Close
View RSS Feed

ninoenina

Komenti i ungjillit

Vlerėsoje Postimin
14-10-2022/E PREMTE E JAVĖS 28/VITI 2.

Flisni hapur dhe pa frikė.

UNGJILLI: Lk. 12, 1-7
.

1 Ndėrkaq u mblodh njė turmė e madhe e popullit ‑ mijėra e mijėra ‑ aq sa shkelnin njėri‑tjetrin. Jezusi mė sė pari u drejtua nxėnėsve tė vet: “Ruajuni prej tharmit tė farisenjve d. m. th. hipokrizisė!
2 S’ka gjė tė mbuluar qė nuk do tė zbulohet, as tė fshehur qė nuk do tė merret vesh. 3 Prandaj, ēdo gjė qė ju thatė nė errėsirė, do tė dėgjohet nė dritė dhe ēdo gjė qė pėshpėritet nė vesh ndėr skuta, do tė predikohet prej pullazeve”
4 “Po ju them juve, miq tė dashur: mos jua kini drojėn atyre qė mbysin trupin e pastaj s’mund tė bėjnė gjė tjetėr!
5 Po ju tregoj kujt duhet t’ia keni frikėn: druani nga ai qė, pasi t’jua ketė marrė jetėn, ka pushtet t’ju hedhė nė ferr. Po, unė po ju them: atij kijani frikėn!
6 Po, a nuk shiten pesė trumcakė pėr dy qindarė? E pra, asnjėrin prej tyre nuk e qet nė harresė Hyji.
7 Kurse juve deri edhe fijet e flokėve tė kresė i keni tė numėruara! Mos kini frikė! Ju vleni mė shumė se njė mori trMEDITIM.

Shpirti Shenjt qoftė i pranishėm nė zemrėn time dhe mė drejtoftė atje ku duhet tė jap veten time.
Le t'i lutemi Zotit qė tė ecim pėrpara pa frikė nė rrugėn e jetės sonė, duke besuar nė Shpirtin Shenjt.


1 “S’ka gjė tė mbuluar qė nuk do tė zbulohet, as tė fshehur qė nuk do tė merret vesh.

Prandaj, ēdo gjė qė ju thatė nė errėsirė, do tė dėgjohet nė dritė dhe ēdo gjė qė pėshpėritet nė vesh ndėr skuta, do tė predikohet prej pullazeve”.
Shėn Luka raporton fjalėt e Zotit i cili i drejtohet turmės pėr tė qetėsuar ankthin e tyre. Edhe sot, fjala e Jezusit na mban pezull kur jemi tė ndarė mes tė vėrtetės nė tė cilėn duam tė jetojmė dhe heshtjes apo komenteve agresive tė bashkėkohėsve tanė qė nuk dinė ēfarė tė thonė nė situatat e kohės sonė. Tashmė nė kohėn e Krishtit, ne shohim se Luka i tregon kėto fjalė qė njerėzit tė ecin pėrpara pa marrė njė rrugė padurimi qė do tė ēonte nė njė drejtim pak a shumė tė mirė. Kėtu, Jezusi dėshiron t'i qetėsojė dėgjuesit e tij: "Ruhuni nga majaja e farisenjve (...)" "Ata thonė dhe nuk bėjnė” (Mt. 23, 3).
Asistenca kupton se atmosfera nė tė cilėn ajo zhvillohet pasqyron njė mentalitet tė kundėrt ku ėshtė e vėshtirė tė pėrparosh nė njė rrugė tė sė vėrtetės absolute dhe pa konfuzion. Prandaj, ai duhet tė marrė kėshilla dhe tė ecė pėrpara me njė ndėrgjegje tė pastėr nga ēdo interes personal. Mjeshtri u thotė atyre njė tė vėrtetė absolute dhe pohon se kur tė vijė momenti i llogarisė, "ēka ėshtė e mbuluar me vello do tė zbulohet", e gjithė hipokrizia do tė dalė nė dritė. Kėto kėshilla e ruajnė vlerėn e tyre edhe sot dhe kėshtu do tė jetė deri nė fund tė kohės
.


2."Unė ju them, miqtė e mi (...)"

Ėshtė e qartė se Shpėtimtari i botės po u flet kėtu atyre, zemrat e tė cilėve janė tė hapura ndaj Fjalės sė tij. Turma u mblodh me mijėra, aq sa u shtypėm, specifikon ungjilltari. Por nėse Jezusi u flet tė gjithėve, dishepujt e tij qė janė nė tė njėjtėn rrugė si ai, janė mė pranues. Pėr mė tepėr, kėtė vėrejtje e gjejmė nė tregimet e ungjilltarėve Mateu dhe Marku (Mt. 16, 6; Mk. 8, 15).
Ne mund tė masim forcėn e sė vėrtetės qė Mjeshtri dėshiron t'u mėsojė atyre qė do tė kenė misionin e transmetimit tė mėsimeve tė tij, si dhe sinqeritetin e dishepujve qė do tė jenė pėrgjegjės pėr ta bėrė atė. Por, nė tė njėjtėn kohė, Jezusi e njeh dobėsinė e njerėzve, ai e di se dishepujt, ungjilltarėt, apostujt, nuk janė tė mbrojtur nga dobėsitė e pakontrolluara. Ai kėmbėngul nė kėtė besim miqėsor qė pret nga dėgjuesit e tij: “Po ju them, miqtė e mi”.3.”Po ju them juve, miq tė dashur:

mos jua kini drojėn atyre qė mbysin trupin e pastaj s’mund tė bėjnė gjė tjetėr!"


Po ju tregoj kujt duhet t’ia keni frikėn: druani nga ai qė, pasi t’jua ketė marrė jetėn, ka pushtet t’ju hedhė nė ferr. Po, unė po ju them: atij kijani frikėn”(Lk. 12,8).


Dhe Jezusi e vazhdon mėsimin e tij duke pohuar sjelljen e tij
ndėrsa njerėzit do tė blasfemojnė kundėr Shprtit Shenjt.
Kjo blasfemi nuk do t'u falet atyre, por, nga ana tjetėr,
Zoti i qetėson dėgjuesit e tij dhe ata qė janė afėr:
kur ata sillen pėrpara autoriteteve tė sinagogave, para gjykatėsve dhe autoriteteve tė tjera,
dishepujt e tij nuk duhet tė shqetėsohen:
Shpirti Shenjt do tė jetė atje pėr t'u mėsuar atyre se ēfarė kanė pėr tė thėnė.

Pra, le tė ecim pėrpara pa frikė, duke besuar nė Shpirtin Shenjt. Perėndia e njeh dobėsinė e krijesave tė tij dhe, nėse duhet tė ecim pėrpara me frikėn se mos marrim rrugėn e gabuar, ėshtė me sigurinė e njė dashurie tė palėkundur nga ana e Shpėtimtarit tonė qė do tė lutet nė favorin tonė.

Zot, ti e di qė sytė e tyre, inteligjenca e tyre dhe dashuria e tyre pėr ju janė shkatėrruar. Ėshtė pėr kėtė arsye qė ju morėt gjendjen tonė njerėzore. Je bėrė burrė dhe dėshiron tė na komunikosh jetėn tėnde hyjnore.

Fjalėt Kyēe: Asnjė Shto / Ndrysho Fjalėt Kyēe
Kategoritė
Politika

Komente

Trackbacks