Close
Faqja 16 prej 17 FillimFillim ... 614151617 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 301 deri 320 prej 333
  1. #301
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-12-2003
    Vendndodhja
    Tiron
    Postime
    979
    Gruaja eshte stabilizatori ne marredhenin ne cift . Imagjinoni nje grua qe punon 10 ore ne dite . E lodhur nga puna e me strese mendoni se krijon nje gjendje komforti ne nje shtepi?

    Sigurisht mendoj qe ka vlere , nje grua ne shtepi edukon femijte , kujdeset per burrin e shtepine.

    Megjithate gjithcka varet nga gjendja ekonomike.

  2. #302
    i/e regjistruar Maska e Prudence
    Anëtarësuar
    11-03-2008
    Postime
    2,419
    ka.dhe shume biles.

  3. #303
    Citim Postuar më parë nga Tori Lexo Postimin
    Gruaja eshte stabilizatori ne marredhenin ne cift . Imagjinoni nje grua qe punon 10 ore ne dite . E lodhur nga puna e me strese mendoni se krijon nje gjendje komforti ne nje shtepi?
    Imagjino nje burre qe punon 10 ore ne dite dhe vjen ne shtepi. Gruaja eshte e fresket dhe gati per sex. Burri vjen ne shpi, ben nje dush, han buke, i fut nja dy a tri te pjerdhme qark shpis dhe ja fut gjume nga lodhja. Gruja e ma me dore pastaj dhe i rrofte freskia ne shpi. Me mire kur kan te dy te njejtat angazhime dhe kohen e lire e gjejne se bashku per cdo gje

    Sigurisht mendoj qe ka vlere , nje grua ne shtepi edukon femijte , kujdeset per burrin e shtepine.
    Femijet nuk i edukon gruja po qe se rri ne shtepi. Aman lerini keto taktika per ti mbushur mendjen grave se ju jeni te dobishme ne shtepi , juve ju lem per te qen rehat etj propaganta Arabe. Po i shohim grate ne po he, mbarojne ato dy pune per 2 ose 3 ore, se shyqyr nuk ju mungon gje si me levatrice, me fshes korenti, me lavastoviglie etj, pastaj ja kepusin telemutela gjith diten ose facebook me thash e theme, femijet i fusin ne pc ose playstation
    Megjithate gjithcka varet nga gjendja ekonomike.
    Megjithate varet se a jeton ne Afganistan apo ne vende si Canada qe te mundeson te cosh femijen ne shkolle pa u preukopuar per orarin e punes dhe per shendetin e kulturen qe mer femija

    kaq
    Revolution 1848

  4. #304
    i/e regjistruar Maska e bebi im
    Anëtarësuar
    03-07-2012
    Postime
    121
    kam nje pyetje une: A ka ndonje qe duhet te kujdeset per gruan?

  5. #305
    100%shqiptare Maska e loneeagle
    Anëtarësuar
    25-04-2002
    Vendndodhja
    not where i want to be
    Postime
    4,224
    Dikush e pyeti ate: - Je nje grua qe punon apo shtepiake?
    Ajo iu pergjigj:- Po, une jam nje shtepiake me kohe te plote, punoj 24 ore ne dite. Jam nene, bashkshorte, vajze dhe nuse. Jam alarm ore, kuzhiniere, pastruese, dado, infermiere, keshilluese dhe ngushelluese. Nuk kam pushime, gjysme dite pune, apo te mungoj ne te. Punoj naten dhe diten, jam gjithe kohes ne gadishmeri dhe paguhem me nje pyetje ' -Cfare ben gjithe diten ne shtepi?!!!'
    I LOVE GOD

    j&g

  6. #306
    Citim Postuar më parë nga loneeagle Lexo Postimin
    Dikush e pyeti ate: - Je nje grua qe punon apo shtepiake?
    Ajo iu pergjigj:- Po, une jam nje shtepiake me kohe te plote, punoj 24 ore ne dite. Jam nene, bashkshorte, vajze dhe nuse. Jam alarm ore, kuzhiniere, pastruese, dado, infermiere, keshilluese dhe ngushelluese. Nuk kam pushime, gjysme dite pune, apo te mungoj ne te. Punoj naten dhe diten, jam gjithe kohes ne gadishmeri dhe paguhem me nje pyetje ' -Cfare ben gjithe diten ne shtepi?!!!'
    he, kjo eshte se ceshte
    Revolution 1848

  7. #307
    100%shqiptare Maska e loneeagle
    Anëtarësuar
    25-04-2002
    Vendndodhja
    not where i want to be
    Postime
    4,224
    Citim Postuar më parë nga EuroStar1 Lexo Postimin
    he, kjo eshte se ceshte
    cfare mund te presesh me shume nga burrat :P
    I LOVE GOD

    j&g

  8. #308
    Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
    Anëtarësuar
    26-11-2009
    Vendndodhja
    Tetove
    Postime
    7,660
    Citim Postuar më parë nga loneeagle Lexo Postimin
    Dikush e pyeti ate: - Je nje grua qe punon apo shtepiake?
    Ajo iu pergjigj:- Po, une jam nje shtepiake me kohe te plote, punoj 24 ore ne dite. Jam nene, bashkshorte, vajze dhe nuse. Jam alarm ore, kuzhiniere, pastruese, dado, infermiere, keshilluese dhe ngushelluese. Nuk kam pushime, gjysme dite pune, apo te mungoj ne te. Punoj naten dhe diten, jam gjithe kohes ne gadishmeri dhe paguhem me nje pyetje ' -Cfare ben gjithe diten ne shtepi?!!!'
    Shume e bukur kjo loneelagle..

    e kam ndegjuar nje raste q evertet ka ndodhure..
    Nje bure si zakonishte sic bejen burat "aii c'ka bene tere diten ne shtepi" gjithmon i thoshte gruas se tije,deri sa nje dite ajo aq shume u merzite dhe ate dite nuk preki pune ne shteoi,nuk beri as ushqim,nuk i shikoi as femijet,ata e kishin bere tollovi shtepin e oborin,e kjo duke lexuar nje roman..
    Vjen buri nga Puna dhe nje te hyre ne shtepi i sheh efmije ashtu as te veshure,as te lare,me nje cop buke ne duar,te piste,e sheh oborin e shtepin,dhe me vrap tek gruaja ne dhome..
    He zemer c'ke,pse ,c'ka eshte gjith kjo remuje,ajo nuk i pergjiogjet..
    perse femijet jan pa mbathur e pa veshure,e as buk nuk ka,mos je e semure gje?
    Jo ia kthen ajo: por sote vertet Asgje nuk kam bere ne shtepi..

    shumica e meshkujve e thuan kete ti mire rrine tere diten ne shtepi dhe nuk bene asgje...duhet te ua leshe nje dite e ta shohin :P
    Loti nuk sjell dhimbje,por dhimbja sjell lot,mos thuaj o Zot kam 1 dhimbje,por o dhimbje kam 1 Zot

  9. #309
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-06-2003
    Postime
    1,553
    ...sa ankoheni moj sa ankoheni, thua po ju marrim shpirtin ne !?

  10. #310
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-12-2003
    Vendndodhja
    Tiron
    Postime
    979
    Citim Postuar më parë nga bebi im Lexo Postimin
    kam nje pyetje une: A ka ndonje qe duhet te kujdeset per gruan?
    E gjithe jeta e nje mashkulli eshte ne sherbim te gruas

  11. #311
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Citim Postuar më parë nga loneeagle Lexo Postimin
    Dikush e pyeti ate: - Je nje grua qe punon apo shtepiake?
    Ajo iu pergjigj:- Po, une jam nje shtepiake me kohe te plote, punoj 24 ore ne dite. Jam nene, bashkshorte, vajze dhe nuse. Jam alarm ore, kuzhiniere, pastruese, dado, infermiere, keshilluese dhe ngushelluese. Nuk kam pushime, gjysme dite pune, apo te mungoj ne te. Punoj naten dhe diten, jam gjithe kohes ne gadishmeri dhe paguhem me nje pyetje ' -Cfare ben gjithe diten ne shtepi?!!!'
    Crap- 24 ore Pune. Me verte cfare Ben gjithe diten ne shtepi ?! Pervec se genjen?! lol

  12. #312
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar më parë nga bebi im Lexo Postimin
    kam nje pyetje une: A ka ndonje qe duhet te kujdeset per gruan?
    Gruaja eshte e zonja e vetes mi.Nuk kemi nevoje per ndihmen e askujt. Kemi nevoje vetem te na bejne shoqeri. Lol
    Feelings change - memories don't.

  13. #313
    Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
    Anëtarësuar
    24-02-2007
    Vendndodhja
    Aty më gjen, nën hijen tënde që më le amanet!Nëse të duket që kam humb,më kerko atje ku fryn uragani i kohës,atje do më gjeshë,duke të kërkua Ty!
    Postime
    7,750
    Ja kjo eshte Femra!
    ---------------------------------------
    A ti nderrojm vendet?
    ----------------------------------
    Punonim se bashku nje kohe te gjate,lindi dashuria dhe u martuam.Punonim me orar te njejt deri pas lindjes se femiut te pare,pastaj punoja me orar te shkurtuar-tregon gruaja.Pas nje kohe kur ai kthente ne shtepi ulej ne kolltuk dhe kerkonte te gjitha nga une!Nje dite i thash:
    -Edhe une isha ne pune,jam e lodhur edhe me pune shtepie,te lutem me ndihmo!
    -Ehh!tha-Po c'far keni ju tjeter perveq te thoni se jeni te lodhura,te gjitha femrat jeni nje soj!
    -A ti nderrojm vendet per nje jave te lutem,dhe te shofim se nuk eshte leht te jesh Femer?
    -Haha,i ndrrojm more,po a mundesh ti perballosh ti punet sa une?
    -Ta provojm- ia ktheu ajo!
    U zgjonin se bashku per pune,ajo u vishte dhe ndezte makinen dhe e priste at deri te dale,kur dilte ai me kepuce gjysem te zbathura,sepse nuk arrinte ti mbaroj punet qe i kryeja une.Nga puna dilte me heret(Pasi une mora detyren e drejtorit,ishte firma jone)Duhej t'i merrte femin nga foshnjorja te pergadiste dreken e te me pret ashtu si beja une.Tre dite zgjati dhe gadi u qmend!Me perqafoj dhe me tha:
    -Te lutem me fale shum me fale,nuk mund te perballoj kurr at cka Ju femrat keni mbi koke,dhe arrini ti kryni me aq vullnet,kurr me nuk do te jem ai qe do ta perbuz femren.Ju jeni te perkryera.Arrini ti kryeni edhe punet tona po ne nuk mundemi!
    Ja pra kjo eshte FEMRA!E fort-e dobet,e dashur-E urryer,por ne fund e PERKRYER!

    @e panjohura
    Rëndesia e një personi nuk vlerësohet nga hapësira që zë, por nga boshlleku që le kur nuk është më.

  14. #314
    Citim Postuar më parë nga e panjohura Lexo Postimin
    Ja kjo eshte Femra!
    ---------------------------------------
    A ti nderrojm vendet?
    ----------------------------------
    Punonim se bashku nje kohe te gjate,lindi dashuria dhe u martuam.Punonim me orar te njejt deri pas lindjes se femiut te pare,pastaj punoja me orar te shkurtuar-tregon gruaja.Pas nje kohe kur ai kthente ne shtepi ulej ne kolltuk dhe kerkonte te gjitha nga une!Nje dite i thash:
    -Edhe une isha ne pune,jam e lodhur edhe me pune shtepie,te lutem me ndihmo!
    -Ehh!tha-Po c'far keni ju tjeter perveq te thoni se jeni te lodhura,te gjitha femrat jeni nje soj!
    -A ti nderrojm vendet per nje jave te lutem,dhe te shofim se nuk eshte leht te jesh Femer?
    -Haha,i ndrrojm more,po a mundesh ti perballosh ti punet sa une?
    -Ta provojm- ia ktheu ajo!
    U zgjonin se bashku per pune,ajo u vishte dhe ndezte makinen dhe e priste at deri te dale,kur dilte ai me kepuce gjysem te zbathura,sepse nuk arrinte ti mbaroj punet qe i kryeja une.Nga puna dilte me heret(Pasi une mora detyren e drejtorit,ishte firma jone)Duhej t'i merrte femin nga foshnjorja te pergadiste dreken e te me pret ashtu si beja une.Tre dite zgjati dhe gadi u qmend!Me perqafoj dhe me tha:
    -Te lutem me fale shum me fale,nuk mund te perballoj kurr at cka Ju femrat keni mbi koke,dhe arrini ti kryni me aq vullnet,kurr me nuk do te jem ai qe do ta perbuz femren.Ju jeni te perkryera.Arrini ti kryeni edhe punet tona po ne nuk mundemi!
    Ja pra kjo eshte FEMRA!E fort-e dobet,e dashur-E urryer,por ne fund e PERKRYER!

    @e panjohura
    uuuurrrrrraaaaa per femrat

    A e din ti historine kur femra i tha Zoti-t me ja dhen dhimbjet e lindjes burrit

    Pastaj nderroj mendje...Mire beri mire
    Revolution 1848

  15. #315
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-01-2004
    Vendndodhja
    diku
    Postime
    1,545
    jo doni nje grua apo nje super grua ?


    nje grua eshte ajo qe ;

    eshte shtepiake po jo doemos vetem shtepiake , pasi , nje grua qe eshte shtepiake nuk do te thote qe duhet te ri ne shtepi dhe te perfshije kohen e saj vec me punet e shtepise , ritjen dhe kujdesin per femijet , te shoh telenovela dhe te pij kafe me shoqet duke u mare me thashetheme ;

    nje grua e cila eshte shtepiake nuk do te thote qe e ngrys jeten ne shtepi , ato jane ne kontakt me njerez te ndryshem dhe me shoqerine dhe jane me te lumtura ;



    por nje super grua duhet te jete super pasi duhet te perfshije shume gjera ne jeten e saj te perditshme ;

    pergatitja e mengjesit per femijet
    do cojne femijet ne cerdhe kopesht apo shkolle
    nje pune e perditshme plot lodhje dhe stres , dhe nuk them medoemos pune zyrash por flas per gra te pashkolluara te cilat punojne si pastruese ne hotele apo neper biznese private ku konkurenca per pune eshte e madhe , paga e ulet , dhe lodhje e tepert , ndoshta edhe pa sigurim social .
    pas punes do vijne te gatuajne , te pastrojne shtepine , te kujdesen per kalamojte , per vjerin e vjeren [ nese jetojne bashke ] ,
    me pas do kujdesen edhe per burrin , i cili kerkon nje kujdes te vecante gjate nates dhe gruas , edhe pse e lodhur , do i duhet ti jepet burrit , pasi jo cdo nate mund ti thone jo burrit per te bere dashuri me pretendimin se i dhemb koka , shpina e te tjera , pasi fatkeqesisht mos disponimi i gruas per te bere dashuri i shtyn burrat te gjejne nje partnere te fshehte .


    une personalisht e dua gruan te jete e lire nga obligimet financiare te familjes , e dua te jete e lire , pa stres dhe pa lodhje , e dua te jete ne shtepi [ jo me kuptimin e mbyllur ne shtepi ] pa pasur nje jete te plote ne aspektin shoqeror ] .

    e dua te kujdeset ajo per femijet dhe jo komshia , apo bebisiter
    e dua qe te kete kohen e mjaftueshme gjate dites qe te kujdeset dhe te rise femijet tane te jene shendetshem , te kulturual dhe te denje per nje shoqeri te mire , dhe jo si femije bastard te cilet riten nga bebi siter , dhe riten duke mos krijuar nje maredhenie te forte prinder -femije .
    une mendoj qe shume gra qe mbajne shtepine , punen , femijet dhe burrin , do donin qe te mos punonin , pasi puna u shkakton me teper lodhje dhe stres sesa obligimet e tjera shtepiake , pavaresisht se jo cdo grua e ka kete mundesi , sepse shume gra detyrohen te punojne edhe ato qe te plotesojne te ardhurat familjare ;

    burrat jane si femije te ritur dhe pak a shume edhe keta kerkojne nje kujdes dhe trajtim te vecante nga grate e tyre .

    gruaja shqiptare eshte keqtrajtuar perhere , pasi burrat shqiptare kane trasheguar ate mentalitetin e keq turko-anadollak , ku burrat rine ne kafene e nen hije e kuvendojne , e pika qe su bie se nga grate rrojne qe punojne e ropaten tere diten e pune e tere ne naten ne shtepi .

    une shoh emigrante shqiptare te cilet pasi punuan disa vite duke bere ca para , e me pas e braktisin punen dhe rine tane diten neper kafene , e grate e tyre ropaten duke pastruar hotelet ku rine turiste dhe demtojne shendetin nga puna e lodhshme dhe nha kimikatet pastruese te demshme per shendetin , dhe e gjithe kjo per 20 euro ne dite , madje pa sigurime shoqerore .

    theksova grate qe punojne ne sekktorin turistik , pasi ketu ne greqi vec ky sektor pune ka ngelur pas krizes qe ka kapluar ne kete fshat europian qe quhet greqi ;


    pra , jam i bindur qe nuk jane ndryshe edhe shqiptaret emigrante ne itali , europe e amerike ;

    burrat shqiptare i duan grate e tyre te bejne gjithcka , nderkohe grate shqiptare i duan burrat vec per nje gje ;

    kjo eshte e padrejte ;

    prandaj mendimi im eshte qe roli i gruas shqiptare ka vlere te madhe si shtepiake dhe ky eshte misioni i saj qe e permbush ma se miri .

  16. #316
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    O maratonomak,si e do gruan ti te lire?! Po ashtu e lire do $$$$ ajo. Te duhet Ty te punosh super hard o shok. Nuk eshte gje e mire kjo . Lol e si the- duhet te kujdeset ne menyre te vecante naten? Bohet gje te kujdesesh ti me vecanerisht?! Lololololol. Machot shqiptare! Haha.
    Ndryshuar për herë të fundit nga PINK : 26-07-2012 më 12:39

  17. #317
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-01-2004
    Vendndodhja
    diku
    Postime
    1,545
    Citim Postuar më parë nga PINK Lexo Postimin
    O maratonomak,si e do gruan ti te lire?! Po ashtu e lire do $$$$ ajo. Te duhet Ty te punosh super hard o shok. Nuk eshte gje e mire kjo . Lol
    jo , medoemos kerkon nje libreze te fryre banke , as makine llukzoze , as shtepi me pishine , dhe as pushime ne paris e europe per cdo vit .


    une nuk them se nuk mundohem ti realizoj keto , por kjo sdo te thote qe pa pasur keto nuk do jete e lumtur gruaja ime apo une .

    njeriut i mjafton nje jete me te ardhura modeste e klasifikuar si shtrese e mesme , dhe pa dyshim klase punetore ku nuk do te thote qe te ropatem gjithe jeten duke punuar nga 15 ore ne dite .
    une i plotesoj me se miri detyrimet financiare familjare , edhe pse te tjere kane pasuri me shume se mua , kjo nuk me prish pune as mua as gruas sime .

  18. #318
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Perderisa thua e lire- do dali kudo! Se besoj e ke fjalen aty perreth neper dyqane e kafenera. Sepse dhe keto pas nje muaji do behen rutine e metzitshme. 2 njerez te zgjuar, e theksoj te zgjuar gjejne balance mes tyre. Sharing is caring thone ketej nga une. Nuk ka gje qe sbehet sot. Dhe me sukses. Keshtu qe mjaft I dhate vlera dickaje qe e ke per detyre ta besh. Viktimizoni gruan kot. Po te ndermari secili pergjegjesine qe I takon gruaja eshte happy. Puna se pengon fare ne asgje! Pike.

  19. #319
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Askush nuk eshte i plotesuar duke luajtur vetem nje rol ne jete, sidomos kur ke mundesi te besh me shume. Njerezit qe kufizohen vetem me nje rol ne jete jane njerezit qe stresohen me shume e vuajne me shume nga monotonia.
    Feelings change - memories don't.

  20. #320
    i/e regjistruar Maska e Endless
    Anëtarësuar
    17-08-2007
    Vendndodhja
    Shqiperi
    Postime
    5,119
    e drejte ajo, edhe un e kam ven re deri diku,, njerezit qe kufizohen vetem ne nje rol ne jete ne pergjithesi jane goxha te rendomte dhe tipa acarues : )
    Without deviation from the norm, progress is not possible

Faqja 16 prej 17 FillimFillim ... 614151617 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Fjalet dhe shprehjet me te cilat njeriu komunikon me kafshet shtepiake
    Nga DYDRINAS në forumin Arkeologji/antropologji
    Përgjigje: 22
    Postimi i Fundit: 17-01-2009, 00:53
  2. Firma më e mirë për pajisjet shtëpiake
    Nga Fiori në forumin Votime dhe sondazhe
    Përgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 29-01-2007, 10:10
  3. Vetmi Gruaje
    Nga SkenderRusi në forumin Letërsia shqiptare
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 04-11-2005, 06:25
  4. Kafshet shtepiake
    Nga Pogradecari në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 23
    Postimi i Fundit: 18-05-2004, 22:54
  5. Arome gruaje...ne policine rrugore
    Nga angeldust në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 07-08-2003, 16:02

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •