Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 49
  1. #1

    Udhëheqësit dhe gjykatat e kufrit dhe shirkut.

    Udhëheqësit e sotëm janë Tagutë dhe kjo është e qartësuar me tekst të Kur’anit, sepse ata bëjnë ligje në kundërshtim me Ligjin e Allahut gjykohen tek kushtetutat e kufrit të cilat ata vetë i kanë përpiluar. Kështu, edhe ata të cilët nuk i kanë mohuar/ i kanë njohur këta udhëheqësa dhe nuk janë distancuar prej tyre dhe ligjeve të tyre, nuk e kanë mohuar Tagutin. Besimi i tyre është një joshje që ska lidhje me besimin e vërtetë, nuk është më shumë se pretendim edhe nëse ata mendojnë se kanë besuar, Allahu nuk ia pranon besimin edhe nëse falin namaz, edhe nëse agjërojnë ramazan, edhe nëse janë te bindur se kanë besuar saktësisht. Sepse e drejta e vendosjes së ligjeve dhe qeverisja i takon Allahut të Madhëruar. Ai duhet të jetë Ligjvënësi dhe Drejtuesi i vetëm pasi ai është “Ilah” (që meriton të adhurohet) dhe “Rabb” (që ka në dorë dhe furnizon gjithçka). Kjo është aq e qartë në Kur’anin Famëlartë, saqë siç ka thënë njëri prej dijetërëve, ai i cili nuk e kupton këtë anë të islamit, Allahu atë e verbuar në kuptimin e Shpalljes së Allahut.

    {أَمْ لَهُمْ شُرَكَاءُ شَرَعُوا لَهُمْ مِنَ الدِّينِ مَا لَمْ يَأْذَنْ بِهِ اللَّهُ...}

    “A kanë ata idhuj, të cilët u kanë caktuar një fe që nuk e ka lejuar Allahu?!...” (Esh-Shura: 21).

    {...مَا لَهُمْ مِنْ دُونِهِ مِنْ وَلِيٍّ وَلَا يُشْرِكُ فِي حُكْمِهِ أَحَدًا}

    “...Njerëzit nuk kanë tjetër mbrojtës përveç Atij (Allahut) dhe Ai nuk e ndan me askënd pushtetin e Vet.” (El-Kehf: 26).

    {...إِنِ الْحُكْمُ إِلَّا لِلَّهِ أَمَرَ أَلَّا تَعْبُدُوا إِلَّا إِيَّاهُ ذَلِكَ الدِّينُ الْقَيِّمُ وَلَكِنَّ أَكْثَرَ النَّاسِ لَا يَعْلَمُونَ}

    “…Vendimi i përket vetëm Allahut: Ai ka urdhëruar që të adhuroni vetëm Atë. Kjo është e vetmja fe e vërtetë, por shumica e njerëzve nuk e dinë.” (Jusuf: 40).

    {اتَّخَذُوا أَحْبَارَهُمْ وَرُهْبَانَهُمْ أَرْبَابًا مِنْ دُونِ اللَّهِ وَالْمَسِيحَ ابْنَ مَرْيَمَ...}

    “Në vend të Allahut, ata kanë zgjedhur për zot rabinët dhe murgjit e tyre, si dhe Mesinë, të birin e Merjemes...” (Et-Teube: 31).

    Sikurse u përmend edhe më herët, në tefsirin e këtij Ajeti Pejgamberi sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem ka thënë: “Njerëzit tuaj të fesë i bënë hallallet e Allahut haram dhe haramet-hallall, d.m.th i ndërruan ligjet dhe ju iu bindët atyre. Ja pra ky është adhurimi që i keni kushtuar atyre”.
    Pra, ka bërë zot (ose i ka marë per zotra) të tjerë përveç Allahut kush nuk i kundërshton këta persona të cilët ndryshojnë ligjet e Allahut dhe iu binden atyre e shkojnë i votojnë ata. Nëse thoni se këta janë njerëz të cilët falin namaz, agjërojnë ramazan dhe shqiptojnë fjalën “la ilahe il-lall-llah” ne themi se “sikurse kaloi edhe në Ajetin e Sures En-Nisa: 60, në fillim të temës, ata nuk kanë besuar por janë njerëz që mendojnë se kanë besuar. Gjykimi i Allahut të Madhëruar në këtë temë eshte i qartë. Atyre të cilët nuk e pranojnë Ligjin e Allahut, apo e shohin të ashpër (!) mos po duan ligjin e injorancës?!

    {أَفَحُكْمَ الْجَاهِلِيَّةِ يَبْغُونَ وَمَنْ أَحْسَنُ مِنَ اللَّهِ حُكْمًا لِقَوْمٍ يُوقِنُونَ}

    A mos kërkojnë ata gjykimin (me ligjin) e (kohës së) injorancës (paganizmit paraislamik)?! E kush është gjykatës më i mirë se Allahu për njerëzit që besojnë bindshëm? (El-Maide: 50).

    shkrime.weebly.com
    Ndryshuar për herë të fundit nga angmokio : 21-08-2015 më 04:00

  2. #2

    Gjykatat e kufrit dhe shirkut

    Gjykatat e sotme, tek të cilat gjykohen njerëzit në rast konfliktesh ndërmjet tyre, janë institucione të cilat gjykojnë me ligje jashtë Ligjit të Allahut, madje më keq akoma, me ligje totalisht në kundërshtim me Ligjin e Tij. Njerëzit të cilët mundohen t’i zgjidhin problemet e tyre në këto gjykata, nuk e kanë mohuar Tagutin dhe besimi i tyre nuk është gjë tjetër vetëm se pretendim. Duke qenë se në ditët e sotme nuk gjenden gjykata që të gjykojnë mes njerëzve me Sheriat, disa mendojnë se mund të shkohet në këto gjykata. Por e vërteta nuk qëndron kështu. Një musliman i cili ka besim në zemrën e tij dhe që ndjen urrejtje ndaj Tagutit dhe ligjeve të tij, mund t’i zgjidhë problemet në një formë krejt tjetër. Për shembull, dy muslimanë të cilët kanë rënë në mosmarëveshje me njëri-tjetrin, mund të shkojnë tek një dijetarë dhe mund t’a marrin zgjidhjen nga Sheriati që ai do t’ia ofrojë.

    Shumë prej atyre që pretendojnë se janë pasues të Teuhidit i drejtohen këtyre gjykatave, duke u frikësuar se do t’i humbë pasuria e dynjasë. Ata pretendojnë se mund t’i drejtohesh këtyre gjykatave, ngase kur pasuria rrezikohet, gjendja konsiderohet si imponuese dhe se muslimani edhe nëse bën kufër duke shkuar në gjykatë, është i imponuar. Por, diçka është interesante se vetë Ajeti i ikrahut (imponimit) e hedh poshtë këtë pretendim:

    {مَنْ كَفَرَ بِاللَّهِ مِنْ بَعْدِ إِيمَانِهِ إِلَّا مَنْ أُكْرِهَ وَقَلْبُهُ مُطْمَئِنٌّ بِالْإِيمَانِ وَلَكِنْ مَنْ شَرَحَ بِالْكُفْرِ صَدْرًا فَعَلَيْهِمْ غَضَبٌ مِنَ اللَّهِ وَلَهُمْ عَذَابٌ عَظِيمٌ}

    “Kushdo që mohon Allahun, pas pranimit të besimit, (do të dënohet ashpër), përveç atij që është i detyruar me forcë, ndërkohë që zemra e tij është plot besim. Ndërsa ata që ia hapin zemrën mosbesimit, do të kenë mbi vete zemërimin e Allahut dhe një dënim të madh.” (En-Nahl: 106).

    Argumenti se mund të bëhet kufër në kushtet e imponimit është pikërisht ky Ajet. Por Ajeti që vjen menjëherë pas tij e përgenjeshtron pretendimin se pasuria e dynjasë mund të hyjë në kufijtë e imponimit:

    {ذَلِكَ بِأَنَّهُمُ اسْتَحَبُّوا الْحَيَاةَ الدُّنْيَا عَلَى الْآخِرَةِ وَأَنَّ اللَّهَ لَا يَهْدِي الْقَوْمَ الْكَافِرِينَ}

    “Kjo, sepse ata e duan më shumë jetën e kësaj bote, se sa jetën e botës tjetër; Allahu nuk i udhëzon në rrugë të drejtë mohuesit.” (En-Nahl: 107).


    shkrime.weebly.com
    Ndryshuar për herë të fundit nga abdurrahman12 : 13-07-2015 më 17:40

  3. #3
    Fortis Et Honoris Maska e Meriamun
    Anëtarësuar
    04-04-2009
    Postime
    1,730

    Për: Gjykatat e kufrit dhe shirkut

    O Abdurrahman po ca duhet të bëjë një besimtar në shqipëri sipas teje në rast se ka një problem me një individ apo me një institucion?

    Mos e vështirësoni fenë njerëzve se do jepet llogari për këtë.
    No amount of guilt can change the past and no amount of worrying can change the future

  4. #4

    Për: Gjykatat e kufrit dhe shirkut

    Citim Postuar më parë nga Meriamun Lexo Postimin
    O Abdurrahman po ca duhet të bëjë një besimtar në shqipëri sipas teje në rast se ka një problem me një individ apo me një institucion?

    Mos e vështirësoni fenë njerëzve se do jepet llogari për këtë.
    Meriamun besoj se shkrimi me lart eshte i qart nese e lexon me vemendje. Po t'i sjell edhe disa shkrime ne lidhje me temen.


    Ibnul Kajjimi (Allahu e mëshiroftë) thotë: Në hadithin që transmetohet nga Imam Bukhari rreth duasë së bërë nga Muhammedi , përmenden tri gjëra: Tavakull (Mbështetja në Allahun e Lartësuar), Inabah (të kthyerit me pendim) dhe tahakum (kërkim i gjykimit). Ky është argument i kjartë se tahakum është ibadet, siç janë: Tavakull dhe Inabah. Al Madaarij, V. 32/1

    Sheikh Sulejman b. Sahman (Allahu e mëshiroftë) thoshte për 'Shera'a - Rrifaka' (Ligji i taghutëve):

    “ Kur ta pyesish dikend prej ithtarëve të taghutit pse nuk i drejtohen Allahut dhe të Dërguarit të Tij për gjykimin (dispozit të sheriatit), dhe që të refuzojnë taghutin, ata thonë:

    ”E vetmja arsye që po i drejtohemi këtyre ligjeve të taghutit është se dojmë ti shmangemi vrasjes mes njëri-tjetrit, sepse kur e thërasim njëri-tjetrin që ti shmangemi këtyre ligjeve sikur 'Shera'a - Rrifaka', atëherë vjen deri tek vrasja mes nesh...” (Pra nëse i shmangemi këtyre zakoneve vjen deri te vrasja). Allahu i Lartësuar thotë:

    ”Nuk ka asnjë detyrim në fe. Vërtet, Rruga e Drejtë është bërë e qartë nga rruga e gabuar. Kushdo që mohon Taghutin (çdo gjë tjetër që adhurohet përveç ose krahas Allahut) dhe beson në Allahun, atëherë ai është kapur për mbajtësin më të sigurt që nuk thyhet kurrë. Dhe Allahu është Gjithëdëgjuesi, i Gjithëdituri.” (El Bekare: 256)

    ”...Dhe El-Fitneh (mohimi i Allahut dhe adhurimi i të tjerëve përkrah Tij) është më e keqe se vrasja...” (El Bekare: 191)

    Sikur banorët e qyteteve dhe fshatrave të bëjnë luftë mes njëri-tjetrit, dhe ta mbysin njëri-tjetrin, ai sherr do të ishte shumë më i vogël se sa sherri që po shkakton taghuti duke zbatuar ligjet e veta, të cilët janë në kundërshtim me sheriatin e Allahut të cilin ia ka shpallë Profetit të fundit Muhammedit .”


    Ibn Hazm (Allahu e mëshiroftë) ka thënë:

    "Nuk diskutojnë dy musliman se kush gjykon me Ingjilin (biblën) për të cilin ska ardhur argument (nga sheriati i Islamit) ai është kafir mushrik ka dalur prej Islamit."

    E çka është dispozita e atyre që gjykohen me ligje që i kanë vurë nga epshet e tyre ?! El-Ihkam,V. 5/173


    Ibn Kethir Gjatë komentit të ajetit 50 nga sureja Maide” A thua mos po kërkojnë gjykimin e kohës së injorancës, po për një popull që bindshëm beson, a ka gjykim më të mirë se ai i Allahut?” thotë:

    "Allahu ua mohon atyre që kanë dalur nga ligji i Allahut i cili përmbledh çdo të mirë dhe ndalon çdo të keqe dhe kalojnë në mendimet, epshet, rregullat, të cilat i kanë vendosur njerëzit pa asnjë bazë nga sheriati i Allahut, ashtu siç vepronin në xhahiljet kur gjykonin me devijimet dhe injorancat që i kishin, me mendjen dhe epshin e tyre. Ashtu siç gjykojnë Tatarët në qeverit e tyre me “ Jasikun” të marrur nga mbreti i tyre Xhingiz Kani, i cili e ka shpikur, e që është një llojë libri që përmbledh ligje, që i ka tubuar nga ligjet e ndryshme, nga hebrejtë, të krishterët, nga feja Islame dhe të tjera. Shumë rregulla i ka shpikur nga vetja e tij, e që tek fëmijët e tij është bërë ligj që e ndjekin, i japin përparësi mbi ligjin e Allahut dhe sunnetin e Pejgamberit. Kush e bënë këtë ai është mosbesimtar, obligohemi ta luftojmë derisa të kthehet në gjykimin e Allahut dhe të Dërguarit e të mos të gjykojë me atë në shumë çështje e as në pak."

    Allahu thotë: “A thua mos po kërkojnë gjykimin e kohës së injorancës, po për një popull që bindshëm beson, a ka gjykim më i mirë se ai i Allahut?”

    Kush është më i drejtë se Allahu në gjykim tek ai që logjikon, beson, i bindet dhe e di se Allahu është Gjykatësi më i Urtë, më i Mëshirshëm se nëna për fëmijën, di çdo gjë, ka mundësi për gjithçka dhe është i Drejtë në çdo gjë.” Tefsir Ibn Kethir, V. 2/67


    Sheikh Muhammed Ibn Ibrahim (Allahu e mëshiroftë) ka thënë:

    “ I pesti, ky është më i madhi dhe më përfshirësi dhe kundërshtimi më i qartë i Sheriatit dhe kryeneqësia ndaj ligjeve të tij dhe fyerja ndaj Allahut dhe të Dërguarit të Tij, kundërshtim i gjyqeve të Sheriatit në bazat dhe degët e tyre dhe llojet e tyre dhe paraqitjet e tyre dhe gjykimet, implementimet, referimet dhe aplikimet e tyre. Ashtu sikurse gjyqet e Sheriatit referohen në Librin e Allahut dhe në Sunnetin e të Dërguarit të Tij, poashtu këto gjyqe kanë referimet e tyre, e që janë ligjet e përmbledhura nga shumë legjislacione dhe ligje siç janë ligjet e Francës, Amerikës dhe Anglisë si edhe ligjeve tjera dhe nga medh´hebi i disa risimtarëve (bidatxhijve) të cilët pohojnë se janë nën Sheriat. Dhe këto gjyqe tani janë plotësisht në funksionim në vendbanimet Islame, duke hyrë populli në to dita ditës, gjykatësit e tyre i gjykojnë ata me atë që kundërshton Sunnetin dhe Librin, me rregulla të atij ligji dhe ata ua imponojnë atë atyre dhe e aplikojnë mbi ta. Andaj, cili kufër është mbi këtë kufër dhe çka e anulon shehadetin e Muhammedur Resulu-llah, nëse jo kjo?!'' Tah'kim El-Kavanin.
    Ndryshuar për herë të fundit nga abdurrahman12 : 13-07-2015 më 18:52

  5. #5
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anëtarësuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928

    Për: Udhëheqësit dhe antarët e parlamenteve

    Abdurrahman , a mund te me thuash kush eshte ai dijetar i cili te ushqen me te tilla ide? Ti merr ajete kurani sa andej ketej dhe pa pike lidhje kerkon te bindesh dynjane ne dicka qe eshte sa e rrezikshme aq dhe e pallogjikshme.

    A nuk je ne gjendje te kuptosh qe ne jetojme ne shqiperi ku qeveria eshte sekulare ?

    Pergjigjen e te gjithe pyetjeve te tua do ta gjesh ne historine e profetit tone a.s. Kur atij i erdhi shpallja nuk i imponoi njerezve ligjet e allahut por deshmine se ska zot tjeter dhe muhamedi eshte i derguari i tij. Sa musliman qe e kuptojne sic duhet fene ke ne shqiperi apo kosove? Plus shume prej tyre ne vend qe te ndreqin gjerat i prishin ato dhe i japin imazhin negativ islamit sic ben ti ne rastin konkret.

    Nje shtet me ligjet e allahut xh.sh nuk ka egzistuar vetem se ne kohen e profetit dhe 4 khalifeve nderkohe qe me pas asnjehere nuk eshte gjykuar sic duhet me ligjet e allahut xh.sh dhe kete nuk do ta arrish kurre deri atehere kur te jete afer dita e gjykimit. Qe te kesh nje shtet te tille duhet qe te kesh shumicen absolute muslimane te devotshem qe e njohin sic duhet fene e tyre dhe mbi te gjitha te jene te gatshem qe te bejne kompromis mbi cdo lloj situate te veshtire qe mund te ballafaqohen dhe kjo kerkon besim te jashtezakonshem e jo perralla me mbret sic kerkon ti ne nje shtet si shqiperia. Me erdhi te qesh me imamet qe u gjykuan per terrorizem ne tirane kur thane se ata do ti mbroje allahu dhe nuk kerkuan avokat. Imagjino ne doren e kujt kane qene besimtaret muslimane qe frekuentonin xhamine e ketyre imameve.

    Muslimanet jetojne ne cdo cep te globit , ku shumica e ketyre shteteve jane jo muslimane. Eshte detyra e cdo muslimani qe ti respektojne dhe pershtatet ligjeve te atyre vendeve dhe te integrohen ne keto shoqeri pamvaresisht besimit te tyre islam ku sigurisht nuk duhet bere kompromis me ceshtjet e besimit por jo me ato ligjore.

    Kuptoje islamin sic duhet o vellai im dhe mos bie pre e disa imameve injorante ose te kompromentuar sepse jane pikerisht keta individe qe po i japin imazhin negativ islamit kudo ne bote.
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  6. #6
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anëtarësuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928

    Për: Gjykatat e kufrit dhe shirkut

    Citim Postuar më parë nga abdurrahman12 Lexo Postimin
    Gjykatat e sotme, tek të cilat gjykohen njerëzit në rast konfliktesh ndërmjet tyre, janë institucione të cilat gjykojnë me ligje jashtë Ligjit të Allahut, madje më keq akoma, me ligje totalisht në kundërshtim me Ligjin e Tij. Njerëzit të cilët mundohen t’i zgjidhin problemet e tyre në këto gjykata, nuk e kanë mohuar Tagutin dhe besimi i tyre nuk është gjë tjetër vetëm se pretendim. Duke qenë se në ditët e sotme nuk gjenden gjykata që të gjykojnë mes njerëzve me Sheriat, disa mendojnë se mund të shkohet në këto gjykata. Por e vërteta nuk qëndron kështu. Një musliman i cili ka besim në zemrën e tij dhe që ndjen urrejtje ndaj Tagutit dhe ligjeve të tij, mund t’i zgjidhë problemet në një formë krejt tjetër. Për shembull, dy muslimanë të cilët kanë rënë në mosmarëveshje me njëri-tjetrin, mund të shkojnë tek një dijetarë dhe mund t’a marrin zgjidhjen nga Sheriati që ai do t’ia ofrojë.

    Shumë prej atyre që pretendojnë se janë pasues të Teuhidit i drejtohen këtyre gjykatave, duke u frikësuar se do t’i humbë pasuria e dynjasë. Ata pretendojnë se mund t’i drejtohesh këtyre gjykatave, ngase kur pasuria rrezikohet, gjendja konsiderohet si imponuese dhe se muslimani edhe nëse bën kufër duke shkuar në gjykatë, është i imponuar. Por, diçka është interesante se vetë Ajeti i ikrahut (imponimit) e hedh poshtë këtë pretendim:

    {مَنْ كَفَرَ بِاللَّهِ مِنْ بَعْدِ إِيمَانِهِ إِلَّا مَنْ أُكْرِهَ وَقَلْبُهُ مُطْمَئِنٌّ بِالْإِيمَانِ وَلَكِنْ مَنْ شَرَحَ بِالْكُفْرِ صَدْرًا فَعَلَيْهِمْ غَضَبٌ مِنَ اللَّهِ وَلَهُمْ عَذَابٌ عَظِيمٌ}

    “Kushdo që mohon Allahun, pas pranimit të besimit, (do të dënohet ashpër), përveç atij që është i detyruar me forcë, ndërkohë që zemra e tij është plot besim. Ndërsa ata që ia hapin zemrën mosbesimit, do të kenë mbi vete zemërimin e Allahut dhe një dënim të madh.” (En-Nahl: 106).

    Argumenti se mund të bëhet kufër në kushtet e imponimit është pikërisht ky Ajet. Por Ajeti që vjen menjëherë pas tij e përgenjeshtron pretendimin se pasuria e dynjasë mund të hyjë në kufijtë e imponimit:

    {ذَلِكَ بِأَنَّهُمُ اسْتَحَبُّوا الْحَيَاةَ الدُّنْيَا عَلَى الْآخِرَةِ وَأَنَّ اللَّهَ لَا يَهْدِي الْقَوْمَ الْكَافِرِينَ}

    “Kjo, sepse ata e duan më shumë jetën e kësaj bote, se sa jetën e botës tjetër; Allahu nuk i udhëzon në rrugë të drejtë mohuesit.” (En-Nahl: 107).


    shkrime.weebly.com
    I lexoj dhe sterlexoj keto ajete kuranore dhe nuk nxjerr me te voglin konkluzion ne ate qe kerkon te na mbushesh mendjen ti. E kujt eshte kjo faqe shkrime.weebly.com ?
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  7. #7

    Për: Gjykatat e kufrit dhe shirkut

    Citim Postuar më parë nga angmokio Lexo Postimin
    I lexoj dhe sterlexoj keto ajete kuranore dhe nuk nxjerr me te voglin konkluzion ne ate qe kerkon te na mbushesh mendjen ti. E kujt eshte kjo faqe shkrime.weebly.com ?

    Besoj qe ajetet jan te qarta angomokio.

    Ajo qe besoj une eshte:

    1. Te besh ligje ne kundershtim me sheriatin, sic eshte rasti ne demokraci eshte shirk.

    2. Te udheheqesh me ligje te tjera pervec ligjeve te sheriatit, sic eshte rasti ne demokraci eshte shirk.

    3. Te gjykosh ne mosmarrveshjet qe kan njerezit mes tyre me ligjet e Allahut eshte iman, kurse te gjykosh me ligjet e demokracise eshte shirk.

    Ai qe ben ligje, udheheq dhe gjjykon me ligje te tjera pervec ligjeve te Allahut, i ka dhene vetes nje te drejt qe i takon vetem Allahut dhe quhet tagut (tagut quhet cdo gje qe adhurohet pervec Allahut).

    Kuptimi i ajeteve:

    “AI (ALLAHU) NUK E NDAN ME ASKËND PUSHTETIN E VET.” (Kehf :26)

    “A KANË ATA ORTAKË, TË CILËT U KANË VENDOSUR ATYRE LIGJE NË FE QË NUK IA KA LEJUAR ALLAHU” (SHURA : 21)

    A mos kërkojnë ata gjykimin (me ligjin) e (kohës së) injorancës (paganizmit paraislamik)?! E kush është gjykatës më i mirë se Allahu për njerëzit që besojnë bindshëm? (El-Maide: 50).

    “Dhe, kushdo që nuk gjykon me atë që ka zbritur Allahu, është mohues.” [el Maideh, 44].


    Ibn Hazm (Allahu e mëshiroftë) ka thënë:

    "Nuk diskutojnë dy musliman se kush gjykon me Ingjilin (biblën) për të cilin ska ardhur argument (nga sheriati i Islamit) ai është kafir mushrik ka dalur prej Islamit."

    E çka është dispozita e atyre që gjykohen me ligje që i kanë vurë nga epshet e tyre ?! El-Ihkam,V. 5/173


    Sheikh Shankiti (Allahu e mëshiroftë) thotë:

    “ Nuk ka dallim mes atij që bënë shirk në Hukm (në çështjet e gjykimit) dhe atij që bënë shirk në forma tjera të ibadeteve. Ai i cili e ndjek një legjislacion (ligjë) tjetër pos ligjit të Allahut , është i njëjt sikur ai që adhuron një idhull. Të dyja janë njëjt, i përshkruan partner Allahut dhe janë mushrik. Shpjegimi surah Teube:31


    Sheikh Abdullah b. Humajd (Allahu e mëshiroftë) ka thënë:

    ”Dhe ai që aprovon legjislacion të përgjithshëm ( Teshria El' Aam ) dhe e aplikon mbi popull atë që kundërshton Gjykimin e Allahut, atëherë ky del nga mileti si kafir.” Ahamijaat El Xhihad nga 'Ali bin Nafi' El-Iljani, f.196


    Sheikhul Islam Ibn Tejjmije në një vend tjetër thotë:

    ”Dhe çdo individ prej të cilit njerëzit kërkojnë gjykim me diç tjetër pos Kur´anit dhe Sunnetit, quhet taghut.” Mexhmu’ul fetava, f. 20


    A pajtohesh me kete ?

  8. #8
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463

    Për: Gjykatat e kufrit dhe shirkut

    Citim Postuar më parë nga abdurrahman12 Lexo Postimin
    Besoj qe ajetet jan te qarta angomokio.

    Ajo qe besoj une eshte:

    1. Te besh ligje ne kundershtim me sheriatin, sic eshte rasti ne demokraci eshte shirk.

    2. Te udheheqesh me ligje te tjera pervec ligjeve te sheriatit, sic eshte rasti ne demokraci eshte shirk.

    3. Te gjykosh ne mosmarrveshjet qe kan njerezit mes tyre me ligjet e Allahut eshte iman, kurse te gjykosh me ligjet e demokracise eshte shirk.

    Ai qe ben ligje, udheheq dhe gjjykon me ligje te tjera pervec ligjeve te Allahut, i ka dhene vetes nje te drejt qe i takon vetem Allahut dhe quhet tagut (tagut quhet cdo gje qe adhurohet pervec Allahut).

    Kuptimi i ajeteve:

    “AI (ALLAHU) NUK E NDAN ME ASKËND PUSHTETIN E VET.” (Kehf :26)

    “A KANË ATA ORTAKË, TË CILËT U KANË VENDOSUR ATYRE LIGJE NË FE QË NUK IA KA LEJUAR ALLAHU” (SHURA : 21)

    A mos kërkojnë ata gjykimin (me ligjin) e (kohës së) injorancës (paganizmit paraislamik)?! E kush është gjykatës më i mirë se Allahu për njerëzit që besojnë bindshëm? (El-Maide: 50).

    “Dhe, kushdo që nuk gjykon me atë që ka zbritur Allahu, është mohues.” [el Maideh, 44].


    Ibn Hazm (Allahu e mëshiroftë) ka thënë:

    "Nuk diskutojnë dy musliman se kush gjykon me Ingjilin (biblën) për të cilin ska ardhur argument (nga sheriati i Islamit) ai është kafir mushrik ka dalur prej Islamit."

    E çka është dispozita e atyre që gjykohen me ligje që i kanë vurë nga epshet e tyre ?! El-Ihkam,V. 5/173


    Sheikh Shankiti (Allahu e mëshiroftë) thotë:

    “ Nuk ka dallim mes atij që bënë shirk në Hukm (në çështjet e gjykimit) dhe atij që bënë shirk në forma tjera të ibadeteve. Ai i cili e ndjek një legjislacion (ligjë) tjetër pos ligjit të Allahut , është i njëjt sikur ai që adhuron një idhull. Të dyja janë njëjt, i përshkruan partner Allahut dhe janë mushrik. Shpjegimi surah Teube:31


    Sheikh Abdullah b. Humajd (Allahu e mëshiroftë) ka thënë:

    ”Dhe ai që aprovon legjislacion të përgjithshëm ( Teshria El' Aam ) dhe e aplikon mbi popull atë që kundërshton Gjykimin e Allahut, atëherë ky del nga mileti si kafir.” Ahamijaat El Xhihad nga 'Ali bin Nafi' El-Iljani, f.196


    Sheikhul Islam Ibn Tejjmije në një vend tjetër thotë:

    ”Dhe çdo individ prej të cilit njerëzit kërkojnë gjykim me diç tjetër pos Kur´anit dhe Sunnetit, quhet taghut.” Mexhmu’ul fetava, f. 20


    A pajtohesh me kete ?
    Nje pjese bukur e madhe e ajeteve kuranore jane te jetesuar edhe ne ligjet bashkkohore perendimore....edhe pse nuk shihet drejperdrejte kjo, drejtesia qe sundon ne perendim eshte ne shkalle shume te lart. SOT, haku i njeriut me se paku po shkelet ne perendim, ky eshte fakt per ata qe i njohin ligjet perendimore dhe kane patur pune me ata. Sheriati eshte perpilim i dores se njeriut nga ajetet kuranore dhe hadithet.....nuk ka dallim per drejtesine, per hakun, se cka e garanton ate, me rrendesi eshte te garantohet, dhe kjo ndodh ne perendim. Problemi me kuptimin e ketyre gjerave jane pikerisht "njerezit" te cileve ju referohesh...ibn tejmije eshte nje nder te paret qe e ka interpretuar fjalen e Allahut me pretekse te qarta, kryekeput politike dhe nacionale....panarabizmi, nacionalizmi, qe europen e kaploj ne shek e 19, arabet ne kry me tejmijen i kapi qe ne shek. e 13 (sprova e pare me te huaj - mongolet e xhinghis khanit) se pari her arabeve ju miret nga dora bajraku i islamit - dhe qe atehere bejn vrap ta marin prap, duke dredhu me fjalet e Allahut, duke e mbjell ne tru te njerezve se sheriati eshte ne te njejten shkalle me hadithet, jo vallahi, bile edhe me kuranin....

    Selam
    albanish by nature

  9. #9
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anëtarësuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928

    Për: Gjykatat e kufrit dhe shirkut

    Citim Postuar më parë nga abdurrahman12 Lexo Postimin

    1. Te besh ligje ne kundershtim me sheriatin, sic eshte rasti ne demokraci eshte shirk.
    Per ke eshte shirk? Per mua si popull dhe si indivit i thjeshte qe nuk kam as fuqine me te vogel ne ndermarrjen e ketyre ligjeve? Apo kerkon qe nje ateist apo i paditur nga feja te vendos ligjet e sheriatit?

    2. Te udheheqesh me ligje te tjera pervec ligjeve te sheriatit, sic eshte rasti ne demokraci eshte shirk.
    Dmth nese nje dite une kam nje problem pronesie nuk duhet te shkoj ne gjyq dhe ta le dike te me marre pronen dhe te fle rrugeve meqe gjykata nuk gjykon me ligjet e allahut xh.sh. Kjo eshte ajo qe ti i keshillon muslimanet? A mund te jesh pak me i qarte dhe te flasesh me shembuj?

    3. Te gjykosh ne mosmarrveshjet qe kan njerezit mes tyre me ligjet e Allahut eshte iman, kurse te gjykosh me ligjet e demokracise eshte shirk.
    Jam dakort nese jeton ne xhungel ose ne mal ku shteti nuk ka pushtet por kurrsesi ne nje shtet ligjor. Jip alternative vella. C'fare i keshillon muslimaneve? Cfare duhet te bejme ne rastin konkret?
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  10. #10

    Për: Udhëheqësit dhe gjykatat e kufrit dhe shirkut.

    Per ke eshte shirk? Per mua si popull dhe si indivit i thjeshte qe nuk kam as fuqine me te vogel ne ndermarrjen e ketyre ligjeve? Apo kerkon qe nje ateist apo i paditur nga feja te vendos ligjet e sheriatit?
    Se pari ata qe i bejne keto ligje adhurojne veteveten, pastaj ata qe jane te kenaqur me keta, apo i mbrojne duke hyre ne ushtrite dhe policine e tyre, apo i ndihmojne duke i votuar apo e dine gjendjen e tyre dhe i konsiderojne musliman (nuk i bejne tekfir), te githe keta jane adhurues te tyre.

    Dmth nese nje dite une kam nje problem pronesie nuk duhet te shkoj ne gjyq dhe ta le dike te me marre pronen dhe te fle rrugeve meqe gjykata nuk gjykon me ligjet e allahut xh.sh. Kjo eshte ajo qe ti i keshillon muslimanet? A mund te jesh pak me i qarte dhe te flasesh me shembuj?

    Jam dakort nese jeton ne xhungel ose ne mal ku shteti nuk ka pushtet por kurrsesi ne nje shtet ligjor. Jip alternative vella. C'fare i keshillon muslimaneve? Cfare duhet te bejme ne rastin konkret?

    “A nuk i ke parë ti (o Muhamed) ata që pretendojnë se kanë besuar në atë që të është shpallur ty dhe atë që është shpallur para teje, ata duan të gjykohen në prani të tagutit, kur në të vërtetë, janë urdhëruar që ta mohojnë atë. Shejtani dëshiron që atyre t’ua humbë udhën e drejtë me një humbje të largët.” [En Nisa, 60].

    Nga ajeti kuptohet qarte se kerkimi i gjykimit nga taguti eshte shirk. Edhe dijetaret e shpjegojne keshtu:

    Ibnul Kajjimi (Allahu e mëshiroftë) thotë: Në hadithin që transmetohet nga Imam Bukhari rreth duasë së bërë nga Muhammedi , përmenden tri gjëra: Tavakull (Mbështetja në Allahun e Lartësuar), Inabah (të kthyerit me pendim) dhe tahakum (kërkim i gjykimit). Ky është argument i kjartë se tahakum është ibadet, siç janë: Tavakull dhe Inabah. Al Madaarij, V. 32/1

    Ibn Hazm (Allahu e mëshiroftë) ka thënë:

    "Nuk diskutojnë dy musliman se kush gjykon me Ingjilin (biblën) për të cilin ska ardhur argument (nga sheriati i Islamit) ai është kafir mushrik ka dalur prej Islamit."

    E çka është dispozita e atyre që gjykohen me ligje që i kanë vurë nga epshet e tyre ?! El-Ihkam,V. 5/173


    Ibn Kethir Gjatë komentit të ajetit 50 nga sureja Maide” A thua mos po kërkojnë gjykimin e kohës së injorancës, po për një popull që bindshëm beson, a ka gjykim më të mirë se ai i Allahut?” thotë:

    "Allahu ua mohon atyre që kanë dalur nga ligji i Allahut i cili përmbledh çdo të mirë dhe ndalon çdo të keqe dhe kalojnë në mendimet, epshet, rregullat, të cilat i kanë vendosur njerëzit pa asnjë bazë nga sheriati i Allahut, ashtu siç vepronin në xhahiljet kur gjykonin me devijimet dhe injorancat që i kishin, me mendjen dhe epshin e tyre. Ashtu siç gjykojnë Tatarët në qeverit e tyre me “ Jasikun” të marrur nga mbreti i tyre Xhingiz Kani, i cili e ka shpikur, e që është një llojë libri që përmbledh ligje, që i ka tubuar nga ligjet e ndryshme, nga hebrejtë, të krishterët, nga feja Islame dhe të tjera. Shumë rregulla i ka shpikur nga vetja e tij, e që tek fëmijët e tij është bërë ligj që e ndjekin, i japin përparësi mbi ligjin e Allahut dhe sunnetin e Pejgamberit. Kush e bënë këtë ai është mosbesimtar, obligohemi ta luftojmë derisa të kthehet në gjykimin e Allahut dhe të Dërguarit e të mos të gjykojë me atë në shumë çështje e as në pak."

    Allahu thotë: “A thua mos po kërkojnë gjykimin e kohës së injorancës, po për një popull që bindshëm beson, a ka gjykim më i mirë se ai i Allahut?”

    Kush është më i drejtë se Allahu në gjykim tek ai që logjikon, beson, i bindet dhe e di se Allahu është Gjykatësi më i Urtë, më i Mëshirshëm se nëna për fëmijën, di çdo gjë, ka mundësi për gjithçka dhe është i Drejtë në çdo gjë.” Tefsir Ibn Kethir, V. 2/67


    Sheikh Muhammed Ibn Ibrahim (Allahu e mëshiroftë) ka thënë:

    “ I pesti, ky është më i madhi dhe më përfshirësi dhe kundërshtimi më i qartë i Sheriatit dhe kryeneqësia ndaj ligjeve të tij dhe fyerja ndaj Allahut dhe të Dërguarit të Tij, kundërshtim i gjyqeve të Sheriatit në bazat dhe degët e tyre dhe llojet e tyre dhe paraqitjet e tyre dhe gjykimet, implementimet, referimet dhe aplikimet e tyre. Ashtu sikurse gjyqet e Sheriatit referohen në Librin e Allahut dhe në Sunnetin e të Dërguarit të Tij, poashtu këto gjyqe kanë referimet e tyre, e që janë ligjet e përmbledhura nga shumë legjislacione dhe ligje siç janë ligjet e Francës, Amerikës dhe Anglisë si edhe ligjeve tjera dhe nga medh´hebi i disa risimtarëve (bidatxhijve) të cilët pohojnë se janë nën Sheriat. Dhe këto gjyqe tani janë plotësisht në funksionim në vendbanimet Islame, duke hyrë populli në to dita ditës, gjykatësit e tyre i gjykojnë ata me atë që kundërshton Sunnetin dhe Librin, me rregulla të atij ligji dhe ata ua imponojnë atë atyre dhe e aplikojnë mbi ta. Andaj, cili kufër është mbi këtë kufër dhe çka e anulon shehadetin e Muhammedur Resulu-llah, nëse jo kjo?!'' Tah'kim El-Kavanin.


    Pasi eshte kjo keshtu ateher ne duhet te largohemi nga kjo veper sepse nuk lejohet te bejme shirk edhe nese na marrin gjithe pasurine.

    Kuptimi i ajeteve: “Kushdo që mohon Allahun, pas pranimit të besimit, (do të dënohet ashpër), përveç atij që është i detyruar me forcë, ndërkohë që zemra e tij është plot besim. Ndërsa ata që ia hapin zemrën mosbesimit, do të kenë mbi vete zemërimin e Allahut dhe një dënim të madh.” (En-Nahl: 106).

    “Kjo, sepse ata e duan më shumë jetën e kësaj bote, se sa jetën e botës tjetër; Allahu nuk i udhëzon në rrugë të drejtë mohuesit.” (En-Nahl: 107).
    Ndryshuar për herë të fundit nga abdurrahman12 : 25-08-2015 më 16:01

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e Evian
    Anëtarësuar
    04-08-2015
    Postime
    507

    Për: Udhëheqësit dhe gjykatat e kufrit dhe shirkut.

    Abdurrahman,

    A je i martuar ? Nese po, aje i kurorezuar ne komune ? A ke pasaport te shtetit laik ? A ke femije qe i ke nenshtruar ndaj ketij shteti me an te çertifikates se lindjes ? Nese po, pse behesh pjese e kufrit ?!

    Vella i nderuar, ne si kemi kuadrot per t'pasur shtet fetar, s'i kemi madje as besimtaret ne nivel qe t'kuptojn thelbin e besimit, keshtu qe mos shih endrra me sy hapur ngase shqiptaret ka pak kohe qe kan filluar te i kuptojn besimet e tyre fetar ! Do t'duhet ndoshta edhe 100 apo 1000 vite per t'ardhur ne vete !

  12. #12
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463

    Për: Udhëheqësit dhe gjykatat e kufrit dhe shirkut.

    Citim Postuar më parë nga abdurrahman12 Lexo Postimin
    Se pari ata qe i bejne keto ligje adhurojne veteveten, pastaj ata qe jane te kenaqur me keta, apo i mbrojne duke hyre ne ushtrite dhe policine e tyre, apo i ndihmojne duke i votuar apo e dine gjendjen e tyre dhe i konsiderojne musliman (nuk i bejne tekfir), te githe keta jane adhurues te tyre.

    Allahu nuk i udhëzon në rrugë të drejtë mohuesit.” (En-Nahl: 107).
    Ki kujdes kur shkruan, se njerezit mund ti kuptojne dallash gjanat. Fjalet qe shkruan kane aq kuptim te gjere, saqe ai qe i lexon mendon se jav dedikon krejt dynjase, dhe pas mos e vazhduar me tej ndihet i prekur, i rrezikuar, i frigesuar. Keto qe shkruan vlejn EKSKLUZIVIKISHT per muslimanet, dhe vetem per muslimanet......dhe e din, dhe e dijm, se nuk ka musliman mbi rruzull qe nuk e don ligjin e Allahut....jo per pune dashurie, frige ose inati, port thjeshte nga arsyeja e shendoshe e njeriut qe mendon !

    Selam
    albanish by nature

  13. #13

    Për: Udhëheqësit dhe gjykatat e kufrit dhe shirkut.

    Citim Postuar më parë nga Evian Lexo Postimin
    Abdurrahman,

    A je i martuar ? Nese po, aje i kurorezuar ne komune ? A ke pasaport te shtetit laik ? A ke femije qe i ke nenshtruar ndaj ketij shteti me an te çertifikates se lindjes ? Nese po, pse behesh pjese e kufrit ?!

    PAISJA ME PASAPORT APO LEJE TE UDHETIMIT A ESHTE KUFR?

    Zbulimi i dyshimeve

    Dyshimi i cili thotë: Pajisja me pasaportë është pranim i ligjeve të kushtetutës të atij shteti, andaj në bazë të këtij pranimi është e njëjtë çdo gjë tjetër në bazë të kësaj kushtetute: si puna në polici, votimi i partive e të tjera nga veprat të cilat janë mohimi i besimit të pastër.

    Përgjigje: Me emrin e Allahut, falënderimi i takon vetëm Allahut.

    Ata të cilët kapen më këto dyshime argumentojnë për dy lloje të injorancës tek ata:
    1.Injoranca ndaj dispozitave të sheriatit
    2.Injoranca e realitetit

    Andaj themi: Pajisja me pasaportë, letërnjoftim e të ngjashme nga dokumentet ku janë të shënuara emri dhe mbiemri i njeriut, të cilat mirren në bazë të drejtave të një shteti laik, gjithë këto nuk kanë të bëjnë me kufrin dhe shirkun që e nxjerrin njeriu nga feja dhe as që janë këto prej gjërave të njëjta si votimi i ligjeve të kufrit, mbrojtja e tyre me fuqi, pranimi i tyre e të ngjashme prej veprave të kufrit.

    Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka pranuar xhivarin- mbrojtjen (sigurimin) e El-***’im ibni Adij pasi që është kthyer në Mekke nga braktisja e banorëve të Taifit, Ebu Bekri radiallahu anhu ka pranuar xhivarin- mbrojtjen (sigurimin) e Ibni Daganes, Umeri radiallahu anhu ka pranuar xhivarin- mbrojtjen (sigurimin) e El-As ibnu Uail, gjithashtu Sahabet radiallahu anhu të cilët u larguan nga Mekkeja dhe emigruan në El-Habesheh të gjithë ata e pranuan xhivarin- mbrojtjen (sigurimin) e Nexhashijut para pranimit të Islamit. [[Zadul Mead 3/28 – Historia e Pejgamberit të Salabit]]

    Të gjitha këto pranime nga ana e Pejgamberit salallahu alejhi ue selem dhe sahabeve të tij radiallahu anhum te mbrojtjes (sigurimit) nga jobesimtarët, asnjëherë nuk janë llogaritur se ata kanë qenë të kënaqur me fenë e tyre të kotë, apo kanë miratuar diçka nga kufri dhe shirku i tyre, apo nuk i kanë luftuar dhe armiqësuar fenë e tyre, assesi, në asnjë mënyrë nuk kanë qenë të kënaqur me ligjet, zakonet dhe fenë e tyre të kotë, mirëpo ky xhivar – mbrojtje sigurim ka qenë vetëm mjet për të qëndruar në vend për thirrje në rrugë të Allahut tebarake ue teala.

    Bazuar në këtë pajisja me pasaportë nuk është tjetër pos dokument të cilin ta japin shtetet laike për të arritur lëvizjen dhe udhëtimin nëpër vendet tjera dhe në të cilin janë të shënuara informatat e personit që e bartë atë pasaportë, për marrjen e së cilës nuk është kusht pranimi i kushtetutës dhe ligjeve të saja, ashtu siç nuk ka qenë dhënia e xhivarit-sigurimit nga ana e jobesimtarëve e kushtëzuar me pranimin e fesë së tyre.

    Ndërsa çdo dokument i cili kushtëzohet me shprehje te kufrit, miratim të kufrit, nuk ka dyshim se pranimi i asaj është kufër pos nëse ka dhunë (valide me kushtetet e saja) ndryshe llogaritet kufër i qartë që të nxjerrë nga feja.

    Përmbledhje: Marrja e pasaportës dhe letërnjoftimit është nga çështjet administrative të cilat nuk kanë të bëjnë me kufrin aspak, por është e drejtë të cilat ta sigurojnë shtetet laike për lejeqëndrim, lëvizje dhe udhëtim, ashtu siç ka qenë sigurim dhe mbrojtje në kohën e Pejgamberit salallahu alejhi ue selem, ngase prej ligjeve të kohës së tyre ka qenë se ai i cili e siguron ndonjë person nuk lejohet cenimi i sigurisë së tij dhe të tilla janë këto dokumente, andaj nuk krahasohet me votimin e ligjeve të kufrit të cilat janë shfaqje e kënaqësisë me ato ligje, gjithashtu me mbrojtjen e atyre ligjeve me fuqi siç është policia e të ngjashme.

    Paqja dhe përshëndetjet e Allahut qofshin mbi më të mirin e të dërguarve Muhamedin.


    Vella i nderuar, ne si kemi kuadrot per t'pasur shtet fetar Vella i nderuar, ne si kemi kuadrot per t'pasur shtet fetar, s'i kemi madje as besimtaret ne nivel qe t'kuptojn thelbin e besimit, keshtu qe mos shih endrra me sy hapur ngase shqiptaret ka pak kohe qe kan filluar te i kuptojn besimet e tyre fetar ! Do t'duhet ndoshta edhe 100 apo 1000 vite per t'ardhur ne vete !

    Evian nuk na detyron neve Allahu te formojme shtet islam nese nuk i kemi mundesite, por ajo qe duhet te bejme ne ne kohen tone eshte te ruajm vetet tona nga kufri dhe ti therrasim njerezit ne besimin e pastar, kaq me lejen e Allahut te gjithe kane mundesi te bejne.
    Ndryshuar për herë të fundit nga abdurrahman12 : 26-08-2015 më 11:17

  14. #14
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-12-2003
    Vendndodhja
    Tiron
    Postime
    979

    Për: Udhëheqësit dhe gjykatat e kufrit dhe shirkut.

    O abdurrahmon a lejohet me legalizu martesen ne gjendje civile? Apo dhe kjo quhet kufr?

  15. #15

    Për: Udhëheqësit dhe gjykatat e kufrit dhe shirkut.

    Citim Postuar më parë nga Sayan2003 Lexo Postimin
    O abdurrahmon a lejohet me legalizu martesen ne gjendje civile? Apo dhe kjo quhet kufr?

    Nuk e di....

  16. #16
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-12-2003
    Vendndodhja
    Tiron
    Postime
    979

    Për: Udhëheqësit dhe gjykatat e kufrit dhe shirkut.

    Citim Postuar më parë nga abdurrahman12 Lexo Postimin
    Nuk e di....
    Abdurrahmon kur sje i zoti me dhon pergjigje at'her mos sill shkrime cope paste dhe ti hedhesh ktu si papagall. A je i martum? Nqs nuk je do martohesh nje dite. Si do t'ja bosh? A do ta regjistrosh martesen tate n'gjendje civile apo jo? Nqoftse po at'here je duke ju nenshtru ligjeve te shtetit te kufrit (sipas teje). Nqs nuk do regjistrosh at'here figuron beqar dhe neser pasneser sipas ligjeve te shtetit ku jeton kalamojt te quhen kopila dhe gruja jote do pyetet per at'sin e tyne. Akoma me keq gruja jote ne rast fatkeqsie nuk perfiton asgjo. Pra, Abdurrahmon msoje fen islame sic duhet dhe boll bone papagallin athuajse ca je duke shpik. Islami nuk osht fe qe i sjell muslimonve probleme n'jeten e tyne por esht fe te cilen e ka zbrit Allahu xh.sh per ''lehtesim''.

  17. #17
    Fortis Et Honoris Maska e Meriamun
    Anëtarësuar
    04-04-2009
    Postime
    1,730

    Për: Udhëheqësit dhe gjykatat e kufrit dhe shirkut.

    Me pelqen jashtezakonisht nje thenie e hz Aliut r.a qe thote: Armiqte tane nuk jane as te krishteret dhe as hebrenjte por eshte injoranca jone.
    No amount of guilt can change the past and no amount of worrying can change the future

  18. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Meriamun për postimin:

    mesia4ever (01-09-2015)

  19. #18

    Për: Udhëheqësit dhe gjykatat e kufrit dhe shirkut.

    Citim Postuar më parë nga Sayan2003 Lexo Postimin
    Abdurrahmon kur sje i zoti me dhon pergjigje at'her mos sill shkrime cope paste dhe ti hedhesh ktu si papagall. A je i martum? Nqs nuk je do martohesh nje dite. Si do t'ja bosh? A do ta regjistrosh martesen tate n'gjendje civile apo jo? Nqoftse po at'here je duke ju nenshtru ligjeve te shtetit te kufrit (sipas teje). Nqs nuk do regjistrosh at'here figuron beqar dhe neser pasneser sipas ligjeve te shtetit ku jeton kalamojt te quhen kopila dhe gruja jote do pyetet per at'sin e tyne. Akoma me keq gruja jote ne rast fatkeqsie nuk perfiton asgjo. Pra, Abdurrahmon msoje fen islame sic duhet dhe boll bone papagallin athuajse ca je duke shpik. Islami nuk osht fe qe i sjell muslimonve probleme n'jeten e tyne por esht fe te cilen e ka zbrit Allahu xh.sh per ''lehtesim''.

    El Hajthem ibn Xhemili [Allahu e mëshiroftë] thotë: “Imam Maliku është pyetur për dyzetetetë çështje. Për 32 çështje ai është përgjigjur me fjalët: “Nuk e di”. Ndërsa për gjashtëmbëdhjetë çështje është përgjigjur në kuadrin e asaj që dinte” “Sijarul Ealemu Nubele“ (77/8).

    Imam Maliku [Allahu e mëshiroftë] thoshte: “Mburoja e dijetarit është fjala e tij “Nuk e di”. “Terikhu Dimeshk“ (363/8) dhe“Sijarul Ealemu Nubele“ (77/8).


    Une nuk e kam studiu kete pune dhe nuk e kam nijet te jap pergjigje.

    Nje shkrim i mire ne lidhje me kete eshte postuar me lart "PAISJA ME PASAPORT APO LEJE TE UDHETIMIT A ESHTE KUFR? ".

  20. #19
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-12-2003
    Vendndodhja
    Tiron
    Postime
    979

    Për: Udhëheqësit dhe gjykatat e kufrit dhe shirkut.

    Citim Postuar më parë nga abdurrahman12 Lexo Postimin
    El Hajthem ibn Xhemili [Allahu e mëshiroftë] thotë: “Imam Maliku është pyetur për dyzetetetë çështje. Për 32 çështje ai është përgjigjur me fjalët: “Nuk e di”. Ndërsa për gjashtëmbëdhjetë çështje është përgjigjur në kuadrin e asaj që dinte” “Sijarul Ealemu Nubele“ (77/8).

    Imam Maliku [Allahu e mëshiroftë] thoshte: “Mburoja e dijetarit është fjala e tij “Nuk e di”. “Terikhu Dimeshk“ (363/8) dhe“Sijarul Ealemu Nubele“ (77/8).


    Une nuk e kam studiu kete pune dhe nuk e kam nijet te jap pergjigje.

    Nje shkrim i mire ne lidhje me kete eshte postuar me lart "PAISJA ME PASAPORT APO LEJE TE UDHETIMIT A ESHTE KUFR? ".
    Vllau im? Sa vjec je? Sa vite ke qe je duke studju islamin? Sa mire e njef kuranin? Po fik'hun? Po hadithin?

    Keto qe ke shkrujt me siper nuk osht mir me i fut neper diskutime ven pa ven.

    E di si thu ti? Imagjino nje profesor i cili jep nje ligjerat dhe ne fund kur vje koha e pyetjeve i pergjigjet t'gjithve se nuk din. E kupto se ca do me thon kjo? Qe ai profesori (gjoja) ose ka msu tekstin e ligjerates permendesh ose ka qen duke e lexu ( ne rastin tat ti e ke me mire me copy paste).


    Nuk ma merr menja qe Imam Maliku pasi t'ket mbajt nje ligjerat per kamaten (bie fjala) kur e kan pyet per ceshtje te kamates ne 32 ceshtje i osht pergjigj nuk e di.

    Kur te vish dhe te sjellesh shkrime vllau im dili per zot atyne qe shkrun sepse e bon popullin konfuz. Mos merr qaf kot muslimon e shkatrro familje me dekleratat qe jep se jon ceshtje te rrezikshme.

    Selam vlla.

  21. #20

    Për: Udhëheqësit dhe gjykatat e kufrit dhe shirkut.

    Ue alejkum selam

    Vllau im? Sa vjec je? Sa vite ke qe je duke studju islamin? Sa mire e njef kuranin? Po fik'hun? Po hadithin?
    Sa i perket themelit te dinit islam te gjithe ata qe hyne ne moshe madhore duhet ta din, bile edhe nese jane analfabet.

    "Une nuk i krijova xhinnët dhe njerëzit pos që të Me adhurojnë”. (Dharijatë-56).

    "Dhe dije se La ilahe il-lAllah (nuk ka të adhuruar tjetër me të drejtë përveç Allahut)." [Muhamed:19]

    Pra, kur e sheh dikend që benë shirk, pa marrë parasysh a eshtë dijetarë apo nxenes i dijes apo prej njerzeve të thjesht që ka ra në shirk, ti e ke per detyrë ta shpallesh si mushrik, edhe nese ti je prej njerzeve të thjesht (pra nuk je dijetarë). Nese nuk i benë tekfir ata që bejnë shirk (qofte dijetari apo nxenesi i dijes që eshtë duke berë shirk), ti nuk je musliman sepse nuk e ke mohuar taghutin dhe nuk e ke kuptaur se qka eshtë mohimi i taghutit. Nuk eshtë tekfiri vetem për "ulemat" siq thojnë xhehmijet. Ketë nuk e thotë askush që e ka nuhat eren e Teuhidit, por secili – qoftë edhe musliman i thjeshtë – e ka si detyrë ti shpall si mushrik ata që bejnë shirk.

    Keto qe ke shkrujt me siper nuk osht mir me i fut neper diskutime ven pa ven.

    E di si thu ti? Imagjino nje profesor i cili jep nje ligjerat dhe ne fund kur vje koha e pyetjeve i pergjigjet t'gjithve se nuk din. E kupto se ca do me thon kjo? Qe ai profesori (gjoja) ose ka msu tekstin e ligjerates permendesh ose ka qen duke e lexu ( ne rastin tat ti e ke me mire me copy paste).


    Nuk ma merr menja qe Imam Maliku pasi t'ket mbajt nje ligjerat per kamaten (bie fjala) kur e kan pyet per ceshtje te kamates ne 32 ceshtje i osht pergjigj nuk e di.

    Tregon Hejthem ibën Xhemili, Allahu e mëshiroftë, se Imam Maliku thoshte: “Kush i përgjigjet ndonjë pyetjeje, është mirë që para se të përgjigjet ta paraqesë veten e tij para xhennetit dhe xhehennemit e të mendojë se si do të jetë përfundimi i tij në botën tjetër. Më pas le të përgjigjet.” Është pyetur në një mesele dhe ka thënë: “Nuk e di.” Dikush (nga të pranishmit) tha: “Kjo është pyetje e thjeshtë (e lehtë).” Ai u zemërua dhe tha: “Në dituri nuk ka gjë të lehtë. A nuk i ke dëgjuar fjalët e Allahut: “Ne do të shpallim ty fjalë të rëndë (të madhe).”[5] Çdo gjë në dituri është e rëndë, sidomos për atë që do të pyetesh në Ditën e Kiametit.” Sifetul-Fetva vel-Mufti vel-Mustefti”, fq. 8.


    Kur te vish dhe te sjellesh shkrime vllau im dili per zot atyne qe shkrun sepse e bon popullin konfuz. Mos merr qaf kot muslimon e shkatrro familje me dekleratat qe jep se jon ceshtje te rrezikshme.

    Selam vlla.
    Besoj se te gjitha shkrimet e postuara nga une ne kete teme jane te qarta.


    Nje keshille per fund:

    Sheikh Muhammed ibn Abdul-Vehhab (Allahu e mëshiroftë ka thënë):

    ''Pasha Allahun O vëllezër, përmbajuni Themelit të fesë (Aslud Dinit), fillimit të saj deri në mbarim - bishtit dhe kokës, e ajo është shehadeti 'La ilahe il-la Allah' (Askush nuk meriton, nuk ka të drejtë e nuk duhet të adhurohet përveç Allahut!). Mësojeni domethënien e saj, duani ata që i përkasin asaj, konsideroni ata vëllezër të juaj nëse edhe janë shumë larg jush. Taghutët shpallni kafira, urreni ata që i duan taghutët dhe që polemizojnë ose i mbrojnë ata, ose ata që nuk duan ti shpallin kafira ose thotë për ta: "Allahu nuk më ka ngarkuar që të mirrem me ta." Ai ka shpifur një rrenë të madhe ndaj Allahut. Përkundrazi, Allahu e ka ngarkuar dhe e ka detyruar që të mirret me ta duke e urdhëruar që të bënë mosbesim mbi ta, të distancuarit prej tyre po sikur qofshin ata vëllezërit e tij nga gjaku ose fëmijët e tij. Për Allahun, përmbajuni themelit të fesë (Aslud Din) suaj që të takoheni me Sunduesin tuaj duke mos i përshkruar atij shokë në adhurim. O Allah, na merr shpirtin si musliman në Islam dhe na bashko me të mirët.''

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •