Close
Faqja 3 prej 5 FillimFillim 12345 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 86
  1. #41
    cherry blossom girl
    Anėtarėsuar
    14-05-2010
    Postime
    6,095
    Citim Postuar mė parė nga citrusse Lexo Postimin
    Kam shume deshire per drejtesine ose sociologjine?
    A ju duket dege e veshtire?

    asgje nuk eshte e veshtire kur vertet e deshiron, cilado te jete mosha asnjehere nuk eshte vone. dhe per ta kuptuar ne te pelqen apo jo te mbetet vec ta provosh. ne lidhje me studimet qe do zgjedhesh, deshirat e tua duhet te kene prioritet ne kete moment, per deshirat e te tjereve do vi koha te kujdesesh ne te ardhmen ne momentin kur do te ushtrosh profesionin.

  2. #42
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    15-05-2011
    Postime
    78
    Citim Postuar mė parė nga Yes* Lexo Postimin
    Drejtesine, sepse mund te te keshilloj me konkretisht ne kete aspekt, sa here te duash.
    Edhe mua drejtesia me duket si shume me e pershtatshme..
    Athere vazhdo me keshillat e tua qysh tani...
    Cfare ve ben nje student te sukseshem?

  3. #43
    Citim Postuar mė parė nga citrusse Lexo Postimin
    Edhe mua drejtesia me duket si shume me e pershtatshme..
    Athere vazhdo me keshillat e tua qysh tani...
    Cfare ve ben nje student te sukseshem?
    Fakulteti i Drejtesise perfshin shume lende te tjera, eshte me gjitheperfshires, dhe eshte shume terheqes. Ka shume volum nuk e mohoj, por eshte tejet i bukur, une e kam pasur me shume qejf, sepse tani e kam kryer.

    Se pari ty te duhet te japesh lendet me zgjedhje si provim shteteror, qe te besh preferencen e juridikut dhe duhet ta fitosh. E ke plotesuar formularin? Duhet te japesh provimet e lendeve me zgjedhje, qe te fitosh te drejten e arsimit te larte.

    Pra si fillim, duhet ta fitosh te drejten e te qenurit student se pari, pastaj flasim si te jesh student i sukseshem.
    Ke aplikuar per provimet?

  4. #44
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    18-04-2006
    Postime
    560
    pershendetje "citrusse"
    Edhe nga shrimet e tuja e kuptoj se ke pasur nje depresion te rend, ku ende vuane ase me mire te themi se pak a shume tu ka ba kompleks ne koke "pse njerzi, moshataret tuaj, qe kane qen me te dobet se ti tani kane kryare ndonje drejtim, e ti ke ngel mbrapa! une te3 kshilloshe qe ta harroshe te merreshe me njerzit tjer, dhe ti kishe zili te tjerve qe kane kryare diqka, e ti jo! une e kuptoj se kjo vjen si pasoj e depresionit tuaj, e jo qe ti done qe ta bejshe kete pune! kjo te vije ne koke vetvetiu, si pasoj e smundjes .., mkire po nje kuptoje se secili njeri e ka drejtimin e vet, dhe secili njeri ka problemet e veta, dikushe me te mdhaja e dikushe me te vogla, dikushe te hapta e dikushe te mbyllta, mirepo askushe nuk eshte pa probleme.keshtu qe edhe ti ke pase ose ke ndonje problem ne vete tuaj, mirepo merre vetn me te mire, pajtohu pake a shume me fatin tane, dhe mose i merre shume gjerat reagjike, e posaqerisht ato qka folin njerzit!
    nese dikushe te ngacmon, se ai ka kryare ndonje studime, e ti je mbet rrugve, mose e merre tragjike, ti thuaj atina po mire shyqyre qe dikushe po kryen diqka, eshte e pa mundeshme, qe te gjithe njerzimi te studiojm apo te kryjem fakulteta!
    Mire po per ty mese e nevojshme eshte tani te jeshe i qet dhe te mendojshe pozitivisht, pa marre parasyshe se qka regjistron apo punon!
    sa i perket viteve 27 per studime, jo jo nuk eshte vone, koha me e mire per studime, dhe per femra! mendo pozitivisht!harroj qka bani ai dhe qka foli ai!lexo shkruaj, dhe luaj! nuk eshte marre te tregoshe njerzve, se kame qen pake i smuar dhe tani jame me mkire!

  5. #45
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    15-05-2011
    Postime
    78
    Citim Postuar mė parė nga Yes* Lexo Postimin
    Fakulteti i Drejtesise perfshin shume lende te tjera, eshte me gjitheperfshires, dhe eshte shume terheqes. Ka shume volum nuk e mohoj, por eshte tejet i bukur, une e kam pasur me shume qejf, sepse tani e kam kryer.

    Se pari ty te duhet te japesh lendet me zgjedhje si provim shteteror, qe te besh preferencen e juridikut dhe duhet ta fitosh. E ke plotesuar formularin? Duhet te japesh provimet e lendeve me zgjedhje, qe te fitosh te drejten e arsimit te larte.

    Pra si fillim, duhet ta fitosh te drejten e te qenurit student se pari, pastaj flasim si te jesh student i sukseshem.
    Ke aplikuar per provimet?
    Po po do te aplikoj, sepse une edhe ne kohen e depresiona kam mbledhur materialte mjaftueshem per regjistrim, por edhe nese nuk regjistrohem do provoj te regjistrohem ne ndonje universitet.

    Me vjen mire qe e gjeta dikend te me keshilloje ne kete fushe. Tani vetem mund te me tregosh si te jem student i suksesshem.

    Te falenderoj nga zemra per interesin e shprehur te me ndihmoni!!!

  6. #46
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    15-05-2011
    Postime
    78
    Citim Postuar mė parė nga citrusse Lexo Postimin
    Po po do te aplikoj, sepse une edhe ne kohen e depresiona kam mbledhur materialte mjaftueshem per regjistrim, por edhe nese nuk regjistrohem do provoj te regjistrohem ne ndonje universitet.

    Me vjen mire qe e gjeta dikend te me keshilloje ne kete fushe. Tani vetem mund te me tregosh si te jem student i suksesshem.

    Te falenderoj nga zemra per interesin e shprehur te me ndihmoni!!!
    do provoj te regjistrohem ne ndonje universitet PRIVAT

  7. #47
    Manitu Maska e kiniku
    Anėtarėsuar
    08-07-2005
    Vendndodhja
    Mos tė na vijė cudi se cdo frymor nga vete natyra priret tė kerkoj ushqim; Lukreci
    Postime
    869
    Citim Postuar mė parė nga citrusse Lexo Postimin
    Kam nevoje per keshillat tuaja?
    Kam kaluar ne per nje faze te veshtiredepresioni dhe me duket shume vone ti filloj studimet tani ne moshen 27 vjecare, sidomos kur te aferimit e mi me lodhin psicikisht duke me thene se deri tani do te duhej ta kisha doktoraturen, kur seune mendoj ti filloj tani?

    Me ndihmoni ta kaloj kete krize me keshillat tuaja ju lutemmm
    Te behemi real, po, eshte vone. Eshte shume vone. Por, me mire shume vone se sa kurre.
    Where have all the good men gone
    & where are all the gods?

  8. #48
    Citim Postuar mė parė nga kiniku Lexo Postimin
    Te behemi real, po, eshte vone. Eshte shume vone. Por, me mire shume vone se sa kurre.
    Edhe une them te behemi real, NUK ESHTE VONE! Pse u dashka cdo gje matur me moshen kalendarike? Pastaj cfare eshte koha, pervec nje iluzion njerezor...

  9. #49
    Citim Postuar mė parė nga citrusse Lexo Postimin
    do provoj te regjistrohem ne ndonje universitet PRIVAT
    Me thene te drejten ka disa Univ. private qe jane vertete te mira, por nuk e di a te lejohet te regjistrohesh pa i dhene provimet e lendeve me zgjedhje? Je interesuar mire ne kete aspekt?
    Kam qene ne brezin e pare, kur u vu ne proces sistemi i matures shteterore, dhe nuk e di si jane ndryshimet e tanishme, dmth me duket se ke per t'i dhene ato provime. Ne kete aspekt duhet te na ndihmoje nje anetar, qe eshte ne vitin e fundit te matures lidhur me procedurat; ate lejohet apo jo.

  10. #50
    Citrusse, si je ne kete aspektin ketu, ne lidhje me kete qe kam cituar....?
    Citim Postuar mė parė nga Yes* Lexo Postimin
    Ceshtja tjeter dhe urgjente qe te duhet, eshte t'a duash veten, t'a vleresosh veten per ate qe je, dhe te jesh gjithmone ne kerkim te vetepermiresimit.
    Kur te fillosh t'a duash me shume veten, do kesh edhe vullnetin dhe deshiren, jo per te bere nje fakultet por edhe me shume.

  11. #51
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    15-05-2011
    Postime
    78
    Citim Postuar mė parė nga Yes* Lexo Postimin
    Me thene te drejten ka disa Univ. private qe jane vertete te mira, por nuk e di a te lejohet te regjistrohesh pa i dhene provimet e lendeve me zgjedhje? Je interesuar mire ne kete aspekt?
    Kam qene ne brezin e pare, kur u vu ne proces sistemi i matures shteterore, dhe nuk e di si jane ndryshimet e tanishme, dmth me duket se ke per t'i dhene ato provime. Ne kete aspekt duhet te na ndihmoje nje anetar, qe eshte ne vitin e fundit te matures lidhur me procedurat; ate lejohet apo jo.
    Do te iteresohem thellesisht per ato qe neser.

    Vetem me trego se si duhet te jesh i sukseshem ne kete fushe?????

    Falemnderit!

  12. #52
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    15-05-2011
    Postime
    78
    Citim Postuar mė parė nga Yes* Lexo Postimin
    Citrusse, si je ne kete aspektin ketu, ne lidhje me kete qe kam cituar....?

    Muajve te fundit kam menduar shume per kete edhe vete dhe kam bere analizat se sa e kam vleresuar veten, dashur etj etj

  13. #53
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar mė parė nga citrusse Lexo Postimin
    Muajve te fundit kam menduar shume per kete edhe vete dhe kam bere analizat se sa e kam vleresuar veten, dashur etj etj
    ke nevoje te dalesh per kafe me shoqerine, ke shoqeri?

  14. #54
    Citim Postuar mė parė nga citrusse Lexo Postimin
    Muajve te fundit kam menduar shume per kete edhe vete dhe kam bere analizat se sa e kam vleresuar veten, dashur etj etj
    Eshte mire te mendosh dhe te nxjerresh perfundimet se ne cilen situate ndodhesh realisht, por pas mendimit duhet te vije edhe Veprimi.
    Nje keshille ta jap; mos mendo me per te kaluaren, dhe mos i kujto vetes gjithe kohen qe ke pasur nje periudhe depresioni, sepse nuk te ben mire. Konsideroje si nje enderr te keqe qe ke pare, dhe qe tani je zgjuar nga gjumi dhe je gati te shohesh "Diellin"....Te gjithe biem ndonjehere pre e merzitjes, zhgenjimeve, por jeta eshte e shkurter qe ta kalojme duke menduar per dhimbjen.
    Cdo dite lind na sjell dicka te re, dhe ke shume gjera te bukura te shohesh dhe perjetosh, mjafton te jesh i vemendshem dhe te perjetosh cdo moment te bukur, ndersa te veshtirat le te na bejne me te forte.Nje thenie e mencur eshte e tille: "karakteret formohen ne dallget e jetes", ato dallge qe ke kaluar le te sherbejne tani si force.

  15. #55
    Citim Postuar mė parė nga xfiles Lexo Postimin
    ke nevoje te dalesh per kafe me shoqerine, ke shoqeri?
    Dear, ne rradhe te pare duhet te jesh mik i vetevetes, kete i duhet urgjentisht te beje....

  16. #56
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar mė parė nga Yes* Lexo Postimin
    Dear, ne rradhe te pare duhet te jesh mik i vetevetes, kete i duhet urgjentisht te beje....
    po i duhet edhe pak te dali, ta shijoj jeten,
    kshu me psikologjira jemi te gjithe profesora ne po kur vjen puna ti veme ne praktike.

    Oj citrusse,
    ty te duhet shoqeri e re, te nderrosh ajrin, te duhet nje shok(nuk ke ēe do shoqen) si fillim e pastaj pse jo nje partner.
    Dil dhe shijoje jeten, kaq, nderkohe do qartesohesh natyrshem mbi ate qe do nga jeta dhe do permiresosh edhe mardheniet me veten. Te kesh dike qe te vlereson ndihmon shume kete.

    Ti ke qene ne depresion per kaq kohe dhe pjese e depresionit eshte te mbyllesh ne vetvete dhe te rrish po ashtu mbyllur, duhet te besh te kunderten.

    Po nuk na the ku rri me banim?

  17. #57
    Citim Postuar mė parė nga xfiles Lexo Postimin
    po i duhet edhe pak te dali, ta shijoj jeten,
    kshu me psikologjira jemi te gjithe profesora ne po kur vjen puna ti veme ne praktike.
    Nuk eshte ceshtje profesorlleku, mos fol kodra pas bregut. I duhet qe te doje veten ne rradhe te pare, te ndihet i/e sigurte ne vetevete; dhe si mund ta beje kete me shoqerine kur nuk e ben ne rradhe ta pare me veten?

  18. #58
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    15-05-2011
    Postime
    78
    Citim Postuar mė parė nga kiniku Lexo Postimin
    Te behemi real, po, eshte vone. Eshte shume vone. Por, me mire shume vone se sa kurre.
    Cfare te ben te mendosh se eshte teper vone? Apo mundohesh te me thellosh edhe me shume ne ate qe kam qene>?

  19. #59
    back to origin Maska e ☆Angie☆
    Anėtarėsuar
    02-11-2007
    Vendndodhja
    Skyline
    Postime
    2,559
    Citim Postuar mė parė nga Yes* Lexo Postimin
    I duhet qe te doje veten ne rradhe te pare, te ndihet i/e sigurte ne vetevete; dhe si mund ta beje kete me shoqerine kur nuk e ben ne rradhe ta pare me veten?
    Si i thonė anglisht: SELF CONFIDENCE, pra vetėbesim

    dhe x-soja nuk e ka shumė keq. Goca/ēuni ka nevojė pėr njė ambient tė ngrohtė social, pėr njerėz qė e mbėshtesin, i dhurojnė ngrohtėsi, e inkurajojnė dhe e vlerėsojnė.

    Asnjėherė nuk ėshtė vonė pėr tė studiuar. Jashtė shtetit tė rinjtė marrin kohė pas gjimnazit: programe shkėmbime eksperiencash nė vende tė tjera, programe sociale, etj sepse nuk ndihen gati pėr kėtė hap, janė tė pavendosur, e duan tė mbledhin mė parė eksperienca. Ndonjėherė ėshtė mirė t'i lėmė kohė vetes pėr tė marrė vendimin e duhur.

    Suksese!
    Elegance is an attitude.

  20. #60
    Citim Postuar mė parė nga angelina o2 Lexo Postimin
    Ndonjėherė ėshtė mirė t'i lėmė kohė vetes pėr tė marrė vendimin e duhur.
    E di c'me kujtove me kete? Faktin qe shpesh disa vendime te rendesishme te jetes sone, i marrim cuditerisht ne adoleshence, si psh profesionin qe do zgjedhesh shumica prej nesh e ka marre qe ne gjimnaz.

    Ndersa keta qe kane nje fare pjekurie me duken me me fat ne kete aspekt, dhe nuk kane humbur asgje, keshtu qe nuk jane aspak vone.

Faqja 3 prej 5 FillimFillim 12345 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •