Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 10
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282

    Siguria dhe shpresa.

    I vetmi Besim qe i jep SIGURNIE dhe SHPRESEN njeriut per SHPETIM , eshte besimi i krishtere.
    Si gjithmone jam duke vazhdura me temen mbi "Shpetimin".
    Persa i perket kesaj teme , te gjithe te krishteret kane sjelle shrime te ndryshme , ku cdo kush ka patur se cfare te mesoje, qofte ne anen pozitive te diskutimit, por qofte dhe ne anen negative te tij. Une nuk do te ndalem qe te bej replikime me askend, pasi nuk eshte ky qellimi i im ne kete faqe kristjane. Qellimi im dhe i cdo te krishteri ne kete forum dhe kudo ne jete eshte: te shpallim JEzusin , si i vetmi emer ne te cilin ka falje te mekateve dhe marjen e jetes se perjetshme, ne mbreteri te Perendise.
    Ne kete teme do te periqem qe te shpall SIGURINE dhe SHPRESEN e BESIMIT, te cilat jane si nje "spriance" e sigurt per sheptimin e te krishterit.
    Nese i kirshteri nuk ka SIGURI ne Sheptimin e Perendise, atehere ai nuk ka aritur te njohe Perendine, Atin e Zotit tone Jezus Krisht.
    Por ku e mbeshtet SIGURINE dhe SHPRESEN e Shpetimit i Krishtiri? Ja se cfare na thote psalmisti: Psalm:4:8.
    " Sepse ne Paqe do te bije dhe ne paqe do te fle, sepse vetem ti o ZOT me mban ne SIGURI."
    Ky varg permban deshmine me te madhe, persa i perket SIGURISE qe ka i krishteri, ne lidhje me Shpetimin e Perendise.
    Psalmisti qysh ne fillim te ketij vargu, na deshmon dy momentet me te rendesishme tek besimtari i krishtre. Dhe keto jane: Jeta e tij ne toke, si dhe momneti qe ai vdes fizikisht, te cilin bibla e simbolizon me "fjetjen e gjumit". Psalmisti thote: "Ne paqe do te bije.." Pyejta eshte: Perse psalmisti eshte kaq i BINDUR dhe i SIGURTE se eshte ne PAQE? Paqe per nje besimtar te krishter do te thote, rifitimi i mardhenes se tij me Perendine, rimarja e Birerise
    me ane te Krishtit dhe te qenit bir i Perendise dhe trashegimtar i mbreterise se Perendise. Pra psalmisti na deshmon me nje siguri te plote se, ai e ka mare dhe fituar PAQEN me Perendine qysh ne kete jete . Me pas ai thote: "..do te fle ..
    Ne kete deshmi te tij ne shohim se, " Siguria e tij eshte aq e madhe dhe e patundur, sa qe ai edhe sepese do ti duhej te vdese( fizikisht) , perseri ai do te vazhdoje qe te jete ne PAQE te perjetshme me Perendine. Por perseri pyetja ime vazhdon: Ku qendron GARANCIA e tij, dhe ne kush ai mbeshtetet?
    Kjo eshte pyetje fondamentale per cdo te krishtere dhe duhet thene se, pergjigje per kete e japin vetem ata qe njohin Atin e tyre Zotin Perendi. Vetem nje bir mund te deshmoje miresine e atit te tij.
    Pslamisti , ne fund te vargut na jep deshmine dhe faktin se ku ai e mbeshtet dhe e deshmon kete siguri te sheptimit te tij. Per kete ai thote: Sepse ti " O Zot me mban ne SIGURI."
    Ketu shohim se gjithshka Psalmisiti e ka vendosur ne doren e Perndise, dhe jo ne afteiste dhe veprat e veta.
    Ka plot te krishtere, te cilet duke mos pasur mardhenie te drejtperdrejta me Jezus Krishtin, nuk jane ne gjendje qe te kuptojen sigurine dhe shpresen e Shpetimit. Ata mendojne se Sheptimi eshte nje proces qe vazhdon gjithe jeten , bile verberia e tyre arin deri atje sa ,pohojne se i krishteri vdes pa ditur nese eshte i sheptuar apo jo. Kjo lloj deshmije dhe ky mesim vjen jo nga Perendia, por nga i ligu. Nese nje i krishtere predikon Ungjillin e shpetimit, dhe vete nuk e di nese eshte apo jo i shpetuar, atehere: si mund te beje qe te besojne te tjeret ne ungjillin e sheptimti?? Te tilla mesime, jane hera e pare qe i digjoj ne jeten time si krishtere. Perendia me ka dhen shume mundesira qe tju shpall ungjillin njerezve te ndryshem, por gjithmone kam qen i vendour ne nje pike: Ne ate te shpetimit dhe te Sigurise, te cilen psalmisti na e dheshmon fuqishem.
    Atje ku nuk ka SIGURI nuk ka SHPRESE, dhe ku nuk ka SHPESE, nuk ka PAQE, dhe ku nuk ka PAQE, nuk ka JETE TE PERJETSHME, sepse PAQE me Perendine, do te thote: JETE E PERJETSHME NE MBRETERI TE PERENDISE.
    Une do te ndalme pak tek apsotulli Pal, pasi ai eshte apsotulli i pare i Krishtit, icili solli dhe predikoi ungjillin e Krishtit tek johebrenjte.
    Vetem nje mendje e "ERRET" mendon dhe deshmon se Apst. Pal nuk e dinte akoma nese ishte apo jo i shpetuar.
    Cfare na deshmon Pali per Shpetimin e tij?
    Ja se si ju thote ai Filipjaneve:
    " Sa per mua te jetuart eshte Krishti dhe te vdekurit fitimi.
    Por neqoftese te rojturit ne mishin tim, eshte, qe te sjelle FRYTE puna ime, atehere nuk e di se cfare te zgjedh:Sepse jam i shternguar pre te dyja aneve, nga njera ane kam DESHIRE TE IKI E TE JEM SE BASHKU ME KRISHTIN. Por nga nana tjeret te mbeturit tim ende ne mish ( sherbesa e tij e tij ne toke) eshte shumeme nevojshme per ju( besimtare te krishtere)"
    Ketu Pali na deshon katerciperisht per sigurine e tij te sheptimit. Ai e quan nje aspekt te mbyllur marjen e shpetimit, prandaj thote : fitimi me i madhe per mua , eshte te iki ne Krishti.
    Por cfare ndodh me ata qe periqen ta humbasin Sigurine e sheptimit te Perendise? LLogjika e tyre njerezore , nuk eshte ne gjendje qe te kuptoje dhe te njohe se cfare eshte Shpetimi, si dhe Siguria dhe Shpresa e shpetimit?
    Konkretisht verberia e tyre na sjell keqinterpretim te vargjeve dhe fjaleve te apsotullit Pal. Nese Pali eshte apo jo i Sigurt per Sheptimin , kete e verteton a i nepermjet vargut qe une solla.
    Por lete shohim edhe nje varg tjeter , i cili eshte keqinterpretuar per shkak te verberise se njohjes se mesazhit te Perendise ne bibel.
    1kor:9:24-27.
    Kete pasazh do te periqem qe ta sjell sa me afer me perkth.orgj. Grek.
    " Nuk e dini se ata qe sulen ne garat e trimerise (garat ne olimp), qe te gjithe sulen por vetem nje e fiton CMIMIN, keshtu suluni dhe ju , qe ta merni ate."
    Ne kete varg Pali eshte duke e krahasur besimtarin e krishtere me nje lojtar te lojnave te olimpit, dhe Pali tregon se, per te krishtrin ka qellim te madhe te ecurit se bashku me Perendine. Pali thote, se, ju te krishtere, duhet te ecni ne rugen e Krishtit, jo si HUMBES por si FITIMTARE, pikerisht ashtu sic sulet ky trim ne garat e olimpit, keshtu suluni dhe ju. Pyetja eshte: Me ane te kujt i krishteri eshte gjithmone fitimtar? Per kete Pali thote: "Ne e mundem boten dhe ate qe eshte ne bote, me ane te Jezus Krishti. Pra Gjithmone i KRishteri, kur "sulet" ne shesh te luftimit ashtu si ai lojtari i olimpit ne dyluftim, nuk sulet me fuqite e tija, por me Krishitn. Perseri per kete Pali thote: une mund te bej gjithshka me ane te Krishtit qe me forcon.
    Me poshte Pali na tregon se , ky lojtar luftetar olimik fiton nje kurorre qe prishet , por NE qe jemi te krishtere, thote Pali, fitojme nje kurore te pavdekshme. Ne vargun 26-te, Pali na jep tejter deshmi ne lidhje me sigurine e tij te shpetimit. Per kete Ai thote:
    " Une pra keshtu sulem, jo siku jam ne DYSHIM."
    Keto fjale te Palit kane nje kuptim fondamental ne lidhje me sigurine qe ai ka personalisht tek Krishti, si dhe marjen e shpetimit. Une , thote Pali, nuk sulem me DYSHIM. Por e mundoj trupin tim dhe e bej ROB" Pali na tregon se, ai e ka MISHIN e tij nen kontroll. Por me ane te kujt? Me ane te Krishtit dhe jo aftesive te tij njerezore.
    Ne vargune fundit Pali ju tregon johebrenjve , pergjegjesine e madhe qe ai ka perpara Perendise, ne lidhej me predikimin e ungjillit johebrenjve. Dhe konkretisht Pali thote:

    " Por e mundoj trupin tim dhe e bej rob, semos pasi ju predikova te tjereve (ungjillin) , une hidhem poshte."
    Nese do ta krahasojme kete varg me vargun 26, do te kuptojme se perse Pali eshte duke folur . Ne vargun 26, Pali deshmon se , ai nuk "SULET " NE RRUGENE kRISHTI SI I DYSHUAR. Pra kjo do te thote se Ai ka nje siguri te plote tek Perendia, dhe ecen ne besim pa DYSHIM. dmth. i SIGURT. Po keshtu ai thote se, Une sulem jo si ai qe humbet 'GAREN por si ai qe e FITON. Por cfare do te tregoj Pali me fjalet: "une hidhem poshte"?
    Se pari me duhet te sqaroj se, ne biblat tona eshte perdorur fjala: " Perjashtim". Sic e shihni nuk eshte i njerjit kuptim midis fjales "Perjashtim" dhe "Hedhja poshte". Le ta shpjegojme kete ndryshim.
    Ne fillim te vargut 27, Pali na tregon se, ai eshte i vendosur plotesisht ne Krishti, dhe kete e shpreh me fjalet: "E mundoj TRupin tim dhe e bej rob". Fjala "Mundoj", ka kuptimin e te ecurit simbas Frymes dhe jo pas MISHIT. Jezusi tha: kush nuk e mundon dhe e merzit vetene tij, nuk eshte i denje te me ndjeke.
    Pra te mundosh veten, do te thote : te mos plotesosh deshirat dhe vullentin mishit, prandaj dhe Pali thote se, e kam bere rob mishin tim dhe e gjitha kjo eshte Merita e Krishtit Galt:2:20.
    Me poshte Pali tregon se, nese Ungjillin nuk do ta kisha predikuar simbas se vertetes se Krishtit( sepse per kete u thir 1kor:9:16.), atehere do te isha "hedhur poshte" , ashtu sic u hodhen te gjithe hebrenjte. fjalet : " e hedhur Poshte" nuk ka kuptimin e heqjes se sheptimit( kjo eshte verberi). Pali ishte nje Hebre dhe ishte pjese e Premtimit qe Perenia i beri Abrahamit. Izrailitet rane POSHTE nga HIRI , sepse deshen te dalin te drejte me ane te veprave te ligjit, dhe kjo thote Pali , ndodhi qe te hynin pjesa e johbrenjve ne hir te Perendise. Por Izrailiteve nuk ju hoq Shpetimim edhe pse rane "POSHTE" , ata jane bij te Abrahamit, dhe Perendia nuk e shkel beslidhjen e bere me te.
    Me fjalet:" Se mos u bera vete per tu hedhur POSHTE" , Pali
    nuk tregon se ai eshte ne dileme reth sheptimit,( sepse kete e faktuam me siper, dhe Pali nuk eshte hipokrit qe njerehere te thote jam i shpetur dhe dua te shkoj ne Krishti, dhe njehere tjeter te thote, jam i pasigurt nese jam apo jo i shpetuar), ai tregon se Ungjilli i KRishtit eshte ungjilli qe jep shpetimin jo nga verpat por nga besimi ne Krishtin me ane te Hirit dhe faljes se Perendise. Nese do te shikoni tek Veprat:kapitulli 14-15. do te vereni se Hebrenjte kerkonin qe , edhe johebrenjte te mbanin ligjin e Mojsiut. Por Apsotujt e kundershtuan nje gje te tille, pasi Ungjilli i Krishtit ne qender te tij per sheptimin e te krishtireit kishte HIRIN e Perendise.
    Vazhdon
    Deshmeusi I Krishtit
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga deshmuesi : 19-12-2002 mė 03:52

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282

    Siguria dhe shpresa.

    Le te vazhdojme me pjesen e dyte te temes: Siguria dhe Shpresa e te krishterit.
    Te shumta jane shembelltyrat qe Jezusi na jep ne lidhje me besimin dhe shpetimin e besimtarit te krishtere. Gjeja kryesore qe spikat ne te gjitha shembelltyrat e Krishtiut eshte fakit se, Jezusi na tregon dhe na deshmon fuqishem Sigurine dhe Shpresen qe ka i Krishteri, prane gjirit te Atit Perendi. Konkretisht tek shembelltyra e Djalit Plangprishes, Jezusi na jep nje mesim te shendoshe dhe te qarte , ne lidhje me Sigurine dhe Shpresen qe ka i krishteri tek Perendia.
    Une do te ndalem tek kjo shembelltyre, dhe nen mesimin e Frymes se Perendise le te shohim se bashku nepermjet djalit plangprishes, se sa fuqishem Jezusi naj deshmon kete te vertete.
    Kohet e fundit, ashtu sic edhe ju e kini ndejkur kete teme kaq te rendesishme, ka patur edhe shkrime te cilat qendrojen lark njohjes dhe qellimit te Perendise. Nje nder mesimet e rrezikshme, i cili ka erdhur ne kete teme eshte: PASIGURIA e Shpetimit dhe Shpresa e HUMBUR.
    Te dashur te krishtere, qendroni fort ne Krishti Jeuzus dhe mos HUMBNI SIGURINE tek Perendia, sepse ai na cliroi nga cdo mekat dhe nga vdekja me ane te Birit te tij te vetem lindur , Zotit Krisht.
    Le te shohim konkretisht Djalin plangprishes.
    Tek Luka :15. Jezusi na tregon nje shembelltyre per nje dajle plangprishes, i cili u largua nga prania e Atit te tij, dhe kaloi nje jete sa te keqe po aq dhe te veshtire. Ne fund , thote Jezusi , djali i keq mbekti pa asnje te ardhur, dhe rrezikohej te vdiste nga URRIJA. Se pari do ti ftoja te gjithe ata qe nuk e kane lexuar kete shembelltyre, ta lexojne. Kjo, ne menyre qe te njihen me ne thelb me kete shemblletyre.
    Jezusi thote se, pasi djali mbeti ne mes te "kater rrugeve" i pangrene, i palare dhe i xhveshur, ai erdhi ne VETE(varg17). Qysh ketu fillon rruga e cdo te krishteri drejt atit Perendi. Djali plang. vendosi te kthehej tek ait i tij. Cilat ishin arsyet qe e sollen ate ne kete konkluzion? Arsyeja me e madhe dhe me kryesore ishte: kercenimi i vdekjes. Ai e pranoi se, nuk ka asnje rruge apo menyre , qe ta shpetonte ate nga vdekja, dhe per kete vendosi qe te kthehej perseri ne familjen e tij , prane Atit te tij te dashur. Me lejoni qe te drejtoj dy pyejte:
    a-)Cilat ishin pikat kryesore ne te cilat ai u mbeshtet dhe vendosi se, e vetemja rruge shpetimi ishte Ati i tij?
    b-) A kishte Siguri dhe Shprese ai tek Ati i tij per Shpetim?
    Le ti shohim me kujdes te dyja keto pyejte.
    Pasi Djali plngprishes, erdhi ne VETE tha: "Do te cohem dhe do te shkoj tek im Ate.. (varg.18) Pyetja ime eshte: Perse ai vendosi te kthehej tek Ati i tij? A ishte ai nje bir i denje i Atit te tij? Nese do te shohim poziten dhe mardheniet ne te cilat qendronte djali me Atin e tij, ato ishin mardhenet me te papranueshme qe mund te ekzistojne midis nje biri dhe Ati. MBi djalin plang. rendonte nje barre mjaft e madhe FAJI. Konkretisht: ai kishte hikur nga shtepia e tij , duke e braktisur familjen dhe Atin etij tij te dashur. Po keshtu, ai kishte"Harxhuar" te gjithe pasurin e Atit ne nje jete te shthurur dhe imoarale. Ai ksihte perdhosur dhe mohuar emrin e Atit dhe te familjes setij. Pra mbi te rendonte nje Barre shume e madhe , e cila jo vetem qe nuk e favorizonte ate ne kthimin e tij drejt Atit , por perkundrazi e largonte edhe me shume prej Atit.
    Njohja e ketij fakti eshte shume i rendesishem per cdo te krishtere, sepse ky eshte fatki real i mardhenies se njeriut me Perendine. Por le te vijme perseri tek pyejta jone : Perse Djali plangprishes, edhe pse ishte ne disfavor te mardhenies se tij me Atin , zgjodhi si te vemten rruge shpetimi, kthimin tek Aiti i tij?
    kATER jane pikat fondamnetale , ne te cilati u mbeshet dhe fitoi djali plangprishes:
    1- TE QENIT BIR I ATIT .
    2- HIRI DHE MESHIRA E ATIT.
    3- DASHURIA E ATIT, PER BIRIN E TIJ TE HUMBUR.
    4- BESIMI I PATUNDUR QE AI KISHTE TEK ATI I TIJ I DASHUR.
    Por cfare solli konkretisht mbeshtetje e djalit plangprishes ne keto "KATER PIKA" fondamnetale?
    Te vepruarit dhe te ecurit , i mbeshtetur ploteisht ne keto "KATER PIKA", beri qe djali plangprishes te triumfoje dhe te dale fitimtar . Po keshtu: Cfare sollen tek djali plangprishes keto " KATER PIKA" Fondamnetale? Ecja me pendese qe ai beri drejt Atit , si dhe mbeshtetja e plote ne keto "KATER PIKA" fondamentale, solli tek Djali plangprishes: SHPETIMIN. Ky ishte qellimi i tij final. Por ketu eshte shume e rendesishem qe te shohim se, kemi akoma dhe dy gjera teper te renedesishme dhe thelbesore, te cilat jen pjese e Shpetimit, dhe keto jane: SIGURIA dhe SHPRESA, dy shtyllat kryesore te BESIMIT. Besimi nuk verpon atje ku nuk ka SIGURI , dhe ku nuk ka SIGURI nuk ka as SHPRESE, dhe ku nuk ka SHPRESE ka SHKATRIM.
    Le ta shohim kete fakt tek djali plangprishes.
    Ai BESONTE plotesisht dhe ishte i SIGURT se, Ati i tij do ta pranonte perseri ne gjirin e tij te dashur. Keshtu BESIMI i tij ishte i patundur, dhe bazohej jo tek Aftesite dhe Veprat e tij, por ne VIRTYTET , KARAKTERIN dhe MIRESINE e Atit te tij. Ai e dinte se Ati i tij ishte i Meshirshem, i Dashur, i Drejte, i mbushur plote me Hir dhe i Pasur. Pra ne kete pike ai kishte nje SIGURI TE PATUNDUR. Ai ishte i vendosur me plot BESIM se, Ati i tij nuk do ta mohonte dhe nuk do ta kthente prapa. Ky BESIM dhe kjo SIGURI qe biri kishte tek Ati i tij, ngjalli SHPRESEN e vdekur drejt Shpetimit.
    Eshte shume e rendesishme , njohja ne thelb e djalit plangprishes.
    Ne duhet te kuptojme plotesisht dhe te dime se, cilat ishin arsyet qe e shtyne djalin plangprishes te kthehet tek Ati i tij?
    Po keshtu ne duhet te dime se , ku e mbeshteti djali plangprishes strategjine e tij drejt kethimit tek Ati i tij?
    Si dhe gjeja me kryesore dhe me fondamentale eshte : A ishte i SIGURT dhe a SHPRESONTE djali plangprishes se Ati i tij do ta pranonte ne gjirin e tij?
    SIGURIA e djalit plangprishes, duket qush ne momentin e pare qe ai deklaron: " do te kthehem tek im Ate.."
    Vetem ky vendim dhe pohim qe Djali ben per Atin e tij, tregon me se pari nje SIGURI te plote dhe te patundur se , Shptimi i tij
    eshte vetme tek Ati. Psh: Perse Djali plangprishes nuk tha: do te kthehem tek Vellai, apo tek Xhaxhai, apo tek ndonje mik apo shoku i tij?
    JEzusi me kete fakt na tregon se, Vetem biri kthehet tek Ati, dhe Ati nuk e kthen prapa. Kjo eshte SIGURIA ME E MADHE qe deshmohet nga goja e Krishtit. Nje njeri, i cili nuk ka SIGURINE dhe SHPRESEN ne BESIM te Perendise, ai nuk e ka njohur kurre Perendine. JEzusi na jep nje fakt shume domethenes tek Mateu, kur thote: Nese nuk beheni si nje " femije" kurre nuk kini per ta pare mbreterine e Perendise. Nje nga tiparet dallluese te "FEMIJES" eshte: MBESHTEJTA dhe SIGURIA qe ai ka tek Prindi i tij. Asnje femije nuk punon per te SIGURIAR jeten e vet. Eshte Ati i tij ai qe e ushqen , qe e veshmbath dhe e mbron nga cdo rrezik. Kete gje femija e pret vetem prej Atit te tij, dhe eshte plotesisht i SIGURT se Ati i tij do tja jape ne cdo kohe. Asnje VEPER nuk ben FEMIJA per te "Merituar" kujdesin prinderor si dhe te qenit bir i Atit, pervecse ti bindet dhe te ndjeke mesimin dhe udheheqjen e atit te tij. Jezusi na tregon se, Djali plangprishes edhe pse beri vepra te "pista ne plangprishje", ai nuk e humbi asnjehere " Te qenit e tij BIR I ATIT". MIRESIA dhe HIRI i ATIT , ishim me te fuqishme se plangprishja e te birit , dhe keshtu ato bene te mundur qe, biri te RIFITOJE BIRERINE, duke u kthyer pran Atit te tij te dashur.
    # Nisja dhe ecja e djalit plangprishes drejt Atit te tij, nuk ka kthim prapa.
    Vazhdon.
    Deshmuesi i Krishtit.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga deshmuesi : 19-12-2002 mė 23:55

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282

    Siguria dhe Shpresa.

    Le te vazhdojme me pejsen e trete te kesaj teme.
    AShtu sic e kam theksuar edhe me siper, besimi i krishtere eshte i vetmi besim qe ne qender dhe ne thelb te tij ka te VERTETEN, Jezus Krishtin. Dhe atje ku eshte e verteta eshte dhe Shpetimi, eshte dhe Siguria, eshte dhe Shpresa dhe Perjetesia.
    Une jem perqendruar konkretisht tek shembelltyra e djalit plangprishes, ku nepermejt tij mesojme plotesisht rrugen qe pershkuan i krishtiri drejt Perendise. Ne te gjithe shembelltyren te bije ne sy SIGURIA dhe SHPRESA e patundur qe Djali kishte tek Ati i tij i dashur.
    Le te vazhdojme perseri me djalin plangprishes.
    Konkretisht do te ndalemi tek ecja e djalit plang. drejt Atit te tij.
    Pasi djali plang. vendosi te Kthehet tek Ati i tij, Jezusi na tregon nje fakt teper te rendesishme , qe ndodh ne jeten e te krishterit. Qysh ne momentin qe ai mori vendimin per tu kthyer tek Ati, dhe deri ne momentin qe ai shkoi para Atit te tij, kemi nje PERJUDHE kohore e cila karaterizohet nge "ECJA". Pra me kete fakt JEzusi i tregon te krishterit , "ECJEN" qe ai ben drejt Atit Perendi . Kjo eshte Perjudha me vendimtare e cdo te krishteri. Ka plot njeres qe marin vendim per ta nisur kete rruge, por nuk e bejne " ECJEN KONKRETE" drejt Krishtit. Pra vendimi i tyre dhe emri i te qenit i krishtere , nuk eshte i vlefshem dhe nuk te jep aspak dobi. Le te shohim konkretisht djalin plang. Ai pasi mori vendimin, duke u mbeshtetur ne te KATER PIKAT , te cilat i sqarova ne shkrimin e
    mesiperm, Filloi "ECJEN" e tij drejt Atit. Kjo rruge e djalit plang. karakterizohej nga: Besimi tek Ati, Siguria qe kishte tek Meshira Dashuria dhe Hiri i Atit, si dhe nga te qenit Bir i Atit . Kjo deshmi ka rendesi tek cdo i krishtere, dhe i jep mundesine atij qe te mos kete me kethim prapa. JEzusi e vendos ne plan te pare kete gje. Ai na tregon se nuk mund te kete Pendese, dhe Ardhje tek Perendia , nese ne nuk e pershkruajme kete "RRUGE DHE ECJE" qe pershkoi dhe beri djali plang. drejt Atit te tij. Por gjithashtu, askush nuk mund ta pershkruaje kete "RRUGE" dhe nuk mund ta beje kete "ECJE" , nese ai nuk eshte BIR i Atit. Pra nese ai nuk eshte Bir i Atit, ai nuk ka SIGURI dhe SHPRESE per Shpetim.
    Ju te gjithe e kini lexuar kete shembelltyre, pra me lejoni qe tju drejtoj nje pyetje. Si mendoni ju: A ekzistonte mundesia e KTHIMIT PRAPA , tek djali plangprishes? Kjo pyejte ka nje rendesi shume te madhe per cdo te krishtere. Sepse qe ketu fillon Jezusi te SULMOJE mesimet anti biblike, mbi humbjen e shpetimit. Ne te gjithe shembeltyren , te udheheq nje mendim rreth djalit plang: VENDOSMERIA e tij per te vajtur tek Ati. JEzusi, persa i perket ketij fakti kaq fondamental, naj pershkruan ate me nje siguri aq te madhe dhe te forte , sa qe askush nuk mund ta mendoje se brenda djalit plang. ekziston mundesia pe tu kthyer prapa. Une si i krishter qe jam, jam plotesisht i Vendosur dhe i palekundur ne kete ceshtje te SHEPTIMIT. Une pranoj plotesisht se: ai qe SHKON tek ATI , nuk ka me kthim prapa, sepse eshte bir i Atit. Kete ceshtje Jezusi naj fakton katerciperisht tek te gjitha shembelltyrat e tij. Psh. tek shembelltyra e 10 Virgjereshave, qysh ne fillim Jezusi deshmon se, 5 prej tyre ishin Budallaqe, dhe 5 te tjerat ishin te Mencura. Le te krahasojme djalin plang. dhe te shohim se ne cilin grup te virgjereshave ai ben pjese? Djali palng. mori vendim dhe tha: "Do te kthehem tek im Ate.." Dhe konkretisht ai u ERDHI prane Atit te tij. Pra ai e pershkoi te gjithe "rrugen" qe te con tek Ati ,duke erdhur prezent para Atit.
    Jezusi thote se , ai qe vjen tek Une , kurre nuk do ta kthej prapa. Ky eshte nje nder karakteret e Perendise, dhe si i tille ai eshte fondamental per cdo te krishtere. Virgjereshat e Mencura, e kishin pershkuar te gjithe rrugen per te ardhur tek Ati Perendi. vete fjala MENCURI , me te cilat JEzusi i quan ato , na tregon se ato kishin "ecur dhe vepruar me MEncuri". Krejt ndryeshe paraqiten 5 virgjereshat Budallaqe. Ato nuk kishin "ecur " ne rrugen e Mencurise. Virgjereshat Budallaqe kishin ecur ne RRugen Budallait, ne ate te shkatrimit. Ato nuk kane asnje gje te perbashket me Djalin plang prishes , pervecse deshires. Ato mbase thane : do te kthehemi tek Ati yne, por nuk e pershkuan kurre RRugen nepermjet te cilit " ECI " djali plangprishes. Ato per asnje cast nuk vajten ne prani te Atit , e megjithse e quanin Atin e tyre. Pra Virgjereshat Budallaqe, ne krahasim me djalin plang. kishin ndryshim ne keto pika: Ato nuk :Kishin "RRUGE" dhe nuk vajten ne PRANI te Atit .
    Ndersa Djali palng. kishte Rruge dhe e pershkoi kete rruge duke "Ecur " ne te.
    Ky eshe thelbi qe i ndan Bijt e Perendse nga kopilat , 5virgjereshat e Mencura nga 5virgjereshat budallaqe, sherbetoret besinket nga ata te pabeset.
    Por cfare ju tregon Jezusi te krishtereve, me " RRUGEN ne te cilen ECI djali palng? Ai deklaron perseri fuqishem se , ai eshte: RRUGA, JETA DHE E VERTETA. Kush ecen nepermejt tij do te Shpetohet, dhe ai qe Ecen ne te nuk ka kthim prapa. Askush nuk do te humbase nga DORA ime, thote Jezusi tek Gjoni, ashtu si djali palng. nuk humbi me nga dora e Atit te tij.
    Tani le te vijme tek nje tjeter pyetje , te cilen e predikojne shpetimhumburit dhe te dyshuarit. A mund te PERZGJIDHTE djali plang. me vullnetin e tij te lire, kthimin mbrapa? Kur lexon kete shembelltyre dhe kur ke zbulesen e Fryems se Perendise, kjo lloj pyejte te duket marrezi, por une e solla kete pyejte , per te deshmuar herrezine e atyre "lunderthyesve", te cilet predikojne se , me ane te perzgjedhjes se lire edhe Djali plang. mund te pezgjidhte kthimin e tij mbrapa. Vete shembelltyre dhe deshmija e Krishtit ne trajtimin e kesaj ceshtjeje kaq fondamentale per te krishterin, na tregon se kjo gje eshte jo e pamundur, por inekzistente. "Rruga" dhe "ecja" neper te cilen eci djlai plang. drejt Atit, eshte deshmija me e madhe per cdo te krishtere. RRuga eshte Krishti neper te cilen i krishtier ecen nen Fuqine dhe me simin e Fryemes se Perendise. Bibla thote se, ne u pajtuam me Perendine vetem nepermejt Krishtit , Ai eshte "LIDHJA jone me Atin e gjithpushtetshem. Pra nese dikush do te "ECE" ne kete Ruge, ai ka shkuar tek Ati, dhe nuk ekziston kthimi mbarpa. Kush 'ECEN" ne kete rruge, ka marre dhe eshte bere pjese e se VERTETES, si dhe ka hyre ne JETE te perjetshme . Pra ketu nuk kemi te bejme me nje "PROCES" Shpetimi, por kemi te bejm me nje kaliM NGA MEKATI NE JETE TE PERJETSHME.
    Jezusi Rrugen qe pershkoi djali plang. na e pershkruan vetem me dy fjale: (varg. 20) Me pas djali palng. " ...U NGRIT dhe ERDHI tek i Ati..."
    Pra keto dy fjale jane: " U NGRIT" dhe "ERDHI".
    Keto dy fjale te Jezusit kan nje zbulese te merekullueshme per cdo besimtar kristjan. Me fjalen: "U NGRIT" , Jezusi tregon RINGJALLJEN prej se vdekurish, qe ben besimtari kristjan se bashku me Krishtin. Kujtoni fjalet qe JEzusi i tha Nikodhemes: NEse nuk LIND prej se lartmi, nuk mund te hysh dot ne mbreterine e Qiejve. I krishteri LIND , pasi ai ka vdekur dhe eshte ringjallur se bashku me Krishtin Rom:6:1-5.
    Djali palng., pasi mori vendim qe te kthehet tek Ati i tij, Jezusi na tregon se aI " U NGRIT". Pra me ane te ketij veprimi Jezusi na tregon se, djali plang. tashme nuk ishe me i VDEKUR per Atin e tij, Ai u be i GJALLE, dhe u kthye ne Gjirin e familjes, tek Ati i tij i dashur. Kete fakt e pohon vete Ati i tij tek varg.24 , kur thote: " "Sepse ky biri im , ishte i VDEKUR dhe u NGJALLE perseri."
    Me fjalet: "U NGRIT" dhe "ERDHI" , JEzusi na tregon nje realitet dhe fakt te kryer prej Djali palng. Me ane te ketij fakti Jezusi na tregon se, ai qe nuk "NGRIHET" nuk mund te vije tek Ati Perendi sepse nuk eshte bir i tij. Keta jane ai lloj te krishteresh, te cilet tregojne pasiguri ne Shpetim , si dhe predikojne te kunderten e Ungjillit te Krishtit. Prandaj une ne nje shkrimin tim te meparshem ju deklaroj te gjithe te krishterve se, Ai qe eshte i Shpetuar deshmon Sheptimin, sepse ai qe eshte Bir i Atit deshmon Atin, sepse ai qe eshte ne dore te Atit Perendi, deshmon Sigurine dhe Shpresen e patundur ne te cilen eshte THIRUR.
    Si mendoni ju: Mund te ekzistonte "PASIGURIA" , dhe a mund te kishte dyshin tek djali plangprishes, ne lidhje me mospranimin dhe mosfaljen prej Atit? Ishte pikerisht e kunderta , e gjithe rruga e tij drejt Atit , u udhehoq nga: BESIMI,SIGURIA dhe PATUNDSHMEIRA qe ai kishte tek Ati i tij.
    Pra si perfundim themi se : nuk ekzistonte asnje mundesi brenda djalit plangprishes , qe ai te kishte kthim prapa. Pra persa i perket vullnetit te lire ne kete cast, kemi te bejme me nje perzgjedhje te lire qe vjen prej nje te CLIRUARI nga MEKATI , prej nje BIRI te Perendise, prej nje krijese te re dhe jo prej nje MEKATARI . Ky fakt eshte fondamental, dhe nuk mund te "Perzjehet". 5 Virgjereshat e Mencura nuk mund te perzgjidhnin me lirine e tyre, Budallalekun e 5 virgjereshave Budallaqe, po keshtu dhe anasjelltas. Djali palng. kurre nuk mund te perzgjidhte rrugen e KOPILIT. Ai kurre nuk mund te perzgjidhete qe te "Kthehej" perseri dhe te "ngorthte" si nje QEN per buke. Nese dikush e pranon kete fakt, kjo eshte cmenduria e tij.
    I krishtiri pasi ka pershkruar rrugen qe pershkoi Djali plangprishes , ai eshte plotesisht ne gjendje qe te dalloje dhe te njohe (kjo eshte MENCURIA e Perendise)vendodhjen e tij te meparshem nen mekat, si dhe vendodhjen e tij konkretet ne dore te Perendise ( Fryma i deshmon frymes sone, se ne jemi bij te Perendise) . Ai nuk mund tju rikthehet me "VUAJTJEVE dhe VDEKJES se Perjetshme, dhe ky ndergjegjesim dhe njohja e ketyre dy vendodhjeve, ekziston vetem tek ata te krishtere te cilet kane ecur dhe pershkuar rrugen qe beri djalit Plang. drejt Atit te tij. Nese ai nuk ecen dhe pershkon kete rruge, kjo tregon se ai eshte ende nen plangprishejn e tij, dhe keshtu ai nuk eshte ne gjendje qe te dalloje ndryshimin e JEtes nga Vdekja e perjetshme, prandaj dhe deklaron VERBERISHT se , ekziston mundesi per te perzgjedhur perseri rrugen e shpaktrimit. ( dmth. Kthimin prapa)
    #Shpetimi qe mori djali palngprishes.
    Vazhdon.
    Deshmeusi i Krishtit.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga deshmuesi : 21-12-2002 mė 13:53

  4. #4
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282

    Siguria dhe Shpresa.

    Le te vazhdojme me pjesen e katert te kesaj teme, e cila eshte tema me e rendesishme per cdo te krishter.
    Ne kete diskutim dua te ndalem konkretisht ne momentin e Shpetimit , qe I krishteri mer pasi ka pranaur JEzusin si shpetimtarin e jetes se tij.
    Le te ftojme Frymen e Perendise te na zbuloje kete mister nepermejt shembelltyres se djalit plangprishes.
    Kemi arritur ne momentin me te rendesishem te shembelltyres , ne momentin e ARDHJES se djalit para Atit te tij. Ne shkrimin e meparshem pame se, Rruga neper te cilen Eci djali palngprishes, ishte nje rruge pa kthim prapa. Por tani le te shohim se cfare ndodhi midis djalit dhe Atit , ne momentin qe ata u takuan?
    Jezusi na tregon se, Ati sa e pa birin e tij te dashur prej se largu , pati Dhemshuri per te, dhe i doli perpara dhe e pushtoi ne krahet e tij. Ky eshte momenti final i kesaj shembelltyre. Ky eshte casti i SHPETIMIT. Ne kete pike JEzusi na jep nje tabllo te qarte rreth momentit te shpetimit te besimtarit kristjan. PRANIMI qe Ati i beri djalit plangprishes, eshte Sheptimi qe mer i krishteri pasi ka vajtur ne prani te Perendise, me ane te besimi tek Krishti. Jezusi nepermejt kesaj shembelltyre na tregon fare qarte se ,Shpetimi nuk eshte nje "proces" qe Vazhdon pergjate gjithe jetes se kristjanit , bile sic thone disa: I krishteri vdes pa e ditur nese eshte apo jo i sheptuar , dhe kete do ta mare vesh ne momentin kur te gjykohet . Shikoni me kujdes Vepren e Atit ndaj Djalit te tij te KTHYHERE me Pendes. Jezusi na tregon se pas ketij akti te Pendeses, vjen menjehere PRANIMIqe Perenia i ben te krishterit , qe do te thote: Shpetim. Pasi i krishteri ka hyre ne Shpetimin e Perendise, Ai fillon "procesin" e Shenjterimit, transformimit , rritjen , pjekjen e tij ne Besim, pergatitjen per te kryere veprat e Perendise , si dhe Sherbesa ne Trupin e Krishtit.
    Pra Jezus na tregon se cdo gje fillon tek i krishterie vetem pasi ai ka ERDHUR dhe eshte PRANUAR prej Atit Perendi. Kete moment Jezusi na e jap shume qarte dhe "Kathara" tek Djali plangprishes dhe Ati i tij. Pasi Ati e pranoi birin , dhe pranim do te thote SHPETIM, ai me pas e FUTI birin e tij ne SHTEPI. Me "Futjen ne Shtepi", Jezus na tregon HYRJEN e te krishterit ne jete te Perjetshme, hyrjen e tij ne mbreteri te Perendise. Tashme djali palngprishes nuk eshte me nje bir i vdekur dhe i humbur per Atin e tij. Ai eshte i gjalle, eshte para Atit , eshte nen mbrojten dhe kujdesin e Atit.
    #Pasi Ati e futi birin e tij ne shtepi, urdheroi sherbetoret e tij duke ju thene:
    Vazhdon.
    Deshmeusi.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga deshmuesi : 22-12-2002 mė 18:23

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282

    Siguria dhe Shpresa.

    Le te vazhdojme me temen e peste.
    Kemi arritur ne momentin me te rendesishem te shembelltyres, ne ate te PRANIMIT dhe FUTJES, qe Ati i ben Birit te tij ne shtepi. Ky eshte momenti kur i krishteri mer Shpetimin e Perendise. Por cfare do te thote Shpetim , dhe si Jezusi naj zbulon kete fakt tek kjo shemebelltyre?
    Nese shohim konkretisht djalin plangprishes, ne jemi plotesisht ne gjendje qe te kuptojme ne thelb, se cfare do te thote shpetim. Nje i krishtere i cili ka ECUR ne te njejten UDHE qe ECI djali palngprishur , e ka plotesisht te qarte dhe te konkretizuar Shpetimin e Perendise ne jeten e e tij.
    Djali plangprishes, me kthimin e tij dhe vajtjen tek Ati , beri KALIMIN e tij ,nga jeta e tij e VDEKUR ne plangprishje, ne jeten e RE se bashku me Atin e tij.
    Jezusi per kete thote tek Gjon: 5:24: se, kush beson tek une ka KALUAR nga VDEKJA ne JETE , dhe nuk vjen ne GJYQ. Kjo thenie e Jezusit eshte plotsisht e zbuluar tek djali plangprishes, me KALIMIN qe ai beri nga VDEKJA , ne JETEN e re .
    Por le te shohim se cfare ndodhi me tej midis djalit dhe Atit.
    Ati pasi e pushtoi dhe e puthi birin e tij me dashuri , e mori ate dhe e futi ne SHTEPI. Me pas ai urdheroi sherbetoret qe ti sillnin RROBAT me te mira dhe tja vishnin djalit te tij , gjithashtu , te shtronin tavolinen me ushqimet me te mira , ku biri i tij i URRITUR do te hante dhe te gezonte se bashku me FAMIJEN e tij.
    Ky eshte perseri nje tjeter cast shume i rendesishem per cdo te krishtere, i cili kerkon perseri nje vemendje nene Zbulesen e Fryemes se Shentje. Qe kjo te jete plotesisht e kuptueshme , une do te lexoj tek Gjon:10:9. Ku Jezusi na jep shtjellim konkret mbi HYRJEN e te krishteit ne MBreteri te Perendise. Le ta lexojme konkretisht se cfare thote Jezusi ne kete varg.
    " Une jam DERA; me anen time ne hyfte ndonje , do te shpetohet, edhe do te HYJE edhe do te DALE, edhe do te gjeje te KULLOTUR."
    TRi jane pikat ne te cilat une do te ndalem: Keto i gjejme te zbatuara tek takimi i djalit me Atin, dhe konkretisht tek momenti i PRANIMIT qe Ati i ben djalit te tij ne SHTEPI. Keto pika jane: HYRJA, DALJA, dhe KULLOTA.
    JEzusi thote se, Une jam DERA ne te cilen dyhet te HYJE cdo i Krishtere , per ne JEte te perjetshme, dhe per kete JEzusi permend tri gjera: HYRJEN, DALJEN dhe KULLOTEN. Cfare do te thote: te HYSH dhe te DALESH nepermjet JEZUSIT?
    JEzusi tregon se, nese dikush vjen dhe qendron para DERES, por nuk HYN dhe nuk DEL nga ana tjeter e DERES, ai eshte vecse nje i pashpetuar, i cili qendron ende nen mekat. Te HYSH dhe te DALESH, do te thote: te kalosh nga VDEKJA ne JETE. Kete fakt kaq te rendesishem e gjejeme te konkretizuar tek Djali plangprishes. Ai KALOI nga jeta e tij ne plangprishje ( ivdekur per Atin), ne jeten e re , tek Ati i tij i dashur. Pra Ai HYRI nepermejt DERES se Shpetimit (Jezusi Krishtit) , duke DALE ne "ane tjeter", ne Shtepine e Perendise. Nese i krishteri qendron dhe nuk e kalon pragun e DERES, ai verteton se nuk eshte Bir i Atit, se nuk eshte pjese e kesaj shtepie dhe familje te Perendise. Ai verteton se nuk njeh Atin, sepse nuk eshte bir por KOPlL . Por cfare ndodh pas Hyrjes dhe Daljes ? Shikoni se cfare thote JEzusi: Ai thote se, pasi i krishteir ka HYRE dhe Dale nepermjet Deres( Krishtit), ai do te gjeje te KULLOTUR te bollshme. KULLOTA eshte: USHQIMI dhe PERKUJDESJA e plote e Perendise tek i krishteri i shpetuar. Pra me kete fakt JEzusi na tregon se , nuk mund te gjesh dhe te marresh, KULLOTEN e Perendise, pa HYRE dhe DALE nga DERA e SHPETIMIT, ZOTI KRISHT. Kjo eshte VENDODHJA e te gjithe atyre qe nuk e kane pershkuar RRUGEN ne te cilen ECI djali plangprishes, te cilet nuk kane erdhur perpara Atit , te cilet nuk jane pranuar prej Atit ( jo per faj te Atit ) . Keshtu ata nuk kane Ushqimin dhe Kulloten e Perendise, sepse ajo eshte pas Hyrjes dhe kalimiit nepermejt DERES (Krishtit). Le ta shohim kete fakt se si Jezusi naj tregon tek shemb. e djalit plang.
    Pasi Ati e pushtoi birin e tij te dashur, menjehere ai e FUTI ate ne shtepi. Por cfare kishte "Brenda" ne shtepi?
    Pikerisht ketu ishte i gjithe BEKIMI ( KULLOTA ) qe Ati kishte per djaline tij te dashur. Biri i tij pasi kishte hyre ne Familjen e tij, kishte nevoje per RROBA, USHQIM dhe PERKUJDESJE. Te tria keto jane pjeset perberse te "KULLOTES" se Perendise, te cilen Perendia ja u jep vetem BIJVE qe kalojne PRAGUN e DERES. Por a e mori biri kete "KULLOTE"?
    Vazhdon
    Deshmuesi i Krishtit.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga deshmuesi : 24-12-2002 mė 20:45

  6. #6
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282

    SIGURIA DHE SHPRESA.

    Le te vazhdojme perseri me temen e gjashte.
    Kryesisht do te ndalem tek "KULLOTA" qe mer i krishteri prej Perendise.
    JEzusi tha se, ai qe HYN dhe DEL, nepermejt meje , do te gjeje KULLOTE te bollshme , e cila nuk mbaron asnjehere.
    Davidi ne psalmin 23, na jep nje zbulese te shkelqyer rreth mardhenies se DELES me BARIUN a MADH, si dhe cfare do te thote "KULLOTE PRENDIE PER TE KRISHTERIN.
    Qysh ne vargun e pare te ketij psalmi, Davidi na tregon SIGURINE qe ka i krishteri ne dore te Perendise. Ai thote: " Zoti eshte BARIU im, azgje nuk do te me mungoje."
    Ketu Davidi deshmon ne menyre te vendosur , SIGURINE qe ka i krishteri pasi ka vajtur ne dore te Perendise. Nese kthehemi tek shmebelltyra e djalit plangprishes, Jezusi na tregon se kete KULLOTE i krishteri e gjen dhe e merr, pasi ai ka HYRE ne shtepi te Atit te tij. Konkretisht pasi Ati e FUTI djalin ne shtepi , ai urdheroi sherbetoret e tij qe te sillnin VESHJEN e zgjedhur dhe tja vishnin Birit te tij te dashur. Kryesisht JEzusi naj zberthen kete VESHJE e cila perbehej nga : KOSTUMI, KEPUCET dhe UNAZA . Po keshtu me pas Ati shtroi per birin e tij te dashur nje DARKE te madhe .
    "KOSTUMI" , ashtu sic e kam thene dhe ne shkrime te tjera , eshte: Krijesa e Re , qe i Krishteri mer pasi ka pranuar Jezusin , si dhe ka vdekur dhe eshte ringjallur se bashku me Jezusin ne nje vdekje dhe ringjallje me te. Po keshtu edhe "KEPUCET" jane: ECJA e te Krishtierit ne rrugen e Paqes, duke deshmuar dhe shpallur Ungjillin e shpetimit, Zotin Krisht. Ndersa "UNAZA" eshte: BESLIDHJA E RE ne Krishtin. Kjo, eshte "VESHJA" e te krishtiert qe Perendia i jep atij, pasi ai ka HYRE ne mbreteri te Perendise.
    Por cfare ndodhi me tej me djalin plangprishes? Pasi Ati i veshi RROBAT e Zgjedhura, Ati shtroi nje DARKE te madhe me nje ushqim te zgjedhur per birin e tij te humbur. Therja e "Vicit te majmur" tregon USHQIMIN me te mire dhe me te ZGJEDHUR qe Ati kishte per Birin e tij te dashur. Davidi ne psalmin e tij e quan kete : KULLOTA e ZGJEDHUR e PERENDISE.
    Davidi na tregon se: "Bari i njome " dhe "Ujrat clodhese", jane baza e USHQIMIT qe Perendia i jep te Krishterit, dhe ne thelb ato jane: veprimtaria e Fjales dhe Frymes se Perendise ne jeten e besimtarit te rilindur kristjan. Bibla eshte "fusha" ne te cilen "kullot " cdo i krishtere, Bibla eshte USHQIMI i pazvendesueshem qe jep NGUSHLLIMTARI: FRYMA E SHENJTE. Veprimi konkret i Frymes se Perendise ne jeten e te krishterit e transformon kristianin, duke e kthyer ate ne nje karakter te njejte me Krishtin . Fryma e ben kete ndryshim tek i Krishteri , pasi i Krishteri ka mare Shpetimin, pra pasi ai ka erdhur plotesisht ne dore te Perendise, duke rilindur ne Krishtin Jezus. Dhe konkretisht jane FRUTAT e Frymes ato qe ndikojne direkt ne kete ndryshim karakteresh. Po keshtu Fryma e Shenjte e vesh te krishterin dhe e fuqizon ate me Pushtet prej se lartmi, (LUKA;24) nepermejt DHURATAVE te Frymes se Shenjte, dhe keshtu i krishteri eshte i gatshem dhe i pergatitur prej Perendise per te sherbyer ne trupin e Krishitit. Ai eshte tashme nje krijes e re ne Krishtin, e pergatitur per te kryer Vepren e Perendise. Por duhet thene se, e gjithe kjo pune e Perendise kryhet tek i krishteri, vetem pasi ai ka HYRE ne Shtepine e Perendise. Po keshtu ketu kemi dhe faktorin tjeter fjalen e Perendise, biblen. Te qendruarit ne lexim te bibles , eshte baza e USHQIMIT te Perendise per te krishterin e shpetuar. Nuk ka RRITJE tek Perendia per te krishterin , nese ai nuk mer sistematikisht USHQIMI (fjalen) e Perendise. Krijesa e re ne Krisht fillon rritjen dhe zgjuarsimin e tij , ne saje te Ushqimit te bollshem te Perendise , FJALES , dhe Zbuleses se Fryemes. Te lexuarit e Bibles dhe te qendruarit ne LUTJE , eshte menyra nepermjet se ciles Perendia "USHQEN" te krishterin. Pa lutje, dhe lexim te Bibles , nuk ka njohje dhe Zbulese te Fryemes , si dhe nuk ka USHQIM per krijesen e re. Veshtroni djalin plangprishes, ai pasi veshi "VESHJEN"
    e Zgjedhur te Atit te tij, u ul ne tryeze per te ngrene USHQIMIN e shijshem qe Ati kishte pergatitur per te. Tashme Ushqimi qe ai do te hante ne shtepi te Atit te tij, ( qe ne ate cast e tutje ) ishte krejt i ndryeshem nga ai qe hante dikur, ne kohen kur ndodhej lark Atit . Jezusi thote se, djali plangprishes kur ishte lark Atit te tij hante "Lendet e derrave", ndersa tani ne shtepi te Atit , ai po hante "mishin e vicit te majmur". "Lendet" simbolizojne "MESIMIN " qe jep bota tek njerezit e botes. Pra ketu kemi te bejme me nje fakt teper te rendesishem per cdo te krishtere. Ai i krishter qe ende vazhdon te ushqehet me "Lende" , verteton se nuk eshte ulur ne " TRYEZEN" e Perendise. Pra ia qendron jashte Perendise , pavaresisht se i thote vetes i krishtere.
    Deshmeusi
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga deshmuesi : 28-12-2002 mė 18:29

  7. #7
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282

    Siguria dhe Shpresa.

    Le te vazhdojme me temen e Shtate.
    "KULLOTA E PERENDISE"
    Kjo teme ka nje rendesi te vecante per cdo kristian, pasi ne kete pike shume te krishtere nuk jane teper te qarte. "KULLOTA E PERENDISE" , ashtu sic e shpjegova dhe ne temen e mesiperme, eshte Baza e Ushqimit per te kirshterin. Nje i krishtere i cili nuk mer kete "KULLOTE", verteton se eshte jashte Tryezes se Perendise. Por une mendoj se eshte me interes qe te ndalemi konkretisht tek Psalmi 23, ku Davidi na jep nje spekter te gjere rreth "KULLOTES" qe Perendia i jep te Krishterit.
    JEzusi na tregon tek Gjon:10: se, Kush do te HYJE, nepermejt meje, do te DALE dhe do te GJEJE "KULLOTE" te bollshme. Pikerisht Davidi ne psalmin e tij , na tregon plotesisht ne menyre konkrete se sa e rendesishme dhe jetike eshte "KULLOTA E PERENDISE" per te krishterin. Une do te perpiqem , gjithmone nen zbulesen e Fryems se Shenjte, qe te jap nje shpejgim sa me te qarte rreth psalmi te Davidit.
    Tek tema e mesiperme , kam folur paksa rreth ketij psalmi te Davidit, por mendoj se ky psalm kerkon nje vemendje teper te madhe , pasi ka te beje me SIGURINE dhe SHPRESEN e besimtarit kristian tek Perendia.
    Le ta shohim konkretisht kete psalm, dhe gjithashtu le te bejme nje nderthurje me shembelltyren e djalit plangprishes.
    Davidi qysh ne vargun e pare na jep deshmine me te madhe dhe me fondamentale qe ka i Krishtier ne zemer te tij.
    Davidi thote: " Zoti eshte Bariu im.."
    Kjo deshmi e Davidit tregon qarte , THEMELIN ne te cilin eshte ndertuar i krishteri , dhe ai eshte Krishti. Po keshtu kjo deshmi e Davidti tregon qarte, vendodhjen e PERHERSHME DHE TE PERJETSHME , te besimtarit kristjan.
    A e gjejme kete fakt dhe kete deshmi te konkretizuar ne shembelltyren e djalit plangprishes? Po. Edhe djali plangprishes na e jep kete deshmi ne vargun 18-te. Ku ai thote: " do te cohem dhe do te shkoj tek im ATE..."
    Ai verteton dhe deshmon plotesisht se, BARIU i tij shpetimtar eshte Ati i tij i dashur. Po keshtu ai verteton se, vendqendrimi i tij i perhershem dhe difinitiv eshte SHTEPIA e Atit te tij te dashur.
    Me pas Davidi thote se , tek BARIU im "....azgje nuk do te me mungoje.."
    Kjo eshte nje tejter deshmi e rendesishme per cdo besimtar te krishtere. Davidi tegon se tek Perendia eshte gjithshka e perjetshme dhe e patundur. Kete fakt e shohim edhe tek djali palngrishes. Me kthimin e tij tek Ati , ai rifitoi perseri PASURINE e humbur , dhe tashme ai kishte nje PASURI te patundur dhe te perjetshme. Atij tashme nuk i MUNGONTE me AZGJE , ai nuk kishte me FRIKE nga VDEKJA dhe URIJA. Ky fakt eshte nje deshmi e qarte per cdo te krishtere, dhe lidhet direkt me SIGURNIE qe i krishteri ka ne dore te Krishtit.
    Davidi ne vargune pare te psalmit te tij, pervec deshmise dhe sigurise qe ai ke tek Zoti Perendi , ai na tregon dhe nje fakt tjeter po kaq te rendesishem. Ai me thenien: "Zoti eshte BARIU im" , na deshmon 4-er "Gjera" te rendesishme qe ka dhe gezon cdo i krishtere, te cilat jane: ATESIA, UDHEHEQJA, MBROJTJA dhe KUJDESI. Kur ne delklarojme dhe themi se: Zoti eshte Bariu yne, ne kemi deklaruar dhe deshmuar te kater keto "Gjera"te rendesishme.
    E gjithe Bibla na nxjer ne perfundimin se , Perendia eshte ATE i perjetshem, i cili na shpeton nga mekati, Ai na UDHEHEQ drejt jetes se perjetshme, Ai eshte MBROJTJA jone ne cdo kohe dhe ne cdo rrezik, si dhe KUJDESI i Tij eshte i perjetshem per bijte e tij. Te katerta keto "Gjera" i shohim te interpretuara edhe tek psalmi i Davidit , por njekohesisht i shohim edhe tek shembelltyra e djalit plangprishes.
    Je se cfare thote Davidi ne vargun e dyte:
    " Ai ( Perendia) me con ne kullota me bar te njome , dhe me drejton prane ujrave qe te clodhin."
    Vetem ne kete varg te vetem , ne mund ti shohim te interpretuara te katerta keto "Gjera".
    Davidi tek ky varg na tregon se , eshte Perendia ai qe me Udheheq drejt kullotes se mire, eshte Perendia ai qe me "Con" tek kjo KULLOTE neperemejt Kujdesit te tij, si dhe eshte Perendia ai qe me jep KULLOTEN e mire, duke me MBROJTUR nga cdo kullote e keqe dhe e helmuar.
    Le ti kthehemi djalit palngprishes. Ai me kthimin tek Ati i tij, mori shpetimin nga jeta e tij e meparshme nen mekat. Tashme ishte Ati ai qe do ta udhehiqte ate drejt shtepise se tij, si dhe ishte Ati ai qe do te kujdesej per djalin e tij , duke e veshmbathur dhe ushqyer me nje ushqim jo te njejte me ate qe hante ( lendet e derrave) dikur djali i tij ne plangprishje. Pra cdo gje varej ne dore te Atit , pikerisht sepse djali ishte vetem nje femije ne dore te Atit. Jo me kot Jezusi ju drejton apostujve te tij , thenien me fondamentale ne lidhje me shpetimin dhe hyrjen e besimtarit kristjan ne mbreteri te Perendise. Ai ju tha apostujve se, VETEM NESE BEHENI SI NJE FEMIJE DO TA SHIHNI MBRETERINE QIELLORE Mate:18:2-3. Por cfare nenkupton Krishti me femijen?? Femija ka nevoje per: Prind, Udheheqes, Mbrojtes dhe Kujdesje.
    Me poshte tek vargu i trete, Davidi na jep nje deshmi teter , e cila eshte shume e rendesishme ne jeten e besimtarit te krishtere. Ai thote se, Perendia ma "Riperterin Shpirtin..".
    Riperteritja shpirterore tek i krishteri eshte: te qenit KRIJESE e RE, nepermjet vdekjes dhe ringjalljes se bashku me Krishtin. Tashme ne kete zemer banon Krishti, dhe jo MEKATI.
    Kete fakt mund ta shohim shume qarte tek djali plangprishes. Ai persa kohe qe jetoi lark Atit , ishte vecse nje i VDEKUR per Atin. I VDEKUR per Atin do te thote: i HUMBUR per Perendine , dhe per nje te krishtere kjo do te thote: Te qenit ende nen denim te mekatit dhe i vdekur per Perendine Jehovah. Djali palngprishes, u be i GJALLE per Atin e tij , vetem pasi ai ERDHI ne prani te Atit, pasi ai HYRI ne shtepi te Atit te tij dhe pasi ai rimori birerine e tij , "te qenit BIR i Atit." Kjo eshte RIPERTERITJA SHPIRTERORE , qe do te thote: nga te qenit i VDEKUR per Perendine , ne te LINDURIT i gjalle per Perendine Romak:6:20-22.
    Po keshtu Davidi ne vazhdim te vargut thote:
    "... Ai (Perendia) me con ne Shtigjet e DREJTESISE nga dashuria qe ka per Emrin e Tij ".
    Perseri edhe ketu Davidi na tregon se , Krijesa e re ne Krisht ecen ne shtigjet e DREJTESISE dhe jo te MEKATIT. Konkretisht kete fakt e shohim tek djali plangprishes. Ai me kthimin tek Ati dhe futjen e tij ne shtepi te Atit , u largua njehere e pergjithmone nga e ecura ne MEKAT . Te ecesh ne MEKAT , do te thote te Shkelesh LIGJIN e Perendise. Te gjitha fete pervec krishterizmit dhe judaizmit, perballe ketij fakti dalin fallco. Kjo sepse ato ne thelb te besimit dhe doktrines se tyre , nuk kane LIGJIN e Perendise. Pa ligj te Perendise, nuk ka njohje te MEKATIT, dhe kush nuk njeh MEKATIN nuk mund ti ruhet atij , por eshte shkeles. Kjo eshte pika me e rendesishme ne besimin e krishtere. Te gjitha besimet e tjera udhehiqen nga mesime NJEREZORE ne lidhje me Mekatin, dhe keshtu ato pretendojen se njohin DREJTEISNE e Perendise. Asnje mendje njerezore , nuk mund te kuptoje dhe te njohe DREJTESINE e Perendise Jehovah. Drejtesia e Perendise ju shfaq Izraelit nepermejt LIGJIT , dhe keshtu Izraeli njohu mekatin. Por ne kohet e Fundit Perendia dergoi Krishtin i cili u be per ne DREJTESI. 1kOR:1:30. Cfare do te thote : Jezusi u be per ne DREJTESI? Kete e sqaron vete Jezusi tek shembelltyra e djalit plangprishes.
    Persa i perket DREJTESISE me Atin e tij, djali ishte vecse nje fajtor. Pra duke pare ne kete kendveshtrim themi se , Biri nuk meritonte Shpetimin e Atit simbas DREJTESISE, per te vetmin fakt se ai e kishte HUMBUR dhe HARXHUAR PASURINE E ATIT ( jeten dhe miresine qe Perendia i dha njeriut) ne plangprishje dhe shthurje te plote, qe do te thote: JETA e tij nen MEKAT. Por cfare ndodhi me djalin pasi ai u kthye tek Ati? Ai per te shpetuar nga VDEKJA , nuk ndoqi rrugen LIGJORE te DREJTESISE, sepse ligjerisht ai kishte humur te drejten e te qenit bir i Atit. Por Jezusi na tregon se, Djali plangprishes ne kthimin e tij drejt Atit, ndoqi RRUGEN e MESHIRES dhe te HIRIT. MESHIRA dhe HIRI i Perendise tek ne u tregua me ane te Krishtit , i cili e pagoi BORXHIN ton me vepren ne KRYQIT. Pra ne, vetem ne kete menyre u beme te DREJTE per Atin e dashur Perendi, duke shpetuar nga SHKELJA e LIGJIT te Perendise, pasi ate e zbatoi JEzusi i cili nuk e shkeli asnjehere ne anje pike.
    Le te vazhdojme me vargun e katert te psalmit te Davidit.
    Vazhdon.
    Deshmeusi i Krishtit.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga deshmuesi : 29-12-2002 mė 19:27

  8. #8
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282

    Siguria dhe Shpresa.

    Ja tek kemi arritur tek pjesa e tete e kesaj teme. Le te vazhdojme me poshte, si gjithmone nen udheheqjen dhe zbulesen e Frymes se Shenjte.
    NE vargun e katert, Davidi na tregon SIGURINE e patundur qe ka i krishteri ne dore te Perendise. Davidi tregon se, ai qe eshte ne dore te Perendise ka kalur edhe shtegun e vdekjes. Ai e shpreh kete fakt , me nje vendosmeri te fuqishme dhe aspak te dyshuar. Ja si shprehet ai konkretisht:
    " Edhe sikur te ecja ne luginen e hijes se vdekjes , nuk do te kisha frike nga asnje e keqe sepse ti je me mua.."
    Davidi na tregon se , ai qe ecen se bashku me Perendine ka fituar dhe mposhtur cdo te keqe. "Edhe sikur te ecja ne hijen e vdekjes", thote Davidi, "nuk do te kisha frike." Faktori frike tek njeriu, eshte prezent ne cdo hap te jetes se tij. Askush nuk ka mundesi qe ta provoje vdekjen per sa kohe qe eshte gjalle, por ai e ndejn FRIKEN e VDEKJEs edhe megjithse nuk e ka provuar ate. Davidi perballe ketij fakti njerezor , na tregon proven e besimit tek i krishteri, ai na fakton konkretisht SIGURINE qe gjendet ne besimin e krishtere. Ai e quan nje fakt te kryer dhe nje fitore qe i krishteri ka arritur ndaj vdekjes dhe se keqes. Perse Davidi nuk ka FRIKE edhe nese do ti duhej te ece ne luginen e hijes se vdekjes? Ku qendron siguria e Davidit dhe e cdo te krishteri? Kjo SIGURI eshte Perendia. Ai qe eshte ne dore te Krishtit ka kaluar kete "Lugine" dhe ka ecur nga VDKJA ne JETE. Apostulli Gjon ne letren e tij te pare ,4 :18 , na tregon se , "...dashura e persosur e nxjer FRIKEN JASHTE..." Dhe dashura eshte Krishti. Kush eshte ne Krishtin ka fituar ndaj vdekjes, ka fituar ndaj mekatit, ka fituar ndaj Botes dhe se keqes. Perse? " Sepse ti o Zot je me mua, thote Davidi. Kjo eshte SIUGRIA dhe SHPRESA me e madhe ne te cilen qendron besimtari i krishtere. Krishti me vepren e tij ne kryq, i tregoi konkretisht njeriut se Fitorja eshte vetem me ata qe jene te Krishtit , se vdekja dhe mekati nuk kane me pushtet ndaj bijve te Perendise, sepse ato i mundi Krishti ne kryqin e tij me ane te ringjalljes.Kjo eshte deshmija me e madhe qe Perendia i dha njeriut , si e vetmja udhe e shpetimit. Kjo eshte ceshtja me e rendesishme e besimt te krishtere. Nje besim i cili nuk ka SIGURI dhe SHPRESE, eshte nje besim i vdekur ne te cilin mungon e VERTETA, Jezus Krishti.
    Le te shohim pak fundin e ketij vargu, ku Davidi thote per Perendine: " SHKOPI yt dhe THUPRA jote jane ato qe me japin zemer."
    Ketu kemi nje deshmi tjeter te rendesishme qe Davidi na tregon rreth mardhenies se Perendise me te krishterin. Ai na tregon dy GJERA, me ane te te cilave vepron Perendia tek i krishteri, dhe ato jane: SHKOPI dhe THUPRA.
    Tek ungjilli pas Markut kapitulli tete, ne kemi nje moment kur Jezusi i dergoi apostujt e tij qe te predikonin izrailiteve LAJMIN e MIRE te Shpetimit. Nese do te ndalemi konkretisht tek vargu 8-te, JEzusi ju thote keshtu dishepujve te tij:
    " .. mos merni azgje tjeter udhes, pervecse nje SHKOP..."
    PERSE Jeuzusi i porositi dishepujt e tij qe te linin cdo gje tjeter dhe me vete te mernin vetme nje SHKOP? "Shkopi" per udhetarin e atehershem ka qene "mjeti" mbrojtes , ashtu si shpata per lufetarin, pra "Shkopi" i Perendise simbolizon MBROJTJEN tek i krishteri. Davidi na e jep me te qarte kete gje.
    Me "SHKOPIN", Davidi na tregon MBROJTJEN dhe KUJDESJEN , qe Perenedia ka dhe tregon ndaj nesh, pergjate gjithe jetes tone ne kete bote. Ai eshte mbrojtesi yne nga cdo gje e keqe, bile Davidi ne fillim te vargut na tregon se, edhe nese eci ne luginen e hijes se vdekejs, nuk kam frike, sepse kam MBROJTJEN DHE KUJDESIN e Perendise. "Shkopi" i Perendise me jep ZEMER , thote Davidi. Kjo do te thote se, Verpimi i "shkopit" te Perendise ne jeten e te krishtirt, i JEP ZEMER atij qe te qendroj perballe cdo armiku, cdo veshtiresie ne menyre qe te dale fitimtar. Prandaj dhe Pali tek Letra e dyte e Timoteut thote: " Luften e mire luftova, udhen e mbarova, dhe besen e ruajta.."
    Pikereisht kjo fitore tek i krishteri vjen si rezultat i MBROJTJES DHE KUJDESIT qe Perendia vendos mbi ne per gjate gjithe jetes tone ne toke. Kjo eshte Siguria dhe Shpresa qe ne kemi ne Perendine .
    Po keshtu Davidi na tregon edhe per "THUPREN" e Perendise.
    "Thupra" eshte DISIPLINIMI qe Perendia i ben te krishterit pergjate gjithe jetes ne toke. Qellimi i "Thupres" se Perendise eshte: ta udheheqe gjithmone te krishterin ne udhen e drejte. Ta mbaje gjithmone te krishtrin, ashtu si Ati mban Birine tij ne gji. Ta ruaje te krishterin ne shpetim, pergjate gjithe jetes se tij ne toke. Pra "Thupra" e Perendise eshte vetem per BIJTE e Perendise. Apsotulli Pal na jep nje zbulese te qarte rreth ketij fakti , tek letra e Hebrenj:12:6-8.
    Ai thote se, Perendia e rreh dhe e mundon cdo bir te tij. Keto fjale te Palit jane ne peruthje te plote me ate cka na tregon Davidi ne psalmin e tij. Qellimi i Perendise eshte: ta mbaje te krishterin deri ne fund ne Shpetimin e tij, duke e DISIPLINUAR sa here qe ai gabon , si dhe duke e MESUAR ate per te qene nje bir i bindur ndaj vullentit te Atit. Nese ju nuk shihni tek Perendia "Thupren" , thote Plai ne vargun e me poshtem, atehere jeni KOPILA dhe jo BIJ.
    Gzohun ni Zotin ,kur shikoni se ai ju "Thupros" , sepse se pari kjo tregon se jeni bij, dhe se dyti, Ai ju disiplinon duk ju ruajtur per Jeten e perjetshme qe do te shfaqet ne fund te kohrave.
    Vazhdon.
    Deshmeusi i Krishtit.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga deshmuesi : 01-01-2003 mė 16:14

  9. #9
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282

    Siguria dhe Shpresa.

    Pjesa e nente.
    Le te vazhdojme perseri me psalmin:23. dhe konrketisht le te ndalemi tek vargu i 5-te.
    Davidi ne kete varg thote:
    " Ti ( Perendi) shtron para meje tryezen ne prani te armiqve te mi ;ti vajos koken time me vaj; kupa ime po derdhet."
    Tri jane "Ceshtjet" ne te cilat ndalet Davidi ne kete varg. Ato jane:
    1-"Tryeza e Perendise".
    2-"Vajosja e kokes".
    3-"Kupa e mbushur ".
    Persa i perket ceshtjes se pare , "Tryezes se Perendise" ne te cilen ulet besimtari i krishtere, une kam dhene nje shpjegim te qarte ne shkrimet e mesiperme, duke e shtjelluar kete fakt nisur nga Djali plangprishes. Por me gjithate me duhet te shtoj dhe dicka tjeter. Davidi na tregon se, "Tryeza e Perendise" ne te cilen uklet i krishteri, eshte krejt e ndryshme nga "Tryeza e botes. Ushqimi i botes eshte nje "KULLOTE" e helmuar per cdo besimtasr te krishtere. Kete gje e shohim ne menyre krejt te konkretizuar tek Djali plangprishes. Ai i provoi te dyja USHQIMET dhe TRYEZAT, si ate te Botes, po keshtu edhe ate te Atit te tij. Persa kohe qe ai ishte i ndare prej Atit dhe jetonte ne plangprishe te plote, baza e USHQIMIT te tij ishin " LENDET E DERRAVE". Lendet e Derrave , simbolizojne Doktrinen dhe mesimin e botes. Ne bibel "DERRI" simbolizon njeriun e botes , njeriun mekatar dhe te ndare nga Perendia. Jo pa qellim JEzusi e vendos djalin plangprishes ne nje raport me kete kafshe te piste, i cili USHQEHEJ me ushqimin e Derrave. Me kete gje JEzusi na tregon se te gjithe ata qe nuk besojne tek Krishti jane pjese botes dhe ushqehen nga Tryeza e Botes, ku baza e ushqimit eshte MEkati( lendet). Por a mundi djali plangprishes te "NGOPEJ" me kete ushqim te botes? Faktet ne tregojne se ai ishte ne prak te shaktrimit te tij perfundimtar, urija kercenonte jetene tij. Pra perfundimisht JEsusi na tregon se, USHQIMI i botes nuk te jep dot Jeten e perjetshme, por perkundrazi ai te con drejt vdekjes se perjetshme.
    Kthimi tek Ati per djalin plangprishes ishte Fitore ndaj VDEKJES dhe fitore ndaj URRISE. Por cfar ushqimi filloi te hante djali plangprishes pasi u kthye tek Ati i tij? Ati Theri per te Vicin me te mire , dhe pasi e PASTROI nga RROBAT e tij te PISTA, ai e uli birin e tij ne TRYEZE dhe e ushqeu ate me dashuri. Davidi kete fakt e deshmon fuqishem, kur thote: "Ti ZOT shtron para meje TRYEZEN.."
    Pra pasi i Krishteri ka erdhur ne prani te Atit Perendi, ai tashme do te ushqehet me fjalen dhe mesimin e Perendise. Cdo kush qe do ta perjashtonte leximin e bibles nga jeta e tij si i krishtere, ai se pari nuk eshte ulur ende ne TRYEZEN e Perendise, dhe se dyti , ai nuk ha USHQIMIN qe te jep jeten e perjetshme . Ja se sa bukur ne e tregon kete te fakt Pjetri.

    1Pjetr:1:25, dhe 1Pjet:2:1-2.
    "..por FJALA e Zotit mbetet per jete, dhe kjo eshte FJALA qe ju eshte shpallur.
    Hiqni pra tej ,cdo ligesi, dhe cdo mashtrim, hipokrizite , smirat dhe cdo shpifje, porsi FOSHNJA te sapolindura, te deshrioni fort QUMESHTIN E PASTER TE FJALES, qe te rriteni me ane te tij..."

    Pjetri na tregon se, askush nuk mund te ulet ne TRYEZEN e Zotit dhe te haje USHQIMIN e Perendise, nese me para nuk ka hequr PISLLEKUN , dmth. Hipokrizine, mashtrimin, ligesine, smiren e tjera. Pjetri konfirmon ploteisht ate qe Jezusi na tregon tek Djali plangprishes. Kthimi djalit prane Atit , eshte Rilindja qe ben i besimtari i krishter. Pa u rilindur ne Krishtin Jezus ( me ane te vdekjes dhe ringjalljes se Krishtit), nuk ka HYRJE ne mbreteri te Perendise, nuk mund te ulesh ne TRYEZEN e Perendise, nuk mund te hash USHQIMIN e Perendise.
    Nese do ti referohemi perseri Davidit ne lidhje me TRYEZEN e Perendise, ai na tregon nje fakt i cili eshte po aq i rendesishem. Ai thote se Perendia e shtron TRYEZEN e tij ne prani te armiqve te tij.
    Bota ne te cilen jeton i krishteri eshte ne armiqesi te plote me Perendine Jehovah, pra si e tille ajo eshte ne armiqesi edhe me cdo te krishtere. Ky faktor eshte shume i rendesishem per cdo besimtar te krishtere. Kundershtaret e Krishti dhe profetet e reme po mashtrojne sot boten dhe po e terrorizojne ate, kjo sepse themeli ne te cilen ata jane ndertuar eshte i ligu satana, armiki i Perendise dhe i cdo kristjani. Por nese e shihni me kujdes ate cka thote Davidi ne kete varg, gjeja e pare qe te bije ne sy eshte SIGURIA dhe MIRNJOHJA e thelle qe ai ka ndaj Perendise Jehovah ( shpesh here e perdor Emrin e Perendise Jehovah, ne menyre qe te kuptojme se kemi te bejme me te vetmin Perendi te Vertete dhe Krijuesin e gjithshkaje). Davidi deshmon fuqishem nje realitet te veprimit te Perendise ne jeten e cdo te krishteri. Ai deshmon se, edhe meqense ne jemi te rrethuar nga armiqte e Perendise Jehovah, TRYEZA e Perendise eshte e shtruar gati per cdo te krishtere. Bota dhe te remet nuk kane asnje lloj fuqije qe ta heqin kete bekim, mbrojte dhe kujdes te Perenise .
    TRYEZA e Perendise ne thelb te saj permban gjithe miresine e Zotit , te cilin Perendia e beri gati per te gjithe ata qe e duan dhe i besojne Atij , Jezus Krishtit. Hidhni nje sy kudo ne bote, dhe do te shihni se TRYEZA e Perendise eshte e dukshme, dhe eshte mbushur me plote BEKIME per te gjithe bijte e tij. NE te gjitha ato vende ku eshte kisha e Krishtit dhe ku thiret emri i Krishtit ka bekim , ka paqe, ka mirqenie. E megjithse atje mund te kete shume "EGJER", Perendia e shtron TRYEZEN e tij per bijte e tij, (pavaresisht se edhe "egjra"perfiton perkohesisht). Predikuesi ne librin e tij thote: nuk kam pare kurre qe ne shtepine e te DREJTIT (besimtarit kristian), te mungoje ushqimi. Atje ku eshte BEKIMI i Perendise, eshte dora e Perendise, eshte mbrojtja e Perendise,eshte vete Zoti Perendi. Afrohuni tek TRYEZA e tij me besim tek Krishti , dhe paqja dhe miresia e tij nuk do te shterojne per gjithe jeten e jetes.
    Vazhdon
    Deshmeusi i Krishtit.

  10. #10
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282

    Siguria dhe shpresa.

    Kemi arritur keshtu ne pjesen e dhjete te kasaj teme.
    Le te vazhdojme perseri me psalmin 23, dhe te shqyrtojme vargun e peste.
    Ashtu sic thashe edhe me siper , ne kete varg Davidi ndalet ne TRI ceshtej kryesore te cilat jane:
    1- TRyeza e Perendise per te krishterin.
    2-Vajosja e kokes.
    3- Kupa e mbushur.
    Ne shkrimin e mesiperm , une kam shtjelluar piken e pare: "Treyeza e Perendise per te krishterin", ndersa tani do te ndalem konkretisht tek pika e dyte : "Vajosja e Kokes".
    Ne testamentin e vjeter kemi nje mesim shume ke qarte rreth "VAJOSJES" qe mer njeriu i Perendise . I vajosur do te thote: I ndare vecmas per punen e Perendise. Keshtu Pofeti perpara se te theriste dike dhe ti shpallte thirjen e Perendise, ai duhej ti hidhte VAJIN mbi KOKE. VAJI ishte "mjeti" nepremjet se ciles verponte Fyma e Shenjte. Ne kohen perpara Krishtit , Fryma e Perendise ishte vetem tek Profetet, ndersa me ardhjen e Krishtit dhe ngjitjen e tij ne qiell, Fryma e Perendise u perhap mbi te gjithe besimtaret e vertete te krishtere, dmth, ne te gjithe kishen e tij. Nuk ka besim dhe njohje te Perendise pa ndikimin e drejtperdrejte te Frymes se Perendise.
    Davidi ne psalmin e tij na tregon nje fakt teper te rendesishem rreth VAJOSJES se besimterit kristjan. VAJOSJA tek i krishteri eshte gjeja me e rendesishme dhe baza e besimit ne te cilin ai ecen. NE testamentin e ri, VAJI simbolizon Frymen e Shenjte tek i krishteri, pra ne te dy rastet si ne testamentin e ri po keshtu edhe ne testamentin e vejter, Vajosja ka kuptim te drejteperdrejte te marjes se Frymes se Shenjte te Perendise. Gjoni ne letren e tij te pare 1Gjon:2:18-27, na jep nje mesim te shkelqyer rreth VAJOSJES se besimtarit kristjan. Gjoni na tregon se VAJOSJA eshte BAZA ku i krishteri ben qendrese perballe antikrishve, perballe doktirnave te reme si dhe perballe besimeve te reme. Ju te krishtere, thote Gjoni, kini VAJOSJEN e Perendise, i cili ju meson, ju forcon dhe ju ruan nga cdo antikrisht dhe mesim i reme. Pa kete VAJOSJE, i krishteri ka nje besim te vdekur, dhe keshtu Antikrishti e ka shume te lehte ta manipuloje dhe te mashtroje ate ne doktirnen e vet mashtruese .
    Gjoni e shpreh shume qarte kete fakt tek vargjet: 18-20. Ai thote se, shume antikrishte duhet te vijne dhe tashme jane shfaqur ne bote , prej nga e kuptojme se eshte dhe ORA e fundit. Bile keta antikrishte , thote Gjoni, dolen nga mesi yne, por nuk jane prej nesh. Ketu kemi te bejme me nje antikrisht , i cili duke u maskuar nen emrin e te ashtuquajturit i "krishtere", vepron dhe ben punen e te ligut satana. Sot ne bote ka plot sekte te cilat pretendojne se jane sekte te krishtere, por qe ne themel te tyre mohojne JEzusin Zot e Perendi. Kush mohon kete FAKT ka mohuar Perendine dhe qendon nen mashtrim te te ligut satana.
    Por si mund ta dalloje kete fak njer besimtar i krishtere?
    Gjoni na jep nje deshmi te qarte ne te cilen duhet te qendroje cdo i krishter. Ai tek vargu 20, thote:
    " Por ju kini VAJOSJEN nga i Shenjti dhe dini CDO GJE."
    Shikojeni me kujdes kete varg, sepse ky varg eshte shume i rendesishem per cdo besimtar te krishtere. Gjoni na deshmon dy gjera kryesore ne kete varg, te cilat jane: VAJOSJA dhe DITURIA.
    Ju kini VAJOSJEN thote Gjoni, dhe DINI CDO GJE. Pra Perendia na ka dhene DITURINE e tij , na ka dhene MENDJEN e tij(1Korinth:2:16.) Kete fakt kaq te rendesishem naj zbulon Zoti Jezus tek shembelltyra e dhejte virgjereshave. Pese prej tyre ishin budallaqe dhe pese te tjerat ishin te mencura. Ndryshimi mdis tyre qenronte ne faktin se, Pese te mencurat kishin VAJOSJEN dhe DININ CDO GJE, pra kishin diturine dhe mendjen e Zotit, ndersa Budallaqet nuk kishin VAJOSJEN dhe MENCURINE e Zotit. Pra nese do ta shohim kete fakt nen deshmin e 1Gjonit :2:20. dalim ne perfundim se , te gjithe ata te krishtere te cilet nuk kane mare VAJOSJEN prej te Shenjtit, jane te humbur dhe te ndare prej Krishtit. Ata nuk jane ne gjendje qe te njohin antikirshtin, profetet e reme, besimet e reme , doktrinat dhe mesimet e reme, pra besimi tyre eshte i vdekur dhe keshtu ata jane lark Perendise Jehovah.
    Le te ndalemi pak tek fjalet e Davidit , thene ne psalmin e tij varg.5-se.
    Davidi thote se, Perendia e VAJOS koken time me VAJ.
    Davidi na tregon pjesen ne te cilen hidhet VAJi i Perendise mbi te krishterin, dhe kjo pjese eshte KOKA.
    Nese shohim qenien e njeriut, ndertimin e organizmit te tij , KOKA eshte pjesa MENDORE dhe DREJTUESE ngo ku organizmi yne udhehiqet. Vajosja ne KOKE tregon konkretisht RIPERTERITJEN e mendjes tek i krishteri. Tashme i krishteri nuk UDHEHIQET simbas Diturise se BOTEs por simbas DITURISE se Perendise. Pali tek 1Korinth. 2:16. deshmeon se, te krishteret kane MENDJEN e Krishtit, DITURINE e Perendise. Keshtu ata jene ne gjendje qe te njohin Perendine, Fjalen e Perendise, Udhet e Perendise, te bejen vullnetin e Perendise.Po keshtu ata jane ne gjendje qe te dallojne antikrishtin, doktrinant dhe mesimet e gabuara si dhe profetet e reme. Pra e gjitha kjo gje vjen tek i krishteri si rezulat i "VAJOSJES ne KOKE", qe do te thote: Marja e Frymes se Shenjte dhe pagezimi ne Fryme. Tek vargu 14-te Pali na tregon se, i krishteri nuk flet dhe nuk udhehiqet nga fjalet e mesuara nga DITURIA njerezore, por nga FRYMA e SHEJNTE e Perendise, i CILI banon ne Zemer te kristjanit. Te njejten gje deshmon edhe Apostulli Gjon ne letrene tij te pare, dhe konkretisht ne vargun 27 ai thote:
    " Dhe sa per ju VAJOSJA qe kini mare prej tij( Krishtit) qendron ne ju dhe nuk kini nevoje qe NDOKUSH TJU MESOJE, por duke qene se VAJOSJA e tij ju meson cdo gje dhe eshte e VERTETE e nuk eshte ginjeshter, qendroni ne te ashtu si sikurse ju mesoi."
    Perfundimisht dalim ne konkrluzionin se , pa VAJOSJEN e Perendise, nuk ka besim dhe te vertete, nuk ka paqe dhe shpetim , nuk ka Siguri dhe Shprese.
    Vazhdon.
    Deshmeusi

Tema tė Ngjashme

  1. Pėrgjigje: 21
    Postimi i Fundit: 17-09-2014, 19:58
  2. Shpresa Rama nga Vushtrria, talente e botės
    Nga Vicianum nė forumin Tema e shtypit tė ditės
    Pėrgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 07-02-2009, 19:27
  3. Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 07-02-2008, 19:21
  4. Frika, Shpresa, Sinqeriteti, Mbeshtetja
    Nga ~Geri~ nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 04-08-2005, 13:34
  5. Siguria E Te Krishterit
    Nga deshmuesi nė forumin Komuniteti protestant
    Pėrgjigje: 17
    Postimi i Fundit: 31-10-2004, 16:18

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •