Close
Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 79
  1. #41
    i/e regjistruar Maska e buja_20
    Anëtarësuar
    13-03-2009
    Postime
    263
    Citim Postuar më parë nga torrkerry Lexo Postimin
    Buja 20: Ke shkruar:
    Fryma e Shenjte na bind per mekat, drejtesi, gjykim.
    Ja cfare tha vet Krishti per Frymen e Shenjte:
    Dhe kur të ketë ardhur, ai do ta bindë botën për mëkat, për drejtësi dhe për gjykim. Gjoni 16:8

    Për mëkat, sepse nuk besojnë në mua; (Gjoni 16:9)
    për drejtësi, sepse unë po shkoj tek Ati dhe nuk do të më shihni më; (Gjoni 16:10)
    për gjykim, sepse princi i kësaj bote është gjykuar. (Gjoni 16:11)

    pa kesaj ka edhe dicka qe lidhet me pyetjen time..

    Kam edhe shumë gjëra të tjera për t'ju thënë, por ato ende ju nuk mund t'i mbani. (Gjoni 16:12)

    Por, kur të vijë ai, Fryma e së vërtetës, ai do t'ju prijë në çdo të vërtetë, sepse ai nuk do të flasë nga vetja, por do të thotë gjitha ato gjëra që ka dëgjuar dhe do t'ju kumtojë gjërat që do vijnë. (Gjoni 16:13)"

    Mire, fillon te kuptosh: Nje shenje tjeter e ekzperiences se Shpirtit eshte qe shpirti yne e dallona ate qe perputhet me kete ekzperience, dhe ate qe e kundershton kete ekzperience.
    Lexo ne kete menyre fjalet e Krishtit e do t'ikuptosh me mire.



    Ke shkruar edhe:
    së pari deshta të them dicka reth asaj kur tho Jezusi a.s. per frymen..Jezusi a.s. thot shum her Ai, Ai, Ai
    ai do ta bindë botën për mëkat ...Por, kur të vijë ai...sepse ai nuk do të flasë nga vetja...Ai do të më përlëvdojë

    per Ai une kuptoj se do te vi dikush e jo dicka!! pra fryma nuk eshte dikush por eshte dicka qe ju nuk shihni dhe qe nuk mundeni ta pershkruani se si eshte..edhe sibmas besimit krishter secili krishter e ka frymen e shenjt ne trup..prap nuk eshte Ai sepse Ai eshte vetëm një e jo me shume
    Ai do të më përlëvdojë.


    Nuk ka nje problem per Ai> Dhjata e re, nga e cila ti kopjon, çuditemerisht perkthen PNEUMA, me "fryma e shenjte" - gjeni femeror - e pastaj vazhdon me Ai - gjeni mashkullor. Ne biblen e Atit Felipaj ka Shpirti i Shenjt (gjeni mashkullor), personi i trete i Trinise (Personi-mashkullor), dhe Ai...
    Por, Buja 20, nuk eshte ky ngaterrim i vogel qe te krijon remujen ne mendjen, por diçka tjeter.
    Ti nuk beson ne Shpirtin e Zotit, e sepse besimi eshte nje menyre per t'i njohur gjera te padukshme, se bashku me Shpirtin e Zotit ti nuk njeh edhe shume gjera te tjerat lidhur me kete.
    .

    Je i mrekullueshem kur flet per kuranin, por nje katastrofe kur preteendon te interpretosh Biblen. Arsyeja e ke ne nje resht e Shen Gjonit qe ke kopjuar. Nuk e ke Shpirtin e Zotit ne ty.
    Ai neve na frymezon gjera te ndryshme, ndoshta me te verteta, ndoshta sepse ka gjithmone nevoje per nje verifikim te pervujte

    ZOTI ESHTE GJITHMONE ZOTI E UNE DHE TI GJITHMONE NJEREZ, DHE ZOTI NUK KAPET KURRE KREJT; FJALET E TIJ TE SHPALLUR PER MILIARDE NJEREZISH E JO VETEM PER MUA E PER TY, DO TE KENE GJITHMONE DICKA TE MISTERSHME, TE PAKAPSHME...NJE SIGURI NE KETO GJERA JANE NE KUNDERSHTIM ME ESENCEN E FESE: NENSHTRIMIN TON NDAJ ZOTIT. nJE NENSHTRIM I TILLE NENKUPTON QE TA PRANOJME MISTERIN, POR NESE PRETENDOJME SE DIME GJITHCKA, JEMI SI AI, E CDO NENSHTRIM ZHDUKET.

    Tani te pershendes. Do te takohemi perseri neser.
    Mire, fillon te kuptosh: Nje shenje tjeter e ekzperiences se Shpirtit eshte qe shpirti yne e dallona ate qe perputhet me kete ekzperience, dhe ate qe e kundershton kete ekzperience.
    Lexo ne kete menyre fjalet e Krishtit e do t'ikuptosh me mire.
    fjalet e krishtit thonë që aj nuk i ka thënë të gjith fjalët e pyetja pra që nuk jeni në gjëndje ti përgjigjeni është cilat janë fjalët e mbertura fjalët tjera që duhet ti dini ju që Jezusi nuk i ka thënë?? Jezusi a.s. ka folur me fjalë dhe fjalët e tij jan shënuar edhe aj thot¨që ende fjal ka për ti thënë po ato nuk mund ti mbani por kur të vi njüe tjeter do ti vazhdoj ato fjal dhe do ti thot krejt...nuk ka te bej me frymen e shenjt...e nese paska pun me frymen e shenjt ku jan pra fjalet e frymes se shenjtë?

    Kam edhe shumë gjëra të tjera për t'ju thënë, por ato ende ju nuk mund t'i mbani. (Gjoni 16:12)

    Por, kur të vijë ai, Fryma e së vërtetës, ai do t'ju prijë në çdo të vërtetë, sepse ai nuk do të flasë nga vetja, por do të thotë gjitha ato gjëra që ka dëgjuar dhe do t'ju kumtojë gjërat që do vijnë. (Gjoni 16:13)"


    Nuk ka nje problem per Ai> Dhjata e re, nga e cila ti kopjon, çuditemerisht perkthen PNEUMA, me "fryma e shenjte" - gjeni femeror - e pastaj vazhdon me Ai - gjeni mashkullor. Ne biblen e Atit Felipaj ka Shpirti i Shenjt (gjeni mashkullor), personi i trete i Trinise (Personi-mashkullor), dhe Ai...
    Por, Buja 20, nuk eshte ky ngaterrim i vogel qe te krijon remujen ne mendjen, por diçka tjeter.
    Ti nuk beson ne Shpirtin e Zotit, e sepse besimi eshte nje menyre per t'i njohur gjera te padukshme, se bashku me Shpirtin e Zotit ti nuk njeh edhe shume gjera te tjerat lidhur me kete..
    nese Ai eshte Personi i tret i trinis ateher edhe Ai eshte Zot sipas besimit tuaj..por puna eshte ..
    sepse ai nuk do të flasë nga vetja
    thua Zoti nuk flet nga vetja??? Zoti nuk ndegjoon prej dikujt dhe nuk i thot fjalet e tjeter kujt por i thot fjalet e tij dhe nuk ka nevoj te dergohet prej dikujt ose ti tho fjalet qe i ka ndegjuar....
    sa i perket asaj qe po e perserit prap se une nuk i besoj shpirtit te Zotit kete ta tregova se si eshte puna..edhe gjerat e padukshme jan per mua engjujt xhinët shejtani gazra te ndryshem erna te ndryshme qe mar er me hund por nuk i shoh pra te gjitha gjerat qe i krijoi Zoti dhe që nuk më dha mundësi ti shoh por nuk besoj se ka dalur dicka prej Zotit Bir apo shpirt i shenjt kete e tregova te postimi tjeter..kjo eshte ajo qe e them në secilin namaz 5 her ne dit..

    112. Ihlas
    1. Thuaj: Ai, All-llahu është Një!
    2. All-llahu është Ai që çdo krijesë i drejtohet (i mbështetet) për çdo nevojë.
    3. As s'ka lindur kë, as nuk është i lindur.
    4. Dhe Atij askush nuk i është i barabartë.


    pra eshte mëkat i madh të besosh që diçka paska lind ose paska dal prej Zotit dhe është bërë një person i njejt me Zotin..

    ZOTI ESHTE GJITHMONE ZOTI E UNE DHE TI GJITHMONE NJEREZ
    po normal që Zoti është gjithmon Zot e nuk ka nevoj të bëhet njeri ose të vi si njeri në tok..e ju besoni se Jezusi a.s. ka qen edhe njeri edhe Zot..

  2. #42
    i/e regjistruar Maska e buja_20
    Anëtarësuar
    13-03-2009
    Postime
    263
    Citim Postuar më parë nga Peniel Lexo Postimin
    buja_20

    Nuk e kuptoj ende se ku do të dalësh me gjithë këtë bisedë që ke hapur. Personalisht të kam dhënë një përgjigje sa më të hollësishme dhe të kuptueshme besoj. Ti në çdo postim shkruan: 'unë nuk mund ta pranoj këtë', 'unë nuk mund ta besoj këtë' etj.

    Besimi i krishterë ky është. Nuk mund të jetë diçka tjetër sipas mendjes apo dëshirës së çdo njeriu. Nëse ti nuk bindesh ky është problemi yt. Nëse kërkon të mësosh më tepër lidhur me veprimtarinë e Frymës së Shenjtë, hap një Dhiatë të Re dhe lexo. Aty ke shumë për të mësuar. Nëse nuk interesohesh për këtë dhe thjesht je duke kërkuar një përgjigje konkrete, është e mira të bësh edhe pyetje konkrete. Ti ke marrë përgjigje për çdo pyetje që ke ngritur dhe përsëri nuk të mbushet mendja.

    Perëndia nuk mund të kufizohet, po ashtu edhe Fryma që ka dalë prej Tij. Perëndia nuk është njeri i cili është i kufizuar. Perëndia mund të gjendet në një vend por mund të gjendet edhe në disa vende njëkohësisht. Megjithatë kjo është tjetër temë dhe një temë goxha e gjatë që nuk ka edhe shumë lidhje me këtë temë.

    Nën Hirin e Tij,

    ns
    Nuk e kuptoj ende se ku do të dalësh me gjithë këtë bisedë që ke hapur. Personalisht të kam dhënë një përgjigje sa më të hollësishme dhe të kuptueshme besoj. Ti në çdo postim shkruan: 'unë nuk mund ta pranoj këtë', 'unë nuk mund ta besoj këtë' etj.
    vetëm njehere ke shkruar reth kesaj pyetje dhe ke thënë..


    Të krishterët dinë shumë gjëra për të ardhmen dhe shumica e këtyre zbulimeve vijnë nga Fjala e Perëndisë që është Bibla. Bibla është e mbushur plot me profeci që kanë lidhje me të ardhmen. Jo çdo njeri ka aftësinë të interpretojë këto profeci. Këtë mund ta bëjnë vetëm të krishterët e vërtetë. Fjala është e Perëndisë dhe si e tillë vetëm Perëndia mund të sqarojë misteret që fshihen pas fjalëve profetike. Dhe këtë Ai e bën nëpërmjet Frymës së Shenjtë që jeton në çdo të krishterë të vërtetë.
    çfar shkruan në bibel..?? në bibel jan te shenuara gjerat qe u shkruajten para ardhjes se Jezusit a.s. dhe ka gjëra që kan ndodhur ne kohen e Jezusit dhe jan fjalët e Jezusit a.s. pra ata gjëra që i shihni sot në Bibel jan vetem gjerat qe ua ka thene Jezusi a.s. e ai tha se ka edhe shum gjera per tju thënë e ato gjerat qe tha do tju tregoj nje tjeter nuk jan ne bibel e i vetmi që ka ardhur pas Jezusit a.s. edhe që ka treguar shumë gjëra për të ardhmen kush ka qenë ...Muhamedi a.s. ka qenë ai që u tregoi shumë gjëra për të ardhmen dhe u tregoi shenjat se kur eshte afer dia e gjykimit pra tregoi shum shum gjera i kemi te shenuara neüer hadithe edhe ne Kuran Allahu na tregon shum gjera per te ardhmen...
    ju thoni se ne bibel ka gjera qe do te ndodhin ne te ardhmen..jam edhe une dakord nese ka skam asgje kunder..por ata qe jan nuk jan ato qe tha Jezusi a.s. sepse bibla eshte shkruar sic thash para Jezusit dhjatra e vjeter ..dhjatra e vjeter pra ka qen edhe para se te vi Jezusi a.s...e dhjatra e ne dhjatren e re fjalet e Jezusit a.s. dhe gjerat qe ndodhen ne kohën e tij..e pas Jezusit ..nuk ka ardhur askush tjeter te tregoj dicka per te ardhmen ashtu sic premoti Jezusi a.s.

    Perëndia nuk mund të kufizohet, po ashtu edhe Fryma që ka dalë prej Tij. Perëndia nuk është njeri i cili është i kufizuar. Perëndia mund të gjendet në një vend por mund të gjendet edhe në disa vende njëkohësisht.
    Perëndia mund të gjendet edhe në disa vende? por pse Jezusi a.s. sipas bibles shum her i drejton syt ne qiell dhe thot Ati im qe je ne qiell ose perendia im?.. nejse une e respektoj besimin tuaj por jam vetem nje besimtar qe kam ndjenja edhe per te tjeret njerez te fejave tjera..dhe nuk dua sic kam thene edhe ne postime tjera te ofendoj fene tuaj por vetem dua te u tregoj se ka ardhur edhe nje Profet tjeter pas Jezusit a.s. që i jane derguar fjalet e Zotit ne zemren e tij ai ka qen analfabet ai nuk i ka njohur fetë tjera dhe cka u ka thene shokeve ose njerezve qe kan pasur besim ne te ata e kan shenuar edhe ate qe kan shenuar sot quhet Kuran..ne ate Kuranin ka shum gjera qe jan ne kundershtim me besimit tuaj edhe qe tregojn se ju beni shum mekate dhe e beni nje mekat qe Zoti nuk e fal nese vdisni me ate..ajo eshte Shirku ti besh Zotit shok..edhe besimi juaj qe thot se Zoti perbehet prej tre persona por eshte nje per ne ai eshte ti bwesh Zotit shok sepse ..biri eshte Zot shpirti i shenjt eshte Zot edhe Ati eshte zot..keta jan te tre persona qe jan te tret te gjithdijshem te gjithfuqishem edhe te pavdekshem e keta nuk mundet te jen nje pra....ju nuk e pranoni Kuranin eshte puna juj por vetem e kam per detyr te ju tregoj se kURANI ESHTE I VERTET DHE SE DUHET ME KUJDES TA LEXONI..

  3. #43
    i/e regjistruar Maska e daniel00
    Anëtarësuar
    05-06-2004
    Vendndodhja
    tr
    Postime
    2,836
    Hajde Buja , forca , tregoje sa e vertete eshte Bibla kur flet per debatet se nuk me besojne e kujtojne se po kerkon keshilla ti

  4. #44
    Shtegtari! Maska e Gregu
    Anëtarësuar
    30-11-2008
    Postime
    869
    buja_20,

    Me vjen mire per perkushtimin tende ne kete teme, por duket se qellimi yt nuk eshte i shendosh.
    Hape nje teme mbi Frymen e Shenjte dhe tani del fare jashte temes duke u marrur me ide tjera.
    A don te flasesh per Frymen e Shenjte, apo per Muhamedin?!
    "Keto dy gjera" nuk ka asnje lidhje mes vete.

    Per Muhamedin ka tema tjera, nje nder to eshte kjo: Ketu

    Kalofsh mire

    Gregu
    "Në fillim ishte Fjala dhe Fjala ishte pranë Perëndisë, dhe Fjala ishte Perëndi!"

  5. #45
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2008
    Postime
    3,176
    BUJA 20,

    ke cituar keto fjale nga Bibla:

    Kam edhe shumë gjëra të tjera për t'ju thënë, por ato ende ju nuk mund t'i mbani. (Gjoni 16:12)

    Por, kur të vijë ai, Fryma e së vërtetës, ai do t'ju prijë në çdo të vërtetë, sepse ai nuk do të flasë nga vetja, por do të thotë gjitha ato gjëra që ka dëgjuar dhe do t'ju kumtojë gjërat që do vijnë. (Gjoni 16:13)"

    Por Buja, nuk je katolik, nuk je i krishtere, nuk mund te kesh deshire te kthehesh te Krishtit, atehere nuk kuptoj pse brengosesh aq shume per gjera te kota per ty.

    Bibla eshte si nje lume: te burimi i tij eshte mjaft i vogel, por pastaj i merr ujerat e degeve te tij dhe behet i madh, shume i madhe.
    Teksti i Bibles tani eshte njohur saktesisht fale dy shkencave, kritika tekstuale dhe kritika letrare, dhe nuk mund te nderrohet fare.

    Por kuptimi i mesazhit biblik shtohet dita dites fale kontributeve te studiusve te saj dhe ekzperiences se shenjterve.

    Shpirti i Shenjt eshte Shpirti i Zotit qe e udheheq sot kishen dhe njerezimin mbare. Ai Eshte Shpirti i Atit dhe Shpirti i Zotit tone Jezu Krishtit qe vepron konkretisht sot ne ne, me ne, me te gjithe. Ai, jo duke folur prej vetvetes (eshte Shpirtit i Atit, dhe i Birit, pra bashkepunon), do te na udhezoje ta njohim tere te verteten (dhe tera e verteta eshte bashkimi i tre vehtave hyjnore ne nje, dhe per kete nuk do te flase prej vetvetes, por do te flase çka do te degjoje prej tere misterit te Hyjit.
    Ato te verteta qe Jezusi nuk i ka zbuluar te Cenaklin, sepse ne kete moment apostujt nuk mund t'i kuptonin, Shpirti i Shenjte ua ka zbuluar gradualisht atyre, diten e Rreshajeve, kur zbriti ne ta, e pastaj kur se bashku me nerez tjere kane filluar te perkujtojne Fjalet e krishtit, e pastaj kur keto fjale (me ate qe kishin kuptuar) e kane shkruar ne librat e Beselidhjes se re.

    Keshtu, Shpirti i Shenjt beri qe apostujt e dishepujt e tyre te besonin: dhe besimi "eshte nje
    menyre pasjeje te sendeve qe shpresohen, mjet te njihen sendet qe nuk shihen'(Hb 11,1) sepse apostujt, dishepujt, gjithe te krishtere do ta kishin njohur ne te ardhmen tere te verteten, ne te ardhmen e kishes, por edhe ne lumturine e Parajses.

    Gjithçka kam shkruar me perpara edhe per Rm 8 kane lidhje me kete.

    Torrkerry

  6. #46
    i/e regjistruar Maska e buja_20
    Anëtarësuar
    13-03-2009
    Postime
    263
    Shpirti i Shenjt eshte Shpirti i Zotit qe e udheheq sot kishen dhe njerezimin mbare. Ai Eshte Shpirti i Atit dhe Shpirti i Zotit tone Jezu Krishtit qe vepron konkretisht sot ne ne, me ne, me te gjithe. Ai, jo duke folur prej vetvetes (eshte Shpirtit i Atit, dhe i Birit, pra bashkepunon), do te na udhezoje ta njohim tere te verteten (dhe tera e verteta eshte bashkimi i tre vehtave hyjnore ne nje, dhe per kete nuk do te flase prej vetvetes, por do te flase çka do te degjoje prej tere misterit te Hyjit.
    Ato te verteta qe Jezusi nuk i ka zbuluar te Cenaklin, sepse ne kete moment apostujt nuk mund t'i kuptonin, Shpirti i Shenjte ua ka zbuluar gradualisht atyre, diten e Rreshajeve, kur zbriti ne ta, e pastaj kur se bashku me nerez tjere kane filluar te perkujtojne Fjalet e krishtit, e pastaj kur keto fjale (me ate qe kishin kuptuar) e kane shkruar ne librat e Beselidhjes se re.
    Jezusi a.s. ishte i dërguar, shpirti i shenjtë ishte i dërguar por Ati nuk ka qenë i dërguar dhe Jezusi i ka folur fjalët që i ka urdhërruar Ati (Zoti) dhe për atë shumë herë kur i drejtohet Jezusi a.s. perëndisë thotë.."le të bëhet siç don ti o Atë e jo siç dua unë" pra Ati xhdo herë vendos edhe shumë herë Jezusi thotë unë kam ardhur për të plotsuar gjërat që Ati dëshiron..pra nuk është ashtu siç mednon ti se hyji po vendos por vendos vetëm Ati e nëse vetëm Ati është ai që vendos ather vetëm ai ¨üeshtë Zot sepse Ai i dëgoi të dyt dhe jan bërë gjërat sipas dëshirës së tij....

    Shpirti i Shenjte ua ka zbuluar gradualisht atyre, diten e Rreshajeve
    e çudtishme nuk e di !! shpirti va ka zbuluar?? pra do të thot¨se shpirti i shenjtüe u ka folur atyre si Jezusi a.s. dhe ata kanë shënuar diçka a si duhet të kuptohet kjo?? a kan ndëgjuar zëra prej shpirtit të shenjtë?
    e pastaj kur se bashku me nerez tjere kane filluar te perkujtojne Fjalet e krishtit, e pastaj kur keto fjale (me ate qe kishin kuptuar) e kane shkruar ne librat e Beselidhjes se re.
    nuk bëhet de fjalë për fjalet e Jezusit a.s....Jezusi a.s. tha se do të thotë dikush tjera fjalë jo të sqaroj cka kam thënë unë..ai do te thote tjera fjal jo fjalet e mija....

    Kam edhe shumë gjëra të tjera për t'ju thënë, por ato ende ju nuk mund t'i mbani. (Gjoni 16:12)

    edhe desha të di cilat ishin ata fjalë që i ndëgjuan prej shpirtit të shenjtë edhe aju flet edhe sot shpirti i shenjtë?..cilat ishin pra fjalët që ua tha shpirti i shenjtë apostujve dhe dishepujve në atë kohë.?? shënomi këtu prej bibles(besëlidhjes së re) !!

  7. #47
    i/e regjistruar Maska e buja_20
    Anëtarësuar
    13-03-2009
    Postime
    263
    nuk ka problem nëse këta janë përgjigjet tua e lëmë me kaq..është besimi juaj nuk kam çka të bëj.
    une vetëm mund tju them Allahu ju udhëzoft inshAllah..e ju përshëndes..

  8. Anetarët më poshtë kanë falenderuar buja_20 për postimin:

    Arber.Ferati (22-09-2023)

  9. #48
    ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
    Anëtarësuar
    10-03-2003
    Vendndodhja
    -|- Atje ku njeriu takohet me Perëndinë
    Postime
    1,258
    daniel00 no coment.



    buja_20 nuk është habi që ti përfundon në këtë mënyrë, sepse personalisht e dija që në fillim që e gjithë biseda do të kalonte në këtë anë, në propagandë myslimane. Nga e dija? Kjo është një nga të veçantat e Frymës së Shenjtë pamvarësisht se daniel00 mendoi se ne (unë personalisht dhe të tjerët) po binim në kurthin tënd dhe vuri në dyshim fuqinë e Frymës për një çast.

    E keqja me ju myslimanët është se ju lexoni atë që ju serviret nga krerët tuaj. Dhe më e keqja është se ju vini në dyshim autorësinë e Biblës dhe më tepër të Dhiatës së Re të vetë mësimeve të Krishtit. Flisni për ndryshime dhe kur u kërkohet ti vërtetoni na tregoni Kuranin. Po ç'lidhje ka Kurani me Biblën? Është njësoj si të thuash se nata dhe dita janë të njëjta. Plus që ju nuk ia keni idenë Biblës dhe aq më tepër Dhiatës së Re e cila është shkruar e gjitha nën frymëzimin hyjnor të Frymës së Shenjtë. Hape një Dhiatë të Re dhe lexoje të shikosh se çfarë ka thënë Fryma pas ngjitjes së Krishtit në lavdinë qiellore.

    Cili nga myslimanët e Forumit mund të pretendojë se ka lexuar Dhiatën e Re? Asnjë. Të paktën deri tani nuk kam ndeshur asnjë të tillë. Historia kishtare e krishterë dhe jo vetëm por edhe Historia jo e krishterë, janë mbushur plot me dëshmi për veprën e Apostujve dhe të të krishterëve të hershëm. Dhe këto vepra u bënë me anë të Frymës së Shenjtë. Fryma ishte që drejtonte Apostujt në atë kohë, Fryma drejtonte të krishterët në atë kohë dhe sot po ashtu Fryma drejton, mëson, udhëheq, ndriçon, etj të krishterët e sotëm, Kishën e Tij. Nuk pres që ti kuptosh këto gjëra sepse është njësoj sikur të kërkosh të shikosh me sytë e një të verbëri.

    Këtu nuk ka vend për propagandë myslimane dhe as nuk është e nevojshme të vish e të na thuash se çfarë thotë Kurani, pasi nuk mund të krahasosh Biblën me Kuranin dhe as të pretendosh që Kurani është vazhdimësia e mësimeve të Krishtit apo Fjala e Perëndisë. U është vënë në dukje me dhjetra herë se kjo është e pamundur. Nuk mund të kuptosh Fjalën e Perëndisë nëse Perëndia nuk jeton brenda teje. Dhe Perëndia jeton brenda një besimtari të krishterë nëpërmjet Frymës së Shenjtë. Kjo është e shkruar në Dhiatën e Re dhe po ashtu për këtë mund të dëshmojë çdo i krishterë i vërtetë me jetën dhe veprat e tij çdo ditë të jetës së tij.

    Nëse ke diçka mbi temën që ke hapur je i lirë të pyesësh, nëse jo diskutimi ngelet këtu dhe po e përsëris: Këtu nuk ka vend për propagandë myslimane.


    Nën Hirin e Tij,

    ns
    קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


    I Shenjtë I Shenjtë...

  10. #49
    Shtegtari! Maska e Gregu
    Anëtarësuar
    30-11-2008
    Postime
    869
    ...ISLAMI ESHTE I VETMI SHPETIM I YTI NE BOTEN TJETER...
    buja_20,

    Sa per te ta kujtuar:
    As Muhamedi nuk e ka ditur se a do shkoj ne ferr a ne parajse. Dhe sot mund te mendojm se ai (Muhamedi) mund te jet ne ferr.
    Jezusi tha une jam rruga e verteta dhe jeta, dhe se askush nuk shkon tek Ati vecse nepermjet meje (Jezusit).

    Mendoj se eshte koha te mbyllet ky diskutim.

    Per ju,
    Gregu
    "Në fillim ishte Fjala dhe Fjala ishte pranë Perëndisë, dhe Fjala ishte Perëndi!"

  11. #50
    ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
    Anëtarësuar
    10-03-2003
    Vendndodhja
    -|- Atje ku njeriu takohet me Perëndinë
    Postime
    1,258
    buja_20


    Më duket se isha tepër i qartë në postimin tim.

    Nëse ke diçka mbi temën që ke hapur je i lirë të pyesësh, nëse jo diskutimi ngelet këtu dhe po e përsëris: Këtu nuk ka vend për propagandë myslimane.
    Nëse ndjen vështirësi në kuptimin e gjuhës shqipe më thuaj të të flas më thjeshtë.


    Kur vjen dhe diskuton dhe përton të hapësh një Bibël e të lexosh është e mira të heshtësh. Që të mos filloj me vargje Biblikë se e di që nuk do kuptosh asgjë, merr një Dhiatë të Re dhe lexo librin e fundit i cili quhet Apokalipsi apo Zbulesa. Aty ke material me bollëk lidhur me të ardhmen e botës. Shumë nga profecitë që përshkruhen aty janë plotësuar dhe janë duke u plotësuar në ditët tona.

    Nën Hirin e Tij,

    ns
    קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


    I Shenjtë I Shenjtë...

  12. #51
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2008
    Postime
    3,176
    [QUOTE=buja_20;2209753]Jezusi a.s. ishte i dërguar, shpirti i shenjtë ishte i dërguar por Ati nuk ka qenë i dërguar dhe Jezusi i ka folur fjalët që i ka urdhërruar Ati (Zoti) dhe për atë shumë herë kur i drejtohet Jezusi a.s. perëndisë thotë.."le të bëhet siç don ti o Atë e jo siç dua unë" pra Ati xhdo herë vendos edhe shumë herë Jezusi thotë unë kam ardhur për të plotsuar gjërat që Ati dëshiron..pra nuk është ashtu siç mednon ti se hyji po vendos por vendos vetëm Ati e nëse vetëm Ati është ai që vendos ather vetëm ai ¨üeshtë Zot sepse Ai i dëgoi të dyt dhe jan bërë gjërat sipas dëshirës së tij....

    Per kete Shen Augustini tha: HYJI NUK MUND T'U JEPTE NJEREZVE NJE DHURATE ME TE MADHE SE KETE: te vendose si Kryet e tyre vete Fjalen e tij, nepermjet se ciles e krijoi gjithesine. Na bashkoi me te si gjymtyre, ne menyre qe ai te jete Biri i Hyjit dhe Biri i njeriut., Hyji i njegjejte me Atin, nje njeri i vetem me njerezit.
    Pra, kur t'ia drejtojme Hyjit uraten tone, nuk duhet ta ndajme prej tij te Birin, dhe kur te lutet Trupi i te Birit, nuk duhet te kuptoje se eshte ndare prej Krese.
    Ne kete menyre , i njejti person, d.m.th. Shelbuesi i vetem i trupit, Zoti yne Jezu Krishtit, Biri i Hyjit, do te jete ai qe lutet per ne, lutet ne ne, eshte lutur prej nesh.
    Lutet per ne si prift, lutet ne ne si prijes, eshte lutur prej nesh si Hyj


    Torrkerry

  13. #52
    i/e regjistruar Maska e buja_20
    Anëtarësuar
    13-03-2009
    Postime
    263
    [QUOTE=torrkerry;2210802]
    Citim Postuar më parë nga buja_20 Lexo Postimin
    Jezusi a.s. ishte i dërguar, shpirti i shenjtë ishte i dërguar por Ati nuk ka qenë i dërguar dhe Jezusi i ka folur fjalët që i ka urdhërruar Ati (Zoti) dhe për atë shumë herë kur i drejtohet Jezusi a.s. perëndisë thotë.."le të bëhet siç don ti o Atë e jo siç dua unë" pra Ati xhdo herë vendos edhe shumë herë Jezusi thotë unë kam ardhur për të plotsuar gjërat që Ati dëshiron..pra nuk është ashtu siç mednon ti se hyji po vendos por vendos vetëm Ati e nëse vetëm Ati është ai që vendos ather vetëm ai ¨üeshtë Zot sepse Ai i dëgoi të dyt dhe jan bërë gjërat sipas dëshirës së tij....
    Citim Postuar më parë nga buja_20 Lexo Postimin

    Per kete Shen Augustini tha: HYJI NUK MUND T'U JEPTE NJEREZVE NJE DHURATE ME TE MADHE SE KETE: te vendose si Kryet e tyre vete Fjalen e tij, nepermjet se ciles e krijoi gjithesine. Na bashkoi me te si gjymtyre, ne menyre qe ai te jete Biri i Hyjit dhe Biri i njeriut., Hyji i njegjejte me Atin, nje njeri i vetem me njerezit.
    Pra, kur t'ia drejtojme Hyjit uraten tone, nuk duhet ta ndajme prej tij te Birin, dhe kur te lutet Trupi i te Birit, nuk duhet te kuptoje se eshte ndare prej Krese.
    Ne kete menyre , i njejti person, d.m.th. Shelbuesi i vetem i trupit, Zoti yne Jezu Krishtit, Biri i Hyjit, do te jete ai qe lutet per ne, lutet ne ne, eshte lutur prej nesh.
    Lutet per ne si prift, lutet ne ne si prijes, eshte lutur prej nesh si Hyj


    Torrkerry
    sa djem i ka perëndia më trego ti mua...??

  14. #53
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2008
    Postime
    3,176
    BUJA 20 I NDERUAR:

    kE SHKRUAR EDHE:

    Jezusi a.s. tha se do të thotë dikush tjera fjalë jo të sqaroj cka kam thënë unë..ai do te thote tjera fjal jo fjalet e mija

    Nuk e di kur ke marre ti keto mendime:
    Gjn 16, 12-15: Kam edhe shume tjera per t’ju thene, por tani s’mund t’i kuptoni.
    E kutr te vije ai, -Shpirti i se Vertetes – Ai do t’iu udhezoje ta njihni tere te Vertetes.
    Ai s’do te flase prej vetvetes, por do te flase çka te degjoje dhe do t’iu zbuloje te ardhmen.
    Ai do te me levdoje, sepse do te marre prej simes e do t’ju zbuloje juve.
    Gjithçka ka Ati eshte imja.
    Prandaj edhe ju thashe: Merr prej simes dhe do t’ju zbulije juve”.


    Ai “dikush” qe do te flase eshte Shpirti Shenjt.


    Ajo per te cilen do te flase, eshte e Verteta: “Une jam Udha , e Verteta dhe Jeta. Ddo te flase per Misterin e Jezu Krishtit, i vetmi Shpetimtarit.

    “do t’iu zbuloje te ardhmen”: ketu flitet per mardheniet te ndryshem, per menyren e bashkimit me te, qe Apostujt dhe besimataret do te kene me Te, Jezu Krishtin, ne vazhdim.
    FLITET PER KOHERA T E kISHES, te udhehequr gjithmone nga Shpirti i Jezu Krishtit.


    Ketu nuk flitet per “tjera fjale”: ketu flitet per FJALEN E HYJIT, qe eshte Jezu Krishti:
    Lexo Gjn 1,1; dhe 1Gjn 1,1-4).


    Torrkerry

  15. #54
    i/e regjistruar Maska e buja_20
    Anëtarësuar
    13-03-2009
    Postime
    263
    Gjn 16, 12-15: Kam edhe shume tjera per t’ju thene, por tani s’mund t’i kuptoni.
    cila bibel eshte me e sakte ??? cila bibel eshte e perkthyer ma mire tash ?? une njo shum bibla apo faqe shqip edhe gjermanisht edhe anglisht jan te njejtat perkthime qe ti thash ..
    une kam edhe shum per tju thene, ju ende smund ti mbani...

    si e dim qe bibla jote eshte me e mire e perkthyme???

  16. #55
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2008
    Postime
    3,176
    BUJA 20 I NDERUAR,

    KE SHKRUAR:
    “Citim:
    Shpirti i Shenjte ua ka zbuluar gradualisht atyre, diten e Rreshajeve

    e çudtishme nuk e di !! shpirti va ka zbuluar?? pra do të thot¨se shpirti i shenjtüe u ka folur atyre si Jezusi a.s. dhe ata kanë shënuar diçka a si duhet të kuptohet kjo?? a kan ndëgjuar zëra prej shpirtit të shenjtë.



    Per te kuptuar, mjafton qe te lexosh mire: Kopjoi nga postimi 45:

    Shpirti i Shenjt eshte Shpirti i Zotit qe e udheheq sot kishen dhe njerezimin mbare. Ai Eshte Shpirti i Atit dhe Shpirti i Zotit tone Jezu Krishtit qe vepron konkretisht sot ne ne, me ne, me te gjithe. Ai, jo duke folur prej vetvetes (eshte Shpirtit i Atit, dhe i Birit, pra bashkepunon), do te na udhezoje ta njohim tere te verteten (dhe tera e verteta eshte bashkimi i tre vehtave hyjnore ne nje, dhe per kete nuk do te flase prej vetvetes, por do te flase çka do te degjoje prej tere misterit te Hyjit.
    Ato te verteta qe Jezusi nuk i ka zbuluar ne Cenaklin, sepse ne ate moment apostujt nuk mund t'i kuptonin, Shpirti i Shenjte ua ka zbuluar gradualisht atyre, diten e Rreshajeve, kur zbriti ne ta, e pastaj kur se bashku me njerez tjere kane filluar te perkujtojne Fjalet e Krishtit, e pastaj kur keto fjale (me ate qe kishin kuptuar) e kane shkruar ne librat e Beselidhjes se re.


    Me te verteten Shpirti i Jezu Krishti kishte filluar “punen e vet” diten e Ringjalljes (Gjn 20,19-23). Ne ate moment disa gjera qe me pare nuk i kuptonin, kane filluar t’i kuptonin...Per shembull ate dite kane kuptuar cfare do me thote "Ringjallja" (lexo ne Ungjite)
    Me te vertete pas Njalljes dhe Zbritjes se tij diten e Rreshajeve, ka filluar te flase dhe edhe sot vazhdon te flase si Jezusi. Dhe Apostujt dhe besimtaret e pare e kane degjuar dhe e kane kuptuar ate gjithmone me shume.

    “ata kanë shënuar diçka a si duhet të kuptohet kjo”: duhet te kuptohet ashtu: Fjalet e Krishtit qe i perkujtonin ne mbledhjet e shenjta, e qe, te frymezuar nga Shpirti, ata kuptonin gjithmone me mire, e qe ishin shume te rendesishme per te vazhduar mardheniet e tyre me Jezu Krishtin, e kane regjistruar ne librat e Beselidhjes se Re, per t’i mos harruar me e qe t’u sherbejne ne vazhdim atyre qe do te kishin besuar.

    Torrkerry
    Ndryshuar për herë të fundit nga torrkerry : 01-04-2009 më 07:46

  17. #56
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2008
    Postime
    3,176
    [QUOTE=buja_20;2210870]
    Citim Postuar më parë nga torrkerry Lexo Postimin
    [COLOR="Magenta"]

    sa djem i ka perëndia më trego ti mua...??

    Te gjithe njerezit qe kane ardhur ne bote, qe jane e do te jene.


    "Special" ne kuptimin per te cilin kam shkruar ne teme" Jezu Krishti eshte Zot: Rom 10,9, vetem Jezu Krishti.



    Por me duket se kjo duhej te jete e qarte: ka qene shpjeguar shume here!

    Torrkerry

  18. #57
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2008
    Postime
    3,176
    Pyetja "sa djem i ka perendia me trego mua...??" si doli ne postim 56, duket qe eshte imja.

    Nuk eshte imja!

    Torrkerry

  19. #58
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2008
    Postime
    3,176
    Citim Postuar më parë nga buja_20 Lexo Postimin
    cila bibel eshte me e sakte ??? cila bibel eshte e perkthyer ma mire tash ?? une njo shum bibla apo faqe shqip edhe gjermanisht edhe anglisht jan te njejtat perkthime qe ti thash ..
    une kam edhe shum per tju thene, ju ende smund ti mbani...

    si e dim qe bibla jote eshte me e mire e perkthyme???


    Une i di mire gjuhet latine dhe greke....Une perdor "Novum testamentum graece et latine", e botuar nga United Bible Societies - London;
    autoret, shume te njohur jane Erwin Nestle et Kurt Aland.
    Kane qene protestant. Kane vdekur.
    . Punen shkencore e kane kryer ne nje menyre te shkelqyeshme.

    Ne shqip une preferoj, BIBLA, botuar nga Drita, dhe e perkthyer nga Ati Simon Filipaj.


    Perdor edhe BIBLA, dhjata e vjeter dhe dhjata e re. (Shoqata Shqiptare e Bibles.

    Edhe nje tjeter, por ajo me pelqen me pak!

    Si pika referimi une e perdor edhe "La Bible de Jerusalem" ne gjuhen origjinale franceze, dhe ne nje perkthim ne gjuhen italiane.

    Torrkerry

  20. #59
    i/e regjistruar Maska e buja_20
    Anëtarësuar
    13-03-2009
    Postime
    263
    Citim Postuar më parë nga torrkerry Lexo Postimin
    Per kete Shen Augustini tha: HYJI NUK MUND T'U JEPTE NJEREZVE NJE DHURATE ME TE MADHE SE KETE: te vendose si Kryet e tyre vete Fjalen e tij, nepermjet se ciles e krijoi gjithesine. Na bashkoi me te si gjymtyre, ne menyre qe ai te jete Biri i Hyjit dhe Biri i njeriut., Hyji i njegjejte me Atin, nje njeri i vetem me njerezit.
    Pra, kur t'ia drejtojme Hyjit uraten tone, nuk duhet ta ndajme prej tij te Birin, dhe kur te lutet Trupi i te Birit, nuk duhet te kuptoje se eshte ndare prej Krese.
    Ne kete menyre , i njejti person, d.m.th. Shelbuesi i vetem i trupit, Zoti yne Jezu Krishtit, Biri i Hyjit, do te jete ai qe lutet per ne, lutet ne ne, eshte lutur prej nesh.
    Lutet per ne si prift, lutet ne ne si prijes, eshte lutur prej nesh si Hyj


    Torrkerry
    a quajshin Profetët e biblës më pa¨re Zotin Hyj apo njerzit a i besojshin Zotit si tre në një? përse Zoti ta tregoj qënjen e tij të vërtet mbas 3000 vjet sipas bibles?? perse nuk ju dhuroi edhe njerëzve më parë birin e tij të vetëm apo hyjin e tij....a nuk njiheshi Zoti më për si [një] e jo tre në një..pse të thotë Zoti n¨dhjatrën e e vjetër se vetëm ai është¨Zot e kurkush tjetëre më vonë të ketë bir apo të bëhet tre në një??

  21. #60
    i/e regjistruar Maska e buja_20
    Anëtarësuar
    13-03-2009
    Postime
    263
    Citim Postuar më parë nga torrkerry Lexo Postimin
    BUJA 20 I NDERUAR:

    kE SHKRUAR EDHE:

    Jezusi a.s. tha se do të thotë dikush tjera fjalë jo të sqaroj cka kam thënë unë..ai do te thote tjera fjal jo fjalet e mija

    Nuk e di kur ke marre ti keto mendime:
    Gjn 16, 12-15: Kam edhe shume tjera per t’ju thene, por tani s’mund t’i kuptoni.
    E kutr te vije ai, -Shpirti i se Vertetes – Ai do t’iu udhezoje ta njihni tere te Vertetes.
    Ai s’do te flase prej vetvetes, por do te flase çka te degjoje dhe do t’iu zbuloje te ardhmen.
    Ai do te me levdoje, sepse do te marre prej simes e do t’ju zbuloje juve.
    Gjithçka ka Ati eshte imja.
    Prandaj edhe ju thashe: Merr prej simes dhe do t’ju zbulije juve”.


    Ai “dikush” qe do te flase eshte Shpirti Shenjt.


    Ajo per te cilen do te flase, eshte e Verteta: “Une jam Udha , e Verteta dhe Jeta. Ddo te flase per Misterin e Jezu Krishtit, i vetmi Shpetimtarit.

    “do t’iu zbuloje te ardhmen”: ketu flitet per mardheniet te ndryshem, per menyren e bashkimit me te, qe Apostujt dhe besimataret do te kene me Te, Jezu Krishtin, ne vazhdim.
    FLITET PER KOHERA T E kISHES, te udhehequr gjithmone nga Shpirti i Jezu Krishtit.


    Ketu nuk flitet per “tjera fjale”: ketu flitet per FJALEN E HYJIT, qe eshte Jezu Krishti:
    Lexo Gjn 1,1; dhe 1Gjn 1,1-4).


    Torrkerry
    nëse mundesh më trego diçka vetëm më mjafton se kujt i ka thënë shpirti i shenjtë diçka që e ka shënuar për të ardhmen...pra kujt i ka folur shpirti i shenjtë dhe çka i ka thënë..??

Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Kisha është Një
    Nga Albo në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 14
    Postimi i Fundit: 29-05-2010, 11:25
  2. Një vështrim i shkurtër historik rreth debatit mbi filoque
    Nga Kryeengjelli në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 12-12-2006, 07:52
  3. Agjiologjia
    Nga Albo në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 19-07-2006, 00:12
  4. DOKTRINA - Kapitulli III: Trinia e Shenjtë
    Nga Albo në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 15-03-2005, 23:02
  5. Ortodoksia dhe Shqipëria
    Nga shendelli në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 258
    Postimi i Fundit: 07-04-2004, 18:16

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •