Close

Komente Bllogu

 1. Maska e Rrustem Geci
  Atdhe Geci

  HIMNI ĒAMĖRISĖ

  Ēamėri tokė pellazgjike
  Pallė Epiri nė lashtėsi
  Je stėrgjyshe e shqiptarėve
  Nė Dodonė e Iliri
  Gjokset tua tė pėrgjakura
  Drejt fitores nė lavdi!

  Refreni:

  Ēamėri vend i bekuar
  Plot me vuajtje e histori
  Ēamėri vend i uruar
  Ngrite flamurin kuq e zi

  Ti je gjaku i Janinės
  Ti je dritė e Shqipėrisė
  Plagėt tua shekullore
  Ndritėn zjarrin e lirisė...
  Kėngėt tua nuk shterojnė
  N“zemrat tona tė rinisė


  Refreni...

  Ēamėri vend i bekuar
  Plot me vuajtje e histori
  Ēamėri vend i uruar
  Ngrite flamurin kuq e zi

  Ēamėri fole shqiponjash
  Brinjėt tua i ke shpatė
  Jatagan mbi fustanella
  Vendit tonė i dalim zot
  Mėmėdheu po na pret
  Gjithandej deti buēet,
  Ēamėri, e jona Ēamėriiiii!...

  Tekstin; Atdhe Geci,
  Muzikėn; Izet Kallaba,
  Soliste e Himnit:
  Ylberina I. Avdyli

  p.sh. Himni Ēamėrisė me zė gjendet
  nė Yoo Tube nė disa adresa; ikv.at


  KRYEKĖNGĖS SĖ ĒAMĖRISĖ

  Sot, mė datė 09.09.2017, kemi njė lajm shumė tė rėndėsishėm pėr kombin, e veēmas pėr Ēamėrinė. Qeveria e Republikės sė Ēamėrisė, pas zgjedhjes sė Qeverisė sė Re, pėr herė tė parė, realizon dy vepra historike:

  Kushtetutėn dhe Himnin e Republikės sė Ēamėrisė. Tė dyja kėto vepra janė realizuar pėr mrekulli e me nivel tė lartė cilėsor.

  Himni Kombėtar i Ēamėrisė ėshtė njė Kryekėngė, marsh liriko-epik – ka linjė melodike tė ėmbėl, e po aq ėshtė kumbues e evokues ndaj historisė ēame. Nė tė gjitha vargjet e himnit koncetrohen kulmet e historisė sonė, tragjedita ēame, ideali kombėtar i saj...

  Evidentohen plagėt shekullore, „Gjokset e pėrgjakura tė Nėnės Ēamėri“ qė mėkojnė kėngėn shqiptare nė kėto brigje. „Toka ēame ėshtė e bekuar dhe e uruar, – thotė himni, prandaj ajo ėshtė dritė e Shqipėrisė“.

  Poeti Atdhe Geci nė bashkėpunim me kompozitorin Izet Kallaba, solisten Ylberina I. Avdyli, dhe dy veprimtarėt kombėtarė – Bekim Bytyqin dhe Xhevdet Hajdarin – janė relizatorėt e kėtij Himni madhėshtor pėr Ēamėrinė.

  Himni Kombėtar i Ēamėrisė tė rrėmben, tė deh me atdhetarizėm,

  tė frymėzon pėr idealin e drejtėsisė dhe aspiratėn e Kombit tonė
  tė Unifikuar.

  Ėshtė kuptimplotė fakti qė kėtė himn e realizuan njė grup shqiptarėsh nga Kosova dardane, ēka do tė thotė: skaji verior i kombit tonė i kėndon skajit tjetėr jugor tė atdheut… e kjo tregon se dielli ynė etnik sot ėshtė nė zenitin e tij.

  Idajet Jahaj, shkrimtar
  Hollandė, Hagė, 09. 09. 2017  THĖRRITJET E NĖNAVE

  Ju thėrrasim kundėr heshtjes sė gjatė
  Ju thėrrasim tė dalim nga heshtja,
  ēamėt kudo jemi njė gjak. Aq sa na
  vrau lufta, aq na vrau dhe paslufta.

  Prej shpirtit e kemi tė kryengritemi:
  Janina kėrkon Greqia tė arrestohet,
  Preveza kėrkon Ēamėria tė ēlirohet
  Arta thėrret: -Bashkim me Shqipėrinė!

  Ēamėri, thuaje tė pathėnėn qė kurrė
  se ke thėnė, ēasti ėshtė tė ngritemi,
  shpirtin e ke bletė tė urtė e punėtore
  e gjakun nė trup si mjaltė tė bimė.

  Nė qypin e gjakut do tė votojmė,
  ēasti ėshtė tė ēlirohemi nga Greqia,
  mjaft kemi vuajtur e fjetur si patate!
  Ēamėria thėrret pėr liri tė ngritemi!