Close
Faqja 5 prej 5 FillimFillim ... 345
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 94 prej 94
 1. #81
  i/e regjistruar Maska e Daja-GONI
  Antarsuar
  21-03-2006
  Postime
  1,554
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Mund te me tregoj dikush kuptimin e emrave: Agron dhe Tringa?

 2. #82
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,048
  Faleminderit
  5
  51 falenderime n 44 postime
  Mendoj se identiteti fetar eshte ai qe percakton me se miri nje person dhe me pas vjen kombesia e shtetesia. Sipas mendimit tim,megjithate,nuk mund te perjashtohen disa emra e te quhen emra shqiptare vetem ata me prejardhje ilire ose ato te rejat, per te cilat ne fakt nuk kam asnje kundershtim.
  Por, ketu nuk duhet bere dallimi midis fese dhe kombesise,sepse emri qe i vihet femijes,(psh kur pagezohet ne Kishe),ky emer duhet quajtur shqiptar sepse eshte i tille. Keshtu p.sh. mendoj qe duhen quajtur shqiptare emratristo, Jovan, Ilia, Andrea, Spiridhon, Gjergj ose Jorgo, Sotir, Andon, etj.
  Ne gjithe kombet, (sidomos tek fqinjet tane) ky fenomen eshte i njohur,ku emrat vihen ne pagezim sipas besimit,por kjo s`do te thote qe p.sh. Vasilis-nuk eshte emer grek.
  Duhet bere kujdes emrat e vena sipas besimit fetar nuk duhen konsideruar si emra joshqiptare.

  (Kush ka vene breshken ju lutem ta heqe! Nuk kam ndonje mendim te keq per breshkat por sikur nuk ka lezet per keto shakara. Ju faleminderit per mirekuptimin)
  Ndryshuar pr her t fundit nga ilia spiro : 25-02-2009 m 04:15

 3. #83
  i/e regjistruar Maska e puroshkodran
  Antarsuar
  07-02-2008
  Postime
  3,643
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 6 postime
  Citim Postuar m par nga ilia spiro Lexo Postimin
  Mendoj se identiteti fetar eshte ai qe percakton me se miri nje person dhe me pas vjen kombesia e shtetesia. Sipas mendimit tim,megjithate,nuk mund te perjashtohen disa emra e te quhen emra shqiptare vetem ata me prejardhje ilire ose ato te rejat, per te cilat ne fakt nuk kam asnje kundershtim.
  Por, ketu nuk duhet bere dallimi midis fese dhe kombesise,sepse emri qe i vihet femijes,(psh kur pagezohet ne Kishe),ky emer duhet quajtur shqiptar sepse eshte i tille. Keshtu p.sh. mendoj qe duhen quajtur shqiptare emratristo, Jovan, Ilia, Andrea, Spiridhon, Gjergj ose Jorgo, Sotir, Andon, etj.
  Ne gjithe kombet, (sidomos tek fqinjet tane) ky fenomen eshte i njohur,ku emrat vihen ne pagezim sipas besimit,por kjo s`do te thote qe p.sh. Vasilis-nuk eshte emer grek.
  Duhet bere kujdes emrat e vena sipas besimit fetar nuk duhen konsideruar si emra joshqiptare.

  (Kush ka vene breshken ju lutem ta heqe! Nuk kam ndonje mendim te keq per breshkat por sikur nuk ka lezet per keto shakara. Ju faleminderit per mirekuptimin)
  Ik o spiro se le nam. Ik te forumi grek. Sipas teje Ebu Beker duhet te quhet emer Shqiptar? Apo vlen vetem per emrat ortodoks grek?

 4. #84
  i/e larguar Maska e ahmed_tr
  Antarsuar
  23-11-2003
  Vendndodhja
  TIR
  Mosha
  38
  Postime
  98
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  S'ka lidhje emri fare ore, rendesi ka qe te edukohen e te rriten sic duhet, te jene atdhetare dhe ta duan njeri tjetrin pamvaresisht nga raca, feja, domethene te kete harmoni mes njerezve.
  cka i prish pune njeriut nq.s. e kam emrin muhamed, spiro, ilir, bardhyl.

 5. #85
  i/e larguar Maska e GL_Branch
  Antarsuar
  02-11-2003
  Vendndodhja
  Arbany
  Postime
  1,600
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga ilia spiro Lexo Postimin
  Mendoj se identiteti fetar eshte ai qe percakton me se miri nje person dhe me pas vjen kombesia e shtetesia. Sipas mendimit tim,megjithate,nuk mund te perjashtohen disa emra e te quhen emra shqiptare vetem ata me prejardhje ilire ose ato te rejat, per te cilat ne fakt nuk kam asnje kundershtim.
  Por, ketu nuk duhet bere dallimi midis fese dhe kombesise,sepse emri qe i vihet femijes,(psh kur pagezohet ne Kishe),ky emer duhet quajtur shqiptar sepse eshte i tille. Keshtu p.sh. mendoj qe duhen quajtur shqiptare emratristo, Jovan, Ilia, Andrea, Spiridhon, Gjergj ose Jorgo, Sotir, Andon, etj.
  Ne gjithe kombet, (sidomos tek fqinjet tane) ky fenomen eshte i njohur,ku emrat vihen ne pagezim sipas besimit,por kjo s`do te thote qe p.sh. Vasilis-nuk eshte emer grek.
  Duhet bere kujdes emrat e vena sipas besimit fetar nuk duhen konsideruar si emra joshqiptare.

  (Kush ka vene breshken ju lutem ta heqe! Nuk kam ndonje mendim te keq per breshkat por sikur nuk ka lezet per keto shakara. Ju faleminderit per mirekuptimin)
  Kush ta percaktoj ty se ato emrat jane fetare? gjithe ato emrat qe permende kane qene para se me ardh fete qe s'ka pasur as kristianizem e as islam, ato thjeshte jane emra arab, latin, hebrenj etj...pse mos te jete edhe emrat tona fetare si p.sh Bardhyl ose Besian? a nuk te duket ty ofendim si shqiptar qe je?

  leri keto pallavra, a se kupton se kjo ka qene menyra me e mire per ti assimiluar popujt e vegjel.

 6. #86
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-08-2007
  Postime
  1,285
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Interesante tema e emrave n kt forum. I lexova disa mendime t forumistve. Un e kam shkruar kshtu, m hert.
  N rregull, pr emrat, por n nj vend diku n Forumi shqiptar, un kam pyetur a do ta mbanit mbiemrin, t cilin kur ta prmendni duhet thn " M falni n shprehje".
  T till, un i dgjoj n mediat elektronike, apo i lexoj prdit n faqe t ndryshme t internetit, si:
  KARAJ, LUCI, FENAJ, DHAMPIRI, KAQI...

 7. #87
  Trepca&Chelsea
  Antarsuar
  08-03-2009
  Postime
  104
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  A mundet dikush me tregu cilat jane emra e vertet shqiptar.

  Une jam mendimi qe shqiptar kane shume zgdihje per emra dhe kane shume emra gjithashtu.

  Dhe pse me marre emra huaj?

 8. #88
  i/e regjistruar Maska e Flora82
  Antarsuar
  17-04-2006
  Vendndodhja
  afer detit
  Postime
  900
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  intersant sote ndigjon emra kot e pyse nje shqiptare per emer te motres cfar kuptimi ka ajo me tha thjesht bashkim te shkronjav hahahaaaa ..........

 9. #89
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  31
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Emri nuk t bn shqiptar, gjuha nuk t bn shqiptar, racat nuk ekzistojn, t gjith njerzit jan t barabart etj etj.

  E ka sht kombi pra?

 10. #90
  MoDa KaLoN,sTiLi QeNdRoN! Maska e fashion_girl
  Antarsuar
  06-07-2010
  Postime
  2,435
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Citim Postuar m par nga land Lexo Postimin
  une e quaj gje pozitive,te pakten shqiptaret hoqen dore nga emrat e shemtuar myslyman,te tipit mahmut,muhamed,azis,zylyf etj.
  mos u shpreh keshtu sepse personat qe perdorin keto emra femijeve jan shum pak . pastaj ske pse te ofendosh te tjeret per zgjedhjet e tyre...

 11. #91
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  23-06-2010
  Postime
  9
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Nuk eshte se jam dakort per emrat e huaj. por ne shqiperi kane ekzistuar edhe para viteve '90. Ne qofte se tani emrat jane italiane, amerikane... , me pare viheshin emra turq, dhe kjo ndodhte ne pjesen derrmuese te vendit.

 12. #92
  i/e regjistruar Maska e kapllani
  Antarsuar
  11-06-2009
  Postime
  190
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga avril07 Lexo Postimin
  Nuk eshte se jam dakort per emrat e huaj. por ne shqiperi kane ekzistuar edhe para viteve '90. Ne qofte se tani emrat jane italiane, amerikane... , me pare viheshin emra turq, dhe kjo ndodhte ne pjesen derrmuese te vendit.
  Asht e vertete se gjithmon jane vene emna e te huejve, ndoshta atehere ne kohen para rilindjes kombetare ma shpesh se sa sot. Tani vetem prejardhja a emnave ka ndryshue, dmth nga ana e perendimit e je te lindjes. Mue per vete nuk me pengon kur t'i ngjitet nji femije nji emen i huej i cili ne mbare boten e ka nji perdorim te zakonshem dhe tingllon pak a shum normal. Por nganjihere degjoj emna si "Diamant" ose "Triumpf" ose "Tonibler" dhe pyetem sa injorant ose mnedjengushte jane ca shqiptare t'ia deshkojne femijene e vet me kesi emna palidhje! Cfare logjika asht kur te merret nji fjale e zakonshme si p.s. triumpf dhe te perdoret si emen? Per vete mendoj se i kemi shpike mjaft emna te paster shqiptare si Genc, Valon, Bashkim, Bekim, Gresa, Trendeline etj. qe tingllojne madje edhe shum bukur.

 13. #93
  i/e regjistruar Maska e Prudence
  Antarsuar
  11-03-2008
  Postime
  2,438
  Faleminderit
  77
  124 falenderime n 80 postime
  epo globalizim
  "M e mira sht armike e s mirs"

 14. #94
  1+1=2 Maska e eaglexxx
  Antarsuar
  24-08-2009
  Postime
  156
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Citim Postuar m par nga kapllani Lexo Postimin
  Asht e vertete se gjithmon jane vene emna e te huejve, ndoshta atehere ne kohen para rilindjes kombetare ma shpesh se sa sot. Tani vetem prejardhja a emnave ka ndryshue, dmth nga ana e perendimit e je te lindjes. Mue per vete nuk me pengon kur t'i ngjitet nji femije nji emen i huej i cili ne mbare boten e ka nji perdorim te zakonshem dhe tingllon pak a shum normal. Por nganjihere degjoj emna si "Diamant" ose "Triumpf" ose "Tonibler" dhe pyetem sa injorant ose mnedjengushte jane ca shqiptare t'ia deshkojne femijene e vet me kesi emna palidhje! Cfare logjika asht kur te merret nji fjale e zakonshme si p.s. triumpf dhe te perdoret si emen? Per vete mendoj se i kemi shpike mjaft emna te paster shqiptare si Genc, Valon, Bashkim, Bekim, Gresa, Trendeline etj. qe tingllojne madje edhe shum bukur.
  Nuk te pengon nje emer i huaj vetem se tingellon bukur dhe te pengojne emra te tjere.
  Triumf/Diamant nukjane edhe aq fjale(emra) te zakonshme sa mund te jen Bashkim dhe Trendeline
  .................................................. ........................................

Faqja 5 prej 5 FillimFillim ... 345

Tema t Ngjashme

 1. N Shqipri punojn 50 mij fmij
  Nga Hyllien n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 14-06-2010, 09:02
 2. Trafikimi i Fmijve
  Nga Gimi3 n forumin Tema shoqrore
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 28-03-2007, 15:08
 3. Ndal! Punes Dhe Trafikut Te Femijeve Ne Shqiperi
  Nga StormAngel n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 21-10-2004, 04:45
 4. Raporti i UNICEF-it pr trafikimin e fmijve shqiptar
  Nga Brari n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 18-01-2004, 15:05

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •