Close
View RSS Feed

Neteorm

Ajo qė ka rėndėsi ėshtė njė mendje e pastėr

Vlerėsoje Postimin
Njė i urtė i verbėr qė ulej jashtė dyqanit tė pambukut pranė njė vendi tė shenjtė. Ai njihej se kishte fuqi tė veēanta shpirtėrore. Ai ishte nė moshėn e tij tė hershme tė mesme dhe ulej buzė rrugės nėn strehėn e dyqanit lokal tė pambukut. Ai kishte njė pallto tė zezė dhe njė tas lypėsie pėrpara tij. Ai vazhdimisht tundej pėrpara dhe mbrapa, dhe herė pas here mėrmėriti me vete, por nuk pranoi tė tėrhiqej nė bisedė, sado qė njerėzit tė pėrpiqeshin shumė.

Ai padyshim nuk i pėlqente turmat kureshtare qė ndėrhynin nė privatėsinė e tij. Kėshtu qė unė (njė murg) vendosa ta vizitoja vetėm njė ditė tjetėr. Atė ditė, ai ishte nė njė humor mė tė afėrt dhe sė shpejti ndėrtuam njė marrėdhėnie. Ai ka lindur i verbėr, tha ai nė pėrgjigje tė pyetjes sime. Sapo u rrit mjaftueshėm, babai i tij – i cili siguronte jetesėn duke qepur ēanta tė pėrdorura me armė zjarri – vendosi ta kėrkonte qė tė rriste tė ardhurat e familjes. Ēdo ditė e sillte nė kėtė vend jashtė dyqanit tė pambukut dhe e linte atje deri nė mbrėmje, kur do ta kthente pėrsėri nė shtėpi.
"Njė ditė," vazhdoi i urti i verbėr, "babai im thjesht nuk erdhi tė mė kthente, dhe qė atėherė kam qenė kėtu".
A nuk u pėrpoq kurrė tė gjente njė strehė mė tė mirė, e pyeta. "Po, e bėra," u pėrgjigj ai. “Disa njerėz mė pyetėn pse nuk shkova natėn nė vendin e shenjtė aty pranė dhe nuk flija nė oborr atje si shumė tė varfėr tė tjerė. Duke dėgjuar kėshillėn e tyre, njė natė u zvarrita nė vendin e shenjtė dhe gjeta rrugėn. Fatkeqėsisht, dikush mė mori me duar dhe mė hodhi nga vendi i shenjtė. Gjuajtja ishte aq e dhunshme saqė unė u ula nė varrezat aty pranė, i mavijosur keq. Pasi u shėrova nga tronditja e rėnies, arrita tė marr pak guxim dhe u zvarrita pėrsėri nė vendin e shenjtė, pėr t'u takuar pėrsėri me tė njėjtin fat. Kėsaj radhe u lėndova shumė dhe bėrtita nga dhimbja: “Nuk e di kush je, por padyshim je njė person i fuqishėm. Por unė kurrė nuk kam dėmtuar askėnd. Unė mbijetoj me ēdo lėmoshė qė marr dhe i lutem Zotit; pse atėherė duhet tė mė keqtrajtoni kėshtu?” Njė zė iu pėrgjigj: “Pse vini nė shtėpinė time me njė mendje tė papastėr? Pastrohu fillimisht dhe pastaj eja tė flesh nė vendin tim.” “A je ti atėherė Zot? Si mund ta dini tjetėr pėr gjendjen e mendjes sime? Ju padyshim keni fuqinė pėr tė parė nė mendjen time. Atėherė pse nuk e largoni papastėrtinė nga mendja ime dhe nuk mė pastroni? Por tė lutem mos mė bėj tė vuaj kėshtu.” "Nė rregull," u pėrgjigj zėri, "Ēdo ditė, pasi tė kesh mbaruar sė lypuri, bėj njė banjė, eja nė vendin e shenjtė, fale lutjet dhe mė pas fli". Unė i kam ndjekur kėto udhėzime qė atėherė.'

Thjeshtėsia ēarmatosėse e rrėfimit tė tij dhe sharmi i pazakontė qė ai nxirrte mė tėrhoqi thellėsisht dhe e vizitoja vazhdimisht derisa u largova nga shtėpia dhe u bėra murg.

Miratuar nga njė histori e botuar nė Revistėn Prabuddha Bharata dhjetor 2006.
Fjalėt Kyēe: Asnjė Shto / Ndrysho Fjalėt Kyēe
Kategoritė
Pa Kategorizim

Komente

Trackbacks