesie e jo frike qe prodhon lumturi biologjike, qe identifikohet me kenaqesine, e cila influencon edhe elementet e tjere si p. sh intelektin dhe shpirtin. Sidoqofte realizimi fiziologjik mos nje here nje here mbaron, sepse vazhdimisht nga instikti dhe impulsiviteti shpafen nevoja te tjera primare.


  Lumturia – profili filozofik


  Epikuri ne nje leter mbi lumturine per Meneceun i tregonte qe s’ka moshe njohja e lumturise: nuk jemi kurre as te vjeter e as te rinj per te pasur mireqenie ne shpirt (ose me sakte “te filozofizosh”, qe do te thote te duash diturine e “vertete”). Per Epikurin lumturia eshte njohja e gjerave. Ne jeten e tij natyrore, njeriu largon nga vetja e tij dhimbjen si fizike (aponia) si psiqike (atarassia) dhe mungesa e ketyre dy shkaqeve sjell ne arritjen e lumturise. Por s’mjafton: Epikuri mendon se duhet provuar kenaqesi e prandaj i klasifikon kenaqesite duke i ndare ne tre kategori te madha:

  kenaqesite natyrore te nevojshme, si: miqesia, liria, shtepia, ushqimi, dashuria, veshja, kurimi etj;

  kenaqesite natyrore por jo tamam te nevojshme, si: bolleku, luksi, shtepi me te medhaja sec na nevojiten, ushqime te rafinuara e pamase;

  kenaqesite shtese, si: suksesi, fuqia, lavdia dhe fama.

  Njeriu ka edhe nevoja te teperta si ambicja per t’u permiresuar, per t’u rritur intelektualisht, per te qene i pari mbi te tjeret, per te qene konkurues e kompetitiv, per te kerkuar vertetesine e gjerave qe e rrethojne. Per te arritur keto objektive njeriu punon me gjithe pasionin e tij, forcen e shpirtin dhe kur arrin qellimin qe i kishte vendosur vetes gjen nje kenaqesi ne intelekt.


  Lumturia – profili psikologjik


  Lumturia mund te jete realizimi e nje deshire ose gezimi per realizimin e saj.
  Bota e reklamave e di shume mire qe konsumimi fillon nga deshirat (ose problemet) e blerja e gjerave prodhon kenaqesi e si rrjedhoje lumturi. Ne fakt nqs deshira nuk ekziston publicitaret e krijojne. Nevoja e lumturise mund te jete edhe zgjidhja e problemeve qe con ne gezim.

  Lumturia zhvillohet si intelektualisht ashtu edhe materialisht, si fizikisht ashtu edhe psiqikisht, si ndjeshmerisht ashtu edhe emocionalisht.

  Per te bere disa shembuj praktike se si vlera e lumturise ndryshon edhe ne baze te kultures edhe te kontekstit ambjental, lumturia mund te jete buzeqeshja e nje femije, ose blerja e nje vile me pishine, mund te jete nje martese, ose arritja e majes se Everestit, paqja e ndjenjave ose fitorja e boterorit.

  Ne Boten e trete (vendet jo te zhvilluara) pasja e nje tasi me oriz, nevoje themelore, eshte lumturi. Ne vendet e pasura blerja e nje makine luksoze, nevoje e tepert, eshte lumturi. Jane dy emozione jo te barabarta por qe bejne pjese tek lumturia njerezore.

  Sipas disa teorive te sotme (nder te cilat Xhuliana Projeti) lumturia eshte te provosh gjithcka te bukur qe ka jeta. Nuk eshte nje emocion objektiv por nje kapacitet individual, nuk eshte e rastesishme si nje ngjarje e fatit por nje aftesi per t’u zbuluar dhe mesuar. Duhet te mesojme te jemi te lumtur.
  Lumturia nuk eshte te ndjekesh endrat e shpresat e te nesermes, por ne te kundert mundimi i kenaqesise me ate qe kemi perpara sot. Lumturia nuk eshte ne te ardhmen pra, por ne te tashmen. Lumturia eshte nje gjendje gezimi vetem ne te tashmen. Shpesh shkembehet ndjekja e parase, mireqenies, fames, suksesit, fuqise sikur arritja e tyre te jepte ndjenjen e lumturise. Kjo ne fakt eshte shume e gabuar sepse kjo sjellje krijon frike e shqetesim qe eshte ne kundershtim me gjendjn e lumturise. Gara na ben skllever te sistemit e nqs nje njeri eshte skllav nuk eshte i lire e prandaj nuk eshte i lumtur. Vetem liria nga sistemi ben qe ne te shohim te sotmen e na ben qe te gezohemi me ate qe na rrethon.


  Lumturia – profili shpirteror


  Fe-te e medha mundohen te ndajne konceptin e lumturise qe krijohet nepermjet gjerave materiale duke e quajtur kenaqesi e qe ndryshon nga lumturia shpirterore e qe arrihet me karakteristika si thjeshtesia e qetesia e shpirtit.

  Nje shembull ne historine e shenjterve eshte ajo e Shen Franceskos qe ishte i pasur e ndoshta edhe i gezuar, por ishte nje lumturi jo e plote. La gjithcka e u be i varfer por duke qene i gezuar ne brendesi.

  Lumturia absolute per krishterimin per shembull eshte vizioni i Hyjit.


  Lumturia – profili shkencor/menyra e sjelljes


  Psikologjia me teper se dishiplinat e tjera ka studjuar sjelljen e psiqikes ne gjendje lumturie duke vene re menyrat e kesaj sjelljeje ne manifestimet e lumturise: ndjenje e nje lirie me te madhe, besim ne veten e tek te tjeret, optimizem per jeten.

  Jane bere studime mbi efektet e lumturise qe analizojne pjesemarjen e disa pjeseve te trupit ne mekanizmat biologjike komplekse qe shfaqen kur na duket sikur ndjejme te ashtuquajturen “lumturi”. Eshte vene re qe personat e lumtur e perballojne me mire jeten dhe raportet me te tjeret. Keshtu lumturia ka dy elemente kryesore: realizimin e mireqenies se trupit por edhe realizimin e qetesise se shpirtit. Vetem realizimi i te dyjave jep lumturine e plote.

  E drejta per te qene i lumtur

  Koncepti i lumturise eshte nje vlere qe ben pjese ne disa Kushtetuta, si p.sh ne ate americane. Ne kushtetuten italiane thuhet “zhvillimi i plote i njeriut” dhe eshte nje vlere qe tregohet nga neni nr 3.

  Lumturia ka te beje me jeten private, nga ana mbrojtese dhe zhvilluese, dhe eshte themelore per te garantuar mbrojtjen e dinjitetit te personit ne cdo aspekt duke garantuar keshtu edhe lumturine e tij. Te respektosh jeten private do te thote t’i lejosh gjithsecilit te realizoje endrat e veta, te mos shmangi lumturine ne format me te cilat identifikohet, te vendosi personalisht mbi cdo aspekt te ecjes se tij. Pra te realizoje endrat e veta e te zhvilloje ne kompleks veten e tij, duke gjetur ekuilibrin e duhur per te arritur lumturine.
  E drejta per te qene i lumtur, jeta private dhe e drejta e identitetit personal perbene hedhjen poshte te atyre qe mundohen te krijojne tek njeriu sjellje e modele te prefabrikuara. Cdo person eshte "nje" ne kete bote e si i tille eshte i paperseritshem, krijues i projekteve te veta, jo i standartizuar pra.
  La vita č bella...

 2. #2
  Pasioni pėr shkencėn Maska e Erlebnisse
  Anėtarėsuar
  06-12-2007
  Postime
  3,438
  Cili eshte mendimi juaj mbi lumturine? Sipas eksperiences suaj a arrihet perhere Lumturia, apo eshte thjeshte nje grup grimcash te vogla gezimi mes veshtiresive jetesore? Cfare do ju bente me te vertete te lumtur?
  La vita č bella...

 3. #3
  pa meshire per injorancen Maska e stella_senza_cielo
  Anėtarėsuar
  30-07-2008
  Vendndodhja
  Ne qiell pa diskutim....po jo ne ate qiell qe te gjithe deshirojme...ky qielli ku jetoj une ka shume mbeturina njerezore....qe fatkeqsisht vetem po te isha e tille do dija ti shmangia e ti torturoja :p
  Postime
  617
  nese do ta mendonim lumturin si ate kubin me gjashte faqe te ndryshme(edhe pse kubi i lumturise do te duhej te kishte me shum faqe)do kuptonim se lumturia eshte e lloj llojshme....pikerisht sic e the edhe ti...

  Ne Boten e trete (vendet jo te zhvilluara) pasja e nje tasi me oriz, nevoje themelore, eshte lumturi. Ne vendet e pasura blerja e nje makine luksoze, nevoje e tepert, eshte lumturi. Jane dy emozione jo te barabarta por qe bejne pjese tek lumturia njerezore.

  pra gjithsecili eshte i lire ta konceptoje lumturine sipas interesave vetjake....

  per mua personalisht lumturia eshte vete fakti qe un po jetoj..jam pjese e kesaj bote...mos qofte e thene undje mund te kisha vdekur...por jo...dhe kjo ne njefare menyre eshte lumturi sepse un po shijoj kete jete(e mire apo e keqe qofte,e lehte apo e veshtire,e drejte apo mizore...etj)...qe te arrish lumturine(flas per ate lloj lumturie qe ti kerkon)eshte deridiku e lehte...fundja ti dhe vetem ti di sesi ta fitosh lumturine e jetes tende....se cfare do te me lumturonte vertete?akoma se di..jam ne ate stad te jetes ne te cilin akoma nukdi sesi do te shkoje jeta ime...se c'drejtim do te marre...prandaj cdo mendim qe po jap eshte relativ....

  respekte per temen era
  adesso si che ho trovato il mio cielo forever and ever

 4. #4
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,577
  Do me pelqente te mendoja se ekzistonte por ... jo.

  Personalisht nuk e lakmoj, nga jeta kam mesuar qe "gezimi" zgjat shume pak, qetesia aq me pak, harmonia po ashtu. Epo nqs elementet e "lumturise" kane tendence te ulet atehere . ..
  Gezimi i tepert ndonjehere me tremb ,pasi dicka jo e kendeshme do te me ndodhe me vone, keshtu qe preferoj te jetoj e qete ne te ardhmen sesa te varem nga fjala "lumturi" .Eshte thjeshte nje gjendje emocionale ku njeriu ndihet mire, por nuk zgjat shume sidomos ne nje familje te mundosh veten duke e kerkuar eshte torture. Si e mira dhe e keqia jane per njerezit rendesi ka qe te kesh krahet e ngrohta e te gjesh mbeshtetje ne njerezit qe do.
  Te jetosh me familjen e te perjetosh ndjesite qe ajo te fal, mendoj se nuk ka "lumturi" me te madhe se kaq .
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e BaBa
  Anėtarėsuar
  12-03-2006
  Vendndodhja
  Facebook.com/BabaAlbanian
  Postime
  4,061
  Citim Postuar mė parė nga [era] Lexo Postimin
  Cili eshte mendimi juaj mbi lumturine? Sipas eksperiences suaj a arrihet perhere Lumturia, apo eshte thjeshte nje grup grimcash te vogla gezimi mes veshtiresive jetesore? Cfare do ju bente me te vertete te lumtur?


  me pak shkronja,
  kur jam me shendet mir ose top
  jam mir fare kur kam dhe lek gjithashtu shkelqyshem ndihem,
  kur dashuria na ecen mir kapim qiellin me dore, por ai largohet


  PS: kjo eshte lumturia per mua ca du ma teper un!!!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga BaBa : 28-09-2008 mė 12:48
  Dhe kau i mirė po s'e ngacmove, s'tėrheq nė brazdė.

 6. #6
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  19-05-2002
  Postime
  1,230
  Citim Postuar mė parė nga [era] Lexo Postimin
  Cili eshte mendimi juaj mbi lumturine? Sipas eksperiences suaj a arrihet perhere Lumturia, apo eshte thjeshte nje grup grimcash te vogla gezimi mes veshtiresive jetesore? Cfare do ju bente me te vertete te lumtur?
  lumturia nuk eshte vetem ēaste te gezueshme por jane te gjitha momentet te gezueshme dhe te hidherueshme te mbledhura se bashke dhe lumturia arrihet kur ka me shume caste te gezueshme sepse neve e konceptojme lumturine vetem ne castet e bukura te jetes po jeta nuk ka vetem caste te bukura por edhe te hidhura dhe ky binom perben lumturine kaq kisha per te thene nuk po vjen me asgje tjeter ne mendje

 7. #7
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  19-05-2002
  Postime
  1,230
  Citim Postuar mė parė nga keneta e vogel Lexo Postimin
  nese do ta mendonim lumturin si ate kubin me gjashte faqe te ndryshme(edhe pse kubi i lumturise do te duhej te kishte me shum faqe)do kuptonim se lumturia eshte e lloj llojshme....pikerisht sic e the edhe ti...

  Ne Boten e trete (vendet jo te zhvilluara) pasja e nje tasi me oriz, nevoje themelore, eshte lumturi. Ne vendet e pasura blerja e nje makine luksoze, nevoje e tepert, eshte lumturi. Jane dy emozione jo te barabarta por qe bejne pjese tek lumturia njerezore.

  pra gjithsecili eshte i lire ta konceptoje lumturine sipas interesave vetjake....

  per mua personalisht lumturia eshte vete fakti qe un po jetoj..jam pjese e kesaj bote...mos qofte e thene undje mund te kisha vdekur...por jo...dhe kjo ne njefare menyre eshte lumturi sepse un po shijoj kete jete(e mire apo e keqe qofte,e lehte apo e veshtire,e drejte apo mizore...etj)...qe te arrish lumturine(flas per ate lloj lumturie qe ti kerkon)eshte deridiku e lehte...fundja ti dhe vetem ti di sesi ta fitosh lumturine e jetes tende....se cfare do te me lumturonte vertete?akoma se di..jam ne ate stad te jetes ne te cilin akoma nukdi sesi do te shkoje jeta ime...se c'drejtim do te marre...prandaj cdo mendim qe po jap eshte relativ....

  respekte per temen era
  e ke gabim ajo nuk eshte lumturi ajo eshte plotesim nevojash elementare dhe te teperta lumturia eshte gjendje shpirterore qe nuk mund te ta japi kurre paraja
  se ti mund te mos kesh buke te hash por prape je e lumtur me ato qe ke dhe je ne harmoni m jeten sepse po nuk ishe ne harmoni me jeten je e humbyr

 8. #8
  Pasioni pėr shkencėn Maska e Erlebnisse
  Anėtarėsuar
  06-12-2007
  Postime
  3,438
  neomatrix duhet te lexosh te gjithe tekstin e "lumturise" per te kuptuar pergjigjen e keneta e vogel, qe eshte me te vertete shume e sakte per mendimin tim))
  La vita č bella...

 9. #9
  Vrite Egon! - Do te jesh gjithmone i/e lumtur!!
  And my soul from out that shadow that lies floating on the floor, Shall be lifted -- Nevermore!

 10. #10
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  19-05-2002
  Postime
  1,230
  Citim Postuar mė parė nga [era] Lexo Postimin
  neomatrix duhet te lexosh te gjithe tekstin e "lumturise" per te kuptuar pergjigjen e keneta e vogel, qe eshte me te vertete shume e sakte per mendimin tim))
  NEJSE AI ESHTE MENDIMI IM PER LUMTURINE NUK KAM MENDIM TJETER

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,691
  Lumturi kostante nuk ka, megjithate nje jete e thjesht sjell lumturi me te madhe.
  Qe te arrihet nje fare niveli lumturie per mendimin tim duhen permbushur keto gjera,
  1-Te kuptosh qellimin tend ne jete dhe te gjesh vendin qe te takon.
  2-Te kesh nje ideal/qellim dhe te jetosh e punosh per te permbushur ate qellim.

  Qellimi mund te jete ēdo lloj gjeje, nga familja, femijet e deri tek atdheu, pasioni per te bere nje zbulim te madh etj etj. Ska rendesi qellimi ne vetvete, por ka rendesi ekzistenca e tij. E them kete sepse kjo nevoje duket qarte tek te gjithe ne nga deshira qe kemi per ti gjetur nje kuptim jetes, sa e sa njerez pyesin veten pse ekzistojne, pse jetojne, pra ndjejne nevojen e nje pergjigjeje qe do tu thoje atyre qellimin e ekzistences se tyre, nje qellim nevoja e te cilit ndihet nga te gjithe.

  Kjo ishte pak a shume ne vija te trasha rruga drejt lumturise per si e kuptoj une.

 12. #12
  Moderator Maska e Pratolini
  Anėtarėsuar
  10-01-2007
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  724
  Si e mendoj une :

  Personalisht mendoj se me lumturine si koncept abuzohet. Rendom presupozohet nje rast hipotetik romanesh me happy end, ku lumturia eshte preludi i se gjithes. Nuk eshte e vertete. Njeriu i lumtur eshte shume me shpesh.Qendrushmeria pastaj eshte dicka tjeter, ajo eshte relative. Mund te duket pak absurde por eshte ceshtje zgjedhjeje, megjithese shpeshhere e pavullnetshme.
  Nje individ i rendomte e perjeton lumturine ne doza diskrete te perditshme, dhe ashtu sikurse e ka shume te thjeshte ta fitoje, e ka edhe shume te thjeshte ta humbase.
  Nje individ anormal ( me kete kuptohet devijimi nga masa qe te jemi te qarte ) e perjeton ne nje menyre te vazhdueshme por te arritur ne nje menyre te shumevuajtur.
  Me fjale te tjera mund ta shprehja keshtu : Varet se si e meson veten ne marredhenie me lumturine. Rasti i pare perben zgjedhjen e rendomte dhe masive, per te cilen nuk e ndjej te nevojshme te shpjegohem. Rasti i dyte perben zgjedhjen e komplikuar, ku per ta arritur lumturine duhet ta kerkosh ate tek e verteta dhe mendimi, tek shkrirja me natyren dhe te padukshmen. Sic e thashe me larte, e tille lumturi eshte shume me e vuajtur per tu gjetur, por nese arrihet eshte e vazhdueshme.

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Besoja
  Anėtarėsuar
  24-07-2008
  Vendndodhja
  Prrenjas, Shqiperi
  Postime
  3,260
  Njerzit i gezohen jetes sipas menyres se tyre.Dikush i gezohet nje makine,dikush nje shtepie te mire e te madhe,dikush ju gezohet femijve,dikush edhe nje kafeje kur e pi me njerzit e tij te dashur.Pra ceshtja e lumturise nuk ka ndonje perkufizim te vecante.

 14. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Besoja pėr postimin:

  ExTaSy (10-09-2023)

 15. #14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  20-06-2003
  Postime
  1,553
  Citim Postuar mė parė nga [era] Lexo Postimin
  Cili eshte mendimi juaj mbi lumturine? Sipas eksperiences suaj a arrihet perhere Lumturia, apo eshte thjeshte nje grup grimcash te vogla gezimi mes veshtiresive jetesore? Cfare do ju bente me te vertete te lumtur?
  te gjithe ma merr mendja se kemi pasur caste lumturie ne jete.

  mbse nuk zgjasin perhere, por et pakten i kemi pasur.


  Cfare do na bente vertet te lumtur?.....se di mund te jete dicka shume reale totalisht jasht imagjinates sone, kshu qe deri sa ta arrijme ate moment nuk jam ne gjendje et them se cdo me bente vertet te lumtur

 16. #15
  C'fare do me bente vertet te lumtur?

  deshira-arsyja-realizimi ne qote se nuk e humbin paraspeshen quhet lumturi.


  Te deshirosh te pamunduren dhe nuk realizohet nuk mund te thuash dot jam i palumtur.
  Varet edhe nga idividi se c'fare mund ta bej ate te lumtur.

 17. #16
  back to origin Maska e ☆Angie☆
  Anėtarėsuar
  02-11-2007
  Vendndodhja
  Skyline
  Postime
  2,559
  Kur mendoj per lumturine me vjen ne mendje figura mitolgjise greke Ikari.
  Ikari kishte krahe prej dylli dhe nje dite vendosi te arrinte diellin dhe fluturoi drejt tij.Por dielli me nxehtesine e tij ia shkriu krahet prej dylli e ai ra ne det.Lumturia eshte pikerisht si ky diell,e larget por aq e deshiruar per t'u arrit!
  Elegance is an attitude.

 18. #17
  i/e regjistruar Maska e showgirl
  Anėtarėsuar
  13-09-2008
  Vendndodhja
  brenda vetes time
  Postime
  169
  Lumturia eshte nje gjendje shpirterore qe njeriu ndjen kur:
  - e cliron nga CDO lloj materialiteti ( nuk mund te them qe uuuuhh sa e lumtur jam qe bleva makinen e enderruar sepse kjo quhet thjesht nje kenaqesi momentanee)
  - jeton te pranishmen dhe e jeton ne menyren me te bukur sepse mendon qe Mund te jete momenti i fundit i jetes se tij.
  - jeton me dashuri dhe dashuron Gjithcka ( njerezit, pemet, diellin, kafshet, etj)
  - ne momentet me te hidhura mendon qe mund te ndodhte edhe me keq
  - gjen vetveten e tij e dashuron ate dhe e le te lire

  Dhe kur njeriu arrin te jetoje ne kete menyre ( eshte disi e veshtire) ai arrin lumturine dhe e jeton ne menyre te perjetshme.
  Dhe do te thoja qe lumturia ashtu si cdo ndjenje tjeter NUK ka fund, eshte e pakufizuar (kete e tregon edhe fakti qe une nuk e perjetoj nje ndjenje ne te njejten misure sa nje tjeter)
  Per te kuptuar me mire se cfare eshte lumturia ju keshilloj te lexoni Siddharta te Herman Hesse.

 19. #18
  i/e regjistruar Maska e salihaj
  Anėtarėsuar
  21-10-2008
  Vendndodhja
  Nė Pejė
  Postime
  1,005

  Lumturia

  LUMTURIA

  Njeriu nė moshėn time tė flas pėr lumturi ėshtė diē tjetėr, nė raport me moshėn fėmijėrore, adoleshente apo tė porsamartuar. Pasi qė lexova me vėmendje tė madhe kėtė fenomen siē ėshtė lumturi, u pėrcaktova tė jap edhe mendimet e mia, pasi qė nė kėtė Forum e kam edhe unė temėn time qė quhet PSIKOLOGJIA NĖ SHĖRBIM TĖ SHĖNDETIT. Lumturia ėshtė njė faktor i madh psikologjik qė kontribuon nė shėndet
  Mė pėlqen, qė ēdo njeri qė ka dhėnė mendimin e vet, mė shumė janė bazuar nė leximin e librave me peshė tė madhe botėrore, ēfarė ėshtė pėr tu pėrshėndet thellė. Sepse, ai qė lexon nė tė shumtėn e rasteve mund tė zgjedhė problemin vet dhe tė jap mendime tė arta me kontribut tė madh pėr veten e vet dhe rrethin ku jeton pa ndihmėn e askujt. Por, e vėrteta ekziston, qė askush deri me tani nuk ka arrit tė lexoi tė gjitha dhe ēdo gjė. Qėllimi im kryesor dhe kyē pėr tu anėtarėsuar nė kėtė Forum ka qenė, tė njoftohem me njerėz veprimtar tė krijoj edhe unė njė jetė ekzotike, pėr tė shijuar edhe unė njė ēikė lumturie nė kėtė drejtim. Nė kėtė rast flasė pėr popullatėn e rėndomtė, nė tė cilėn bėnė pjesė numri mė i madh i njerėzimit.
  Sė pari do preku segmentin e Lumturisė fėmijėrore siē ėshtė: Thithja e nėnės dh ekscitimi gjatė thithjes duke pėrcjellė me njė tė ashtuquajtur “gili-gili ose gilitje). Prezenca e prindit e sidomos nėnės gjatė tėrė kohės kur ėshtė fėmija i zgjuar. Gjatė rritjes, Lumturia e fėmijės ėshtė prezenca permanente e prindit, sa pėr ushqim nuk e ka hall ēfarė konsumon, me ēfarė vozitet dhe nė ēfarė shtėpie jeton. Fėmija ka hall me pas tėrė kohėn njė prind apo njė njeri qė dinė ta zbavitė, ajo ėshtė lumturia e tij. Por nė kėtė rast sa ndien prindi lumturi ėshtė ? e madhe. Pėr tė pasur lumturi prindi, duhet shkurtuar lumturinė fėmijės duke i bėrtitur, tita, shuaj, ma, mos prek, mos kėrce etj. Kjo ėshtė periudhė bukur e gjatė deri nė 15-16 vjet.
  Adoleshenca, edhe kjo ka periudhėn e vet kohore, tė gjitha mi pasur, njė Jo e prindit ia prishė “lumturinė”.
  Martesa e re, Nėse punonin dy palėt vazhdon deri tė i pari apo fėmija i dytė, tė gjitha mi pas, do rrjedhin probleme qė ndėrprenė lumturinė siē janė. Kush me pėrgatitė drekėn, kush do e pastron shtėpinė etj, etj. Nė kėtė rast nėse mirėt shėrbėtori, burrit i lind xhelozia, edhe e kundėrta, nėse mirėt shėrbėtorja do xhelozoi gruaja. Populli thotė: “hip se tė vrava, zbrite se tė vrava”.
  Nėse burri punon e gruaja qėndron te shtėpia. Gruaja nga 8-10 orė nuk e ka burrin prezent, ndėrsa burri po sa vjen nga puna do me ngrėnė dhe donė me pushuar. Edhe aty prezenca e burrit ėshtė e vogėl pėr tė shoqėruar gruan.
  Po sa krijohen dy, tre e mė shumė fėmijė rrjedhin problemet tjera. Kujdesi ndaj fėmijės. Sidomos problemet e lirisė sė tyre. A duhet tė jenė nėn kontrollin e prindit apo jo etj. Nėse frenohen fėmijėt nga liria e tare, nė kėtė rast fėmija humb kėnaqėsinė e me kėnaqėsi dhe lumturinė. Po ashtu edhe prindi nuk ėshtė i qetė
  Kur prindėrit plakėn aty, ėshtė prezent sėmundja, pleqėria etj. Etj.
  Pėrshkova njė ēik fazat e zhvillimit tė njeriut, pėr tė ilustrua se ēdo moshė e njeriut ka lumturin e vet, qė nė fund do tė jap mendimin tim mė efikas.
  Mė pėlqej: “Kush ėshtė i lumtur e ka tė vėshtirė tė ketė kuptim tė varfėrinė” (Era) . Parashtrohet pyetja: kush ėshtė i pasur, apo kush ėshtė i varfėr. Sa e kuptoi unė, fjala ėshtė pėr pasuri materiale. Nėse ėshtė kjo, atėherė si e ka pėrjetuar All Kapone lumturin e vet 18 vjeēare nė vlugun e pasurimit tė vet. Mirėpo ėshtė ilustrimi tjetėr shpirtėror, si kaloi periudhėn e vet vepruese i madhi Gandi i Indisė qė pėrfundoi tragjikisht. Sa pėr ilustrim kėta dy shembuj, se bota ėshtė plotė e pėrplot shembuj.
  “As njė njeri i keq nuk ėshtė i lumtur” (Era). Pėrsėri bėhet pyetja kush ėshtė i keq, apo i mirė. Fare nuk e mohoi kėtė thėnie, mirėpo ėshtė vėshtirė tė seleksionohet njeriu, sepse sikur mos tė ishte keqi, i miri nuk do tė ketė progres. Si mos tė ekzistojnė hajdutet, kriminelėt etj. I gjithė personeli qė i takon legjislacionit apo mbrojtjes ishte dashtė tė mos ekzistoj. Nė kėtė rast personeli i tillė ishte dashtė tė imitojnė kriminelėt ose tė bėhen vet kriminel qė tė i hapin biznes veti.
  Njė e vėrtetė e Epikur-it qėndron “s’ka moshė njohja e lumturisė” . Mirėpo, lumturia e fėmijės ėshtė e lehtė deri nė periudhėn adoleshente, pastaj lindin probleme pėr atė lumturi qe ne kėrkojmė. Ėshtė edhe klasifikimi i Epikur-it: kėnaqėsitė e nevojshme natyrore siē janė: miqėsia, liria, shtėpia, ushqimi, dashuria, veshja, kurimi etj. Me shtyri tė qeshi me sa zė qe kisha kur lexova thėnien: “kur mendoj pėr lumturinė, me vjen mendja nė figura tė mitologjisė sė vjetėr Ikari. Ikari kishte krah prej dylli dhe njė ditė vendosi tė arrijė diellin dhe fluturoi drejt tij. Por dielli me nxehtėsinė e tij ia shkriu krahėt prej dylli e ai ra nė det. Lumturi ėshtė pikėrisht si ky diell, i largėt por aq i dėshiruar pėr tė arrit”! (Angelina) . Mirė qė ka ra nė det e nuk ka rėnė nė Kosovė se e kishim bėrė hero kombėtar, e ishin hidhėruar Grekėt. (salihaj) . Po sikur tė kishte pa rezultatin qė ka arrit ideja e tij, kishte qenė shumė i lumtur, ama kishte xhelozuar pse vet nuk ka bėrė kėto arritje.
  “Njėmijė ēekan njė maje thumbi”
  Unė jam thellė i bindur se lumturin askush nuk mund ta dhuroi apo falė, as nuk blihet e as nuk shitet. Lumturia kolektive ėshtė, lumturi e shkurtėr e pėrkohshme. Shembull: shkolla e mesme apo studimet me shokė dhe shoqe, vihet pyetja ēfarė tė behėt edhe me shembull 60 vitet tjera. Pėr mua Lumturi qė shkruhet me shkronja tė arta ka qenė periudha katėrvjeēare gjatė studimeve dhe njė vit profesor i shkollės sė mesme.
  Ēdo sakrificė qe rezulton me atė ēfarė synon, jo qė ėshtė kėnaqėsi por edhe lumturi. Andaj, ēdo person i ditur lumturin ja krijon veti kur i tilli njeh mirė tėrėsinė e jetės sė njeriut nė rrethin ku jeton.
  Unė jam i lumtur qė sė pari nė vitet e dyzeta kam arrit nė tėrėsi ti shmangem mjekut, edhe pse paraprakisht nuk kam qenė kurrė te mjeku, por me kanė pėrcjellė dhimbjet e kohėpaskohshme tė kokės gjatė ngarkesave tė ndryshme. Nga viti 1990 as koka fare nuk me dhemb. Shėndeti – lumturi. Lumturia e dytė, kam krijuar njė familje gjashtė anėtarėsh qe nga martesa e deri me tani nuk kam pasur as njė ēik tension me bashkėshorte apo fėmijė. Harmonia familjare, lumturi e madhe. Aty ku kam punuar dhe vepruar, kam qenė edhe i respektuar nė mėnyrė tė veēantė. Nė kėtė rast kamė pas dy lloj respekti: njė nga adhurimi i tė tjerėve ndaj punės dhe sjelljeve tė mija, dhe tjetra nga xhelozia, si po e arrijė kėtė autoritet dhe respekt. Kjo ka qenė lumturi nė ambiente ku kam vepruar. Sidomos si profesor qė e ceka mė parė. Pėrveē harmonisė familjare, pėrjetoi edhe lumturinė e autoritetit tė anėtarėve tė familjes sime nė mesin ku ata veprojnė. Mjafton kur me thonė: babai i filanit, apo filanes, vėllai i filanit apo filanes, burri i filanes etj.
  Lumturi, apo kulmimi lumturisė sime ėshtė besimi i rinisė ashtu edhe tė rriturve qė veprojnė e shkėmbejnė mendime me mu, janė tė lirė, tė guximshėm dhe me plotė krenari kur bisedojnė gjėra mė imtime tė njeriut dhe gjatė jetės sė njeriut.
  Ēdo njeri vetėm vetės ja krijon lumturinė, askush nuk ja falė

 20. #19
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  30-03-2008
  Postime
  208
  E kam dėgjuar diku se dashuria ėshtė ėndėrr dhe kur ėndėrra realizohet ėshtė lumturi, por lumturia nuk e di si pėrshkruhet, nuk kam gjetur ndonjė definicion tė pėshtatshėm.

 21. #20
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-11-2008
  Vendndodhja
  irraggiungibile
  Postime
  21
  Est felicibus difficilis miseriarum vera aestimatio (Quintiliano)

  Kush eshte i lumtur eshte e veshtire te kete nje kuptim te mizerjes.


  In virtute posita est vera felicitas (Seneca)

  Lumturia e vertete eshte tek virtyti.


  Nemo malus felix (Giovenale)

  Asnje i keq nuk eshte i lumtur


  Omnis instabilis et incerta felicitas est (Seneca)

  Lumturia eshte gjithmone e paqendrueshme dhe e pasigurte

  Ps.Perkthimet e proverbave nga latinishtja,te miat.

Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. A jeni munduar ndonjehere te vizatoni lumturine
  Nga AuGuSt_ nė forumin Tema shoqėrore
  Pėrgjigje: 80
  Postimi i Fundit: 04-11-2008, 15:36
 2. Balsami i lumturisė
  Nga E_LUMTURA nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 09-02-2007, 18:59
 3. Ku gjėndet lumturia?!
  Nga Gimi3 nė forumin Tema shoqėrore
  Pėrgjigje: 24
  Postimi i Fundit: 27-01-2007, 16:27
 4. Lumturia
  Nga nitROSHI nė forumin Letėrsia shqiptare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 03-10-2006, 18:48
 5. Pėr tė qenė tė lumtur
  Nga hope31 nė forumin Tema shoqėrore
  Pėrgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 25-05-2006, 17:36

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •