Close
Faqja 7 prej 14 FillimFillim ... 56789 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 121 deri 140 prej 268
  1. #121
    i/e regjistruar Maska e Jimy
    Anëtarësuar
    06-05-2005
    Postime
    196

    Mergimi te gerryen nga brenda, dhe te tret si qiriri

    Une kam 17 vjet qe jetoj jashte,por nje gje eshte e sigurte dhe aq me teper per te mos u treguar hipokrit,Mergimi te gerryen nga brenda,dhe te tret si qiriri.Asnje vend i botes qofte parajs,nuk i afrohet dhe zevendeson vendlindjen tende,femijerine ku je rritur,shoket te afermit etj.Une per veten time kam nostalgji per vendin tim,me te mirat dhe keqijat e veta.Ndihem me rehat dhe shume komod,pamvaresisht se sot jam me nenshtetesi Franceze,besoj mbas 5 ose gjashte vjetesh do kthehem pergjithmone.Ne Shqiperi ka gjalleri ,ka jete,humor,te varfer,te pasur,ka zhurme shume zhurme.E pra kjo eshte Shqiperia qe me mungon ketu ne France,ku jeta eshte e ngrire,e mbyllur pa humor ,pa zhurme ne kuptimin e mire te fjales,pa njerez, pa miq.Ketu jeta eshte pune shtepi.Dhe nje dite djele qe kemi pushim,nuk shikon kembe njeriu neper rruge,a thua se eshte bere shtet-rrethim,gjithshka gri.
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  

  2. #122
    E Humbur Maska e elsaa
    Anëtarësuar
    20-02-2008
    Vendndodhja
    Back Too Homme
    Postime
    2,685
    Citim Postuar më parë nga Jimy Lexo Postimin
    Une kam 17 vjet qe jetoj jashte,por nje gje eshte e sigurte dhe aq me teper per te mos u treguar hipokrit,Mergimi te gerryen nga brenda,dhe te tret si qiriri.Asnje vend i botes qofte parajs,nuk i afrohet dhe zevendeson vendlindjen tende,femijerine ku je rritur,shoket te afermit etj.Une per veten time kam nostalgji per vendin tim,me te mirat dhe keqijat e veta.Ndihem me rehat dhe shume komod,pamvaresisht se sot jam me nenshtetesi Franceze,besoj mbas 5 ose gjashte vjetesh do kthehem pergjithmone.Ne Shqiperi ka gjalleri ,ka jete,humor,te varfer,te pasur,ka zhurme shume zhurme.E pra kjo eshte Shqiperia qe me mungon ketu ne France,ku jeta eshte e ngrire,e mbyllur pa humor ,pa zhurme ne kuptimin e mire te fjales,pa njerez, pa miq.Ketu jeta eshte pune shtepi.Dhe nje dite djele qe kemi pushim,nuk shikon kembe njeriu neper rruge,a thua se eshte bere shtet-rrethim,gjithshka gri.
    nuk kam ca te shtoj me shume ....
    Burrat Udhëheqin Botën, Ndërsa Gratë Udhëheqin Burrat

  3. #123
    PEDAGOG Maska e Pyes_Lotin
    Anëtarësuar
    07-06-2002
    Vendndodhja
    Chelsea
    Postime
    1,688
    Citim Postuar më parë nga Jimy Lexo Postimin
    Une kam 17 vjet qe jetoj jashte,por nje gje eshte e sigurte dhe aq me teper per te mos u treguar hipokrit,Mergimi te gerryen nga brenda,dhe te tret si qiriri.Asnje vend i botes qofte parajs,nuk i afrohet dhe zevendeson vendlindjen tende,femijerine ku je rritur,shoket te afermit etj.Une per veten time kam nostalgji per vendin tim,me te mirat dhe keqijat e veta.Ndihem me rehat dhe shume komod,pamvaresisht se sot jam me nenshtetesi Franceze,besoj mbas 5 ose gjashte vjetesh do kthehem pergjithmone.Ne Shqiperi ka gjalleri ,ka jete,humor,te varfer,te pasur,ka zhurme shume zhurme.E pra kjo eshte Shqiperia qe me mungon ketu ne France,ku jeta eshte e ngrire,e mbyllur pa humor ,pa zhurme ne kuptimin e mire te fjales,pa njerez, pa miq.Ketu jeta eshte pune shtepi.Dhe nje dite djele qe kemi pushim,nuk shikon kembe njeriu neper rruge,a thua se eshte bere shtet-rrethim,gjithshka gri.
    Bravo!........
    Jam JETUS jo TREGUS!.

  4. #124
    ~SmiLe~ Maska e BaBy_BiRbA
    Anëtarësuar
    30-04-2002
    Vendndodhja
    Melbourne, Land Down Under
    Postime
    582
    Une personalisht ndihem shume mire ketu ku jam. Po me merr malli per cka kam lene mbrapa, per familjen, shoqerine e vjeter, shtepine ku jam lindur e rritur. Normalisht qe ka merr malli.
    Po une nuk ndihem sikur jam ne shtet-rrethim. Melbourne ka shume gjalleri. Madje madje shume here me nxjerrin mallin e Tiranes sepse lokalet jane gjithmone plot, qyteti gumezhin nga njerezit... ndoshta varet dhe nga vendi ku ndodhesh.
    Shmile Pweet Face..Me Wubz U :D

  5. #125
    I come back
    Anëtarësuar
    01-10-2005
    Postime
    345
    Citim Postuar më parë nga elsaa Lexo Postimin
    nuk kam ca te shtoj me shume ....
    Ku banono ju ne ndonje mal te Frances? Hajdeni ne Paris se ketu jetohet, vetem ketu s`do ju vije me te shikoni shqiperine me sy

  6. #126
    i/e regjistruar Maska e Katie
    Anëtarësuar
    15-03-2008
    Postime
    15
    Citim Postuar më parë nga engjulli_peje^ Lexo Postimin
    Shpresoj dhe Uroj me gjith Zemer TE kthemi te gjith Ne atdheun tone te dashur , Mundesit i kemi ,por esht e veshtire te realizohet nje % e kthimit ne Shqiperi , Ne Se ne jem te gjith te nje mendimi per Kthim besoj se Shqiperia Do te lulezoj perseri,Perse mos te punojme per vendin tone ,pse te rrim larg familjes dhe te dashurve tane ,kur ne ikemi mundesit dhe atje per te jetuar ,Pra Mundesia egziston .

    Besoj nje Dite Do Jemi te gjith Pergjithmon Te Bashkuar Si asnjehere Ne Shtetin Tone Te Dashur SHQIPERI

    Me Respekt Emigrantet
    !

    Eshte e lehte te thuhet (aq sa e dashur tingellon), por shume e veshtire te realizohet! Sidomos, sidomos... pasi je bere me femij ketu, dhe ata mesohen me kete lloj jete, kete lloj trajtimi... Gjithashtu dhe per ne te rriturit... Mua personalisht me duket sikur e kam me te lehte te caj perpara ketu ne USA sesa ne Shqiperi. Gjerat arrihen shume me lehtesisht ketu, ketu je me i nderuar dhe i vleresuar, ndersa atje je nje cope nofke, varet cfare nofke te ve lagja apo shoqeria. Jane njerez te prirur vetem per te keqija, ...ne pergjithesi...!
    Ndryshuar për herë të fundit nga Katie : 26-03-2008 më 02:09
    Ketrina

  7. #127
    i/e regjistruar Maska e Katie
    Anëtarësuar
    15-03-2008
    Postime
    15
    Citim Postuar më parë nga Jimy Lexo Postimin
    Une kam 17 vjet qe jetoj jashte,por nje gje eshte e sigurte dhe aq me teper per te mos u treguar hipokrit,Mergimi te gerryen nga brenda,dhe te tret si qiriri.Asnje vend i botes qofte parajs,nuk i afrohet dhe zevendeson vendlindjen tende,femijerine ku je rritur,shoket te afermit etj.Une per veten time kam nostalgji per vendin tim,me te mirat dhe keqijat e veta.Ndihem me rehat dhe shume komod,pamvaresisht se sot jam me nenshtetesi Franceze,besoj mbas 5 ose gjashte vjetesh do kthehem pergjithmone.Ne Shqiperi ka gjalleri ,ka jete,humor,te varfer,te pasur,ka zhurme shume zhurme.E pra kjo eshte Shqiperia qe me mungon ketu ne France,ku jeta eshte e ngrire,e mbyllur pa humor ,pa zhurme ne kuptimin e mire te fjales,pa njerez, pa miq.Ketu jeta eshte pune shtepi.Dhe nje dite djele qe kemi pushim,nuk shikon kembe njeriu neper rruge,a thua se eshte bere shtet-rrethim,gjithshka gri.
    Ashtu do te jete e ngrire per sa kohe ti nuk krijon shoqeri me te tjere. Provo njehere te kesh shoke perreth, nje te dashur/bashkeshorte, femij, te besh aktivitete me ta, te besh karriere me punen tende dhe nuk do te duket e merzitshme jeta ketu!
    FLM!
    Ketrina

  8. #128
    i/e regjistruar Maska e Katie
    Anëtarësuar
    15-03-2008
    Postime
    15
    [QUOTE=FierAkja143;1516057]po prandaj thash qe nga ne varet me teper

    mbas 10 vitesh ishalla te jemi te shendeteshem fillimisht, dhe pastaj i mendojm dhe gjerat e tjera. As nje nuk tha se do jet e leht per ne te kthehemi ne Shqipri, por po te kemi vullnetin e duhur dhe nqs ne te vertet duam te bejm dicka te mire per vendin ton (dhe kemi mar arsimin e duhur) do ngrihemi nga kanapeja me pambuk te but qe jemi dhe do vemi te hecim pak mbi gjemba.


    Zemra ime.. Sa vjec i ke ti? Ti thua pas 10 vjet te tjerash ti do mendosh per Shqiperine, kur te kesh vajtur rreth te 30-ve? Kur te jesh bere dhe me nja dy kolopuca... qe do ta kesh mendjen pas tyre, as do kesh kohe te marresh fryme... atehere do mendosh ti per Shqiperine. As qe do te bjeri ndermend me kaq shume kohe sa po kalon ketu. Sa me shume iken koha aq me shume ti, une dhe te gjithe te tjeret ketu mesohen me jeten jashte vendit.
    Flm!
    Ketrina

  9. #129
    i/e regjistruar Maska e Katie
    Anëtarësuar
    15-03-2008
    Postime
    15
    Citim Postuar më parë nga elbasanlliu_20 Lexo Postimin
    selina ik mi te hangert mortja.paske frik ti.pse moj ne qe jetokemi ktu kshu duhet me ja fut vrapit?ktu ska gje per te pas frik.iku ajo kur kishim frik me leviz,me shku ke tezja apo ke halla.tani vajzat dalin edhe vetem fare ne cdo lloj orari dhe nuk ngacmohen.ne kerkojm te hyjm ne europ lal dhe po te kishim ato probleme qe thua ti as nuk i shkonte menja njeriu me e ber kerkesen. gjithsesi mendimi ngelet po i joti. rrespekte all!!!
    Ke te drejte o vlla, gjendja ka ndryshuar ne ate aspekt. Por perseri problemet e tjera jetike mbeten si pasiguria per pune, sistemi i korruptuar mjeksor, arsimor, veshtiresia ekonomike, e shume e shume te tjera. Mire do ishte te vinim po ku do vinim, cmimet ne Shqiperi jane njesoj si ketu ne USA dhe rrogat jane sa 2 dite pune. Ca te thuash, te qash me lot...!
    Ketrina

  10. #130
    E Humbur Maska e elsaa
    Anëtarësuar
    20-02-2008
    Vendndodhja
    Back Too Homme
    Postime
    2,685
    Citim Postuar më parë nga qafezezi Lexo Postimin
    Ku banono ju ne ndonje mal te Frances? Hajdeni ne Paris se ketu jetohet, vetem ketu s`do ju vije me te shikoni shqiperine me sy
    Jo Jo nuk banoj ne france fare , por njesoj eshte gjithanej , Pastaj cfare te bej ne paris te shof zezak te pa fare kolonite zezake ? Kam qene nje her dhe as e kam men me ardhe mo .
    Burrat Udhëheqin Botën, Ndërsa Gratë Udhëheqin Burrat

  11. #131
    ~SmiLe~ Maska e BaBy_BiRbA
    Anëtarësuar
    30-04-2002
    Vendndodhja
    Melbourne, Land Down Under
    Postime
    582
    Citim Postuar më parë nga elsaa Lexo Postimin
    Jo Jo nuk banoj ne france fare , por njesoj eshte gjithanej , Pastaj cfare te bej ne paris te shof zezak te pa fare kolonite zezake ? Kam qene nje her dhe as e kam men me ardhe mo .

    Po nese percmon vendin dhe njerezit qe banojne ne ate vend, normal qe sdo ndiheni mire. Zezaket kane punen e tyre, ju keni punen tuaj. Ske pse te percmosh njeri. Te pakten ata jane te ingranuar ne jeten dhe shoqerine e tyre, pasi mendojne per punen e tyre. Ca rendesie ka se cfare ngjyre apo rrace jane. Go figure...
    Shmile Pweet Face..Me Wubz U :D

  12. #132
    Skandinavien Maska e TetovaMas
    Anëtarësuar
    20-03-2008
    Vendndodhja
    Te vendi i xhenetit
    Postime
    2,664
    Pershendetje per te gjithe mergimtaret !!

    Mergimi per shqipetaret ka zanafillen e lashte ,nje pjese e madhe e rilindasve tane, e vajtuane atedheun nga mergimi.

    I huaj nje t'a jepe dhe gjitha t'i merr.

    Jetesa ,varferia te bene qe te marresh rrugen e mergimit me nje kushte ungesa e kushteve per jetese.

    Mbijetesa , luksuzi ,per tu rrikthyere ne vendelindje ,t'i parashtron nje mije kushte.

    Shume politikane shqipetare po krenohen me diasporen shqipetare.

    Ne te gjithe e dime se fjala DIASPORE .. rrjedhe nga greqishtja ,dhe ka domethenie ne shqip FARE E HUMBUR .

    S'imbas mendimit time ,une mendoje se koha ka filluare te punoje pozitivishte per mergimtaret shqipetare,

    Me rendesi eshte qe femijet e mergimtareve te shkollohen dhe te integrohen po ne ato shtete ku jetojne. Me anetaresimin e Shqiperise , Kosoves ,dhe Maqedonise, per nje te ardhme shume te shpeje ne BE , edhe mergimtaret shqipetare do te kthehen dal nga dale ne vendelindje. Keto kthes dhe ndryshime ndodhen edhe me popuj tjere s,i qe ishin spanjollet ,greket italianet ,portugezet etj.etj.

  13. #133
    i/e regjistruar Maska e Jimy
    Anëtarësuar
    06-05-2005
    Postime
    196

    Per ju qe zbrisni nga malet,dhe fshatrat e Tiranes ju duken parajs

    Citim Postuar më parë nga qafezezi Lexo Postimin
    Ku banono ju ne ndonje mal te Frances? Hajdeni ne Paris se ketu jetohet, vetem ketu s`do ju vije me te shikoni shqiperine me sy
    Kur e kam pare une Parisin ti i bije maces me luge,ose ishe duke kullotur dhente(bagetite).Nejse nuk po zgjatem shume:Per ju qe zbrisni nga malet ,dhe fshatrat e Tiranes ju duken parajs,per te mos folur me tej pastaj.

  14. #134
    i/e regjistruar Maska e Jimy
    Anëtarësuar
    06-05-2005
    Postime
    196

    Ti Ketrushe,mos punon gje valle ne gjendjen civile?

    Citim Postuar më parë nga Katie Lexo Postimin
    Ashtu do te jete e ngrire per sa kohe ti nuk krijon shoqeri me te tjere. Provo njehere te kesh shoke perreth, nje te dashur/bashkeshorte, femij, te besh aktivitete me ta, te besh karriere me punen tende dhe nuk do te duket e merzitshme jeta ketu!
    FLM!
    Sa per dijeni une jam i martuar dhe kam kater femij,me i madhi eshte 25 vjeç.Kjo eshte familja ime e perbere prej 6 vetash,kjo eshte shoqeria dhe jeta ime me e çmuar neqoftese mund te shprehem keshtu.Sa per aktivitete dhe vacance besoj se je shume larg meje.Kam udhetuar der ne ishujt e Frances La Réunion,qe ti nuk e ke iden se nga bie Lol.

    Une e kisha ne sensin tjeter muhabetin,kudo qe te ndodhesh asnjehere nuk ndjehesh mire si ne vendin tend.Vendlindja, toka ku ti je lindur,ke hedhur kembet,hapat e para per tu rritur,te terheq si manjet gjate gjithe kohes dhe jetes tende ne mergim.

  15. #135
    i/e regjistruar Maska e Jimy
    Anëtarësuar
    06-05-2005
    Postime
    196

    Shume ne qafe po i bini Elces

    Citim Postuar më parë nga BaBy_BiRbA Lexo Postimin
    Po nese percmon vendin dhe njerezit qe banojne ne ate vend, normal qe sdo ndiheni mire. Zezaket kane punen e tyre, ju keni punen tuaj. Ske pse te percmosh njeri. Te pakten ata jane te ingranuar ne jeten dhe shoqerine e tyre, pasi mendojne per punen e tyre. Ca rendesie ka se cfare ngjyre apo rrace jane. Go figure...
    Bebi Birba me ty e kam ,dhe me ate Qafzezin qe po i bini Elces ne qafe kot.Ajo ka mendimet e veta,dhe mos u beni egoist.Keni dal jashte dhe boni sikur keni kapur qiellin me dor.Jane kushtet ekonomike qe detyrojne me qindra mijera njerez,per tu larguar nga Shqiperia.Kam besim dhe jam teper i bindur se neqoftese do te paguhet punetori ne Shqiperi,siç paguhet ne France,Gjermani,Zvicer etj,mos t'ju duket çudi qe brenda 1 jave te gjithe jane te gatshem te kthehen vetem me rrobat e trupit,pa mer gje tjetr me vete.

  16. #136
    i/e regjistruar Maska e Eve
    Anëtarësuar
    20-06-2002
    Vendndodhja
    albania
    Postime
    1,150
    jimy jam dakort me ty
    Lost time is never found again.
    -Benjamin Franklin-

  17. #137
    E Humbur Maska e elsaa
    Anëtarësuar
    20-02-2008
    Vendndodhja
    Back Too Homme
    Postime
    2,685
    Citim Postuar më parë nga BaBy_BiRbA Lexo Postimin
    Po nese percmon vendin dhe njerezit qe banojne ne ate vend, normal qe sdo ndiheni mire. Zezaket kane punen e tyre, ju keni punen tuaj. Ske pse te percmosh njeri. Te pakten ata jane te ingranuar ne jeten dhe shoqerine e tyre, pasi mendojne per punen e tyre. Ca rendesie ka se cfare ngjyre apo rrace jane. Go figure...
    Ne rradhe te pare une nuk jam rraciste dhe nuk kam asgje kunder zezakeve as francezeve apo cfare do qofshin ata , dhe nuk percmoj vendin ku rri sepse vet e kam zgjedhur . E kishim fjalen sa na mungon vendi jone, shoqeria,kultura,tradita etj etj qe keto nuk i gjen tek zezaku as tek rusi qe ka ngjyre te bardhe .Ti lexo i her te gjitha postimet pastaj cito.Per nje femije qe ka lindur dhe rritur ne ate ambient normale qe do te pershtatet me lehte por per ne qe kemi lind dhe rrit ne shqiperi eshte e veshtire te ju pershtatemi karaktereve te ndryshme .

    Jymi e shef sa me paskan ren ne qafe dhe nuk i paskam pa
    Burrat Udhëheqin Botën, Ndërsa Gratë Udhëheqin Burrat

  18. #138
    don't bother me Maska e Apollyon
    Anëtarësuar
    07-11-2007
    Vendndodhja
    periferi
    Postime
    8,589
    Citim Postuar më parë nga BaBy_BiRbA Lexo Postimin
    Une personalisht ndihem shume mire ketu ku jam. Po me merr malli per cka kam lene mbrapa, per familjen, shoqerine e vjeter, shtepine ku jam lindur e rritur. Normalisht qe ka merr malli.
    Po une nuk ndihem sikur jam ne shtet-rrethim. Melbourne ka shume gjalleri. Madje madje shume here me nxjerrin mallin e Tiranes sepse lokalet jane gjithmone plot, qyteti gumezhin nga njerezit... ndoshta varet dhe nga vendi ku ndodhesh.
    Ti qe jeton ne Australi, e ke shum me te thjeshte ti shpetosh tundimit per me u kthy ktu.

    Nuk ja uroj asnjerit te kthehet ne shqiperi, vetem ne qe jetojme ktu, e dime ca katastrofe eshte. Rrini atje se jeni mire, lerini mallengjimet.
    There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

  19. #139
    E Humbur Maska e elsaa
    Anëtarësuar
    20-02-2008
    Vendndodhja
    Back Too Homme
    Postime
    2,685
    Citim Postuar më parë nga Apollyon Lexo Postimin
    Ti qe jeton ne Australi, e ke shum me te thjeshte ti shpetosh tundimit per me u kthy ktu.

    Nuk ja uroj asnjerit te kthehet ne shqiperi, vetem ne qe jetojme ktu, e dime ca katastrofe eshte. Rrini atje se jeni mire, lerini mallengjimet.
    Ja jeni pikerisht Ju me keto fjele qe na leni ketu Shpresoj qe se shpejti ( edhe pse e di qe nuk do te jete shpejt ) edhe jetesa ne shqiperi te kete standarte normale . Nuk Kerkojme nje jete lluksoze se as ketu nuk e kemi , kerkojme nje jete normale prane familjes dhe shoqerise , qe per fat te keq tani per tani eshte pothuajse e pamundur .
    Burrat Udhëheqin Botën, Ndërsa Gratë Udhëheqin Burrat

  20. #140
    don't bother me Maska e Apollyon
    Anëtarësuar
    07-11-2007
    Vendndodhja
    periferi
    Postime
    8,589
    Ja jeni pikerisht Ju me keto fjele qe na leni ketu
    O per mua hajde, veten do marresh ne qafe.
    There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

Faqja 7 prej 14 FillimFillim ... 56789 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Përgjigje: 33
    Postimi i Fundit: 17-01-2013, 12:29
  2. Esse dhe artikuj të muslimanëve
    Nga ORIONI në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 35
    Postimi i Fundit: 09-12-2010, 09:31
  3. Guerilasit e LANC
    Nga Tannhauser në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 28
    Postimi i Fundit: 21-04-2007, 14:12
  4. Debat mes anti liberalëve dhe liberalëve
    Nga liridashes në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 22-03-2005, 19:26
  5. Permbysja e rregjimit ne 97, Revolucion komunist?
    Nga Seminarist në forumin Problematika shqiptare
    Përgjigje: 66
    Postimi i Fundit: 28-05-2003, 23:29

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •