Close
Faqja 4 prej 5 FillimFillim ... 2345 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 83
  1. #61
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anėtarėsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,347
    Postimet nė Bllog
    17
    Citim Postuar mė parė nga mia@ Lexo Postimin
    Shume krahasim pa vend me duket. Ti per prindin ke nevoje jo vetem te te japi keshilla, por dhe per dashurine e tij. Per priftin qe as e njeh fare dhe nuk ze asnje vend ne jeten tende u dashka patur nevoja vetem per tu falur? Nese une e kam kuptuar gabimin dhe i kerkoj falje Zotit pse nuk duhet te me falet mekati? Duhet patjeter ti hapem nje njeriu te thjeshte mekatar si une? Kush eshte prifti njehere? Ne fund te fundit ai eshte zgjedhur nga nje njeri si ne per te bere punen qe ka dhe jo nga Zoti. Nuk besoj se Zoti vendosi me miratimin e tij prifterinjt pedofila , abuzuesa apo jo?
    Ungjilli sipas Joanit (19) - Krishti u drejtohet dishepujve

    19 Pastaj nė mbrėmje tė po asaj dite, dita e parė e javės, ndėrsa dyert e vendit ku qenė mbledhur dishepujt ishin tė mbyllura nga frika e Judenjve, erdhi Jezusi dhe u prezantua nė mes tyre dhe u tha atyre: “Paqja me ju!.”
    20 Dhe, si i tha kėto, u tregoi atyre duart e veta dhe brinjėn. Dishepujt pra, kur e panė Zotin, u gėzuan.
    21 Pastaj Jezusi u tha atyre pėrsėri: “Paqja me ju! Sikurse mė ka dėrguar mua Ati, ashtu unė po ju dėrgoj ju.”
    22 Dhe, si tha kėto fjalė, hukati mbi ta dhe tha: “Merrni Frymėn e Shenjtė!
    23 Kujt do t’ia falni mėkatet, do t’i jenė falur, kujt do t’ia mbani, do t’i jenė mbajtur.”



    Ungjilli sipas Mateut (16)

    13 Pastaj Jezusi, mbasi arriti nė krahinėn e Cezaresė sė Filipit, i pyeti dishepujt e vet: “Kush thonė njerėzit se jam unė, i Biri i njeriut?.”
    14 Dhe ata thanė: “Disa Gjon Pagėzori, tė tjerė Elia, tė tjerė Jeremia, ose njė nga profetėt.”
    15 Ai u tha atyre: “Po ju, kush thoni se jam unė?.”
    16 Dhe Simon Pjetri duke u pėrgjigjur tha: “Ti je Krishti, Biri i Perėndisė tė gjallė.”
    17 Dhe Jezusi duke pėrgjigjur u tha: “I lumur je ti, o Simon, bir i Jonas, sepse kėtė nuk ta zbuloi as mishi as gjaku, por Ati im qė ėshtė nė qiej.
    18 Dhe unė po tė them gjithashtu se ti je Pjetri, dhe mbi kėtė shkėmb unė do tė ndėrtoj kishėn time dhe dyert e ferrit nuk do ta mundin atė.
    19 Dhe unė do tė tė jap ēelėsat e mbretėrisė sė qiejve; gjithēka qė tė kesh lidhur mbi tokė, do tė jetė lidhur nė qiej, dhe gjithēka qė tė kesh zgjidhur mbi tokė, do tė jetė zgjidhur nė qiej.”

    Eshte Krishti Ai qe u dha pushtet apostujve te Tij mbi shpirtrat e te gjithe njerezve. Te gjithe ata qe shkojne ne Kishe tek prifti e rrefejne mekatet e tyre, e pendohen per to, dhe kerkojne faljen e Perendise, do te hasin ne meshiren e Zotit. Te gjithe ata qe i luten zotit vete per faljen e mekateve pa qene nevoja te shkojne ne Kishe apo tek prifti, lutjet e tyre kane per te rene ne vesh te shurdhet.


    Albo

  2. #62
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anėtarėsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,347
    Postimet nė Bllog
    17
    Citim Postuar mė parė nga ane Lexo Postimin
    Prifti qenka "dora e djathte " e Zotit
    Cdo gje qe Zoti ka krijuar, i ka dhene nje bekim dhe nje mision. Lexo me lart citatet nga Ungjilli qe te shikosh se si vete Krishti bekon apostujt e tij dhe u jep edhe misionin e tyre, qe jo vetem te perhapin Lajmin e Mire te shpetimit e ringjalljes, por edhe te bejne nje lufte te ashper shpirterore: njerezit qe vullnetin e tyre ia kane dorezuar Krishtit, ne menyre qe te behet ne ta Vullneti i Perendise; njerezit qe vullnetin e tyre ia kane dorezuar frymerave te rena nga qielli, demoneve. Misioni i apostujve nuk ishte vetem te predikonin, por edhe te falnin mekate, te clironin shpirtrat e njerezve nga shpirterat e keqinj, demonet.

    Pra ky eshte realiteti shpirteror, nje realitet qe te gjithe ne nuk e shohim dot direkt me sy e shqisat tona, por e jetojme perdite, cdo ore e cdo minute. Eshte nje realitet ku ne kemi vetem dy alternativa dhe nje vendim per te marre:

    a) do te heq dore nga vullneti im njerezor, per te njohur Vullnetin e Perendise ne jeten time?
    b) do te zgjedh vullnetin tim njerezor para Vullnetit te Perendise?

    Asnje njeri ne bote dhe ne cdo epoke te njerezimit nuk e ka njohur Perendine, e as ka per ta njohur ndonjehere, per aq kohe sa ne zgjedhim vullnetin tone njerezor. Per aq kohe sa ne "veteshpallemi prifterinj", per aq kohe sa ne "i falemi Zotit sic na vjen ne per mbare" e jo sic na meson Perendia, per aq kohe sa ne ndertojme "te vertetat tona" duke perdorur llogjiken dhe eksperiencat personale, asnjehere ne nuk kemi per te njohur Perendine e Vertete. Ne jemi vetem duke shpikur Perendi te paqena, jemi duke u dashuruar me vetveten, jemi duke ndertuar kultin e "une jam zot i vetvetes". Perendia ketyre njerezve u qendron larg.

    Perse te mos i lutemi Perendise vetem ne menyre individuale ne qetesine e dhomes sone te gjumit? Nuk ka asgje te keqe ti lutesh Perendise per faljen e mekateve ne menyre personale, por kjo asnjehere nuk mund te zevendesoje MISTERIN E RREFIMIT. Kisha Orthodhokse, sipas Tradites se saj te Shenjte, e njeh rrefimin si MISTER. Qe do te thote qe ne nuk jemi ne gjendje qe te shohim apo shpjegojme dot se si Fryma e Shenjte arrin te pastroje shpirtrat tane nga mekati. Bile as nuk duhet te marrim mundimin qe te perpiqemi te kuptojme punerat e mistershme te Perendise! Ne thjeshte, me bindje e besim te plote, me frike Perendie, bejme ate qe Perendia ka urdheruar: rrefimin e mekateve tona dhe kerkimin e ndjeses se Perendise me nje zemer te penduar. Ky eshte dallimi mes nje shpirti te perulur, e nje shpirti kryenec. Shpirtin e perulur Perendia e bekon dhe asnjehere nuk e braktis. Shpirtit kryenec Perendia i kthen shpinen.

    Albo

  3. #63
    i larguar Maska e bindi
    Anėtarėsuar
    17-10-2009
    Vendndodhja
    Ne bregdet
    Postime
    1,523
    A falen mekatet pas rrefimit te prifti ?
    Jo! Falja e mekatit nuk ka te beje fare me priftin,esenca e mekatit qendron ne ndergjegjen e njeriut nese ky e ka kuptuar dhe eshte penduar sinqerishte per mkatin qe ka bere....

  4. #64
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-06-2008
    Postime
    3,176
    bindi,
    kam postuar cfare thote katekizmi i kishes katolike per sakramentin e rrefimit, sepse eshte e qarte qe kjo pyetje eshte kunder ketij sakramentin.
    Nuk e ke lexuar dhe per kete ti kundershton dicka qe nuk e njeh.
    Rrefimi te prifti eshte vetem nje pjese e sakramentit.
    Me pare ai qe rrefehet duhet te beje provimin e ndergjegjes, duke e krahasuar veprat e tija me vullnetin e shprehur nga Zoti per te gjithe ata qe besojne ne te ne kishen katolike.
    Pastaj, duke kuptuar qe me mekatin e ka ofenduar Zotin dhe e ka njollosur kishen, ai qe deshiron te kthehet te Zoti, me nje dhimbje te madhe shpirterore, duhet te pendohet dhe te vendose te mos mekatoje me me hirin e Zotit.
    Pendesa konkretizohet se pari duke i shpallur mekatet aptas te kisha perfaqesuar nga nje njeri i kualifikuar qe garanton per te, dhe pastaj duhet te beje disa vepra pendestare si shenje te kthimit se tij ndaj Zotit dhe kishes.
    Rrefimi te prifti kuptohet mire, nese nuk harrohen gjerat e tjera dhe eshte i nevojshem sepse mekatojme gjithmone kunder nje njeriu, nje personi konkret dhe jo kunder nje ideje, nje imaxhi te nje zoti te bere sipas nivelit ton. Katoliket e dine mire qe cdo mekat eshte nje ofendim kunder Trupit mistik te Krishtit, qe eshte kisha, dhe per kete kishes, Trupit mistik te Krishti ia kerkon falje. Kur e ofendojme ashper nje person, atij i kerkojme faljen, personalish apo nepermjet nje tjetri, jo ndergjegjes tone, qe mardhenjet te ndersjelltas te jene perseri te mira.

  5. #65
    i larguar Maska e bindi
    Anėtarėsuar
    17-10-2009
    Vendndodhja
    Ne bregdet
    Postime
    1,523
    Citim Postuar mė parė nga torrkerry Lexo Postimin
    bindi,
    kam postuar cfare thote katekizmi i kishes katolike per sakramentin e rrefimit, sepse eshte e qarte qe kjo pyetje eshte kunder ketij sakramentin.
    Nuk e ke lexuar dhe per kete ti kundershton dicka qe nuk e njeh.
    Rrefimi te prifti eshte vetem nje pjese e sakramentit.
    Me pare ai qe rrefehet duhet te beje provimin e ndergjegjes, duke e krahasuar veprat e tija me vullnetin e shprehur nga Zoti per te gjithe ata qe besojne ne te ne kishen katolike.
    Pastaj, duke kuptuar qe me mekatin e ka ofenduar Zotin dhe e ka njollosur kishen, ai qe deshiron te kthehet te Zoti, me nje dhimbje te madhe shpirterore, duhet te pendohet dhe te vendose te mos mekatoje me me hirin e Zotit.
    Pendesa konkretizohet se pari duke i shpallur mekatet aptas te kisha perfaqesuar nga nje njeri i kualifikuar qe garanton per te, dhe pastaj duhet te beje disa vepra pendestare si shenje te kthimit se tij ndaj Zotit dhe kishes.
    Rrefimi te prifti kuptohet mire, nese nuk harrohen gjerat e tjera dhe eshte i nevojshem sepse mekatojme gjithmone kunder nje njeriu, nje personi konkret dhe jo kunder nje ideje, nje imaxhi te nje zoti te bere sipas nivelit ton. Katoliket e dine mire qe cdo mekat eshte nje ofendim kunder Trupit mistik te Krishtit, qe eshte kisha, dhe per kete kishes, Trupit mistik te Krishti ia kerkon falje. Kur e ofendojme ashper nje person, atij i kerkojme faljen, personalish apo nepermjet nje tjetri, jo ndergjegjes tone, qe mardhenjet te ndersjelltas te jene perseri te mira.
    prifti ne kete mes mund vetem te luajne rrolin e deshmitarit dhe kshilloj nje mekatar nese e din qe nje X person ka mekatuar por kurrsesi te barte peshen e fajit me fjale te tjera te fal mekatarin,nuk e ka prifti supremacin te fal apo te denoj dikend,nese personi qe ka mekatuar nuk ka kuptuar thellsisht ne ndergjuegjn e tij dhe per kete eshte penduar sinqerisht!!
    Ne kete kontekst njeriu eshte qenje subjektive te cilit i flet zoti nepermes ndergjegjes i cili ne mnyre selektive dallon te miren nga e keqja ,qe do te thote fal dhe pendohet per gabimet apo dhe fajet qe eventualisht mund te bej...
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga bindi : 26-11-2011 mė 13:41

  6. #66
    i/e regjistruar Maska e Kanina
    Anėtarėsuar
    14-10-2010
    Postime
    542
    mardhenja e njeriut me zotin eshte e drejteperdrejte dhe teper personale askush nuk mund te nderhyje ne kete mardhenie. prifterinjt jane thejsht njerez si te gjithe ne te cile jane emeruar si te tille nga nejrez te tjere te cilet edhe keta jane emeruar nga nejrez te tjere. pra me pak fjale qe nga prifti e deri te papa apo kryepeshkopi nuk shohe gjekundi ne kete hierarki dicka qe te me beje te mendoj se ne kete strukture ka dicka qe ka te beje me zotin apo me dicka hyjnore. nje njeri qe ka mekatuar nese e ndjen pendimin dhe fajin ne shpirt dhe ndergjegjen e tije ateher mund te themi se qe nga ky moment mund te fillojm te flasim per falje nga ana e zotit. si te shkoje si te mos shkoje te prifti ky njeri tashme eshte pare nga zoti dhe nese zoti eshte ai qe eshte ska nevoj te coje priftin per te mare veshe se cfare ndjen apo mendon nje person. ne rastin e kundert personi qe ka mekatuar mund te rrefehet sa te doje por nese brenda tije nuk ka pendes te vertet ateher prifti smund te beje asgje per ta bere ate te pendohet apo per ti falur atij mekatin. edhe ne rastin kur nje njeri beson ose jo askush nuk mund te beje dot gje per tia ndryshuar mendjen ne menyre qe te besoj apo mos te besoj. nje besimtar eshte i palekundur ne besimin e tij dhe nje jo besimtar po ashtu eshte i palekundur brenda vetevetes ne ate qe ndien. ndryshimi vjen vetevetiu nga brendesia dhe shpirti i njeriut, vjen nga mardhenia qe ka ai me zotin dhe nga vullneti i tij. cdo gje vjen ne menyre te drejteperdrejte njeri zote cdo gje tjeter eshte e tepret, ndermjetesit jane te tepert qe nga prifti e deri te gjithe kisha e vatikani dhe cdo lloj institucioni tjeter fetar i ndonje feje tjeter. kjo qe ne shohim sote eshte thjesht nej institucionalizim i fese dhe besimit gje e cila eshte absurde dhe aspak ne sherbim te njerezeve dhe fese(te pakten jo per ate fe dhe besim qe duhet te jete realisht). ky institucionalizim eshte bere per qellime te tjera.

    doja te pyesja ketu ndonje besimtar. a ka ndonje rresht ne bibel ne te cilin permendet ndonje prift per rolin dhe funksionin qe duhet te kete ai ne kishe dhe ne shoqeri??
    une personalisht nuk e di nuk kam njohje mbi biblen prandaj po pyes por me sa di une deri me sote nuk kam degjuar qe ne bibel te jete permendur ne ndonje vend ndonje prift apo ndonje pape apo ndonje struktur institucionale kishtare krijimi i te cilave te kete qene deshire e zotit apo e krishtit dhe tu jete lene porosi njerezve per ti krijuar keto. nese eshte e vertete se keto nuk jane permendur asgjekundi ne bibel pra ne ate qe quhet si i vetmi liber qe permban fjalen e zotit apo krishtit ateher me lind nje pyetje tjeter. nga doli gjthe kjo strukture kishtare me nejrezit qe e drejtojne dhe hiararkia brenda saj??!!!!!!!

  7. #67
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    07-06-2010
    Postime
    365
    Chka ti thuesh dikujt qe mbushe faqe ne forum pa pase as edhe nje pike njohuri per ate qe flet. Ket e pranoni ju vet kure thueni nuk e kam lexue Blblen, ndersa aty jane te gjitha spjegimet ne lidhje me ket qe keni thene.
    Si mundeni me thene se kjo ne Bibel nuk permendet. Ju perkujtoj, megjithse kjo eshte ceke shume here, se bash ne Bibel asht themelue shkruen per perkujdesjen qe duhet te kene barijt per grigjen e vet. Ne ate kohe ishin Apostujt, e masandej paseardhesit e tyre qe jane Papa, Ipeshkevijt, Priftenit. Bibla shkruen se jezusi i bashkoi Apostujt dhe u tha:
    Chka te zgjidhni ju ne toke, do ta zgjidhi une ne Qielle, chka te lidhni ju ne toke, do ta lidhi une ne Qielle, dhe ketu qendron fuqija e faljes qe u asht llane meshtarve. Nuk ka randesi chfare asht meshtari, aj e ka ket fuqi nga nalt, por aj nese ket nuk e bane me pergjegjesi dhe dinjitet ashtu si i takon, jep llogari vetem per vehte.
    Normal se pa u penue nuk ka falje, por pa u penue as nuk shkohet te rrfyesi. Kure njerui penohet per mekatet e veta dhe deshiron ta pastroi ndergjegjen e vet, nepermjet meshires se Zotit dhe te rrfyesit qe vet Aj na e ka llane, gjene faljen e plote.

  8. #68
    i/e regjistruar Maska e Kanina
    Anėtarėsuar
    14-10-2010
    Postime
    542
    [QUOTE=Gjyka;3277010]
    Chka ti thuesh dikujt qe mbushe faqe ne forum pa pase as edhe nje pike njohuri per ate qe flet. Ket e pranoni ju vet kure thueni nuk e kam lexue Blblen, ndersa aty jane te gjitha spjegimet ne lidhje me ket qe keni thene.
    une shpreha nje opinionin tim mbi cka mendoj une ne lidhje me ceshtjen duke qene i ndergjegjshem per injorancen time ne kete ceshtje(per pjesen e bibles)jo me kote ne fund bera nje pyetje dhe kerkova nje pergjigje nga dikush qe kishte me shume njohuri mbi ceshtjen ne menyre qe ne fund te krijoja nje ide dhe te kisha gjerat me te qarta-
    perkujdesjen qe duhet te kene barijt per grigjen e vet. Ne ate kohe ishin Apostujt,
    Bibla shkruen se jezusi i bashkoi Apostujt dhe u tha:
    Chka te zgjidhni ju ne toke, do ta zgjidhi une ne Qielle, chka te lidhni ju ne toke, do ta lidhi une ne Qielle,
    nuk e di por une ketu te kjo pjesa nuk shoh asgje per te cilen mund te themi se krishti po na flet per kisha e per prifterinj, mund ti bejme interpretime sa te duash por aty nuk dalim dote. nese ti e di se si mund te arrish me keto fjale dhe te me thuash se ketu shprehet ideja e krijimit te kishes te lutem ma spjego dhe mua sepse sinqerisht nuk po kuptoj.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Kanina : 09-12-2011 mė 19:31

  9. #69
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    07-06-2010
    Postime
    365
    [QUOTE=Kanina;3277131]
    Citim Postuar mė parė nga Gjyka Lexo Postimin

    une shpreha nje opinionin tim mbi cka mendoj une ne lidhje me ceshtjen duke qene i ndergjegjshem per injorancen time ne kete ceshtje(per pjesen e bibles)jo me kote ne fund bera nje pyetje dhe kerkova nje pergjigje nga dikush qe kishte me shume njohuri mbi ceshtjen ne menyre qe ne fund te krijoja nje ide dhe te kisha gjerat me te qarta-



    nuk e di por une ketu te kjo pjesa nuk shoh asgje per te cilen mund te themi se krishti po na flet per kisha e per prifterinj, mund ti bejme interpretime sa te duash por aty nuk dalim dote. nese ti e di se si mund te arrish me keto fjale dhe te me thuash se ketu shprehet ideja e krijimit te kishes te lutem ma spjego dhe mua sepse sinqerisht nuk po kuptoj.
    Nese Krishti, simbas Bibles i tha Shen Pjetrit: ti je Pjeter (qe do te thot shkemb) dhe mbi ket shkemb do te ndertoj Kishen time qe as dyeret e ferrit nuk do t'ja dalin, nuk ka ketu vend per dyshim. Keto jane te vertetat e besimit Katolik.
    Aj, pra Krishti, nuk e la Kishen pa njerz qe e drejtojne tue u kujdese per besimetaret. Tueqense Apostujt nuk bejshin perjashtim ne vdekje, sepse ishin njerz, poashtu sot e udheheqin njerz te vdekshem por te shuguruer per kryemjen e detyres qe u esht besue. E tash besoj qe keni sadopak nje sqarim, por mos dyshoni se Krishti nuk e ka themelue kishen se bash Aj e forcoi me Shpirtin Shejte qe e dergoi mbi Apostuj. Sikur thash perpara, njerzit nuk jane te perkryem, mund te kete gabime e plage, por chdokush per vehte, e Zoti ne vend te pare.

  10. #70
    i/e regjistruar Maska e lisa12
    Anėtarėsuar
    30-11-2008
    Postime
    2,624
    edhe nese te falen mekatet nga rrefimi apo zoti ,se di a te le ndergjegja jote te qete per gjynofet qe ke bere??
    Ti me sjell gjithmone fat dhe lumturi

  11. #71
    i/e regjistruar Maska e Diella1
    Anėtarėsuar
    07-03-2011
    Postime
    1,162
    ^Me ndergjegjen po e po qe duhet te biesh ne qetesi, se s'ta jep kush faljen nese nuk i kerkon falje atyre qe i ke bere dem......

  12. #72
    i/e regjistruar Maska e VOLSIV
    Anėtarėsuar
    14-10-2009
    Postime
    1,069
    Citim Postuar mė parė nga EuroStar1 Lexo Postimin
    Nese une kryej nje akt ne kundershtim me ligjin e Zoti-t si psh: vrasje, perdhunime, vjedhje, inceste, korrupsion etj dhe vete ne kishe te prifti dhe rrefej mekatin qe kam bere, a me falet ky mekat ?

    Nese jo, per cfar sherben rrefimi im ne mos qofte per te me bere ndonje padi ne polici ?

    Nese me falet mekati, a mund te mekatoj perseri dhe te shkoj te rrefehem qe te me falet mekati ?

    Dhe a ka ndodhur qe prifti te kete bashkpunuar ndonjehere me policine per te tilla gjera ? Nese ka bashkpunuar, a eshte e lejuar qe ai ta beje kete gje ?


    Pershendetje
    >>> Nese nje person kryen nje mekat nga ato qe listove ketu me lart dhe vete te rrefehet (gje qe nenkupton se eshte penduar) atehere Zoti ja fal te keqen qe ka bere. Dhe nese ai gabon perseri (psh, vret , si mekati me i rende) ai perseri falet nese pendohet dhe rrefehet.
    > Por ketu duhet te kihet parasysh edhe fakti qe meshira e Zotit eshte e madhe por jo e pa fund sepse Zoti eshte bashkim i Meshires dhe Drejtesise njekohsisht. Pra po ti referohemi doktorreve te kishes qe ishin njekohsisht edhe Shenjtore, njeriu ka te caktuar qe ne fillim se sa here do te falet. Njeriu duhet ta dije qe do falet sa here qe do rrefehet por duhet te dije nese a ka jete te mjaftueshme sa te shkoje te rrefehet apo vdekja e gjen ne mekat. Shpesh te krishteret nuk jane perfekt por e synojne perfeksionin dhe ata qe e arrijne bashkesia qe ne e quajme Kishe i shpall Shenjtore.

    >Lidhur me rastet qe prifti ka treguar mekatet e dikujt sigurisht qe ka ndodhur. Por me pas nuk ka vazhduar te jete me prift sepse ka shkelur nje betim dhe ka bere mekat kundrejt Zotit duke e ka ofenduar ate me veprimin e tij.

    >Sakramenti i rrefimit eshte shume mistik dhe shume dimensional ne funksionin e tij dhe nuk duhet pare kaq thejshte.

    >Une i ftoj ata qe jane te krishtere ta shfrytezojne kete sakrament per te bere te mundur Shpirtin e Shenjte te vije tek ta.

    >Rrefimi ka te njejtin funksion per shpirtin e njeriut si ajo dritarja qe hapet nganjehere per te nxjerre jashte tymin e oxhakut. Pra pamvarsisht se e kemi Zjarrin e Dashurise ky tym na e veshtireson ta shijojme dhe te ngrohemi ne paqe tek ai. (Referuar thenieve te nje Shenjtori)
    La verita' ti rendera' libero!

  13. #73
    patriot Maska e shoku_tanku
    Anėtarėsuar
    18-09-2006
    Vendndodhja
    Tiranė
    Postime
    3,395
    ka raste qe priftin mund ta perdoresh edhe si ndermjetes si nje nga ato historickat e dekameronit te bokacios ku nje grua qe kishte rene ne sevda me shokun e nje prifti perdori naivitetin e ketij te fundit per te arritur qellimet e veta...rrefehej te prifti edhe i thoshte qe shoku yt me ngacmoi edhe prifti i thoshte po ti ore i pafe si e ngacmove filanken...diten tjeter i thoshte,qe shoku yt me erdhi ne shtepi ne oren 1 te nates dhe une e kisha harruar deren hapur..edhe prifti qe i thoshte shokut te vet,shok te kam po do digjesh ne flaket e ferrit..si nuk i degjove paralajmerimet e mia po i vajte perseri filankes ne oren 1 te nates,perfitove qe ajo e kishte lene deren hapur dhe i hyre brenda...edhe ky shoku i rregjistroi te gjitha edhe shkoi te fuste "djallin ne ferr qe perendise ti bente nder"(kjo batuta ishte nga nje tjeter historicke e bokacios.

  14. #74
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anėtarėsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,347
    Postimet nė Bllog
    17
    Kur pyesni, nese jeni vertet te interesuar per te mesuar, lexoni pergjigjen qe merrni nga besimtaret, e thoni nje faleminderit. Pak rendesi ka nese ju pelqen apo nuk ju pelqen pergjigjia, apo bini dakord me te apo jo. Komentet e atyre qe nuk jane te krishtere e nuk kane te bejne me temen, do te fshihen.

    mardhenja e njeriut me zotin eshte e drejteperdrejte dhe teper personale askush nuk mund te nderhyje ne kete mardhenie. prifterinjt jane thejsht njerez si te gjithe ne te cile jane emeruar si te tille nga nejrez te tjere te cilet edhe keta jane emeruar nga nejrez te tjere. pra me pak fjale qe nga prifti e deri te papa apo kryepeshkopi nuk shohe gjekundi ne kete hierarki dicka qe te me beje te mendoj se ne kete strukture ka dicka qe ka te beje me zotin apo me dicka hyjnore.
    Cila ishte gjeja e pare qe Krishti beri per te filluar misionin e Tij ne kete bote? Shkoi ne Galile e THIRRI dy vellezer peshkatare, qe ti linin rrjetat e ta ndiqnin nga pas si dishepuj te Tij. Ta them kete qe te mesosh se Krishti nuk doli ne popull te predikonte "besimin individual me Perendine", por besimin qe Krishti u mesoi dishepujve te Tij. Dhe kjo ka nje rendensi te madhe, se shume besime te rreme do te dilnin ne ate nga njerez qe pretendonin se ishin "pasues te Krishtit", por pasues i Krishtit nuk mund te ishte kushdo, vetem ata njerez qe THIRRI Vete Krishti.

    Qe ta kuptoni kete gje se sa e rendesishme eshte, duhet te lexoni ne Dhiaten e Re, lutjen e fundit te Krishtit ne malin e Ullinjve. Ne nje moment ne kete lutje, Krishti i lutet Atit me fjalet: "...nuk lutem per boten, por vetem per ata (dishepujt) qe Ti me dhe..." Peshkopet dhe prifterinjte nuk jane gje tjeter, vecse pasardhesit kanonike te hirotonisur me Shpirtin e Shenjte te atyre dishepujve te Krishtit.

    Gjeja tjeter qe duhet te mesoni eshte qe keta dishepuj te Krishtit, kudo ku shkuan, nuk u mesuan njerezve per "besimin individual", por shkuan e themeluan Kisha. Shembulli me i mire eshte shembulli qe gjeni ne Dhiaten e Re: letrat e Shen Pavlit per kishat e Korinthit, Galatianeve, etj. Keto letra nuk i drejtohen nje besimtari te vetem, i drejtohen Kishes. Kudo ku keta dishepuj shkuan, predikuan ne popull, dhe i mesuan qe te ngrinin nje Kishe, ashtu sic i kish mesuar Krishti. Hirotonisnin nje peshkop ne cdo vend, po ashtu sic i kish mesuar Krishti, duke vene duart e tyre mbi kryet e besimtarit, ne menyre qe te merrnin Hirin e Shpirtit te Shenjte.

    doja te pyesja ketu ndonje besimtar. a ka ndonje rresht ne bibel ne te cilin permendet ndonje prift per rolin dhe funksionin qe duhet te kete ai ne kishe dhe ne shoqeri??
    Libri i Veprave ne Dhiaten e Re eshte i mbushur me te gjitha mesimet e Krishtit per Apostujt se si Kisha duhet te funksiononte. Apostujt vetem sa i zbatuan keto mesime te Krishtit me perpikmeri. Cdo gjest apo fjale qe besimtari shikon apo degjon gjate liturgjise, vjen nga Tradita e Shenjte Apostolike e Kishes: e ka origjinen ose nga mesimet e Vete Krishtit, ose nga udhezimet e Frymes se Shenjte qe Krishti na dergoi pasi u ngjit ne qiell.

    ka raste qe priftin mund ta perdoresh edhe si ndermjetes si nje nga ato historickat e dekameronit te bokacios ku nje grua qe kishte rene ne sevda me shokun e nje prifti perdori naivitetin e ketij te fundit per te arritur qellimet e veta...rrefehej te prifti edhe i thoshte qe shoku yt me ngacmoi edhe prifti i thoshte po ti ore i pafe si e ngacmove filanken...diten tjeter i thoshte,qe shoku yt me erdhi ne shtepi ne oren 1 te nates dhe une e kisha harruar deren hapur..edhe prifti qe i thoshte shokut te vet,shok te kam po do digjesh ne flaket e ferrit..si nuk i degjove paralajmerimet e mia po i vajte perseri filankes ne oren 1 te nates,perfitove qe ajo e kishte lene deren hapur dhe i hyre brenda...edhe ky shoku i rregjistroi te gjitha edhe shkoi te fuste "djallin ne ferr qe perendise ti bente nder"(kjo batuta ishte nga nje tjeter historicke e bokacios.
    Historite e barsaletat jane interesante vetem per njerezit e ceket, sidomos kur vjen fjala tek ceshtje te tilla qe kane te bejne me shpirtin e njeriut. Ajo qe ti e kushdo duhet te mesoni eshte se ligji qe Perendia perdor ndaj prifterinjve, nuk eshte i njejti ligj qe perdor ndaj besimtareve te thjeshte. Nje besimtar i thjeshte do te pergjigjet ne Diten e Gjykimit vetem per mekatet e veta, ai prifti apo peshkopi, do te pergjigjet per shpirtin e te gjithe besimtareve qe Perendia i ka caktuar.

    Ajo qe Perendia u ka caktuar prifterinjve eshte nje pergjegjesi e madhe dhe barre e jashtezakonshme: mendo per nje moment, qe shpirti i atij priftit duhet te mbaje barren e te gjitha mekateve qe besimtaret e komunitetit te tij rrefejne tek ai. Mekatet e nje njeriu te vetem rendojne si gurr mbi shpirtin e secilit prej nesh, mendo se sa rendojne keto mekate ne shpirtin e nje prifti qe i degjon te gjitha rrefimet! Perendia u vjen ne ndihme prifterinjve, duke ua lehtesuar barren dhe duke ua fshire nga kujtesa shume prej ketyre mekateve. E kam degjuar nga disa prifterinj, qe ata nuk mbajne mend shume prej rrefimeve te bera nga besimtaret e tyre. Fryma e Shenjte vepron jo vetem mbi shpirtin e atij besimtarit qe rrefehet, por edhe mbi shpirtin e priftit.

    Albo
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Albo : 12-12-2011 mė 11:54

  15. #75
    patriot Maska e shoku_tanku
    Anėtarėsuar
    18-09-2006
    Vendndodhja
    Tiranė
    Postime
    3,395
    Citim Postuar mė parė nga Albo Lexo Postimin
    Historite e barsaletat jane interesante vetem per njerezit e ceket, sidomos kur vjen fjala tek ceshtje te tilla qe kane te bejne me shpirtin e njeriut. Ajo qe ti e kushdo duhet te mesoni eshte se ligji qe Perendia perdor ndaj prifterinjve, nuk eshte i njejti ligj qe perdor ndaj besimtareve te thjeshte. Nje besimtar i thjeshte do te pergjigjet ne Diten e Gjykimit vetem per mekatet e veta, ai prifti apo peshkopi, do te pergjigjet per shpirtin e te gjithe besimtareve qe Perendia i ka caktuar.

    Ajo qe Perendia u ka caktuar prifterinjve eshte nje pergjegjesi e madhe dhe barre e jashtezakonshme: mendo per nje moment, qe shpirti i atij priftit duhet te mbaje barren e te gjitha mekateve qe besimtaret e komunitetit te tij rrefejne tek ai. Mekatet e nje njeriu te vetem rendojne si gurr mbi shpirtin e secilit prej nesh, mendo se sa rendojne keto mekate ne shpirtin e nje prifti qe i degjon te gjitha rrefimet! Perendia u vjen ne ndihme prifterinjve, duke ua lehtesuar barren dhe duke ua fshire nga kujtesa shume prej ketyre mekateve. E kam degjuar nga disa prifterinj, qe ata nuk mbajne mend shume prej rrefimeve te bera nga besimtaret e tyre. Fryma e Shenjte vepron jo vetem mbi shpirtin e atij besimtarit qe rrefehet, por edhe mbi shpirtin e priftit.

    Albo
    Kritikat jane te shendetshme jo vetem per prelatet qe meren me punet e tokes por edhe per ata qe meren me punet e qiellit.Keto barsaleta ne dukje banale por qe ne boten letrare konsiderohen si kryeveper e letersise boterore sherbejne pikerisht per te ndare ate barren e rende qe mbajne mbi kurriz prifterinjte pasi ata jane vdekatare si ne dhe si te tille kane nevoje per ndihmen dhe mirekuptimin tona po aq sa kemi ne nevoje per ndihmen dhe mirekuptimin e tyre...

  16. #76
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    04-06-2008
    Postime
    6
    Me falni per postimin e videos ne italisht,por per efekt kohe nuk kam mundesi as ta perkthej.Por kisha vetem nje pyetje,ato prifterinj e murgesha qe permenden ne kete video ku shkojne te falin mekatet e tyre(apo rrefehen tek njeri tjetri e alelujaaaa mekati u fal)?




    http://www.video.mediaset.it/video/i...a-abusata.html
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga alar : 13-12-2011 mė 09:38

  17. #77
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    11-01-2010
    Vendndodhja
    Hamburg Reperbahn
    Postime
    453
    Edhe 1 got ver me priftin edhe falen se cke me te Po prifterit jan shquar per intrrigat e tyre qe ne antikitet qe me shitjen e Indulgjencave Fetare nje cop leter me emrin e dikujt ku thuhet se zoti te fal ty nga mekatet ne kembim te nje shume te hollash.

  18. #78
    i/e regjistruar Maska e Ceni-1
    Anėtarėsuar
    18-10-2012
    Vendndodhja
    Kosove
    Postime
    832

    Pėr: A falen mekatet pas rrefimit te prifti ?

    Teme shume interesante !

    Kam nje pyetje une , prifterinjet qe i abuzojne femijet seksualisht, te cili prift rrefehen ??? Dhe prifti ja fal menjehere krimin priftiit kriminel !!!! Si mundet nje prift abuzues apo pedofil te i fal gjynahet ore njerez , a keni mendje juve te mendoni per kete fe me prejardhje pagane ???
    . Neve te gjithe jemi mekatar , vetem Zoti eshte ai qe na fal dhe qe na denon . Zoti kompetencat e Tij , per ta falur dhe denuar askujt nuk ja ka dorzuar ne kete dunja , dhe asesi nje pedofili , Zoti mos e befte !
    Ju keshilloj ta lexoni per Islamin dhe do ta gjeni te verteten . Dhe te largohuni nga keto besime te gabuara .

    Cdo njeri eshte mekatar dhe mekatari si mund ta fale dikend !? Zoti na ruajt prej djallit te mallkuar , amin .
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ceni-1 : 26-01-2014 mė 08:50
    “Fe e vetme (e pranuar) tek Allahu ėshtė Islami” (Ali Imran, 19).

  19. #79
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anėtarėsuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Pėr: A falen mekatet pas rrefimit te prifti ?

    Citim Postuar mė parė nga Ceni-1 Lexo Postimin
    Teme shume interesante !
    Kam nje pyetje une , prifterinjet qe i abuzojne femijet seksualisht, te cili prift rrefehen ??? Dhe prifti ja fal menjehere krimin priftiit kriminel !!!! Si mundet nje prift abuzues apo pedofil te i fal gjynahet ore njerez , a keni mendje juve te mendoni per kete fe me prejardhje pagane ???
    Hej kadal merre veten me te mire. Nuk eshte krishter ai qe abuzon me femije, ata jane 'te krishtere' tradicionale, eshte e pa mundur per nje te krishter qe te kryeje kete mekat. Nese beson se ekziston nje Perendi ne qiell sic pershkruhet ne Bibel eshte e pa mundur qe te kryhet ky mekat. Keta prifterinje jane ateiste praktikante, te cilet nuk besojne se ka Zot. Fatkeqesisht kesi persona te pa pergjegjshem u predikojne disa te krishtereve.

    Shiko keta njerez hiqen si te krishtere ndersa nuk te beson as ne Zot, as se Jezusi ka ekzistuar, dhe as qe eshte Ringjallur. Nuk mund te jesh 'pak' krishter sikur ky. Pra per kesi njerez te krishteret nuk marrin kurrfare pergjegjesie pasi keta jane ateiste qe jane infiltruar ne krishterim. Pra qellimi i tyre eshte te futet konfuzitet. Ky nuk ia ka idene cfare flet ndersa hiqet se ky i di te gjitha. Ky eshte ateist qe punon me logjiken e disa shqiptareve ateiste e qe thone, 'Betmeni nuk eshte 'zot' keshtu qe nuk ka Zot'.



    Citim Postuar mė parė nga Ceni-1 Lexo Postimin
    . Neve te gjithe jemi mekatar , vetem Zoti eshte ai qe na fal dhe qe na denon . Zoti kompetencat e Tij , per ta falur dhe denuar askujt nuk ja ka dorzuar ne kete dunja , dhe asesi nje pedofili , Zoti mos e befte !
    Ju keshilloj ta lexoni per Islamin dhe do ta gjeni te verteten . Dhe te largohuni nga keto besime te gabuara .

    Cdo njeri eshte mekatar dhe mekatari si mund ta fale dikend !? Zoti na ruajt prej djallit te mallkuar , amin .
    Thuaj edhe ti sikur forumisti Norca_li se ne i falim vet mekatet. Po ta marr nje shembull qe ta kuptosh me lehte, nuk mund te jesh mysliman e te thuash se Muhamedi ska ekzistuar.
    Ceni tashme sic e dijme Kurani eshte i mbushur me plagjiature, gabime qe kundershtojne njohurite shkencore, Muhamedi beri seks me femi, pra Islami nuk mund te pranohet, por automatikisht deklarohet si fe e rreme e formuar nga njerezit dhe kjo fe nuk duhet te konsiderohet feja e vertete. Cdo besimtar qe beson ne Perendine sinqerisht eshte i obliguar ta beje kete. Askush nuk ka te drejte te iu beje thirrje shqiptareve qe t'i injorojne keto. Nese ju i injoroni kete ju jeni duke bere gabim te madh, eshte e drejta juaj por ju lus qe te mos i ftoni shqiptaret te behen injorante si ju. Ne nuk do ta pranojme Islamin e te shkojme e te bejme xhihad ne Siri e te vdesim per arabet, as qe na shkon mendja bile.

  20. #80
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    08-12-2003
    Vendndodhja
    Tiron
    Postime
    979

    Pėr: A falen mekatet pas rrefimit te prifti ?

    Citim Postuar mė parė nga mesia4ever Lexo Postimin
    Nuk eshte krishter ai qe abuzon me femije, ata jane 'te krishtere' tradicionale
    Hahaahahahahahaha

    Ja ku na doli ene i gjo e re. Pedofilet e krishter qekan tradicional hahahahahaahah

    Po kto qe nuk ja mshtjellin kalamojve ca jon ? Modern? Kto me siguri do jen homo hahahahahah

    Je i modh mesia , njish je plako hahahahah

    Me lot kom qesh

Faqja 4 prej 5 FillimFillim ... 2345 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •