Close
Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 62
  1. #1
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-12-2009
    Postime
    489

    A ta djegim Biblën siç na e dogjën Kur’anin?

    A ta djegim Biblën siç na e dogjën Kur’anin?

    --------------------------------------------------------------------------------
    A TA DJEGIM BIBLËN "SIÇ NA E DOGJËN KUR’ANIN"?




    Prof. Dr. Salah Sultan



    Disa njerëz pyesin: A lejohet –fetarisht- sipas parimit të reciprocitetit tua kallim Biblat ashtu siç na e kallën Kur’anin?




    Kjo është ajo që dikton ajeti Kur’anor:




    “فَمَنِ اعْتَدَى عَلَيْكُمْ فَاعْتَدُواْ عَلَيْهِ بِمِثْلِ مَا اعْتَدَى عَلَيْكُمْ

    Muaji i shenjtë (i sivjetit) është për muajin e shenjtë (të vjetit), e shenjtëritë (shkelja e tyre) janë masë ndëshkuese. Pra, kush ju sulmon juve, kthenia sulmin atij edhe ju po në atë masë dhe kini frikë nga All-llahu e ta dini se All-llahu është me të devotshmit.”el-Bekare, 194.





    Kërkojmë nga ju sqarime për këtë pyetje ndërsa Allahun e lusim t’iu shpërblejë më të mirat e Tij!




    Përgjigja:




    Me emrin e Allahut, falënderimet i takojnë Atij ndërsa përshëndetjet qofshin mbi Muhammedin, familjen, shokët dhe pasuesit e tij!




    Natyrisht që një gjë e tillë nuk lejohet në fenë tonë, dhe këtë pa marrë parasysh se a bëhet pa ndonjë arsye apo si kundërpërgjigje për shkak të djegies së Kur’anit nga ana e tyre.




    Kjo për arsyet në vijim:




    1. Teurati dhe Inxhili (Dhjata e Vjetër dhe Dhjata e Re) me gjithë devijimet dhe shtrembërimet e bëra nga dora e njeriut, prapë kanë ruajtur diç nga origjinaliteti[1], pjesë kjo që tek muslimanët është e shenjtë dhe me peshë. Kësisoj, djegia e kësaj, do të thoshte djegie e shpalljes së Allahut. Ne lexojmë në Kur’an:




    “إِنَّا أَنزَلْنَا التَّوْرَاةَ فِيهَا هُدًى وَنُورٌ

    Ne e zbritëm Tevratin, në të cilin është udhëzimi i drejtë dhe drita…”el-Maide, 44.

    “وَمَثَلُهُمْ فِي الْإِنجِيلِ كَزَرْعٍ أَخْرَجَ شَطْأَهُ فَآزَرَهُ فَاسْتَغْلَظَ فَاسْتَوَى عَلَى سُوقِهِ يُعْجِبُ الزُّرَّاعَ لِيَغِيظَ بِهِمُ الْكُفَّارَ

    ...Përshkrimi i cilësive të tyre është në Tevrat dhe po ky përshkrim është edhe në Inxhil. Ata janë si një farë e mbjellë ku mbin filizi i A, e ai trashet, përforcohet dhe qëndron në trungun e A, ajo e mahnit mbjellësin. (All-llahu i shumoi). Për t'ua shtuar me ta mllefin jobesimtarëve. ...” el-Fet’h, 29.




    Ne, ithtarët e shpalljes së fundit dhe përmbyllëse qiellore, kemi ardhur për të plotësuar besimin në të gjithë profetët dhe librat e shpallura atyre.




    2. Ne jemi më meritor për të vërtetat e mbetura prej këtyre librave dhe për profetët e tyre se vet ata. Pejgamberi, alejhi’s selam ua bëri me dije çifutëve dhe të krishterëve se ne jemi më meritor për Musanë dhe Isanë, alejhima’s selam, se vet ata.

    3. Ne nuk jemi oportunistë të imitojmë perëndimin në të mirat dhe të këqijat e tij.

    4. Ajeti kur’anor:




    “َلَا تَسُبُّوا الَّذِينَ يَدْعُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ فَيَسُبُّوا اللَّهَ عَدْوًا بِغَيْرِ عِلْمٍ

    Ju mos ua shani ata (zota) që u luten (idhujtarët), pos All-llahut, e (si hakmarrje) të fyejnë All-llahun nga armiqësia, duke mos ditur (për madhërinë e Tij)...” el-En’amë, 108.




    ...ka shërbyer si kriter tek dijetarët për të mbyllur derën e çdo gjëje (seddu’dh dherai’) që shpie në dëm, qoftë kjo edhe e lejuar. E si mund të thuhet për atë që është e ndaluar?!

    Allahu e di më së miri!
    Ndryshuar për herë të fundit nga Lulzim7 : 30-09-2010 më 10:54

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e Disa
    Anëtarësuar
    16-12-2009
    Postime
    2,304
    Joooooooo nuk duhet djegur Biblen,pamvaresishte qe na djegen Kuranin.
    1000 zogj pula,kunder nje LUANI.

  3. #3
    As mendja nuk me ka shkuar tua djegi Biblën !

    Un besoi Allahun, Zotin e botëve !

    "Nuk është e barabartë e mira dhe e keqja. Andaj, (të keqen) ktheje në mënyrën më të mirë, se atëherë ai, me të cilin kishit njëfarë armiqësie, do të bëhet mik i afërt. Mirëpo këtë nuk mund ta arrijë kush, pos atyre që janë të durueshëm, dhe nuk mund ta arrijë kush, pos atyre që kanë virtyt të lartë" (Kur'an, 41: 34-35.)



    “Ky është një mesazh nga Muhammed i biri i Abdullahut, si një pakt për ata që mbajnë Krishtërimin, pranë dhe larg, ne jemi me ta.

    Me të vërtetë unë, shërbëtorët, ndihmuesit, dhe ndjekësit e mi i mbrojnë ata, sepse kristianët janë qytetarët e mi; dhe për Allah, unë jam gjithmonë kundër çdo gjëje që i dëshpëron ata.

    Asnjë lloj detyrimi nuk duhet të ketë mbi ta.

    As gjykatësit e tyre nuk do të hiqen nga puna dhe as murgjërit e tyre nga manastiret e tyre.

    Asnjë nuk lejohet që të shkatërrojë një shtëpi të besimit të tyre, ta dëmtojë atë, apo të marrë ndonjë gjë nga ajo për tek shtëpitë e muslimanëve.

    Në qoftë se ndonjë merr ndonjë nga këto, ai do të shkelë paktin e Zotit dhe nuk i bindet profetit të Tij. Me të vërtetë, ata janë aleatët e mi dhe kanë statutin tim të sigurtë kundër gjithçkaje që ata urrejnë.

    Asnjë nuk do t'i detyrojë ata që të udhëtojnë apo t’i obligojë për luftë. Muslimanët duhet të luftojnë për ta.

    Në qoftë se një femër kristiane martohet me një musliman, kjo nuk duhet të ndodhë pa aprovimin e saj. Ajo nuk duhet të ndalohet të vizitojë kishën e saj për t’u lutur. Kishat e tyre duhet të respektohen. Atyre nuk duhet t’u ndalohet riparimi i tyre as shenjtërimi i pakteve të tyre.

    Asnjë njeri nga ummeti (bashkësia muslimane) nuk duhet të shkelë këtë pakt deri në Ditën e Kiametit (fundi i botës).”

    Nga Muhamedi s.a.w.s.

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e Ermedin
    Anëtarësuar
    15-09-2010
    Postime
    716
    Citim Postuar më parë nga >_Ilirian_> Lexo Postimin
    [B]Muhamedi (s.a.v.s.)[B]
    Këtë njeri nuk e njohim fare!

    Kur një e krishtere zgjodhi për ta studijuar
    biografinë dhe veprat e Ibn Tejmijes, asaj i
    kaloi mbi disa vjet (saktë nuk më kujtohet)
    studim,
    e më në fund tha se, derisa mua kaq
    shumë vite më duheshin të studijoj këtë njeri,
    sa vite do të më duheshin ta studijoj mësuesin
    e këtij dmth. Muhammedin e Zgjedhur (a.s.)
    ?!

    E tha dëshminë islame dhe e pranoi atë.

  5. #5

    Thumbs up

    Citim Postuar më parë nga Ermedin Lexo Postimin
    Këtë njeri nuk e njohim fare!

    Kur një e krishtere zgjodhi për ta studijuar
    biografinë dhe veprat e Ibn Tejmijes, asaj i
    kaloi mbi disa vjet (saktë nuk më kujtohet)
    studim,
    e më në fund tha se, derisa mua kaq
    shumë vite më duheshin të studijoj këtë njeri,
    sa vite do të më duheshin ta studijoj mësuesin
    e këtij dmth. Muhammedin e Zgjedhur (a.s.)
    ?!

    E tha dëshminë islame dhe e pranoi atë.

    Kjo eshte fuqia e shpatës që i shpërthen njerëzit thellësisht në zemra ! Me dallim nga shpatat e çelikut, shpata Islamike nuk te vret, por te ringjall ! Ajo provokon nje zgjim dhe nje marrje te vetëdijës në duar qe e ben shpirtin te jeton me paqën hyjnore të Krijuesit të Universit ! Kot sot me ndihmen e mediave emrin Islam, Musliman i kan shendrruar ne sinonime te terroristit, islamistit, extremistit, fundamentalistit ! Si duket, shpata Islamike nuk eshte gati per tu ndryshkur !!

  6. #6
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386
    Djege kjo eshte e drejte e juaja, asnje i krishter s'do te te akuzoje se po i urren te krishteret nese e ben ate gjest.

    Ne emer te Bibles asnje njeri spo vritet, e ne emer te Kuranit shume njerez po humbin jeten. Keshtu qe mendo edhe njehere se cilin liber eshte me mire ta djegesh.

  7. #7
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar më parë nga mesia4ever Lexo Postimin
    Djege kjo eshte e drejte e juaja, asnje i krishter s'do te akuzoje se po i urren te krishteret nese e ben ate gjest.
    .
    asnje i krishtere?!?! mbi c'baze e thua kete???????

    po kur u cuan ne protesta te krishteret neper indi per shkak te nje karikature qe paraqiste Jezusin me nje birre ne njeren dore dhe nje cigare ne tjetren?????? u arrestuan nja 30 vete dhe u cuan ne proteste edhe vete prifterinjte

    a nuk ishin te krishtere ato???

    a nuk protestuan te krishteret ne izrael pas disa skeceve humoristike mbi Jezusin, te transmetuara nga nje kanal i famshem???
    mos valle thane: vazhdoni! kjo eshte e drejta juaj?!!!

    apo as ata nuk jane te krishtere???

    nuk i njeh rastet e tilla, apo thjeshte nuk arrine te jeshe objektiv?
    Vasudhaiva Kutumbakam

  8. #8
    Ragnald
    Anëtarësuar
    18-06-2006
    Vendndodhja
    london
    Postime
    4,442
    Mendim i bukur.
    Le ta luftojme injorancen me injorance.

    Eh cna ka gjet .

  9. #9
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    ja mesia! kjo eshte karikatura qe ngjalli protestat ne indi dhe kjo eshte videoja qe permenda per ne izrael...

    ne keto raste "te krishteret" nuk thane: eshte e drejta juaj...




    p.s. shpresoj te mos fyhet kush ketu, pasi nuk kam fyer asnjehere asnje lloj feje...
    i nisa thjeshte per qellim informativ.
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  
    Vasudhaiva Kutumbakam

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e Renea
    Anëtarësuar
    12-08-2007
    Vendndodhja
    andej-këndej
    Postime
    3,131
    Citim Postuar më parë nga mesia4ever Lexo Postimin
    Djege kjo eshte e drejte e juaja, asnje i krishter s'do te akuzoje se po i urren te krishteret nese e ben ate gjest.

    Ne emer te Bibles asnje njeri spo vritet, e ne emer te Kuranit shume njerez po humbin jeten. Keshtu qe mendo edhe njehere se cilin liber eshte me mire ta djegesh.
    Arsye mund te gjinden shum , ne bot ka 4.5 miliard jo krishter , secili do te mund te gjente nje arsye per ta djeg.

    Ke 500.000 njerz qe nuk besojn as ne Krishterizem e as ne Islam , por ne Shkenc. Kto 500 mij do te mund te perdorin si arsye vargjet nga zanafilla ne Bibel , ku tregohet per krijimin e Tokes , aty ke gabime trashanike , e kto si shkenctar smund ti pranojn , andaj imagjino 500.000 persona duke djeg 500.000 Bibla.
    Shqiperi eshte edhe Cameria

  11. #11
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    17-07-2009
    Postime
    567
    Po shihet prej Aeroplanit qe keto po bohen vetem per Politik Amerik-Shtetet Islame se kjo e jep nje shtytje t'madhe per urrejtjen ndaj ketyre shteteve, dhe kur s'po kan ku me u kap per Shteti shkojn kapen per Fe, e masi ka perfundu shum sene ne shtetet Islamike per me i ckrry me shum po duhet me djeg Kuran e kjo po i nxit ata per urrejtje per mos me u largu Amerikant nga bazat ushtarake qe dojn me i lan per nje kohe t'gjate ne vendet Islamike dhe me ja pru shtetin Imperialist/Revizionist per mos me pas ligjin e Kuranit Sheriatin por ta ken ate te Amerikes per ate tani vet shtetet Islamike te kthehen drejt Amerikes pa pas urrejtje me Fe. Amerikant t'prapt po din me sill politiken boterore bile shum thell, per ate e din ata piken e dobt t'besimtarve ne ato vende, per kete qellim po shihet kjart qe kejt politik eshte tu sill se tash pikat me te dobta tek njerzit Besimi po e qesin ni Video kejt po ngajn mas asaj video se cka ka ba vetem NJE njeri. Paramendo Nje njeri po i prek 1 Milirad e 800 Milion banor, pershkak te Nje Libre. Ketu shihet se kur besojn njerzit me nje Liber keshtu e ki tane jeten, e hec mujshe me shku me vrit ate njeri ne anen tjeter te botes. Hajt kaja nanen thote njeri me ta sha dikush shtetin e me ti qit propaganda t'mdhaja qe ka ba masaker shteti i yt normal qe duhet me u prek dhe duhet me u mbrojt se qaty po e ki ekzistencen me gjith familjen tane dhe nje ahtu per te ardhmen tende, e qekjo s'duhet me u leju se pas nje kohe mundet me ndiku ndonje shtet tjeter ne vendin tend qe mundet me ba ndonje lufte pershkak Kultit tend qe e ki me rroj, prej Historis tane qe e kan ndertu shum njerz dhe qe kan ra deshmor per ate vend ketu duhet me u prek, e jo per nje Liber qe ki besim, se Besimi s'duhet me u prek qe ta djeg ty Librin por ti kur ki Besim sa dush le t'djeg Libra ti duhesh me u kan i fort me qendru, e kur vjen puna te shteti qaty jepe me Besim e me Forc qe e ki ndaj shtetit tend dhe Besimit tend. E qekjo te bon me te fort se sa qajo qe e ka kall ai njeri Kuranin. Por qetu problemi po eshte qe shum pak mendojn per kete sen, e qeshtu tjert ta marrin me Kult, me shtet, me histori pershkak te nje Libri. Ketu eshte Gabimi me i madh qe mendon Nje Besimtar.

    Mos t'koft edhe qekjo Politik ma mir hini n'gijotin meniher prene qafen...

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e fattlumi
    Anëtarësuar
    03-01-2010
    Postime
    3,412
    Citim Postuar më parë nga Lulzim7 Lexo Postimin
    A ta djegim Biblën siç na e dogjën Kur’anin?

    --------------------------------------------------------------------------------
    A TA DJEGIM BIBLËN "SIÇ NA E DOGJËN KUR’ANIN"?




    Prof. Dr. Salah Sultan



    Disa njerëz pyesin: A lejohet –fetarisht- sipas parimit të reciprocitetit tua kallim Biblat ashtu siç na e kallën Kur’anin?

    Po,si jo.Vetem mos i harroni shkrepsat ti merrni me vete.Se mos te na shkoj plani huq.
    Ose jo, me mire e djegim ne menyren klasike,duke i ferkuar guret ne mes veti,me xixa,eshte me romantike dhe e nxjerrim hakun me mire.

  13. #13
    Citim Postuar më parë nga fattlumi Lexo Postimin
    Po,si jo.Vetem mos i harroni shkrepsat ti merrni me vete.Se mos te na shkoj plani huq.
    Ose jo, me mire e djegim ne menyren klasike,duke i ferkuar guret ne mes veti,me xixa,eshte me romantike dhe e nxjerrim hakun me mire.
    Fatlum,

    Lexo temën mir e mos kerko morra qelit !

    Motivi i kesaj teme eshte pikerisht kunder djeg'jës së cilit do libër fetar !

    Un kam menduar qe je rritur ne nje familje islame !

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e fattlumi
    Anëtarësuar
    03-01-2010
    Postime
    3,412
    Citim Postuar më parë nga >_Ilirian_> Lexo Postimin
    Fatlum,

    Lexo temën mir e mos kerko morra qelit !

    Motivi i kesaj teme eshte pikerisht kunder djeg'jës së cilit do libër fetar !

    Un kam menduar qe je rritur ne nje familje islame !
    Po shiqoje vetem titullin.Vet titulli eshte shkruar ne menyre te keqe,eshte dashur te shkruhet ndryshe.
    Po Ilirian,jam rritur ne familje muslimane,vetem se edhe budallalleqet qe lexon dhe degjon nga disa,smund te ndihesh indiferent.

  15. #15
    [=fattlumi;2892553]Po shiqoje vetem titullin. titulli eshte shkruar ne menyre keqe,eshte dashur shkruhet ndryshe.
    Po Ilirian,jam rritur ne familje muslimane,vetem se edhe budallalleqet qe lexon dhe degjon nga disa,smund ndihesh indiferent.[/QUOTE]

    E vertet qe titulli ka mund te shkruhet ndryshe, njesoi mendova edhe un dhe u ndieva keq, por kur lexova me tej, kuptova qe ishte e kunderta e asaj qe e thoshte titulli !

    Kur kam qen ne shkoll (moti tash) na beshin nje provim te vogel me 5 faqe ku u deshke ti pergjigjemi per 5 min. Por ne fillim te testit, thoshte qe lexone ter testin para se ti pergjigjuni ! Ata qe e lexonin, ne fund e kuptonin qe testit eshte dashur ti pergjigjet vetem pyetjes se par. Kurse ata qe u ngutshin, u mundojshin ti pergjigjeshin 5 faqëve per 5 minuta. Gje e pamundshme ! Me siguri qe e ke ber edhe ti kete test, prandaj mos u ngut se perçarja eshte gjeja me e fundit per te cilen kemi nevoj tash per tash ! Te luftojm per bashkim, e jo per desolidarizim !

  16. #16
    A ta djegim Biblën siç na e dogjën Kur’anin?
    Sikurse bibla nuk eshte djegur nga myslimanet.
    We never really grow up, we only learn how to act in public.

  17. #17
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282
    Vetem nje gje nuk kutpoj me ju myslimanet. Perpara se te merakoseni per djegjen apo jo te bibles, une ju them se, mos vrisni ata qe e besojne biblen. Pra hipokrizia juaj e kalon cakun e cdo gjeje. Ne shume vende arabe, vriten te gjithe ata qe e lxojne biblen, dhe po te gjeten biblen te djegin te gjalle. Tani ju pyes. Cila eshte me keq: te na tregoni se eshte keq te digjet bibla, sepse na e quakeni liber fetar, apo te digjni ata qe e lexojne dhe besojne kete liber?
    E cfar mudn tju them me teper.
    Nje mikja ime ( orthodhokse)shkoi te shikonte burrin e saj(orthodhoks) ne arabine saudite, sepse ai kishte ikur me pune ate per rreth tri vjet. Kur hyri ne kete shtet i thane se, duhe te vinte SHAMI ne koke me detyrim, nese nuk pranote, te largohej nga kishte ardhur. Tani ctju them me tjeter????!?!?!?!?!?!?!

  18. #18
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar më parë nga deshmuesi Lexo Postimin
    Nje mikja ime ( orthodhokse)shkoi te shikonte burrin e saj(orthodhoks) ne arabine saudite, sepse ai kishte ikur me pune ate per rreth tri vjet. Kur hyri ne kete shtet i thane se, duhe te vinte SHAMI ne koke me detyrim, nese nuk pranote, te largohej nga kishte ardhur. Tani ctju them me tjeter????!?!?!?!?!?!?!
    po s'ke c'thua. shumica e vendeve arabe jane mbreteri ose republika islamike.
    ne bote nuk ka asnje mbreteri ose republike kristiane. te pakten mua nuk po me bie nder mend ndonje... ti njeh ndonje???

    me ke do krahasosh rastin e mesiperm? me cilin shtet?
    te gjithe shtetet me shumice te krishtere jane shtete laike, e jo te krishtera.
    koha kur nuk kane qene laike, eshte periudha e inkuizicionit. (ne europe e kam fjalen)

    p.s. per mua shteti duhet te jete 100% laik.
    Vasudhaiva Kutumbakam

  19. #19
    [L]{I}[N]{U}[X] Maska e Ardi_Pg_ID
    Anëtarësuar
    28-01-2003
    Vendndodhja
    New York City Haven on Earth
    Postime
    2,679
    The_admiral me nje fjale sipas teje meqe ato jane republika islame u jepet e drejta te vrasin nje person per arsye se ai ka nje liber tjeter pervec kuranit?
    Forgiving Islamic Terrorists is Gods Duty, Our Duty Is To arrange the Meeting
    N. H. Schwarzkopf

  20. #20
    i/e regjistruar Maska e refet
    Anëtarësuar
    24-04-2007
    Postime
    553
    Citim Postuar më parë nga mesia4ever Lexo Postimin
    Djege kjo eshte e drejte e juaja, asnje i krishter s'do te te akuzoje se po i urren te krishteret nese e ben ate gjest.

    Ne emer te Bibles asnje njeri spo vritet, e ne emer te Kuranit shume njerez po humbin jeten. Keshtu qe mendo edhe njehere se cilin liber eshte me mire ta djegesh.
    ever si nuk vriten kush te tha se nuk vriten . palestina , iraki .avganistani cecenija etj
    2 KRONIKAT 15:13
    : KUSH DO QE NUK DO TE KERKOJE ZOTIN HYJIN E IZRAELIT DO TE VRITET ME TE MADH E ME TE VOGEL BURA E GRA:
    ever kto jane vargje nga bibla e mendimet e tua jane te gabuara e te shtremta .mos na u trego si njeri i paqes se e dime se kush jeni e cfar ka bere kisha teroret mbi njerzimin si inkvizicioni , kryqezatat etj.
    na si musliman nuk na ka hije me djeg biblen dhe me i share sendet e juaja te shejta .
    pershendetje

Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •