Close
Faqja 15 prej 15 FillimFillim ... 5131415
Duke shfaqur rezultatin 281 deri 294 prej 294
  1. #281
    patriot Maska e shoku_tanku
    Anëtarësuar
    18-09-2006
    Vendndodhja
    Tiranë
    Postime
    3,395
    nuk e kuptoj perse duhet ta heqi...a nuk ishte qimara djepi i greqizmes?!

  2. #282
    fossa dei leoni Maska e prenceedi
    Anëtarësuar
    07-11-2008
    Postime
    2,120
    Citim Postuar më parë nga brooklyn2007 Lexo Postimin
    Me tha, i thashe, ai tha, ata thane. Kshu konkrete ka gje? Po te hysh ne youtube ke nje dokumentar ne greqisht per Pirro Dhimen. Eshte me disa pjese. Me duket se kjo eshte prova me e mire se cfare e ndjen veten Pirroja.
    degjo mor voriopiluriot se na dilni te tere greker nashti............ cfare konkrete kerkon se spo te mar vesh.
    kerko ne arkivat e Top-it dhe do ta gjesh.
    Nuk po te thote njeri se Pirrakua e ndjen veten shqiptar.
    Po te them se per sy e faqe pas disa sulmeve qe ju bene ate kohe nga mediat shqiptare por edhe nga njerez te thjeshte ishte vete Pirrakua ai qe kerkoi interviste me Top-in
    Ndryshuar për herë të fundit nga prenceedi : 10-01-2012 më 08:52

  3. #283
    Citim Postuar më parë nga prenceedi Lexo Postimin
    degjo mor voriopiluriot se na dilni te tere greker nashti............ cfare konkrete kerkon se spo te mar vesh.
    kerko ne arkivat e Top-it dhe do ta gjesh.
    Nuk po te thote njeri se Pirrakua e ndjen veten shqiptar.
    Po te them se per sy e faqe pas disa sulmeve qe ju bene ate kohe nga mediat shqiptare por edhe nga njerez te thjeshte ishte vete Pirrakua ai qe kerkoi interviste me Top-in






    Kush ka nevoje per perkthim greqisht le ti kerkoje ndonje patrioti shqiptar ne forum prej te cileve ka shume prej tyre qe e dine mire greqishten ("cuditerisht")
    ABCÇDDhEËFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 gërma)

  4. #284
    fossa dei leoni Maska e prenceedi
    Anëtarësuar
    07-11-2008
    Postime
    2,120
    Citim Postuar më parë nga brooklyn2007 Lexo Postimin
    http://www.youtube.com/watch?v=igC2a...eature=related

    http://www.youtube.com/watch?v=GMCGi...eature=related

    http://www.youtube.com/watch?v=P46JY...eature=related

    Kush ka nevoje per perkthim greqisht le ti kerkoje ndonje patrioti shqiptar ne forum prej te cileve ka shume prej tyre qe e dine mire greqishten ("cuditerisht")
    Lexo ketu o l.oqe fishkur........ ne ate kohe ky pirrakua yt ishte krenar qe ishte shqiptar
    Nese te duhet perkthim ka plot shqiptar qe e njohin me mire se ti greqishten e megjithate njohja e gjuhes greke nuk i ben ata greke.
    Pirro Dhima ka lindur në Tiranë më 13 tetor 1971. Ndjek shkollën “Bardhyl Popa” në Elbasan. Fillon veprimtarinë e tij 11 vjeç (136 centimetra shtatlartësia) në skuadrën e peshëngritjes “Studenti”. Në fillim të 1986 regjistrohet në klubin “17 Nëntori” dhe debuton në nivel kombëtar në moshën 14 vjeç e 6 muaj në Turneun e të Rinjve “Qemal Stafa”, zhvilluar në Tiranë nga 22-25 pril 1986, në kategorinë 52-56 kg për pionierët, duke u renditur i dyti. Qysh atëherë, në Shqipëri, Dhima nis ngjitjen drejt një serie të panumurt triumfesh mbresëlënëse dhe rekordesh.
    I shohim së bashku:

    Tituj kombëtarë:

    1. Kampion për pionierët më 1986 (Fier, 10-12 korrik): 52-56 kg (shkëputje, shtytje, dygarësh).

    2. Kampion i të rinjve, 1986 (Elbasan, 18-19 nëntor): 56-60 kg në të tre ushtrimet.

    3. Kampion i të rinjve, nëntor 1987 (Elbasan, 25-26 nëntor): 60-67.5 kg në të tre ushtrimet. Qysh nga ky çast dhe më mbas, Pirro Dhima, me lejën e Federatës Shqiptare të Peshëngritjes edhe pse është i të rinjve, merr pjesë edhe në të gjitha garat e të rriturve.

    4. Merr pjesë në Kampionatin Kombëtar të të Rriturve për ekipet (Tiranë, 24-27 qershor 1988) dhe në kategorinë e tij (67.5-75 kg: tre ushtrimet) renditet i dyti mbas Muharrem Berishë, duke lënë mbrapa 24 vetë.

    5. Kampion i të rinjve, nëntor 1988 (Elbasan, 12-13 nëntor): 75-82.5 kg në të tre ushtrimet.

    6. Në Kupën e Republikës të të rriturve me ekipe (Durrës, 27-30 mars 1989) fiton vendin e parë në kategorinë 75-82.5 kg (në të tre ushtrimet) duke thyer rekordin kombëtar të të rriturve të Erlin Nikollës, vendsour qysh më 1984: 17 Nëntori i Dhimës fiton Kupën e Republikës.

    7. Në Kampionatin Kombëtar vetjak (të rritur) (Tiranë, 10-12 korrik 1989), Dhima tejkalon gjithçka, dhe prej të rinjve vendos rekorde kombëtare edhe për të rritur në kategorinë 75-82.5 kg.

    8. Në garat e peshëngritjes për Spartakiadën IV Kombëtare (Tiranë, 26-28 tetor 1989), Pirro Dhima fiton Medaljen e Artë në kategorinë 75-82.5 kg.

    9. Më 2 shkurt 1990 mbërrin vendin e 5-të në referendumin popullor 10 Sportistët më të mirë 1989 të të dyhershmes në javë «Sporti popullor» drejtuar nga Besnik Dizdari.

    10. Renditet i pari në Garën Kombëtare (Tiranë, 6-9 mars 1990) né kategorinë 82.5-90 kg (në të tre ushtrimet).

    11. Më 12 prill 1990 Pirro Dhima (kategoria 82.5-90 kg) me 367 pikë fiton Kupën e FSHF, midis 22 peshëngritësve më të mirë të të gjitha peshave; i 2-ti Luan Shabani 366, i 3-ti Fatmir Bushi 359.

    12. Renditet i pari në Garën Kombëtare (Tiranë, 26-28 qershor 1990) në kategorinë 82.5-90 kg (në të tre ushtrimet).

    13. Më 12 shtator 1990, BFSSH i jep Pirro Dhimës titullin “Mjeshtër Sporti”.

    14. Më 17 tetor 1990 Dhima merr pjesë vetëm me të rriturit.

    15. Në Kampionatin Kombëtar ekipor (Durrës, 23-28 tetor 1990) Dhima diskuton garën e tij të parë vetëm si i rritur, duke fituar në kategorinë 82.5-90 kg (në tre ushtrimet); ekipi i tij “17 Nëntori”, fiton titullin kombëtar.

    16. Kampionatit Kombëtar vetjak i të rriturve (Elbasan, 21-23 nëntor 1990) Dhima fiton titullin e tij të dytë të kampionit kombëtar në kategorinë 82.5-90 kg në të tre ushtrimet.

    17. Më 4 janar 1991 zë vendin e tretë në referendumin popullor 10 Sportistët më të mirë 1990 nga e përdyherëjavëshmja «Sporti popuIlor» drejtuar nga Dizdari.

    Pjesëmarrja në veprimtaritë ndërkombëtare:

    1. Pirro Dhima merr pjesë në Kampionatin IV Ballkanik të Rinjve (Selanik, 26-28 gusht 1988): renditet i 5-ti në kategorinë 75-82.5 kg; Shqipëria është Nënkampione, mbas Bullgarisë (grekët hedhin vështrimin te Dhima).

    2. Dhima fiton medaljen e artë në kategorinë 67.5-75 kg nëTurneun e të Rinjve ne Selanik (29-30 tetor 1988).

    3. Dhima fiton tri medalje të arta në Kampionatin V Ballkanik të të Rinjve (Kladovo, Jugoslavi, 21-23 korrik 1989) në të tre ushtrimet e kategorisë 75-82.5 kg (22 korrik); më 23 korrik Shqipëria e stërvitur prej Ferid Berberit dhe Hektor Shaqirit, është Kampione e Ballkanit.

    4. Në Kampionatin e 62-të Botëror (të rritur) dhe në të Kampionatine 68-të Evropian (Athinë, 16-23 shtator 1989), juniori Dhima në kategorinë 75-82.5 kg renditet i 8-ti në Evropë dhe i 12-ti në botë, duke lënë mbara shumë të rritur dhe duke prëmirësuar rekordet kombëtare; Shqipëria e stërvitur nga Niko Bruneci dhe Zef Kovaçi, është 4-ta në Evropë dhe 13-ta në Botë, duke lënë mbrapa edhe SHBA-në.

    5. Kupa e Evropës për kombet (Sofia, 16-17 dhjetor 1898) midis 6 shteteve më të fortë të Evropës (nuk ishte Greqia), Dhima renditet i 5-ti në kategorinë 75-82.5 kg; Shqipëria e stërvitur nga Buneci renditet e treta me 1211.60 pikë, i dyti BRSS me vetëm 5.31 pikë më tepër, e para është Bullgaria. Në këte çast, 18 vjeç dhe 65 ditësh, ai kishte vendosur 40 rekorde kombëtare për të rinjtë dhe 22 rekorde kombëtare të të rriturve.

    6. Dhima fiton Medaljen e Artë në Turneun Ndërkombëtar “Tofalo Kakushi” (Athinë, 23-25 shkurt 1990) në kategorinë 82.5-90 kg.

    7. Në Kampionatin e 69-të të Evropës për të rritur (Alborg, Danimarkë, 13-20 maj 1990), juniori Dhima në kategorinë 75-82.5 kg renditet i4-ti në Evropë; Shqipëria e stërvitur prej Bunecit dhe Kovaçit, i çudit të gjithë duke u renditur e 3-ta në Evrope. Mbas Bashkimit Sovjetik dhe Bullgarisë. Agron Haxhihysenit, Fatmir Bushit dhe Pirro Dhimës, Federata Kontinentale iu jep titullin Mjeshtër i Evropës në peshëngritje.

    8. Dhima fiton tri medalje të arta në Kampionatin IV Ballkanik të të Rinjve (Korçë, 20-22 korrik 1989) në të tre ushtrimet e kategorisë 82.5-90 kg (22 korrik); më 22 korrik Shqipëria e stërvitur prej Berberit dhe Shaqirit rikonfirmohet Kampione e Ballkanit (Greqia është e fundit).

    9. Kupa Ndërkombëtare në Turqi (Salaria, 21-23 shtator 1990); Dhima fiton tri medalje të arta në të tre ushtrimet e kategorisë 82.5-90 kg.

    10. Kupa e Evropës për kombet (Antalia, Turqi, 1 dhjetor 1990) midis gjashtë Kombëtareve më të mira të Evropës (nuk është midis tyre Greqia): Pirro Dhima, Luan Shabani dhe Fatmir Bushi, të stërvitur nga Kovaçi e Berberi e çojnë Shqipërinë në vendin e dytë në Evropë, duke sanksionuar madhështin shqiptare; Shqipëria zë vendin e dytë në Evropë mbas Bullgarisë.
    Link per artikullin ketu
    Ndryshuar për herë të fundit nga prenceedi : 10-01-2012 më 09:48

  5. #285
    Citim Postuar më parë nga prenceedi Lexo Postimin
    Lexo ketu o l.oqe fishkur........ ne ate kohe ky pirrakua yt ishte krenar qe ishte shqiptar
    Nese te duhet perkthim ka plot shqiptar qe e njohin me mire se ti greqishten e megjithate njohja e gjuhes greke nuk i ben ata greke.


    Link per artikullin ketu
    Po te ishte Qazim Mulleti do thoshte "Ku mkan myt i tuf budallenjsh, medet qe do m'marrin ne qaf mu". E pershtatur rrethanave do ishte qe "me kete kope budallenjsh qe e kane zaptuar kete komb jo perpara qe ska per te bere, por do eci mbrapa dhe akoma me anash nga c'eshte nga pjesa tjeter". O debil, por ai material qe ke postuar nuk meriton qe te lexohet qe kur thote qe ne fjalet e para qe Pirro Dhima ka lindur ne
    Tirane. Pastaj pjesa tjeter eshte arritje sportive qe nuk thone asgje per perkatesine e tij kombetare. Me siguri ndonje injorant pa shkolle je dhe ti qe i je bashkangjitur levizjes faqezi.
    ABCÇDDhEËFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 gërma)

  6. #286
    i/e regjistruar Maska e cool_shqype
    Anëtarësuar
    30-05-2007
    Vendndodhja
    jetoj me lemoshat e nanes natyre
    Postime
    1,024
    po perse duhet ti japim kaq rendesi nje tipi te tille si PirroS DhimaS......ai e zgjodhi rrugen e tij dhe perkatesine nacionale qe i krijoi nje mireqenie dhe fame TE CILEN SHQIPERIA ME INSTITUCIONET E SAJ NUK IA DHANE DHE PARATE E POPULLIT SHQIPETAR QE U INVESTUAN NGA SISTEMI I ATHERSHEM PER STERVITJEN DHE USHQIMIN E TIJ SHKUAN KOT.........DHE ME E KEQIA ESHTE SE NJE INDIFERENTIZEM DHE MENTALITET QE SHPORR PREJ SHQIPNIE TE GJITH ATA TALENTE (SPORTIVE DHE INTELEKTUALE) TE CILAT KAQ SHUME MUND TE JEPNIN NE RIKONFIGURIMIN E FIGURES SE KOMBIT DHE PUBLICITETIT POZITIV QE ATA PERCJELLIN ME ATE C'KA BAJNE MAM MIRE NE MBARE BOTEN, VAZHDON EDHE SOT E KESAJ DITE.......DHE PER MUA KY ESHTE PROBLEMI
    kush e ka njohur ate (Pirron) dhe vellane (Odhisene) do tju tregonte se sa kapacitet kishin...= 0
    each second is eternity as eternity is now,
    and now, now is forever

  7. #287
    Pirro Dhima: Jam grek, biseda me Jorgo Goron

    TIRANË- Pas debateve të fundit në lidhje me vendosjen e emrit të tij në listën e “Njerëzve të shquar” të Himarës dhe më shumë, për citimin e vënë në gojën e tij se “Fëmijët e mi janë gjak shqiptari”, Pirro Dhima në një intervistë ekskluzive për “Gazetën Shqiptare” rrëfen të vërtetën e kësaj deklarate si dhe marrëshëniet e tij me kreun aktual të Bashkisë Himarë, Jorgo Goro.

    Pirro Dhima, peshëngritësi 4 herë medalist Olimpik, shprehet se asnjëherë nuk ka deklaruar se fëmijët e tij janë gjak shqiptar. “Unë asnjëherë nuk e kam thënë që fëmijët e mi kanë gjak shqiptari dhe e kam thënë shumë herë që unë jam grek dhe jam pjesë e minoritetit. Unë jam grek dhe këtë gjë e kam gjithmonë”, – deklaron Dhima.

    Më tej ai shtoi se marrëdhëniet me Jorgo Goron janë shumë të mira dhe se komunikojnë shpesh mes tyre.
    (Shkrimi i plotë sot në Gazeta Shqiptare)
    (el.me/BalkanWeb)
    ABCÇDDhEËFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 gërma)

  8. #288
    seksi dhe i rrezikshem Maska e qerosi
    Anëtarësuar
    15-03-2004
    Vendndodhja
    dhome e guzhine
    Postime
    232

    Edhe Keshtu, Edhe Ashtu!

    TIRANË- Pas debateve të fundit në lidhje me vendosjen e emrit të tij në listën e “Njerëzve të shquar” të Himarës dhe më shumë, për citimin e vënë në gojën e tij se “Fëmijët e mi janë gjak shqiptari”, Pirro Dhima në një intervistë ekskluzive për “Gazetën Shqiptare” rrëfen të vërtetën e kësaj deklarate si dhe marrëshëniet e tij me kreun aktual të Bashkisë Himarë, Jorgo Goro.

    Pirro Dhima, peshëngritësi 4 herë medalist Olimpik, shprehet se asnjëherë nuk ka deklaruar se fëmijët e tij janë gjak shqiptar. “Unë asnjëherë nuk e kam thënë që fëmijët e mi kanë gjak shqiptari dhe e kam thënë shumë herë që unë jam grek dhe jam pjesë e minoritetit. Unë jam grek dhe këtë gjë e kam gjithmonë”, – deklaron Dhima.


    Më tej ai shtoi se marrëdhëniet me Jorgo Goron janë shumë të mira dhe se komunikojnë shpesh mes tyre.
    Ergo cogito, ergo sum!

  9. #289
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-03-2005
    Postime
    926
    " I zoti e shet, tellalli se jep "


    Pirro thërret me të madhe: Jam grek.

    "Patriotët" shqiptar, ulërasin: Jo nuk je grek, se nuk duam ne, por je shqiptar.

    Nuk keni turp mo djema, që po bëheni si FYROM-as (maqedonas ish-jugosllav), te cilet nuk kane as histori, as kulture, as heronj, asgjë fare dhe si rrjedhim vjedhin heronjt, emrat, figurat e shquara të komshinjve.

    Piro Dhima, jo një shtangist që vetëm te ngre hekura ka ditur, por edhe Albert Ajnshtain të ishte, po qe se deklarohet grek, atëher eshte grek.


    Mir ju koqeee, por edhe unë më koqeeee se ju, që harxhoj kohë për të shkruar për një ish-shtangist, edhe për më tepë grek


    .

  10. #290
    EPIROT Maska e EDLIN
    Anëtarësuar
    16-07-2007
    Vendndodhja
    ku bëhen qinglat
    Postime
    1,527
    Citim Postuar më parë nga shoku_tanku Lexo Postimin
    nuk e kuptoj perse duhet ta heqi...a nuk ishte qimara djepi i greqizmes?!
    Mua me duket si lajm per ububu... pastaj pse duhet ta heqi..
    Epiri është dhe do të mbetet gjithmonë shqiptar ashtu si e krijoi natyra dhe historia - A. Frasheri

  11. #291
    100%shqiptare Maska e loneeagle
    Anëtarësuar
    25-04-2002
    Vendndodhja
    not where i want to be
    Postime
    4,224
    Good Riddance, Less Trash Lol.
    I LOVE GOD

    j&g

  12. #292
    i/e regjistruar Maska e stern
    Anëtarësuar
    09-10-2008
    Postime
    5,034
    ^po pse e beni terkuze aman
    po do me qen Grek ky Piirrua lere aman kujt i intereson per te
    "Man sieht nur mit dem Herzen gut. Das Wesentliche ist für das Auge unsichtbar."


  13. #293
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    04-04-2006
    Vendndodhja
    Tirone
    Postime
    8,398
    Citim Postuar më parë nga Antimafia Lexo Postimin
    " I zoti e shet, tellalli se jep "


    Pirro thërret me të madhe: Jam grek.

    "Patriotët" shqiptar, ulërasin: Jo nuk je grek, se nuk duam ne, por je shqiptar.

    Nuk keni turp mo djema, që po bëheni si FYROM-as (maqedonas ish-jugosllav), te cilet nuk kane as histori, as kulture, as heronj, asgjë fare dhe si rrjedhim vjedhin heronjt, emrat, figurat e shquara të komshinjve.

    Piro Dhima, jo një shtangist që vetëm te ngre hekura ka ditur, por edhe Albert Ajnshtain të ishte, po qe se deklarohet grek, atëher eshte grek.


    Mir ju koqeee, por edhe unë më koqeeee se ju, që harxhoj kohë për të shkruar për një ish-shtangist, edhe për më tepë grek


    .
    sa mire qe e njeh veten o shoku.. po mos i krahaso te gjithe me veten tende
    nese ti del e therret qe je kinez ne duhet ta besojme???
    Unë jam njeri i thjeshtë.
    Kënaqem me pak.
    Më mjafton më e mira.

  14. #294
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,348
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Pirro Dhima: Ju rrëfej gjithë historinë time shqiptaro-greke

    Intervista e Blendi Fevziut me Pirro Dhimën - (25 Shkurt 2005)


Faqja 15 prej 15 FillimFillim ... 5131415

Tema të Ngjashme

  1. Në Himarën e kapedanëve të penës e të dyfekut
    Nga brooklyn2007 në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 04-02-2009, 14:04
  2. Te Verteta Te Panjohura E Te Pathena Per Himaren
    Nga brooklyn2007 në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 17-12-2008, 00:52
  3. Kryeministri Nano viziton Kinën
    Nga Hyllien në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 12
    Postimi i Fundit: 19-09-2004, 03:57
  4. Te Verteta Te Panjohura E Te Pathena Per Himaren
    Nga shendelli në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 31
    Postimi i Fundit: 11-05-2003, 13:41

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •