Close
Faqja 13 prej 14 FillimFillim ... 311121314 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 241 deri 260 prej 268
  1. #241
    i/e regjistruar Maska e jesy
    Anëtarësuar
    13-09-2009
    Postime
    639
    une nuk kam ndermen te kthehem asnjehre ne shqipri me mer malli ta shikoj por jo te jetoj
    HESHTJA ESHTE FLORI

    FJALA ESHTE ARGJEND

  2. #242

  3. #243
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anëtarësuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    Të gjithë mëndjen të kritikoni e keni. Shqipëria nuk bëhet, nuk ka kushte sociale, nuk ka kushte shëndetësore, ka moral, ska moral. Epo rrini rrugëve të botës me iluzionin e një të ardhme më të mirë, dhe punoni e ndërtoni shtetet ku keni shkuar meqë i dashkeni gati në shqipëri të gjitha që të ktheheni ju. Rrini jashtë shtetit duke ja bërë vetes me sy se zgjidhja e vetme për një të ardhme më të mirë është ikja nga vëndi pa kushte sociale etj etj.

    Mos i jipni kësaj teme doza pesimizmi. A ikët nga shqipëria ? A jeni të kënaqur aty ku jeni ? E atëher për car vini e llomotitni në këtë temë për kushte kushte kushte. Kjo temë është për optimistët, jo për ata që nuk janë të kënaqur me zgjedhjen e tyre për ta lënë shqipërinë dhe tani vijnë e shfrynë inatin këtu duke e bindur veten se kanë bërë zgjedhjen e drejtë duke nëncmuar dhe vënë në dukje problemet e atdheut.

    Ankesa ankesa ankesa. U shpërngul gjithë Tirana e intelektualët lart e poshtë nga Greqia në Toronto ku dhe ndodhet pjesa më e madhe dhe ankohen se e kanë marë vëndin "fshatarët, katundarët, malokët". A ikët ? E c'keni atëher me ata që mbetën. Vëndi duart e hapura i ka për ata që duan të ndihmojnë dhe kanë energji e doza optimizmi.
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  4. #244
    Citim Postuar më parë nga Hyllien Lexo Postimin
    Të gjithë mëndjen të kritikoni e keni. Shqipëria nuk bëhet, nuk ka kushte sociale, nuk ka kushte shëndetësore, ka moral, ska moral. Epo rrini rrugëve të botës me iluzionin e një të ardhme më të mirë, dhe punoni e ndërtoni shtetet ku keni shkuar meqë i dashkeni gati në shqipëri të gjitha që të ktheheni ju. Rrini jashtë shtetit duke ja bërë vetes me sy se zgjidhja e vetme për një të ardhme më të mirë është ikja nga vëndi pa kushte sociale etj etj.

    Mos i jipni kësaj teme doza pesimizmi. A ikët nga shqipëria ? A jeni të kënaqur aty ku jeni ? E atëher për car vini e llomotitni në këtë temë për kushte kushte kushte. Kjo temë është për optimistët, jo për ata që nuk janë të kënaqur me zgjedhjen e tyre për ta lënë shqipërinë dhe tani vijnë e shfrynë inatin këtu duke e bindur veten se kanë bërë zgjedhjen e drejtë duke nëncmuar dhe vënë në dukje problemet e atdheut.

    Ankesa ankesa ankesa. U shpërngul gjithë Tirana e intelektualët lart e poshtë nga Greqia në Toronto ku dhe ndodhet pjesa më e madhe dhe ankohen se e kanë marë vëndin "fshatarët, katundarët, malokët". A ikët ? E c'keni atëher me ata që mbetën. Vëndi duart e hapura i ka për ata që duan të ndihmojnë dhe kanë energji e doza optimizmi.
    Kokes i ke rene!

  5. #245
    New York Maska e mario_kingu
    Anëtarësuar
    09-12-2004
    Vendndodhja
    New York
    Postime
    2,225
    Citim Postuar më parë nga Hyllien Lexo Postimin
    Të gjithë mëndjen të kritikoni e keni. Shqipëria nuk bëhet, nuk ka kushte sociale, nuk ka kushte shëndetësore, ka moral, ska moral. Epo rrini rrugëve të botës me iluzionin e një të ardhme më të mirë, dhe punoni e ndërtoni shtetet ku keni shkuar meqë i dashkeni gati në shqipëri të gjitha që të ktheheni ju. Rrini jashtë shtetit duke ja bërë vetes me sy se zgjidhja e vetme për një të ardhme më të mirë është ikja nga vëndi pa kushte sociale etj etj.

    Mos i jipni kësaj teme doza pesimizmi. A ikët nga shqipëria ? A jeni të kënaqur aty ku jeni ? E atëher për car vini e llomotitni në këtë temë për kushte kushte kushte. Kjo temë është për optimistët, jo për ata që nuk janë të kënaqur me zgjedhjen e tyre për ta lënë shqipërinë dhe tani vijnë e shfrynë inatin këtu duke e bindur veten se kanë bërë zgjedhjen e drejtë duke nëncmuar dhe vënë në dukje problemet e atdheut.

    Ankesa ankesa ankesa. U shpërngul gjithë Tirana e intelektualët lart e poshtë nga Greqia në Toronto ku dhe ndodhet pjesa më e madhe dhe ankohen se e kanë marë vëndin "fshatarët, katundarët, malokët". A ikët ? E c'keni atëher me ata që mbetën. Vëndi duart e hapura i ka për ata që duan të ndihmojnë dhe kanë energji e doza optimizmi.
    ti dukesh qe qenke shum e mencur moj vajz ose cun cfar do qe te jesh
    kjo tem i perket shqipove ne emigrim jo disa si ty qe e kan gojen shum e madhe edhe mendjen bosh
    do te keshilloja te qe here tjeter te qecohesh pak se do stresohesh shum



    persa i perket mendimeve te gjitheve ketu te tjerve cdo njeri arsyeton veten e ti familjen e ti edhe ku eshte me e mira per te edhe familjen e ti

    persa i perket shqiperis madhin qe ndjen shqiptari jasht atdheut qe eshte ne emigrim ti se besoj se e ndjen

    asnje nga ne ketu nuk e shan shqiperin se te tere jena shqiptar ketu

    nejse rrespekte o njeri edhe mend ne kok gjith te mirat
    Partizoni

  6. #246
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anëtarësuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    Citim Postuar më parë nga mario_kingu Lexo Postimin
    ti dukesh qe qenke shum e mencur moj vajz ose cun cfar do qe te jesh
    kjo tem i perket shqipove ne emigrim jo disa si ty qe e kan gojen shum e madhe edhe mendjen bosh
    do te keshilloja te qe here tjeter te qecohesh pak se do stresohesh shum




    persa i perket mendimeve te gjitheve ketu te tjerve cdo njeri arsyeton veten e ti familjen e ti edhe ku eshte me e mira per te edhe familjen e ti

    persa i perket shqiperis madhin qe ndjen shqiptari jasht atdheut qe eshte ne emigrim ti se besoj se e ndjen

    asnje nga ne ketu nuk e shan shqiperin se te tere jena shqiptar ketu

    nejse rrespekte o njeri edhe mend ne kok gjith te mirat
    Lexohe temën nga faqja 1 deri në fund pastaj mund të japësh një opinion. Un jam jashtzakonisht i qetë. Më duket se jeni ju pak si me ethe përderisa e ndjetë të nevojshme të justifikoheshit, madje pa ju adresuar fare!
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  7. #247
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    17-12-2010
    Vendndodhja
    ne boten e çudirave
    Postime
    3,776


    E nisa per nje tjeter teme po i shkon edhe kesaj.
    Shpresoj qe nuk tingelloj shume pesimiste Hyllien po........
    Dhe uroj qe sa me pak dimra te shkojne e te vijne rrugeve te botes.

  8. #248
    i/e regjistruar Maska e alem_de
    Anëtarësuar
    02-10-2009
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    6,745
    As nje here.Ka mjafte te pa pune atje.Po te kthehemi ne ju marin atyre vendet e punes.
    Da steh' ich nun, ich armer Tor,
    Und bin so klug als wie zuvor!

  9. #249
    i/e regjistruar Maska e Gentian_gr
    Anëtarësuar
    30-08-2007
    Postime
    2,520
    Citim Postuar më parë nga Hyllien Lexo Postimin
    Të gjithë mëndjen të kritikoni e keni. Shqipëria nuk bëhet, nuk ka kushte sociale, nuk ka kushte shëndetësore, ka moral, ska moral. Epo rrini rrugëve të botës me iluzionin e një të ardhme më të mirë, dhe punoni e ndërtoni shtetet ku keni shkuar meqë i dashkeni gati në shqipëri të gjitha që të ktheheni ju. Rrini jashtë shtetit duke ja bërë vetes me sy se zgjidhja e vetme për një të ardhme më të mirë është ikja nga vëndi pa kushte sociale etj etj.

    Mos i jipni kësaj teme doza pesimizmi. A ikët nga shqipëria ? A jeni të kënaqur aty ku jeni ? E atëher për car vini e llomotitni në këtë temë për kushte kushte kushte. Kjo temë është për optimistët, jo për ata që nuk janë të kënaqur me zgjedhjen e tyre për ta lënë shqipërinë dhe tani vijnë e shfrynë inatin këtu duke e bindur veten se kanë bërë zgjedhjen e drejtë duke nëncmuar dhe vënë në dukje problemet e atdheut.

    Ankesa ankesa ankesa. U shpërngul gjithë Tirana e intelektualët lart e poshtë nga Greqia në Toronto ku dhe ndodhet pjesa më e madhe dhe ankohen se e kanë marë vëndin "fshatarët, katundarët, malokët". A ikët ? E c'keni atëher me ata që mbetën. Vëndi duart e hapura i ka për ata që duan të ndihmojnë dhe kanë energji e doza optimizmi.
    Dita 1000-je tu befte.

  10. #250
    EPIROT Maska e EDLIN
    Anëtarësuar
    16-07-2007
    Vendndodhja
    ku bëhen qinglat
    Postime
    1,527
    Nje lajm inkurajues vjen nga Ministria e Punes...



    Ministria e Punës: Qëllimi i ndryshimeve, riintegrimi i shtetasve të kthyer

    Komisioni i Punës, Çështjeve Sociale dhe Shëndetësisë miratoi sot në parim ndryshimet e propozuara në Ligjin nr.9668, datë 18.12.2006, “Për emigrimin e shtetasve shqiptarë për motive punësimi”.
    Drejtoresha e Zyrës Juridike në Ministrinë e Punës, Çështjeve Sociale dhe Shanseve të Barabarta, znj. Albana Shtylla, sqaroi se këto ndryshime vijnë në zbatim dhe përmbushje të Planit të Veprimit të Strategjisë për Riintegrimin e Shtetasve Shqiptarë të Kthyer në Vend, miratuar në qershor të vitit të kaluar dhe kanë për qëllim sigurimin e një kthimi të qëndrueshëm për shqiptarëve të kthyer në vend, përmes mbështetjes së proçesit të riintegrimit, pavarësisht formës së kthimit të tyre.

    Drejtoresha Shtylla sqaroi se, hartimi i Strategjisë dhe Planit të Veprimit, vitin e kaluar u realizua në kuadër të plotësimit të kritereve të vendosura për liberalizimin e vizave dhe ndryshimet ligjore do të bëjnë të mundur zbatimin e këtij dokumenti të rëndësishëm politik dhe ofrimin e shërbimeve të nevojshme dhe domosdoshme riintegruese për të gjithë ata shqiptarë të cilët, në mënyrë vullnetare, apo në bazë të marrëveshjeve të ripranimit kthehen në vend.

    Duke u ndalur konkretisht tek ndryshimet e propozuara në Ligj, Shtylla sqaroi se ato përfshijnë zëvendësimin e termit “emigranti shqiptar i rikthyer” në “shtetas shqiptar i rikthyer”, si dhe heqjen e kufizimit të qëndrimit prej “të paktën një vit në Republikën e Shqipërisë”, për të përfituar statusin e të rikthyerit. Me këtë ndryshim shtetasi i kthyer përfiton menjëherë pas kthimit shërbime informimi, orientimi, referimi, pjesëmarrjeje në programet e punësimit, formimit profesional,etj.bazuar në nevojat e tij.

    Ndryshimet në Ligj parashikojnë edhe “Regjistrit për emigrantët”, i cili ngrihet në Drejtorinë e Përgjithshme të Shërbimit Kombëtar të Punësimit. Ndryshimet e propozuara bëjnë të mundur krijimin e një banke të dhënash për ruajtjen e të dhënave të shtetasve shqiptarë të kthyer dhe të regjistruar pranë Sporteleve të Migracionit (të ngritura prej gjashtë muajsh, pas miratimit të Strategjisë, në 36 zyra pune në të gjithë vendin). Në këtë mënyrë, Sportelet e Migracionit do të shërbejnë si pikë kyçe në nivel vendor, për të kryer vlerësimin e nevojave të personave të kthyer, për t’u dhënë atyre informacionin që u nevojitet si edhe për t’i referuar këta persona në institucione që japin shërbimet përkatëse.

    Ndryshime janë propozuar edhe në nenin që përcakton lëshimin e dokumentit “Statusi i emigrantit”, duke e lidhur Statusin me shërbimet që ata përfitojnë.

    Ligji përcakton detyrat dhe përgjegjësitë e Ministrive të linjës si, MPÇSSHB, MPJ, MB, MASH, MPPTT, MBUMK, MF, METE, në kuadër të riintegrimit të shtetasve shqiptarë të kthyer. Sipas Strategjisë këto institucione dërgojnë informacione pranë Sporteleve të Migracionit, të cilat më pas bëjnë informimin e shtetasve të kthyer.

    Drejtoresha e Politikave të Migracionit në MPÇSSHB, znj. Silva Banushi, sqaroi se ndryshimet nuk kanë efekte financiare për buxhetin e shtetit, pasi ndryshimet ligjore vijnë në funksion dhe në zbatim të Strategjisë së miratuar në korrik dhe se efektete financiare për çdo institucion janë parashikuar që në atë kohë dhe janë miratuar tashmë në buxhetin e këtij viti.

    Përfaqësuesit e Ministrisë së Punës iu përgjigjen interesit të deputetëve, duke sqaruar konkretisht shërbimet që personat të cilët marrin “Statusin e Emigrantit”, do të përfitojnë, duke filluar nga informimi, lehtësirat doganore, orientimi për investime, mbështetje për strehim, etj.

    Në ditët në vazhdim, Komisioni i Parlamentar do të marrë në shqyrtim ndryshimet ligjore nen për nen.


    http://www.mpcs.gov.al/zedhenesi/6-n...otive-punesimi
    Epiri është dhe do të mbetet gjithmonë shqiptar ashtu si e krijoi natyra dhe historia - A. Frasheri

  11. #251
    MoDa KaLoN,sTiLi QeNdRoN! Maska e fashion_girl
    Anëtarësuar
    06-07-2010
    Postime
    2,409
    vitin tjeter kjo do te thot qe kthehem ne Shqiperi pas 5 vitesh

  12. #252
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    22-01-2011
    Postime
    2,425
    po pritem ne emigrantet nga qeveria me mire te na mar lumi.
    qeveria duhet te taksoje c`do emigrant shqiptar qe ri-futet ne shqiperi.

  13. #253
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    21-04-2007
    Vendndodhja
    KUDO DHE ASGJEKUND
    Postime
    837
    Përfaqësuesit e Ministrisë së Punës iu përgjigjen interesit të deputetëve, duke sqaruar konkretisht shërbimet që personat të cilët marrin “Statusin e Emigrantit”, do të përfitojnë, duke filluar nga informimi, lehtësirat doganore, orientimi për investime, mbështetje për strehim, etj.

    Në ditët në vazhdim, Komisioni i Parlamentar do të marrë në shqyrtim ndryshimet ligjore nen për nen.





    o shtet kujdesu njeher per njerzit qe jane ne shqiperi ,pasi ne "emigrantet"(na ngeli ky emer si ne vendin tone ashtu dhe ne emigrim)kur te kthehen i kane bere hesapet vete dhe nuk ma do mendja se ai qe kthehet nga emigrimi i ka shpresat ke shteti shqipetare

  14. #254
    New York Maska e mario_kingu
    Anëtarësuar
    09-12-2004
    Vendndodhja
    New York
    Postime
    2,225
    Citim Postuar më parë nga OPARI Lexo Postimin
    Përfaqësuesit e Ministrisë së Punës iu përgjigjen interesit të deputetëve, duke sqaruar konkretisht shërbimet që personat të cilët marrin “Statusin e Emigrantit”, do të përfitojnë, duke filluar nga informimi, lehtësirat doganore, orientimi për investime, mbështetje për strehim, etj.

    Në ditët në vazhdim, Komisioni i Parlamentar do të marrë në shqyrtim ndryshimet ligjore nen për nen.





    o shtet kujdesu njeher per njerzit qe jane ne shqiperi ,pasi ne "emigrantet"(na ngeli ky emer si ne vendin tone ashtu dhe ne emigrim)kur te kthehen i kane bere hesapet vete dhe nuk ma do mendja se ai qe kthehet nga emigrimi i ka shpresat ke shteti shqipetare
    fjal me vend kjo q ethe edhe eshte e vertet nuk besoj se ka ndonje emigrant
    qe i ka ven shpresat tek qeveria shqiptare nese kthehemi i kena mar masat vet
    edhe ca eshte ky status emigrant????? se mora vesh idiotesia e radhes shqiptare
    Partizoni

  15. #255
    shtriga Maska e shtrigaa
    Anëtarësuar
    09-11-2004
    Vendndodhja
    kudo midis jush
    Postime
    290
    kthehemi per pushime dhe vetem per kaq. deshira e madhe mundesia e vogel
    Kur linda qava dhe te tjeret qeshen......
    Kur te vdes tjeret do te qajn dhe une do qesh
    Jam_Ajo

  16. #256
    MoDa KaLoN,sTiLi QeNdRoN! Maska e fashion_girl
    Anëtarësuar
    06-07-2010
    Postime
    2,409
    Citim Postuar më parë nga jesy Lexo Postimin
    une nuk kam ndermen te kthehem asnjehre ne shqipri me mer malli ta shikoj por jo te jetoj
    te njejten gje qe thot edhe my mother!
    p.s.eshte e kote te kthehesh ne shiqperi,ajo po shkon drejt gropes e jo europes!

  17. #257
    i/e regjistruar Maska e Besoja
    Anëtarësuar
    24-07-2008
    Vendndodhja
    Prrenjas, Shqiperi
    Postime
    3,260
    Ju nuk ktheheni sepse në një farë mënyre e keni rregulluar jetën atje dhe mirë keni bërë.
    Por mos e shani vëndin tuaj!
    Është minimumi që mund të bëni për të.

  18. #258
    ti, une dhe melodia Maska e orhideja
    Anëtarësuar
    02-10-2010
    Postime
    4,817
    Une nuk shaj vendin...........ne asnje menyre........atje kam shpirtin, ketu kam trupin , por ama ata te cilet jane ne nje menyre fajtor qe une s'kam guximin t'i kthej femijet e mi atje, ata do t'i shaj.

  19. #259
    QEVERIA Maska e policia911
    Anëtarësuar
    02-04-2009
    Vendndodhja
    new york
    Postime
    167
    me mendje atije jam ne vendin tim TIRAN seshpejti do kthehem pergjithmon
    ne shqiperin
    RROFTE SHQIPERIA

  20. #260
    Perjashtuar Maska e Deni_Boy
    Anëtarësuar
    19-10-2005
    Vendndodhja
    Milano
    Postime
    2,322
    Kur te nderrohet sistemi...kur t`bojn mo me shum per popullin.. jo vetem me vjedh..!

Faqja 13 prej 14 FillimFillim ... 311121314 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Përgjigje: 33
    Postimi i Fundit: 17-01-2013, 12:29
  2. Esse dhe artikuj të muslimanëve
    Nga ORIONI në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 35
    Postimi i Fundit: 09-12-2010, 09:31
  3. Guerilasit e LANC
    Nga Tannhauser në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 28
    Postimi i Fundit: 21-04-2007, 14:12
  4. Debat mes anti liberalëve dhe liberalëve
    Nga liridashes në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 22-03-2005, 19:26
  5. Permbysja e rregjimit ne 97, Revolucion komunist?
    Nga Seminarist në forumin Problematika shqiptare
    Përgjigje: 66
    Postimi i Fundit: 28-05-2003, 23:29

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •