Close
Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 63
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    30-01-2008
    Postime
    8

    Question Mënyra më e lehtë për të emigruar në SHBA

    Te nderuar forumist deshta te bej nje pyetje ne lidhje me emigrimin ne SHBA.
    Kam ndjekur me kujdes pjesemarrjen ne llotarine Amerikane qe sa vite ,natyrisht per te fituar nevojtet fati te cilen pak njerez e kane. Tash e sa kohe degjoj per persona te ndryshem qe hyjne ne SHBA ne menyre te pa ligjeshme ,me ndimen e individeve qe merren me keto pune.
    A ka ndonjeri ndonje ide apo ndimese se per çfare behet fjale, ose me sakte di ndonjeri ndokend qe mund te me ndimoj se si te hyje (arrije) duke dhene te holla ?
    Ju falenderoj per vemendjen dhe pres me kurreshtje pergjigjet dhe ndimen tuaj me postim ose ne MP.
    Ndryshuar për herë të fundit nga duo2 : 17-03-2008 më 17:36

  2. #2
    I come back
    Anëtarësuar
    01-10-2005
    Postime
    345
    Futi nje pashaporte italiane dhe shko deri ne Meksike

  3. #3
    Citim Postuar më parë nga duo2 Lexo Postimin
    A ka ndonjeri ndonje ide apo ndimese se per çfare behet fjale, ose me sakte di ndonjeri ndokend qe mund te me ndimoj se si te hyje (arrije) duke dhene te holla ?
    Mos merr veten ne qafe, mos te genjeje mendja te marrsh nje rruge te tille se do i qash ato leke big time, pa dokumenta lol do i kesh shumicen e rrugeve te mbyllyra se nuk eshte amerika fushe me lule, sic ta kan ber ty ca e ca denglaxhinj qe vdesin te bejne icik qimen TRA

  4. #4
    i/e larguar Maska e selina_21
    Anëtarësuar
    22-07-2004
    Vendndodhja
    ≈ღ≈United States!ωho thє Hєll ωants to livє Hєяє Foяєvєя!!=Iм α cгαzу вαву...Hαte IT OR LOVE IT.ღ
    Postime
    1,099
    Citim Postuar më parë nga duo2 Lexo Postimin
    Te nderuar forumist deshta te bej nje pyetje ne lidhje me emigrimin ne SHBA.
    Kam ndjekur me kujdes pjesemarrjen ne llotarine Amerikane qe sa vite ,natyrisht per te fituar nevojtet fati te cilen pak njerez e kane. Tash e sa kohe degjoj per persona te ndryshem qe hyjne ne SHBA ne menyre te pa ligjeshme ,me ndimen e individeve qe merren me keto pune.
    A ka ndonjeri ndonje ide apo ndimese se per çfare behet fjale, ose me sakte di ndonjeri ndokend qe mund te me ndimoj se si te hyje (arrije) duke dhene te holla ?
    Ju falenderoj per vemendjen dhe pres me kurreshtje pergjigjet dhe ndimen tuaj me postim ose ne MP.
    Eshte shume e veshtire qe te futesh ne Americ ne keto momente.
    Megjithate ti duhet te aplikosh per vize nuk i dihet ndoshta dhe ta japin.
    Tjetra...eshte..qe :

    1)Duhet te fitosh llotarin Americane.
    2) OSE..Te beshe lidhje Interneti me ndonje Americane..

  5. #5
    I come back
    Anëtarësuar
    01-10-2005
    Postime
    345
    Por Amerika me e mire se Shqiperia eshte .
    Provoje te jetosh ti ne Shqiperi. Pa uje te pijshem, prerje dritash, tym, balte, papunesi, cmime te larta, izolim.
    Keshtu qe ai djali po pati leke edhe mund ta provoje ne Amerike.

  6. #6
    Ani mi pra mir le ta marri mundimin, ene ta shofi ku ka me dal, kshu te pakten nuk po na del me kepuce te kuqe pe magjypve te Mexikes
    Me than t'drejten kan heq dor pe dashnis reale, jan kthy kah cyberlove

    ps: (e thaj kosovarcen apo jo loqki)

  7. #7
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    30-01-2008
    Postime
    8
    Lol,I agree with you, completely!
    But thinking of USA and looking behind our country,..
    çka ndryshoj gjithe keto vite ne jeten socialo-ekonomike?
    po ju a them une me nje fjale:
    ASGJE!
    Sa per keto "vizitat flash" neper ambasada te mos flasim fare
    Dominojne Injoranca dhe Korrupcioni - po ju flas nga faktet!
    Anyway,po lexoj me kujdes postimet tuaja...

    (Nderkohe qe po ndegjoj direkt kopshtin zoologjik:Parlamentin Shqiptar(seanca per Gerdecin) se si Shqiptaret Fyejne njeri tjetrin e shahen ne mes tyre ...)
    Ndryshuar për herë të fundit nga duo2 : 19-03-2008 më 16:08

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e gjilan55
    Anëtarësuar
    18-08-2007
    Vendndodhja
    gjilan
    Postime
    310
    Citim Postuar më parë nga duo2 Lexo Postimin
    Te nderuar forumist deshta te bej nje pyetje ne lidhje me emigrimin ne SHBA.
    Kam ndjekur me kujdes pjesemarrjen ne llotarine Amerikane qe sa vite ,natyrisht per te fituar nevojtet fati te cilen pak njerez e kane. Tash e sa kohe degjoj per persona te ndryshem qe hyjne ne SHBA ne menyre te pa ligjeshme ,me ndimen e individeve qe merren me keto pune.
    A ka ndonjeri ndonje ide apo ndimese se per çfare behet fjale, ose me sakte di ndonjeri ndokend qe mund te me ndimoj se si te hyje (arrije) duke dhene te holla ?
    Ju falenderoj per vemendjen dhe pres me kurreshtje pergjigjet dhe ndimen tuaj me postim ose ne MP.
    Si kur tkishte qene leht si me shku te daja pak kush do te rrinte ne shqiperi e edhe me pak ne kosove.problemet e njejta dhe te shumta i kemi.

  9. #9
    Doktoreshe Maska e Grindavecja-nr1
    Anëtarësuar
    27-08-2006
    Vendndodhja
    jetoj ne Kine punoj ne Irak kohen e lire e kaloj ne Alaske
    Postime
    94
    njeriu mesohet dhe adaptohet ne cdo vend e keqja eshte se ne shqiperi nuk ben dot hajer po spate "miqesi", eshte korrupsioni i papare qe sna le te bejme perpjete. ehhhh te shkretet ne dy hapa para kater mbrapa bejme gjithmone. ti cuno a goc ca je futja iher me komerdare me not mos ne amerike me i ven mo te hajrit se shqipria do dalesh lol.
    Im not just Perfect, Im Albanian too!!

  10. #10
    Akulli Maska e DiGiTeX
    Anëtarësuar
    30-04-2002
    Vendndodhja
    Diku Rreth Botes
    Postime
    368
    Shteti amerikan eshte shteti me i pergatitur ne bote dhe ka ligje shume te forta biles aq shume te forta sa juve nuk do tju besohet.
    Tju tregoje nje rast konkret per kete gje.
    Para disa kohesh mberita ne USA per pushime dhe aty takova nje mikun time te cilin e kam pase njojtur qe prej kohesh.Ai ishte futur ne usa ne menyre te paligjeshme duke paguar 20 mij $ dhe dukepershkruar rrugen Tirane-Madrid-Maiemi.
    Dhe pasi jetoje per 1 vite i qete ne nje prej qyteteve te USA policia amerikane ariti ta kape dhe ti vendosi nje expulsie te perjeteshme dhe ai ska me te drejte te hyje ne USA.Nderkohe qe beri dhe 2 vjet heqje lirie ne nje prej burgjeve te vendit ku u arestua.

    Shpresoje qe ky fat te mosi ndodhi askujt qe seshte i informuar rreth kesaj detaje.

    Faleminderit

  11. #11
    Besoj se ky eshte rast i rralle qe ke dhene ketu.

    Un njof me dhjetra shqiptare qe kane mbi 10 vjet pa dokumenta ne Amerike dhe si ka ngacmuar njeri. Ligjet i kane, por per emigrantet pa letra qe jane en Amerike nuk para i perdorin shume ato ligje. Ne shume raste edhe kur te kapin per ndonje gje dhe je pa letra, prape te lirojne e te lene te vazhdosh te jetosh ne Amerike.

    Per tu futur ama eshte shume veshtire. Nje vize turistike apo pune do ishte menyra me e lehte, po nese e merr dot.

  12. #12
    Larguar
    Anëtarësuar
    17-11-2006
    Postime
    282
    Citim Postuar më parë nga duo2 Lexo Postimin
    Te nderuar forumist deshta te bej nje pyetje ne lidhje me emigrimin ne SHBA.
    Kam ndjekur me kujdes pjesemarrjen ne llotarine Amerikane qe sa vite ,natyrisht per te fituar nevojtet fati te cilen pak njerez e kane. Tash e sa kohe degjoj per persona te ndryshem qe hyjne ne SHBA ne menyre te pa ligjeshme ,me ndimen e individeve qe merren me keto pune.
    A ka ndonjeri ndonje ide apo ndimese se per çfare behet fjale, ose me sakte di ndonjeri ndokend qe mund te me ndimoj se si te hyje (arrije) duke dhene te holla ?
    Ju falenderoj per vemendjen dhe pres me kurreshtje pergjigjet dhe ndimen tuaj me postim ose ne MP.

    Po ti per studime do te shkosh apo .... per strehim politik.

  13. #13
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    30-01-2008
    Postime
    8
    Stehim Politik tashi nuk mund te kete per shqiptaret se nuk i prek njeri
    Per studime e kam te kryer universitetin po nuk ka prespektive
    Dua te imigroj me sakte nese nuk gjej mundesi te rregullt ta bej ilegalisht (siç edhe kane shkuar shume te tjere)...ska zgjidhje tjeter
    Po mendoja USA ose Canada (Edhe pse mendoje ne ne Canada do te ishte me e lehte)
    Per Evrope me thoje shume se eshte veshtire te gjesh pune .
    Kisha menduar me heret ne Angli,por kur ske njeri te aferm pak veshtire.Ndersa ne France me thojne qe e ka kapluar nje krize per punesim.
    Kam qene ne disa shtete ne Evrope me heret ne menyre te rregullt si Turist.
    Anyway,mendoj qe ne pergjithesi duhet vullnet,deshire dhe kurajo,...

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e ujkus
    Anëtarësuar
    17-10-2006
    Postime
    327
    me shkolle

  15. #15
    100 % Shqiptar Maska e ervislive
    Anëtarësuar
    03-12-2007
    Vendndodhja
    Belgium
    Postime
    39
    normalisht menyra me e lehte per te udhetuar drejte amerikes eshte studimet por nese shkoni me forcat tuaja duhet te shtrengoheni mire sepse amerika ka harxhime

  16. #16
    i/e regjistruar Maska e Katie
    Anëtarësuar
    15-03-2008
    Postime
    15
    Shume fare e veshtire per te ardhur ketu. Menyra me e thjeshte eshte nepermjet marteses me nje Amerikane.
    Ketrina

  17. #17
    i/e regjistruar Maska e Katie
    Anëtarësuar
    15-03-2008
    Postime
    15
    Gjeja me e tmerrshme dhe me fatkeqe per Shqiperine eshte korrupsioni, qe e ka mberthyer ate vend dhe nuk ka per ta leshuar me per te pakten edhe 50 te tjera. Nje korrupsion i tmerrshem qe te pi edhe piken e fundit te gjakut, korrupsion qe te heq cdo te drejte civile, mundesi per tu persosur si njeri, ne fushen e edukimit, mjeksise, drejtesise, sociale... you name it!
    Ketrina

  18. #18
    I come back
    Anëtarësuar
    01-10-2005
    Postime
    345
    Pse nuk shkon ne Greqi. Ka shume pune, do e ndjesh veten me mire se ne shtepine tende.

  19. #19
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    04-10-2006
    Postime
    241
    Ik ti pse te iki ai?

  20. #20
    Citim Postuar më parë nga DiGiTeX Lexo Postimin
    Shteti amerikan eshte shteti me i pergatitur ne bote dhe ka ligje shume te forta biles aq shume te forta sa juve nuk do tju besohet.
    Tju tregoje nje rast konkret per kete gje.
    Para disa kohesh mberita ne USA per pushime dhe aty takova nje mikun time te cilin e kam pase njojtur qe prej kohesh.Ai ishte futur ne usa ne menyre te paligjeshme duke paguar 20 mij $ dhe dukepershkruar rrugen Tirane-Madrid-Maiemi.
    Dhe pasi jetoje per 1 vite i qete ne nje prej qyteteve te USA policia amerikane ariti ta kape dhe ti vendosi nje expulsie te perjeteshme dhe ai ska me te drejte te hyje ne USA.Nderkohe qe beri dhe 2 vjet heqje lirie ne nje prej burgjeve te vendit ku u arestua.

    Shpresoje qe ky fat te mosi ndodhi askujt qe seshte i informuar rreth kesaj detaje.

    Faleminderit
    Siberia je i sigurte ti qe ky miku jot nuk eshte kap me ndonje gje qe nuk duhej te kapej
    Nqs ketu je ilegal dhe te kapin, ke te drejte te hedhesh ceshtjen ne gjyq dhe nuk te mban njeri 2 vjet ne burg. Po ashtu mbasi ben gjyqin dhe nqs nuk ta japin green card, por te japin deportation, deportation eshte 10 vjet me e shumta, kuptohet nqs ke nje clean record.

    Eshte shume shume e veshtire sidomos ne kete kohe te vish ne USA. Mbas Sept 11, cdo gje shkoi pothuajse ne zero per mundesi dokumentash ketu ne USA. Nqs martohesh me nje amerikane, edhe aty ki kujdes se edhe keta te USCIS nuk jane me budallenj dhe tani te vijne e te bejne ca vizita disi shume te papritura dhe po kapen shume qe jane martuar thjesht per dokumenta.

    Good luck

Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Vendi per te emigruar dhe pse
    Nga desada-UK në forumin Emigracioni
    Përgjigje: 25
    Postimi i Fundit: 07-11-2023, 11:55
  2. Kerkoj ndihme per te emigruar
    Nga Fjorel sinanaj në forumin Ndihmoni njëri-tjetrin
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 05-07-2017, 05:29
  3. Vendi me i mir per te emigruar keshilla
    Nga Arsene në forumin Emigracioni
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 22-03-2015, 13:41
  4. Mundesia me e lehte per te emigruar ne USA?
    Nga Saamm në forumin Emigracioni
    Përgjigje: 13
    Postimi i Fundit: 12-05-2012, 13:30
  5. Shteti i përshtatshëm për të emigruar
    Nga Kryeplaku në forumin Emigracioni
    Përgjigje: 32
    Postimi i Fundit: 25-04-2012, 15:44

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •