Close
Faqja 7 prej 33 FillimFillim ... 5678917 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 121 deri 140 prej 641
  1. #121
    Larguar.
    Anėtarėsuar
    02-11-2005
    Vendndodhja
    nė Blog
    Postime
    1,121
    Eh... e ju do ishit ata qe do digjnit Athinen nen urdherat e Hoxhes?
    c'fare ke me ne? ne do mbytnim ne gjak te gjithe...

    Po babai yt nuk ishte nen urdherat e Hoxhes? (sepse ti me siguri e ke paguar ushtrine)...

  2. #122
    Shqiptari Maska e J-X
    Anėtarėsuar
    20-03-2006
    Vendndodhja
    Ne Kasolle
    Postime
    121
    cdo methene kjo fjale dhe pse perdoret? me jep dhe shembullin ne italisht.

    Lyco Jay

  3. #123
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anėtarėsuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    Jo im ate si Himarjot qe eshte smund te ishte nen urdherat e Hoxhes. Jane dy gjera qe nuk kane asgje te perbashket. Jo se kam ndonje inat nga Hoxha qe jam rrit per disa vjet pa baba... por kur shof se kush ishin ata qe drejtonin dreqin ta marre per ty do hanim bare ne mo ?
    Eh

    Nesje merru me ket tjetrin se deri tani ne 3 pergjigje njera eshte nuk e di, tjetra sjam i sigurte, tjetra mundet. Professional hesapi.
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  4. #124
    Shqiptari Maska e J-X
    Anėtarėsuar
    20-03-2006
    Vendndodhja
    Ne Kasolle
    Postime
    121
    lipon tann qe ta marresh vesh edhe ti. ne na shqiperia perdorim fjalen sigurt me kuptimin -
    qe eshte e vertet
    nuk dryshon
    eshte ashtu sic them un
    tani po ta shikosh me vemendje fjalen si-guret vete fjala te thot se nga vjen.
    dmth gurret nuk ndryshojne ata rrine gjithmon gurre. dmth si gurret

    sigura - si- gura

    fjale tjeter shqipe qe perdoret ne greqisht dhe latinisht mesa me the.

    Lyco Jay

  5. #125
    Larguar.
    Anėtarėsuar
    02-11-2005
    Vendndodhja
    nė Blog
    Postime
    1,121
    Jo im ate si Himarjot qe eshte smund te ishte nen urdherat e Hoxhes. Jane dy gjera qe nuk kane asgje te perbashket. Jo se kam ndonje inat nga Hoxha qe jam rrit per disa vjet pa baba... por kur shof se kush ishin ata qe drejtonin dreqin ta marre per ty do hanim bare ne mo ?
    Eh
    Himarjot grek apo shqiptar? Keshtu shpjegohet kompleksi..

    Nesje merru me ket tjetrin se deri tani ne 3 pergjigje njera eshte nuk e di, tjetra sjam i sigurte, tjetra mundet. Professional hesapi.
    Mos nuk di te lexosh?

    Ia thashe fjalet: ariana eshte iraniane, siguri eshte italiane. per ciftetelin nuk isha i sigurt dhe e them tani se eshte shqip.

    Mos beson dhe ti etimologjine e J-X? Une jam i sigurt se fjalen 'sigura' do ta nxjeri si+gure pra ne kuptimin vendimtar..

    Keshtu nuk eshte J-X?

    P.S. Une nuk thash se jam linguist, por historian por te pakten kam njohuri te shumta ne linguistike ne kundershtim me ti apo ndonje tjeter

  6. #126
    Shqiptari Maska e J-X
    Anėtarėsuar
    20-03-2006
    Vendndodhja
    Ne Kasolle
    Postime
    121
    ma verteto qe nuk ashte ajo qe them un!!!! se un po shikoj qe ti po pret per huazime nga shqipja ne greqisht dhe un po ti them tani ti neqoftese di ma verteto qe e kam gabim. ketu nuk do as linguistik as tru vete fjalet ta thone se nga vine.

    Lyco Jay

  7. #127
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anėtarėsuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    Citim Postuar mė parė nga Tannhauser
    Himarjot grek apo shqiptar? Keshtu shpjegohet kompleksi..
    Cfare greku ore, ku i gjetre grek ti himarjotet. Shkolla e pare shqipe eshte hap ne Himare qysh ne vitet 1600. Kur ne ishim te lidh nga Katerina e Rusise e deri ne Argjentine ju greket ishit akoma neper oborret e sulltanit e tani na jeni bere orthodhokset e medhenj dhe me kulture. Na vrau e na preu ai turku qe vute ne krye per 50 vjet e tani doni te na beni dhe grek qe te justifikoni te qenurin tuaj si dicka e lashte.


    Sa per J-X, pse si mendon ti se eshte etimologjia ? Ne themi "nuk e luan topi" per dicka te si-gurte. Perbashkimi ngjan njesoj dhe ndertimi eshte i ngjashem, ka madje dhe kuptim semantik. Por te gjithe merren me pershtatje te fjaleve kur ne fakt nese merremi me anen semantike del fare qarte se kujt i perket origjina. Shife etimologjine. Latinet nuk thone dot GJ por e bejne C(shif linguistin katapano per ket gje). Kam shkruar dhe diku tjeter gjate per punen e lidhjes se fjales GJU-GJUR i kembes me fjalen GUR dhe se G vjen nga tingulli qe sot perfaqesohet nga GJ. Ne jug te shqiperise GJ perdoret shpeshhere ne vend te G-se. Sidoqofte Catpaano e ilustron me qarte kete punen e G GJ dhe transformimit ne C ne latinisht. Vere tek figura se rom. = romanisht = sigur, tamam si ne gjithashtu, jo se ruajne latinishten e lashte, por se ishin ne kontakt me ne me teper shqiptaret. Fjala gur, gora, crna gora psh eshte dhe ne Serbisht(keta erdhen nga shekulli i gjashte mbas krishtit e smund te kene sjell fjalen gora tek ne, por ka mundesi ta kene marre nga Iliret verior(ne fakt ka libra qe thone se vendet Balltike nga vete autore lituaneze nej fare Andis po sja mbaj mend emrin tani qe thoen se kane prejardhje Ilire) sepse fjala gora gorala=malesor gjendet ne Polonisht gjithashtu qe eshte gjuhe sllave).
    Per me teper dhe ne gjuhen catalanase eshte Segur. Sidoqofte ne latinisht eshte ne kuptimin "ruhu"(si-cura=ruaj,ruhem), mirepo perseri kjo nuk permbush dot te gjitha anet ku kjo fjale perdoret. Poshte flet qe perdoret per nje person qe eshte i sigurte ne vetvete, pra nje person i forte qe nuk i ben syri terrc, si-guri. Fjala Cur-Kur ose fillesa gjen nje numer shume te madh fjalesh shqipe gjithashtu, eshte si fillesat me Kal qe jane fjale qe eshte e veshtire te gjesh kush ja ka marre kujt, prandaj dhe keto "absolutizmat" e profesorave te cudisin a thuj ti kane ndonje ekuacion fizike dhe po ja zgjidh kompjuteri ceshtjen.
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Hyllien : 09-05-2006 mė 12:10
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  8. #128
    Shqiptari Maska e J-X
    Anėtarėsuar
    20-03-2006
    Vendndodhja
    Ne Kasolle
    Postime
    121
    ore me thoni cdo methene emri axileas (akili) ne greqisht

    Lyco Jay

  9. #129
    Larguar.
    Anėtarėsuar
    02-11-2005
    Vendndodhja
    nė Blog
    Postime
    1,121
    Sigure, siguro eshte fjale latine qe kishte kuptim edhe 'mundet'. ka te njejten rrenje me fjalen anglishte 'secure'.

    hapni nje fjalor te latinishtes dhe mos ndertoni gjuhen shqipe nga fillimi (sipas qejfit).

  10. #130
    Larguar.
    Anėtarėsuar
    02-11-2005
    Vendndodhja
    nė Blog
    Postime
    1,121
    ore me thoni cdo methene emri axileas (akili) ne greqisht
    Ta them une ore por me thuaj me pare, di greqisht?

    Εαν ναι, εξηγησε μου τι ειναι το 'α' στερητικο για να μπορεσω να σου δωσω να καταλαβεις τι θα πει Αχιλλευς.

  11. #131
    Shqiptari Maska e J-X
    Anėtarėsuar
    20-03-2006
    Vendndodhja
    Ne Kasolle
    Postime
    121
    nuk e di, ma thuaj ti prandaj te pyes.

    Lyco Jay

  12. #132
    Shqiptari Maska e J-X
    Anėtarėsuar
    20-03-2006
    Vendndodhja
    Ne Kasolle
    Postime
    121
    fjala sigurt nuk ka kuptim dhe do nuk do ti eshte marre nga shqipja, na e bere shqipen nje gjuhe qe ka huazuar cdo gje nga gjuhet e tjera. sipas teje qirie tann kjo gjuhe nga ka ardhur????

    Lyco Jay

  13. #133
    Larguar.
    Anėtarėsuar
    02-11-2005
    Vendndodhja
    nė Blog
    Postime
    1,121
    Qe te mos te te ngelet qejfi urdhero c'fare do te thote Ahileus (Αχιλλευς), emer qe ndeshet per here te pare ne tabelat e Linearit B si: a-ki-re-u ketu e 3500 vjet.

    A (qe eshte nyje mohuese-kundershtuese ne greqisht, 'α' στερητικο) + hilon (χιλον=ushqim i njome εξ ου και στα ελληνικα χλωρη τροφη). Pra Ahileas (qe ne shqip ka kaluar Akili ose Arqile) eshte ai qe nuk eshte ushqyer me ushqim te njome, te fresket.

    Dakord?

    dhe qe te bindesh per fjalen ar (qe nuk besoj te bindesh por nejse):

    ar m. >, i arte, praroj <>, ne Kalabri (Giordano) i arem, e arme, arisenj. Prej lat. aurum, me reflektim au:a, Donzon 2, Miklosich AF II 4, G. Meyer 14, Meyer-lubke Gr Gr I2 1047. Sh. dhe Puscariun EW 160, Tagliavini 211.

    Dakord edhe me kete???
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Tannhauser : 10-05-2006 mė 08:42

  14. #134
    Manitu Maska e kiniku
    Anėtarėsuar
    08-07-2005
    Vendndodhja
    Mos tė na vijė cudi se cdo frymor nga vete natyra priret tė kerkoj ushqim; Lukreci
    Postime
    869
    << Tanhauser


    E harove se gjithe Testamenti i Vjeter u perkthye ne greqisht (nga te 70) sepse hebrenjte e kishin harruar gjuhen e tyre dhe flisnin greqisht.

    >>


    really funny, gati ONTOLOGJIKE
    Where have all the good men gone
    & where are all the gods?

  15. #135
    Larguar.
    Anėtarėsuar
    02-11-2005
    Vendndodhja
    nė Blog
    Postime
    1,121
    Jo nuk e harrova.

    Por meqe ti e di me mire na e shpjego qe te qeshim te gjithe.

    Se edhe pse kinik (pra per qente) ia vlen te te lexojme....

    Apo mos eshte shqip 'kiniku'?

  16. #136
    Manitu Maska e kiniku
    Anėtarėsuar
    08-07-2005
    Vendndodhja
    Mos tė na vijė cudi se cdo frymor nga vete natyra priret tė kerkoj ushqim; Lukreci
    Postime
    869
    Mendoj se njė Historian i kalibrit tėnd nuk guxon tė i lejoj vetes lirinė e thotė: Harruan gjuhen!!! Tė lutem...Nuk ėshtė argument kjo, dhe konfirmimi i tė njejtes kalon suazat e Historisė, pra, qendron jashtė fushėveprimit tend.

    Jam dakort me ty nė shumicen e spjegimeve.
    Where have all the good men gone
    & where are all the gods?

  17. #137
    Larguar.
    Anėtarėsuar
    02-11-2005
    Vendndodhja
    nė Blog
    Postime
    1,121
    E po c'te bej?

    hebraishtja nuk perdorej. Historianet (si Jozepi), filosofet (si Filoni), apostujt (si Pavli) perdornin greqishten. Vetem nga kleri perdorej hebraishtja.

    Me thuaj ti si te shprehem.

  18. #138
    i/e regjistruar Maska e Iliriani
    Anėtarėsuar
    24-03-2004
    Postime
    986
    Citim Postuar mė parė nga Tannhauser
    E po c'te bej?
    ego sum qui sum

    γινου πιστος αχρι θανατου και δωσω σοι τον στεφανον της ζωης
    .
    O Moderator

    PO SIKUR NE KETE FORUM PERDORET VETEM SHQIPJA

    Edhe per edukate se ne nuk e dime greqishten e nuk e dime ca thote ky me kete greqishten qe ve ngado.

    Psh kete --ego sum qui sum--qe ka vene Tannhauser---une di keto fjale
    ego--e ka Tanni per veten se domethene une
    sum--ne shqip i thone prapanices ne zhargonin tiranas
    qui--mund te kuptohet a keqkuptohet ne shqip
    sum si e thash

    e na del kuptimi---se ju greket keni pasur edhe nje tradite te jo te kendshme me keto gjera!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Iliriani : 10-05-2006 mė 11:17
    O malet' e Shqipėrisė, qė mbani kryet pėrpjetė,
    Tėmerr e frikė pėrhapni, pėrpini qiejt e retė!

  19. #139
    ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
    Anėtarėsuar
    10-03-2003
    Vendndodhja
    -|- Atje ku njeriu takohet me Perėndinė
    Postime
    1,258
    Citim Postuar mė parė nga Tannhauser
    E po c'te bej?

    hebraishtja nuk perdorej. Historianet (si Jozepi), filosofet (si Filoni), apostujt (si Pavli) perdornin greqishten. Vetem nga kleri perdorej hebraishtja.

    Me thuaj ti si te shprehem.


    Tannhauser.


    E ke tepruar me kėto thėniet e tua. Duket qė je pro grek dhe kjo ndoshta pėr shkak tė prejardhjes tėnde. Por, sepse je historian kjo nuk tė jep tė drejtėn tė mbushėsh faqe tė tėra me gjėra tė pavėrteta.


    Gjithė kėto vite nė Greqi kam kuptuar se grekėrit mundohem me ēdo lloj mėnyre ti sjellin gjėrat sipas interesit tė tyre. Qė nga lashtėsia qė njihen pėr civilizimin dhe demokracinė e asaj kohe e deri mė sot, janė kthyer nė njė popull i mbushur me cmirė, urrejtje dhe racizėm gjė qė nuk tė kujton atė qė ishin dikur.


    Nėse Dhiata e Re u shkrua nė greqisht, kjo nuk u bė sepse izraelitėt kishin harruar gjuhėn e tyre por, sepse Perėndia mundėsoi kėtė gjė. Greqishtja nė kohėn e Krishtit, ishte njė gjuhė shumė e njohur dhe mjaft e pėrhapur, e cila pėrdorej nga shumica e tregėtarėve si edhe nga popullsia vendase, atje ku kishte ngujime greke. Kėshtu, kur erdhi koha e caktuar nga Perėndia pėr pėrhapjen e Ungjillit ndėr johebrenjtė, gjuha greke e cila siē thamė ishte mė e pėrhapur, ishte mjeti mė i mirė pėr pėrhapjen e tij.


    Ky ishte shkaku dhe jo harresa e gjuhės nga izraelitėt.




    Nėn Hirin e Tij,


    ns
    קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


    I Shenjtė I Shenjtė...

  20. #140
    Larguar.
    Anėtarėsuar
    02-11-2005
    Vendndodhja
    nė Blog
    Postime
    1,121
    Peniel,

    nuk mund te vish ne kilometrin e dyte te temes dhe te besh kritike ne shkrimet e mia, pa lexuar c'kisha thene me pare.

    Opinioni yt per greket nuk me intereson prandaj e vetmia qe do komentoj eshte kjo:

    Nėse Dhiata e Re u shkrua nė greqisht, kjo nuk u bė sepse izraelitėt kishin harruar gjuhėn e tyre por, sepse Perėndia mundėsoi kėtė gjė. Greqishtja nė kohėn e Krishtit, ishte njė gjuhė shumė e njohur dhe mjaft e pėrhapur, e cila pėrdorej nga shumica e tregėtarėve si edhe nga popullsia vendase, atje ku kishte ngujime greke. Kėshtu, kur erdhi koha e caktuar nga Perėndia pėr pėrhapjen e Ungjillit ndėr johebrenjtė, gjuha greke e cila siē thamė ishte mė e pėrhapur, ishte mjeti mė i mirė pėr pėrhapjen e tij.
    E pare e punes une thashe per Dhjaten e Vjeter (shume postime me larte) qe u perkthye ne greqisht sepse hebrejte (sidomos ata te diaspores) nuk njihnin gjuhen hebraike. Ky eshte fakt. [postimi 63 ikesaj teme]

    hebraishtja ishte perkufizuar, dhe ishte zevendesuar (ne vitet e Krishtit) me aramaikishten dhe greqishten.

    Dhjata e Re u shkruajt ne greqisht per tu perhapur, nuk e mohon asnjeri, sepse ishte lingua franca e perandorise.

    Kaq
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Tannhauser : 10-05-2006 mė 11:57

Faqja 7 prej 33 FillimFillim ... 5678917 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. "Thoti fliste shqip"
    Nga ALBA nė forumin Arkeologji/antropologji
    Pėrgjigje: 295
    Postimi i Fundit: 26-11-2015, 16:49
  2. Atlantis nė Shqipėri
    Nga SyntheticZero nė forumin Arkeologji/antropologji
    Pėrgjigje: 636
    Postimi i Fundit: 01-09-2015, 14:36
  3. Illiristika - Nezir Myrta
    Nga Henri nė forumin Gjuha shqipe
    Pėrgjigje: 35
    Postimi i Fundit: 06-04-2011, 17:47
  4. Pėrgjigje: 30
    Postimi i Fundit: 07-07-2009, 15:33
  5. Pastėrtia e Gjuhės Shqipe
    Nga AsgjėSikurDielli nė forumin Gjuha shqipe
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 26-03-2003, 03:41

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •