Close
Faqja 0 prej 6 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 101
  1. #1
    Updating.... Maska e Wordless
    Anëtarësuar
    19-06-2002
    Vendndodhja
    Undercover
    Postime
    3,154

    Një shpjegim këtu ju lutem !

    9:23. O ju që besuat, mos u ofroni miqësi (dashuri) prindërve tuaj, as vëllezërve tuaj, nëse ata vlerësojnë mosbesimin kundër besimit. E kush prej jush miqësohet me ta, ata janë mizorë.
    Ky shtet është ky që është sepse qytetarët tanë janë këta që janë !

  2. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Wordless për postimin:


  3. #2

    Për: Një shpjegim këtu ju lutem !

    Nje varg teper interesant qe flet per rendesine e besimit dhe respektit te ndersjellte mes personash.
    Ky besim dhe respekt reciprok, ne mbrojtje te individit, te Tjetrit, gjate diktatures komunsite gjoja ateiste, u zhduk per tu zevendesuar nga mosbesimi dhe nga spiunimi qe 2/3 e shoqerise i bente vetes dhe pjeses tjeter.
    Nuk ka gje me te keqe se mosbesimi dhe mosrespekti ndaj tjetrit.

    Kjo mendoj eshte edhe arsyeja perse jemi mbas si popull. Popujt e zhvilluar si Amerikanet, kane nje respekte teper te larte per Tjetrin, per pronen e tjetirt, per besimin e te tjereve dhe per vlerat dhe bindjet e tyre. Duke patur besim tek individet e tjere, pra duke qene kudner mosbesimit, njerizit jetojne ne paqe me njeri tjetrin sepse jane te sigurt qe kur vendosen ne marredhenie me tyre nuk mashtrohen...

    Ndersa tek ne qe kemi jetuar ne nje vend socialsit, si Shqipnia diktatoriale, kemi shume mosbesim tek personat qe na rrethojne... dhe pripremi te jemi me hajdut. (Ka edhe nje studim te koheve te fudnit qe tregon se njerzit nga vendet socialsite mahstrojne ne nivele shume me te larta se njerzit qe vijne nga vende demokratike perendimore si Amerika.)

  4. 2 antarët më poshtë falenderuan Do Not Tread On për mendimin e shprehur në këtë postim:

    Do Not Tread On (15-08-2014),Neteorm (14-08-2014)

  5. #3

    Për: Një shpjegim këtu ju lutem !

    Flm znj Wordlessi qe na sillni perla te tilla, kaq te mira, qe na japin shkas per refleksjone!!

  6. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Do Not Tread On për postimin:

    mesia4ever (14-08-2014)

  7. #4
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Një shpjegim këtu ju lutem !

    Citim Postuar më parë nga Wordless Lexo Postimin
    9:23. O ju që besuat, mos u ofroni miqësi (dashuri) prindërve tuaj, as vëllezërve tuaj, nëse ata vlerësojnë mosbesimin kundër besimit. E kush prej jush miqësohet me ta, ata janë mizorë.
    Ketu nuk lejohet miqesia me UFO-t. Vertete profeti i ka denuar UFO-t sepse jane qafira. Ku te zihen duhet te vriten. Keshtu na ka urdheruar feja. Ose se paku duhet te mbahet lufte e ftohte.


    Cka ka qe te mos kuptohet ketu oj e nderuar, pale na hiqeni si te mencur kur bie fjala dicka per debat rreth besimit e jo besimit. Kete mund ta kuptoje nje i mitur ne klasen e 5 te shkolles filore. A po e sheh qe ketu Kurani ndalon myslimanin te u ofroje miqesi (dashuri) madje as anetareve te familjes nese ata jane jo myslimane (jo besimtare, jo fetare). Madje ky ajet thote se kush miqesohet me ta 'ata jane mizore'.

    Kush i shkruajti keto urdhera. Njerez pa ndjenja morale i kane shkruar keto, ky njeri pa ndjenja martoi vajzen e shokut te tij e cila ishte 9 vjecare. E tani a mund te te mesoje per moral nje person i tille, kjo pyetje deshiron pergjigje nga te zotet e mendjes, nga ata dhe vetem nga ata.
    Ndryshuar për herë të fundit nga mesia4ever : 14-08-2014 më 18:31

  8. #5
    Updating.... Maska e Wordless
    Anëtarësuar
    19-06-2002
    Vendndodhja
    Undercover
    Postime
    3,154

    Për: Një shpjegim këtu ju lutem !

    Nuk rri dot Shqiptari pa i futur hundët edhe aty ku nuk mer vesh !!

    p.s

    Mesia, ti nuk arrin dot të japësh shpjegime për fen tënde e jo më të marësh përsipër gjëra që truri yt mikroskopik nuk ka "ram" t'i mbajë
    Ky shtet është ky që është sepse qytetarët tanë janë këta që janë !

  9. #6
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anëtarësuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928

    Për: Një shpjegim këtu ju lutem !

    Citim Postuar më parë nga Wordless Lexo Postimin
    9:23. O ju që besuat, mos u ofroni miqësi (dashuri) prindërve tuaj, as vëllezërve tuaj, nëse ata vlerësojnë mosbesimin kundër besimit. E kush prej jush miqësohet me ta, ata janë mizorë.
    Ka nje problem ne perkthimin qe i eshte bere kuranit ne gjuhen shqipe. Shume nga fjalet e perdorura ne perkthim ndonjehere dalin nga konteksi dhe japin tjeter menyre interpretimi sikur ky me siper.

    Lexoje perkthimin ne anglisht ;

    O you who have believed, do not take your fathers or your brothers as allies if they have preferred disbelief over belief. And whoever does so among you - then it is those who are the wrongdoers.
    Ajeti me siper ka zbritur ne njeren nga luftrat (Hunejn) ndermjet muslimaneve dhe jobesimtareve ku jobesimtaret nuk shfaqen asnje pike meshire ndaj muslimaneve qofte dhe ndaj familjareve te tyre tashme te kthyer ne muslimane. Vetem nje verset me pas flitet pikerisht per kete lufte ku muslimanet fituan edhe pse jobesimtaret ishin shume here me teper ne numer. Pra ketu po flasim per aleance dhe jo per miqesi apo dashuri. Mendoj se eshte llogjike qe ne nje lufte me nje kundershtar te kerkosh te besh aleance qofshin ata edhe prinderit , vellezerit dhe njerezit e tu me te afert.
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  10. #7
    Updating.... Maska e Wordless
    Anëtarësuar
    19-06-2002
    Vendndodhja
    Undercover
    Postime
    3,154

    Për: Një shpjegim këtu ju lutem !

    Citim Postuar më parë nga angmokio Lexo Postimin
    Ka nje problem ne perkthimin qe i eshte bere kuranit ne gjuhen shqipe. Shume nga fjalet e perdorura ne perkthim ndonjehere dalin nga konteksi dhe japin tjeter menyre interpretimi sikur ky me siper.

    Lexoje perkthimin ne anglisht ;



    Ajeti me siper ka zbritur ne njeren nga luftrat (Hunejn) ndermjet muslimaneve dhe jobesimtareve ku jobesimtaret nuk shfaqen asnje pike meshire ndaj muslimaneve qofte dhe ndaj familjareve te tyre tashme te kthyer ne muslimane. Vetem nje verset me pas flitet pikerisht per kete lufte ku muslimanet fituan edhe pse jobesimtaret ishin shume here me teper ne numer. Pra ketu po flasim per aleance dhe jo per miqesi apo dashuri. Mendoj se eshte llogjike qe ne nje lufte me nje kundershtar te kerkosh te besh aleance qofshin ata edhe prinderit , vellezerit dhe njerezit e tu me te afert.
    angmokio, e prisja që të sillje ndonjë argument tip "gabim në përkthim" .. i bie që Shqiptarët e kanë mësuar fenë dmth kuranin komplet gabim..! Sepse çdo ajet që është sjellë për tu diskutuar nga gjuha Shqipe keni nxjerrur pretekstin se është përkthyer gabim !! Ku ta dim se ndoshta është përkthimi Anglisht gabim !!! Ndoshta po them .. lol

    nejse

    Ajo që nuk kuptoj është se a luftohet prindi kur Muhamedi ka thënë se xhenneti është nën këmbët e nënës ?! Mos ka një mos marveshje këtu apo nuk e kuptoj unë siç duhet ?!
    Ky shtet është ky që është sepse qytetarët tanë janë këta që janë !

  11. #8
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221

    Për: Një shpjegim këtu ju lutem !

    Citim Postuar më parë nga angmokio Lexo Postimin
    Ka nje problem ne perkthimin qe i eshte bere kuranit ne gjuhen shqipe. Shume nga fjalet e perdorura ne perkthim ndonjehere dalin nga konteksi dhe japin tjeter menyre interpretimi sikur ky me siper.

    Lexoje perkthimin ne anglisht ;



    Ajeti me siper ka zbritur ne njeren nga luftrat (Hunejn) ndermjet muslimaneve dhe jobesimtareve ku jobesimtaret nuk shfaqen asnje pike meshire ndaj muslimaneve qofte dhe ndaj familjareve te tyre tashme te kthyer ne muslimane. Vetem nje verset me pas flitet pikerisht per kete lufte ku muslimanet fituan edhe pse jobesimtaret ishin shume here me teper ne numer. Pra ketu po flasim per aleance dhe jo per miqesi apo dashuri. Mendoj se eshte llogjike qe ne nje lufte me nje kundershtar te kerkosh te besh aleance qofshin ata edhe prinderit , vellezerit dhe njerezit e tu me te afert.
    Pra, qe te jete me e qarte per lexuesit, Allahu keshillon myslimanet qe " mos bejne alenance me armiqt, qofshin keta edhe prinderit dhe vellezerit e tyre" e t'i luftojne pa meshire!?? A eshte pikerisht ky interpretimi i sakte per nje mysliman!??
    Jarigas

  12. #9
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anëtarësuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928

    Për: Një shpjegim këtu ju lutem !

    Citim Postuar më parë nga Wordless Lexo Postimin
    angmokio, e prisja që të sillje ndonjë argument tip "gabim në përkthim" .. i bie që Shqiptarët e kanë mësuar fenë dmth kuranin komplet gabim..! Sepse çdo ajet që është sjellë për tu diskutuar nga gjuha Shqipe keni nxjerrur pretekstin se është përkthyer gabim !! Ku ta dim se ndoshta është përkthimi Anglisht gabim !!! Ndoshta po them .. lol

    nejse

    Ajo që nuk kuptoj është se a luftohet prindi kur Muhamedi ka thënë se xhenneti është nën këmbët e nënës ?! Mos ka një mos marveshje këtu apo nuk e kuptoj unë siç duhet ?!
    Sherit Ahmeti (zoti ja shperblehte per punen qe ka bere me perkthimin e kuranit) eshte thjeshte nje teolog islam por me shume boshlleqe ne gjuhen shqipe. Gjithsesi vitet e fundit kuranit ne gjuhen shqipe i eshte permiresuar perkthimi dhe shume nga gabimet ne perkthim jane korigjuar.

    Profeti a.s i sherbeu gjyshit te tij jobesimtar deri ne fund te jetes se tij dhe e ka vuajtur shume mungesen e tij per shume vite pas vdekjes. Respekti ndaj priderve eshte i njejte qofshin besimtar apo jobesimtar persa kohe qe ata nuk behen pengese ne ushtrimin e fese islame. Ne versetin kuranor jobesimtaret jo vetem qe nuk i lane te afermit e tyre te ushtronin islamin por i hapen edhe lufte duke kerkuar vrasjen e tyre. Eshte fakt historik qe ne cdo lufte ndermjet muslimaneve dhe jobesimtareve kane qene jobesimtaret ata te cilet e kane inicuar luften. Muslimanet kane qene ne pozita mbrojtjeje perhere per vete dhe faktin se perhere kane qene shume me te paket ne numer. Edhe kritiket me te medhenj te islamit nuk e mohojne kete fakt. Muslimanet nuk e kishin lluksin te inicionin nje lufte ne ate kohe per shume arsye.
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  13. #10
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anëtarësuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928

    Për: Një shpjegim këtu ju lutem !

    Citim Postuar më parë nga jarigas Lexo Postimin
    Pra, qe te jete me e qarte per lexuesit, Allahu keshillon myslimanet qe " mos bejne alenance me armiqt, qofshin keta edhe prinderit dhe vellezerit e tyre" e t'i luftojne pa meshire!?? A eshte pikerisht ky interpretimi i sakte per nje mysliman!??
    Nese babai apo vellai yt te hap lufte per te te vrare cili do jete reagimi yt. Do ti thuash hajde me vrit?
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  14. #11
    Updating.... Maska e Wordless
    Anëtarësuar
    19-06-2002
    Vendndodhja
    Undercover
    Postime
    3,154

    Për: Një shpjegim këtu ju lutem !

    Citim Postuar më parë nga angmokio Lexo Postimin
    Sherit Ahmeti (zoti ja shperblehte per punen qe ka bere me perkthimin e kuranit) eshte thjeshte nje teolog islam por me shume boshlleqe ne gjuhen shqipe. Gjithsesi vitet e fundit kuranit ne gjuhen shqipe i eshte permiresuar perkthimi dhe shume nga gabimet ne perkthim jane korigjuar.

    Profeti a.s i sherbeu gjyshit te tij jobesimtar deri ne fund te jetes se tij dhe e ka vuajtur shume mungesen e tij per shume vite pas vdekjes. Respekti ndaj priderve eshte i njejte qofshin besimtar apo jobesimtar persa kohe qe ata nuk behen pengese ne ushtrimin e fese islame. Ne versetin kuranor jobesimtaret jo vetem qe nuk i lane te afermit e tyre te ushtronin islamin por i hapen edhe lufte duke kerkuar vrasjen e tyre. Eshte fakt historik qe ne cdo lufte ndermjet muslimaneve dhe jobesimtareve kane qene jobesimtaret ata te cilet e kane inicuar luften. Muslimanet kane qene ne pozita mbrojtjeje perhere per vete dhe faktin se perhere kane qene shume me te paket ne numer. Edhe kritiket me te medhenj te islamit nuk e mohojne kete fakt. Muslimanet nuk e kishin lluksin te inicionin nje lufte ne ate kohe per shume arsye.
    Shpjegim i pabazë .. të më falësh por ajeti nuk thotë nëse ju luftojnë - luftojini edhe ju .. por thotë : ..

    9:23. O ju që besuat, mos u ofroni miqësi (dashuri) prindërve tuaj, as vëllezërve tuaj, nëse ata vlerësojnë mosbesimin kundër besimit. E kush prej jush miqësohet me ta, ata janë mizorë.
    Ky shtet është ky që është sepse qytetarët tanë janë këta që janë !

  15. #12
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anëtarësuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928

    Për: Një shpjegim këtu ju lutem !

    Citim Postuar më parë nga Wordless Lexo Postimin
    Shpjegim i pabazë .. të më falësh por ajeti nuk thotë nëse ju luftojnë - luftojini edhe ju .. por thotë : ..

    9:23. O ju që besuat, mos u ofroni miqësi (dashuri) prindërve tuaj, as vëllezërve tuaj, nëse ata vlerësojnë mosbesimin kundër besimit. E kush prej jush miqësohet me ta, ata janë mizorë.
    Zonjusha Wordless ( nuk e dija qe ishe femer )

    Hidhu dhe njehere siper dhe zevendeso fjalen miqesi me aleance.
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  16. #13
    Updating.... Maska e Wordless
    Anëtarësuar
    19-06-2002
    Vendndodhja
    Undercover
    Postime
    3,154

    Për: Një shpjegim këtu ju lutem !

    Mund ta verifikosh vetë se çfarë jam Fillove të përdridhesh ?! Tipike e fetarëve kur zihen ngushtë

    p.s

    Edhe sikur ta zëvënësoj fjalën miqsi me aleancë, kuptimi nuk i ndryshon ajetit !!

    Hape krahun se as ti nuk je për këtë punë !!

    Ja po të bëj qefin dhe po e ndryshoj se ai Ahed Sharif qënka kungull nga Arabishtja

    :23. O ju që besuat, mos u ofroni miqsi = ALEANCË (dashuri) prindërve tuaj, as vëllezërve tuaj, nëse ata vlerësojnë mosbesimin kundër besimit. E kush prej jush miqësohet = ALEANCOHET me ta, ata janë mizorë.
    Prap se prap nuk thotë luftojini nëse ju luftojnë ...
    Ky shtet është ky që është sepse qytetarët tanë janë këta që janë !

  17. #14
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anëtarësuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928

    Për: Një shpjegim këtu ju lutem !

    Citim Postuar më parë nga Wordless Lexo Postimin
    Mund ta verifikosh vetë se çfarë jam Fillove të përdridhesh ?! Tipike e fetarëve kur zihen ngushtë

    p.s

    Edhe sikur ta zëvënësoj fjalën miqsi me aleancë, kuptimi nuk i ndryshon ajetit !!

    Hape krahun se as ti nuk je për këtë punë !!

    Ja po të bëj qefin dhe po e ndryshoj se ai Ahed Sharif qënka kungull nga Arabishtja



    Prap se prap nuk thotë luftojini nëse ju luftojnë ...

    Mos e merr per ters , une thjeshte lexova postimin me siper kur dikush te ishte drejtuar si zonjushe dhe nuk pashe reagim prej teje.

    Citim Postuar më parë nga 01029450803 Lexo Postimin
    Flm znj Wordlessi qe na sillni perla te tilla, kaq te mira, qe na japin shkas per refleksjone!!

    P.s Shpjegimi qe dhashe me siper nuk kishte aspak qellimin per te te bindur ty, ishte thjeshte nje shpjegim qe mund ti nevojitet ndonje besimtari musliman.
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  18. #15
    Updating.... Maska e Wordless
    Anëtarësuar
    19-06-2002
    Vendndodhja
    Undercover
    Postime
    3,154

    Për: Një shpjegim këtu ju lutem !

    Citim Postuar më parë nga angmokio Lexo Postimin
    Mos e merr per ters , une thjeshte lexova postimin me siper kur dikush te ishte drejtuar si zonjushe dhe nuk pashe reagim prej teje.
    Nuk ta mora për ters, ta thash që të heqësh kureshtjen.. dhe nuk e kam zakon të reagoj ndaj personave që regjistrohen në forum sa për të bërë lëmsh forumin dhe antarët !!

    P.s Shpjegimi qe dhashe me siper nuk kishte aspak qellimin per te te bindur ty, ishte thjeshte nje shpjegim qe mund ti nevojitet ndonje besimtari musliman.
    Të ka shkuar mundi dëm Me atë shpjegim që i bëre ajetit, ta jap unë me 100% se në vënd që t'i ndihmosh besimtarët do t'i krijosh më shumë konfuzion. E kam fjalën për besimtarë që e vrasin mëndjen dhe i studiojnë ajetet, jo besimtar lopë si puna tënde që i komenton si ta kap rradakja apo e mer shabllon siç ta japin brekshkurtrit
    Ky shtet është ky që është sepse qytetarët tanë janë këta që janë !

  19. #16
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221

    Për: Një shpjegim këtu ju lutem !

    Citim Postuar më parë nga angmokio Lexo Postimin
    Nese babai apo vellai yt te hap lufte per te te vrare cili do jete reagimi yt. Do ti thuash hajde me vrit?
    Nese babai im me hap lufte per te me vrare, vertet qe une duhet te kem bere dicka teper te rende per te merituar dicka te tille!! Pervec kultures islame, veshtire te egzistoje nje kulture tjeter ne te cilen babai te vrase te birin e Allahu vete te keshilloje jo kerkimin e paqtimit midis tyre, por armiqesine deri ne vdekje!! Sipas Allahut, kush i ofron miqesine(aleancen) te jatit apo vellait qe nuk don te jete mysliman, ai eshte mizor!!! Ergo, Allahu ndersyes i urrejtjes ndaj jomyslimaneve!!!
    Llapallapet e dudumave per te zbukuruar kete menxyre, s'pijne uje!!
    Jarigas

  20. Anetarët më poshtë kanë falenderuar jarigas për postimin:

    ane (15-08-2014)

  21. #17
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    25-05-2008
    Postime
    3,745

    Për: Një shpjegim këtu ju lutem !

    Citim Postuar më parë nga jarigas Lexo Postimin
    Nese babai im me hap lufte per te me vrare, vertet qe une duhet te kem bere dicka teper te rende per te merituar dicka te tille!! Pervec kultures islame, veshtire te egzistoje nje kulture tjeter ne te cilen babai te vrase te birin e Allahu vete te keshilloje jo kerkimin e paqtimit midis tyre, por armiqesine deri ne vdekje!! Sipas Allahut, kush i ofron miqesine(aleancen) te jatit apo vellait qe nuk don te jete mysliman, ai eshte mizor!!! Ergo, Allahu ndersyes i urrejtjes ndaj jomyslimaneve!!!
    Llapallapet e dudumave per te zbukuruar kete menxyre, s'pijne uje!!
    Kesaj ne ne Kosove i themi (me falni ne shprehje) "mlo m.u.t me sh.u.rre"
    There is a special place in hell for women who don't help other women.
    Madeleine Albright

  22. #18
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    14-09-2013
    Postime
    58

    Për: Një shpjegim këtu ju lutem !

    Ne kuranin e perkthyer origjinal siç thuhet fjal per fjale,thuhet pikrisht keshtu po e shpall kete fe per njerzit me te pa fe dhe te pa ditur,me vjen keq sa do qe tu vij keq per kete te vertete,e verteta vret por ngelet e vertet,me mir ta dish se mos ta dish ,besimi eshte diçka personal por mvaret edhe tek interpertimi qe ta jep tjetri ,e rensishme eshte qe besojm ne nje zot,e rendesishme eshte qe te mos jesh radikalist dhe te thuash feja ime eshte me e mir se e jotja,nuk ke te drejt te thuash feja ime eshte me e mir se e jotja,nese i jep vetes tedrejt ateher nje keshdh per ty lexues i dashur apo fetar,per ta nda shapin nga sheqeri Lexo Biblen + Kuranin,pse me kuran nuk lejohet ta lexosh Biblen ,te verteten e ka thelbesore se pse sipas kuranit te perkthyer nga ordiner dhe te pa ftyr thuhet se po lexove Biblen ti je duke u lutur duke prediku ne katolicizem,pse u dashka lexu vetem kurani nga se eshte e frikshme ti lexosh dhe te konkluzosht ne dy fet te cilat besojn ne nje zot,une them qe feja sduhet te te ndaloj te lexosh,sepse feja seshte komunizem qe thoshte ky liber apo ai liber jan te ndaluar,kshu e mendoj une.
    Citim Postuar më parë nga angmokio Lexo Postimin
    Ka nje problem ne perkthimin qe i eshte bere kuranit ne gjuhen shqipe. Shume nga fjalet e perdorura ne perkthim ndonjehere dalin nga konteksi dhe japin tjeter menyre interpretimi sikur ky me siper.

    Lexoje perkthimin ne anglisht ;



    Ajeti me siper ka zbritur ne njeren nga luftrat (Hunejn) ndermjet muslimaneve dhe jobesimtareve ku jobesimtaret nuk shfaqen asnje pike meshire ndaj muslimaneve qofte dhe ndaj familjareve te tyre tashme te kthyer ne muslimane. Vetem nje verset me pas flitet pikerisht per kete lufte ku muslimanet fituan edhe pse jobesimtaret ishin shume here me teper ne numer. Pra ketu po flasim per aleance dhe jo per miqesi apo dashuri. Mendoj se eshte llogjike qe ne nje lufte me nje kundershtar te kerkosh te besh aleance qofshin ata edhe prinderit , vellezerit dhe njerezit e tu me te afert.

  23. #19
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anëtarësuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928

    Për: Një shpjegim këtu ju lutem !

    Citim Postuar më parë nga jarigas Lexo Postimin
    Nese babai im me hap lufte per te me vrare, vertet qe une duhet te kem bere dicka teper te rende per te merituar dicka te tille!! Pervec kultures islame, veshtire te egzistoje nje kulture tjeter ne te cilen babai te vrase te birin e Allahu vete te keshilloje jo kerkimin e paqtimit midis tyre, por armiqesine deri ne vdekje!! Sipas Allahut, kush i ofron miqesine(aleancen) te jatit apo vellait qe nuk don te jete mysliman, ai eshte mizor!!! Ergo, Allahu ndersyes i urrejtjes ndaj jomyslimaneve!!!
    Llapallapet e dudumave per te zbukuruar kete menxyre, s'pijne uje!!
    Ty te ka bere babai lanet mor i shkrete prandaj dhe ke vajtur ne itali. Atje doje tu beje modern se nuk e duroje as veten qe ishe rritur ferrave. Si injorant qe je mendove tia nisesh me nderrimin e identitetin fetar.
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  24. #20
    I love god
    Anëtarësuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043

    Për: Një shpjegim këtu ju lutem !

    Citim Postuar më parë nga angmokio Lexo Postimin
    Ty te ka bere babai lanet mor i shkrete prandaj dhe ke vajtur ne itali. Atje doje tu beje modern se nuk e duroje as veten qe ishe rritur ferrave. Si injorant qe je mendove tia nisesh me nderrimin e identitetin fetar.
    pse ofendon zoti moderator?

Faqja 0 prej 6 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •