Close
Faqja 10 prej 33 FillimFillim ... 8910111220 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 181 deri 200 prej 650
  1. #181
    KOMANDANTI Maska e SOPRANO
    Anëtarësuar
    09-08-2004
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    53
    besimtaret bektashinj dallojn nga ata sunit...tu u nis nga fakti se bektashit skan mendime fundamentale...deri sa tek sunitet qdo i pari osht fundamental...

  2. #182
    Musliman Shqiptar Maska e pejani34
    Anëtarësuar
    18-04-2005
    Postime
    887
    je ne ndikim te alkoholit apo ke gabu, po ndoshta edhe je habit , ose nuk e din, sa i menqur.!!!!!!!!!

  3. #183
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
    Postime
    700
    Citim Postuar më parë nga pejani34 Lexo Postimin
    je ne ndikim te alkoholit apo ke gabu, po ndoshta edhe je habit , ose nuk e din, sa i menqur.!!!!!!!!!
    Pej si duket po e tepron ngapak . Apo ndoshta edhe ti tinza po dehesh me birra te pejes a çka eshte puna jote.
    Apo ndoshta po mendon se sa ta permendesh ma shume alkoholin ty te duket vetja ma i menqur ,ose po mendon me ba anetar ma shume ne kete menyre me ksi propaganda. Te gjithe ata qe besojn ne propagandat , panikat fshehjet e gabimve per anetaret e juaj je i lire ti marresh se nuk i nevojiten askujt

    Edhe nga grupet e juaja ja kane nis me konzumuar gjithçka , e keqja ma e madhe eshte se ju nuk e shihni gjendjen e juaj (se n'çfare derexhe jeni ardhe).
    Gishtat e tu nuk munden me shkruajt diçka per ata vllezerit e tu drogagjij. Drugkartelat ,baronat e droges te talibancat e ti sikur i ke harru krejt.

    Behuni burra dhe thuane te verteten mos fryni si tupana se tupani ben zhurme shume po thate eshte m brenda.

    Hajde prap replike edhe une dje i kam pire tri birra , une mekatar e ti melaqe .
    Hajde une po ju arsyetohem dikujt nga grupi i juaj veçse duhet me e gjet nje musliman goxha te fort.

    Pyetje si nuk jau vret syrin gjithe ato tona me heroine te talibancat e juaj , si nuk jau vret syrin gjithe ajo padrejtesi qe i behet muslimanve nga njerez prej grupeve te juaja.

  4. #184
    Musliman Shqiptar Maska e pejani34
    Anëtarësuar
    18-04-2005
    Postime
    887
    Citim Postuar më parë nga only truth Lexo Postimin
    Pej si duket po e tepron ngapak . Apo ndoshta edhe ti tinza po dehesh me birra te pejes a çka eshte puna jote.
    Apo ndoshta po mendon se sa ta permendesh ma shume alkoholin ty te duket vetja ma i menqur ,ose po mendon me ba anetar ma shume ne kete menyre me ksi propaganda. Te gjithe ata qe besojn ne propagandat , panikat fshehjet e gabimve per anetaret e juaj je i lire ti marresh se nuk i nevojiten askujt

    Edhe nga grupet e juaja ja kane nis me konzumuar gjithçka , e keqja ma e madhe eshte se ju nuk e shihni gjendjen e juaj (se n'çfare derexhe jeni ardhe).
    Gishtat e tu nuk munden me shkruajt diçka per ata vllezerit e tu drogagjij. Drugkartelat ,baronat e droges te talibancat e ti sikur i ke harru krejt.

    Behuni burra dhe thuane te verteten mos fryni si tupana se tupani ben zhurme shume po thate eshte m brenda.

    Hajde prap replike edhe une dje i kam pire tri birra , une mekatar e ti melaqe .
    Hajde une po ju arsyetohem dikujt nga grupi i juaj veçse duhet me e gjet nje musliman goxha te fort.

    Pyetje si nuk jau vret syrin gjithe ato tona me heroine te talibancat e juaj , si nuk jau vret syrin gjithe ajo padrejtesi qe i behet muslimanve nga njerez prej grupeve te juaja.
    kurr te qpihesh bisedojm prap , se ti paske pi pak para se me shkru, haa haa , kurani juaj po e lejojka rakin, haa.

  5. #185
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
    Postime
    700
    Citim Postuar më parë nga pejani34 Lexo Postimin
    kurr te qpihesh bisedojm prap , se ti paske pi pak para se me shkru, haa haa , kurani juaj po e lejojka rakin, haa.
    Ma e keqja eshte se edhe nje njeriu te dehur ju nuk dini ti pergjigjeni e lere me nje njeriu qe eshte pak i zgjuar dhe nuk pin hiç.hahahahahaha

    Tash me ja nis me than edhe une se shkrimet e shenjta ne fene islame po jau lejojkan juve heroinen ,drogen ,hashishin etj,etj me duket se behet vetem loje femijesh;

    Mos po don me luajt ping pong a çka. Vallahi muslimanet me bateria po i humbin shume beteja se po ju duket vetja e tyre te kthjellet e te tjeret veçse te dehur.

    Hajt baca pej hajt mos pi çaj rusi shum se kam degjuar se edhe me çaj dehesh.

  6. #186
    Musliman Shqiptar Maska e pejani34
    Anëtarësuar
    18-04-2005
    Postime
    887
    Citim Postuar më parë nga only truth Lexo Postimin
    Ma e keqja eshte se edhe nje njeriu te dehur ju nuk dini ti pergjigjeni e lere me nje njeriu qe eshte pak i zgjuar dhe nuk pin hiç.hahahahahaha

    Tash me ja nis me than edhe une se shkrimet e shenjta ne fene islame po jau lejojkan juve heroinen ,drogen ,hashishin etj,etj me duket se behet vetem loje femijesh;

    Mos po don me luajt ping pong a çka. Vallahi muslimanet me bateria po i humbin shume beteja se po ju duket vetja e tyre te kthjellet e te tjeret veçse te dehur.

    Hajt baca pej hajt mos pi çaj rusi shum se kam degjuar se edhe me çaj dehesh.
    nese lyp drog , drog ka me te dal. mos u merzit.nese lyp bir bir kameju dal nese lyp qaj rrusi ashtu ka me te dal , veq mos haro se e verteta dote dal ne shesh. kuku per ju, shirk , shirk.

  7. #187
    HUNDLESH Maska e altin55
    Anëtarësuar
    01-02-2003
    Vendndodhja
    Vlore Al
    Postime
    1,324
    Citim Postuar më parë nga elen Lexo Postimin
    Po nuk mund të mbyllen syte dhe të injorohen çka behej në teqe. E para nuk bënin asnjë gjë, e dyta ishin të pirë gjithë ditën e ditës dhe e treta linin shtazënë gratë e fshatit edhe kur burri i tyre kish problem edhe kur nuk kishte..

    Te drejten ke then elen, ashtu bejne dhe me keq .

    U flasin njerezve gjasme flasin per fene, (e qelbur te tyre) por perfundojne me maskarallek, pin alkol, masi behen karoqe, fikin dritat, dhe burrat kapin grat ke tju ze dora, dhe perfundojne ne skandal.
    I tille duhet te jete dhe ky only truth prandaj e mbrone dhe bektashizmi

    JAZEK

  8. #188
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
    Postime
    700
    Kerkoj ndihmen e Allahut prej munafikave .
    Me siguri se munafikat do te kene denim te ashper nga Allahu

    Dua te bisedoj me musliman qe ja kane frigen Allaut dhe nuk flasin e genjejn.
    Nuk ja kam frigen muslimanve por munafikave. Muslimanet dijne te gjykojn drejte edhe ne qofte se kam bere gabim dikund ata musliman me gjykojn drejt dhe me fakte, munafikat gjykojn vetem me fjale te tyre , me fjale rrugesh ata kurr nuk kane fakte.

    Kto rrenat e khanit dhe elenit i kane shpik disa hoxhallar te fliqt qe e mesojshin popullit shqiptar kunder rregullave te islamit
    Kto rrena çka i kane shpik disa hoxhallar te fliqt qe bashkepunojshin me armiqt e popullit tone.
    Normal qe shpikin shkijet lloj lloj fjalesh per besimtar sikur qe kane qene vellezerit frasheri ,Ismajl Qemajli ,Hoxha Tasimi ,Isa Boletini, Bajram Curri , Qerqiz Topulli etj etj.


    Le te flasin munafikat per fliqsirat e tyre se kur nuk munden ta mbulojn driten e Allahut.
    Munafikat nuk dijn me gjet ndonje miresi te grupet e tyre por mundohen ti fliqin te gjithe.
    Le te flasin per ndonje miresi munafikat qe kane te grupi i tyre.

    Me nje kafene njeher foli njeher nje hoxhe munafik vehabist dhe po i thote te njejtat fjale sikur khani ,aty ishte nje shok i imi ateist eshte por nuk mundej te duronte fliqsirat qe nxirrte nga goja ai hoxha vehabist.
    Pijke dhe rraske hoxha nga disa harama (hajduka , kumorxhi) qe ishin ne kafe me nje tavoline e kishin shtruar edhe raki po hoxhes nuk shkojke mendja te harami aty veç shikojke si me rras ma shume gratis.
    Ai shoku ju drejtua atij hoxhes duke i thene se krejt vehabiste jane dal kopila nga lidhjet qe i kane bere fetaret ndermjet vetit.

    Edhe une jau tregova nje tregim te rruges mbasi po fliqni gjithçka.

    Allah mos me lejo kurr tju them selam munafikave.
    Te gjitha te mirat besimtarve dhe njerezve te devotshem
    Ndryshuar për herë të fundit nga albprofiler : 15-12-2007 më 07:28

  9. #189
    HUNDLESH Maska e altin55
    Anëtarësuar
    01-02-2003
    Vendndodhja
    Vlore Al
    Postime
    1,324
    E ke fjalen per vete se munafik me te madh un skam pare

    te dogji e verteta por kete ta vertetoj dhe elen nga babi i saj

    Do te defrehesh epshtaxhi ik e lahu se ju as nuk laheni

  10. #190
    Postuar nga Khan
    Dhe nje here flm

    Atehere si e shpjegon ti qe bektashit nuk e agjerojne muajn e ramadanit ky eshte urdher i prer i Allahut te Madheruar
    Perderisa nuk sjelle argumente per pyetjen e bere, kjo pyetje eshte e pavlere.

    Pergjegjen mund ta gjesh po ti pergjigjesh pyetjes si ne vijim, qe jam i sigurte se e din: "Si e shpjegon ti se Sunit e shkolles Hanifet nuk e agjerojne muajin e Ramazanit kur ky eshte urdher i prer i Allahut te Madheruar?"
    Ndryshuar për herë të fundit nga ocean : 15-12-2007 më 16:55
    "Koka duhet përkulur zemrës"

  11. #191
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
    Postime
    700
    Citim Postuar më parë nga Khani Lexo Postimin
    E ke fjalen per vete se munafik me te madh un skam pare

    te dogji e verteta por kete ta vertetoj dhe elen nga babi i saj

    Do te defrehesh epshtaxhi ik e lahu se ju as nuk laheni
    Munafikat genjejn dhe bejn zhurm se e pasojn çka thote Kurani.

    Kurani na meson kur te akuzojm diken te kemi fakte . Surja Nisa ajeti 15 :Ato nga grate e juaja qe bejn imoralitet (zina) kerkoni qe kunder tyre te deshmojn kater veta prej jush (burra) nese vertetohet me deshmitare mbyllni ato neper shtepia derisa ti marr vdekja ose Allahu te percaktoje ndonje rruge per to.

    Kurani dhe feja islame po thote duhet te akuzoni dikend me fakte dhe deshmitare e jo blla blla blla. As edhe pejgamberet nuk kan folur keshtu as dijetaret vetem fliqsirat e rrugeve flasin ashtu.

    Ja nje ajet tjeter se ti po i besojke gjithkujt.Surja Huxhurat ajeti 6. O ju qe keni besuar nese ndonje i pandergjegjshem ju sjell ndonje lajm , ju shqyrtonie mire , ashtu qe te mos e goditni ndonje popull pa e ditur realitetin ,e pastaj te pendoheni per ate qe keni bere.

    Edhe nje here te kam thene hiçu e mos me permend shume a jam epshtaxhi a diçka tjeter ,ti po don me e kthy temen ne sharje private .
    Per te gjitha ata qe me akuzojn per gjithçka pa fakte le ta dijn se e meritojn me ju thane gjithçka te poshter , di me ju thane se per çka jam epshtaxhi dhe di me ju treguar kend me e pyet se a lahem a jo .

    Dua qe tme gjykoj feja islame dhe muslimanet e jo munafikat e rrugaqet .Kurr nuk frigohem se me bejn te padrejt muslimanet por jane munafikat qe mshihen aty qe bejn fliqsira.

    Allah me jep durim se shume veshtire qenka me u marr vesh me kta.
    Une po frigohem se edhe une po ja nisi me fliq si kta se nuk durohen gjithnjehere.

  12. #192
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-11-2007
    Postime
    9
    Vllezer jemi ne shekullin 21 ose XXI e njejta eshte e para numer arab tjetra numer romak por shqip lexohet edhe njera edhe tjetra "njezet e nje" tani sa duhet te flisni per sende qe nuk i dime sakt dhe sa duhet te mendoni kur flitni reth dickaje qe nuk jeni te informuar,nese skeni arsye ateher dyshimi do ju udheheq ne "qor sokak",me pelqeu dallimi i te qenurit babe dhe prind...
    "Ilmin e sheriatit ai qe thot e dije ,pa hy ne tarikate mendja nuk ja mbri" eshte shum e vertete se makinat jane nje, po te ndryshojne ne ngjyre s'ndyshon makina,por dizelli dhe benzina kane motora te ndryshem,dhe me ne fund po ta lesh ne garazhe dhe nuk e ndez fare per nje kohe me te gjate rezike nuk ndizet dhe po tia ndrosh "akumullatorin" prandaj ka nje fjale tarikat qe po ta studiosh thenjen do udhetosh ne drejtim te thelbit,zoti dhe drita jane si zemra e hapur ku buzeqeshin lulet.

  13. #193
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-11-2007
    Postime
    9
    Vllezer jemi ne shekullin 21 ose XXI e njejta eshte e para numer arab tjetra numer romak por shqip lexohet edhe njera edhe tjetra "njezet e nje" tani sa duhet te flisni per sende qe nuk i dime sakt dhe sa duhet te mendoni kur flitni reth dickaje qe nuk jeni te informuar,nese skeni arsye ateher dyshimi do ju udheheq ne "qor sokak",me pelqeu dallimi i te qenurit babe dhe prind...
    "Ilmin e sheriatit ai qe thot e dije ,pa hy ne tarikate mendja nuk ja mbri" eshte shum e vertete se makinat jane nje, po te ndryshojne ne ngjyre s'ndyshon makina,por dizelli dhe benzina kane motora te ndryshem,dhe me ne fund po ta lesh ne garazhe dhe nuk e ndez fare per nje kohe me te gjate rezike nuk ndizet dhe po tia ndrosh "akumullatorin" prandaj ka nje fjale tarikat qe po ta studiosh thenjen do udhetosh ne drejtim te thelbit,zoti dhe drita jane si zemra e hapur ku buzeqeshin lulet.
    I nderuar Mistik romeo, Baba Tahiri te ka fol tamam po ti se di ta kuptosh ate qe te eshte thene ,pa keqkuptim,edhe nje zotri flet pak me ndryshe se e ka lexuar po ne fakt ai se ka kuptuar se edhe aty ka pak dallim.

  14. #194
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-11-2007
    Postime
    9
    Citim Postuar më parë nga Alket123 Lexo Postimin
    ndryshimi kryesor eshte bektashinjte jane myslymane,
    por shkolle tjeter e praktikimit te islamit ==>> ne metoda dhe menyra te tjera.

    -myslimanet e kane te ndaluar ngrenjen e mishit te derrit
    bektashinjte e hane mishin e derrit

    -myslimanet e kane te ndaluar pirjen e alkolit
    bektashinjte e pijne alkolin

    -myslimanet i vene grave ferexhe
    bektashinjte NUK i vene grave mbulesa ne koke.

    e te tjera te cilat bejne bektashizmin ndryshe nga myslymanet e tjere.
    Vllezer jemi ne shekullin 21 ose XXI e njejta eshte e para numer arab tjetra numer romak por shqip lexohet edhe njera edhe tjetra "njezet e nje" tani sa duhet te flisni per sende qe nuk i dime sakt dhe sa duhet te mendoni kur flitni reth dickaje qe nuk jeni te informuar,nese skeni arsye ateher dyshimi do ju udheheq ne "qor sokak",me pelqeu dallimi i te qenurit babe dhe prind...
    "Ilmin e sheriatit ai qe thot e dije ,pa hy ne tarikate mendja nuk ja mbri" eshte shum e vertete se makinat jane nje, po te ndryshojne ne ngjyre s'ndyshon makina,por dizelli dhe benzina kane motora te ndryshem,dhe me ne fund po ta lesh ne garazhe dhe nuk e ndez fare per nje kohe me te gjate rezike nuk ndizet dhe po tia ndrosh "akumullatorin" prandaj ka nje fjale tarikat qe po ta studiosh thenjen do udhetosh ne drejtim te thelbit,zoti dhe drita jane si zemra e hapur ku buzeqeshin lulet.
    I nderuar Mistik romeo, Baba Tahiri te ka fol tamam po ti se di ta kuptosh ate qe te eshte thene ,pa keqkuptim,edhe nje zotri flet pak me ndryshe se e ka lexuar po ne fakt ai se ka kuptuar se edhe aty ka pak dallim.


    pak jashta asaj qe ne realitet,duhet te jete !!!

    1. myslimanet e kane te ndaluar ngrenjen e mishit te derrit
    bektashinjte NUK e hane mishin e derrit(se deri e ha pjellen e vet)

    2-myslimanet e kane te ndaluar pirjen e alkolit
    bektashinjte e pijne alkolin ,por e ndalojne te dehurit(se ktu ka rend,pastaj rakija e hap mbrendine e njeriut,dhe tregohesh kush je te keqit edhe dhallen ia beri haram OMER KHAJAMI,PRANDAJ ME ME KUJDES SA PER ALKOLIN PI POR MOS U BE KAFSHE NDERSA NJERIU KAFSHE EDHE PA ALKOOL ESHTE I PERHERSHEM I DEHUR

    3-myslimanet i vene grave ferexhe
    bektashinjte NUK i vene grave mbulesa ne koke.Dhe nuk e detyron te fole Arabisht se se njeh ate gjuhe,dhe me zotin flet shqip(VESHJA KOMBETARE E ARABEVE ESHTE TJETER GJE DHE MORALI ESHTE TJETER GJE)


    SKISHA DESHIRUAR TE JU JAP ME TEPER SQARIME SE DO TE NA DUHEJ ME SHUM ARGUMENTE POR PER ATE QE SE NDEGON DHE SE NUK PRANON MENDIMIN E TJETRIT E KA ZOR EDHE MREKULLIT PO TI SHOFE.ZOTI NA NDIHMOFT TE GJITH SQIPTARET PA MVARSISHT CILIT BESIM I TAKOJNE LE TI DREJTOHEN ZOTIT NE GJUHEN TONE TE EMBEL SHQIPE,SE ZEMRA DO TE KETE DRITE DHE LULET DO TE LULEZOJNE.

  15. #195
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-11-2007
    Postime
    9
    turp per mosditurin e te vertetes

  16. #196
    Lazaratas Maska e Bel ami
    Anëtarësuar
    17-04-2002
    Vendndodhja
    Lazarat
    Postime
    1,184
    Suretu En Nahl : 78 * Allahu ju nxori nga barqet e nenave tuaja (si foshnja) qe nuk dinit asgje.Ju pajisi me (shqisa per) te degjuar,me te pare dhe me zemer,ashtu qe te jeni falenderues.
    Naim Frasheri shkruan tek Fletore e Bektashinjve : "Njeriu s'eshte i penguar,po i liruar nga gjithcka dhe te gjitha punet i ka ne dore te vet. Po ka mendjen qe kupton njohurite qe zgjedh,shpirtin qe sheh,zemren qe ndan dhe vetedijen qe peshon te gjitha punet.Keshtu qe ka gjithcka qe i duhen me vete e nuk ka fare nevoje se jashtmi qe te kerkoje gjetke se te gjitha qe i duhen ia dha Zoti me vete."

    Pra pak me larte nga Kurani shkeputa nje vers per te treguar se njeriu u pajis prej Zotit me gjithcka qe i duhet ne jete. Zemra eshte ajo qe ndan punet e mira nga ato te keqija, dhe si shkruhet ne Kuran eshte ajo qe falenderon Zotin per gjithcka.Ketu ze fill edhe Bektashizmi tek zemra e njeriut.Cfare kuptimi ka falja nese ti nuk e kupton me zemer,cfare kuptimi ka falenderimi ndaj Zotit nese ti nuk e ndjen me zemer? Misticizma Islame qe eshte edhe thelbi i Bektashizmes pikerisht kesaj ideje i meshon me shume,jo anes formale por thelbit qe e mer burimin nga zemra.

    Nje Klerik Bektashian shkruan ne nje poezi te Tij :

    Ne do Zotin Vete,tek njeriu kerkoje
    Mos kerko perjashta, veten vet shikoje
    Vete vehten tende shiko mire gjurmoje
    Se mu atje gjendet,perjashta s'eshte kurre.
    .................................................. ............

    Lutu sa te duash s'gjendet Perendija
    Po s'u shkrive fare mu te dashurija...


    Keto vargje jane ilustrimi me i mire sesi Bektashianet mendojne me zemer per Zotin dhe jo me lutje formale.Po ashtu tregon qarte idene panteiste se Zoti ndodhet brenda tek njeriu.
    " Nuk me nxe Mua aq qielli i dhe as dheu: me nxe vetem zemra e besimtarit te bindur."
    Kjo fjale e larte Hyjnore eshte porta per te kuptuar thelbin e Misticizmes Islame dhe te Bektashizmes.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Bel ami : 18-12-2007 më 00:34
    ... E ku thuhene ne karte
    Fjalet e Gjuhes se Zjarrte!

  17. #197
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    30-08-2006
    Vendndodhja
    askund
    Postime
    9,007

    Angry

    Citim Postuar më parë nga ishpetuari Lexo Postimin
    Une shume ju dua o shqipetar dhe njerez.Mirepo me duhet patjeter te ju them kete.Po japi deshmin time , kerkoj ndjese nese shqetesoheni dhe ju prishet rahatia.Muslimanet dhe Hebrejt = duhet te mendojne shume,sepse nuk jane te shpetuar.Ata jane shume ne rrezik.Ju lutem ikni prej ferrit.Ata jane shume larg prej Zotit.
    www.muslimjourneytohope.com
    www.jctv.org
    Une kam qene musliman po tani jam I krishter protestant, faleminderit qofte Zotit. Kam qene ne erresire por tani jam ne drite.Kam qene I humbur por tani jam I gjetur, faleminderit qofte Zotit.
    Jezus Krishti eshte Biri I Perendise , eshte Zoti dhe Shpetimtari I njeriut.Ju lutem mendoni per vdekjen juaj, shpetoni shpirtin juaj.
    Zoti paste meshire mbi ju dhe ju dhafte HIRIN e Tij AMEN.
    B_ajeti@hotmail.com ose besaje_1@yahoo.com
    a nuk ke msu gja tjeter me shkru
    JO SEKS PARA MARTESE

  18. #198
    Besimtar Musliman Maska e eldonel
    Anëtarësuar
    07-09-2007
    Vendndodhja
    Prishtina
    Postime
    1,219
    Citim Postuar më parë nga ashik Lexo Postimin
    Vllezer jemi ne shekullin 21 ose XXI e njejta eshte e para numer arab tjetra numer romak por shqip lexohet edhe njera edhe tjetra "njezet e nje" tani sa duhet te flisni per sende qe nuk i dime sakt dhe sa duhet te mendoni kur flitni reth dickaje qe nuk jeni te informuar,nese skeni arsye ateher dyshimi do ju udheheq ne "qor sokak",me pelqeu dallimi i te qenurit babe dhe prind...
    "Ilmin e sheriatit ai qe thot e dije ,pa hy ne tarikate mendja nuk ja mbri" eshte shum e vertete se makinat jane nje, po te ndryshojne ne ngjyre s'ndyshon makina,por dizelli dhe benzina kane motora te ndryshem,dhe me ne fund po ta lesh ne garazhe dhe nuk e ndez fare per nje kohe me te gjate rezike nuk ndizet dhe po tia ndrosh "akumullatorin" prandaj ka nje fjale tarikat qe po ta studiosh thenjen do udhetosh ne drejtim te thelbit,zoti dhe drita jane si zemra e hapur ku buzeqeshin lulet.
    I nderuar Mistik romeo, Baba Tahiri te ka fol tamam po ti se di ta kuptosh ate qe te eshte thene ,pa keqkuptim,edhe nje zotri flet pak me ndryshe se e ka lexuar po ne fakt ai se ka kuptuar se edhe aty ka pak dallim.


    pak jashta asaj qe ne realitet,duhet te jete !!!

    1. myslimanet e kane te ndaluar ngrenjen e mishit te derrit
    bektashinjte NUK e hane mishin e derrit(se deri e ha pjellen e vet)

    2-myslimanet e kane te ndaluar pirjen e alkolit
    bektashinjte e pijne alkolin ,por e ndalojne te dehurit(se ktu ka rend,pastaj rakija e hap mbrendine e njeriut,dhe tregohesh kush je te keqit edhe dhallen ia beri haram OMER KHAJAMI,PRANDAJ ME ME KUJDES SA PER ALKOLIN PI POR MOS U BE KAFSHE NDERSA NJERIU KAFSHE EDHE PA ALKOOL ESHTE I PERHERSHEM I DEHUR

    3-myslimanet i vene grave ferexhe
    bektashinjte NUK i vene grave mbulesa ne koke.Dhe nuk e detyron te fole Arabisht se se njeh ate gjuhe,dhe me zotin flet shqip(VESHJA KOMBETARE E ARABEVE ESHTE TJETER GJE DHE MORALI ESHTE TJETER GJE)


    SKISHA DESHIRUAR TE JU JAP ME TEPER SQARIME SE DO TE NA DUHEJ ME SHUM ARGUMENTE POR PER ATE QE SE NDEGON DHE SE NUK PRANON MENDIMIN E TJETRIT E KA ZOR EDHE MREKULLIT PO TI SHOFE.ZOTI NA NDIHMOFT TE GJITH SQIPTARET PA MVARSISHT CILIT BESIM I TAKOJNE LE TI DREJTOHEN ZOTIT NE GJUHEN TONE TE EMBEL SHQIPE,SE ZEMRA DO TE KETE DRITE DHE LULET DO TE LULEZOJNE.
    A QESHTU THOT KU'RANI A MERRNE LEXONE MORE QA THOT FJALA E ALLAHUT E MOS ME TREGO QA THOJN NJERZIT A E MERRNI PER BAZ FJALEN E ALLAHUT KU'RANIN APO QKA

  19. #199
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
    Postime
    700
    Citim Postuar më parë nga eldonel Lexo Postimin
    A QESHTU THOT KU'RANI A MERRNE LEXONE MORE QA THOT FJALA E ALLAHUT E MOS ME TREGO QA THOJN NJERZIT A E MERRNI PER BAZ FJALEN E ALLAHUT KU'RANIN APO QKA
    E çka thote Kurani o eldonel se ne te tjeret nuk dijm te lexojm.

    Shkrimi qe e citove ti ishte shume me vend dhe nuk ka nevoje qe te kritikohet sidomos rreshtat e fundit aty e kane nje domethenie shume te madhe

    Kurani eshte nje shpallje UNIKE( nuk ka liber (shpallje) me te vlefshem) , kurse muslimanet kane bere me milona libra te tjere qe i percjellin.
    Kurgjo te keqe nuk ka edhe te merren per baz çka thojn muslimanet ,dijetaret e ne veçanti kur e ja qellojn per te mire.
    I kan shkruar hadithet 200 vjet mbas Kuranit edhe duhet me i marr si te verteta ,as nuk duhet te dyshohet ne to dhe duhet ti marrim per baze.

    Me siguri ke me me thane se ke pritur shume per nje teme tjeter hahaha ndoshta mendon nuk ka pergjigje.
    Ndryshuar për herë të fundit nga albprofiler : 27-12-2007 më 20:23

  20. #200
    Prishtina Maska e bAsKiA
    Anëtarësuar
    17-08-2004
    Vendndodhja
    Chicago
    Postime
    75
    Bektashizmi eshte nje sekt/grup religjioz qe jane muslimane, por mentaliteti i tyre eshte ndryshe prej te gjithve. Jane njerz qe jane te hapur ideve dhe eshte grup qe ka thane forme kultures shqiptare.
    Fakt eshte qe bektashizmi lejon pirjen e alkoholit dhe konsumimin e mishit te derrit sepse e shikon kuranin ne nive metaforik dmth nuk e merr ate fjale per fjale. E shikon tekstin dhe e analizon. Kurani ka 2 kuptime. P.Sh. po e marrim alkoolin. Askund ne kuran nuk thete qe nuk ben me pi alkool. Bektashit e marrin qe pi alkool por ne nivel dhe mos u be budalla te besh dicka.

    Dryshimet jane tek menyra e besimit. Bektashit nuk jane te obliguar te mbajn ramazan, ose ti falin 5 vaktet. Jane me modern dhe eshte sekti me i afert me kulture tone qe edhe ne nje menyr kane pas shume influence ne historine tone.
    I COME FROM THE BLUE CITY WITH THE LOST RIVER

    PRISHTINA

Faqja 10 prej 33 FillimFillim ... 8910111220 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Si i festojne Pashket besimtaret Ortodokse
    Nga Matrix në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 29-03-2010, 17:57
  2. Besimi dhe besimtari
    Nga Fjala e drejte në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 15-12-2004, 16:41
  3. Pershkrimi i parajses ne Kuran
    Nga deshmuesi në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 33
    Postimi i Fundit: 07-07-2003, 15:18

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •