Close
Faqja 4 prej 5 FillimFillim ... 2345 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 94
  1. #61
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Saranda vjen prej Σαράντα e don me thane katerdhete (te spjegojne ma mire ato qe dine greqisht ketu ne forum). 40 shejtoret e krishtene te martirizuem ne shek. IV. Pra, s'ndryshon aspak prej emnave tjere te krishtene qe te duken te huej.
    shkodra, të thashë boll mirë, pleqt e tonë nuk kanë krye fakulltet të linguistikës me jav gjet prejardhjen emnav, ata kaq kan mujt me bae. Na i kan ngjitun ata emna, qysh i kan ndigjue prej radios a prej komitave qi shkojshin në Shqipni e u kthejshin prapë.

    Tash pse jan emnat me prejardhje jo-shqipe nuk a faji i gjyshave ton, se na kena ken jasht atyne kufijve, a faji i gjyshave t'juej, qi nuk i kan ndrrue emnat atyne vendeve.

    Dhe po bahen gati nji shekull prej se a shpall pavarësia edhe hala si keni ndrrue këta emna qi ti po iu thue sllav.

  2. #62
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-04-2002
    Postime
    876
    Citim Postuar më parë nga alibaba Lexo Postimin
    shkodra, të thashë boll mirë, pleqt e tonë nuk kanë krye fakulltet të linguistikës me jav gjet prejardhjen emnav, ata kaq kan mujt me bae. Na i kan ngjitun ata emna, qysh i kan ndigjue prej radios a prej komitave qi shkojshin në Shqipni e u kthejshin prapë.

    Tash pse jan emnat me prejardhje jo-shqipe nuk a faji i gjyshave ton, se na kena ken jasht atyne kufijve, a faji i gjyshave t'juej, qi nuk i kan ndrrue emnat atyne vendeve.

    Dhe po bahen gati nji shekull prej se a shpall pavarësia edhe hala si keni ndrrue këta emna qi ti po iu thue sllav.
    Alibaba, s'po e kam aspak ne mend me fajsue kend aq ma teper per se si i quen femijet e vet.
    Ishte vetem nji saktesim, qe kush don me i ngjite emna ekskluziv shqiptar (mue s'me entuziazmon edhe aq ky fakt) mos t'i referohet aq kollaj toponimeve.
    Faj e fajtore kena gjete boll, liri veprimit te individit, pak.

  3. #63
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    22-10-2008
    Postime
    1
    Ne familjen time jan keta emera Genc, Arberesha, Teuta, dhe Visar

  4. #64
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Faj e fajtore kena gjete boll, liri veprimit te individit, pak.
    Sidoqoftë, aty gjete një Berat që në sllavishte nuk ka kurrfëarë kuptimi, gjete dhe një Sarandë, gjete dhe një Korab që unë nuk mund të them se është i huaji, përkundrazi.

    Po këta emrat tjerë?

    Të paktën Saranda është një qytet i trojeve tona, shpreh një nostalgji, për të parë atë vend që nuk mund t'a shihje. Mos koftë emni shqip, osht vendi shqiptar, shpreh ndjenja shqiptari.

    Por këto:

    Aleks, David, Johan, Iglesio, e lloj-lloj paçavrure tjera, nuk shprehin kurrëfarë karakteristike shpirëtrore të shqiptarit, këto janë një degradim.

    Me nderime Alibaba (nickname im, emrin real e kam nga ilirishtja, sikurse edhe mbiemrin)

  5. #65
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-11-2008
    Postime
    5
    Flm per listen emrav ilir, me mire me kane ilir se emra te huaj.

  6. #66
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Me beri pershtypje te lista e emrave ilir ishte emri per vajza, Aidan.Ketu ne Amerike perdoret shume si emer per djem,kurse ne Shqiperi nuk kam ndeshur ndonje me kete emer.A thua eshte emer Shqiptar?!

  7. #67
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-11-2008
    Postime
    5
    Nuk ka emer femre Aidan por Aidana. Aidan esht adashi mashkull.

  8. #68
    ' Maska e Earta
    Anëtarësuar
    11-08-2008
    Postime
    336
    Katastrofe, eshte puna me emra, disa prind po ia fusin kot do emra s'di ku po i gjejne se...

    Keq qe edhe prind e mi mu me kane ven emer me kuptim jo-shqip.
    **** ** ** ***** ** ***!

  9. #69
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    07-09-2008
    Vendndodhja
    Belgjike
    Postime
    73
    Me te vertete qe qenka bere puna keq fare ( .lol ) me emrat e femijve.
    Personalisht kam emer te huaj po qe shkruhet si lexohet.

    Mbase kane ndikuar filmat dhe serit ...

    Emerat e brezit qe do vine:

    ' Heros' 'Prizenbrek', 'Gresanatomi' ' Kyle xy ' 'Friends' 'Aglibeti' 'Sulësolei' ... lol

  10. #70
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    me t'vertete per te ardhur keq . U mbaruan valle emrat tone te bukur shqiptare apo ilir qe shkojne te ato amerikan, grek , italian valle ?

    Ja ka emer me te bukur dhe ilir sesa Aidan .

    njerez qe po humbin identitetin e tyre neper bote (mos flas per ato qe jetojne atje) . what a shame !
    Ndryshuar për herë të fundit nga PINK : 01-12-2008 më 00:13
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  11. #71
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Citim Postuar më parë nga Arditi_79 Lexo Postimin
    A

    Emra djemsh

    Aidan,-i nga një emër njeriu, ilir
    se bera shaka ca me lart .

    Kush tha qe emri Aidan eshte ilir njehere? Nga e gjete origjinen nga iliret . Se meaning of Aidan eshte fire dhe nuk vjen nga ilirishtja .
    eshte e sigurte kjo ? lol
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  12. #72
    dhe emri pink nuk osht shqyptar

  13. #73
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Citim Postuar më parë nga crazy_diamond Lexo Postimin
    dhe emri pink nuk osht shqyptar
    ehe nuk eshte po prit shife kur tja nxjerrin origjinen nga shqyperia se .

    prit dhe pak , prit .
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  14. #74
    Citim Postuar më parë nga PINK Lexo Postimin
    ehe nuk eshte po prit shife kur tja nxjerrin origjinen nga shqyperia se .

    prit dhe pak , prit .
    emri jo,por piku osht shqiptare se----e ça shqiptare,ta pish ne kup....jo, nje dopio me fund

  15. #75
    i/e regjistruar Maska e visari9
    Anëtarësuar
    22-10-2006
    Vendndodhja
    n' Prishtinë
    Postime
    809
    Citim Postuar më parë nga Adriani_swe Lexo Postimin
    Ne familjen time jan keta emera Genc, Arberesha, Teuta, dhe Visar
    Visar : nje profesoresh e imja me thote se e ke emrin me të bukur në botë (Visar)

    Visar= thesar kombëtar
    1.Arsenal
    20.Tottenham

  16. #76
    dardan66 Maska e Bujar Dragaj
    Anëtarësuar
    04-12-2006
    Vendndodhja
    fr
    Postime
    44
    po une femijes se pare ja vura emrin AGON ndersa te dytit YLION kam gabuar apo jo?

  17. #77
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    po une femijes se pare ja vura emrin AGON ndersa te dytit YLION kam gabuar apo jo?
    Agon - shqip - vëhet shumë këtej kah ne
    Ylion - Ilioni Troja, shqip është, yll.

  18. #78
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    03-12-2008
    Vendndodhja
    ATJE KU ME RESPEKTOJN SI SHQIPTAR
    Postime
    1,015

    shqiperia po vuan

    po po po vuan nga anafalbetizmi dhe nga mos njohja e historise te mirfilte te kombit ton.po care beht keshtu more vellezer e motra po u beeme turrli fare o burri dheut e pastaj ne sot kekrojme rrenje e dege per te shkuaren ton kur per te nesermen po mbjellim mjegullina per mos te len asnje shenje historie pse kaq mallkim te ne nuk mund ta kuptoj se pse shumica e shqiptarve jan kaq budallenj si e injorojne kaq thjeshte historin ton indetitetin ton krenarin ton kombatere si injorojne emrat e bukur ilir e pellazg pse mos ti ven emra nga keto po i ven emra te pa deshifrueshem ne shqip po tani qe mendohem me erdhi ne koke dicka dhe i gjith faji eshte se ne pergjithesi ne familjet shqiptare nuk ka edukim per atdhedashuri se ne tekstet shkollore nuk ka nje histori te mirfillte te kombit tone plus qe nuk mesohet se njerzit e pashkolluar mendojne se me nje emer koti ecet perpara po ketu nuk ka llogjik fare eeee o zoti im bekoi shqiptaret o zot hapja syt se keshtu si e kan nisur keta mbas nja 500 VJETESH historia do te na pershkruaje si nje poull mix nga te katra anet e botes dhe do te ken te drejte ashtu sic kan te drejte sot qe na mohojne historin ton te lashte e kam fjalen per pellazget per greqin antike qe nuk eshte aspak greke ashtu sic nuk eshte aspak greke gjuha e vjeter greke dhe egjith kjo ndodh per shkak se ne dim te bejm histori po nuk dim te shkruajm dhe ta kalojm ate nga brezi ne brez

  19. #79
    i/e regjistruar Maska e RinorZ
    Anëtarësuar
    08-06-2008
    Postime
    325
    Jam kunder venies se emrave te huaj...
    Kur degjoj disa emra edhe pa kurrfare kuptimi, ajo nuk tolerohet...sa qe te ben te beshe vetevrasje:P

    Nje here ne TCh, me nje emision rastesishte hasa me nje emer qe kurre nuk e kisha ndegjuar me pare...eshte per t'u qare...

    Kishte emrin KIDAS...cfar kuptimi...dmth e trashegonte emrin e gjyshit SADIK, por nga mbrapa...

    Ncncncncccc...sa trushperlare qe jemi...

  20. #80
    Perjashtuar Maska e Zëu_s
    Anëtarësuar
    02-05-2006
    Postime
    1,672
    Une jam absolutisht kunder emrave te huaj, emrave me kuptim skandaloz dhe emrave pa kurrfar kuptimi hiq.

    Merreni me mend, njera ia kishte lene femijes se vet emrin Edlira, kjo eshte skandaloze dhe shum gjynah per ate femi/njeri.

    Edlira ...... e dlira barkun ashtu siç e dlire WC-ne apo si ?

    Ose keta emrat e sotem pa kurrfar kuptimi hiq ..... per nje moment nje asgjehiq i tingellon interesant atije/asaj ne vesh, dhe hopaaa ia la femijes se vet emrin ashtu.

Faqja 4 prej 5 FillimFillim ... 2345 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Në Shqipëri punojn 50 mijë fëmijë
    Nga Hyllien në forumin Problematika shqiptare
    Përgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 14-06-2010, 09:02
  2. Trafikimi i Fëmijëve
    Nga Gimi3 në forumin Tema shoqërore
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 28-03-2007, 15:08
  3. Ndal! Punes Dhe Trafikut Te Femijeve Ne Shqiperi
    Nga StormAngel në forumin Problematika shqiptare
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 21-10-2004, 04:45
  4. Raporti i UNICEF-it për trafikimin e fëmijëve shqiptarë
    Nga Brari në forumin Problematika shqiptare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 18-01-2004, 16:05

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •