Close
Faqja 4 prej 5 FillimFillim ... 2345 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 97
  1. #61
    εὐαγγέλιον - Ἰησοῦς Χριστ Maska e lamb-of-god
    Anëtarësuar
    21-05-2009
    Vendndodhja
    Heaven
    Postime
    115
    IMPONUESE DERI NE MAKSIMUM ket po e them me plot kuptimin e fjales

  2. #62
    Larguar..
    Anëtarësuar
    31-08-2009
    Postime
    4,530
    Citim Postuar më parë nga INFINITY© Lexo Postimin
    Beteja behet mes njerezve qe ja vlejne t'i kesh kundershtar dhe jo me ndonje qe as nuk e ka idene se cfare eshte mjekesia, te drejtat e pacientit, gjaku, etj..etj...por ben si eksperte ne ate fushe.

    une eksperte keto jane te verteta more lal kane dale madje edhe dokumenta per keto gjera po deshe shihe ne internet po nuk te genjeva.


    medicinehealth.com Patient Rights

  3. #63
    Citim Postuar më parë nga gloreta Lexo Postimin
    une eksperte keto jane te verteta more lal kane dale madje edhe dokumenta per keto gjera po deshe shihe ne internet po nuk te genjeva.


    medicinehealth.com Patient Rights
    Gloreta nga Fieri je ti?

  4. #64
    Larguar..
    Anëtarësuar
    31-08-2009
    Postime
    4,530
    Citim Postuar më parë nga INFINITY© Lexo Postimin
    Gloreta nga Fieri je ti?

    nga myzeqeja jam emrin e qytetit nuk ta tregoj jashte shtetit jam mos me nenvlereso o lal

  5. #65
    Citim Postuar më parë nga gloreta Lexo Postimin
    nga myzeqeja jam emrin e qytetit nuk ta tregoj jashte shtetit jam mos me nenvlereso o lal
    Qytetit?! LOL

    Nje keshille si femer qe je, boll e perdore ate "O LAL" se le nam, je dhe femer.

    Dhe pastaj, cfare do te thote qe je jashte shtetit, qe di me shume se ata brenda shtetit? lol

    Lexo pak me shume se te ben mire.

  6. #66
    Larguar..
    Anëtarësuar
    31-08-2009
    Postime
    4,530
    Citim Postuar më parë nga INFINITY© Lexo Postimin
    Qytetit?! LOL

    Nje keshille si femer qe je, boll e perdore ate "O LAL" se le nam, je dhe femer.

    Dhe pastaj, cfare do te thote qe je jashte shtetit, qe di me shume se ata brenda shtetit? lol

    Lexo pak me shume se te ben mire.

    nuk di cfare te te them as nuk e di se sa vjec je nje gje mos e harro mosha mbledh e eksperienca madje edhe librat nuk mungojne. Varet a je i madh ti apo i vogel

  7. #67
    Citim Postuar më parë nga gloreta Lexo Postimin
    nuk di cfare te te them as nuk e di se sa vjec je nje gje mos e harro mosha mbledh e eksperienca madje edhe librat nuk mungojne. Varet a je i madh ti apo i vogel


    Ok Gloreta, e fitove ti betejen, BRAVO! Une jam shume i vogel ne moshe dhe nuk krahasohem dot me nje goce si ty qe ka kaq shume eksperience.

    Bye bye

  8. #68
    Larguar..
    Anëtarësuar
    31-08-2009
    Postime
    4,530
    Citim Postuar më parë nga INFINITY© Lexo Postimin


    Ok Gloreta, e fitove ti betejen, BRAVO! Une jam shume i vogel ne moshe dhe nuk krahasohem dot me nje goce si ty qe ka kaq shume eksperience.

    Bye bye

    hajde tani une nuk dua te zihem me ty une po them ato qe kam pare dhe lexuar nuk po ia fut kot . Vetem kur ma futin kot ashtu bej dhe une por per keto tema une jam serioze hajde mos u merzit

  9. #69
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    22-05-2005
    Vendndodhja
    Duke shtegtuar ne Krishtin qe banon brenda meje
    Postime
    177
    Cfar mendoni per Deshmitaret e Jehovait?
    Dele të mashtruara.
    Sarayu, the one who is streaming.

  10. #70
    .................... Maska e iktuus
    Anëtarësuar
    30-11-2008
    Postime
    1,261
    po e them italisht se ka edhe minoren ketu 'deshmitare e johovait' rompono tutti il cazzo
    Dashuria, miqsia,respekti nuk formojn lidhje aq te forta sa nje urrejtje e perbashket

  11. #71
    Ja ku jam, mua më dërgo!
    Anëtarësuar
    06-12-2008
    Postime
    275
    Citim Postuar më parë nga INFINITY© Lexo Postimin
    Coptic, cfare mendon per faktin qe besimtaret e Jehovait jane kunder transfuzioneve te gjakut, edhe sikur ajo do te thote qe eshte ndryshimi midis jetes dhe vdekjes?
    Deshmitaret e Jehovait nuk jane kunder gjakut. Por jane kunder perdorimit jo te drejte te gjakut. Kjo ka qene prej kohesh tek deshmitaret modern te Jehovait, por ka qene ligj gjithashtu qe ne Izraelin e lashte. Ku urdheri pervec ndalonte perdorimin e gjakut te kafsheve, ndalonte cdo lloj gjaku (sepse i njeriut ishte akoma me keq, perderisa nje person konsiderohej i papaster vetem te prekte kufomen e nje njeriu te vdekur) I njejti Ligj u riperteri tek te krishteret dhe madje ndalesa per gjakun (pas specifikuar cfare lloji) u konsiderua e nje radhe me kurverine. Dhe kjo se sepse vetem perdorimi ne altar i gjakut ishte i drejte, perderisa te krishteret nuk kane nevoje ta flijojne jeten per te shpetuar dike, e ka bere Krishti (ne nuk kemi mundesi te shpetojme kend).

    Ndersa njerezit mendonin se po shpetonin jete duke bere transfuzione, koheve te fundit u vertetua qe ligjet e Perendise nuk jane ndalesa per te na mbajtur ndonje gje te mire, por per te na mbrojtur nga te keqijat. Edhe ne lidhje me kete ligj doli e drejte. Gjaku ishte menyra "me e mire" per viruset dhe bakteret te perhapeshin tek pacientet qe pranonin ate gjak. Keshtu qe shume njerez u infektuan nga semundje qe transmetohen permes gjakut. Keshtu qe shkenca moderne u sfidua se pari nga pacientet Deshmitare, por tani ka shume paciente qe po kerkojne operacione pa gjak sepse jane shume me te sigurta se ato me transfuzion. Dhe kjo situate po behet gjithnje e me e zakonshme, duket qe do te shkoje drejt asaj shprehje qe thote Bibla - "Gjaku eshte i shenjte".

    Ja dhe shkrimet te cilave po ju referohesha:

    Veprat 15:28, 29
    28 Në fakt na u duk mirë Frymës së Shenjtë dhe neve që të mos ju ngarkojmë asnjë barrë tjetër përveç këtyre gjërave të nevojshme:
    29 që ju të hiqni dorë nga gjërat e flijiuara idhujve, nga gjaku, nga gjërat e mbytura dhe nga kurvëria; do të bëni mirë të ruheni nga këto. Qofshi mirë``.


    Efesianeve 1:7
    në të cilin kemi shpengimin me anë të gjakut të tij, faljen e mëkateve sipas pasurivë së hirit të tij,

    Keshtu qe duke mos pranuar transfuzionin e gjakut, Deshmitaret e Jehovait nuk po kerkojne vdekjen e personave, por mjekimin alternativ. Dhe kjo ne shumicen e rasteve eshte treguar pozitive, madje rastet e susksesshme pa gjak jane me te shumta se ato me gjak.

    Po cfare ndodhe nese mjeku i thote nje te krishteri se do te vdese po nuk pranoi gjak?
    Po te jete kaq kritike gjendja, a mund te garantoje mjeku te kunderten, qe pacienti do te jetoje po te pranoje transfuzion? Por ne jemi te sigurt tek premtimet e Perendise permes Birit te Tij, ja nje:

    Gjoni 11:25
    Jezusi i tha: "Unë jam ringjallja dhe jeta; ai që beson në mua, edhe sikur të duhej të vdesë do të jetojë."

    Keshtu qe Deshmitaret e Jehovait, nuk eshte se nuk e duan jeten, po te ishte keshtu nuk do te shkonin tek mjeku dhe te kerkoni per mjekimet alternative pa gjak. Por pikerisht sepse kujdesen qe jeta e tyre dhe trajtimi mjekesore te mos bie ndesh me kerkesat e Perendise, edhe kur shendeti i kercenon me vdekje.

    coptic
    ... njerëzitë deshnë më tepërë errësirënë se dritënë; sepse punërat' e atyreve ishinë të-liga.

  12. #72
    Ja ku jam, mua më dërgo!
    Anëtarësuar
    06-12-2008
    Postime
    275
    Citim Postuar më parë nga mesia4ever Lexo Postimin
    Kotesira fetare, sekti i tynve eshte fe e rreme, dogma eshte e rreme, gjithcka ne ta eshte e rreme. Ne Revistat e tyre vetem 'kuriozitetet' i lexoj, gjerat tjera jane injorance.
    Ti mendon se mund te pish uje te paster nga nje gote e papaster, nuk e mendoj sepse do te ishte injorance kjo pastaj. Por meqe po pi uje, ateher ti vendos se cfare qenka gota, e paster apo jo!

    coptic
    ... njerëzitë deshnë më tepërë errësirënë se dritënë; sepse punërat' e atyreve ishinë të-liga.

  13. #73
    Ja ku jam, mua më dërgo!
    Anëtarësuar
    06-12-2008
    Postime
    275
    Citim Postuar më parë nga INFINITY© Lexo Postimin
    Mendoj se ky postim duhet te zeri nje vend te vecante ne klubin e postimeve me skandal qe kam lexuar ketu.

    Te gjithe?! E si dole ne kete perfundim?

    1- Jeton ne Amerike?

    2- Punon gje ne fushen e shendetesise ketu ne Amerike (nqs jeton ketu, kuptohet)?

    3- Ne 5 vjet qe punova ne nje nder spitalet me te medha ketu ne Chicago ne ER, pashe vetem nje rast qe kishte te bente me Deshmimtaret e Jehovait. Nje vajze e re ishte shtatezane dhe po humbiste femijen dhe po humbiste shume gjak, dhe i shoqi i saj kerkonte me ngulm qe mos t'i jepej gjak per shkak te besimit te tyre, edhe pse ajo do te thoshte qe gruaja dhe femija e tij ishin ne rrezik per jeten. Mjekja ne sherbim e ka nxjerr te shoqin me security jashte nderteses dhe i tha: "PER MUA KA RENDESI JETA E SAJ DHE E FEMIJES SE SAJ, DHE JO FEJA JOTE." Ajo goce i vuri emrin e doktoreshes vajzes qe lindi dhe punoja ate shift kur erdhi bashke me beben qe ta falenderonte per gjithcka qe ajo mjeke beri.

    Mos u beni qesharak me keto qe shkruani se lat nam. Damn...
    E di, mos e ke pare ndonje film. Sepse po te kishte bere dicka te tille, trajtim mjekesor kunder deshires se personit, do te denohej, dhe madje masat jane te rrepta, vetem nese vete pacientja nuk kundershton, atehere te tjeret nuk mund te vendosin kur vete pacienti eshte i vetedijshem. Por te nxjerre jashte nje Deshmitar te Jehovait me security, kjo mendoj qe eshte me skandale se te gjitha komentet tjera. provo me ndonje batute tjeter.

    coptic
    ... njerëzitë deshnë më tepërë errësirënë se dritënë; sepse punërat' e atyreve ishinë të-liga.

  14. #74
    Ja ku jam, mua më dërgo!
    Anëtarësuar
    06-12-2008
    Postime
    275
    Citim Postuar më parë nga Geri Tr Lexo Postimin
    Sa njerez koti qe jane,dje me erdhen tek dera e shtepise dhe filluan te lexonin nje reviste qe quhej Kulla,dhe po me shpjegonte qe menyra e vetme per te takuar krijuesin tone eshte qe ti japim fund jetes.Bullshit.A e dini se sa ndikon kjo tek femijet,i mbushein mendjen kalamajve te vegjel me dokrra te tilla,keta njrez kane vetem nje vend.Ne psikjatri!!!!!!!!!!!!
    Hapeni dritaren ju lutem, se duhet te dale dicka, te pakten ky koment. Po as qe i paske degjuar fare more. Ti degjoke televizor dhe sa here dikush i bie ziles se deres e krahason me ate qe po shikon ne televizor.

    Por dil, mos ki frike, dhe flit me ta, pastaj shiko qe po te lendosh veten madje, nuk mund te jesh kurre Deshmitar i Jehovait, eshte e vetmja fe qe perjashton personat qe nuk tregojne respekt per jeten. E ti thua se te thonin vrite?
    ... njerëzitë deshnë më tepërë errësirënë se dritënë; sepse punërat' e atyreve ishinë të-liga.

  15. #75
    Ja ku jam, mua më dërgo!
    Anëtarësuar
    06-12-2008
    Postime
    275
    Citim Postuar më parë nga INFINITY© Lexo Postimin
    Te japesh ty pergjigje eshte komplet humbje kohe ne cdo aspekt te fjales.

    Shnet
    Nuk te mbeten me komente? Eshte mire qe kur flasim, te argumentojme, sepse te thuash nje gje, te cilen nuk e beson as vete, kuptohet.

    coptic
    ... njerëzitë deshnë më tepërë errësirënë se dritënë; sepse punërat' e atyreve ishinë të-liga.

  16. #76
    Ja ku jam, mua më dërgo!
    Anëtarësuar
    06-12-2008
    Postime
    275
    Citim Postuar më parë nga INFINITY© Lexo Postimin
    Beteja behet mes njerezve qe ja vlejne t'i kesh kundershtar dhe jo me ndonje qe as nuk e ka idene se cfare eshte mjekesia, te drejtat e pacientit, gjaku, etj..etj...por ben si eksperte ne ate fushe.
    TE DREJTAT E PACIENTIT?!

    E thua kete nga pervoja si mjek, apo me mire si pacient. Sepse ndoshta ke shkuar ndonjehere ne spital dhe ke kerkuar smoka. Patjeter qe ne ate rast te kane dhene ndonje gje tjeter? shaka
    ... njerëzitë deshnë më tepërë errësirënë se dritënë; sepse punërat' e atyreve ishinë të-liga.

  17. #77
    Larguar..
    Anëtarësuar
    31-08-2009
    Postime
    4,530
    Citim Postuar më parë nga coptic Lexo Postimin
    E di, mos e ke pare ndonje film. Sepse po te kishte bere dicka te tille, trajtim mjekesor kunder deshires se personit, do te denohej, dhe madje masat jane te rrepta, vetem nese vete pacientja nuk kundershton, atehere te tjeret nuk mund te vendosin kur vete pacienti eshte i vetedijshem. Por te nxjerre jashte nje Deshmitar te Jehovait me security, kjo mendoj qe eshte me skandale se te gjitha komentet tjera. provo me ndonje batute tjeter.

    coptic


    eh keta nuk kane batuta te tjera vec ti vene njerezit ne lije se jane te pavendosur

  18. #78
    Citim Postuar më parë nga coptic Lexo Postimin
    E di, mos e ke pare ndonje film. Sepse po te kishte bere dicka te tille, trajtim mjekesor kunder deshires se personit, do te denohej, dhe madje masat jane te rrepta, vetem nese vete pacientja nuk kundershton, atehere te tjeret nuk mund te vendosin kur vete pacienti eshte i vetedijshem. Por te nxjerre jashte nje Deshmitar te Jehovait me security, kjo mendoj qe eshte me skandale se te gjitha komentet tjera. provo me ndonje batute tjeter.

    coptic
    Degjo ketu karafil se sinqerisht na cat koken me keto pacavure qe shkruani. Ca perfitimi kam une te shpif dicka per nje deshmimtar te jehovait. Mendon se me intereson shume se ca pallavrash ju besoni juve? Pikerisht se e kisha kete eksperience qe permenda, ndaj dhe te pyeta vetem per ate fakt, sepse e di qe Deshmimtaret e Jehovait jane kundra transfuzioneve te gjakut. Sa per te shoqen ti zoteri, ajo ishte ne gjendje shume te rende dhe ishte totally out, prandaj nuk mund te fliste, dhe kuptohet sipas ligjit, burri i saj eshte ai qe i merr vendimet dhe per te. Nqs kjo si paciente nuk do merrte gjak, ajo DO VDISTE sepse kishte humbur jashte mase shume gjak. Vetem nje toc si puna jote dhe e O LAL-it, nuk e merr vesh kete. Kur mjekja e mori vesh qe i shoqi po kundershtonte transfuzionin e gjakut kur e dinte qe jeta e saj varej nga ai, thjesht per pallavrat e Jehovait tend, MJEKJA I THA QE DETYRA IME ESHTE TE SHPETOJ JETEN E SAJ dhe ate beri.

    Nqs do ishte nje rast qe burri te vendoste nese donte to remove the plug nqs gruaja e tij ishte brain-dead dhe nuk donte qe ajo te vuante, atehere eshte tjeter gje.

    Merre O LAL-in tend tani dhe shkoni lexoni ca revista te tjera dhe boll na bet derr derr ketu.

  19. #79
    i/e regjistruar Maska e Dorontina
    Anëtarësuar
    22-09-2006
    Vendndodhja
    "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
    Postime
    3,488
    Citim Postuar më parë nga PaMeLaA Lexo Postimin
    Cfar mendoni per Deshmitaret e Jehovait?
    edhe ata punojn e besojn kryeshefin e tyre ....
    edhe une dua te perhap nji fe,nenshef do ta bej Drague ...

    Sa i perket Jehova,qe sa vite erren rrugeve te europes ende smujten me legjitimizu fen e tyre ende enden neper dyer te banorve ku shpesh priten shum keq me fjalin "pse na zgjoni heret te dielen ne mengjes,"beni seks mos perhapni fe"....
    "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

  20. #80
    Ja ku jam, mua më dërgo!
    Anëtarësuar
    06-12-2008
    Postime
    275
    Citim Postuar më parë nga INFINITY© Lexo Postimin
    Degjo ketu karafil se sinqerisht na cat koken me keto pacavure qe shkruani. Ca perfitimi kam une te shpif dicka per nje deshmimtar te jehovait. Mendon se me intereson shume se ca pallavrash ju besoni juve? Pikerisht se e kisha kete eksperience qe permenda, ndaj dhe te pyeta vetem per ate fakt, sepse e di qe Deshmimtaret e Jehovait jane kundra transfuzioneve te gjakut. Sa per te shoqen ti zoteri, ajo ishte ne gjendje shume te rende dhe ishte totally out, prandaj nuk mund te fliste, dhe kuptohet sipas ligjit, burri i saj eshte ai qe i merr vendimet dhe per te. Nqs kjo si paciente nuk do merrte gjak, ajo DO VDISTE sepse kishte humbur jashte mase shume gjak. Vetem nje toc si puna jote dhe e O LAL-it, nuk e merr vesh kete. Kur mjekja e mori vesh qe i shoqi po kundershtonte transfuzionin e gjakut kur e dinte qe jeta e saj varej nga ai, thjesht per pallavrat e Jehovait tend, MJEKJA I THA QE DETYRA IME ESHTE TE SHPETOJ JETEN E SAJ dhe ate beri.

    Nqs do ishte nje rast qe burri te vendoste nese donte to remove the plug nqs gruaja e tij ishte brain-dead dhe nuk donte qe ajo te vuante, atehere eshte tjeter gje.

    Merre O LAL-in tend tani dhe shkoni lexoni ca revista te tjera dhe boll na bet derr derr ketu.
    Te cajne koken, kur futesh dhe ben akuza palidhje, por te sugjeroj nje gje. Mos gjuaj fjale andej ketej, sepse pastaj pergjigjet nuk do te te pelqejne. Nese te tjeret nuk jane dakort, nuk do te thote se duhet te mbetet vetem fjala jote.

    Une po te them dhe tani nuk kam kohe, por mund ta gjej ne daq edhe ne amandament, qe nese nuk respektohet e drejta e pacietit, pacienti mund te ngre padi. Dhe kete personalisht do ta kisha bere. Sepse si deshmitare te jehovait, ne kemi nje karton, qe flet edhe kur dikush nuk mund te flase per ne. Ajo kartele eshte e nenshkruar dhe tregon qe eshte marre me vetedije vendimi kunder gjakut. Prandaj askush nuk guxon te te trajtoj ndryshe. Cfare nese vdes, kjo kishte cuar ne miratimin e ketij amandamenti. Sepse edhe ne te kaluaren Deshmitareve te Jehovait u ishte dhunuar e drejta e vendosjes per mjekim, dhe me dhune u ishte futur gjak. Kjo kishte shkaktuar disa reagime zingjir dhe padi, qe fale ngulmimit te Deshmitareve tani te gjithe qytetaret amerikane kane mundesi per shume liri shprehjeje dhe vendosjeje jo vetem ne lidhje me mjekimin.

    Prandaj, nese deshiron te flasesh, trego rastin, por mos e bej me komente paragjykuese dhe duke ofenduar te tjeret. Nese je mjek, edhe pse nga komentet e tua ofenduese nuk me dukesh i tille, shero pacientet e tu.

    coptic
    ... njerëzitë deshnë më tepërë errësirënë se dritënë; sepse punërat' e atyreve ishinë të-liga.

Faqja 4 prej 5 FillimFillim ... 2345 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Cfare mendoni per Hitlerin dhe "Mein Kampf"
    Nga wittstar në forumin Filozofi-psikologji-sociologji
    Përgjigje: 105
    Postimi i Fundit: 06-02-2011, 20:15
  2. A mendoni të ktheheni në Shqipëri ?
    Nga Arbushi në forumin Kulturë demokratike
    Përgjigje: 189
    Postimi i Fundit: 10-01-2011, 07:06
  3. Cfare mendoni për lakuriqësinë e femrave shqiptare?
    Nga vesaaa në forumin Votime dhe sondazhe
    Përgjigje: 454
    Postimi i Fundit: 05-12-2010, 16:02
  4. Pyetesor: Si mendoni...?
    Nga gea_07 në forumin Ekonomi & biznes
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 19-03-2007, 18:47
  5. Si mendoni...?
    Nga PRI-LTN në forumin Shkenca dhe jeta
    Përgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 28-02-2007, 16:34

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •