Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 28
  1. #1
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671

    A është shqip fjala Dushman?

    Në turqisht Dushman i thonë armikut. Por në kohën e Skenderbeut një princ shqiptar kishte këtë mbiemër, Lekë Dushmani.

    Në atë kohë sundimi turk në Europë ishte në fillimet e tij, dhe Turqia ende nuk kishte arritur të impononte mbiemra turkë tek shqiptarët, aq më pak te një feudal i krishter.

    Nga rrjedh kjo fjalë?

  2. #2
    biotech Maska e Atheist
    Anëtarësuar
    12-05-2002
    Vendndodhja
    në mal
    Postime
    141
    Nga persishtja. Po varet nga është marrë shkrimi dhe të jetë përdorur thjesht si epitet në shkrim dhe mbiemri i tij të ketë qenë tjetër. Si me thënë psh. Gjergj Hajvani a diçka e tillë.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Atheist : 14-04-2008 më 07:03
    Një shëtitje e rastit në pavijonin e të çmendurve tregon se besimi nuk provon kurrgjë — Fridrih Niçe

  3. #3
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Nga persishtja. Po varet nga është marrë shkrimi dhe të jetë përdorur thjesht si epitet në shkrim dhe mbiemri i tij të ketë qenë tjetër. Si me thënë psh. Gjergj Hajvani a diçka e tillë.
    Tek Marin Barleti nuk gjeta askund mbiemrin Dushmani (shikova tek tregonjësi alfabetik),

    Por në përgjithësi, shpesh kam hasur këtë emër, dhe si familje njihet me këtë mbiemër.

    Kuvendi i fisnikëve shqiptarë u mbajt më 2 mars 1444 në Katedralen e Shën Kollit në Lezhë. Në të morën pjesë udhëheqës të kryengritjeve të mëparshme antiosmane, si dhe pjesëtarë të tjerë të aristokracisë shqiptare. Midis tyre ishin: Skënderbeu, Gjergj Arianiti, Andre Topia (bashkë me dy djemtë, Kominin e Muzakën dhe të nipin Tanushin), Gjergj Stres Balsha, Nikollë e Pal Dukagjini, Pjetër Spani (bashkë me katër djemtë, Aleksin, Bozhidarin, Vruon dhe Mirkon), Lekë Zaharia, Teodor Muzaka i Riu (dhe pjesëtarë të tjerë të kësaj familjeje), Zahari Gropa, Lekë Dushmani bashkë me Pjetrin e fisnikë të tjerë fqinjë me ta, Stefan Gjurashi (Cërnojeviçi bashkë me bijtë e tij, Gjergjin e Gjonin) etj.
    http://105live.vaticanradio.org/alb/...o.asp?c=190252

    E para herë që e bën Lekë Dukagjinin protagonist të një ngjarjeje me vlerë për kronikanët, ishte një histori rivaliteti. Lekë Dukagjini dhe Lekë Zaharia. Mes tyre Jerina Dushmani. Gruaja, me bukurinë e saj, i ka ngasur dy princërit e rinj të cilët janë sulur t’i kërkojnë dorën.
    http://www.forumilir.com/viewtopic.p...4db359298e148a

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e ikthus
    Anëtarësuar
    07-02-2008
    Postime
    146
    Attic Ionic\ancient greek:

    DUSMENIS, armik

    persa mund te te sherbeje.

  5. #5
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Si duket qenka një emër që ka mbetur nga pagëzimi në kishat bizantine.

  6. #6
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Ne fakt une mendoj se eshte forme e mbiemerformimit nga titulli [Dux] ne thirrjen Duksmani, me rrafshim ne Dushmani.
    Prapashtesa e [duks] ne trajten ~mani eshte shume e perhapur ne gjuhen shqipe te mbiemer formimi i kesaj natyre.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Baptist : 12-12-2008 më 20:33
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  7. #7
    Ernst Kaltenbrunner Maska e Bizantin
    Anëtarësuar
    26-01-2008
    Vendndodhja
    Swabia
    Postime
    670
    Citim Postuar më parë nga Baptist Lexo Postimin
    Ne fakt une mendoj se eshte forme e mbiemerformimit nga titulli [Dux] ne thirrjen Duksmani, me rrafshim ne Dushmani.
    Prapashtesa e [duks] ne trajten ~mani eshte shume e perhapur ne gjuhen shqipe te mbiemer formimi i kesaj natyre.
    Një herë që pajtohem plotësisht me mendimin tënd.
    Slagt ham! Kristenmands sønn har dåret. Dovregubbens veneste mø.

    Gott mit Uns

  8. #8
    Citim Postuar më parë nga alibaba Lexo Postimin
    Në turqisht Dushman i thonë armikut. Por në kohën e Skenderbeut një princ shqiptar kishte këtë mbiemër, Lekë Dushmani.

    Në atë kohë sundimi turk në Europë ishte në fillimet e tij, dhe Turqia ende nuk kishte arritur të impononte mbiemra turkë tek shqiptarët, aq më pak te një feudal i krishter.

    Nga rrjedh kjo fjalë?
    Me sa di une eshte Turqisht , normal qe do ket pasur ate mbiemer , nga Turqit kemi qen te pushtuar ne ate kohe .....

    Se di mbase ka prejardhje tjeter , mbase gabohem ....

  9. #9
    Citim Postuar më parë nga Arben-30 Lexo Postimin
    Me sa di une eshte Turqisht , normal qe do ket pasur ate mbiemer , nga Turqit kemi qen te pushtuar ne ate kohe .....

    Se di mbase ka prejardhje tjeter , mbase gabohem ....
    I joti, eshte konkluzion gabim.. Si ne shumicen e fjaleve me tingellim turko-persian, ne gjuhen shqipe, ato nuk jane huazime mesjetare, por fjale te lashta pellazgjike, qe gjenden ne gjuhen atikase mbi 2500 vjete me pare. Kete fjale (si dhe shume te tjera) " cuditerisht" ruhen akoma si relike te vjetra, ne trupin e shqipes:



    Keto fjale deshmojne levizjet e popujve pellazgjike neper Euro-Azi.
    e verteta dhe e drejta jane miq me te mire se edhe vete Platoni, miku im

  10. #10
    Citim Postuar më parë nga dias10 Lexo Postimin
    I joti, eshte konkluzion gabim.. Si ne shumicen e fjaleve me tingellim turko-persian, ne gjuhen shqipe, ato nuk jane huazime mesjetare, por fjale te lashta pellazgjike, qe gjenden ne gjuhen atikase mbi 2500 vjete me pare. Kete fjale (si dhe shume te tjera) " cuditerisht" ruhen akoma si relike te vjetra, ne trupin e shqipes:



    Keto fjale deshmojne levizjet e popujve pellazgjike neper Euro-Azi.
    Kjo eshte nje fjale 100 % ""greqisht""(dmth shqip):

    1.dush=me dash=te duash
    2. menia=mëria(gegerisht=mënia)

    kuptimi: dusmenia=duashmëria=mosdashja=qe nuk e do~armiku

    e verteta dhe e drejta jane miq me te mire se edhe vete Platoni, miku im

  11. #11
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    E ke kalle!
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  12. #12
    Citim Postuar më parë nga dias10 Lexo Postimin
    Kjo eshte nje fjale 100 % ""greqisht""(dmth shqip)
    Amennnnnnnnnnnnnnnnnn !!!


    Cfar do te thush me kete
    ""greqisht""(dmth shqip)
    ti ?

    Po mir more ,qenka persisht ,po ti ke ber searche ne Fjalor : Anglisht -Shqip ?!

    Nejse ,,,gjithsesi flm per kohen bye !!

  13. #13
    Citim Postuar më parë nga Arben-30
    Se di mbase ka prejardhje tjeter , mbase gabohem ....
    Citim Postuar më parë nga dias10
    I joti, eshte konkluzion gabim..
    Ku e shef konkluzionin ti aty mer amon , ishte thjesht nje mendim .

  14. #14
    Prenku i Dalmatëve
    Anëtarësuar
    12-12-2008
    Vendndodhja
    Në dritën fosforike që lëshojnë varrezat gjatë natës
    Postime
    1,008
    Me sa di une eshte Turqisht , normal qe do ket pasur ate mbiemer , nga Turqit kemi qen te pushtuar ne ate kohe .....
    Normale të duket ty, kur nuk gjeje dot shqiptar me emër turk, ti thua se e paska pasur mbiemrin turqisht ai bandilli që jetonte mes bjeshkëve?

  15. #15
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Citim Postuar më parë nga Arben-30 Lexo Postimin
    Amennnnnnnnnnnnnnnnnn !!!


    Cfar do te thush me kete ti ?

    Po mir more ,qenka persisht ,po ti ke ber searche ne Fjalor : Anglisht -Shqip ?!

    Nejse ,,,gjithsesi flm per kohen bye !!
    i fut hundet kot ne temat qe nuk merr vesh.


    lere fjalen dushman se e spjegoi perkryer dias10 por shih njehere aty me bold....search

  16. #16
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga Arben-30 Lexo Postimin
    Amennnnnnnnnnnnnnnnnn !!!


    Cfar do te thush me kete ti ?

    Po mir more ,qenka persisht ,po ti ke ber searche ne Fjalor : Anglisht -Shqip ?!

    Nejse ,,,gjithsesi flm per kohen bye !!
    Kurse une po mendoja ne faktin se mbiemri/thirrja Dushmani ekziston para ardhjes se turqve dhe se nuk mund te kete kuptimin qe ka ne gjuhet lindore e as te jete e njejta fjale burimore.

    Megjithese per vet fjalen lindore dusman nuk thash asgje; Kuptimi i saj armik, nuk lidhet me thirrjen shqipe Dushmani madje as me mbiemrin Dushani qe jane forma shqipe mbiemrformuese te titullit thirres: Duke; Duks, sepse kuptimi armik nuk gjuhen shqipe nuk mund te nxirret nga Dashi, dhe kjo fjale mes tjerash jam 100% se nuk mund te atestohet as ne persishte para pushtimit te Lekes dhe kultit te tij te dashit ne ate mbreteri. -Te ne, emri i dashit ka pershkruar dashni, si force atrakcioni per takim mes dy personave, tek te tjeret ka simbolizuar kundershtine; oponencen. Por jo para ardhjes se Lekes; kultit te dashit, dhe vet fjales shqipe 'dash' ne Persi.

    Qe do te thote se edhe fjala 'dushman' etimologjkisht buron nga rrenja shqipe, por jo edhe kuptimi origjinor qe ajo fitoi ne ate gjuhe. Pasi qe kuptimi i kesaj fjale ne gjuhen shqipe qe nga parahistoria gjindet ne rrenjen 'mik' prej se ciles e kunderta e saj semantike nxirret me formen 'amik' por meqenese kjo forme negacioni me kohe u be ambige, u riqartesua ne formen e re 'a-ne-mik', per te dhene anmik = dushman, pasi qe "a" ne shume raste kishte fituar edhe semantiken pohore.
    Pra me vone kemi: "a" ne kuptimin pohues: 'eshte'; dhe "a" (e shkurter) ne kuptimin: kontestues; qe e ve ne pyetje rrenjen kuptimit te fjales qe e pason.

    (Perpos kesaj, popujt aziatik gjithe Duket perendimor i konsideronin armiq per shkak te kryqezatave qindra vjecare ashtu-keshtu! Andaj edhe nese deshmohet se kjo fjale as ne turqishte nuk eshte me origjine perse e rrjedhur nga leksema e vjeter shqipe nga periudha e Lekes, - serish sinonimi Douks si 'armik' per popujt lindor perfshire me vone edhe turqit del se eshte nocion i nxjerrur nga gjuha perendimore me saktesisht nga rrenja e fjales shqipe Duksh, qe shenjonte Pris ose Princ, ose me saktesisht Perfaqsues, legjitim te pales se mbreterive perendimore).

    ********

    Ne i leme anash disa gjera me rendesi te jashtazakonshme per historine tone, e sidomos fjale qe kane depertuar permes arianizmit qe ngaterrohen me periudhen se depertimeve sllave, dhe ua leme si placke cakejve sllav te historise, sic kemi rastin edhe me mbiemrin Nemanja te se njejtes periudhe, e qe eshte tipike ariane e shqiperuar, qe ne fjalorin tone ipte kuptimin alternativ te nocionit Draguja, e qe nuk ka kurrfare lidhje me sllavishten.

    Nemanja nuk eshte mbiemer sllav por Arianianizem i gjuhes shqipe. Te cilin cakejte e historise duke shfrytezuar mjegullen e krijuar nga nderhyrja tinezare sllave ne region u pervetesua nga akademia serbe per ti krijuar vetes nje histori qe nuk ekziston.

    Pavaresisht faktit se Nemanja eshte morfe shqipe e huazimit arian nga Neman, [ose burimisht: Heman ( H shkruhet si N ne tabelat e drurit per t'iu shmangur shlyerjes natyrale te vizave horizontale, qe te mos dhuroje dy I I ne vend te H origjinale ne dru ) ] dhe se kjo fjale nuk e ka absolutisht asnje kuptim, as lidhje me gjuhet sllave, ndersa vet fjala ka hyre ne sllavishte permes shqipes, ne kontekst negativ.

    Eshte nje pretendim qe sllavet vetem mund ta deshirojne por ne asnje menyre dhe as ne enderr -qe ta deshmojne. N[H]eman, [H(ei)man] e Neiman eshte thjeshte nje fjale e periudhes se arianizmit e adoptuar ne fjalorin tone, sepse serbet ashtu keshtu per Niman perdorin fjalen shqipe Drag\an, ne kontekst pozitiv. Pra as fjala "neman" as fjala "dragan" nuk jane shprehje sllave pavaresisht se dikur vone ato depertuan edhe ne fjalorin e tyre.

    b.b. Troy III p.a.e.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Baptist : 15-12-2008 më 15:47 Arsyeja: per ndarje tematike
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  17. #17
    Citim Postuar më parë nga Bashkim_Lecka Lexo Postimin
    i fut hundet kot ne temat qe nuk merr vesh.


    lere fjalen dushman se e spjegoi perkryer dias10 por shih njehere aty me bold....search
    I nderuar une dhash nje mendim, dhe ne fund .Theksova Mbase jam gabim

    Kurse juve u leshuat sikur ju "vrava" avash mer se nje mendim thash ,
    Shtet Demokratik Shqiperia , apo akoma se keni mar vesh .


    Ok po ju le me "Dushmanin" nxirini fundin .

    bb

  18. #18
    Citim Postuar më parë nga Testim Lexo Postimin
    Normale të duket ty, kur nuk gjeje dot shqiptar me emër turk, ti thua se e paska pasur mbiemrin turqisht ai bandilli që jetonte mes bjeshkëve?
    Testim
    i/e regjistruar

    Anëtarësuar: 13-12-2008
    Postime: 3
    Mire se erdhe ne Forumin Shqipetar ,

    Bravo ja more doren shpejt , se me sa mbaj mend me eshte dashur kohe ,te mesohesha .lool

  19. #19
    Orthodhoks Maska e ilia spiro
    Anëtarësuar
    02-02-2009
    Postime
    3,453
    Postimet në Bllog
    1
    Dushman-me duket se eshte turqisht, sic jane edhe fjale te tjera si: dyqan, etj.
    pershendetje!

  20. #20
    Prenku i Dalmatëve
    Anëtarësuar
    12-12-2008
    Vendndodhja
    Në dritën fosforike që lëshojnë varrezat gjatë natës
    Postime
    1,008
    Dushman-me duket se eshte turqisht, sic jane edhe fjale te tjera si: dyqan, etj.
    pershendetje!
    Është thënë që në postimin e parë:

    Në turqisht Dushman i thonë armikut.
    Çfarë nevoje pate t'a përsëritësh?
    -----------------------------------------------------------------------------------------------------

    Fjala dushman në kuptimin armik, gjendet edhe tek gjuhët tjera ballkanike, edhe në rumanisht. Por mos të harrojmë që turqishtja është një gjuhë altaike me përplot fjalë shqipe, sllave, greke, persiane, arabe etj

    E tha njëherë Ikthus që është fjalë e lashtë nha dialekti jonik.

    Ju kisha lut mos na e ktheni temën prapa, janë disa gjëra që thuhen njëherë, edhe merret vesh ajo punë.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. E kujt ishte Kosova para 115 vitesh?
    Nga Brari në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 12-02-2004, 15:21

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •