Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 15
  1. #1
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anėtarėsuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Thumbs up A e keni lexuar Biblen?

    Kam nje pyetje per ateistet e ketij forumi, po lexoj kaniher qe disa ateiste thone se Bibla meson kete dhe ate, Jezusi erdhi t'i beje pushtetaret te pasur etj. Pyetja ime eshte se a e keni lexuar Biblen ne teresi apo se paku Dhiaten e Re apo vetem postoni mendime si ua merr mendja. Seriozisht po ju pyes dhe pergjigjmuni sinqerisht. Vetem kete po ju pyes dhe mos me tallni sepse nga nganjehere po frikesohem te shkruaj ne kete forum. Me te mira

  2. #2
    Enraged Maska e Scion
    Anėtarėsuar
    22-07-2008
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    2,296

    Pėr: A e keni lexuar Biblen?

    PO e kam lexuar, Mesia

    Cte te them, liber me perralla per te trembur femijet. Tek tuk pak seksizem, racizem etj.etj. Por normale meqe vjen nga koha e injorances, fryma qe percjell eshte e vetekuptueshme :P

    Je i sigurte qe duhet nje teme e tille ne nen-forumin ATEIST?
    What can be asserted without evidence, can be dismissed without evidence

  3. #3
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anėtarėsuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Pėr: A e keni lexuar Biblen?

    Pershendetje Scion. D.m.th. ti e paske lexuar Biblen ne teresi dhe e ke studiuar dhe i paske thene vetes: 'Sot po marr vendim qe ta kundershtoj dhe te mos besoj ne te'. Ne jemi njerez dhe duhet t'i respektojme vendimet e njeri tjetrit, ne kete pike pajtohemi besoj. Plot ateiste dhe myslimane besojne se Biblen e kane ndryshuar sipas qejfit Kisha Katolike dhe ajo Orthodokse kur te dyja keto dy fe bien ne kundershtim me te. Bibla duhet te permbaje te verteta sepse ne te pershkruhen shume mrekulli, te cilat nuk u bene vetem per t'u bere por per t'i mbeshtetur pretendimet p.sh. te Jezusit. Keto nuk jane mite dhe nuk u bene qe ateistet sot t'i quajne mite por pra per t'i mbeshtetur pretendimet e Jezusit, p.sh. ne Dhiaten e Re.

    Ti ndoshta edhe e ke bere kete por sa % e ateisteve e kane bere te njejten gje si ti. Shumica besoj se nuk e kane lexuar kurre Biblen dhe shihet edhe ne kete forum sulmohet nje krishterim i keq qe ekziston vetem ne mendjet e myslimaneve dhe ateisteve. Ne jemi shqiptare te gjithe dhe forumi na jep mundesine te diskutojme dhe debatojme pa tabu. Kjo ka anet pozitive dhe negative gjithsesi por ne duhet te diskutojme shoqerisht.

  4. #4
    Enraged Maska e Scion
    Anėtarėsuar
    22-07-2008
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    2,296

    Pėr: A e keni lexuar Biblen?

    Citim Postuar mė parė nga mesia4ever Lexo Postimin
    Pershendetje Scion. D.m.th. ti e paske lexuar Biblen ne teresi dhe e ke studiuar dhe i paske thene vetes: 'Sot po marr vendim qe ta kundershtoj dhe te mos besoj ne te'. Ne jemi njerez dhe duhet t'i respektojme vendimet e njeri tjetrit, ne kete pike pajtohemi besoj. Plot ateiste dhe myslimane besojne se Biblen e kane ndryshuar sipas qejfit Kisha Katolike dhe ajo Orthodokse kur te dyja keto dy fe bien ne kundershtim me te. Bibla duhet te permbaje te verteta sepse ne te pershkruhen shume mrekulli, te cilat nuk u bene vetem per t'u bere por per t'i mbeshtetur pretendimet p.sh. te Jezusit. Keto nuk jane mite dhe nuk u bene qe ateistet sot t'i quajne mite por pra per t'i mbeshtetur pretendimet e Jezusit, p.sh. ne Dhiaten e Re.

    Ti ndoshta edhe e ke bere kete por sa % e ateisteve e kane bere te njejten gje si ti. Shumica besoj se nuk e kane lexuar kurre Biblen dhe shihet edhe ne kete forum sulmohet nje krishterim i keq qe ekziston vetem ne mendjet e myslimaneve dhe ateisteve. Ne jemi shqiptare te gjithe dhe forumi na jep mundesine te diskutojme dhe debatojme pa tabu. Kjo ka anet pozitive dhe negative gjithsesi por ne duhet te diskutojme shoqerisht.
    Mesia,

    Njeriut ne jete i bie mundesia te lexoje libra te mire si "Bibla dhe Kurani" dhe te keqinje si "Bibla dhe Kurani"
    Nuk mund te them me shume se kaq, besoj mbetesh i kenaqur :P
    What can be asserted without evidence, can be dismissed without evidence

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e Hipnotizuesssi
    Anėtarėsuar
    24-07-2013
    Postime
    168

    Pėr: A e keni lexuar Biblen?

    Une te siguroj se e kam lexuar Biblen, mirepo ndryshe nga shume te tjere, e kam lexuar me logjik te ftohte prandaj kur mbylla faqen e fundit mbylla edhe besimin ne Zot. Zoti ka vdekur dhe une e kam vrare. Nese doni te jetoni te lire vrisni edhe ju Zotin tuaj.

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e semiku
    Anėtarėsuar
    11-04-2010
    Postime
    1,202

    Pėr: A e keni lexuar Biblen?

    Citim Postuar mė parė nga Hipnotizuesssi Lexo Postimin
    Une te siguroj se e kam lexuar Biblen, mirepo ndryshe nga shume te tjere, e kam lexuar me logjik te ftohte prandaj kur mbylla faqen e fundit mbylla edhe besimin ne Zot. Zoti ka vdekur dhe une e kam vrare. Nese doni te jetoni te lire vrisni edhe ju Zotin tuaj.
    Te lexosh Biblen apo edhe Kuranin me logjik te ftohte,eshte rruga me e mire te perfundosh ne Ateizem,Agnosticizem...
    Te besosh ne ato qe lexohen ne librat fetare,eshte e mundur VETEM per shkak se nuk ke fakte.Sepse,kur ke fakte - ke dituri (njohuri),ndersa diturija perjashton besimin !

    Besimi nuk munde te racionalizohet (arsyeja) , nese tenton ne kete menyre atehere perfundon atje ku je tani - ne Ateizem

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e Hipnotizuesssi
    Anėtarėsuar
    24-07-2013
    Postime
    168

    Pėr: A e keni lexuar Biblen?

    Po, une nuk dua te besoj, une dua te di.

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e mitjuk
    Anėtarėsuar
    19-05-2005
    Vendndodhja
    Monaco
    Postime
    900

    Pėr: A e keni lexuar Biblen?

    mesia4ever mos e rruj per as ken ktu nuk bashkbisedo vetem me ateista por edhe me radikal islamik qe sot mbas daljes se kthetrave nga serbo sllavet duan te fusin islamizmin ne shqiprui dhe kerkojn me doemos qe te fyjn figurat komtare sepse jan te pa mirinformuar ose gjenetikisht duhet ti ket q.....i Turku tpart e tyne dhe i ka lan me gan ne tru ose duhet te ket ADN ne palc
    kush eshte fetar duhet ti lexoj edhe biblen edhe kuranin por ama kuranin origjinal e po ta lexojn kuranin origjinal i siguroj qe do u dali vedi qefit qe e qujn veten Musliman ,SHqiptart nuk jan musliman thjesht e kan trazhgimi nga tepart e tyne te dobet qe u konvertuan ne Musliman por keta te sodit nuk desgiroj ti fyj skan fain keta qe ata trazhgojne kete fe muskimane por me vjen keq qe se kuptojne qe po te ishin vertet musliman do martoheshin me kusherinat e tyre sepse Muslimant e bejn martesen me gjakun e tyre e muslimant shqiptar ne as nje rast nuk ban vaki biles ne kosov eshte edhe kenga qe martohet me motren e vet dhe neper mes nje pellumbi qe u futet ne mes te tyre kur shtrihen ne krevat ata zbulojn qe jan vella e moter pora dua te them qe muslimant e shqipris kan ndiesin e katolikut qe nuk martohet me njerzit e gjakut te vet ky eshte instiktivisht perndyshe keta do beninmartesa te kesaj natyre flm per mirkuptimin e ēdo lewuesi
    Sa bukur eshte kur ne shpirt ke gjithmone ngrohtesi. FaLeMiNdErIt.

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e arba.t
    Anėtarėsuar
    27-06-2009
    Postime
    439

    Pėr: A e keni lexuar Biblen?

    para shume vitesh e kam lexuar biblen....,,e kjo sdo te thote te lexosh biblen behesh ateiste
    Let food be your medicine !

  10. #10
    Enraged Maska e Scion
    Anėtarėsuar
    22-07-2008
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    2,296

    Pėr: A e keni lexuar Biblen?

    Citim Postuar mė parė nga arba.t Lexo Postimin
    para shume vitesh e kam lexuar biblen....,,e kjo sdo te thote te lexosh biblen behesh ateiste
    Varet se n'kendveshtrim e ke marre.
    What can be asserted without evidence, can be dismissed without evidence

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e Hipnotizuesssi
    Anėtarėsuar
    24-07-2013
    Postime
    168

    Pėr: A e keni lexuar Biblen?

    Njerezit shohin ate qe duan te shikojne, por ndonjehere te bardhen duhet ta shikosh te bardhe, dhe te zezen te zeze....

  12. #12

    Pėr: A e keni lexuar Biblen?

    Kame lexuar 5 libra nga testamenti i vjeter dhe nja 4 a pese nga i riu. Kam marre edhe kurse per krishterizmin dhe fene e tij vite perpara. Kur po e konsideroja Krishterizmin Bbibla me largoi Kam lexuar edhe pjese to Katekizmi i Kishes Katolike.

  13. #13
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anėtarėsuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Pėr: A e keni lexuar Biblen?

    Hof ti e paske perzier tani krejt, me vjen keq per kete, por problemi qendron qe ju tani mundoheni ta interpretoni dhe ta kritikoni besimin krishter ashtu sic ju konvenon, dhe ne duhet te themi 'amin ashtu eshte', sepse ju e dini me mire sepse jeni ateiste. I krishteri e lexon Biblen cdo dite, ndersa ateisti ne kurse meson (kurs 2 javor, 3 here ne jave nga 45 minuta) dhe perseri ateisti din me mire se i krishteri per Biblen dhe mbi besimin krishter. Ashtu bravo te qofte qe po na kallxon se diturine mbi Biblen e ke nga kurset. Ku te kete ateiste sa me shume qe e pranojne kete gje, madje shpresoj te dalin edhe myslimane te forumit e ta pranojne se per Biblen mesojne vetem neper forumet islamike, kjo do te na thjeshtesonte shume gjera. Pershendetje

  14. #14

    Pėr: A e keni lexuar Biblen?

    Ka libra shume me interesant se Bibla Ta lexoja biblen dite per dite une hidhesha nga kati i kateret! Jo nga i pesti se nga i pesti e ke te sigurt, nga i katri edhe shpeton

    Citim Postuar mė parė nga mesia4ever Lexo Postimin
    Hof ti e paske perzier tani krejt, me vjen keq per kete, por problemi qendron qe ju tani mundoheni ta interpretoni dhe ta kritikoni besimin krishter ashtu sic ju konvenon, dhe ne duhet te themi 'amin ashtu eshte', sepse ju e dini me mire sepse jeni ateiste. I krishteri e lexon Biblen cdo dite, ndersa ateisti ne kurse meson (kurs 2 javor, 3 here ne jave nga 45 minuta) dhe perseri ateisti din me mire se i krishteri per Biblen dhe mbi besimin krishter. Ashtu bravo te qofte qe po na kallxon se diturine mbi Biblen e ke nga kurset. Ku te kete ateiste sa me shume qe e pranojne kete gje, madje shpresoj te dalin edhe myslimane te forumit e ta pranojne se per Biblen mesojne vetem neper forumet islamike, kjo do te na thjeshtesonte shume gjera. Pershendetje

  15. #15
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anėtarėsuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Pėr: A e keni lexuar Biblen?

    Po more po Bibla te meson te hidhesh nga kati i katert dhe te sakatohesh. Ne shqiptaret kurre nuk do te mbledhim mend, gjithmone me ato teorite tona pa kurrfare baze e 'funny'.

    Tung

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •