Close
Faqja 2 prej 6 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 104
  1. #21
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    15-02-2008
    Vendndodhja
    Uskana Ilire
    Postime
    781
    Citim Postuar më parë nga [era] Lexo Postimin
    Shume bukur je shprehur, zonja pranvera. Te gjithe i ndjejme emocione te tilla. Dikush eshte me i zoti edhe arrin t'i shprehe, dikush ka me shume frike e pret hapin e tjetrit e me rradhe. Gjithsesi cdonjerit heret a vone i troket kjo ndjenje qe duket sa e bukur ashtu edhe e ashper, sepse te gerryen e te derrmon ca

    Perse bukur thoni ju era ? Apo u pelqejne Copezat e jetes? Si te duket me ca lule neper thellesi kaqubash duhet te vije Pranvera ???

    Jo ! Pa te mbuluar blerimi nuk ka pranverë !
    KOSOVA - SHENJA E SHENJTË E SHQIPTARISË

  2. #22
    Juventini Maska e EkOnOmIsTi
    Anëtarësuar
    22-05-2005
    Vendndodhja
    Pse Do Vish Dhe Ti ?
    Postime
    2,406
    Mos na postoni keto gjera kaq te dhimbeshme sepse na fiksuat fare
    S |< R /\ p /\ |_ |
    Skrapali.Babuc.Pianec.Do.Me.Se.Kam.Sa.Te.Duash

  3. #23
    i/e regjistruar Maska e pranvera bica
    Anëtarësuar
    23-03-2009
    Vendndodhja
    Atje ku ka serenata.
    Postime
    5,874
    Postimet në Bllog
    1
    Citim Postuar më parë nga EkOnOmIsTi Lexo Postimin
    Mos na postoni keto gjera kaq te dhimbeshme sepse na fiksuat fare
    Pa keto EkOnOmIsTi nuk do te kishte kuptim jeta...se vetem me histori te bukura nuk do kishte vuajtje per njeriun...

  4. #24
    i/e regjistruar Maska e pranvera bica
    Anëtarësuar
    23-03-2009
    Vendndodhja
    Atje ku ka serenata.
    Postime
    5,874
    Postimet në Bllog
    1
    Citim Postuar më parë nga Himitsu Lexo Postimin
    Teta Vera flm shme per mendimin tend, por asaj vajze nuk kam se si ti them mos qaj se iku dielli sepse njuk do te shikosh yjet e tjere....
    Krahasohet dielli me nje yll moj teta vera?? Vertet qe dhe dielli eshte yll por eshte ai yll qe ne na jep jete dhe na mban gjalle ne kete planet.
    Ai djale qe jeta e saj moj teta vera, ai qe dashuria e saj, ai qe dielli i saj, ai qe i jepte jete.
    Ajo eshte shnderuar komplet si njeri, nuk do te flase me me njeri dhe mundohet qe te mbaje brenda vetes cdo ndjenje qe ka.
    Ta shikosh ne syte e saj nuk ka me shprese sic kishte dikur, nuk ka me jete sic ka pasur dikur.. por duket se ka nje urrejtje te madhe. Eshte bere si nje njeri i vdekur qe ecen dhe mer frye..
    Nuk eshte lehte moj teta vera qe te te marin nga duart personin qe dashuron dhe te dashuron po ne te njejten menyre. Ishin gati te jepnin jeten per njeri-tjetrin dhe ne fakt kjo po ndodh. Ajo konsumohet dita dites...
    Teta vera kur dielli jot shuhet yjet e tjere nuk ndricojne me per ty... por duken thjesht nje drite mashtruese...
    E vetmja gje qe une kam aritur ti them eshte qe ta mbaje me vete kudo qe shkon ate djale dhe te qaje te nxjerre tere mllefin qe ka ne zemren e saj.. Por nuk mundem kurre ti them mos qaje sepse ajo ka nevoje te qaje...
    Ajo goc e di moj teta vera se cfare po heq, vecse ajo e di.
    Se di se cfare te shkruaj se sahere qe i kujtoj me vjen per te qare ishin si dy pellumba te dy, cift me i bukur nuk kishte shkonn shume me njeri tjetrin... por kjo jete aq sa e bukur mund te jete, aq lumturi qe mund te te fale ne nje dite ashtu sic ta jep ashtu ta mer dhe te ben te cmendesh.
    Ndonjehere mendoj dhe arij te besoj se dy persona qe duhen shume nuk mund te perfundojen bashke asnjehere per shkaqe te ndryshme.
    Si qenka jeta!
    Te pershendes Himitsu!Jam pak e vonuar po me problemet e shkolles tani...Perpos te gjithe te mirave qe meritoni vetem kete keshille kam ...


    Pelhura e jetes sone perbehet prej fijesh te ngaterruara,te mira e te keqia se bashku.

  5. #25
    i/e regjistruar Maska e pranvera bica
    Anëtarësuar
    23-03-2009
    Vendndodhja
    Atje ku ka serenata.
    Postime
    5,874
    Postimet në Bllog
    1
    Citim Postuar më parë nga gjakushi Lexo Postimin
    Perse bukur thoni ju era ? Apo u pelqejne Copezat e jetes? Si te duket me ca lule neper thellesi kaqubash duhet te vije Pranvera ???

    Jo ! Pa te mbuluar blerimi nuk ka pranverë !
    Z.Gjakush! Ne e dime qe jeta eshte nje fushe qe do te na jape ate qe mbjellim,nje korrje gjembash ose lulesh...blerim pra.

  6. #26
    Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
    Anëtarësuar
    24-02-2007
    Vendndodhja
    Aty më gjen, nën hijen tënde që më le amanet!Nëse të duket që kam humb,më kerko atje ku fryn uragani i kohës,atje do më gjeshë,duke të kërkua Ty!
    Postime
    7,750
    Citim Postuar më parë nga pranvera bica Lexo Postimin
    Z.Gjakush! Ne e dime qe jeta eshte nje fushe qe do te na jape ate qe mbjellim,nje korrje gjembash ose lulesh...blerim pra.

    Besoj qe sejcili nga ne mbjellim lule,per te na dale lule,por shpesh ato dalin therra te dendura,e ne mbesim ne mes tyre.Askush nuk ka deshire te mbes ne mes te gjembave(therrave)por fati eshte i till nuk eshte LULE per te gjithe!
    Rëndesia e një personi nuk vlerësohet nga hapësira që zë, por nga boshlleku që le kur nuk është më.

  7. #27
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    15-02-2008
    Vendndodhja
    Uskana Ilire
    Postime
    781
    Citim Postuar më parë nga pranvera bica Lexo Postimin
    Z.Gjakush! Ne e dime qe jeta eshte nje fushe qe do te na jape ate qe mbjellim,nje korrje gjembash ose lulesh...blerim pra.

    Me duket se une gjithmon me gjemba mbes!
    KOSOVA - SHENJA E SHENJTË E SHQIPTARISË

  8. #28
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    15-02-2008
    Vendndodhja
    Uskana Ilire
    Postime
    781
    Citim Postuar më parë nga e panjohura Lexo Postimin

    Besoj qe sejcili nga ne mbjellim lule,per te na dale lule,por shpesh ato dalin therra te dendura,e ne mbesim ne mes tyre.Askush nuk ka deshire te mbes ne mes te gjembave(therrave)por fati eshte i till nuk eshte LULE per te gjithe!

    U binda se rruga ime eshte e shtruar me gjemba, por me shpie ne Parajs!
    KOSOVA - SHENJA E SHENJTË E SHQIPTARISË

  9. #29
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    15-02-2008
    Vendndodhja
    Uskana Ilire
    Postime
    781
    COPËZA JETE


    Ku e di a bejne keto vargje per ketu ?
    Ia kushtova ne mesnate njeres per gjume te mirë !!!



    Perse kete klithme e bere ti!
    Kerkon shpetim nder njerëzi?

    Une jam ai qe te kam ne shpirt
    dhe te shfaq ne poezi !

    Ti kujton se jam ne enderrime
    kushedi se ku notoj !

    Ne daç ta jap kete zemren time
    po pastaj si te te dashuroj?
    KOSOVA - SHENJA E SHENJTË E SHQIPTARISË

  10. #30
    Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
    Anëtarësuar
    24-02-2007
    Vendndodhja
    Aty më gjen, nën hijen tënde që më le amanet!Nëse të duket që kam humb,më kerko atje ku fryn uragani i kohës,atje do më gjeshë,duke të kërkua Ty!
    Postime
    7,750
    Citim Postuar më parë nga gjakushi Lexo Postimin
    COPËZA JETE


    Ku e di a bejne keto vargje per ketu ?
    Ia kushtova ne mesnate njeres per gjume te mirë !!!



    Perse kete klithme e bere ti!
    Kerkon shpetim nder njerëzi?

    Une jam ai qe te kam ne shpirt
    dhe te shfaq ne poezi !

    Ti kujton se jam ne enderrime
    kushedi se ku notoj !

    Ne daç ta jap kete zemren time
    po pastaj si te te dashuroj?

    Pasi e bere kete klithm
    Ndoshta do t'a degjoj
    E ne vend qe te ta merr zemren
    Te veten do ta dhuroj!
    Rëndesia e një personi nuk vlerësohet nga hapësira që zë, por nga boshlleku që le kur nuk është më.

  11. #31
    i/e regjistruar Maska e pranvera bica
    Anëtarësuar
    23-03-2009
    Vendndodhja
    Atje ku ka serenata.
    Postime
    5,874
    Postimet në Bllog
    1
    Citim Postuar më parë nga e panjohura Lexo Postimin

    Pasi e bere kete klithm
    Ndoshta do t'a degjoj
    E ne vend qe te ta merr zemren
    Te veten do ta dhuroj!
    Jam shume e lumtur ne kete mesnate qe njerez te nderuar te ketij forumi ,poete te mirefillte si Z.Gjakush e e panjohura,japin mendime dhe vargje te bukura per keto ..copeza jete... qe gjithkush besoj se i ka provuar njehere ne jete...
    Respekte!

  12. #32
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    17-07-2009
    Postime
    88
    Citim Postuar më parë nga Himitsu Lexo Postimin
    Teta Vera flm shme per mendimin tend, por asaj vajze nuk kam se si ti them mos qaj se iku dielli sepse njuk do te shikosh yjet e tjere....
    Krahasohet dielli me nje yll moj teta vera?? Vertet qe dhe dielli eshte yll por eshte ai yll qe ne na jep jete dhe na mban gjalle ne kete planet.
    Ai djale qe jeta e saj moj teta vera, ai qe dashuria e saj, ai qe dielli i saj, ai qe i jepte jete.
    Ajo eshte shnderuar komplet si njeri, nuk do te flase me me njeri dhe mundohet qe te mbaje brenda vetes cdo ndjenje qe ka.
    Ta shikosh ne syte e saj nuk ka me shprese sic kishte dikur, nuk ka me jete sic ka pasur dikur.. por duket se ka nje urrejtje te madhe. Eshte bere si nje njeri i vdekur qe ecen dhe mer frye..
    Nuk eshte lehte moj teta vera qe te te marin nga duart personin qe dashuron dhe te dashuron po ne te njejten menyre. Ishin gati te jepnin jeten per njeri-tjetrin dhe ne fakt kjo po ndodh. Ajo konsumohet dita dites...
    Teta vera kur dielli jot shuhet yjet e tjere nuk ndricojne me per ty... por duken thjesht nje drite mashtruese...
    E vetmja gje qe une kam aritur ti them eshte qe ta mbaje me vete kudo qe shkon ate djale dhe te qaje te nxjerre tere mllefin qe ka ne zemren e saj.. Por nuk mundem kurre ti them mos qaje sepse ajo ka nevoje te qaje...
    Ajo goc e di moj teta vera se cfare po heq, vecse ajo e di.
    Se di se cfare te shkruaj se sahere qe i kujtoj me vjen per te qare ishin si dy pellumba te dy, cift me i bukur nuk kishte shkonn shume me njeri tjetrin... por kjo jete aq sa e bukur mund te jete, aq lumturi qe mund te te fale ne nje dite ashtu sic ta jep ashtu ta mer dhe te ben te cmendesh.
    Ndonjehere mendoj dhe arij te besoj se dy persona qe duhen shume nuk mund te perfundojen bashke asnjehere per shkaqe te ndryshme.
    Si qenka jeta!
    Vertet e cuditshme!...
    Por, Hugoi i madh thote se lumturia nuk te mbyll nje dere pa te hapur nje dere tjeter. Hidhe shikimin larg dhe do te shohesh se ka me mijra diej dhe me siguri njeri prej tyre eshte krejtesisht per ty. Mjafton te guxosh, por edhe te mos i afrohesh aq sa te te djege. Ky eshte sekreti...
    Pershendetje dhe kurajo, nga Mciri

  13. #33
    i/e regjistruar Maska e pranvera bica
    Anëtarësuar
    23-03-2009
    Vendndodhja
    Atje ku ka serenata.
    Postime
    5,874
    Postimet në Bllog
    1
    ...dhe tani jemi te lumtura me nje nga yjet...e jo diellin e tregimit...

  14. #34
    i/e regjistruar Maska e pranvera bica
    Anëtarësuar
    23-03-2009
    Vendndodhja
    Atje ku ka serenata.
    Postime
    5,874
    Postimet në Bllog
    1
    Citim Postuar më parë nga Mciri Lexo Postimin
    Vertet e cuditshme!...
    Por, Hugoi i madh thote se lumturia nuk te mbyll nje dere pa te hapur nje dere tjeter. Hidhe shikimin larg dhe do te shohesh se ka me mijra diej dhe me siguri njeri prej tyre eshte krejtesisht per ty. Mjafton te guxosh, por edhe te mos i afrohesh aq sa te te djege. Ky eshte sekreti...
    Pershendetje dhe kurajo, nga Mciri
    Po Mciri!Eshte e vertete ajo qe thoni ju po ce do qe te ngelen ca pengje ne jete...sado i bukur te jete dielli yt...!

  15. #35
    i/e regjistruar Maska e pranvera bica
    Anëtarësuar
    23-03-2009
    Vendndodhja
    Atje ku ka serenata.
    Postime
    5,874
    Postimet në Bllog
    1
    Me kalimin e kohes do ta kuptosh qe cdo eksperience e jetuar me cdo person eshte e paperseritshme...

  16. #36
    Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
    Anëtarësuar
    24-02-2007
    Vendndodhja
    Aty më gjen, nën hijen tënde që më le amanet!Nëse të duket që kam humb,më kerko atje ku fryn uragani i kohës,atje do më gjeshë,duke të kërkua Ty!
    Postime
    7,750
    29-10-2009
    -------------------
    Sa heret me doli gjumi sot,me sy te perlotur veshtroja nje foto ne mur,mu duk qe donte te me thoshte dicka.Ishte imagjinat,po ku flet fotoja!?
    U zgjova ngadal u mundova qe askush mos te mi verej syt e perlotur,por nuk ja dola,ata rridhnin!Mbesa ime u zgjua e para,me perqafoj dhe me verejti shiqimin qe e kisha tek fotoja e me tha:
    -Hallë,a te kam thënë qe unë jamë engjëllusha jote?Pse qanë?A nuk më don mua?
    -Jo shpirti i hallës nuk po qaj,po kam fjet shum e syt me janë skuqur!U mundova ta mashtroj!
    Dola ngadal ne oborr lëshova një ofshame të thellë nga brendësia e zemres,dhe mu duk që më doli zemra nga vendi,mirpo disi u lirova!
    U ktheva brënda por dicka më shtërngonte në fyt,më dukej sikur do mbetem pa ajr,ika në dhomen time,mora ca fotografi i shiqoja dhe mu duk që paksa më lehtësuan.Pas kafës së mëngjesit ika tek varrezat dhe me rend i vizitova,për qudi askush nuk ma uroj ditëlindjen,eh thash moj e ngrat,i vdekuri nuk ka mundësi të t'uroj!E dija po imagjinoja,sa mirë që ëndrrat dhe imagjinatat nuk mund ti merr askush!................
    Rëndesia e një personi nuk vlerësohet nga hapësira që zë, por nga boshlleku që le kur nuk është më.

  17. #37
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    15-02-2008
    Vendndodhja
    Uskana Ilire
    Postime
    781
    Citim Postuar më parë nga e panjohura Lexo Postimin
    29-10-2009
    -------------------
    Sa heret me doli gjumi sot,me sy te perlotur veshtroja nje foto ne mur,mu duk qe donte te me thoshte dicka.Ishte imagjinat,po ku flet fotoja!?
    U zgjova ngadal u mundova qe askush mos te mi verej syt e perlotur,por nuk ja dola,ata rridhnin!Mbesa ime u zgjua e para,me perqafoj dhe me verejti shiqimin qe e kisha tek fotoja e me tha:
    -Hallë,a te kam thënë qe unë jamë engjëllusha jote?Pse qanë?A nuk më don mua?
    -Jo shpirti i hallës nuk po qaj,po kam fjet shum e syt me janë skuqur!U mundova ta mashtroj!
    Dola ngadal ne oborr lëshova një ofshame të thellë nga brendësia e zemres,dhe mu duk që më doli zemra nga vendi,mirpo disi u lirova!
    U ktheva brënda por dicka më shtërngonte në fyt,më dukej sikur do mbetem pa ajr,ika në dhomen time,mora ca fotografi i shiqoja dhe mu duk që paksa më lehtësuan.Pas kafës së mëngjesit ika tek varrezat dhe me rend i vizitova,për qudi askush nuk ma uroj ditëlindjen,eh thash moj e ngrat,i vdekuri nuk ka mundësi të t'uroj!E dija po imagjinoja,sa mirë që ëndrrat dhe imagjinatat nuk mund ti merr askush!................

    Meqe kalojnë ditet, dhe dalin pengesa ne komunikim, per te te pershendetur Ty e panjohura, me deshiren qe te jeshe mire te dergoj keto vargje falnderimi!



    GJYMTYRËT E HESHTJES


    Sa e gjatë kjo ditë, kjo heshtje, kjo vetmi
    akoma nuk të dëgjova zërin , nuk të lexova mendimin
    në horizont është shtrirë trazimi!

    Përse më dërrmohen gjymtyrët më zverdhet buzeqeshja
    nuk dua të endem shtegut që më nxjerr matanë
    pa ty ! S ' kam rreze! Pos vaj e lot - muranë !

    Nëse nuk e ndjen ç'do të thotë i përhumbur
    Eja! Shiko si dridhen gjymtyrët , si dalin thinjat në kokë
    për të ruajtur hijen e shijes që kishte nata vonë !

    Je mbuluar me hidhërim ? Më ke lanë jashtë buzëqeshjes
    Përderisa unë lag me lot lirikën për ty
    më vjen të plas nga malli të jehojnë gjymtyrët e heshtjes !
    KOSOVA - SHENJA E SHENJTË E SHQIPTARISË

  18. #38
    Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
    Anëtarësuar
    24-02-2007
    Vendndodhja
    Aty më gjen, nën hijen tënde që më le amanet!Nëse të duket që kam humb,më kerko atje ku fryn uragani i kohës,atje do më gjeshë,duke të kërkua Ty!
    Postime
    7,750
    Citim Postuar më parë nga gjakushi Lexo Postimin
    Meqe kalojnë ditet, dhe dalin pengesa ne komunikim, per te te pershendetur Ty e panjohura, me deshiren qe te jeshe mire te dergoj keto vargje falnderimi!



    GJYMTYRËT E HESHTJES


    Sa e gjatë kjo ditë, kjo heshtje, kjo vetmi
    akoma nuk të dëgjova zërin , nuk të lexova mendimin
    në horizont është shtrirë trazimi!


    Përse më dërrmohen gjymtyrët më zverdhet buzeqeshja
    nuk dua të endem shtegut që më nxjerr matanë
    pa ty ! S ' kam rreze! Pos vaj e lot - muranë !

    Nëse nuk e ndjen ç'do të thotë i përhumbur
    Eja! Shiko si dridhen gjymtyrët , si dalin thinjat në kokë
    për të ruajtur hijen e shijes që kishte nata vonë !

    Je mbuluar me hidhërim ? Më ke lanë jashtë buzëqeshjes
    Përderisa unë lag me lot lirikën për ty
    më vjen të plas nga malli të jehojnë gjymtyrët e heshtjes !
    Nganjehere na mungon koha,nganjehere besa nuk dijm as si te pergjigjemi,kto jane peripetit e jetes!Flm per pershendetje me kto vargje domethenese!
    Rëndesia e një personi nuk vlerësohet nga hapësira që zë, por nga boshlleku që le kur nuk është më.

  19. #39
    krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
    Anëtarësuar
    21-07-2005
    Vendndodhja
    diku neper bote
    Postime
    2,637

    pershendetje zonje

    Citim Postuar më parë nga pranvera bica Lexo Postimin
    Himitsu! Cdo sistem ka te mirat dhe te keqiat e tij...Por Kanuni i Leke Dukagjinit ,perpos te mirave qe ka ,ka edhe disa ligje te tmerrshme sic eshte ky i hakmarrjes...T'i marresh jeten tjetrit qe ia ka dhuruar Zoti per mua eshte gjeja me e tmerrshme ne historine e njerezimit...Kur ishim te vogla dhe qe regjimi i cmontuar tashme,degjonim se kjo vajze eshte e fejuar qe ne djep ,kjo nga ligjet e Kanunit,kesaj i kane marre shamine e kokes ne kullote dhe patjeter duhet te fejohet me djalin qe ia mori ,pa le te ishte ai qorr,sakat apo me ndonje te mete tjeter ishin te detyruara te martoheshin sepse keshtu e thoshte Kanuni...e plot gjera te tilla qe te para nga kendveshtrimet e sotme te duken budallalleqe...pra e kishim fjalen per hakmarrjen ose te hyret ne gjak sic thuhet rendom nga populli...
    Sa keq me vjen per shoqen tuaj e cila vete e di se c'ka hequr apo heq per te shijuar dashurine e saj te pafat sepse i dashuri i saj pra eshte i detyruar t'i vere nje gur zemres per te humbur dashurine e tij per shkak te lulezimit te ketij fenomeni te tmerrshem ,te ketij fenomeni qe po i ndan keto dy zemra ,qe po qajne e semuren per njera-tjetren.per shkak te nje Kanuni...qe ne rastin konkret po sherben per keq...Eh ...te gjorat zemra sa zhgenjime jane te predispozuara per te provuar duke nisur qe nga arsyet vulgare e deri tek justifikimet e justifikueshme...I uroj shoqes suaj te gjeje ngushellim dhe forca tek vetja per te perballuar kete fatkeqesi te shkaktuar nga nje ligj ...i papranueshem...per ke do zemer te dashuruar...
    Ekeshilloj te mos qaje se i iku Dielli se lotet nuk do ta lene te shohe Yjet pastaj...
    me pelqeu tregimi juaj per nje copez te jetes tende...ndoshta po ti beje nje redaktim te mirfillte tregimi do te delte edhe me i mire..

    megjithate nuk ishte tregimi jot ai qe me beri te te shkruaj...me shume u ngacmova nga ajo qe shkruani rreth historise fatkeqe qe pershkuan Himitsu histori qe me shume se e vertete me duket nje pjelle e fantazise se autores..kam degjuar se dashuria nuk njeh pengese..dhe ajo fatkeqe e paska dashte shume...nese do ishte e vertete as vdekja nuk do e kishte ndare por ja qe ajo zgjodhi me mire te moj perzihet ne telashe..

    me vjen inat qe shume njerez gjykojne nje fenomen pa e njohur thelle ate..e kam fjalen per komentet qe ju beni rreth nje kodi zakonor te lavdishem siq sot quhet rendom Kanuni i Lek Dukagjinit..nuk e di nga i ke marre ato theniet se sipas kanunit duhet fejuar keshtu e ashti..nga krahina nga ku vjen ti kam pershtypjen se nuk e ke fare idene se cka ne te vertete permban ky kanun ...jo vetem ti por nje pjese e mire e shqiptareve qe ndoshta as kapakun e ketij kanuni nuk e kan pare ndonjehere e le me ta kene lexuar e studiuar e qe vazhdojne ne menyre sistematike te hedhe balte mbi te..une e kam te trashegua nga familja por edhe e am lexuar kete kanun dhe te them te drejten kerkund nuk kam hasur gjera te tilla se po ja moren qikes shamine do te martohet me ate qe ja mori apo per fejesat ne djep.etj .thjeshte akuza per te njollosur kete kod zakonor...qe po te zbatohet ashtu siq i ka nenet e tij nuk ka shance nje djale te ngacmoje nje femer e jo me ti marre shamine apo edhe me e keqja nderin..se i iken koka per dhjame qeni..e vajzat malsore atje ku vepron me shume ky kanun nuk dalin kodrave te liqenit apo hoteleve e moteleve dhe te zgjohen ne mengjes te dhunuara..malsorja e ruan vehten dhe kur dikush tendon ta ngacmoje apo c'nderoje ka kush e mbron..e nje mbrojtes i fuqishem eshte bash ky kanun...dhe jo neperkembes i te drejtave te saj...

    nuk eshte edhe aq e tmerrshme te vrasesh per hakmarrje..nuk duhet te abuzohet me kete fakt..nese dikush me ka vra mund te te them se nuk pata njeri teper qe dikush tjeter te ma dergoje ne perjetesi..nese ti ke ngritur dore ndaj meje a nuk e kam te drejten edhe une te mbrohem ..a nuk e kam edhe une te drejten te te kundervihem...e di qe vetem zoti e jep jeten dhe ai ka te drejte tja marre gjithkujt...ama nuk kam pse jetoj me pasi te jem c'nderuar..e bash ky kanun e percakton qarte kur te lind e drejta tja marresh jeten dikujt tjeter..e bash kur meson nepermjet ketij kanuni se po demtove dike do te duhet ti kthesh demtimin i ben njerezit me te frenuar per te ndermarre hapa te gabuara...qe neser te jesh faqebardhe ne jeten tende dhe te mos ndihesh i turperuar nga vetja apo pjestare te familjes tende...

    nuk mendoj se ishte vendi per te diskutuar shume mbi kete teme por thjesh ju shkrova qe kur te flasim per dicka duhet te jemi kompetente per ate cka flasim...
    Ndryshuar për herë të fundit nga _MALSORI_ : 04-11-2009 më 19:38

  20. #40
    i/e regjistruar Maska e pranvera bica
    Anëtarësuar
    23-03-2009
    Vendndodhja
    Atje ku ka serenata.
    Postime
    5,874
    Postimet në Bllog
    1
    Citim Postuar më parë nga Kaprosi Lexo Postimin
    me pelqeu tregimi juaj per nje copez te jetes tende...ndoshta po ti beje nje redaktim te mirfillte tregimi do te delte edhe me i mire..

    megjithate nuk ishte tregimi jot ai qe me beri te te shkruaj...me shume u ngacmova nga ajo qe shkruani rreth historise fatkeqe qe pershkuan Himitsu histori qe me shume se e vertete me duket nje pjelle e fantazise se autores..kam degjuar se dashuria nuk njeh pengese..dhe ajo fatkeqe e paska dashte shume...nese do ishte e vertete as vdekja nuk do e kishte ndare por ja qe ajo zgjodhi me mire te moj perzihet ne telashe..

    me vjen inat qe shume njerez gjykojne nje fenomen pa e njohur thelle ate..e kam fjalen per komentet qe ju beni rreth nje kodi zakonor te lavdishem siq sot quhet rendom Kanuni i Lek Dukagjinit..nuk e di nga i ke marre ato theniet se sipas kanunit duhet fejuar keshtu e ashti..nga krahina nga ku vjen ti kam pershtypjen se nuk e ke fare idene se cka ne te vertete permban ky kanun ...jo vetem ti por nje pjese e mire e shqiptareve qe ndoshta as kapakun e ketij kanuni nuk e kan pare ndonjehere e le me ta kene lexuar e studiuar e qe vazhdojne ne menyre sistematike te hedhe balte mbi te..une e kam te trashegua nga familja por edhe e am lexuar kete kanun dhe te them te drejten kerkund nuk kam hasur gjera te tilla se po ja moren qikes shamine do te martohet me ate qe ja mori apo per fejesat ne djep.etj .thjeshte akuza per te njollosur kete kod zakonor...qe po te zbatohet ashtu siq i ka nenet e tij nuk ka shance nje djale te ngacmoje nje femer e jo me ti marre shamine apo edhe me e keqja nderin..se i iken koka per dhjame qeni..e vajzat malsore atje ku vepron me shume ky kanun nuk dalin kodrave te liqenit apo hoteleve e moteleve dhe te zgjohen ne mengjes te dhunuara..malsorja e ruan vehten dhe kur dikush tendon ta ngacmoje apo c'nderoje ka kush e mbron..e nje mbrojtes i fuqishem eshte bash ky kanun...dhe jo neperkembes i te drejtave te saj...

    nuk eshte edhe aq e tmerrshme te vrasesh per hakmarrje..nuk duhet te abuzohet me kete fakt..nese dikush me ka vra mund te te them se nuk pata njeri teper qe dikush tjeter te ma dergoje ne perjetesi..nese ti ke ngritur dore ndaj meje a nuk e kam te drejten edhe une te mbrohem ..a nuk e kam edhe une te drejten te te kundervihem...e di qe vetem zoti e jep jeten dhe ai ka te drejte tja marre gjithkujt...ama nuk kam pse jetoj me pasi te jem c'nderuar..e bash ky kanun e percakton qarte kur te lind e drejta tja marresh jeten dikujt tjeter..e bash kur meson nepermjet ketij kanuni se po demtove dike do te duhet ti kthesh demtimin i ben njerezit me te frenuar per te ndermarre hapa te gabuara...qe neser te jesh faqebardhe ne jeten tende dhe te mos ndihesh i turperuar nga vetja apo pjestare te familjes tende...

    nuk mendoj se ishte vendi per te diskutuar shume mbi kete teme por thjesh ju shkrova qe kur te flasim per dicka duhet te jemi kompetente per ate cka flasim...
    Faleminderit z.Kaprosi!Je shume i sakte ne sqarimet tuaja me vlere!

Faqja 2 prej 6 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •