Close
Faqja 0 prej 18 FillimFillim 1210 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 357
  1. #1
    Ngelem unë! Maska e DI_ANA
    Anëtarësuar
    30-12-2006
    Vendndodhja
    France.
    Postime
    5,874

    Përse dashuria nuk jeton "Përjetësisht"?!

    Perse nuk jeton perjetesisht?!Keto fjale me jane ngulitur ne mendje...
    Nje pyetje naive ne dukje,por qe po te studiohet thelle nuk do te mjaftonin gjithe njerezit e kesaj bote per ta gjetur fillin e saj ne tru!

    Personalisht ndonjehere mendoj se dashuria jeton perjetesisht,por per te mbijetuar e ka nje çmim.Per ne femrat eshte thjesht te ndjekim zemren qe na therret kurse per meshkujt mjafton te nenshtrojne instiktin e tyre...
    Nuk e di,por me duket se qe te gjithe e kemi paguar ose do ta paguajme çmimin e perjetesise.E paguan ti vete,dikush tjeter....me vuajtjet qe heq!
    Tani duhet te harrojme dhe te kujtojme.Te harrojme vuajtjet dhe te kujtojme ditet e bukura qe kemi kaluar.
    Te mendojme per ditet qe do te vijne duke zgjatur duart tona drejt perjetesise.Gjithçka eshte ne doren tone,ne zemrat tona.
    Duhet ti kthehemi botes,shoqerise,dashurise.Duhet te jetojme me siguri te plote dhe me optimizem.

    Dhe ndonjehere mendoj se dashuria nuk jeton perjetesisht por eshte vetem nje iluzion ne mendjen dhe ne endrrat tona!
    Per shume njerez dashuria nuk eshte e perjetshme,dhe per ca te tjere eshte e tille!

    Perse nuk jeton dashuria perjetesisht?
    Cilen mund te quani "dashuri te perjetshme"?

    Respekte
    "Carpe Diem"

  2. #2
    life is a flower Maska e maryp
    Anëtarësuar
    02-05-2006
    Vendndodhja
    ne univers
    Postime
    3,897
    nuk jeton perjetesisht sepse asgje ne kete jete eshte e perjetshme...ndjenjat tona lindin, rriten, modifikohen, ndryshojne ,vdesin.
    ne vete nuk jemi te perjetshem atehere si valle dashuria mund te jete e perjetshme?????
    NESSUNA VITA PUO' DIRSI COMPLETA SENZA UN PIZZICO DI FOLLIA (COELHO)

  3. Anetarët më poshtë kanë falenderuar maryp për postimin:

    {A_N_G_E_L_69} (05-07-2017)

  4. #3
    Ngelem unë! Maska e DI_ANA
    Anëtarësuar
    30-12-2006
    Vendndodhja
    France.
    Postime
    5,874
    Citim Postuar më parë nga maryp Lexo Postimin
    ne vete nuk jemi te perjetshem atehere si valle dashuria mund te jete e perjetshme?????
    Te jete e tille deri ne ditet tona te fundit dhe te jete e tille per brezat qe do leme pas...Te mos vdesi kurre..Te mos kete dhimbje kurre!Kete doja te thoja.

    Respekte
    "Carpe Diem"

  5. #4
    life is a flower Maska e maryp
    Anëtarësuar
    02-05-2006
    Vendndodhja
    ne univers
    Postime
    3,897
    Citim Postuar më parë nga DI_ANA Lexo Postimin
    Te jete e tille deri ne ditet tona te fundit dhe te jete e tille per brezat qe do leme pas...Te mos vdesi kurre..Te mos kete dhimbje kurre!Kete doja te thoja.

    Respekte
    dikush me ka thene '' dashuria eshte dhe vuajtje''
    NESSUNA VITA PUO' DIRSI COMPLETA SENZA UN PIZZICO DI FOLLIA (COELHO)

  6. #5
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar më parë nga maryp Lexo Postimin
    nuk jeton perjetesisht sepse asgje ne kete jete eshte e perjetshme...ndjenjat tona lindin, rriten, modifikohen, ndryshojne ,vdesin.
    ne vete nuk jemi te perjetshem atehere si valle dashuria mund te jete e perjetshme?????
    por mund te jete jetegjate, nese gjendet kombinimi i duhur.

  7. #6
    don't bother me Maska e Apollyon
    Anëtarësuar
    07-11-2007
    Vendndodhja
    periferi
    Postime
    8,589
    Kur e kalon nje fare moshe, ska me ndjenja dashurie.
    Dashurine e perjetojne shume mire adoleshentet, eshte veshtire te ndjesh dashuri kur e kalon nje fare moshe, sado qe te mundohesh..
    There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

  8. #7
    Ngelem unë! Maska e DI_ANA
    Anëtarësuar
    30-12-2006
    Vendndodhja
    France.
    Postime
    5,874
    Citim Postuar më parë nga Apollyon Lexo Postimin
    Kur e kalon nje fare moshe, ska me ndjenja dashurie.
    Dashurine e perjetojne shume mire adoleshentet, eshte veshtire te ndjesh dashuri kur e kalon nje fare moshe, sado qe te mundohesh..

    Per dashuri nuk kane nevoje vetem adoleshentet!Ky eshte mendim i gabuar.
    Dashuria nuk njeh moshe dhe te gjithe kemi nevoje per te!
    Ne adoleshence nuk ka dashuri por "flirt".
    "Carpe Diem"

  9. #8
    life is a flower Maska e maryp
    Anëtarësuar
    02-05-2006
    Vendndodhja
    ne univers
    Postime
    3,897
    Citim Postuar më parë nga xfiles Lexo Postimin
    por mund te jete jetegjate, nese gjendet kombinimi i duhur.
    jane raste te ralla pothuajse inegzistente....dashuria modifikohet nuk eshte gjithmone e njejte...ne te shumten e rasteve njerezit mesohen ti pershtaten njeri-tjetrit...
    por ajo dashuria e zjarrte ajo qe te ben zemren te rrahe si e cmendur, ajo qe te heq llogjiken ajo qe te le pa fryme para njeriut qe don, ajo qe te heq gjumin ajo qe te ben te lumtur, ajo qe te ben te vuash ....ajo egziston...por jo perjetesisht
    NESSUNA VITA PUO' DIRSI COMPLETA SENZA UN PIZZICO DI FOLLIA (COELHO)

  10. #9
    life is a flower Maska e maryp
    Anëtarësuar
    02-05-2006
    Vendndodhja
    ne univers
    Postime
    3,897
    Citim Postuar më parë nga Apollyon Lexo Postimin
    Kur e kalon nje fare moshe, ska me ndjenja dashurie.
    Dashurine e perjetojne shume mire adoleshentet, eshte veshtire te ndjesh dashuri kur e kalon nje fare moshe, sado qe te mundohesh..
    ketu gabohesh...dashurin e ndjen gjithmone por ka nje ndryshim te madh nga ajo dashuria qe provon ne adoleshenze... ne moshen adoleshenciale dashuria eshte kulmi i jetes, per dashurin arrijme te bejme marrezira, kur kalon adoleshencen dashurohesh njesoj, vuan njesoj por nga ana tjeter mendja eshte me e pjekur dhe arrin te llogjikoje me mire..heret a vone e kupton nese gabon apo jo
    NESSUNA VITA PUO' DIRSI COMPLETA SENZA UN PIZZICO DI FOLLIA (COELHO)

  11. #10
    i/e regjistruar Maska e gjashtlisat
    Anëtarësuar
    11-04-2007
    Vendndodhja
    Kosove
    Postime
    77
    Citim Postuar më parë nga DI_ANA Lexo Postimin
    Perse nuk jeton perjetesisht?!

    Perse nuk jeton dashuria perjetesisht?
    Cilen mund te quani "dashuri te perjetshme"?

    Respekte
    Di_ANA!
    Nuk jeton perjetsisht sipas meje sepse ndikohet nga rrethanat dhe rrethi, dhe as jeten se kemi te perjetshme e ku mund ta imagjinojme te perjetshme,per te jetuar gjate dashuria kerkon guxim personal dhe skarifice jo te vogel ...dashurite e medha skane realizim apo e kane fare te shkurt .
    Cilen mund ta quajme "dashuri te perjetshme" ?
    Secila zemer e di cilen dashuri e ka te perjtshme mendoi une ,Ti per veten tende e di qe e ke nje dashuri te perjetshme ,nje fiksim per dike qe e do gjithmone dije vetem Ti! apo thuje hapur eshte qeshtja e juaja . Se besoj te kemi nevoje ta bejme transparente ketu dashurine tone te perjetshme,ekziston dashuria e perjetshme tek secili ndaj dikujt, mund ta kete afer mund mos ta kete afer , ajo eshte ne zemren e secilit nga Ne.E di vete zemra.! Sa ka jetegjatesi dashuria e perjetshme nuk eshte ne doren tone.

    Me respekt
    Diten kur të kam përcjell...shpirtin tim,me Ty...e lashë!

  12. #11
    don't bother me Maska e Apollyon
    Anëtarësuar
    07-11-2007
    Vendndodhja
    periferi
    Postime
    8,589
    Aq shum po flitet forumeve per dashuri, sa tani fjala dashuri eshte kthyer thjeshte ne nje fjale pa vlere.


    Dashuria = pffff
    There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

  13. #12
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar më parë nga maryp Lexo Postimin
    jane raste te ralla pothuajse inegzistente....dashuria modifikohet nuk eshte gjithmone e njejte...ne te shumten e rasteve njerezit mesohen ti pershtaten njeri-tjetrit...
    por ajo dashuria e zjarrte ajo qe te ben zemren te rrahe si e cmendur, ajo qe te heq llogjiken ajo qe te le pa fryme para njeriut qe don, ajo qe te heq gjumin ajo qe te ben te lumtur, ajo qe te ben te vuash ....ajo egziston...por jo perjetesisht
    ok, ai pasioni i fillimit zgjat pak, shume pak, por dashuria zgjat me shume.
    Tani moj vajze, keshtu me kete lloj pesimizmi i bie qe te mos dashurojme me apo te mos lidhemi me asnjeri se nje dite do na zhduket dashuria....
    Kur midis dy njerezve ekziston diçka qe e kalon dashurine per nga madhesia, le te zhduket ai pasioni me kalimin e kohes, por ne fund ajo qe eshte do te mbetet, kenaqesia e te pasurit dike prane, komunikimi, mirkuptimi, respekti, etj etj etj.

  14. #13
    don't bother me Maska e Apollyon
    Anëtarësuar
    07-11-2007
    Vendndodhja
    periferi
    Postime
    8,589
    Citim Postuar më parë nga maryp Lexo Postimin
    ketu gabohesh...dashurin e ndjen gjithmone por ka nje ndryshim te madh nga ajo dashuria qe provon ne adoleshenze... ne moshen adoleshenciale dashuria eshte kulmi i jetes, per dashurin arrijme te bejme marrezira, kur kalon adoleshencen dashurohesh njesoj, vuan njesoj por nga ana tjeter mendja eshte me e pjekur dhe arrin te llogjikoje me mire..heret a vone e kupton nese gabon apo jo
    Me thuaj pak, sa mund te dashuroje nje person qe i ka kaluar 25 vjec e siper? Duke ditur se ka kaluar shum gjera ne jete, gezime edhe zhgenjime nga dashuria, a munded dikush ne kte moshe te ndjeje se cfar eshte dashuria? Te dashuroje apo te flase per dashurine, me duket absurde, ka ikur koha e Hirushes, Bukuroshes se fjetur apo Borbardhes
    Kur e kalon nje fare moshe, edhe ke kaluar cdo gje ne jete, nuk besoj se je ne gjendje te ndjesh dashuri, aq me pak te flasesh per te.
    Qendroni me kembe ne toke, si ne forum, si jashte forumit.. Ska me Bretkose qe kthehet ne Princin e kalter, ska me Liza ne Boten e Cudirave, ska me Babagjysh i Vitit te ri.. tjua leme kalamajve kto endrra, na iku mosha per budallalleqe neve
    There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

  15. #14
    life is a flower Maska e maryp
    Anëtarësuar
    02-05-2006
    Vendndodhja
    ne univers
    Postime
    3,897
    Citim Postuar më parë nga Apollyon Lexo Postimin
    Me thuaj pak, sa mund te dashuroje nje person qe i ka kaluar 25 vjec e siper? Duke ditur se ka kaluar shum gjera ne jete, gezime edhe zhgenjime nga dashuria, a munded dikush ne kte moshe te ndjeje se cfar eshte dashuria? Te dashuroje apo te flase per dashurine, me duket absurde, ka ikur koha e Hirushes, Bukuroshes se fjetur apo Borbardhes
    Kur e kalon nje fare moshe, edhe ke kaluar cdo gje ne jete, nuk besoj se je ne gjendje te ndjesh dashuri, aq me pak te flasesh per te.
    Qendroni me kembe ne toke, si ne forum, si jashte forumit.. Ska me Bretkose qe kthehet ne Princin e kalter, ska me Liza ne Boten e Cudirave, ska me Babagjysh i Vitit te ri.. tjua leme kalamajve kto endrra, na iku mosha per budallalleqe neve
    pse çuni ka nje limit moshe per te dashuruar, pas 25 vjecesh nuk dashurohet me...
    ndjenjat nuk kane kufinje...
    jam dakort me ty qe hirushja, borbardha apo princi i kalter nuk egzistoje, por si mund te thuash qe njeriu kurr rritet nuk dashurohet me...cfardo te ndodhi ne jete ndjenjat nuk i komandojme dot.. do te dale gjithmone dikush qe do ne e bej zemren te rrah...ty me sa shoh nuk te ka ndodhur akoma...prite se heret a vone te takon dhe ty radha
    NESSUNA VITA PUO' DIRSI COMPLETA SENZA UN PIZZICO DI FOLLIA (COELHO)

  16. #15
    life is a flower Maska e maryp
    Anëtarësuar
    02-05-2006
    Vendndodhja
    ne univers
    Postime
    3,897
    Citim Postuar më parë nga xfiles Lexo Postimin
    ok, ai pasioni i fillimit zgjat pak, shume pak, por dashuria zgjat me shume.
    Tani moj vajze, keshtu me kete lloj pesimizmi i bie qe te mos dashurojme me apo te mos lidhemi me asnjeri se nje dite do na zhduket dashuria....
    Kur midis dy njerezve ekziston diçka qe e kalon dashurine per nga madhesia, le te zhduket ai pasioni me kalimin e kohes, por ne fund ajo qe eshte do te mbetet, kenaqesia e te pasurit dike prane, komunikimi, mirkuptimi, respekti, etj etj etj.
    por nuk ka me dashuri te perjetshme...mund ti japim cfare emri te duam por jo dashuri
    NESSUNA VITA PUO' DIRSI COMPLETA SENZA UN PIZZICO DI FOLLIA (COELHO)

  17. #16
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar më parë nga maryp Lexo Postimin
    por nuk ka me dashuri te perjetshme...mund ti japim cfare emri te duam por jo dashuri
    mire pra, ngelim beqar perjetesisht.
    Do vije koha kur do te rrahe dhe ty zemra perseri .

  18. #17
    Wilma Maska e xhuliana
    Anëtarësuar
    15-12-2006
    Vendndodhja
    Emilia-Romagna
    Postime
    824
    Pyetje e veshtire kjo per tu pergjigjur.....

    Tani per tani nuk kam pergjigje.....kur te jem ne moshen 40 vjecare mbasi ti kem te gjitha te dhenat e duhura do tju jap pergjigje....
    te persh DIana!

    Apollyon po more nuk paska me dashuri pas moshes 25 vjecare, po kjo moshe eshte kulmi i rinise....!!!
    La Lussuria, La Superbia e L'Avarizia ostacolano il Pentimento

  19. #18
    Refik....Long Mishi Maska e I_CuDiTuRi
    Anëtarësuar
    04-04-2008
    Vendndodhja
    Te burgu 317
    Postime
    42
    Dashuria e perjeteshme....
    Nuk besoj ne dashuri te perjeteshme ...............

  20. #19
    i/e regjistruar Maska e xhori
    Anëtarësuar
    25-12-2006
    Vendndodhja
    MARCHE
    Postime
    1,518
    sepse ashtu si lind edhe fillon e zbehet me kalimin e kohes, derisa shuhet,
    vetem per skuadren e zemres nuk shuhet kurre, si ka mundesi?
    jeshét prèmè ne aliarèm
    jeshèm more jeshèm
    po drita skeshèm

  21. #20
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Puna eshte se dashuria ne fillim nga dikush, ndonje perdor shkrepse, ndonje perdor çakmak, ndonje tjeter perdor akoma menyren e vjeter me gure me xixa, por njehere qe kjo dashuri ndizet ashtu si zjarri do ushqyer. Ushqimi eshte dashuria reciproke.
    E besoj qe dashuria nuk jeton perjet, po nomrale se njeriu ka kufi, sado mundohet ta mbaje zjarrin ndezur per dike, po nuk gjeti mbeshtetje zjarri do fiket dhe ai/ajo do perpiqet te ndeze nje zjarr te ri aty ku shpreson se do gjeje material te djegshem me bollek.
    Nese ka dashuri dhe vullnet te mire nga te dyja palet nuk shoh pse dashuria te jete te pakten jo e perjetshme po te jetoje aq sa jetojme ne.

    Qenkemi ne rregull ne keshtu, i bie qe patjeter duhet ti nderrojme nga 20 dashuri gjate jetes se dashuria nuk eshte e perjetshme. Ta zeme se zgjat max 3 vjet aq partnere i bie te nderrojme.

Faqja 0 prej 18 FillimFillim 1210 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •