Close
Faqja 3 prej 5 FillimFillim 12345 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 91

Tema: Lumturia...

  1. #41
    Citim Postuar mė parė nga [era] Lexo Postimin
    ABSOLUTE cne kaq pesimist sot?
    O LULE DIELLI, O ME MERRSH ME EREN TENDE E ME HEDHESH ATJE KU NGRIN GJITHCKA!
    LUMTURIA NUK EKZISTON, SIDO QE TE JEM UNE, AJO ESHTE ILUZION, PO PERSERITI!....
    eRA MERRI TE GJITHA MEDNJET ME TE NDRITURA TE GJITH SHEKUJVE DHE ANALIZOJ MIRE, DO TE BINDESH, PASTAJ HYRE THELLE DHE SINQERISHT , AMA SINQERISHT NE BERHTAMEN TENDE, DO TEBINDESH! ESHT MASHTRIM DHE VETEM MASHTRIM .
    And my soul from out that shadow that lies floating on the floor, Shall be lifted -- Nevermore!

  2. #42
    Pasioni pėr shkencėn Maska e Erlebnisse
    Anėtarėsuar
    06-12-2007
    Postime
    3,438
    Studiuesit me te medhenj jane te tille, pikerisht sepse duke mos u ndjere te lumtur i hyshin me koke filozofise e dickaje tjeter. Kot s'e ka thene Sokrati: nqs do kesh nje grua te mira do jesh i lumtur, nqs do kesh nje te keqe mos u deshpero, sepse behesh filozof

    Lol
    La vita č bella...

  3. #43
    nuk dua te behem filozof, si ta gjej nje grua, qe me ben te lumtur ?
    And my soul from out that shadow that lies floating on the floor, Shall be lifted -- Nevermore!

  4. #44
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Citim Postuar mė parė nga ABSOLUTE Lexo Postimin
    nuk dua te behem filozof, si ta gjej nje grua, qe me ben te lumtur ?
    Vrit egon?

  5. #45
    i/e regjistruar Maska e Elonaa
    Anėtarėsuar
    17-09-2005
    Postime
    1,661
    Citim Postuar mė parė nga ABSOLUTE Lexo Postimin
    nuk dua te behem filozof, si ta gjej nje grua, qe me ben te lumtur ?

    Ne radhe te pare duhet te gjesh gruan qe ti mund ta besh te lumtur, pastaj kerko nga ajo te bej te lumtur ty!

    Nqs se e merito do ta gjesh ta gjesh!
    Njerzit nuk i japin asgjeje rendesi me te madhe se asaj qe eshte qesharake.(Gete)

  6. #46
    Sensual
    Anėtarėsuar
    17-02-2009
    Postime
    4,304
    Lumturia = utopia

  7. #47
    Citim Postuar mė parė nga javan Lexo Postimin
    Vrit egon?
    Javan, une me filozofine budiste e Zen, merrem qe 15 vjet dhe Egon e kam vrare uhhhffffff ka nje kohe shume te gjate.
    E kuptova cka deshte te thuash... thnx klmire
    And my soul from out that shadow that lies floating on the floor, Shall be lifted -- Nevermore!

  8. #48
    Citim Postuar mė parė nga Elonaa Lexo Postimin
    Ne radhe te pare duhet te gjesh gruan qe ti mund ta besh te lumtur, pastaj kerko nga ajo te bej te lumtur ty!

    Nqs se e merito do ta gjesh ta gjesh!
    Elona te te them te drejten .. problemi qendron keshtu: qe gjtihcka ne mardhenje-raporte sot apo thjesht ne ditet e sotit eshte ngritur ne nje relacion te sofistikuar artificial... dhe pikerisht ketu qendron problemi.... prandaj une e mohoj lumturine..!!!!?....
    eh eshte tjeter gje, nese une Tregoj publikisht se jam' VIP dhe kam mjaft Euro,'==== atehere sigurisht do te me ofrohen shume femra bile gogja klas e nalt... po kjo gjithnje mua pas veshit me thot: se jane ofruar per dic tjeter jo per ate qe e ndjenje paster ne zemer... nejse mos ta moralizoj fort, ... p0or ashtu eeshte ; ) shnet klmire
    And my soul from out that shadow that lies floating on the floor, Shall be lifted -- Nevermore!

  9. #49
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Citim Postuar mė parė nga ABSOLUTE Lexo Postimin
    Javan, une me filozofine budiste e Zen, merrem qe 15 vjet dhe Egon e kam vrare uhhhffffff ka nje kohe shume te gjate.
    E kuptova cka deshte te thuash... thnx klmire
    Nuk besoj, ndryshe do kishe zgjedhur te berit filozof.

    Lumturia e kerkuar do te duhej te ishte ego, apo jo? Ne se me kujtohet mire, lumturia do te duhej te ishte prezente ne cdo gjendje korente ku ndodhesh. Po a eshte? A nuk te meson budizmi se pa gjetur nje kauze me te larte se egoja jote (une preferoj postulatin perendimor te Getes) nuk ka lumturi?

    Cfare thote fukinsei per asimetrine, a nuk eshte edhe egoja (thelbi i individualizmit njerezor) nje tip asimetrie harmonike e mbase komplementuese e dikujteve te tjere njerezore?
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga javan : 01-11-2009 mė 22:08

  10. #50
    i/e regjistruar Maska e Elonaa
    Anėtarėsuar
    17-09-2005
    Postime
    1,661
    Citim Postuar mė parė nga ABSOLUTE Lexo Postimin
    Elona te te them te drejten .. problemi qendron keshtu: qe gjtihcka ne mardhenje-raporte sot apo thjesht ne ditet e sotit eshte ngritur ne nje relacion te sofistikuar artificial... dhe pikerisht ketu qendron problemi.... prandaj une e mohoj lumturine..!!!!?....
    eh eshte tjeter gje, nese une Tregoj publikisht se jam' VIP dhe kam mjaft Euro,'==== atehere sigurisht do te me ofrohen shume femra bile gogja klas e nalt... po kjo gjithnje mua pas veshit me thot: se jane ofruar per dic tjeter jo per ate qe e ndjenje paster ne zemer... nejse mos ta moralizoj fort, ... p0or ashtu eeshte ; ) shnet klmire

    Une nuk mendoj qe Vip quhet ai njeri qe ka lek!Besoj se shqiptaret u ngopen me vipat me lek dhe trute bosh.Me mire te them i provuan vipat dhe leket e tyre.NUK flas per te gjitha.Ka plot edhe ashtu si thua ti.PO nje femer e zgjuar nuk e kerkon lumturin tek leket,aq me keq te tek leket e burrit.Une kurre s'do kerkoj te mar per kenaqsira personale lek nga burri im!!!.Edhe per familjen te dy bashke do kontribojme ne menyre te barabart!!!. Ky eshte thjesht mendimi im se si i shof une mardheniet .

    Ta formojme lumturine me zemer.e jo me para.(spasse)
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Elonaa : 01-11-2009 mė 21:41
    Njerzit nuk i japin asgjeje rendesi me te madhe se asaj qe eshte qesharake.(Gete)

  11. #51
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Elona te te them te drejten .. problemi qendron keshtu: qe gjtihcka ne mardhenje-raporte sot apo thjesht ne ditet e sotit eshte ngritur ne nje relacion te sofistikuar artificial... dhe pikerisht ketu qendron problemi.... prandaj une e mohoj lumturine..!!!!?....
    eh eshte tjeter gje, nese une Tregoj publikisht se jam' VIP dhe kam mjaft Euro,'==== atehere sigurisht do te me ofrohen shume femra bile gogja klas e nalt... po kjo gjithnje mua pas veshit me thot: se jane ofruar per dic tjeter jo per ate qe e ndjenje paster ne zemer... nejse mos ta moralizoj fort, ... p0or ashtu eeshte ; ) shnet klmire
    Perkufizoje pak kete klasen goxha te larte nga pikepamja Zen.

  12. #52
    OPENMINDED Maska e land
    Anėtarėsuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Lumturia nuk egziston,si pasoje nuk na mbetet tjeter, vetem te jemi te lumtur pa te!
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  13. #53
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Sigurisht qe ekziston. Ajo qe ngaterrohet eshte se pjesa me e madhe e pandehin ate si status nderkohe qe ajo eshte nje process i kalimit nga gjendja e ekuilibrit ne ate te mbiekulibrit pasuar ose nga rivendosja e ekulibrit (paqe kenaqesore), ose e nenekuilibrit (dhimbje).

    Ne fakt lumturia e cila vetem mund te pas-emertohet si e tille nuk eshte cdo process ne kahjen qe kam pershkruar me lart. Ajo prodhohet vetem kur personi/nat ne fjale jane te ndergjegjshem se ekulibri qe vjen me pas eshte i nje niveli me te larte e me te pasur se sa ai qe lane. Per te tjeret, "lumturia" eshte vetem shfrytezim i kenaqesise se momentit os eme sakte deshires per t'u vetemashtruar.

    Histori e gjate. Shumices do i duket blunder....
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga javan : 02-11-2009 mė 09:04

  14. #54
    life is a flower Maska e maryp
    Anėtarėsuar
    02-05-2006
    Vendndodhja
    ne univers
    Postime
    3,897
    lumturia, e lehte per ta humbur; e gjate , e veshtire por e bukur rruga per ta arritur..lumturia eshte vete perpjekja per ta arritur ate..
    NESSUNA VITA PUO' DIRSI COMPLETA SENZA UN PIZZICO DI FOLLIA (COELHO)

  15. #55
    OPENMINDED Maska e land
    Anėtarėsuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Citim Postuar mė parė nga javan Lexo Postimin
    Sigurisht qe ekziston. Ajo qe ngaterrohet eshte se pjesa me e madhe e pandehin ate si status nderkohe qe ajo eshte nje process i kalimit nga gjendja e ekuilibrit ne ate te mbiekulibrit pasuar ose nga rivendosja e ekulibrit (paqe kenaqesore), ose e nenekuilibrit (dhimbje).

    Ne fakt lumturia e cila vetem mund te pas-emertohet si e tille nuk eshte cdo process ne kahjen qe kam pershkruar me lart. Ajo prodhohet vetem kur personi/nat ne fjale jane te ndergjegjshem se ekulibri qe vjen me pas eshte i nje niveli me te larte e me te pasur se sa ai qe lane. Per te tjeret, "lumturia" eshte vetem shfrytezim i kenaqesise se momentit os eme sakte deshires per t'u vetemashtruar.

    Histori e gjate. Shumices do i duket blunder....


    Lumturia eshte nje fantazme qe egizston vetem kur ka qene...ne lindim te gjithe pa perjashtim me nje gabim ne koke,dhe eshte kjo qe ne besojme qe egzistojme per te qene te lumtur
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  16. #56
    i/e regjistruar Maska e lisa12
    Anėtarėsuar
    30-11-2008
    Postime
    2,624
    ne disa njerez lumturia vjen ngadale,dhe pse mund te jene njerez shume te mire,dhe te dashur eshte e veshtire ta arrijne lumturine e vertete.

  17. #57
    life is a flower Maska e maryp
    Anėtarėsuar
    02-05-2006
    Vendndodhja
    ne univers
    Postime
    3,897
    Citim Postuar mė parė nga BANISHED_ Lexo Postimin


    Lumturia eshte nje fantazme qe egizston vetem kur ka qene...ne lindim te gjithe pa perjashtim me nje gabim ne koke,dhe eshte kjo qe ne besojme qe egzistojme per te qene te lumtur
    Ne egzistojme per te jetuar..pastaj eshte ne doren tone nese jetojme totalisht apo jetojme duke kerkuar dicka qe kemi por qe nuk arrijme ta prekim, sepse i japim rendesi gjerave qe ne te vertete nuk kane rendesi,ose me sakte , kane rendesi secondaria..
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga maryp : 02-11-2009 mė 09:44
    NESSUNA VITA PUO' DIRSI COMPLETA SENZA UN PIZZICO DI FOLLIA (COELHO)

  18. #58
    OPENMINDED Maska e land
    Anėtarėsuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Citim Postuar mė parė nga maryp Lexo Postimin
    Ne egzistojme per te jetuar..pastaj eshte ne doren tone nese jetojme totalisht apo jetojme duke kerkuar dicka qe kemi por qe nuk arrijme ta prekim, sepse i japim rendesi gjerave qe ne te vertete nuk kane rendesi,ose me sakte , kane rendesi secondaria..
    Degjo,ne nuk e dime pse egzistojme,kemi erdhur ne kte bote pa na pyetur njeri,ne nuk dime as ēfar kerkojme ne fakt...iluzionet!po.ato na ndihmojne per te mbetur gjalle...lumturia eshte perfekte dhe per kete arsye ajo nuk egziston(egziston vetem si nocion),kenaqesia,gioia,joy, eshte e prekshme sipas meje,dhe kte duhet ta kerkojme nese mundemi.
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  19. #59
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    17-07-2009
    Postime
    88
    Citim Postuar mė parė nga [Perla] Lexo Postimin
    Do me pelqente te mendoja se ekzistonte por ... jo.

    Personalisht nuk e lakmoj, nga jeta kam mesuar qe "gezimi" zgjat shume pak, qetesia aq me pak, harmonia po ashtu. Epo nqs elementet e "lumturise" kane tendence te ulet atehere . ..
    Gezimi i tepert ndonjehere me tremb ,pasi dicka jo e kendeshme do te me ndodhe me vone, keshtu qe preferoj te jetoj e qete ne te ardhmen sesa te varem nga fjala "lumturi" .Eshte thjeshte nje gjendje emocionale ku njeriu ndihet mire, por nuk zgjat shume sidomos ne nje familje te mundosh veten duke e kerkuar eshte torture. Si e mira dhe e keqia jane per njerezit rendesi ka qe te kesh krahet e ngrohta e te gjesh mbeshtetje ne njerezit qe do.
    Te jetosh me familjen e te perjetosh ndjesite qe ajo te fal, mendoj se nuk ka "lumturi" me te madhe se kaq .
    Sa te ngushte ia keni vendosur kendin kompasit tuaj! Nuk ju duket se ngateroni dy koncepte te ndryshme: lumturine me mireqenien?
    Njerezit e trembur nuk mund te jene te lumtur...

  20. #60
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    17-07-2009
    Postime
    88
    Citim Postuar mė parė nga angelina o2 Lexo Postimin
    Kur mendoj per lumturine me vjen ne mendje figura mitolgjise greke Ikari.
    Ikari kishte krahe prej dylli dhe nje dite vendosi te arrinte diellin dhe fluturoi drejt tij.Por dielli me nxehtesine e tij ia shkriu krahet prej dylli e ai ra ne det.Lumturia eshte pikerisht si ky diell,e larget por aq e deshiruar per t'u arrit!
    Dhe ju mendoni se nuk ia vlen nje cast i tille?...
    Por, Lumturia, mendoj, shfaqet edhe ne trajta me te thjeshta, si p.sh. sinkronizimi me natyren ne nje dite te bukur pranverore apo kur te vlon gjaku ne mes te debores... apo edhe kur u transmeton njerezve dicka te bukur si ky variant:

    Po qe se pa njė gjest, pa njė psherėtimė...
    Shqipėrim nga Mahmut Bobrati

    Po qe se mund tė shohėsh tė shembur tėrė mundin e jetės tėnde
    Dhe, pa thėnė asnjė fjalė, ia nis prapė nga e para,
    Ose me njė kartė tė humbasėsh fitimin e qindra lojrave,
    Pa njė gjest, pa njė psherėtimė.

    Po qe se mund tė dashurosh pa u bėrė rob i dashurisė,
    Po qe se mund tė jesh i fortė, duke vazhduar sė qeni i ėmbėl
    Dhe ndonėse duke parė se tė urrejnė, tė mos urresh ti vetė,
    Pa pushuar, ndėrkohė, tė luftosh e tė mbrohesh.

    Po qe se mund tė durosh qė fjalėt qė thua
    Tė shtrembėrohen nga tė ligjtė, pėr tė nxitur mendjelehtėt
    Dhe tė dėgjosh gojėt e kėqija, tė thurin gėnjeshtra pėr ty,
    Pa nxjerrė, ti vetė, asnjė gėnjeshtėr nga goja.

    Po qe se mund tė mbetesh i denjė pa humbur thjeshtėsinė,
    Po qe se mund tė mbetesh modest, duke kėshilluar tė fuqishmit
    Dhe, po qe se mund t’i duash miqtė si vėllezėr,
    Pa u bėrė asnjėri gjithēka pėr ty.

    Po qe se di tė soditėsh, tė vėzhgosh e t’i njohėsh gjėrat,
    Pa u bėrė asnjėherė skeptik dhe pesimist,
    Tė ėndėrrosh, por pa e lėnė ėndrrėn tė bėhet padroni yt,
    Tė mendosh, por pa kaluar pėrtej cakut tė mendimtarit.

    Po qe se mund tė jesh i ashpėr, pa shkuar kurrė nė zemėrim tė tėrbuar,
    Po qe se mund tė jesh trim, por asnjėherė i pamatur;
    Po qe se di tė jesh i mirė; po qe se di tė jesh i urtė,
    Pa u kthyer nė moralizues, as njė pedant.

    Po qe se mund tė hasėsh triumfin mbas disfatės
    Dhe t’i presėsh tė dy kėto gėnjeshtra po me tė njėjtin qėndrim;
    Po qe se mund tė mos e humbasėsh guximin dhe mendjen,
    Kur tė gjithė tė tjerėt do ta humbasin.

    Atėherė, tė Fuqishmit, Perėnditė, Fati dhe Ngadhėnjimi
    Do tė jenė pėrherė skllevėrit e tu tė nėnshtruar
    Dhe ajo qė vlen mė shumė se tė Fuqishmit dhe Lavdia,
    Ti do tė jesh NJERI, biri im.

Faqja 3 prej 5 FillimFillim 12345 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. A jeni munduar ndonjehere te vizatoni lumturine
    Nga AuGuSt_ nė forumin Tema shoqėrore
    Pėrgjigje: 80
    Postimi i Fundit: 04-11-2008, 15:36
  2. Balsami i lumturisė
    Nga E_LUMTURA nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 09-02-2007, 18:59
  3. Ku gjėndet lumturia?!
    Nga Gimi3 nė forumin Tema shoqėrore
    Pėrgjigje: 24
    Postimi i Fundit: 27-01-2007, 16:27
  4. Lumturia
    Nga nitROSHI nė forumin Letėrsia shqiptare
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 03-10-2006, 18:48
  5. Pėr tė qenė tė lumtur
    Nga hope31 nė forumin Tema shoqėrore
    Pėrgjigje: 18
    Postimi i Fundit: 25-05-2006, 17:36

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •