Close
Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 97
  1. #21
    i/e regjistruar Maska e Helianthus
    Anëtarësuar
    31-07-2005
    Postime
    49
    Citim Postuar më parë nga [xeni]
    Une s'kam ndonje gje me ta, po mendoj se ti je nje prej tyre.
    Sinqerisht qe keshtu mendoj.

    Xeno mua nuk me intereson fare se cfare mendon ti. Siguria e plote qe shfaq ti eshte tipar i budallait. Une thashe thjesht mendimin tim ne lidhje me keta deshmitaret dhe me duket se nuk preka dhe nuk ofendova askend, keshtu qe shkrimi yt kunder meje ishte mese i tepert.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Lioness : 22-11-2005 më 19:04

  2. #22
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-09-2004
    Postime
    2,389
    Citim Postuar më parë nga Firdeus
    Xeno mua nuk me intereson fare se cfare mendon ti. Siguria e plote qe shfaq ti eshte tipar i budallait. Une thashe thjesht mendimin tim ne lidhje me keta deshmitaret dhe me duket se nuk preka dhe nuk ofendova askend, keshtu qe shkrimi yt kunder meje ishte mese i tepert.
    Dukesh se cfare niveli ke qe nga niku prej katunari qe ke zgjedhur (XENI). Nuk kishe fantazi te gjeje nje emer me te bukur dhe domethenes?
    Pse te dogji kaq shume ty?

    Une sinqerisht qe ashtu mendoj. Reagimi yt eshte shume i çuditshem. S'ka gje per t'u ofendu ketu. Une nuk i kam share ndonjehere DeJ, keshtu qe edhe ajo ç'ka thashe s'ishte me synim ofendimi. Thjeshte u habita me faktin qe nje muslimane (siç thua ti qe je) tek feja e saj gjen shume "gabime", ndersa doktrinave te tjera u del krahe. Mund te jene njerez te mire, por ato qe u mesojne njerezve jane shume larg per te qene te pranueshme nga muslimanet, pavaresisht se eshte e drejta e tyre te besojne ç'te duan dhe t'ua komunikojne edhe te tjereve.

    Sa per nick-un mos e vrit menjen shume. Dhe mos trego injorance kaq te madhe se ehste nder emrat me te bukur me origjine shqiptare. ...
    Kshu kshu moj gjermanka e vogel (apo e madhe?).

  3. #23
    Perjashtuar Maska e Lunesta
    Anëtarësuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Dove la..Vittoria.....
    Postime
    1,660
    Citim Postuar më parë nga Firdeus
    Xeno mua nuk me intereson fare se cfare mendon ti. Siguria e plote qe shfaq ti eshte tipar i budallait. Une thashe thjesht mendimin tim ne lidhje me keta deshmitaret dhe me duket se nuk preka dhe nuk ofendova askend, keshtu qe shkrimi yt kunder meje ishte mese i tepert.
    Dukesh se cfare niveli ke qe nga niku prej katunari qe ke zgjedhur (XENI). Nuk kishe fantazi te gjeje nje emer me te bukur dhe domethenes?


    sa per temen, une ata jehovajt si qasja ne shqiperi qe ne rinas, nji shkelm by.thve dhe hec baba mrapaktheu, nga syt komet.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Lioness : 22-11-2005 më 19:03 Arsyeja: pa ofendime personale

  4. #24
    i/e regjistruar Maska e Helianthus
    Anëtarësuar
    31-07-2005
    Postime
    49
    Xeni Schatz mos u cudit se reagimi im ishte mese normal. Une nuk thashe se i mbeshtes deshmitaret e Jehoves, por thashe se nuk kam qene e vrazhde me ta, sepse kete natyre kam. Ja kam pranuar librat per ti hequr qafe ne nje menyre te bute.
    Nese do te dish per fene time po te them qe jam rritur me dy rryma fetare. Babai im eshte musliman te pakten nga emri dhe nena ime i perket minoritetit grek dmth. eshte ortodokse. Ndersa tek njera gjyshe ngjyroseshin vezet e kuqe per pashke, tek gjyshja tjeter behej hallve per naten e mire e ku di une.
    Une nuk jam deshmitare e jehovait, nuk jam as kristiane e bindur plotesisht, por as muslimane 100%.
    Mendoj se feja eshte bindje e jo trashegimi. Po te them me sinqeritet ty edhe te gjitheve qe ajo qe deshiroj me gjith zemer eshte te gjej fene e vertete, e cila te me binde plotesisht. Edhe ketu ne forum ne kerkim te kesaj gjeje jam prandaj jam shume e interesuar per faqet fetare. Perpiqem te mesoj dicka nga njerez te cilet dine me shume se une.
    Mendooj se irritimi im kryesisht vjen sepse kam lexuar shume literature per fe te ndryshme. Secila fe perpiqet ta prezantoje veten me te miren dhe me te drejten. Kjo me shkakton nje dikeme te thelle te cilen perpiqem ta perpunoj pak ne kete forum. Eshte shume irritues fakti qe hebrenjte thone ka vetem nje zot dhe nuk pranojne asnje udherrefyes pas tij, te krishteret thone Jezusi ishte bir i zotit dhe me ne fund kuroren mbi kete lemsh e vendosin muslimanet qe thone se Jezusi nuk eshte bir i perendise.
    Nuk di i ziu njeri kujt ti besoje dhe kujt jo. Lutja qe i drejtoj zotit me gjith zemer eshte "O zot me udhezo ne besimin e drejte, i cili nuk te fyen ty".

    Keshtu Xeni Schatz. Mos u zemero me mua. Me kete reast po te kerkoj qe sot e tutje te vendosim paqe. U lodhem duke share njeri tjetrin.

  5. #25
    i/e regjistruar Maska e Helianthus
    Anëtarësuar
    31-07-2005
    Postime
    49
    Citim Postuar më parë nga ShtremsI
    Do ta ket shkelzen, por e ka bo shkurt xeni, si jevg tamom.

    sa per temen, une ata jehovajt si qasja ne shqiperi qe ne rinas, nji shkelm by.thve dhe hec baba mrapaktheu, nga syt komet.

    Po ca shkelmi ti japesh o Shtremsi. Ketu me kane ardhur ne dere nja dy plaka qe mezi mbaheshin ne kembe. Me ka ardhur keq ti perze dhe ja kam bere qefin duke ja pranuar librat te gjorave.

  6. #26
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-09-2004
    Postime
    2,389
    Citim Postuar më parë nga Firdeus
    Une nuk jam deshmitare e jehovait, nuk jam as kristiane e bindur plotesisht, por as muslimane 100%.
    Mua s'me intereson se ça je. Thjeshte ta thashe troç se ça mendoj per nje person si ty. Nje person qe diku thote "Zoti na e pranofte agjerimin ne muslimaneve", ne nje vend tjeter thote "ju muslimanet..."

    Hipokrizia eshte me e urryera cilesi qe mund te kete nje njeri. Ti thua paqe. S'mund te jete ne paqe me te tjeret njeri qe s'eshte ne paqe me veten. Ti akoma s'e di se çfare je. (Te pakten keshtu duket.)

    Anyway, PAQE!

  7. #27
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    09-02-2005
    Postime
    386
    Citim Postuar më parë nga darwin
    Nje sekt i krishterimit me vecorite e veta, te cilat gjithsesi i bejne deshmitaret e Jehovahut te jene shume origjinale.

    Sipas thenieve te tyre vetem 144 000 persona do te jene te vlefshem per tu ameshuar ne syte e perendise...
    te gjithe te tjeret i pret fati i zi i Armagedonit (!?)
    [/I]
    une i mendoj si nje sekt i krishterizmit, dhe mendoj se duhen respektuar per besimin qe kane,

    megjithese kam degjuar nga shume te krishtere (non-denominational), e katolike qe nuk i quajne te krishtere, nuk i konsiderojne te krishtere.

    Por interesant ai numri 144 000. Edhe mua ai numer me ka shqetesuar qe kur isha i vogel dhe e mbaj mend se e kam lexuar ne nje nga ato revistat shume ngjyreshe qe shperndaheshin ne shqiperi pas komunizmit. Ku mund ta kene bazuar ate numer valle? A di njeri?
    beqar

  8. #28
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Ne shume gjera ata e teprojne
    si psh numri 144000(?)
    Nuk ka pasur njeri dhe as nuk do kete qe ta dij se sa do meshirohen nga Zoti.
    Mos valle zoti i ka folur?
    Apo djalli?

    Mua me duket sikur fluturojne me *** ne *** ata.
    Ne fete e tjera nuk ka mundur dot njeri qe te japi numra megjithe nivelin e larte arsimor te prifterinjve dhe te hoxhallareve + eksperiencen mijra vjecare

    Si e japin keta qe pretendojne se mund te kuptojne gjithcka vetem nga studimi i bibles? Bibla thjesht duke e lexuar mund te interpretohet ne menyra te ndryshme.
    Nejse ata i perngjasin katolicizmit me shume se sa kujtojne
    Dhe feja krishtere ishte kur ishte e sakte por qe kur u perdor per interesa politike eshte ndryshuar sa here i ka dashur qefi papeve dhe prifterinjeve. Si ka mundesi te thone qe Zoti lind nje bir?
    Zoti krijon dhe nuk ka asgje te ngjashem me te.

    E anashkalova pak temen por per deshmimtaret e jehovait u sqarova.

    Vetem dicka per fiderius:
    Une e kuptoj qe ti je e pabindur plotesisht midis feve por dy bindje qe nuk mund te bashkjetojne ne nje person jane Jezusi ishte biri zotit dhe une besoj myslimanizmin. As une nuk jam 100% mysliman por e di qe jam 0% i krishtere dhe pak perqind spiritualist jo per gje por ka shume ngjashmeri me islamin ne shume aspekte.

  9. #29
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anëtarësuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907
    Nuk i takoj asnje feje, kurr skam per ti takuar.
    Kurr nuk thom se nuk ka Zot, edhe une besoj ne dicka(kjo eshte private).
    Sa per keta "Deshmitaret e Jehovit" nuk di shume.
    Dy gjera i di per keta njerz, njera qe nuk njohin Krishtin, dhe e dyta qe nuk pranojne kurrnjefare transfuzion gjaku(edhe ne se e kan jeten ne rrezik).
    Me sa e di nuk jane fundamentalis.(?)
    E kan si zakon te vine neper shtepite dhe duan te propagojne fene e tyre, kan edhe literature qe shperndajne.
    Une nuk ju hapi deren ketyre.
    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

  10. #30
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Ajo puna e transfuzionit te gjakut eshte nje ane me te vertete injorance e tyre.
    Te dhurodh gjak shpeton nje jete dhe nuk ka asgje te gabuar ne kete gje.
    Nuk jane fundamentalist por vetem te gjore qe nuk dine se ca flasin.

  11. #31
    i/e regjistruar Maska e OO7
    Anëtarësuar
    07-12-2004
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    3,822
    te Vriten Me Buke Ne Goje

  12. #32
    super saiyan Maska e vampiro
    Anëtarësuar
    04-04-2005
    Vendndodhja
    eneh probe
    Postime
    293
    kur vin ke shpia ime, un gjithmon i kerkoj adresen e shpise se atyre qe te shkoj dhe un t'iu flas per mrekullite e Bretkoses Kozmike, pasi te kem degjuar mrekullite per Cifutin Kozmik

    ata nuk pranojne t'ma japin adresen, po ama ke shpia ime vijne.


    para dy muajsh mora nje deshmitarojehovaho-detektor. e quajne Muhamed, ndonjeher e therras dhe Jezus se eshte race meksikane
    paqe dashuri prosperitet luledele integrim euroatlantik ylbera ne qiell qingja dildo etj

  13. #33
    use your brain... Maska e MRI
    Anëtarësuar
    06-03-2006
    Postime
    34

    cmendoj the....

    Citim Postuar më parë nga PaMeLaA
    Cfar mendoni per Deshmitaret e Jehovait?
    jan njerez qe kan me shume nje synim politik se sa fetar....
    Don't worry...be happy

  14. #34
    Ja ku jam, mua më dërgo!
    Anëtarësuar
    06-12-2008
    Postime
    275
    Kjo pyetja më ngjan me atë që ju bëri vetë Krisht apostujve: Çfarë thonë njerëzit për mua, kush jam?
    Dhe pasi kishte dëgjuar përgjigjet pyeti Pejtrin (atë që ishte me të, jo një nga judenjtë, skribë apo farisenjë - sekte radikale)

    Ajo gjëja me 144.000 nuk është shpikur sepse ajo gjendet në bibël
    Zbulesa 14:1
    "Pastaj pashë Qengjin që rrinte në këmbë në mal të Sionit, dhe bashkë me të ishin njëqind e dyzet e katër mijë njerëz, që e kishin të shkruar mbi ballin e tyre emrin e tij dhe emrin e Atit të tij."
    Dhe nuk mësojnë që janë vetëm 144.000 që do të shpëtojnë, por janë 144.000 të blerë nga toka për të sunduar me Krishtin (që quhet ndryshe edhe Mbret), dhe interesant që përputhet me arsyen politike dhe fetare që kanë njohur si të suksesshme njerëzimi. Çdo popull ka një kryetar dhe një numër ministrash që kryejnë punët në pushtet. Por nuk ekziston pushtet pa popull të cilin e drejtojnë. Kështu që 144.000 personat që janë marrë nga toka do të sundojnë mbi një tokë që do të jetë e ngjashme me atë ku u krijua Adami - Parajsë.
    Kështu që as priftërinjë siç tha njëri këtu apo profesorë nuk mund të zbulojnë të vërtetën, nëse Perëndia nuk ua zbulon, e Ai ua zbulon atyre që janë të përulur dhe nuk kërkojnë lavdi.

    Dhe MRI, që thua se kanë një synim politik, ata janë asnjanës në politikë. Nuk marrin pjesë fare madje as në zgjedhje dhe përqarjet tjera politike në këtë sistem. Edhe pse janë më të ndershëm me shtetin se vetë ata që e votojnë atë. E kujtoj unë një rast në vendin tim, njëri e kishte quajtur një dëshmitar - armik të vendit, sepse nuk përkrahte politikën, ndërsa ky vetë e vidhte rrymën, të cilën e merr nga një kompani publike - shtetërore. Pastaj, shumë të tjerë kam njohur që janë shumë fetarë në fetë e tyre që më kanë kërkuar personalisht për t'u falsifikuar dokuemtet për përfitimet e tyre personale nga shteti.

    Tani, kush është armiku? E habitshme, por në shumë vende perëndimore njihen si njerëz të besueshëm, që shpeshherë as që vihen në diskutim deklaratat e tyre në polici.

    Sa për gjakun, mendoj që kushdo që dëshiron të jetojë sipas parimeve biblike e njeh një ligj: qëndroni larg gjakut (dmth mos e futni në gojë, sepse ishte shpirti i një gjallese) madje llogaritej ngjashëm idhujtarisë, e një kategorie (Veprat 15:29)

    Është njësoj si një mysliman që do të mohonte të pinte alkool por të merrte nga venat.

    Se a është e arsyeshme për ta marrë kur është në rrezik jeta e personit, përgjigjet vetë Krishti, kur thotë: "Jezusi i tha: "Unë jam ringjallja dhe jeta; ai që beson në mua, edhe sikur të duhej të vdesë do të jetojë." gjithashtu "Sepse kush do ta shpëtojë jetën e vet, do ta humbasë; por kush do ta humbasë jetën e vet për shkakun tim, do ta shpëtojë."

    Kështu që shumë fe e urrejnë këtë grup, duke e quajtur me terma ofendues si sekt, por ata nuk janë ndarë apo janë pjesë e ndonjë kishe apo feje tjetër. E quajnë kult që do të thotë që adhurimi i tyre bazohet në një ritual të caktuar, por ata nuk bëjnë një gjë të tillë, thjeshtë ndjekin parimet biblike. Përderisa shumë mesha fetare ngjajnë me praktikat e kulteve.

    Arsyeja pse i urrejnë nuk do të hiqet deri në sistemin e ri, sepse është kjo
    Marku 13:13
    "Dhe ju do të jeni të urryer nga të gjithë për shkak të emrit tim; por ai që do të ngulmojë
    deri në fund, do të shpëtohet"


    Për habi gati të gjitha kundërshtimet lidhen madje drejtpërdrejt me emrin apo natyrën e Jezu Krishtit. Kishat i urrejnë sepse nuk pajtohen me ta për të adhuruar Jezusin, por ndjekin shembullin biblik dhe adhurojnë atë që adhuronte edhe Jezusi, Atin, Perëndinë Jehova.
    Ndërsa, myslimanët i kundërshtojnë sepse thonë që Jezusi nuk është thjesht një profet, por Biri i Perëndisë. Ndërsa vetë nuk arrijnë të kuptojnë përse një profet u dasht të lind si Adami (që ishte i pari i racës njerëzore), ndërsa me Krishtin nuk u fillua ndonjë racë njerëzore.

    Dhe mbi të gjitha, fakti që nuk përzihen në sistemet politike, gjë që as Jezusi nuk e bëri, i bën të urrehen edhe nga ateistët apo agnosticistët dhe besimet e tjera.

    C0PT1C
    ... njerëzitë deshnë më tepërë errësirënë se dritënë; sepse punërat' e atyreve ishinë të-liga.

  15. #35
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    15-08-2009
    Postime
    88
    jane njerez te cilet nxisin populin ti kushtoje vemendje te madhe fese si ne kohet e vjetra e them kete pasi ne shtepi ata me sollen nje liber i cili titullohej cpo behet me fene tuaj dhe ne figure tregohej nje kryq i fundosur atje tregohet haptas nxitja per vecimin e njerezve me fe te ndryshme ky eshte shkaku qe une nuk i kam shume qef une besoj ne zot po besoj ne deshmitaret e ti siPrifti,Hoxha)besoj se ky eshte nje gjykim i drejte.
    Ndryshuar për herë të fundit nga atger1 : 30-08-2009 më 06:25

  16. #36
    "deshmitaret e Jehovait",,,te bezdisshem!
    Ne evrope ka shume batuta per keta "deshmitare"
    sikur t kisha gja ne dor
    e t u bajsha akullor
    buzt e tuja me shiju
    ne gjoks tandin me piku-Orosh

  17. #37
    Á Я † ι $ † Maska e Homer
    Anëtarësuar
    18-12-2008
    Vendndodhja
    Nιρρση
    Postime
    2,287
    Shum rob te çuditshem m'duken kta Deshmitart e Jehovait nuk e prishin terezin asnjiher, dhe kur i ofendo gjithmon rrin te qeshur dhe te sjellshem a kan nerv a jo kta kafsh domestike lol
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  
    D'Oh!

  18. #38
    i/e regjistruar Maska e ^AngeL^
    Anëtarësuar
    14-08-2002
    Vendndodhja
    U.k . London
    Postime
    2,169
    Persnalisht me duken njerz te mire por budallenje, me habit qe nuk e kuptojne edhe vete cfare budalliku bejne.c'do muaj nxjerin nga nje revist te re, ka thene johavai keshtu ka thene ashtu, sikur po komunikon johavai me ta per dite.
    dhe ajo vizita qe vene neper shtepia ma shpifin, do te me cmendin ndonje dite se me kan lodhur duke ardhe gati cdo jave, i've to make excuses not to let them inside. i hate them
    Two Heart, Two Minds, In Time, Did Find, One Love, One Aim, Two Paths, The Same

  19. #39
    Dominus Albanae Maska e Geri Tr
    Anëtarësuar
    17-08-2009
    Vendndodhja
    Tirana the Shitty Metropolis
    Postime
    1,837
    deshmitaret e Jehovait?persona te cileve u eshte bere lavazh truri totalisht,mendoj se fajine ke familja qe i ka edukuar keshtu edhe pse nuk eshte puna ime te them se kush eshte shkaktari cmendurise se ketyre njerezve te shkrete por prap se prap deshmitar i jehovait nuk lind por behesh,padyshim qe rrethi shoqeror ku jane rritur keta njerez eshte mbizoteruar nga injoranca totale dhe fanatizmi fetar
    Ndryshuar për herë të fundit nga Geri Tr : 30-08-2009 më 08:26
    Të gjitha gjërat që ne shohim apo duken, janë vetëm një ëndërr brenda një ëndrre

  20. #40
    Dominus Albanae Maska e Geri Tr
    Anëtarësuar
    17-08-2009
    Vendndodhja
    Tirana the Shitty Metropolis
    Postime
    1,837
    keta njerez duhet te shohin driten e djellit se kane ndejtur ne errsire
    Të gjitha gjërat që ne shohim apo duken, janë vetëm një ëndërr brenda një ëndrre

Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Cfare mendoni per Hitlerin dhe "Mein Kampf"
    Nga wittstar në forumin Filozofi-psikologji-sociologji
    Përgjigje: 105
    Postimi i Fundit: 06-02-2011, 20:15
  2. A mendoni të ktheheni në Shqipëri ?
    Nga Arbushi në forumin Kulturë demokratike
    Përgjigje: 189
    Postimi i Fundit: 10-01-2011, 07:06
  3. Cfare mendoni për lakuriqësinë e femrave shqiptare?
    Nga vesaaa në forumin Votime dhe sondazhe
    Përgjigje: 454
    Postimi i Fundit: 05-12-2010, 16:02
  4. Pyetesor: Si mendoni...?
    Nga gea_07 në forumin Ekonomi & biznes
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 19-03-2007, 18:47
  5. Si mendoni...?
    Nga PRI-LTN në forumin Shkenca dhe jeta
    Përgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 28-02-2007, 16:34

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •