Close
Faqja 0 prej 11 FillimFillim 1210 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 209
  1. #1

    Anëtarësuar
    08-02-2003
    Postime
    1,792

    Nga cila pemë hëngri Adami dhe Eva (Ademi dhe Hava) frutin e ndaluar?

    Cili ishte fruti i ndalur që hëngri Ademi dhe Eva (Ademi dhe Hava)?
    Ndonjë referencë nga librat e shenjtë apo ndonjë mendim ndryshe?

  2. #2
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Po moll moj ishte Molle
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691

  4. #4
    Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
    Anëtarësuar
    04-11-2002
    Postime
    4,911
    Adami pjeshke kurse Eva banane!

    Jo seriozisht tani...ka qene rrush...seriozisht...
    Ndryshuar për herë të fundit nga Force-Intruder : 30-11-2011 më 12:33

  5. #5

    Anëtarësuar
    08-02-2003
    Postime
    1,792
    Citim Postuar më parë nga PINK Lexo Postimin
    Po moll moj ishte Molle
    Mos valle ka qene Modhe?:P



    Pertej shakave,kjo teme eshte interesante mos e majmunizoni pls.

  6. #6

    Anëtarësuar
    08-02-2003
    Postime
    1,792
    Citim Postuar më parë nga Force-Intruder Lexo Postimin
    Adami pjeshke kurse Eva banane!

    Jo seriozisht tani...ka qene rrush...seriozisht...
    Kujt i je referuar ne pergjigje..
    Ne tekstet e shenjta nuk permendet gje..

  7. #7
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Citim Postuar më parë nga La_Lune Lexo Postimin
    Mos valle ka qene Modhe?:P



    Pertej shakave,kjo teme eshte interesante mos e majmunizoni pls.
    Qe ka qene molle se luan topi, po mbase do te dish cfare lloj molle ishte? Se kemi disa lloj mollesh. . P.s. Si majmunizohet nje teme???
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  8. #8
    cherry blossom girl
    Anëtarësuar
    14-05-2010
    Postime
    6,095
    malum...

    pra fiq, kot nuk mbuloheshin me gjethe fiku...

  9. #9
    Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
    Anëtarësuar
    04-11-2002
    Postime
    4,911
    Citim Postuar më parë nga La_Lune Lexo Postimin
    Kujt i je referuar ne pergjigje..
    Ne tekstet e shenjta nuk permendet gje..
    Varet ke quan ti tekst te shenjte. Kur thua nuk permendet gje, me siguri flet per Kuranin apo in extremis Biblen.

    Provo nje here Zohar-in!

  10. #10

    Anëtarësuar
    08-02-2003
    Postime
    1,792
    Citim Postuar më parë nga Force-Intruder Lexo Postimin
    Varet ke quan ti tekst te shenjte. Kur thua nuk permendet gje, me siguri flet per Kuranin apo in extremis Biblen.

    Provo nje here Zohar-in!
    As ne Torah nuk thuhet gje..
    Interesante,po e degjoj per here te pare si dhe dukuria "tzimtzum".

  11. #11
    fossa dei leoni Maska e prenceedi
    Anëtarësuar
    07-11-2008
    Postime
    2,120
    Sipas librit tim te shenjte ka qene dardhe.
    Bile edhe bishtin e ka pasur prapa

  12. #12
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Po tamam banane dhe pjeshke hengren, dmth bene seks dhe qe aty filloi riprodhimi e per rrjedhoje humbi cilesia e pavdekshmerise biologjike meqe tani nje pjese te jetes e perdoren per te krijuar jete te re.
    Dhe ne ate ekstazen kulminante u ndricuan nga nje gjendje e ndryshuar e ndergjegjes dhe filluan te dallonin te miren dhe te keqen, dhe paten turp. Seksi eshte nje pervoje thelle dhe tronditese mistike.

    Tani puna eshte se nuk duhet te interpretohet kjo si seks i rendomte, realisht supozohet qe adami dhe eva ishin qenie superiore dhe shpirterore, dy ne nje, pra qenie androgjene dhe nepermjet pemes se mires dhe se keqes u ndane ne dy sekse dhe rane ne boten materjale, prej nga rrjedh dhe shprehja "renia e njeriut"(fall of man), dhe pikerisht cilesia me e dukshme e botes materjale eshte Ndasia, dallimi, e mire e keqe, bardhe e zi, mashkull femer etj etj. Normalisht kalimi i nje shpirti ne boten materjale behet nepermjet seksit.

    Kuptohet qe e gjitha kjo si perfundim duhet te merret pak simbolikisht dhe jo fjale per fjale.

  13. #13
    Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
    Anëtarësuar
    04-11-2002
    Postime
    4,911
    Citim Postuar më parë nga La_Lune Lexo Postimin
    As ne Torah nuk thuhet gje..
    Interesante,po e degjoj per here te pare si dhe dukuria "tzimtzum".
    Hellooouuu... Une them Zohar ti thua Torah. E ke ne Zohar!

  14. #14

    Anëtarësuar
    08-02-2003
    Postime
    1,792
    Citim Postuar më parë nga xfiles Lexo Postimin
    Po tamam banane dhe pjeshke hengren, dmth bene seks dhe qe aty filloi riprodhimi e per rrjedhoje humbi cilesia e pavdekshmerise biologjike meqe tani nje pjese te jetes e perdoren per te krijuar jete te re.
    Dhe ne ate ekstazen kulminante u ndricuan nga nje gjendje e ndryshuar e ndergjegjes dhe filluan te dallonin te miren dhe te keqen, dhe paten turp. Seksi eshte nje pervoje thelle dhe tronditese mistike.

    Tani puna eshte se nuk duhet te interpretohet kjo si seks i rendomte, realisht supozohet qe adami dhe eva ishin qenie superiore dhe shpirterore, dy ne nje, pra qenie androgjene dhe nepermjet pemes se mires dhe se keqes u ndane ne dy sekse dhe rane ne boten materjale, prej nga rrjedh dhe shprehja "renia e njeriut"(fall of man), dhe pikerisht cilesia me e dukshme e botes materjale eshte Ndasia, dallimi, e mire e keqe, bardhe e zi, mashkull femer etj etj. Normalisht kalimi i nje shpirti ne boten materjale behet nepermjet seksit.

    Kuptohet qe e gjitha kjo si perfundim duhet te merret pak simbolikisht dhe jo fjale per fjale.
    Persa i perket qe nje "shpirti" i duhet te bej seks per te kaluar ne boten materiale,s'di cte mendoj cke dashur te thuash.

    - Por, atë e ngacmoi djalli duke i thënë: "O Adem, a do të të tregoj për pemën e pavdekshmërisë dhe të sundimit të pazhdukshëm!"
    (20:120)


  15. #15
    Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
    Anëtarësuar
    04-11-2002
    Postime
    4,911
    Citim Postuar më parë nga xfiles Lexo Postimin
    Seksi eshte nje pervoje thelle dhe tronditese mistike.... Normalisht kalimi i nje shpirti ne boten materjale behet nepermjet seksit.
    Plako kjo ka qene thenia e dites... te uroj nje tufe me femije

  16. #16
    patriot Maska e shoku_tanku
    Anëtarësuar
    18-09-2006
    Vendndodhja
    Tiranë
    Postime
    3,395
    po kivi re kivi kane ngrene se ishte zene kaps adami ne ate kohe...

  17. #17
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar më parë nga Force-Intruder Lexo Postimin
    Hellooouuu... Une them Zohar ti thua Torah. E ke ne Zohar!
    Hahahahaha, ca eshte Zohari? :P

    Citim Postuar më parë nga La_Lune Lexo Postimin
    Persa i perket qe nje "shpirti" i duhet te bej seks per te kaluar ne boten materiale,s'di cte mendoj cke dashur te thuash.

    - Por, atë e ngacmoi djalli duke i thënë: "O Adem, a do të të tregoj për pemën e pavdekshmërisë dhe të sundimit të pazhdukshëm!"
    (20:120)

    Ca doja te thoja une dmth, asgje te vecante, thjesht qe seksi Bashkon per te Krijuar, eshte nje porte mes Nje bote iluzive ku cdo gje eshte e ndare, nga nje bote ku cdo gje eshte nje, ku ne fakt keto jane ekstremet dhe Krijimi eshte aty midis i shumezuar me nje koeficient alfa qe i perket bashkesise [-infinit, infinit]

    Citim Postuar më parë nga Force-Intruder Lexo Postimin
    Plako kjo ka qene thenia e dites... te uroj nje tufe me femije
    edhe 2-3-4 mjaftojne nuk eshte nevoja per nje tufe , aq sa te na e kete caktuar allahu.

  18. #18
    patriot Maska e shoku_tanku
    Anëtarësuar
    18-09-2006
    Vendndodhja
    Tiranë
    Postime
    3,395
    Citim Postuar më parë nga xfiles Lexo Postimin


    Ca doja te thoja une dmth, asgje te vecante, thjesht qe seksi Bashkon per te Krijuar, eshte nje porte mes Nje bote iluzive ku cdo gje eshte e ndare, nga nje bote ku cdo gje eshte nje, ku ne fakt keto jane ekstremet dhe Krijimi eshte aty midis i shumezuar me nje koeficient alfa qe i perket bashkesise [-infinit, infinit]
    Ca po thu re!

  19. #19
    Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
    Anëtarësuar
    04-11-2002
    Postime
    4,911
    Citim Postuar më parë nga xfiles Lexo Postimin
    Ca doja te thoja une dmth, asgje te vecante, thjesht qe seksi Bashkon per te Krijuar, eshte nje porte mes Nje bote iluzive ku cdo gje eshte e ndare, nga nje bote ku cdo gje eshte nje, ku ne fakt keto jane ekstremet dhe Krijimi eshte aty midis i shumezuar me nje koeficient alfa qe i perket bashkesise [-infinit, infinit]
    Plako lol po te ishin gjalle beatles keto do perfundonin tekt kenge... t'betohem.
    C'ne kaq i frymezum ti?

    Btw...
    Citim Postuar më parë nga Wikipedia
    The Zohar (Hebrew: זֹהַר‎‎, lit Splendor or Radiance) is the foundational work in the literature of Jewish mystical thought known as Kabbalah.[1] It is a group of books including commentary on the mystical aspects of the Torah (the five books of Moses) and scriptural interpretations as well as material on Mysticism, mythical cosmogony, and mystical psychology. The Zohar contains a discussion of the nature of God, the origin and structure of the universe, the nature of souls, redemption, the relationship of Ego to Darkness and "true self" to "The Light of God," and the relationship between the "universal energy" and man. Its scriptural exegesis can be considered an esoteric form of the Rabbinic literature known as Midrash, which elaborates on the Torah.

  20. #20
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar më parë nga shoku_tanku Lexo Postimin
    Ca po thu re!
    Kerko per interpolimin e dy pikave nepermjet nje drejteze dhe hapesirat afine

    Nejse se nuk e kisha shume seriozisht ato detajet, po ne linja te pergjitheshme pak a shume aty afer rreth e rrotull e kam qelluar disi.

Faqja 0 prej 11 FillimFillim 1210 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •