Close
Faqja 6 prej 9 FillimFillim ... 45678 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 101 deri 120 prej 161
  1. #101
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anėtarėsuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928
    Citim Postuar mė parė nga ramazan_it Lexo Postimin
    se kėtyre poqese i kundėrshton nė nji bidati, menjėherė hudhen pėrpjetė duke tėfenduar si mė sipėrm i gjen ofendimet e tyre duke thėnė se jeni Vehabij. .
    Ofendime, te kam ofenduar gje une ty? Qe kur per ty Wehabi quhet ofendim? Nese Wehabiu eshte personi qe ju i atriboni Islamin e paster atehere pse e ndjen per ofendim te jesh pasues i tij?
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  2. #102
    Robi i All-llahut
    Anėtarėsuar
    09-01-2008
    Vendndodhja
    Nė Itali
    Postime
    1,774
    Citim Postuar mė parė nga angmokio Lexo Postimin
    Alejkum Selam



    Ramazan po Librat e Engelsit dhe Marksit i ke lexuar ti? Me llogjiken qe perdor ti se personazhi dhe karakteri i nje shkrimtari merret duke i lexuar librat, te premtoj qe do dashurohesh me ata dy qafirat me siper.
    Vrasjet e Abdul Wehabit jane te dokumentuara more vlla , lexoi shkrimet qe kam sjelle se i ke me fakte ( sa here duhet ti perseris)




    O vlla Ramazan ceshtjet e mjekrres apo mevludit nuk jane ceshtje qe duhet te prokupojne ummetin Islam , kete po deklaroj une. Mjekrra nuk percakton wehabet pasi ate e ka mbajtur profeti a.s dhe kurrsesi nuk eshte gest wehabit.



    Kush i percakton dijetaret e hakut? Familja Saud? Apo kush? Ma jip kete pergjigje se e kam me merak ta dij?
    Selam alejkum vėllai im, pik sė pari tė kėhilloj qė tė qetėsohesh pak dhe mos fol me mllef.

    Ke pyetur se kush janė Dijetarėt e Hakut?

    Hapi veshėt mirė dhe ndėgjomė se kush janė Dijetarėt e Hakut:

    Diejatrėt e Hakut janė ata qė e marrin argumente nga Kur'ani, Sunneti dhe nga Sahabėt e ndershėm.

    Nėse ti do tė kundėrshtosh kėtė, atėherė unė betohem nė All-llahun se nuk dė tė shkruaj mė me ty vėllau.

    Tash unė po ta bėj tė njėjtėn pyetje: pėr ty kush janė Dijetarėt e hakut vėllai?



    Selam alejkum.
    Kush nuk ėshtė robi i All-llahut, ai ėshtė robi i shejtanit.

  3. #103
    Robi i All-llahut
    Anėtarėsuar
    09-01-2008
    Vendndodhja
    Nė Itali
    Postime
    1,774
    Citim Postuar mė parė nga angmokio Lexo Postimin
    Ofendime, te kam ofenduar gje une ty? Qe kur per ty Wehabi quhet ofendim? Nese Wehabiu eshte personi qe ju i atriboni Islamin e paster atehere pse e ndjen per ofendim te jesh pasues i tij?
    A don me ti pėrėritė postimet e tua, apo do ti japėsh ti nji shikim, pėr emėrtimet qė mi ke thėnė, pa e pasur haberin dhe pa me ma argumentuar atė?

    O vėllau im, unė asnjėherė nuk e pranoj nji gjė pa me ma argumentuar atė, a kupton?
    Kush nuk ėshtė robi i All-llahut, ai ėshtė robi i shejtanit.

  4. #104
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anėtarėsuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928
    Citim Postuar mė parė nga ramazan_it Lexo Postimin

    Diejatrėt e Hakut janė ata qė e marrin argumente nga Kur'ani, Sunneti dhe nga Sahabėt e ndershėm.

    Nėse ti do tė kundėrshtosh kėtė, atėherė unė betohem nė All-llahun se nuk dė tė shkruaj mė me ty vėllau.

    Tash unė po ta bėj tė njėjtėn pyetje: pėr ty kush janė Dijetarėt e hakut vėllai?



    Selam alejkum.
    Dhe une me Kuran dhe Sunnet po flas a mos jam Dijetar haku? Kush i percakton mor vlla?
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  5. #105
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anėtarėsuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928
    Citim Postuar mė parė nga ramazan_it Lexo Postimin
    A don me ti pėrėritė postimet e tua, apo do ti japėsh ti nji shikim, pėr emėrtimet qė mi ke thėnė, pa e pasur haberin dhe pa me ma argumentuar atė?

    O vėllau im, unė asnjėherė nuk e pranoj nji gjė pa me ma argumentuar atė, a kupton?
    Po do kisha deshire te kuptoja se ceshte ofendim per ty? Ma thuaj se wallahi une se di qe te kam ofenduar.
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  6. #106
    Robi i All-llahut
    Anėtarėsuar
    09-01-2008
    Vendndodhja
    Nė Itali
    Postime
    1,774
    Citim Postuar mė parė nga angmokio Lexo Postimin
    Dhe une me Kuran dhe Sunnet po flas a mos jam Dijetar haku? Kush i percakton mor vlla?
    Mbasi edhe ti e pranon se flet me Kur'an dhe Sunnet, atėherė po ta sjell disa fjalė qė i ke thėnė dhe ma gjej tė lutem nga Kur'ani dhe Sunneti:

    A ėshtė prej Islaimt tė etikosh tė tjerėt me llagape?

    Ja mė poshtė se ku i ke fjalėt e tua, se mė ke thanė se bėj tekfir:

    " Ashtu sikurse i thashe dhe Ramazanit problemi me ju eshte se ju nuk njihni dialogun por vetm kepusni mufka dhe beni tekfir. "

    Ku e more kėtė ide qė tė thuash se Abdulvehabi ėshtė udhėheqės shpritėror:

    Ja mė poshtė ku e ke edhe kėt qė ke thėnė ti vėlllai:

    " Te vjen keq tek shikon Muslimane si Ramazani me disa te tjere te cilet behen keq tek lexojne qe udheheqesi i tyre shpirteror Abdul Wehab merret neper kembe , dhe harrojne qe fene Islame nuk e perfaqson Wehabi por Kurani dhe Hadithi. "

    Gjema nė Kur'an dhe nė Sunnet se duhet tė marrim edhe nga tė Krishterėt sa i pėrket asaj nė Fe:

    " ...sikur prej nje te krishteri te me kish ardhur nje artikull qe e mendoj si te drejte do ta merrja per baze. "


    A do na japėsh pėrgjigje ti Dijetari angmokio?
    Kush nuk ėshtė robi i All-llahut, ai ėshtė robi i shejtanit.

  7. #107
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anėtarėsuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928
    Citim Postuar mė parė nga ramazan_it Lexo Postimin
    Mbasi edhe ti e pranon se flet me Kur'an dhe Sunnet, atėherė po ta sjell disa fjalė qė i ke thėnė dhe ma gjej tė lutem nga Kur'ani dhe Sunneti:

    A ėshtė prej Islaimt tė etikosh tė tjerėt me llagape?

    Ja mė poshtė se ku i ke fjalėt e tua, se mė ke thanė se bėj tekfir:

    " Ashtu sikurse i thashe dhe Ramazanit problemi me ju eshte se ju nuk njihni dialogun por vetm kepusni mufka dhe beni tekfir. "

    Ku e more kėtė ide qė tė thuash se Abdulvehabi ėshtė udhėheqės shpritėror:

    Ja mė poshtė ku e ke edhe kėt qė ke thėnė ti vėlllai:

    " Te vjen keq tek shikon Muslimane si Ramazani me disa te tjere te cilet behen keq tek lexojne qe udheheqesi i tyre shpirteror Abdul Wehab merret neper kembe , dhe harrojne qe fene Islame nuk e perfaqson Wehabi por Kurani dhe Hadithi. "

    Gjema nė Kur'an dhe nė Sunnet se duhet tė marrim edhe nga tė Krishterėt sa i pėrket asaj nė Fe:

    " ...sikur prej nje te krishteri te me kish ardhur nje artikull qe e mendoj si te drejte do ta merrja per baze. "


    A do na japėsh pėrgjigje ti Dijetari angmokio?
    Une mendoja se po flisja me Ramazanin e jo me lule mos me prek. Ofendime i quan ti keto o vlla?

    Ku eshte llagapi qe une te kam vene?

    Titulllin dijetar se kam marre akoma se akoma se kam dhene fetwan ne fawor te familjes Saud.

    Nje pyetje per ty vella, a i lejohet nje muslimani te protestoje. P.sh Kosovaret kunder sundimit Serb? Shqiptaret kunder komunizmit? Sirianet kunder Asadit?
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  8. #108
    Robi i All-llahut
    Anėtarėsuar
    09-01-2008
    Vendndodhja
    Nė Itali
    Postime
    1,774
    Citim Postuar mė parė nga angmokio Lexo Postimin
    Dhe une me Kuran dhe Sunnet po flas a mos jam Dijetar haku? Kush i percakton mor vlla?
    Po ti vėllau a ndjek ndonji Dijetar, apo nuk ke nevoj se i ke tė qarta: si Kur'anin edhe Sunnetin?

    Dhe ma sjell ti atė, qė ti po tė brengos pėr mua dhe mė kėshillo se ku kam gabuar unė nė ndonji temė, apo postim dhe mjaft ma na etiketon si tekfirca dhe vehabistė, sepse kjo nuk ėshtė prej Islamit, ti besoj se e din kėtė?

    Unė nė kėtė temė kam marrė pjesė, jo qė tė debatoj me ty pėr ēėshtje personale, por me thanė tė drejtėn se kėtu ma tepėr po mė duken kėto qė ke sjellė ti, si tė dyshimta, se sa tė vėrteta, edhepse vetė ti ke thėnė nė nji postim se nuk je i sigurtė pėr kėto 100 %.

    Pra, Islami nuk merret ashtu siē mendon ti vėllau, ēka fluturon haet! Pėr kėtė mos fol me mllef duke na etiketuar me emra tė ndryshme, qė ne, as nuk i pėrkasim, por as qė duhen tė pėrdoren, sepse nuk jemi tė urdhėruar pėr nji gjė tė tillė. Mbasi Muhammed Abdulvehabin ( All-llahu e mėshiroftė )e njohim si Dijetar tė Hakut dhe jo siē na e ke sjellė ti kėtu argumentet e tua krejtėsisht tė kundėrta dhe pėr kėtė duhet me pasur ma tepėr kujdes nė kėtė ēėshtje edhe pse ti tė ėshtė fisuar nė kokė se ti ke tė drejtė dhe ne jo. Por ēėshtja mė kryesore ėshtė se, ti nuk e ke problemin tek Muhamed Abdulvehabi, por e ke tek ata qė i kundėrshtojnė nė bidatet qė po i bėjnė disa hoxhallarė duke thėnė se ata janė tė lejuara me Islam, apo jo?

    Selamun alejkum.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ramazan_it : 20-09-2012 mė 13:41
    Kush nuk ėshtė robi i All-llahut, ai ėshtė robi i shejtanit.

  9. #109
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anėtarėsuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928
    Citim Postuar mė parė nga ramazan_it Lexo Postimin



    Gjema nė Kur'an dhe nė Sunnet se duhet tė marrim edhe nga tė Krishterėt sa i pėrket asaj nė Fe:

    " ...sikur prej nje te krishteri te me kish ardhur nje artikull qe e mendoj si te drejte do ta merrja per baze. "


    A do na japėsh pėrgjigje ti Dijetari angmokio?
    Pyetje tipike prej wehabistesh.
    Po pse o Ramazan do kerkojme ne Kuran dhe sunet se ku kemi te shkruajtur se duhet te perdorim kompjuterin, makinen, aeroplanin?
    Boll me keto absurditete se nuk i kane hije Islamit.

    Nese nje i krishtere do shkronte ne nje artikull se Muslimanet jane njerez te drejte , respektojne fqinjin, prinderit dhe besojne ne nje zot te vetem.

    C'fare duhet te bej une ne kete rast , mos ta pranoj kete shkrim si te vertete se eshte prej nje te Krishteri?
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  10. #110
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anėtarėsuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928
    Citim Postuar mė parė nga ramazan_it Lexo Postimin
    Po ti vėllau a ndjek ndonji Dijetar, apo nuk ke nevoj se i ke tė qarta: si Kur'anin edhe Sunnetin?

    Dhe ma sjell ti atė, qė ti po tė brengos pėr mua dhe mė kėshillo se ku kam gabuar unė nė ndonji temė, apo postim dhe mjaft ma na etiketon si tekfirca dhe vehabistė, sepse kjo nuk ėshtė prej Islamit, ti besoj se e din kėtė?

    Unė nė kėtė temė kam marrė pjesė, jo qė tė debatoj me ty pėr ēėshtje personale, por me thanė tė drejtėn se kėtu ma tepėr po mė duken kėto qė ke sjellė ti, si tė dyshimta, se sa tė vėrteta, edhepse vetė ti ke thėnė nė nji postim se nuk je i sigurtė pėr kėto 100 %.

    Pra, Islami nuk merret ashtu siē mendon ti vėllau, ēka fluturon haet! Pėr kėtė mos fol me mllef duke na etiketuar me emra tė ndryshme, qė ne, as nuk i pėrkasim, por as qė duhen tė pėrdoren, sepse nuk jemi tė urdhėruar pėt nji gjė tė tillė. Mbasi Muhammed Abdulvehabin ( All-llahu e mėshiroftė )e njohim si Dijetar tė Hakut dhe jo siē na e ke sjellė ti kėtu argumentet e tua krejtėsisht tė kundėrta dhe pėr kėtė duhet me pasur ma tepėr kujdes nė kėtė ēėshtje edhe pse ti tė ėshtė fisuar nė kokė se ti ke tė drejtė dhe ne jo. Por ēėshtja mė kryesore ėshtė se, ti nuk e ke problemin tek Muhamed Abdulvehabi, por e ke tek ata qė i kundėrshtojnė nė bidatet qė po i bėjnė disa hoxhallarė duke thėnė se ata janė tė lejuara me Islam, apo jo:

    Selamun alejkum.
    Une o vlla i ndjek te gjithe dijetaret , edhe Bni Bazin Allahu e meshirofte e ndjek kur e shikoj qe nuk eshte i indoktrinuar , edhe Albanin Allahu e meshirofte e kam ndjekur kur kam menduar se ka te drejte edhe pse vitet e fundit i jane gjetur plot gabime. Edhe Karadawin per shume ceshtje , sigurisht te kater imamet , Fikhu Sunneh te Sajjid Sabik , Kuranin e komentuar me pelqen ai i Ibni Kethirit.

    Une nuk bej seleksionime sipas qejfit te filanit por jam perhere ne alert nese eshte e sakte dhe llogjike ajo qe po lexoj apo jo?
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  11. #111
    Robi i All-llahut
    Anėtarėsuar
    09-01-2008
    Vendndodhja
    Nė Itali
    Postime
    1,774
    Citim Postuar mė parė nga angmokio Lexo Postimin
    Pyetje tipike prej wehabistesh.
    Po pse o Ramazan do kerkojme ne Kuran dhe sunet se ku kemi te shkruajtur se duhet te perdorim kompjuterin, makinen, aeroplanin?
    Boll me keto absurditete se nuk i kane hije Islamit.

    Nese nje i krishtere do shkronte ne nje artikull se Muslimanet jane njerez te drejte , respektojne fqinjin, prinderit dhe besojne ne nje zot te vetem.

    C'fare duhet te bej une ne kete rast , mos ta pranoj kete shkrim si te vertete se eshte prej nje te Krishteri?


    Absurditete dhe pstaj bla, bla, bla,


    Kėtu e ke vulosur se me ti as qė duhet biseduar, vėllau im, ti tė janė ngatėruar kabllat dhe vetėm se fjala vehabistėt tė sillen nė kokėn tėnde dhe nuk mendoj se do tė kemi dobi nga kjo bisedė, mbasi je i fisuar nė idejat e tua dhe nuk ka kush qė mund qė tė tė bindėn!

    Unė kam nevojė qė tė mėsoj pėr gjėrat e duhura e tė rėndėsishme dhe jo tė mirrem me ti!


    Selamun alejkum
    Kush nuk ėshtė robi i All-llahut, ai ėshtė robi i shejtanit.

  12. #112
    Citim Postuar mė parė nga fisniku-student Lexo Postimin
    Termi: "Vehabizem" eshte pjell e imagjinates se nje munafiku ose e nje ngaterrestari qe synon dekadenca ne islam"


    Per t'ju vu "izmi" dikujt, ajo duhet separi te jete spaku nje ideologji me parimet e saja te veqanta, pastaj t'i kete ithtaret apo mbeshtetesit e saj, pastaj kur i futemi ne bertham asaj ideologjie te zbulojm cila eshte veprimtaria e saj dhe cka pretendon ajo? Nese pretendojm se eshte nje ideologji e devijuar, ateher divijimin e saj nga kush e vertetojme/krahasojm? etj etj.

    Une per vete tek ateher kur e shof dike ta perdor kete term, e zbuloj se sa ka dituri ai rreth islamit!
    Pėrshėndetje vėlla Fisnik(u_student),

    Nuk ka shumė rėndėsi pėr mua a pėrdorė izm nė fund apo jo. Sikurse shkollat Islame Hanefi, Maliki, Shafi, Hanbeli etj ėshtė edhe shkolla Vehabi qė e ka bazėn nė Arabinė Saudite. Sikurse shkollat tjera edhe kjo shkollė e ka ideologjinė dhe parimet e saja tė veqanta qė e dallojn nga shkollat e tjera, pastaj i ka edhe ithtarėt - mbėshtetėsit e saj. Tė gjitha kėto shkolla mbėshtetėn nė Kur'an dhe Sunnet, por se si e interpretojnė Kur'anin dhe Sunnetin ėshtė ajo qė i dallon ato prandaj edhe arsyeja pėrse kėto shkolla ekzistojnė.

    Se cka e dallon mė sė shumti shkollėn Vehabi nga shkolla tradicionale Hanefi nė Kosovė dhe shkollat e tjera Islame, ėshtė historia e saj, kush ndikoi nė krijimin e saj? pėr c'farė interesa? dhe tė tjerat janė pasoj e kėsaj historie tė dhimbshme (konsekuencat e tė cilės po i shohim edhe nė kohėn e tanishme) tė cilėn vėllau angmokio po e tregon shumė qartė dhe me argumente nė kėtė temė.

    Selam
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ocean : 20-09-2012 mė 23:35
    "Koka duhet pėrkulur zemrės"

  13. #113
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anėtarėsuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928
    Citim Postuar mė parė nga ramazan_it Lexo Postimin

    Unė kam nevojė qė tė mėsoj pėr gjėrat e duhura e tė rėndėsishme dhe jo tė mirrem me ti!


    Selamun alejkum
    Alejkum Selam ,

    Sigurisht o vella nuk pretendoj te behem pretagonist ne kete teme , ti merru me temen dhe materialin e ofruar , jo me mua.

    Selam.
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  14. #114
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anėtarėsuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928
    Citim Postuar mė parė nga ocean Lexo Postimin

    Se cka e dallon mė sė shumti shkollėn Vehabi nga shkolla tradicionale Hanefi nė Kosovė dhe shkollat e tjera Islame, ėshtė historia e saj, kush ndikoi nė krijimin e saj? pėr c'farė interesa? dhe tė tjerat janė pasoj e kėsaj historie tė dhimbshme (konsekuencat e tė cilės po i shohim edhe nė kohėn e tanishme)
    Allahu ta shperblehte ocean,

    Ketyre fjaleve qe ke shkrujtur nuk kam se cti shtoj as edhe nje fjale, aq bukur e ke shpjeguar.

    Shkollave tradicionale i njihet historia dhe kontributi gjigand qe kane dhene ne perhapjen e Islamit dhe perqafimin e saj prej qindra milionave anembane botes.

    Ne krahasim me keta figura e Abdul Wehabit ngrihet mes dyshimeve dhe intrigave. Ndersa shkollat e mesiperme kane respektuar njeri-tjetrin per shekuj me rradhe pse u dashkemi ti kthehemi kesaj ideologjie qe themelet e saj i nderton me kundershtimin pikerisht te ketyre 4 kollozeve Islam?

    Islami vecanerisht kete shekull ka nevoje per tolerance qe ti ofroje botes dashurine dhe paqen aq shume te luftuar prej Wehabiut dhe ndjekesve te tij.

    Selam.
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  15. #115
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anėtarėsuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928
    Aleanca djallezore mes Wehabive dhe Saudi-teve.


    Nė mesin e sekteve tė ēuditshme dhe tė devijuara ėshtė ai qė u shfaq mistershėm nga regjioni i Nexhdit nė Arabi dhe qė deklaronte se tė gjithė rivalėt e tij muslimanė ishin mushrikunė (i.e., njerėz qė blasfemojnė ndaj njė Zoti tė Vetėm), dhe qė pėr mė tepėr deklaronte se ėshtė obligim mbytja e rivalėve tė kėtillė. Pjesėtarėt e kėtij sekti vehabi nga Nexhdi hynė nė njė aleancė me njė fis, pra atė tė Saudėve, mė qėllim qė tė fitonin kontroll sė pari mbi Nexhdin e pastaj mbi Hixhazin, qendrėn arabe tė Islamit. Ata e donin kėtė kontroll mbi Hixhazin me qėllim qė ta pastronin atė nga ajo qė ata e konsideronin Shirk (blasfemi, tė bėrit shok All-llahut xh.sh.) dhe nė kėtė mėnyrė ta restauronin besimin e pastėr. Kur ata ia dolėn mbanė dhe e fituan atė kontroll, ata vazhduan nė masakrimin e mijėra muslimanėve tė pafajshėm.

    Arsyeja e shfaqjes misterioze tė aleancės Saudo-Vehabite doli haptazi nė shesh kur edhe fisi Saudit edhe sekti Vehabi konspiruan nė krijimin e njė Shteti Saudit – shtet-klient tė Anglo-Amerikanėve – nė Arabi, tė cilin lirshėm e emėruan Arabia Saudite. Gjatė procesit tė krijimit tė atij shtet-klienti, ata e shkatėrruan Darul-Islam-in dhe Kalifatin (i.e., Shtetin Hilafetik), tė cilin vetė Pejgamberi i bekuar (s.a.v.s.) e kishte themeluar. Ata ranė viktimė e Dexhxhallit, meqė tradhėtia e tyre ndaj Islamit i hapi rrugė Gogut dhe Magogut qė ta pėrfundonin rolin e tyre misterioz tė pėrshkruar nė Kur’an (El-Enbija: 95-96). Aleanca Saudo-Vehabite iu bashkua edhe aleancės misterioze Ēifuto-Krishtere tė Europės duke e parapėlqyer atė nė vend tė solidaritetit vėllazėror me ata qė e shfaqnin besimin nė Islam.

    Kurorėzimi final dhe formal i kėsaj marrėveshje shumė tė rėndėsishme me qendrėn e Islamit ishte i njė rėndėsie tė atillė vendimtare pėr aleancėn Ēifuto-Krishtere, saqė Presidentit amerikan iu desh vetė tė udhėtonte me njė luftanije qė pėrsonalisht ta takonte Mbretin Saudit. USS Murphy e mori fshehurazi Mbretin Abdul-Aziz ibn Saudin nga porti Xhidde i Arabisė dhe e dėrgoi tek Great Bitter Lake (Liqeni i Madh i Hidhur) nė Kanalin e Suezit tė Egjiptit, ku e priste USS Quincy me Presidentin amerikan Roosevelt nė bord. Te dy liderėt u takuan mė 14 shkurt 1945 pėr ta vulosur aleancėn e tyre. Saudo-Vehabitėt e shijuan frutin e hidhur tė asaj aleance vetėm tri vite mė vonė, kur lindi Shteti i Izraelit dhe SHBA-ja ishte krenare nė tė qenurit Shteti i parė qė e njohu atė.

    Fakti qė aleanca Saudo-Amerikane jo vetėm qė mbijetoi, por edhe pėrparoi qė nga ngjarja katastrofike e vitit 1948, qartazi dėshmon se sekti Vehabi ėshtė pjesėmarrės nė tradhtinė ndaj Islamit.

    Pėr sa kohė qė aleanca Saudo – Vehabite tė ruajė marrėdhėnien e saj shtet-klientike me aleancėn Ēifuto-Krishtere tė Europės, e cila e sundon botėn, do tė jetė e pamundur qė ndonjė musliman ose kombinim muslimanėsh t’i privojė ata nga kontrolli mbi Hixhazin, Haramejnin dhe Haxhxhin. Rezultati i parashikueshėm ishte ai se ky sekt qė bėri brof menjėherė me pretendimin se e pėrfaqėsonte fenė e vėrtetė Islame, faktikisht luajti njė rol vendimtar nė dhėnien e kapacitetit aleancės Ēifuto-Krishtere qė pėrfundimisht tė sundonte mbi tė tėrė botėn Islame. (Shih ‘Kalifati, Hixhazi dhe Shteti nacional Saudo-Vehabit’, www.imranhosein.org).

    Pejgamberi Muhammed (s.a.v.s.) qartazi e parashikoi kėtė tradhėti kur deklaroi pėr Nexhdin, nė njė hadith tė regjistruar nė Sahih Buhari, se nga ai do tė shfaqeshin “termete, sprova e fatkeqėsi, si dhe ‘Karn-i’ i (i.e., epoka e) Shejtanit” (edhe fisi Saudit edhe udhėheqėsia e sektit Vehabi janė shfaqur nga Nexhdi). Pati shumė debate nė Islamin e hershėm lidhur me lokacionin gjeografik tė Nexhdit. Disa argumentuan se ai gjendej nė Irak e jo nė Arabi. Megjithatė, tani ka kaluar njė kohė e mjaftueshme pėr evidencė mė se konkrete mbi tė konfirmuarit se profecia e Pejgamberit tė bekuar (s.a.v.s.) sot ėshtė pėrmbushur. Muslimanėt e guximshėm irakianė janė duke zhvilluar njė luftė tė armatosur madhėshtore pėr ēlirimin e atij territori nga okupimi Amerikano-Izraelit, ndėrsa udhėheqėsia fetare dhe politike e Nexhdit tė Arabisė Saudite skllavėrisht dhe fetarisht po e ruajnė aleancėn e tyre ‘satanike’ me ata shtypės.

    Njė tipar i ēuditshėm i mendimit fetar Vehabit nė epokėn moderne ėshtė insistimi i tyre mbi njė interpretim literal tė ajeteve tė Kur’anit dhe tė Haditheve qė kanė tė bėjnė me subjektin e ‘Shenjave tė Momentit tė Fundit’. Si pasojė, dijetarėt vehabi (me pak pėrjashtime) po hendikepohen nga njė metodologji, e cila ata po i bėn tė paaftė pėr tė depėrtuar dhe pėr ta interpretuar nė mėnyrė korrekte alegorinė fetare dhe qė kėtej realitetin edhe tė Dexhxhallit edhe tė Gogut e Magogut nė epokėn moderne.


    Autor:
    Imran N. Hosein

    Pėrktheu:
    Daim Abazi
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga angmokio : 22-09-2012 mė 10:17 Arsyeja: Per te eleminuar debatet e kota , Autori e perfundon me nje citat qe nuk kam deshire ti ngjitet ketij shkrimi.
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  16. #116
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    15-04-2008
    Postime
    496
    E verteta qendron tek te sinqertet, gjithmone!
    E them kete sepse lexova me vemendje 7 faqet e forumit per kete teme dhe akoma nuk isha i sigurte se kush prej jush ka plotesisht te drejte. Di te them qe muslimanet nuk ben te cilesojne tjetrin si qafire per aq kohe sa nuk kane prekur ne bazen e besimit e me qarte ne shahadet!

    Te gjitha grupimet sot ne Islam pretendojne dashuri te sinqerte ne Muhamedin s.a dhe bindjen absolute nje zot te vetem: Allahun! Por a nuk e dime se grupime kryesore si sufite dhe shiat veprojne diametralisht te kunderten e logjikes qe duhet te derivoje nga shahadeti! Keto grupime nuk jane Islam! Nese familja mbreterore Saudite nuk vepron ne kete rrafsh atehere edhe ajo eshte e devijuar.
    A eshte e drejte te etiketosh vellain tend musliman si qafir ose te lidhur me interesat e sauditeve nese ky vella nuk e feston ditelindjen e pejgamberit apo nuk degjon muzike apo nuk kercen apo nuk proteston edhe shume apo tjera te cilat qendrojne ne rrafsh dytesor ne krahasim me ceshtjet madhore ne te besuar! Njelloj me duket e padrejte te cilesohen qafira e aq me teper te derdhet gjak i muslimaneve nese ata festojne ditelindjen, degjojne muzike, protestojne etj...
    Sot, mjedisi mes muslimaneve eshte i korruptuar edhe jo i drejte keshtu qe per te ruajtur te pacenuara vlerat e medha qe kane muslimanet mund te behen mes nesh edhe tolerime. Kuptohet qe duhet te punojme qe sa me shpejte te krijohet mjedisi i te drejtes dhe e verteta te jete kristal e pacenuar por momentalisht duhet te preokupohemi qe te mos ndahemi me shume mes vete.
    Ti hapim syte e mendjes e zemres dhe te kapemi fort pas Kuranit dhe sunetit. Te mos mohojme dijetarin per shkak se tha qe te mos festohet kjo ditelindje apo pse tha te mos protestohet ketu apo shume gjera te tjera JO KYCE dhe per te cilat fare mire (dhe afer mendjes) mund te kete te drejte ai dhe jo une qe kam tjeter profil ne jete por me bashkon me te feja te cilen ai e ka edhe profesion!
    Allahu na befte te sinqerte ne rrugen e drejte!

  17. #117

    Lightbulb

    Citim Postuar mė parė nga angmokio Lexo Postimin
    Allahu ta shperblehte ocean,

    Ketyre fjaleve qe ke shkrujtur nuk kam se cti shtoj as edhe nje fjale, aq bukur e ke shpjeguar.

    Shkollave tradicionale i njihet historia dhe kontributi gjigand qe kane dhene ne perhapjen e Islamit dhe perqafimin e saj prej qindra milionave anembane botes.

    Ne krahasim me keta figura e Abdul Wehabit ngrihet mes dyshimeve dhe intrigave. Ndersa shkollat e mesiperme kane respektuar njeri-tjetrin per shekuj me rradhe pse u dashkemi ti kthehemi kesaj ideologjie qe themelet e saj i nderton me kundershtimin pikerisht te ketyre 4 kollozeve Islam?

    Islami vecanerisht kete shekull ka nevoje per tolerance qe ti ofroje botes dashurine dhe paqen aq shume te luftuar prej Wehabiut dhe ndjekesve te tij.

    Selam.
    Esselamu Aleikum,

    Vėlla i nderuar Angmokio tė uroj pėr temėn dhe Allahu ju shpėrbleftė me tė mira pėr mundin qė ke bėrė.


    ps. Ndoshta do tė ishte ide e mirė qė kjo temė - me informacione argumentuese jashtzakonisht tė rėndėsishme - tė vihet tek kryetemat e forumit musliman.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ocean : 24-09-2012 mė 00:33
    "Koka duhet pėrkulur zemrės"

  18. #118
    Robi i All-llahut
    Anėtarėsuar
    09-01-2008
    Vendndodhja
    Nė Itali
    Postime
    1,774
    Selam alejkum angmokio, kisha nji pyetje pėr ty: Sipas Dijetarėve qė ndjek ti, a janė shijat myslimanė?
    Kush nuk ėshtė robi i All-llahut, ai ėshtė robi i shejtanit.

  19. #119
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    15-04-2008
    Postime
    496
    Citim Postuar mė parė nga ramazan_it Lexo Postimin
    Selam alejkum angmokio, kisha nji pyetje pėr ty: Sipas Dijetarėve qė ndjek ti, a janė shijat myslimanė?
    Po i shtoj edhe dicka : Po sufite? Kujdes sepse Imran Hosein qe e ke sjelle per reference thote PO, edhe shiat edhe sufite jane muslimane sepse ata kryejne haxhin. Por a mjafton?

  20. #120
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anėtarėsuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928
    Citim Postuar mė parė nga ramazan_it Lexo Postimin
    Selam alejkum angmokio, kisha nji pyetje pėr ty: Sipas Dijetarėve qė ndjek ti, a janė shijat myslimanė?
    Alejkum Selam vella Ramazan.

    Se kuptoj c'lidhje ka me temen por megjithate te premtoj inshallah qe do te pergjigjem , por me perpara me ndihmo me pergjigjen e nje pyetje.

    Ka mundesi te me sjellesh ketu kushtet sipas Kuranit dhe Sunetit qe e bejne nje njeri Musliman ?

    P.s Personalisht kam intipati per shijat per vete shkakun se si i urrejne dhe luftojne Sunite .
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

Faqja 6 prej 9 FillimFillim ... 45678 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •