Close
Faqja 5 prej 5 FillimFillim ... 345
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 97 prej 97
  1. #81
    Une mendoj se nuk jane te demshem per shoqerine ku jetojne, edhe se jane teper insistues. Ajo qe nuk duhet nenvletesuar eshte se, nuk thone kurre banalitete, por per ç'do gje pergjigjen me argumenta. Dhe per te argumentuar pergjigjet e tyre shfletojne gjithmone Biblen. Si gjithe te tjeret thone gjera te drejta dhe gjera me pak te drejta. Daljen dere me dere per te predikuar e argumentojne me fjalet qe Krishti u tha apostujve: "Shkoni dhe pagezoni te gjithe boten, ne emer te atit e te birit e te shpirtit te shejt. Si qengjat mes ujqerve". Dhe nuk besoj se kjo qe thone eshte nje banalitet. Por nga ana tjeter predikojne edhe gjera te tjera me pak te kuptueshme, psh nuk pranojne dhe nuk praktikojne trazfuzionin e gjakut, jane gati qe te vdesin dhe nuk pranojne te bejne trazfuzion ne asnje spital. Dhe kyte e argumentojne me nje interpretim ne Bibel. Kudo ku shkojne bejne shume njerz qe t'i perkrahin. Vetem ne Shqiperi kane arritur te konvertojne me mijera njerz, sidomos nga Shqiperia e mesme dhe ajo e jugut. Flitet diku te 100 mije njerz. Nuk pranojne sherbimin ushtarak, sepse jane pacifista dhe si te tille nuk pranojne te rrokin armen.

  2. #82
    Ja ku jam, mua më dërgo!
    Anëtarësuar
    06-12-2008
    Postime
    275
    Citim Postuar më parë nga Dorontina Lexo Postimin
    edhe ata punojn e besojn kryeshefin e tyre ....
    edhe une dua te perhap nji fe,nenshef do ta bej Drague ...

    Sa i perket Jehova,qe sa vite erren rrugeve te europes ende smujten me legjitimizu fen e tyre ende enden neper dyer te banorve ku shpesh priten shum keq me fjalin "pse na zgjoni heret te dielen ne mengjes,"beni seks mos perhapni fe"....
    Nuk jane vetem Deshmitaret e Jehovait qe bejne nje veper predikimi neper shtepi. Ka shume te tjere qe bejne. Nuk dyshoj qe mund ta besh edhe ti ate me dragoin, por besoj qe ne deren e pare do te te ofendojne dhe nuk do te flasesh kurre. Ndersa dallimi tek Deshmitaret e Jehovait eshte se pavaresisht nga injorimi dhe ofendimi i botes nuk dorezohen. Predikimin e shohin si nje detyre ndaj Perendise para njerezve. Jemi plotesisht te vetedijshem, dhe kemi lexuar edhe ate pjese te Bibles qe thote:

    Gjoni 15:19
    Po të ishit nga bota, bota do të donte të vetët; por sepse nuk jeni nga bota, por unë ju kam zgjedhur nga bota, prandaj bota ju urren.


    Keshtu qe ofendimet dhe urrejtja nuk eshte e habitshme per mua.

    coptic
    ... njerëzitë deshnë më tepërë errësirënë se dritënë; sepse punërat' e atyreve ishinë të-liga.

  3. #83
    "Në fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anëtarësuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovë
    Postime
    4,534
    Citim Postuar më parë nga coptic Lexo Postimin
    Deshmitaret e Jehovait nuk jane kunder gjakut. Por jane kunder perdorimit jo te drejte te gjakut.

    Ja dhe shkrimet te cilave po ju referohesha:

    Veprat 15:28, 29
    28 Në fakt na u duk mirë Frymës së Shenjtë dhe neve që të mos ju ngarkojmë asnjë barrë tjetër përveç këtyre gjërave të nevojshme:
    29 që ju të hiqni dorë nga gjërat e flijiuara idhujve, nga gjaku, nga gjërat e mbytura dhe nga kurvëria; do të bëni mirë të ruheni nga këto. Qofshi mirë``.


    Efesianeve 1:7
    në të cilin kemi shpengimin me anë të gjakut të tij, faljen e mëkateve sipas pasurivë së hirit të tij,

    Keshtu qe duke mos pranuar transfuzionin e gjakut, Deshmitaret e Jehovait nuk po kerkojne vdekjen e personave, por mjekimin alternativ.
    Secili ka të drejt të vendosë per vetveten e tij, të beson dhe të mendon ashtu si ai mendon se është më mirë, por, nëse dikush keqinterpreton Biblen dhe perdor Biblen per të arsyetuar rregullat e njerëzve, kjo nuk është në rregull.

    Pa dashur të thellohna në temen lidhur me a duhet të ipet gjak apo jo sepse secili ka mendimin e vet, s'po më hynë në punë mua ajo, por, ajo qe më duhet ta them është rreshti i cituar nga Bibla (vap 15; rershti 29), ai rresht vertetë është i shkruar ashtu por habitemi se si dikush pretendon të pervetson dhe merr si mburojë rreshta nga Bibla dhe arsyeton rregullat në sektin e vet dhe me këtë duke i dhënë krejt kuptim të tjeter Shkrimit të Shenjt!!

    I nderuar, kur thuhet; "që ju të hiqni dorë nga gjërat e flijiuara idhujve, nga gjaku, nga gjërat e mbytura dhe nga kurvëria.." Nuk bëhej fjalë per transfuzionin e gjakut sikurse ju pretendoni, por, fjala është per traditat qe kishin njerëzit qe nga koha e Moisiut - Beslidhja e Vjeter te cilen unë do të postoj në vijim:

    Të gjithë qe kan lexuar Biblen e dinë se pasi Moisiu i mori nga Hyji fjalët e beslidhjes, erdhi dhe i tregoi popullit të gjitha fjalët e Zotit. Pasi populli ndëgjoj me kujdes; "atëher dergoi disa të rinjë për të ofruar olokauste dhe për të flijuar viça të rinj si theror falënderimi ndaj Zotit. Pasi theren viçin në shenjë falëminderimi, Moisiu mori gjysmën e gjakut dhe e vuri në legenë; dhe gjysmën tjetër të gjakut e shpërndau mbi altar. Pastaj mori librin e besëlidhjes dhe ia lexoi popullit, i cili tha:
    Ne do të bëjmë tërë ato që ka thënë Zoti, dhe do t`i bindemi".


    Kështu Hyji lidhi beslidhjen me popullin e Izraelit. Ndërsa me gjysmen e tjeter të gjakut, ai sterpiku belsidhjen. Kështu edhe u arrit Beslidhja e Zotit me populli izraelit-pasardhësit e Abrahamit (dl; 19)


    Ndersa ai rresht qe ti shkruan në vijim, menjiher pas rreshtit 19; "Efesianeve 1:7
    në të cilin kemi shpengimin me anë të gjakut të tij, faljen e mëkateve sipas pasurivë së hirit të tij, lidhet me këtë ku secili qe ka pakez logjikë mund ta kuptoj, të lexojmë me kujdes:

    Po kështu, pas darkës, mori kupën duke thënë:
    “Kjo kupë është Besëlidhja e Re në gjakun tim, që është derdhur për ju." (Lk 22; 14/20)


    Kjo ishte arsyeja e asaj qe thuhet; "që ju të hiqni dorë nga gjërat e flijiuara idhujve, nga gjaku, nga gjërat e mbytura dhe nga kurvëria", nuk kishte lidhje me sektin e juaj, por porosia ishte se;
    1. Mos të kushtohet fli idhujve;
    2. Mos të derdhet gjaku sikurse ishte traditë qe nga koha e Mosisiut sikurse u tha më naltë sepse është Krishti dhe gjaku i Tij Beslidhja;
    3. Mos të ushqehen prej mishit të bagëtisë së furur ose të mbytur;
    4. Të mos praktikohet kurvëria.


    Kjo ishte porosia e apostujve qe u derguan permes Judës dhe Silës dhe nuk është mirë të manipoloni me shkrimet e shenjta per të mbuluar ligjet dhe rregullat e juaja.
    E perseris se kurr në jetë nuk bëhej fjalë per transfuzionin e gjakut sikurse ju keni thënë, por ishte fjala qe mos të perdoret gjaku i kafshëve në kushtime dhe sterpikje qoftë në emer të Zotit as të ndonji idhuri sikurse ekzistonin traditat të ndryshme të atëhershme, sepse është gjaku i Krishtit i cili na pastron dhe garenti në Beslidhje. kjo është e verteta e asaj, e jo ajo qe thua ti. Bile secili mund ta merr me mend sepse vet mënyra se si perdoret kjo kur thotë; "që ju të hiqni dorë nga gjërat e flijiuara idhujve, nga gjaku, nga gjërat e mbytura dhe nga kurvëria" tregon se nuk ishte fjala per transfuzionin e gjakut por ju keni mashtruar veten dhe tani mendoni t'i mashtroni edhe të tjerët.
    Gjej kohen të lexosh, është themel i të diturit.

  4. #84
    Citim Postuar më parë nga coptic Lexo Postimin
    Te cajne koken, kur futesh dhe ben akuza palidhje, por te sugjeroj nje gje. Mos gjuaj fjale andej ketej, sepse pastaj pergjigjet nuk do te te pelqejne. Nese te tjeret nuk jane dakort, nuk do te thote se duhet te mbetet vetem fjala jote.

    Une po te them dhe tani nuk kam kohe, por mund ta gjej ne daq edhe ne amandament, qe nese nuk respektohet e drejta e pacietit, pacienti mund te ngre padi. Dhe kete personalisht do ta kisha bere. Sepse si deshmitare te jehovait, ne kemi nje karton, qe flet edhe kur dikush nuk mund te flase per ne. Ajo kartele eshte e nenshkruar dhe tregon qe eshte marre me vetedije vendimi kunder gjakut. Prandaj askush nuk guxon te te trajtoj ndryshe. Cfare nese vdes, kjo kishte cuar ne miratimin e ketij amandamenti. Sepse edhe ne te kaluaren Deshmitareve te Jehovait u ishte dhunuar e drejta e vendosjes per mjekim, dhe me dhune u ishte futur gjak. Kjo kishte shkaktuar disa reagime zingjir dhe padi, qe fale ngulmimit te Deshmitareve tani te gjithe qytetaret amerikane kane mundesi per shume liri shprehjeje dhe vendosjeje jo vetem ne lidhje me mjekimin.

    Prandaj, nese deshiron te flasesh, trego rastin, por mos e bej me komente paragjykuese dhe duke ofenduar te tjeret. Nese je mjek, edhe pse nga komentet e tua ofenduese nuk me dukesh i tille, shero pacientet e tu.

    coptic
    Se pari lexo komentet e tua fyese dhe pastaj ec na jep leksion ketu se di duhet te te pergjigjemi ty apo MOR LAL-ve.

    Se dyti, para se te me tregosh mua qe kam pare film, pyet per detaje rreth ngjarjes dhe boll akuzove njerezit qe po shpifin se nuk te pelqen ty.

    Se treti, ajo paciente nuk e kishte ate leter me vete dhe as burri i saj nuk kishte asnje dokument qe tregonte se gruaja e tij ishte kunder transfuzionit te gjakut. Dmth ishte fjala e burrit kunder gjykimit te mjekes per te shpetuar jeten e kesaj gruaja dhe me pas nene apo jo. Mjekja nuk do priste te shkonte te merrte ky letra, kur cdo minute ishte e rendesishme.

    Se katerti, mos ki merak se burri i saj uleriti mjaftueshem ne mes te nje Emergency Department duke kercenuar per padi ndaj spitalit dhe mjekes duke e treguar fare qarte se ca kafshe ishte, dhe pergjigja e mjekes ishte: "I WILL SEE YOU IN COURT".

    Pse erdhi ajo nene e re me femijen e saj ta falenderonte kete mjeke qe i shpetoi jeten? Pse i vuri vajzes se saj emrin e mjekes? Pse nuk e paditen mjeken dhe spitalin? Apo ndoshta e kuptuan qe pallavrat qe predikoni ju neper revistat tuaja mediokre jane nje hic perpara jetes se nje vajze te re dhe femijes se saj?

  5. #85
    Ja ku jam, mua më dërgo!
    Anëtarësuar
    06-12-2008
    Postime
    275
    Per TONIN
    Te lutem, mos komento nje gje qe eshte ligj, sepse nuk ka vend per komentim. Por meqe edhe ketu u fute, ja nje nga eterit e kishes cfare thoshte:
    Minukius Fliksi (shek. III e.s.)
    "Aq shume tutemi ne nga gjaku i njeriut, saqe ne ushqimin tone, nuk perdorim as gjakun e kafsheve te ngrenshme." -- The Ante-Nicene Fathers v.IV f. 192

    Keshtu qe tek Veprat e Apostujve flitet per gjakun, jo per gjakun e kafsheve. Ne ate kohe nuk perdore transfuzioni patjeter. Por te marrim nje shembull.

    Nese mjeku i thote nje personi rri large alkoolit (dmth mos pi), a do te respektonte kete urdher nese alkoolin e merr nga venat? Patjeter qe jo.

    Prandaj kur Bibla thote "rrini larg" gjakut, kjo tregonte qe as duhej prekur gjak, e lere me te futet ne trup.

    Prandaj kur shikojme shkrimet, nuk eshte mire te zbutim ligjet e Perendise, per interesa personale, apo per te arsyetuar veprimet tona nga frika nga vdekja.

    coptic
    Ndryshuar për herë të fundit nga coptic : 05-09-2009 më 18:31
    ... njerëzitë deshnë më tepërë errësirënë se dritënë; sepse punërat' e atyreve ishinë të-liga.

  6. #86
    Ja ku jam, mua më dërgo!
    Anëtarësuar
    06-12-2008
    Postime
    275
    Citim Postuar më parë nga INFINITY© Lexo Postimin
    Se pari lexo komentet e tua fyese dhe pastaj ec na jep leksion ketu se di duhet te te pergjigjemi ty apo MOR LAL-ve.

    Se dyti, para se te me tregosh mua qe kam pare film, pyet per detaje rreth ngjarjes dhe boll akuzove njerezit qe po shpifin se nuk te pelqen ty.

    Se treti, ajo paciente nuk e kishte ate leter me vete dhe as burri i saj nuk kishte asnje dokument qe tregonte se gruaja e tij ishte kunder transfuzionit te gjakut. Dmth ishte fjala e burrit kunder gjykimit te mjekes per te shpetuar jeten e kesaj gruaja dhe me pas nene apo jo. Mjekja nuk do priste te shkonte te merrte ky letra, kur cdo minute ishte e rendesishme.

    Se katerti, mos ki merak se burri i saj uleriti mjaftueshem ne mes te nje Emergency Department duke kercenuar per padi ndaj spitalit dhe mjekes duke e treguar fare qarte se ca kafshe ishte, dhe pergjigja e mjekes ishte: "I WILL SEE YOU IN COURT".

    Pse erdhi ajo nene e re me femijen e saj ta falenderonte kete mjeke qe i shpetoi jeten? Pse i vuri vajzes se saj emrin e mjekes? Pse nuk e paditen mjeken dhe spitalin? Apo ndoshta e kuptuan qe pallavrat qe predikoni ju neper revistat tuaja mediokre jane nje hic perpara jetes se nje vajze te re dhe femijes se saj?
    Nese te fyen realiteti, me vjen keq. NO COMENT ON THIS!

    Sa per ate grua, une nuk e di ku e ke pare, do ta shihje edhe nje here me gjithe qejf filmin ndoshta te tregoj se perse i la emrin. A mo sperfundonte qe gruaja jetoi pergjithmone e lumtur! Sepse shume filma keshtu perfundojne. Mos u prek sepse disa gjera po bejme shaka. Por ti po prekesh shume shpejt. Nuk e them per te ofenduar me beso. Se nese ka ndodhur nje gje qe thua, as une as ti nuk e vertetojme dot. Por une po flisja per nje Deshmitar te Jeovait qe ndjek parimet biblike, eshte e papranueshme te marre gjak.

    coptic
    Ndryshuar për herë të fundit nga coptic : 05-09-2009 më 18:30 Arsyeja: shtese
    ... njerëzitë deshnë më tepërë errësirënë se dritënë; sepse punërat' e atyreve ishinë të-liga.

  7. #87
    Ti sinqerisht paske probleme. Une po te them per nje rast real dhe ti vazhdon akoma me te tenden. Ti ja marrke ne kthese dhe talebaneve mazllem te forumit dhe me vjen keq per ty. Megjithese nuk keni ndonje ndryshim te madh jo, se ata vrasin veten gjoja ne emer te Allahut dhe nuk pyesin per jeten e tyre. Ju po ashtu pranoni te vdisni me mire se te mirni nje transfuzion gjaku qe mund t'ju shpetoj jeten. Kot nuk kane vrare gjithe ata adoleshent veten ne Shqiperi qe besojne te Jehovai juaj se i predikoni ju keto brockulla.

  8. #88
    Ja ku jam, mua më dërgo!
    Anëtarësuar
    06-12-2008
    Postime
    275
    Citim Postuar më parë nga INFINITY© Lexo Postimin
    Ti sinqerisht paske probleme. Une po te them per nje rast real dhe ti vazhdon akoma me te tenden. Ti ja marrke ne kthese dhe talebaneve mazllem te forumit dhe me vjen keq per ty. Megjithese nuk keni ndonje ndryshim te madh jo, se ata vrasin veten gjoja ne emer te Allahut dhe nuk pyesin per jeten e tyre. Ju po ashtu pranoni te vdisni me mire se te mirni nje transfuzion gjaku qe mund t'ju shpetoj jeten. Kot nuk kane vrare gjithe ata adoleshent veten ne Shqiperi qe besojne te Jehovai juaj se i predikoni ju keto brockulla.
    Po ndryshojme si jo. Sepse edhe nese vdesim edhe nese jetojme, e bejme ne perputhje me parimet Biblike, por mos ke frike, se askend nuk kemi hedhur ne ajer kur kemi vdekur. Nese dikush vendos te vdes per bindjet e tij, me vjen keq per ty tani qe nuk e kupton. Perderisa njerezit japin jeten per ideologji me absurde politike apo shoqerore aq me teper do te arsyetohej te jepnin jeten per te mbajtur parime te pavdekshme. Dhe kjo po tregohet qe nuk jane se po vdesin por po jetojne, madje me shendosh edhe me operacionet pa gjak.

    Tani vertet dua te te kerkoj falje, sepse une e mora pak me humor kete temen tende, por ti u ofendove shpejt edhe nuk e di si rrodhi kjo bisede.

    coptic
    ... njerëzitë deshnë më tepërë errësirënë se dritënë; sepse punërat' e atyreve ishinë të-liga.

  9. #89
    "Në fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anëtarësuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovë
    Postime
    4,534
    Citim Postuar më parë nga coptic Lexo Postimin
    Per TONIN
    Te lutem, mos komento nje gje qe eshte ligj, sepse nuk ka vend per komentim. Por meqe edhe ketu u fute, ja nje nga eterit e kishes cfare thoshte:
    Minukius Fliksi (shek. III e.s.)
    "Aq shume tutemi ne nga gjaku i njeriut, saqe ne ushqimin tone, nuk perdorim as gjakun e kafsheve te ngrenshme." -- The Ante-Nicene Fathers v.IV f. 192

    Keshtu qe tek Veprat e Apostujve flitet per gjakun, jo per gjakun e kafsheve. Ne ate kohe nuk perdore transfuzioni patjeter. Por te marrim nje shembull.

    Nese mjeku i thote nje personi rri large alkoolit (dmth mos pi), a do te respektonte kete urdher nese alkoolin e merr nga venat? Patjeter qe jo.

    Prandaj kur Bibla thote "rrini larg" gjakut, kjo tregonte qe as duhej prekur gjak, e lere me te futet ne trup.

    Prandaj kur shikojme shkrimet, nuk eshte mire te zbutim ligjet e Perendise, per interesa personale, apo per te arsyetuar veprimet tona nga frika nga vdekja.

    coptic
    O shoq, nëse më pergjigjesh mua lidhur me shkrimin, pergjigju duke u bazuar në shkrime sepse unë mora si shkas shkrimin tëndë te cilin e ke nxerrur nga Bibla, dhe qe ne at shkrim, ne ata rreshta te Bibles, po gënjenë dhe se nuk bëhej fjalë per transfuzionin e gjaukut. Kjo është ajo qe ta kam thënë dhe nëse ke pergjigje biblike udhëro, lej ti ato fillozofitë e papagajve te kulles së rojes, por shfletoje Biblen dhe sjelle nji rresht ku thuhet kjo apo ku ndalon Shkrimi i Shenjt transfuzionin e gjaukut. Kjo ishte ajo qe e thash dhe po perseris, se mua nuk po më intereson dhe nuk bëhet fjalë lidhur me transfuzionin e gjakut te unë, por shkrimet e shenjta qe ti ke marrur si provë nuk deshmojnë këtë.
    Gjej kohen të lexosh, është themel i të diturit.

  10. #90
    Ja ku jam, mua më dërgo!
    Anëtarësuar
    06-12-2008
    Postime
    275
    Kur Bibla thote MOS VRIT a ka rendesi me cfare arme? Mendoj se nuk ka nevoje per me shume, sepse nuk deshiron ta kuptosh. your choice.
    ... njerëzitë deshnë më tepërë errësirënë se dritënë; sepse punërat' e atyreve ishinë të-liga.

  11. #91
    "Në fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anëtarësuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovë
    Postime
    4,534
    Citim Postuar më parë nga coptic Lexo Postimin
    Kur Bibla thote MOS VRIT a ka rendesi me cfare arme? Mendoj se nuk ka nevoje per me shume, sepse nuk deshiron ta kuptosh. your choice.

    Ky është edhe njëri nder dyfektet e juaj, mendoni se dini, si mun të thuajsh; "Mendoj se nuk ka nevoje per me shume", hajde ta shiqojmë dhe do të vërejsh ti dhe lexuesit se ka nevojë më shumë.

    Jo coptic, nuk ke dhënë krahasim të njëjtë.

    Mos vrit është diqka tjeter me atë dhe dallon nga transfuzionin e gjakut, pse?

    Nëse thuhet mos vraj, vertetë nuk ka rendesi se me qfar arme vret, secila formë është vrasje. Por:

    Kur bëhet fjalë per transfuzionin e gjakut, nuk ka lidhje me ata rreshta, këtu dallon dhe nuk ka askush të drejt të bëjë ksi krahasimi. Pse?

    Kur thotë shkrimi se; "që ju të hiqni dorë nga gjërat e flijiuara idhujve, nga gjaku, nga gjërat e mbytura dhe nga kurvëria.." Po flitet qe të hiqet dorë nga praktikat e vjetra qe njëra nder to ishte edhe kushtimi i gjakut qoftë në emer të beslidhjes dhe qoftë në idhujve. Por kjo dallon nga ajo qe ti thua, sepse; është diqka tjeter nëse unë marr dhe kushtoj gjak viqi apo të deles apo fli në emer të Zotit, dhe nëse dikush jep gjak tjetrit. Këto dallojnë.

    Pse dallojnë?

    Sepse të kushtojsh Zotit gjak viqi derisa Jezusi derdhi gjakun e vet është mëkat. Ndersa të japesh nji njeriut gjak nëse kerkohet, është sikurse nëse i jep ndonji fjalë të mirë, apo ushqim apo medikamente. Pra nuk është mëkat, perkunder është veper humane.

    Dallon në mes të asaj qe të kushtohet gjak-fli të kafshes apo...., në emer të Zotit derisa është gjaku i Krishtit me të dhënun dikujt gjak per ta ndihmuar gjendjen e tij shendetsore.

    Kjo është ajo qe unë dua ta them.
    Ndryshuar për herë të fundit nga toni77_toni : 05-09-2009 më 19:46

  12. #92
    Larguar..
    Anëtarësuar
    31-08-2009
    Postime
    4,530
    Citim Postuar më parë nga toni77_toni Lexo Postimin
    Ky është edhe njëri nder dyfektet e juaj, mendoni se dini, si mun të thuajsh; "Mendoj se nuk ka nevoje per me shume", hajde ta shiqojmë dhe do të vërejsh ti dhe lexuesit se ka nevojë më shumë.

    Jo coptic, nuk ke dhënë krahasim të njëjtë.

    Mos vrit është diqka tjeter me atë dhe dallon nga transfuzionin e gjakut, pse?

    Nëse thuhet mos vraj, vertetë nuk ka rendesi se me qfar arme vret, secila formë është vrasje. Por:

    Kur bëhet fjalë per transfuzionin e gjakut, nuk ka lidhje me ata rreshta, këtu dallon dhe nuk ka askush të drejt të bëjë ksi krahasimi. Pse?

    Kur thotë shkrimi se; "që ju të hiqni dorë nga gjërat e flijiuara idhujve, nga gjaku, nga gjërat e mbytura dhe nga kurvëria.." Po flitet qe të hiqet dorë nga praktikat e vjetra qe njëra nder to ishte edhe kushtimi i gjakut qoftë në emer të beslidhjes dhe qoftë në idhujve. Por kjo dallon nga ajo qe ti thua, sepse; është diqka tjeter nëse unë marr dhe kushtoj gjak viqi apo të deles apo fli në emer të Zotit, dhe nëse dikush jep gjak tjetrit. Këto dallojnë.

    Pse dallojnë?

    Sepse të kushtojsh Zotit gjak viqi derisa Jezusi derdhi gjakun e vet është mëkat. Ndersa të japesh nji njeriut gjak nëse kerkohet, është sikurse nëse i jep ndonji fjalë të mirë, apo ushqim apo medikamente. Pra nuk është mëkat, perkunder është veper humane.

    Dallon në mes të asaj qe të kushtohet gjak-fli të kafshes apo...., në emer të Zotit derisa është gjaku i Krishtit me të dhënun dikujt gjak per ta ndihmuar gjendjen e tij shendetsore.

    Kjo është ajo qe unë dua ta them.




    Epo sipas teje me fal qe nderhyj, me fal nqs po te fyej. Kur pacienti merr transfuzion gjaku a nuk do te thote kjo se ai po ha gjak. Dhe kur nuk duket ndonje gote ai e merr gjakun me qeska plastike.
    A mendon se gjaku eshte i njejte me gjakun e tij pavaresisht se kane te njejtin grup gjaku? DUKE MARRE GJAKUN E NJE TJETRI KY ESHTE NJE TRUP I HUAJ DHE TRUPI I TIJ REAGON MENJEHERE.
    Nje gje duhet provuar

    Marrim per shembull :
    Gjeja kryesore eshte sistemi imunitar qe mbron nga infeksioni.
    Pacientet qe marrin gjak jane me te prirur ndaj infeksionit
    Nje doktor ne nje liber ( The British Journal of Surgery) Nga pacientet qe bene transfuzione gjaku 25 % e tyre paten infeksione ne krahasim me 4% e atyre qe nuk paten transfuzione. Ky doktor tregon: Transfuzionet e gjakut te bera para ose pas operacionit u shoqeruan me ndikime infektive dhe rreziku i infeksionit pas operacionit u rrit nga numri i njesive te gjakut qe dhane.

    Sipas mjekeve eshte njoftuar se shume semundje perhapen per shkak te tranfuzionit te gjakut.Si psh.viruset herpetike, tifoja, malarja,.....

    Nqs keni nevoje per informacione te dobishme me e mira eshte te lexoni informacione qe tregojne te kunderten e transfuzioneve te gjakut.
    Ketu nuk behet fjale per fene as per biblen por per jeten njerezore qe eshte ne zhdukje e siper.
    Kujt i intereson a do gjak apo jo askush nuk eshte i interesuar per ty. Nqs e ke vete veten ne dore dhe informohesh mire per pasojat qe vijne me vone atehere do te jesh i pergatitir per ti shmangur ato.

    Cdo njeri ka te drejte te vendose te pranoje apo jo transfuzonin e gjakut.
    Une per vete jo
    Me respekt

  13. #93
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    22-12-2008
    Postime
    661
    te pranosh te vdesesh ,duke mos pranuar te besh transfuzion gjaku ,duke ditur qe ne dietet e sotme eshte pothuajse 100% e sigurt eshte marrezi.Asnje fe nuk e pranon diçka te tille.

  14. #94
    Ja ku jam, mua më dërgo!
    Anëtarësuar
    06-12-2008
    Postime
    275
    Duke ditur qe ne ditet e sotme e edhe ne ato te ardhme, gjaku do te vazhdoje te jete gjeja me e pasigurt ne organizem te huaj, asnjeher mjeket nuk do te jene dakord. Dhe nese pyet cilindo mjek (qe njeh mire funksionin e gjakut, besoj te gjithe e dijne) ateher do te te tregoje qe po te jete mundesia, operacionet pa gjak jane me te sigurtat.

    Por per ne deshmitaret nuk eshte e rendesishm nje deklarate shkencore, qe sot eshte neser ndryshohet, por ajo qe thote Perendia. Cdo here ka dale e vertet dhe per te miren tone, prandaj e zbatojme.


    Edhe per TONIN,

    Meqe te pelqen te flasesh nga Bibla, me pelqen edhe mua, ja disa shkrime per gjakun dhe pastaj mund te diskutojme:

    Zanafilla 9:3, 4
    Vetëm mos e hani mishin me shpirt që është në gjak

    Tani, nga shkrimi kuptohet qe per Perendine, shpirti i cdo gjallese eshte ne gjak. Kjo ne vende te tjera perfshin edhe gjakun e njerezve. Domethene qe perfaqeson shpirtin e nje gjallese, gjaku i saj. Prandaj, Bibla thote sa vijon:

    Levitiku 17:14
    mos e hani gjakun e asnjë qenie të gjallë, sepse jeta e çdo gjallese është gjaku i saj. Kushdo që ta hajë, duhet të mbarojë.

    Qeshta e te qendruarit larg gjakut, ne Izraelin e lashte, ishte nje gje qe lidhej me respektimin e shenjterise se Jehovait. Nese nuk respektohej, denohej me vdekje. Dicka shume serioze.

    Keshtu qe ne ceska plastike, ne trupin e nje pacienti, ne kuti apo ne ene tjera laboratori, nuk mund te "destilohet" gjaku nga shenjteria e tij. Si te krishtere, pastaj i njejti ligj u perteri. Te rrinim larg gjakut, gjerave te flijuara idhujve, kurverise. Keto gjerat tjera denoheshin me vdekje, dhe prap edhe tek te krishteret humbnin miratimin, qe do te thoshte vdekje frymore, apo prishje e marredhenies se nje te krishteri me Perendine.

    Sa per sqarim, kur Pali po u thoshte te krishtereve te rrinin larg nga gjaku, nuk duhet te parafrazojme, te caktojme nga cili gjak. Une permenda disa shkrime historike dhe fetare te kohes se hershme, se si kuptohej ky ligj. Dhe duket drejtperdrejt lidhej me gjakun e njerezve. (Edhe pse perfshinte ne pergjithesi gjakun e cfaredo gjallese) Sepse mes paganeve ishte praktike e perhapur pirja e gjakut, sidomos ne disa rite fetare, atij te njerezve (zakonisht armiqve), per te marre bekime e ku ta dish cfare idesh.

    Por ajo qe eshte me rendesi, ka te beje me shenjterine e gjakut. Edhe pse beselidhja e vjeter e bazuar tek ligji i Moisiut kishte marre fund, gjaku vazhdonte te konsiderohej si shpirti i ngjalleses (perfshire edhe njerezit).

    Ja nje deklarate tjeter e Bibles per te vetmin perdorim te drejte te gjakut:

    Levitiku 17:10-11
    10 Po edhe cilido njeri i shtëpisë së Izraelit ose prej të ardhurve që banojnë ndër ta që do të guxojë të hajë gjakun, unë do të kthehem kundër njeriut të tillë e do ta humbas prej popullit të tij. 11 Sepse jeta e gjallesës është në gjak. Kjo është arsyeja që unë jua kam dhënë ta vëni mbi lter për të shpërblyer jetën tuaj; gjaku shpërblen, sepse është jetë.

    coptic
    ... njerëzitë deshnë më tepërë errësirënë se dritënë; sepse punërat' e atyreve ishinë të-liga.

  15. #95
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    03-02-2018
    Postime
    2

    Për: Çfarë mendoni për "dëshmitarët e Jehovait"?

    ik se le nam se u intereson shum atyre se nuk i moret ju po kur tju vije fundi vertet mjer ju

  16. #96
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    03-02-2018
    Postime
    2

    Për: Çfarë mendoni për "dëshmitarët e Jehovait"?

    Citim Postuar më parë nga ^AngeL^ Lexo Postimin
    Persnalisht me duken njerz te mire por budallenje, me habit qe nuk e kuptojne edhe vete cfare budalliku bejne.c'do muaj nxjerin nga nje revist te re, ka thene johavai keshtu ka thene ashtu, sikur po komunikon johavai me ta per dite.
    dhe ajo vizita qe vene neper shtepia ma shpifin, do te me cmendin ndonje dite se me kan lodhur duke ardhe gati cdo jave, i've to make excuses not to let them inside. i hate them
    a thua u intereson atyre se nuk moret ju revistat po ikni o se lat nam

  17. #97
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-05-2008
    Vendndodhja
    Oslo, Norway
    Postime
    759

    Për: Çfarë mendoni për "dëshmitarët e Jehovait"?

    Citim Postuar më parë nga bakudr Lexo Postimin
    une i mendoj si nje sekt i krishterizmit, dhe mendoj se duhen respektuar per besimin qe kane,

    megjithese kam degjuar nga shume te krishtere (non-denominational), e katolike qe nuk i quajne te krishtere, nuk i konsiderojne te krishtere.

    Por interesant ai numri 144 000. Edhe mua ai numer me ka shqetesuar qe kur isha i vogel dhe e mbaj mend se e kam lexuar ne nje nga ato revistat shume ngjyreshe qe shperndaheshin ne shqiperi pas komunizmit. Ku mund ta kene bazuar ate numer valle? A di njeri?


    12 fiset e Izraelit
    12x12= 144
    12 x 12,ooo= 144,ooo

    pra cdo fis Izrealit do kete 12,ooo ,,te zgjedhur,

Faqja 5 prej 5 FillimFillim ... 345

Tema të Ngjashme

  1. Cfare mendoni per Hitlerin dhe "Mein Kampf"
    Nga wittstar në forumin Filozofi-psikologji-sociologji
    Përgjigje: 105
    Postimi i Fundit: 06-02-2011, 20:15
  2. A mendoni të ktheheni në Shqipëri ?
    Nga Arbushi në forumin Kulturë demokratike
    Përgjigje: 189
    Postimi i Fundit: 10-01-2011, 07:06
  3. Cfare mendoni për lakuriqësinë e femrave shqiptare?
    Nga vesaaa në forumin Votime dhe sondazhe
    Përgjigje: 454
    Postimi i Fundit: 05-12-2010, 16:02
  4. Pyetesor: Si mendoni...?
    Nga gea_07 në forumin Ekonomi & biznes
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 19-03-2007, 18:47
  5. Si mendoni...?
    Nga PRI-LTN në forumin Shkenca dhe jeta
    Përgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 28-02-2007, 16:34

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •