Close
View RSS Feed

Neteorm

Pėrdorimi i TikTok nga fėmijėt, 5 gjėra qė duhet ti dinė prindėrit

Vlerėsoje Postimin
Me aplikacionin qė u bė mjaft popullor vitet e fundit, prindėrit sot janė mė tė shqetėsuar se kurrė tė dinė mė tepėr rreth tij.

Skedarėt e Bashkėngjitur 177927

Nėse ju pyesim tani sesa aplikacione janė nė telefonin e fėmijės suaj, a mund tė na pėrgjigjeni saktėsisht? Madje a keni dijeni? Sipas Backlinko, numri i pėrgjithshėm i shkarkimeve tė TikTok ka arritur nė 3 miliardė, duke u bėrė aplikacioni mė i shkarkuar i 2021. Si njė prind tė qėndrosh i informuar pėr sasinė e informacionit, medias, trendėve dhe zhurmės online qė specifikisht ka nė shėnjestėr fėmijėn tuaj, mund tė duket dėrrmues dhe deri diku e pamundur.

Pėr fat tė mirė ekzistojnė aplikacione pėr kontroll prindėror dhe kufizime tė moshės nė pėrdorimin e aplikacioneve tė panumėrta nga fėmijėt. Nganjėherė aplikacione qė duket tė padėmshme siē janė Instagram dhe Snapchat mund tė shkaktojnė probleme pėr fėmijėt.

TikTok ėshtė njė prej kėtyre aplikacioneve. Ėshtė njė rrjet social me videon nė zemėr tė tij dhe pėrdoruesit mund tė regjistrojnė vetveten duke kėnduar kėngė popullor, tė shtojnė efekte dhe ti ndajnė ato me pėrdorues tė tjerė.

Nė 2022 pritet qė TikTok tė tejkalojė 1.5 miliardė pėrdorues aktivė duke kaluar Facebook, Instagram, Snapchat apo YouTube. TikTok nė tė vėrtetė ėshtė versioni i dytė i aplikacionit. Origjinali kishte njė emėr Musical.ly dhe u ble nga kompania Kineze Bytedance nė 2017-ėn duke kaluar nėpėr njė ribrandim tė plotė.

Musical.ly pati problemet e veta gjatė historisė 3 vjeēare tė tij. Ndėrsa aplikacioni TikTok vlerėsohet si i pėrdorshėm pėr moshat 16+, Musical.ly konsiderohej i pėrdorshėm edhe pėr 12+.

Me aplikacionin qė u bė mjaft popullor vitet e fundit, prindėrit sot janė mė tė shqetėsuar se kurrė tė dinė mė tepėr rreth tij.

5 gjėra qė prindėrit duhet ti dinė pėr TikTok

1.A ėshtė Tiktok i sigurte pėr fėmijėt?

Mė pėrpara tė gjitha llogaritė TikTok ishin publike pavarėsisht moshės sė pėrdoruesit duke e lėnė fėmijėn tė hapur ndaj mesazheve direkt apo ndėrveprimit nga tė huajt. Me pėrditėsimin e ri tė 2021, llogaritė e pėrdoruesve 13-15 vjeē me tu hapur janė automatikisht private. Gjithashtu videot e krijuara prej pėrdoruesve nėn 16-vjeē nuk shkarkohen vetėm nėse pėrdoruesit ndryshojnė konfigurimet.
Sipas TikTok vetėm njė ndjekės qė i ėshtė dhėnė akses nga pėrdoruesi mund tė shohė videot e tyre.

Njėlloj si me platformat e tjera tė medias sociale, pėrmbajtja ėshtė e pėrzier. Megjithatė kryesisht bazohen nė muzikė dhe video, me skena kėrcimi apo veshje si pėrmbajtjet e vetme pėr tė mėdhenjtė.

Por aplikacioni inkurajon disa tema tė cilat janė pėr mosha mė tė mėdha sesa vlerėsimi 16+ sugjeron. Me njė kėrkim tė shpejtė hashtagu, fėmija juaj ka akses nė pėrmbajtje pėr tė mėdhenjtė.

2.Cili ėshtė limit i moshės sė TikTok?

Njė pėrdorues minimalisht duhet tė jetė 13 vjeē. Por duhet theksuar se TikTok nuk pėrdor asnjė mjet verifikimi kur njė pėrdorues i ri regjistrohet. Kjo do tė thotė se fėmija juaj mund tė regjistrohet me njė llogari tė re pa dijeninė tuaj dhe tė ketė akses nė pėrmbajtje tė papėrshtashme pėr ta dhe pa asnjė kufizim.

3.Ēfarė janė kontrollet prindėror tė TikTok?

Me njė funksionalitet tė quajtur “Family Pairing”, prindėrit mund tė lidhin llogarinė e fėmijės sė tyre me tė llogarinė e tyre dhe tė kontrollojnė mesazhet direkt, kohėn e pėrdorimit, tė aktivizojnė ose ēaktivizojnė kufizimin e pėrmbajtjes nga telefoni.

Prindėrit gjithashtu marrin njoftim nėse konfigurimet janė ndryshuar nga telefoni i fėmijės sė tyre. Njė prej funksioneve mė tė admiruara tė aplikacioni ėshtė opsioni “Digital Wellbeing.” Duke aktivizohet, ky opsion kufizon kohėn e pėrdorimit tė aplikacionit.

Kėshtu prindėrit vendosin kufizime mbi llogarinė e fėmijės. Gjithashtu bllokon videot e raportuara si tė papėrshtatshme. Diēka qė duhet mbajtur mend ėshtė se jo tė gjitha materialet janė raportuar siē duhet dhe ndonjė gjė mund tė shpėtojė.

4.A ndikon TikTok nė shėndetin mendor tė fėmijės?

Ndėrsa TikTok ėshtė i mrekullueshėm pėr socializim dhe mund tė shėrbejė si hapėsirė kreative pėr fėmijėn tuaj, mund tė ketė edhe efekte tė dėmshme. Si ēdo platformė tjetėr e medias sociale, postimi i videove dhe fotove e lė fėmijėn tuaj tė hapur ndaj reagimeve dhe komenteve negative apo fyese.

Njė gjė e tillė mund tė rezultojė me impakt negativ tek fėmija, besimi dhe imazhi i trupit tė tij. Nė disa raste mund tė ēojė nė depresion, ankth, e madje ērregullime tė ushqyerjes si anoreksi dhe bulimi. Ndėrsa kėto janė raste ekstreme, pėrdorues tė rinj apo influencė janė shprehur vazhdimisht tė shqetėsuar nga komentet negative qė marrin dhe sesi ndikon nė jetėn e tyre tė pėrditshme.

5.A grumbullon TikTok tė dhėna?
Pavarėsisht se kjo nuk ėshtė diēka e re dhe tė gjitha aplikacionet e medias sociale ndjekin njė praktikė tė tillė, vlen tė rikujtohet vazhdimisht. Nė faqen e privatėsisė sė TikTok thuhet: “Ne ndajmė tė dhėna me ofrues shėrbimesh nga palė tė treta tek tė cilėt mbėshtetim pėr tju ofruar juve platformėn. Kėto ofrues janė kompanitė e shėrbimeve cloud apo ofrues tė shėrbimeve IT. Ne gjithashtu ndajmė informacionin tuaj me partnerėt e biznesit, reklamuesit, analistėt dhe motorė kėrkimi.”

Njė gjė qė ata nuk e pėrmendin ėshtė se edhe kur aplikacioni nuk po pėrdoret, grumbullon tė dhėna. Nėse fėmija juaj kopjon dhe ngjit informacione sensitive si fjalėkalime apo biseda private, TikTok e ruan kėtė informacion.

Pėr pėrdoruesit e iPhone, pėrditėsimi nė versionin e fundit tė iOS duhet ta adresojė kėtė shqetėsim. /PCWorld Albanian
Fjalėt Kyēe: Asnjė Shto / Ndrysho Fjalėt Kyēe
Kategoritė
Pa Kategorizim

Komente

Trackbacks