Close
Faqja 7 prej 9 FillimFillim ... 56789 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 121 deri 140 prej 161
  1. #121
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anėtarėsuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928
    Citim Postuar mė parė nga G.D Lexo Postimin
    Po i shtoj edhe dicka : Po sufite? Kujdes sepse Imran Hosein qe e ke sjelle per reference thote PO, edhe shiat edhe sufite jane muslimane sepse ata kryejne haxhin. Por a mjafton?
    Sheikh Imran Hosein ka deklaruar se .....une si perkas absolutisht sufizmit. Besimi dhe praktikimi i Islamit prej meje nuk ka asnje element te Sufizmit.
    Te gjithe jemi barinj , dhe te gjithe ne do pyetemi per delet tane. Ne kete sens une jam bariu....


    Megjithate do kisha pas deshire qe dhe ti bashke me vella Ramazanin te me sillnit pak kushtet qe e bejne njeriun Musliman.
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  2. #122
    Djalė Drenice Maska e Lexuesi_
    Anėtarėsuar
    18-06-2010
    Vendndodhja
    Ne vendin e ngjarjeve
    Postime
    6,014
    Te gjithe e kritikuat e kundershtuat angmokio, por asnjeri nga ju nuk doli me fakte ti demantoj keto qka ka thane angmokio dhe ky vet ju tha qe sillmni faktet. Nese tek askush nuk kan sjell dobi keto shkrime qe jan shume te qarta. Une e kuptova kshtu shul shqip i themi ne se kush eshte Vehabizmi.

    Per ata qe sduan te mesojn ata kurr skan per te mesuar.

  3. #123
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anėtarėsuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928
    Citim Postuar mė parė nga G.D Lexo Postimin
    E verteta qendron tek te sinqertet, gjithmone!
    E them kete sepse lexova me vemendje 7 faqet e forumit per kete teme dhe akoma nuk isha i sigurte se kush prej jush ka plotesisht te drejte. Di te them qe muslimanet nuk ben te cilesojne tjetrin si qafire per aq kohe sa nuk kane prekur ne bazen e besimit e me qarte ne shahadet!
    Te gjitha grupimet sot ne Islam pretendojne dashuri te sinqerte ne Muhamedin s.a dhe bindjen absolute nje zot te vetem: Allahun! Por a nuk e dime se grupime kryesore si sufite dhe shiat veprojne diametralisht te kunderten e logjikes qe duhet te derivoje nga shahadeti! Keto grupime nuk jane Islam! Nese familja mbreterore Saudite nuk vepron ne kete rrafsh atehere edhe ajo eshte e devijuar.
    A eshte e drejte te etiketosh vellain tend musliman si qafir ose te lidhur me interesat e sauditeve nese ky vella nuk e feston ditelindjen e pejgamberit apo nuk degjon muzike apo nuk kercen apo nuk proteston edhe shume apo tjera te cilat qendrojne ne rrafsh dytesor ne krahasim me ceshtjet madhore ne te besuar! Njelloj me duket e padrejte te cilesohen qafira e aq me teper te derdhet gjak i muslimaneve nese ata festojne ditelindjen, degjojne muzike, protestojne etj...
    Sot, mjedisi mes muslimaneve eshte i korruptuar edhe jo i drejte keshtu qe per te ruajtur te pacenuara vlerat e medha qe kane muslimanet mund te behen mes nesh edhe tolerime. Kuptohet qe duhet te punojme qe sa me shpejte te krijohet mjedisi i te drejtes dhe e verteta te jete kristal e pacenuar por momentalisht duhet te preokupohemi qe te mos ndahemi me shume mes vete.
    Ti hapim syte e mendjes e zemres dhe te kapemi fort pas Kuranit dhe sunetit. Te mos mohojme dijetarin per shkak se tha qe te mos festohet kjo ditelindje apo pse tha te mos protestohet ketu apo shume gjera te tjera JO KYCE dhe per te cilat fare mire (dhe afer mendjes) mund te kete te drejte ai dhe jo une qe kam tjeter profil ne jete por me bashkon me te feja te cilen ai e ka edhe profesion!
    Allahu na befte te sinqerte ne rrugen e drejte!
    Vella G.D , me gjithe respektin qe kam per ty , ne kete teme nuk po e kap fare fillin e temes.
    Ketu nuk behet fjale qe ata Muslimane qe e kritikojne Vehabizmin e kritikojne sepse degjojne muzike apo kendojne mevlude.

    Vehabine e kritikojme per 1001 arsye ashtu sikurse nuk them qe misioni i tij pati vetem anen negative. Por a justifikohen vrasjet e Muslimaneve qe ai beri? A justifikohen bashkepunimet me cifute e spiune anglez vetem per te arritur pushtetin. A i lejohet ndjekesve te Vehabiut te bejne kufer per cdo Musliman vetem sepse per ceshtje te ndryshme mendon ndryshe prej tij? A lejohet gjaku Muslimanit te merret aq lehtesisht sa ce marrin Vehabite? A lejohet qe fetvate e dijetareve te jene te indoktrinuara prej Mbreterve tagute? Etj etj...keto jane shkaqet o vella qe u hap kjo teme e jo per muziken e mevludin.

    Persa i perket mevludit une nuk mendoj se ka kush hajer prej saj ,per me teper qe nuk eshte ndonje tip grumbullimi ku Muslimanet perfitojne prej besimit. Aq me teper qe shumica e hoxhallareve e kane bere si tip biznesi , kendo mevlud e kap ndonje leke.

    Per muziken po ashtu nuk mendoj se ka kush hajer prej muzikes pasi Ibni Abbasi e ka komuntuar si Lehvil- Hadith. Por cili eshte shkaku qe ai ka thene Lehvil-Hadith? Prej veglave muzikore qe luhen ne te apo prej pislleqeve qe shoqerohen gjate muzikes?
    Nese vegla muzikore ndalohet atehere pse profeti Muhamed a.s e lejoi Aishen r.a bashke me sherbetoret te degjonin fyellin e daullet?

    Ku eshte e keqja te degjosh ilahite e Maher Zain apo Adem Ramadani ku i kendohet Allahut xh.sh dhe Pejgamberit a.s?

    Islami nuk eshte diktature sikurse e predikojne Vehabite. Islami eshte fe e arsyes. Profeti Muhamed a.s thote feja eshte leftesim per Muslimanin.
    Hajde shko per da'awa per Islamin dhe thuaji nje jobesimtari kjo eshte haram e ajo e ndaluar?
    Profeti yne a.s ishte i zgjuar, i ditur dhe elokuent , keto ishin shkaqet qe Islami ndryshe nga fete e tjera te meparshme dhe pati suksesin.

    E ke lexuar Kur'anin? Allahu i drejtohet dhe njerezve dhe besimtareve. Nderkohe Vehabite i kane harruar 10 vitet e prodikimit te Islamit ne Meke por merren vetem me 10 vitet e Medines.

    Une o vella nuk jam as Sufi e as Shia , une i perkas Ehli Sunetit. Une jam per Islamin e paster dhe jo per Vehabizmin.
    Dhe sa kohe do kete Vehabizem nuk do kete Islam te paster.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga angmokio : 24-09-2012 mė 14:47
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  4. #124
    Robi i All-llahut
    Anėtarėsuar
    09-01-2008
    Vendndodhja
    Nė Itali
    Postime
    1,774
    Citim Postuar mė parė nga Lexuesi_ Lexo Postimin
    Te gjithe e kritikuat e kundershtuat angmokio, por asnjeri nga ju nuk doli me fakte ti demantoj keto qka ka thane angmokio dhe ky vet ju tha qe sillmni faktet. Nese tek askush nuk kan sjell dobi keto shkrime qe jan shume te qarta. Une e kuptova kshtu shul shqip i themi ne se kush eshte Vehabizmi.

    Per ata qe sduan te mesojn ata kurr skan per te mesuar.
    Faktet me argumente janė tė qarta se, tė gjithė kėta ēarshafe qė ka sjellė angmokio janė nga ata qė e urrejnė tė vėrtetėn duke i ofenduar Dijetarin e madh Shejkh Muhamed Abdu Vehabin ( All-llahu e mėshiroftė ), duke ja ngjitur nga tė gjithė fjalėt qė nuk i pėrkasin atij, por tė mos na vjen pėr ēudi se edhe pėr Muhammedin ( SalAll-llahu alejhi ve selam ), kanė thėnė se ėshtė i ēmendur, magjistar, e ēka nuk i thanė, por atij nuk ju bė vonė pėr kėtė mbasi e kishte tė vėrtetėn edhe kėtu tė gjitha ata qė janė thėnė pėr Muhammed Abdul Vehabin janė shpifje nga ata qė e kanė qejf tė pėrēajnė myslimanėt duke jua mveshur fjalėt sipas asaj qė ju pėrshtatet atyre, duke sjellė historia nga ky, apo nga ai shkrimtari, ose historiani, ose gazetari, qė ndoshta edhe nuk kanė lidhjen me Islamin.

    Sa pėr arumentet tė cilat ju i quani argumente, deshta pėr fillim t'ju them se ata janė krejt rena ( sipas mendimit tim ), pse? Sepse shihet qartė manipulimi i tyre se kur kanė mllefin tė madh kundėr dikujt, qė i kundėrshton ata nė disa bidate tė tyre qė ata i pėlqejnė, ata prej inatit tė tyre shkruajnė edhe atė qė nuk ėshtė e vėrtetė vetėm se t'ja ulin autoritetin poshtė atij. Dhe ja mė poshtė do ta sjell atė qė vėllau angmokio ka sjellė si argumente:

    Postuar mė parė nga angmokio:

    100 dijetarė Islam qė iu kundėrvuan ibn Abdulvehabit dhe Vehabizmit
    (Emrat dhe veprat e tyre)

    .................................................. .................................................. ..............................


    - 01. Shejh Sulejman b. Abdulvehab, "Faslul hitab fi er-redi ala Muhamed b. Abdulvehab". Autori ėshtė vėllai i Muhamed ibn Abdulvehabit qė ėshtė themelues i vehabizmit. Ajo qė ėshtė mjaft interesante dhe me vlerė qė duhet patjetėr theksuar ėshtė se ky ėshtė libri i parė qė i kundėrvihet ibn Abdulvehabit dhe vehabizmit.

    - 02. Shejh Sulejman b. Abdulvehab, "Es-savaiku el ilahijetu fi er-redi alel vehabijeti" Autori ėshtė vėllai i Muhamed ibn Abdulvehabit. Vepra ėshtė e botuar.

    Nėse e shikoni me vėmendje se kėtu mė sipėrm flitet po pėr tė njėjtin person, apo jo?

    Si mundet qė nji person tė pėrsėritet dy herė, duke mos ndryshuar numri???

    Pastaj Shejh Ajdarusi, Ebul Avn Shemsudin Muhamed . Ahmed b. Salim, Nu'man b. Mahmud Hajrudin, Hafidh Ahmed Es-Sidik el Gamari, e kėshtu me radhė na i sjellni biografinė e tyre pėr ti njohur edhe ne se kush janė!


    Me fillu me i kontrolluar tė gjithė ēarshafėt e kėtyre do tė duhet qė tė hupim kohėn kot, sepse dobi nuk do tė ketė aty.

    Unė thjesht e pyes vėllaun angmokio se, ku ėshtė qėllimi i tij? Kė e quan Vehabij ai? Kush janė qėllimet e tuadhe na i sjell nė pah dhe jo tė bėhet i luhatshėm, njiherė po i kundėrshton dijetarėt, pastaj thotė se mar nga dijeatrėt. Njiherė na pyet se kush i emėrton nji personin si dijetar dhe pastaj sjell ēarshafe nga ata njerėz qė nuk janė as dijetarė. A mendon se Islami qenka ashtu siē mendon vetėm ti, sipas qejfit tėnd ( sepse ashtu tė pėlqen ty )?

    Nė nji postim mė ka pyetur vėllau angmokio se, mos je ti Ramazan Vehabij?

    Unė atė asnjėherė nuk e kam pyetur se ēka ėshtė ai, edhe pse shpesh herė e kam pėrmendur se unė asnjėherė nuk kam thėnė se jam Vehabij, por kam thėnė se jam SELEFI dhe kėtė jua them edhe tash se jam Selefi, ashtu siē ka thėnė edhe vetė Pejgamberi ( salAll-llahu alejhi ve selam ) dhe kush e mohon kėtė, e ka mohuar fjalėn e Pejgamberit ( salAll-llahu alejhi ve selam ).

    Pėr mua shijat janė jobesimtarė dhe pėr kėtė mundeni me i shfletuar temat qė kemi folur pėr kėtė sekt tė devijuar. Kanė folur tė gjithė Dijetarėt e Hakut dhe pėr kėtė nuk kam aspak dyshimi. Kush e mendon ndryshe le ti sjellė arghumentet, por nuk mundemi ta quajmė argument siē ka thėnė ai Imran Hoseini se ata janė myslimanė, sepse e kryejnė haxhin!!!! Edhe munafikėt e kryejnė haxhin? Merni ajetet Kur'anore se sa flitet pėr ata ( Munafikėt )! Ai i mohon edhe Selefėt, kėshtu qė sipas tij ai nuk i pėrket askujt dhe unė them se ai nuk ėshtė as Dijetar dhe as qė miret nga ai asgjė.

    All-llahu thotė:

    " Pra shkatėrrim ėshtė pėr ata qė falen, tė cilėt ndaj namazit tė tyre janė tė pakujdesshėm. " ( Maun 4-5 )


    Pra flitet pėr ata qė falen, dhe qė nuk janė tė kujdesshėm!!!

    O ju njerėz Islami nuk miret nga gazetarėt dhe nga jodijetarėt, ose tė them edhe nga injorantėt, por duhet ta marrim nga ajo qė na ėshtė urdhėruar, nga Dijetarėt ( qė flasin me Kur'an dhe Sunnet ).

    Ne mos mendoni se nuk mėsojmė, sikurse tha mė sipėr ky vėllau lexuesi, por ėshtė ajo qė ju duket juve se tė tjerėt nuk mėsojnė, kurse ju mėsoni!

    Selam Alejkum.
    Kush nuk ėshtė robi i All-llahut, ai ėshtė robi i shejtanit.

  5. #125
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    15-04-2008
    Postime
    496
    Vellai im angmokio, nuk mund te matem me ata qe e njohin Islamin shume me mire se une (e kam fjalen per ty apo ramazanin apo te tjeret ) keshtu ju kerkoj ndjese te sinqerte qe u perzieva ne debat! Une ne fund te fundit pavaresisht deshires, akoma jam ne kerkim te kohes per te gjetur mundesine e per te mesuar gjuhen me te bukur ne faqen e tokes, gjuhen arabe.
    Ne postimin tim vija theksin ne domosdoshmerine e forcimit te lidhjeve dhe jam i bindur fort qe percarja eshte krim dhe dhune e drejtuesve tane ne fe, mbi ne qe varemi nga ata qe dine me shume.
    E quan ndonje dijetar veten vehabi? Vehabi me duket shprehje pa vektor, pa origjine e drejtim! Shijat na cilesojne te tille gjithe suniteve me aq sa kam marre vesh. Kjo me ben te dyshoj per ekzitencen e nje organizmi te tille ne Islam. Nese me marreveshjen e fjales po quajme vehabij cdo ekstremist, ashtu qofte por kujdes sepse si term eshte nje nder emrat e Allahut! Nese familja mbreterore e saudteve eshte mashe e politikave zioniste (masoniste e cfare te doni) dhe mbajne peng dijetaret ata do te pergjigjen para Allahut per kete! Edhe dijetaret e tille qe pranojne te behen sherbetore te portave ne kurriz te popullit, do te pergjigjen! A mos po dyshoni ne kete? Per aq sa na takon neve eshte mire te mos perzihemi ne tema delikate por te zbatojme mire gjerat me te cilat te gjithe dijetaret e sunnetit kane rene dakord. Per te tjerat le tia leme Allahut sepse Ai nuk do na leje te padrejtuar nese me sinqeritet e kerkojme dhe i lutemi per rrugen e drejte!

    P.s: Imran Hosein e kam degjuar ne dy ligjerata te ndryshme ne you tube ku ne njere thoshte qe jam sufi ne tjetren thoshte nuk jam as sufi, as shija, as selefi as. as. Ky njeri me lavderon dijetaret e shijave (ky eshte non-sens). Allahu e di me se miri!
    Ju pershendes vella angmokio me pershendetjen me te mire: Eselamu Alejkum

  6. #126
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anėtarėsuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928
    Citim Postuar mė parė nga ramazan_it Lexo Postimin
    Faktet me argumente janė tė qarta se, tė gjithė kėta ēarshafe qė ka sjellė angmokio janė nga ata qė e urrejnė tė vėrtetėn duke i ofenduar Dijetarin e madh Shejkh Muhamed Abdu Vehabin ( All-llahu e mėshiroftė ), duke ja ngjitur nga tė gjithė fjalėt qė nuk i pėrkasin atij, por tė mos na vjen pėr ēudi se edhe pėr Muhammedin ( SalAll-llahu alejhi ve selam ), kanė thėnė se ėshtė i ēmendur, magjistar, e ēka nuk i thanė, por atij nuk ju bė vonė pėr kėtė mbasi e kishte tė vėrtetėn edhe kėtu tė gjitha ata qė janė thėnė pėr Muhammed Abdul Vehabin janė shpifje nga ata qė e kanė qejf tė pėrēajnė myslimanėt duke jua mveshur fjalėt sipas asaj qė ju pėrshtatet atyre, duke sjellė historia nga ky, apo nga ai shkrimtari, ose historiani, ose gazetari, qė ndoshta edhe nuk kanė lidhjen me Islamin.

    Sa pėr arumentet tė cilat ju i quani argumente, deshta pėr fillim t'ju them se ata janė krejt rena ( sipas mendimit tim ), pse? Sepse shihet qartė manipulimi i tyre se kur kanė mllefin tė madh kundėr dikujt, qė i kundėrshton ata nė disa bidate tė tyre qė ata i pėlqejnė, ata prej inatit tė tyre shkruajnė edhe atė qė nuk ėshtė e vėrtetė vetėm se t'ja ulin autoritetin poshtė atij. Dhe ja mė poshtė do ta sjell atė qė vėllau angmokio ka sjellė si argumente:

    Postuar mė parė nga angmokio:

    100 dijetarė Islam qė iu kundėrvuan ibn Abdulvehabit dhe Vehabizmit
    (Emrat dhe veprat e tyre)

    .................................................. .................................................. ..............................


    - 01. Shejh Sulejman b. Abdulvehab, "Faslul hitab fi er-redi ala Muhamed b. Abdulvehab". Autori ėshtė vėllai i Muhamed ibn Abdulvehabit qė ėshtė themelues i vehabizmit. Ajo qė ėshtė mjaft interesante dhe me vlerė qė duhet patjetėr theksuar ėshtė se ky ėshtė libri i parė qė i kundėrvihet ibn Abdulvehabit dhe vehabizmit.

    - 02. Shejh Sulejman b. Abdulvehab, "Es-savaiku el ilahijetu fi er-redi alel vehabijeti" Autori ėshtė vėllai i Muhamed ibn Abdulvehabit. Vepra ėshtė e botuar.

    Nėse e shikoni me vėmendje se kėtu mė sipėrm flitet po pėr tė njėjtin person, apo jo?

    Si mundet qė nji person tė pėrsėritet dy herė, duke mos ndryshuar numri???

    Pastaj Shejh Ajdarusi, Ebul Avn Shemsudin Muhamed . Ahmed b. Salim, Nu'man b. Mahmud Hajrudin, Hafidh Ahmed Es-Sidik el Gamari, e kėshtu me radhė na i sjellni biografinė e tyre pėr ti njohur edhe ne se kush janė!


    Me fillu me i kontrolluar tė gjithė ēarshafėt e kėtyre do tė duhet qė tė hupim kohėn kot, sepse dobi nuk do tė ketė aty.

    Unė thjesht e pyes vėllaun angmokio se, ku ėshtė qėllimi i tij? Kė e quan Vehabij ai? Kush janė qėllimet e tuadhe na i sjell nė pah dhe jo tė bėhet i luhatshėm, njiherė po i kundėrshton dijetarėt, pastaj thotė se mar nga dijeatrėt. Njiherė na pyet se kush i emėrton nji personin si dijetar dhe pastaj sjell ēarshafe nga ata njerėz qė nuk janė as dijetarė. A mendon se Islami qenka ashtu siē mendon vetėm ti, sipas qejfit tėnd ( sepse ashtu tė pėlqen ty )?

    Nė nji postim mė ka pyetur vėllau angmokio se, mos je ti Ramazan Vehabij?

    Unė atė asnjėherė nuk e kam pyetur se ēka ėshtė ai, edhe pse shpesh herė e kam pėrmendur se unė asnjėherė nuk kam thėnė se jam Vehabij, por kam thėnė se jam SELEFI dhe kėtė jua them edhe tash se jam Selefi, ashtu siē ka thėnė edhe vetė Pejgamberi ( salAll-llahu alejhi ve selam ) dhe kush e mohon kėtė, e ka mohuar fjalėn e Pejgamberit ( salAll-llahu alejhi ve selam ).

    Pėr mua shijat janė jobesimtarė dhe pėr kėtė mundeni me i shfletuar temat qė kemi folur pėr kėtė sekt tė devijuar. Kanė folur tė gjithė Dijetarėt e Hakut dhe pėr kėtė nuk kam aspak dyshimi. Kush e mendon ndryshe le ti sjellė arghumentet, por nuk mundemi ta quajmė argument siē ka thėnė ai Imran Hoseini se ata janė myslimanė, sepse e kryejnė haxhin!!!! Edhe munafikėt e kryejnė haxhin? Merni ajetet Kur'anore se sa flitet pėr ata ( Munafikėt )! Ai i mohon edhe Selefėt, kėshtu qė sipas tij ai nuk i pėrket askujt dhe unė them se ai nuk ėshtė as Dijetar dhe as qė miret nga ai asgjė.

    All-llahu thotė:

    " Pra shkatėrrim ėshtė pėr ata qė falen, tė cilėt ndaj namazit tė tyre janė tė pakujdesshėm. " ( Maun 4-5 )


    Pra flitet pėr ata qė falen, dhe qė nuk janė tė kujdesshėm!!!

    O ju njerėz Islami nuk miret nga gazetarėt dhe nga jodijetarėt, ose tė them edhe nga injorantėt, por duhet ta marrim nga ajo qė na ėshtė urdhėruar, nga Dijetarėt ( qė flasin me Kur'an dhe Sunnet ).

    Ne mos mendoni se nuk mėsojmė, sikurse tha mė sipėr ky vėllau lexuesi, por ėshtė ajo qė ju duket juve se tė tjerėt nuk mėsojnė, kurse ju mėsoni!

    Selam Alejkum.
    Alejkum Selam,

    Si nuk te vjen marre qe krahason profetin tone a.s , ai qe i solli driten e njerezimit me nje kriminel e vrases sikurse Vehabiu?

    Kur del e thua qe kush jane ata shkrimtare, historiane apo gazetare c'fare ke ndermend te thuash qe nese keta sjellin fakte historike te argumentuara nuk i duhet besuar?
    Kush jane keta historiane qe beson ti? Kush jane keta qe flasin bukur per historine dhe biografine e Vehabiut? Pasuesit e tij?
    Ata 99 dijetaret dhe jo 100 (se perseritjen e emrit te vellait te Vehabiut e quan argument te madh per te hedhur poshte keto qe shkruhen per Vehabiun) nuk jane argument i madh per ty?
    Per ty argument jane vetem te punesuarit ne gjykatat Juridike te Arabise Saudite qe leshojne fetwa sa here qe ja lyp Mbreti?

    Sa per Shiat pak me intereson ti permend ata ne kete teme , po flasim per Vehabiun dhe jo per Shiat. Shiat ta thashe dhe ne postimin me siper une si honeps. Megjithate per ta ka mendime te ndryshme dijetaresh ka prej tyre qe i kane konsideruar joMuslimane dhe ka prej tyre qe i konsiderojne Fasik.
    Te gjitha keto te argumentuara me Kuran dhe Sunet.
    Megjithate une te kerkova ty te me sjellesh kushtet qe e bejne dike Musliman gje qe ti si bere.

    Sa ke lexuar ti vella Ramazan per Ebu Hanifen, Shafiun, Malikiun , dhe Hanbeliun?
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  7. #127
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anėtarėsuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928
    Citim Postuar mė parė nga G.D Lexo Postimin
    Vellai im angmokio, nuk mund te matem me ata qe e njohin Islamin shume me mire se une (e kam fjalen per ty apo ramazanin apo te tjeret ) keshtu ju kerkoj ndjese te sinqerte qe u perzieva ne debat! Une ne fund te fundit pavaresisht deshires, akoma jam ne kerkim te kohes per te gjetur mundesine e per te mesuar gjuhen me te bukur ne faqen e tokes, gjuhen arabe.
    Ne postimin tim vija theksin ne domosdoshmerine e forcimit te lidhjeve dhe jam i bindur fort qe percarja eshte krim dhe dhune e drejtuesve tane ne fe, mbi ne qe varemi nga ata qe dine me shume.
    E quan ndonje dijetar veten vehabi? Vehabi me duket shprehje pa vektor, pa origjine e drejtim! Shijat na cilesojne te tille gjithe suniteve me aq sa kam marre vesh. Kjo me ben te dyshoj per ekzitencen e nje organizmi te tille ne Islam. Nese me marreveshjen e fjales po quajme vehabij cdo ekstremist, ashtu qofte por kujdes sepse si term eshte nje nder emrat e Allahut! Nese familja mbreterore e saudteve eshte mashe e politikave zioniste (masoniste e cfare te doni) dhe mbajne peng dijetaret ata do te pergjigjen para Allahut per kete! Edhe dijetaret e tille qe pranojne te behen sherbetore te portave ne kurriz te popullit, do te pergjigjen! A mos po dyshoni ne kete? Per aq sa na takon neve eshte mire te mos perzihemi ne tema delikate por te zbatojme mire gjerat me te cilat te gjithe dijetaret e sunnetit kane rene dakord. Per te tjerat le tia leme Allahut sepse Ai nuk do na leje te padrejtuar nese me sinqeritet e kerkojme dhe i lutemi per rrugen e drejte!

    P.s: Imran Hosein e kam degjuar ne dy ligjerata te ndryshme ne you tube ku ne njere thoshte qe jam sufi ne tjetren thoshte nuk jam as sufi, as shija, as selefi as. as. Ky njeri me lavderon dijetaret e shijave (ky eshte non-sens). Allahu e di me se miri!
    Ju pershendes vella angmokio me pershendetjen me te mire: Eselamu Alejkum
    Alejkum Selam vella G.D

    Une nuk pretendoj ta njoh Islamin me mire se ty vella , une jam thjeshte nje nxenes ne kerkim te dijes. Nese gjej fakte dhe argumente te qarta, per dike qe perfaqson Islamin por ne fakt ka bere lojen e cifutit, apo lobit anglez une o vella duhet ta demaskoj , sepse keshtu ma ka mesuar profeti a.s.
    Une sigurisht nuk po mundem qe ndryshimin ta bej me ane te dores se nuk i kam mundesite por me goje apo me shkrime po mundohem e inshallah Allahu xh.sh po na shperblen per kete.

    Vellau Ramazan eshte i indroktrinuar me mesimet e Vehabiut dhe e ka te veshtire ti besoj faktet e mesiperme dhe une e kuptoj por do ishte mire qe perpara se te akuzoje per shpifje dhe mashtrime ti fale dy rekate nafile e te kerkoje prej Allahut xh.sh te verteten.

    Une o vella G.D nuk jam burimi i ketyre informacioneve , ajo qe kam bere eshte mbledhja e ketyre informacioneve dhe bashkimi ne nje teme ku nese ti , Ramazani apo dikush tjeter i hedh poshte , atehere shume mire se po mesojme te verteten. Por me deklerata te mesuara tashme per gjerat qe sna pelqejne se jane prej armiqve te Islamit ne kete rast nuk pine uje sepse faktet bejne ''Muuuu....

    Ja ku e ke referencen per ate qe Imran Hosein nuk e pranon qe te jete Sufi.

    http://www.imranhosein.org/faq/52-is...l-lineage.html

    Lexova shume ne faqen e ketij dijetari dhe nuk pashe ndonje fakt qe le dyshime qe ky i perket Sufive.

    Megjithate ketu flitet per fakte dhe jo mendimi i nje dijetari ne lidhje me Vehabiun.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga angmokio : 24-09-2012 mė 17:06
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  8. #128
    Robi i All-llahut
    Anėtarėsuar
    09-01-2008
    Vendndodhja
    Nė Itali
    Postime
    1,774
    Citim Postuar mė parė nga angmokio Lexo Postimin
    Alejkum Selam,

    Si nuk te vjen marre qe krahason profetin tone a.s , ai qe i solli driten e njerezimit me nje kriminel e vrases sikurse Vehabiu?

    Kur del e thua qe kush jane ata shkrimtare, historiane apo gazetare c'fare ke ndermend te thuash qe nese keta sjellin fakte historike te argumentuara nuk i duhet besuar?
    Kush jane keta historiane qe beson ti? Kush jane keta qe flasin bukur per historine dhe biografine e Vehabiut? Pasuesit e tij?
    Ata 99 dijetaret dhe jo 100 (se perseritjen e emrit te vellait te Vehabiut e quan argument te madh per te hedhur poshte keto qe shkruhen per Vehabiun) nuk jane argument i madh per ty?
    Per ty argument jane vetem te punesuarit ne gjykatat Juridike te Arabise Saudite qe leshojne fetwa sa here qe ja lyp Mbreti?

    Sa per Shiat pak me intereson ti permend ata ne kete teme , po flasim per Vehabiun dhe jo per Shiat. Shiat ta thashe dhe ne postimin me siper une si honeps. Megjithate per ta ka mendime te ndryshme dijetaresh ka prej tyre qe i kane konsideruar joMuslimane dhe ka prej tyre qe i konsiderojne Fasik.
    Te gjitha keto te argumentuara me Kuran dhe Sunet.
    Megjithate une te kerkova ty te me sjellesh kushtet qe e bejne dike Musliman gje qe ti si bere.

    Sa ke lexuar ti vella Ramazan per Ebu Hanifen, Shafiun, Malikiun , dhe Hanbeliun?
    Ti vėllau angmokio, po mė duket ( dheinshAll-llah jam gabim ) se ti ke kibėr, mos bre vėllau ashtu tė paragjykosh me shpejtėsi, reflekto o burrė pak dhe analizoj mirė gjėrat dhe jo ajde sa mė shpejt ti pėrgjigjem kėtij Ramazanit.

    Ti na sjell argumente me disa persona qė ti i quan Dijetarė; mirė, sjelli biografijatr e tyre o njeri dhe jo me mllef tė pėrgjigjsh sa pėr tu thanė tė tjarėve se ja kam pėrgjigje tė shpejta unė pėr kėta!!! Ti nėse tė duken ata argumente, pėr mua nuk janė ashtu siē e mendon ti dhe ndasht tė pėlqen ty, ose jo, ka pak rėndėsi pėr mua. Ti thue se nuk don me u bė protagonist i kėsaj tem, por ėshtė e kundrėta, se ti je protagonisti dhe ēke me tė!

    Mos bjer nji ēarshaf kėtu me mendime tė Sufistėve dhe atyre qė shijat i quajnė Myslimanė. Sepse ti gjen rrugėdalje pėr tu ikur diskutimeve duke thėnė se Dijetarėt e tu janė edhe Shejkh Albani, Shejkh Bin Bazi, Shejkh Uthejmini dhe pastaj fol kundra tyre, sikurse tė jesh dakord me mendimin e shijave tė devijuar, qė flasin kundėr tyre. Pse kėshtu, a mos dono me e treguar vehten e ditur, ose mė tė ditur se Dijetarėt? Mirė tha vėllau G.D mė sipėrm se nuk duhet tė pėrzihemi nė tema delikate qė ne nuk kemi asnjė pėrfitim dhe kėtė ta kam thėnė edhe unė qysh nė fillim, por ja qė kryelartėsia jote nuk e pranon kėtė. Un jam ai qė jam dhe nuk e detyroj askėnd tė mendon si unė, por nji gjė ta dish se atė qė kam sjellur nė kėtė Komunitet Mysliman i kam me argumente nga Dijetarėt e Hakut ( sipas Ku'anit dhe Sunnetit ) edhe pse dikujt nuk i pėlqejnė, por nuk ėshtė e jona qė ti bējmė me zort qė ti pėlqejnė. Ja qė unė nga ata marri dijen dhe ju angmokio merni nga ato qė dėshironi ju ( nga Imran Hoseini ). Pėr mua nji ēėshtje e komlikuar siē ėshtė tema nė fjalė mė duket absurde qė tė kėmbėguli nė nji histori tė cilėn e interpretojė nė shumė versione qė bije nė kundėrshtim me atė qė i kemi LIBRAT e Muhamed Abdul Vehabit ( pėr mua mė mjaftojnė si argument ma tė fortė ato ), kurse fjalėt e tė tjerėve siē i ke pėrmendur ti vėllau angmokio, nėse mundesh na i sjell ma shkurtėr dhe na i sjell edhe biografinė tė autorėve, kėshtu qė edhe vėllezėrit tjerė ta kenė ma tė qartė se kush ka thėnė ndryshe asaj qė shlkruajnė librat e personit nė fjalė ( Abdul Vehabit ).

    Dijetarėt i kanė kundėrhtua kėto shpifjet qė ja kanė bėrė Muhamed Abdul Vehabit, por nuk kam dashtė me i sjellė kėtu, se metėvėrtetė do tė bėhet nji lėmsh kėtu qė nuk ka pėr ti rėnė nė fije askush nga anėtarėt. Pėr kėtė tė them ti vėllau mjaft ma me kėto fjalė qė nuk kanė dobi askush prej nesh. Ti vėllau nėse ke diēka pēersonale me dikė, na e thuaj troē kėtu. nėse ke diēka kundėr ndonjėrit qė ta ofenduar, apo, na e sjell qėllimin tėnd se ku e ke falėn me kėtė temė dhe kujt i refeohesh, sjelli kėtu argumentet qė ti mendon se ke tė drejtė dhe ti mėsojmė edhe ne. por kjo qė ke sjellė ti derri tash nuk ėshtė asgjė tjetėr, vetėm se pėrēarje. Ki frikė All-llahun vėllau dhe mos u bė kundėrshtar i vetes, sepse ti i ke pėrzier gjėrat lamsh. Na thuaj se kė e quan ti Vehabij?

    Unė mendoj dhe besoj qė nuk jam i vetmi se: nuk ka mundėsi qė nji njeri ( Dijetar ) tė vret gra, fėmijė, njerėz tė pafajshėm dhe myslimanė dhe pėr kėt tė flasin Dijetarėt tė tjerė, mirė pėr tė ( nuk thashė njerėzit e thjeshtė, por Dijetarėt ), pra a nuk tė jep tyii dashuri angmokio tė dyshosh nė kėtė, apo pėr ty janė mė tė kapshme ata qė kanė shkruajtur ēarshafe duke e bėrė lamsh hakun me batilin dhe hajde tu besojm atyre dhe ti lamė anash dijetarėt!!!

    Unė kurrė s'kam than[ se dijetarėt janė tė pagabueshėm. Edhe ata gabojnė dhe nuk mundet tė jenė tė pagabueshėm, por ne duhet ta marrim atė qė ėshtė e argumentuar me Kur'an dhe Sunnet, kurse tjetrėn ja kthejmė prapsht. Ti vėllau nėse mendon se kėta qė i ke sjell kėtu 100 dietarėt e juaj, a janė tė pagabueshėm ata??? Sepse ti shpeh ke thėnė se u beson atyre qė ke sjellė dhe i hudhe poshtė fjalėt e dijetarėve.

    Un ė nuk kam dashtė tė shkruaj mė qėkur u rihap kjo temė nga Albo, mbasi e dija se kėtu nuk ka asnjė dobi pėrveēse pėrēarje. Ēdokujt munden me i thanė se ti je Vehabij, edhe ti angmokio deri dje mesiguri tė ka thanė dikush se je Vehabij, por realiteti ėshtė se ne nuk duhet tė miremi me kėt gjėra tė panevojshme, sepse asnjė dijetar se ka quajtur vehten Vehabij, aq e vėshtirė ėshtė pėr ju tė kuptohet kjo?

    Bjerni karakteristikat e nji Vehabistit qė ta shohim se si duket ky njeri qė quhet Vehabij!


    Kjo do tė jetė postimi i fundit pėr mua nė kėtė temė.


    Selamun alejkum.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ramazan_it : 24-09-2012 mė 17:21
    Kush nuk ėshtė robi i All-llahut, ai ėshtė robi i shejtanit.

  9. #129
    Revolucioni ėshtė afėr Maska e Nuh Musa
    Anėtarėsuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenė, austri
    Postime
    4,463
    Citim Postuar mė parė nga ramazan_it Lexo Postimin
    Selam alejkum angmokio, kisha nji pyetje pėr ty: Sipas Dijetarėve qė ndjek ti, a janė shijat myslimanė?
    Alejkum selam,

    Kjo eshte pyetje JURIDIKE, dhe nuk ka te beje me "mendimin" e dijetareve. Po qe se njeriu e shpreh "shehadetin" dhe ka deshmitare per kete, eshte MUSLIMAN. Nuk ka birr nane qe mund ta argumentoje te kunderten ne baze te kuranit dhe sunetit !!!. Nese jashta ketij realiteti absolut prap se prap ngrihen dallime ne vlerat e te qenurit "musliman", atehere ato jane te natyres se drejtesise, dhe kane pak te bejme me doktrinen fetare.

    Kjo pyetje ne fakt eshte diku 1000 vjet e vjeter (shtrohet ne nje kohe kur fatimidet udhehiqnin paralel nje hilafet karshi atij abasid), dhe eshte prek shume para vehabit, e ibn tejmijes. Jane hamend asaj kohe korifeja te dijes islame, nder ta edhe al ghazali, qe ne sot as te gishti i vogel nuk mund te ju arrijm. Fakt eshte, se cdohere epersi ka mbajt qendrimi sunnit, i cili ka treguar nje maturi te bazuar mbi mendimin e mjedisit (me ndikim te madh te al ghazalit ne kete senz), kete, jo per faktin e potences politike, por per arsye te kapshmerise praktike.

    Sipas mendimtareve te asaj kohe (qe edhe ibn tejmijen do ta linin pa koment), mutazilite (racionaliste), parashtronin jo pyetjen se kush eshte musliman, ata bile ishin aq te thelluar ne "fillozofine" e tyre, qe CDONJERIN, qe nuk posedonte DITURI mbi fene e vet, e quanin PABESIMTARE (apostat), musliman ish vetem ai qe DINTE, kush nuk posedonte dituri, ai nuk ish musliman.

    Ibn Tejmije ju eshte referuar ketyre praktikave per te gjetur zgjidhje, ne fakt zgjidhjen e solli Allahu i madheruar duke ja u percjell mby kry xhingis khanin me hordhite e tije..........pikerisht si ne ditet tona, ku pjelles se ibn tejmijes edhe sot ju fluturojn mbi kry hordhi te stilit xhingis khan.....

    Pra, "problemi" i pyetjes tende nuk eshte i ri, por kthehet gati en periudhen kur u etabluan shkollat juridike. Nese don nje pergjigje per kete pyetje, atehere duhet te studjojsh doremarjen e korifejave te dijes mbi islamin te asaj kohe, qe ishin si per shembul al ashari apo al ghazali....


    selam
    albanish by nature

  10. #130
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anėtarėsuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928
    Mė tha: "Me ju hanefistat nuk merret vesh dotė njeriu"!


    Si zakonisht myslimanėt gjatė ditėve dhe netėve tė Ramazanit shtohen aktivitetet islame si nėpėr familje ashtu edhe nėpėr xhami. Njė natė ramazani edhe unė pata fatin tė mbajė njė tribunė nė njė nga xhamitė tona me temėn "Imam Ebu Hanifja dhe metodologjia e tij shkencore pėr pėrfitimin e dispozitave islame". Nejse fola sa dita pėr kėtė ēėshtje dhe, mė pas u hap rruga e panelit tė dytė pyetje pėrgjigje.

    Nė xhami kishin ardhur disa djem tė ri, si duket (All-llahu ealem) jo pėr tė dėgjuar por pėr tė provokuar, qė nuk ju pėlqente ligjėrata rreth Ebu Hanifes, sepse edhe ky paska qenė bidatxhij de!!!

    Pas disa pyetjeve njėri nga vėllezėrit mė pyeti drejtpėrdrejtė njė pyetje: "Si duhet tė lidhen duart nė namaz"?

    Nejse unė edhe pse e dija se ėshtė pyetje provokative, e nuk e kuptova si tė tillė, dhe u pėrgjigja shkurt e shqip, duke i thėnė: "Sipas medhhebit hanefij qė i takojmė edhe ne, duart nė namaz lidhen duke e venduar dorėn e djathtė mbi tė majtėn nėn kėrthizė". Unė ende pa e pėrfunduar mirė, reagimi i tij ishte jo vetėm i shpejtė por edhe i vrazhdėt duke mė thėnė: "Zotėri lene ti ēka thotė Ebu Hanifja, unė kėrkoj ēka thotė Pejgamberi, e jo Ebu Hanifja".

    Unė i thash: "D.m.th. Juve nuk ju intereson mendimi i dijetarėve, por drejtpėrdrejtė hadithi nga Pejgamberi a.s.". Tha: "po"! Mirė thash: "A tė kuptojė nga mendimi i juaj se dijetarėt do ti mėnjanojmė nga skena kur ėshtė nė pyetje hukmi si nė rastin konkret"? Tha: "Mua mė intereson hadithi e jo dijetari!".

    Bukur shumė i thash, dhe i tregova hadithin e Pejgamberit a.s. qė thotė se duhet tė lidhen duart nėn kėrthizė (hadithė ky qė Imami nga ky hadith pėrfiton dispozitėn)!

    Reagimi i tij ishte si viktima i shpejt, dhe tha: "Ky hadith ėshtė hadith 'Daif'". (He he he, mu kujtua Shejh Kishki rahimehullah kur thoshte: "Moda e re ėshtė tė thuhet 'Hadithi ėshtė daif'")!

    Nejse i qetė e pyeta: "Kush tė ka than se ky hadith ėshtė 'Daif'"?

    Mė tha: "Dijetari i shekullit Shejh Albani"!

    Mirė i thash: "Ne a u morėm vesh se nuk do kemi punė me dijetarėt kėsaj radhe, por vetėm me hadithe, andaj meqė larguam Ebu Hanifen nga debati, tani do e largojmė edhe Albanin. E kjo pra i nderuar, nėnkupton se tani ju duhet tė mė vėrtetoni me hadith se ky hadith ėshtė Daif. Pra duhet ta gjeni njė hadith tė pejgamberit a.s. se ka thėnė: Hadithi pėr lidhjen e duarve nėn kėrthizė ėshtė 'Daif'"!!! U mahnit, sepse kėso punė nuk ekzistojnė nė shkencat islame, u ngrit nė kėmbė dhe ma tha kėtė tė fundit duke dalė nga xhamia: "Me ju hanefistat nuk merret vesh dotė njeriu", dhe shkoi. Por besoni se nuk ia morra pėr tė madhe se ishte i trishtuar shumė.

    Po mė thoni ju tė nderuar lexues, cili ėshtė nga ata luanėt e mėdhenj tė pendės dhe minberit qė nuk ėshtė trishtuar nga Ebu Hanifja. Imam Maliku kur ishte pyetur pėr bisedėn e tij me Imam Ebu Hanifen kishte thėnė: "Askush deri mė sot nuk mė ka djersitur, pėrveē kėtij burri"!


    Shkroi: Jusuf ZIMERI
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  11. #131
    . Maska e alDI
    Anėtarėsuar
    27-08-2002
    Vendndodhja
    London
    Postime
    663
    AngMokio selamun alejkum.

    Jam kurioz te di vlla, a ka ndonje dijetare bashkohore nga i cili ti i mer dije ose qe te pelqen psh, qe ja degjon ligjeratat dmth.
    Dhe tjetra, ne trojet shqiptare a ka ndonje Hoxhe qe ti ja degjon derset?

    Po medh`heb a ndjek?
    Thjesht dua te di se me ke po replikoje nga qe e kam me te lehte te replikoje me dikend te cilit ja di ato pikat me fondamentale se sa te replikoj me dikend qe skam me te voglen njohuri rreth tij.

    p.s pyetjet e mija nuk jane tendencioze.
    .

  12. #132
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anėtarėsuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928
    Citim Postuar mė parė nga alDI Lexo Postimin
    AngMokio selamun alejkum.

    Jam kurioz te di vlla, a ka ndonje dijetare bashkohore nga i cili ti i mer dije ose qe te pelqen psh, qe ja degjon ligjeratat dmth.
    Dhe tjetra, ne trojet shqiptare a ka ndonje Hoxhe qe ti ja degjon derset?

    Po medh`heb a ndjek?
    Thjesht dua te di se me ke po replikoje nga qe e kam me te lehte te replikoje me dikend te cilit ja di ato pikat me fondamentale se sa te replikoj me dikend qe skam me te voglen njohuri rreth tij.

    p.s pyetjet e mija nuk jane tendencioze.
    Alejkum selam,

    Shume bukur qe mi ke bere keto pyetje.
    Une vella vetem Kuranit dhe fjaleve te profetit a.s i qendroj besnik , fatkeqsisht ose miresisht me zhvillimin e teknologjise kemi mundesine te shikojme pikat e forta dhe te dobeta prej shume prej dijetareve te diteve te sotme.

    Per nga natyra jam tip praktik dhe mundohem qe fene islame po ashtu tia bej vetes dhe miqve te mi po aq praktike.

    Une kam udhetuar me mijera km per te degjuar e takuar ibni bazin ( allahu e meshirofte) live. Ne momentin qe degjova prej tij qe ka leshuar dekleraten qe toka eshte e sheshte fillova te krijoj spekticizem ndaj tij.

    Albanin (allahu e meshirofte) gjithashtu ka qene dijetar i imi i preferuar por qekur ka dhene mendimin e tij per disa ceshtje fikhije dhe vecanerisht editimit qe i ka bere librit te imam bukhariut "al adabu al mufred" fillova te distancohem.

    Doktor Jusuf Karadavin e kam ndjek jashtezakonisht shume. (Megjithe kritikat qe ka pasur kohet e fundit) e mendoj si dijetarin e shekullit qe ka influencuar ne miliona muslimane ne mbare boten.

    Ndoshta ti do cuditesh por une kam studiuar per shume vite medhhebin hanbeli megjithse me teper si baze ne jeten time praktike muslimane perdor fikhun sunneh qe permbledh argumentet e te 4 medhhebeve.

    Une jam nga Tirona me origjine por mulla Jakupin e sllupcanit (racmet paste) e kam pas pike te dobet. Hoxhe Shefqet krasniqi me pelqen se eshte musliman trim qe cka e sheh te drejte e thote.

    Gjithsesi une kam mbi 5 vite qe jetoj shume larg Shqiperise keshtuqe nuk i njoh mire dijetaret shqiptare.
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  13. #133
    . Maska e alDI
    Anėtarėsuar
    27-08-2002
    Vendndodhja
    London
    Postime
    663
    Ok vlla, do mundohem nje nga nje ti sqaroj keto pika me aq sa me ka dhen Allahu dije.

    Me vjen keq vlla qe mbas 40 vjetesh qe kur Shejh Bin Bazi e ka thene ate fjale, ti je i vetmi ne toke qe nuk e di se ai mbas keqkuptimit, menjehere e ka shpjeguar se kuptimi i asaj qe ka thene eshte se toka eshte e sheshte ne siperfaqen e saje qe krijesat e Allahut te jetojne pa pasur veshtiresi dhe se toka si planet eshte e rrumbullaket.

    Per evidence te ketyre fjaleve me siper po te sjelle nje audio te Shejhut gjat nje emisioni live ne tv ku dikush nga Kenia ja bene kete pyetje Shejhut.
    http://www.ibnbaz.org/audio/noor/029406.mp3 .
    Nuk e di nese di arabisht por po ta shkruaj me pika te shkurtra se cfare pergjigjet Bin Bazi.

    Ai thote: Si mbas dijetareve toka eshte e rrumbullaket, Ibn Hazm el Andaluzi dhe shum dijetare te tjere kan thene se ka konsensus (ixhmaa) dijetaresh se toka eshte e rrumbullaket.
    Ai vazhdon shpjegon dhe pastaj permend ajetin e Kuranit, Surja Gashije ajeti 20. Edhe tokėn se si ėshtė E SHESHTE.
    Dhe ai e shpjegon kete ajet : Qe toka eshte bere e sheshte per ne per sa i perket siperfaqes se saje qe njerzit te jetojne ne te, pa pasur veshtiesi.
    Fakti qe toka eshte e rrumbullaket nuk perben problem qe siperfaqa e saje te jete e sheshte sikur dhe eshte.

    Edhe sikur Shejhu ta kishte thene kete gje vlla, ti nuk duhet te sillesh keshtu duke treguar mos respekt ndaj ketyre njerezve te medhenj qe gjith jeten e kaluan duke studjuar Dinin e Allahut dhe duke e vene jeten ne sherbim te njerezve.
    Vallaj sikur une te them ty se sa dijetare te tjere e kane thene kete se toka eshte e rrafshet, ti do habitesh....dhe nuk po flas ketu per dijetare por per Imamllare te medhenj.
    Po fundja fundit ata skan qene austronom...ata jane keqkuptuar te ai ajet Kurani dhe e kane komentuar ashtu sic e kane lexuar.

    Puna e Shejh Albanit dhe Adab al mufred....po e vazhdoje neser se vajti vone ketej..
    .

  14. #134
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anėtarėsuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928
    Citim Postuar mė parė nga alDI Lexo Postimin
    Ok vlla, do mundohem nje nga nje ti sqaroj keto pika me aq sa me ka dhen Allahu dije.

    Me vjen keq vlla qe mbas 40 vjetesh qe kur Shejh Bin Bazi e ka thene ate fjale, ti je i vetmi ne toke qe nuk e di se ai mbas keqkuptimit, menjehere e ka shpjeguar se kuptimi i asaj qe ka thene eshte se toka eshte e sheshte ne siperfaqen e saje qe krijesat e Allahut te jetojne pa pasur veshtiresi dhe se toka si planet eshte e rrumbullaket.

    Per evidence te ketyre fjaleve me siper po te sjelle nje audio te Shejhut gjat nje emisioni live ne tv ku dikush nga Kenia ja bene kete pyetje Shejhut.
    http://www.ibnbaz.org/audio/noor/029406.mp3 .
    Nuk e di nese di arabisht por po ta shkruaj me pika te shkurtra se cfare pergjigjet Bin Bazi.

    Ai thote: Si mbas dijetareve toka eshte e rrumbullaket, Ibn Hazm el Andaluzi dhe shum dijetare te tjere kan thene se ka konsensus (ixhmaa) dijetaresh se toka eshte e rrumbullaket.
    Ai vazhdon shpjegon dhe pastaj permend ajetin e Kuranit, Surja Gashije ajeti 20. Edhe tokėn se si ėshtė E SHESHTE.
    Dhe ai e shpjegon kete ajet : Qe toka eshte bere e sheshte per ne per sa i perket siperfaqes se saje qe njerzit te jetojne ne te, pa pasur veshtiesi.
    Fakti qe toka eshte e rrumbullaket nuk perben problem qe siperfaqa e saje te jete e sheshte sikur dhe eshte.

    Edhe sikur Shejhu ta kishte thene kete gje vlla, ti nuk duhet te sillesh keshtu duke treguar mos respekt ndaj ketyre njerezve te medhenj qe gjith jeten e kaluan duke studjuar Dinin e Allahut dhe duke e vene jeten ne sherbim te njerezve.
    Vallaj sikur une te them ty se sa dijetare te tjere e kane thene kete se toka eshte e rrafshet, ti do habitesh....dhe nuk po flas ketu per dijetare por per Imamllare te medhenj.
    Po fundja fundit ata skan qene austronom...ata jane keqkuptuar te ai ajet Kurani dhe e kane komentuar ashtu sic e kane lexuar.

    Puna e Shejh Albanit dhe Adab al mufred....po e vazhdoje neser se vajti vone ketej..
    Vella Aldi, ajo qe urrej me teper eshte kur dikush mundohet te argumentoje te paargumentueshem.
    Te Krishteret e shkrete mbrojne trinitetin se i kane thene se nuk duhet te pyesin por ta besojne ashtu sic eshte. Kur i pyesin te tjeret fillojne e japin argumenta nga truri i tyre duke e bere akoma me lemsh ceshtjen. Nuk ka nevoje te me sjellesh nje fragment nga Ibni Bazi per te mbuluar ate injorance qe ai deklaroi me heret.

    Nese se ke lexuar te sugjeroj ti hedhesh nje sy librit te tij te botuar para 30 vjetesh:

    " El Ediletu En Naklijetu ve El Hisijetu ala Imkan Es Suud ila El Kevakib ve ala Xherjan Esh Shems ve El Kamer ve Sukun El Erd ( الأدلة النقلية و الحسية على إمكان الصعود إلى الكواكب و على جريان الشمس و القمر و سكون الأرض ) " Faqe 21,22 dhe 23 autor : Abdulaziz Bin Abdullah Bin Baz ; boton dhe shpėrndanė " Er Rriasetu El Ametu Li Idarat El Buhuth El Ilmijetu ve El Ifta ve Ed Dawetu ve El Irshad " Riad – Mbretėria e Arabisė Saudite 1982 - 1402h

    Lexo ajetet Kuranore me poshte te perkthyer nga Sherif Ahmeti.

    All-llahu xh.sh. thotė : A nuk e dinė ata, tė cilėt nuk besuan se qiejt e toka ishin tė ngjitura, e Ne i ndamė ato tė dyja dhe ujin e bėmė bazė tė jetės sė ēdo sendi ;a nuk besojnė?Dhe nė tė ( tokė)Ne kemi krijuar bjeshkė tė pa luhathmeqė tė mos i lėkund ata, dhe nėpėr to kemi bėrė lugina e rrugė nė mėnyrė qė atatė dinė tė orintohen.Qiellin ua kemi bėrė kulm tė sigurt, por ata zbrapsen prej atyre argumenteve.Ai ėshtė qė krijoi natėn e ditėn, diellin e hėnėn dhe secili prej tyre noton nė orbitė. (El Enbija 30,31,32,33), Allahu ėshtė Ai qė ngriti qiejt pa ndonjė shtyllė. Ju i shihni ato. Ai mbizotroi arshin he nėnshtroi diellin e hėnėn qė ēdo njėri udhėton deri nė njė afat tė caktuar; Ai rregullon ēėshtjen ( e gjithėsisė),sqaron argumentet, qė tė jeni tė bindur pėr takimin ( pas ringjalljes)me Zotin tuaj. Dhe ai ėshtė, i cili tokėn e shtriu, dhe nė tė krijoi kodra e lumenj. (Rra'd 2,3), Dhe Ai vuri kodra ( tė forta ) nė tokė, ashtu qė ajo tė mos lėkundet me ju, (bėri) edhe lumenj e rrugė qė tė mund tė orientoheni.(En Nahl 15 ), Ai i krijoi qiejt pa shtylla, sikurse po i shihni e nė tokė vendosi kodra tė rėnda qė tė mos luajė vendi bashkė me ju e nėpėr tė shpėrndau nga tė gjitha gjallesat. (Llukman 10 ), Ai ėshtė qė e zgjat natėn nė pjesė tė ditės dhe e zgjatė ditėn nė pjesė tė natės, i nėnshtroi diellin dhe hėnėn qė secili lėviz ( udhėton ) deri nė afatin e caktuar. Ky ėshtė Allahu, Zoti juaj, i tėrė sundimi ėshtė i Tij. (Fatir 13 )
    Shiko tani si i argumenton keto ajete sheikh Bin Bazi (Allahu e meshirofte) tek libri i tij qe e ke te shkruajtur me siper.

    .... kėto ajete kuranore janė argumente tė prera se dielli lėvizė ( rrotullohet ) dhe nuk ėshtė i pa lėvizshėm e ndėrsa toka ėshtė e pa lėvizshme tė cilėn e ka forcuar me kodra qė tė mos lėviz dhe tė bėhet e pa lėvizshme pėr banorėt e tokės e ka shtrirė atė dhe e ka bėrė shtrat pėr krijesat qė tė qėndrojnė nė tė e tė pėrfitojnė nga tė mirat e krijuara, ....... dijetarėt e tefsirit siē janė Ibni Xheriri, El Begavi, Ibni Kethir dhe Kurtubi me kėto ajet kanė argumentuar se dielli lėvizė kur lind dhe kur perėndon dhe toka ėshtė e pa lėvizshme, kėshtu dijetarėt islam kanė argumentuar me kuran se dielli dhe hėna lėvizin nė orbitėn e tyre tė rregulluar nga All-llahu xh.sh. dhe se toka ėshtė e pa lėvizshme dhe nuk rrotullohet, e ai i cili pretendon tė kundėrtėn e kėsaj dhe thotė se dielli nuk rrotullohet ( rreth tokės ) ai ėshtė bėrė gėnjeshtarė nga ajetet e kuranit famėlartė dhe hadithet e pejgamberit a.s. .............. tė gjithė ata qė e thonė kėtė fjalė ( se toka rrotullohet rreth diellit dhe dielli nuk rrotullohet ) ai ka thėnė fjalė tė kufrit ( ka bėrė kufėr dhe ka dalė nga feja islame ) dhe tė humbjes sepse ai ka qitė si gėnjeshtarė Kuranin, All-llahun xh.sh. dhe pejgamberin a.s., sepse pejgamberi a.s. ka treguar me hadithe tė vėrteta se dielli lėvizė dhe rrotullohet, ai kur tė perėndon shkon dhe bėnė sexhde para All-llahut xh.sh. nėn arshin e tij ashtu siē ėshtė treguar nė dy shihet nga Ebi Dherr r.a., dhe tė gjithė ata qė e vendosin nė pozitėn e gėnjeshtarit All-llahun xh.sh., kuranin apo pejgamberin a.s. ai ėshtė qafir i humbur dhe kėrkohet nga ai qė tė pendohet e nėse nuk pendohet ai duhet tė vritet si qafir murted e pasuria e tij duhet tė konfiskohet e ti ipet arkės sė shtetit ........ njerėzit vazhdimisht shikojnė se si dielli lėviz kur ind dhe kur perėndon e ndėrsa e shohin tokėn tė pa lėvizshme tė gjitha vendet dhe kodrat i shohin nė vendin e tyre dhe nuk ndryshon nga kjo asgjė, e sikur tė ishte ashtu siē thonė se toka rrotullohet atėherė njerėzit do ti shihnin vendet, pemėt, kodrat, lumenjtė, dhe detet tė pa qėndruara e do ti shikon njerėzit vendet e perėndimit nė lindje e ato tė lindjes nė perėndim edhe do tė ndėrrohej kibla e njerėzve e nuk do tė mbetej nė njė vend, me njė fjalė kjo ėshtė njė e pa vėrtetė ( se toka rrotullohet ), e ai qė thotė se toka rrotullohet dhe dielli gjithashtu rrotullohet kjo ėshtė fjalė mė e lehtė se e atij qė thotė se dielli nuk lėvizė, por prapė ėshtė nė kundėrshtim me ajetet kuranore, ndjenjat dhe realitetin, ... All-llahu xh.sh. ka vendos kodrat nė tokė qė ajo tė mos lėvizė dhe tė mos rrotullohet ashtu siē kanė thėnė dijetarėt e tafsirit dhe gjuhės arabe se ėshtė qafir ai qė thotė kėtė ( thotė se toka rrotullohet),..................... ai cili thotė se toka rrotullohet ajo fjalė ėshtė nė kundėrshtim me realitetin qė shohim sepse njerėzit i shohin kodrat nė vendin e tyre janė nuk lėvizin, kodra nur ėshtė nė vendin e saj nė Meke nuk ka lėvizė, kodra Uhud nė Medine s'ka lėvizė..........


    Une per veten time o vella aldi e kam per turp ta ndjek nje dijetar qe flet kesisoj brockullash , dhe une si vella Musliman ju them te kini kujdes sepse Allahu xh.sh dijetaret qe i don nuk mund ti lejoje kurre qe te bien nen kurthin e nje injorance te ketille.

    Gabimet e Ibni Bazit jane te shumta dhe nese ke deshire te bejme nje debat te kulturuar ku secili prej nesh te perfitoje hajde vella burjum. Une nuk dua ta etiketojme njeri-tjetrin me kufr apo devijim pasi jane fjale te medha dhe une gjithcka qe po bej ketu po e bej per te fituar dashurine e Allahut xh.sh.

    Selamun Alejkum!
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  15. #135
    . Maska e alDI
    Anėtarėsuar
    27-08-2002
    Vendndodhja
    London
    Postime
    663
    E para njehere vlla, ti duhet te mesosh rregullat e debatit.
    Nese ti e ngre nje pike apo nje akuze, atehere duhet te presesh qe te mbarojme me ate dhe pastaj tja nisesh me te tjerat.
    Une te solla fjalet e shejhut ku ai e sqaron ajetin e kuranit duke e pranuar se toka eshte e rrumbullaket, kurse ti vazhdon me te tenden duke mos e pranuar.
    Ok, po e marim si fakt qe e ka thene nje fjale te tille edhe me mbas e ka pranuar qe ka qene gabim, ku eshte problemi ketu?
    Ai fundja fundit nuk ka qene astronom dhe ti po harron ate me kryesoren....ai ka qene i verber dhe para Allahut ai eshte i justifikuar se do i thoj Allahut, une ashtu e lexova ne librin tend dhe ashtu e komentova....sy nuk kisha ta shihja.
    Po ti vlla si do i pergjigjesh Allahut per kete barre qe ke mare persiper qe te meresh me "gabimet" e dijetareve?
    Ta thash dhe me siper, nuk eshte i pari ai qe e ka thene kete fjale....por nuk kam deshire tu jap material islamofobve dhe te sjelle nje list me koka te islamit qe e kane ate mendim....dhe ata kane pasur sy te shofin dhe kane qene shume here me te dijshem se Shejh Bin Bazi.

    Ne kete forum kam bere debate me tarikatxhinj sufinj extreme qe nuk e kane dashur Shejhun, ama e kishin aq burreri sa te thoshin se PO SHEJHU KA HEQUR DORE NGA AI MENDIM mbasi ju kam treguar audion me siper, kurse ti ngul kemb me te tenden, biles dhe me akuzon se "po mundohem te argumentoj te pa argumentueshmen"
    3 vjet mbasi Bin Bazi e ka publikuar ate liber, ai ka hequr dore nga ai mendim mbasi nje mik i tij mbasi ka bere nje udhetim ne kozmos dhe i ka treguar se si qendronte puna e tokes dhe diellit.


    Nese Shejh Kardaui eshte nje dijetare qe ti e respekton dhe e konsideron si dijetarin e Shekullit, atehere perse nuk e ndjek Shejhun edhe per ceshtjen e Ibn Bazit.
    A e ke degjuar ndonjehere Shejh Kardauin se sa lart e ngre Shejh Bin Bazin?
    Ketu te kjo video ke nje permbledhje se cfare kane thene dijetaret e Ezherit per Shejh Bin Bazin, i pari eshte Shejh Tantaui qe ka qene dhe Myftiu i Egjyptit dhe ne minuten e 4 ke dhe Shejh Kardauin.


    Ai thote: (perkthimi im)
    Fakihu, Huxhah, ai qe jetoje nje jete te begatshme duke thirur njerezit ne teuhid dhe duke luftuar shirkun, duke keshilluar, duke mesuar dhe duke dhene verdikte (fetva).
    Allahu paste meshire per te, ai ishte nje yll nga yjet e udhezimit, nje oqean nga oqeanet e dijes, nje mal nga malet e jurisprudences (fikhut), ai qe qendroj I fort perball furtunes dhe nuk ju frikesua akuzave te akuzuesve.
    Shejhu ishte nje dijetare I jashtzakonshem ne nje kohe kur dijetaret ishin pak.

    A ska pasur Shejh kardaui divergjenca me Shejh Bin Bazin? sa te duash....por shif ama se cfare edukate kane dijetaret dhe meso prej sjelljes se tyre.

    Kisha ndermend te vazhdoja me sqarime te metejshme por e shof se nuk ka hajer, thjesht do lodhem kot duke kerkuar materiale dhe ne fund do injorohen.
    Ti e ke lehte se i ben copy/paste nga faqet e facebukut.
    .

  16. #136
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anėtarėsuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928
    Me siper premtove qe do sillje shpjegim mbi ceshtjen e Albanit

    Tregohu i sinqerte vella , thuaj qe skam justifikim. Sepse vertete nuk ka justifikim , e jo se te vinte gjume .

    Ibni Bazi pasi beri qafira per vite me rradhe 1 miliarde e gjysem Muslimane ne bote , akoma mendon ta ndjekim?

    Diten e Gjykimit o vella do dal para Allahut xh.sh dhe do i deklaroj se me dhe tru o zoti im te logjikoj , si ti besoja ketij dijetari kur beri gjithe vellezerit dhe motrat e mi Muslimane ne mbare boten qafira?

    P.s Ty o vella nuk te detyroi njeri te futesh ne debat vete erdhe e vete po iken.
    Po te jesh i zoti hajde jepi drejtim e na nxirr ne drite mua dhe mijerave Muslimaneve te tjere qe i lexojne keta rreshta.
    Mos e bej per mua beje per Muslimanet e tjere po pate kunderargumenta nese ske atehere mos bej rolin e te diturit.

    Selamun Alejkum!
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  17. #137
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    26-10-2012
    Postime
    95
    Citim Postuar mė parė nga angmokio Lexo Postimin
    Alejkum selam,

    Shume bukur qe mi ke bere keto pyetje.
    Une vella vetem Kuranit dhe fjaleve te profetit a.s i qendroj besnik , fatkeqsisht ose miresisht me zhvillimin e teknologjise kemi mundesine te shikojme pikat e forta dhe te dobeta prej shume prej dijetareve te diteve te sotme.

    Per nga natyra jam tip praktik dhe mundohem qe fene islame po ashtu tia bej vetes dhe miqve te mi po aq praktike.

    Une kam udhetuar me mijera km per te degjuar e takuar ibni bazin ( allahu e meshirofte) live. Ne momentin qe degjova prej tij qe ka leshuar dekleraten qe toka eshte e sheshte fillova te krijoj spekticizem ndaj tij.

    Albanin (allahu e meshirofte) gjithashtu ka qene dijetar i imi i preferuar por qekur ka dhene mendimin e tij per disa ceshtje fikhije dhe vecanerisht editimit qe i ka bere librit te imam bukhariut "al adabu al mufred" fillova te distancohem.

    Doktor Jusuf Karadavin e kam ndjek jashtezakonisht shume. (Megjithe kritikat qe ka pasur kohet e fundit) e mendoj si dijetarin e shekullit qe ka influencuar ne miliona muslimane ne mbare boten.

    Ndoshta ti do cuditesh por une kam studiuar per shume vite medhhebin hanbeli megjithse me teper si baze ne jeten time praktike muslimane perdor fikhun sunneh qe permbledh argumentet e te 4 medhhebeve.

    Une jam nga Tirona me origjine por mulla Jakupin e sllupcanit (racmet paste) e kam pas pike te dobet. Hoxhe Shefqet krasniqi me pelqen se eshte musliman trim qe cka e sheh te drejte e thote.

    Gjithsesi une kam mbi 5 vite qe jetoj shume larg Shqiperise keshtuqe nuk i njoh mire dijetaret shqiptare.

    Me intereson opinioni yte me i gjere per kete njeri

  18. #138
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anėtarėsuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928
    Citim Postuar mė parė nga angmokio Lexo Postimin

    Une jam nga Tirona me origjine por mulla Jakupin e sllupcanit (rafmet paste) e kam pas pike te dobet. Hoxhe Shefqet krasniqi me pelqen se eshte musliman trim qe cka e sheh te drejte e thote.

    Deshiroj te sqaroj nje keqkuptim qe ka lindur me kete shkrim timin. Mora nje mesazh privat nga nje vella i respektuar Musliman ku padiskutim mendoj se eshte keqkuptuar me artikulimin e fjaleve qe kam thene per Mulla Jakupin.

    Kur flitet per njerezit e dashur dhe te afert perdoret fjala pike e dobet qe di te thote debulese te jashtezakonshme. Une kam qene me fat ta njoh Mulla Jakupin ( Allahu e meshirohte)sot e 20 vjet me pare dhe vertete tek ai kam pare cilesi te jashtezakonshme te Muslimanit kompentent rreth fese Islame, elokuence , mashallah dituri pafund dhe po ashtu trimeri dhe atdhedashuri.

    Arsyeja pse dhashe kete pergjigje ishte pyetja qe mu be nga vellau aldi i cili me pyeti si me poshte:

    Citim Postuar mė parė nga alDI Lexo Postimin
    .....Dhe tjetra, ne trojet shqiptare a ka ndonje Hoxhe qe ti ja degjon derset?....
    Mulla Jakupin e rendita para Shefqet Krasniqit pasi besoj se keto dy burra jane vertete trashegimia e profetit a.s dhe sahabeve r.a e prej tyre Muslimanet anembane trojeve Shqiptare duhet me marre shembull.

    Per ta vertetuar kete shiko dhe nje postim qe kam bere para disa ditesh per Mulla Jakupin ne temen :
    Mulla Jakup Hasipi (1951 - 2006)

    Citim Postuar mė parė nga angmokio Lexo Postimin
    Mulla Jakupi ( Allahu e meshirofte )ka qene vertete njeri atdhetar, cdokush qe e ka njohur ta verteton dicka te tille.
    E kete e kam postuar me date 19-10-2012.

    Uroj qe me kete postim te kem sqaruar ata vellezer te cilet e kane keqkuptuar shkrimin e mesiperm.

    Selamun Alejkum!
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  19. #139
    Se toka nuk lėviz rreth Diellit,por pėrkundrazi.Dhe me sa di unė,ky ėsht mendimi i tėr muslimanėve dhe krishterėve dhe i disa astronomėve bashkohor.Edhe pse kjo nuk ėsht kusht i shehadetit,por hyn nė kushtet e besimit.
    Fitorja e vėrtetė i takon Allahut dhe besimtarėve por qafirat kėtė nuk e kuptojnė.

  20. #140
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anėtarėsuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928
    Citim Postuar mė parė nga referi_1 Lexo Postimin
    Se toka nuk lėviz rreth Diellit,por pėrkundrazi.Dhe me sa di unė,ky ėsht mendimi i tėr muslimanėve dhe krishterėve dhe i disa astronomėve bashkohor.Edhe pse kjo nuk ėsht kusht i shehadetit,por hyn nė kushtet e besimit.
    O vella referi nuk po te kuptoj?

    C'fare do te thuash me frazen qe te kam nenvizuar?

    Rrotullohet toka rreth diellit? Apo dielli rreth tokes?
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga angmokio : 30-10-2012 mė 11:09
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

Faqja 7 prej 9 FillimFillim ... 56789 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •