Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 4 prej 4
 1. #1
  vowel Maska e liliella
  Anėtarėsuar
  19-04-2002
  Vendndodhja
  ny
  Postime
  490
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  "666 vargje per pranveren "-diezar varg

  666 vargje per pranveren
  kur ajo ndjell vdekjen.
  Ndryshe nga 777 Km vargje.
  Te thurura deri me sot per te.
  Pa fillim,pa fund.
  Te lyera me gjelberim verbues,
  te gdhendura rradhe
  ne fabrika lumturie
  ku shpresa e zbehte fletet mbulon.

  666 vargje per pranveren
  sepse vdekje ndjell.
  Kur rete perleshen me eren,
  kur hena torturohet e lyer me diell.

  Kur lulet e njoma te sapocelura,
  Pertypen nga delet ne fusha me bar.
  Kur qingj i njome i sapolindur
  Nga ujk i vjeter cahet ngadale.
  Kur ujk i murrme e i stervitur,
  vritet nga gjuetar i marre
  Kur gjuetari me birin e tij te bukur
  Perpihen nga uji i lumit barbar.

  666 vargje per pranveren.
  E bukur stine qe shtriga sjell
  Lulishte mendimesh ne burgun e jetes.
  Fole dallendyshesh,veze te krimbura pjell.

  Erdhe si gjithmone ti,pa vonuar.
  Pa shume zhurme vjen,ne vetmi.
  Rrenjet ne varrin e saj jane shtuar.
  Raprezalje se i ndihmove ti.

  Po i marrin frymen,dhe ketu e groposur.
  Mbi varrin e saj ti valle hedh.
  Ne errerise eshte e fundosur.
  E gjelber ti peisazhe zgjedh.
  Askush si numeroi stuhite e tua,
  lotet qe mbolle i korre me shi.
  E pameshirshme pranvere,
  me bresher godite kapaket e syve te mi.

  Ne krahet e tu linda dhe une,
  por kot mos prit te therras nene.
  Genjeshtren me te bukur me dhurove,jeten.
  Jeten time kerkove mbreme.

  Ndoshta duhet te te jem mirnjohes.
  Se te dashuroj me mesove ti.
  Po pse s’me the qe dashuria eshte dhimbje?
  Si te vuaj pranvere me mesove perseri.

  I thyer si ky varg
  Jam dhe une tani.
  Me krasite ndjenjat
  Me sharra iluzionesh.
  Ne nje det fytyrash
  Kerkoj pikpyetje.
  Jam krejt i vetem
  Me friken qe me qendron prane.

  Qielli mbushi koken time
  Me re qe perplasen
  Dhe kerkojne te dalin jashte syve.

  U bene tre dite
  Qe zgjohem duke vdekur.
  Dhe jam teper kurioz
  Te di sa me shume per arkivolin tim.
  Shfletoj katalogje…
  Kerkoj kortezhe…
  …ndihem mire.

  Ne zgavrat e hundes sime
  Dallendyshet bejne fole.
  Mundohem me kot
  Te degjoj aromen e moshes.

  Te vrava.
  Me armet qe vodha ne varrin e nje luftetari.
  Te preva meshiren
  Qe kishe varur ne qafe.
  Me vjen keq qe te vrava pranvere.
  Dua te shijoj dhimbjen tende.
  (qeshje te mbytyra trondisin qiellin)
  me kot maskohesh me fytyra engjejsh.
  Lerme te shijoj dhimbjen tende
  Dua qe ti te qash.
  Dua qe ti…
  …te mbytesh ne lotet e tu.
  Te lutem.Qaj.

  Varrin tend do kerkoj,
  Me 13 qen gjahu bastarde
  Kockat e tua delikate do i mar
  Ne kremator qirinjsh do ti djeg.
  Hirin ta coj ne muze.
  Tek kendi i tradhtareve.
  Per sadopak kohe.
  Se e di qe ti perseri do ngjallesh.
  Per tu hakmarre,
  kushedi c’kthetra do maresh borxh.

  Une,
  kur te vdes,
  Dua te behem yll.
  Lart ne qiell.
  Te mos afrohesh.
  Nga flakte e mia
  Te kesh frike.
  Pastaj kur te me kesh harruar
  Do kthehem ne meteor.
  Do kthehem ne qindra meteore
  Te te godas pa meshire
  Kur te degjoj renkimet e tua
  Do ringjallem edhe une.
  Nga dhimbja e njeri tjetrit
  Do marim force.

  Force…
  Si ai luftetari legjendar
  Qe kerkonte perjetsine
  Ne gjithe mbreterite e tokes.
  Nuk e gjeti.
  I mashtruar
  Vendosi ta kerkonte ne mbreterine e qiejve.
  Vrau veten
  Akoma pa mare veten nga zhgenjimi
  E burgosen ne mes dy yjesh.
  Para se te largohej
  Ne gurin e varrit shkroi dicka.
  Shkroi dicka
  Qe prej shekujsh
  Po bren shpirtin tim ngadale.
  A e di cfare shkroi?
  Emrin tim,pranvere.
  Emrin dhe qindra data
  Lindjesh dhe vdekjesh.

  “meni pedme hung”
  pershperiste era qe vinte nga Tibeti.
  E lashe te me ikte nga duart.
  E debova eren.
  Se mu duk shume tinxare.
  Me mjafton ky gur qe ka zene myshk
  Guri qe respektoj.se dhimbjen e te tjereve
  Mban me vete.
  E di historine e tij?
  Jetonte i lumtur dhe i lire
  Ne livadhin tend
  Derisa nje dite njerezit
  Kur kuptuan se ishin te uritur
  E coptuan ne tre pjese
  Para se ta shporrnin nga fusha.

  Njerin gure e corren me dalta,
  per ti dhene formen e nje njeriu.
  Guri qau kur mbi krye
  I vune kurore me gjemba
  Kishte frike nga jehonat e faljeve
  Qe perplaseshin ne kupolat e kishes.
  Pas rrufese i nxire.
  Mes shkurresh prehet i plagosur.

  Guri tjeter digjet
  Vatren e nje te verbri.
  Digjet dhe duron
  Duron dhe cdo dite lutet.
  Lutet ti japin goje,te ulerase
  Te nxjerre dhimbjen e shekujve.

  I treti guri i varrit te luftetarit
  Koha ja ka ulur supet.
  Shiu ja ka ngrysur vetullat.
  Por dielli kurrsesi
  S’mundi t’ja merte syte.
  Ajri mundohet te gjeje
  Mushkerite e tij te fshehura
  Thelle ne toke
  Por s’e kalon dot mallkimin e dheut.
  Guri lufton c’do dite
  Me shiun,eren,ferrat,
  por eshte i lumtur
  se ruan kujtimin e nje njeriu
  qe naten nga lart e deh
  me tingujt e yjeve.
  Ne shtrat gjethesh
  Mbeshtes koken e gjakosur.
  Ndjej eren qe me heton levizjet.
  Kushedi c’tragjedi mbart me vete?
  A eshte e lodhur?
  Pasi kaloi pyjet e geshtenjave,
  U perplas me fytyrat e ashpra te maleve.
  Tani e qete rrotullohet.
  Rrotullohet rreth kokes sime.
  Bashke me mendimet e lodhura
  Qe dalin nga shpirti im i pashpirte
  Ne qiellin e pare vizatojne Aurora.
  Tre barinj te mashtruar nga drita
  Nisen per rruge
  Me dhuratat e shpreses.
  Te takojne mendimet e huaja.
  Mendimet e vjetra per mendjet e reja.

  Rruga ju pre nga karvani i ujqerve
  Te cilet ndjekin tingujt e heshtur
  Qe hena e pafuqishme i sjell
  Ne malet e varfra me bore.
  Bardhesi.
  Si mushkeria
  Qe me tymin e cigares u mbush.
  E thitha tymin por me perpiu.
  Si ne endrrat e femijrise
  E pashe veten i varur ne mjegull.
  Mjegullnaje.
  Fryma ime qe ka frike kerkon ta caje.
  Ndjej litaret e padukshem
  Qe prangosin gjymtyret e mia.
  Buratin i gjakosur.
  Objekt i nje shfaqjeje
  Qe askush nuk qesh.

  Bumerange nga lashtesite e kohes
  Prene litaret.
  Per cudine time s’u rrezova
  I inkurajuar nga duartrokitjet e fshehura
  Te nje publiku pa fytyre
  Mora fluturimin.
  U nisa per nga nata
  Qe kishte shtrire kembet e rrudhosura.
  Nga yjet kerkova te me rrefenin rrugen
  Por me rrefyen histori te vdekura.
  Me pluhurin e tyre,
  Donin te me vinin ne gjume.
  Aspak s’doja te flija.
  Degjoja naten qe renkonte.

  Kerkova ne damaret e shpirtit
  Per dhimbsuri.
  Por gjeta vetem mikrobe endrrash
  Qe ne forma realeje
  Po e konsumoni shpirtin tim
  Si krimba ne trup te pajete.  Fantazmat e jehonave
  Pershkrojne luginat e pashkelura
  E trembin bishat e lumejve
  Qe kane frike te tregojne kokat.
  Fantazmat e lumejve
  therin jehonat
  me thika guresh te cmuar.
  Fantazma princeshash
  Zhveshin lumejte
  Per te gjetur eshtrat e dashurise.
  Fantazmat e dashurise,
  rrembejne eren
  dhe prishin floket e tu.
  Fantazma jote me prish gjumin.
  Zgjohem i nevrikosur
  E liroj fantazmen time.
  Ne arenen e harruar
  Te herojve te dikurshem
  Fantazmat ndeshen me njera tjetren.
  Fantazma e kembanes fitoi.
  Te tjerat i mbyti me tinguj trishtimi.
  Por nuk zgjati shume.
  Ju dorezua zjarrit.
  Krenar perpin druret.
  Shikon lulet qe i perulen.
  Mbi fronin e kuq
  Pret rapsodet ti thurin kenge
  Madheshtise se tij.
  Shijon momentin e triumfit.
  I friksuar nga rete e hirta.
  Gjoja lufton me shiun
  E zhduket nen guva pemesh.
  Shiu zgjat hijen e tij.
  Mbulon rrenojat e nje keshtjelle.
  Lan gjurmet e fundit te gjakut,
  qe paraprijne betejen e ardhshme.
  Si membrana te holla sysh,
  rete cahen nga rrezet e diellit.
  Por edhe dielli
  U mund nga shamia e zeze
  Qe ne koken e nje nene
  duket sikur vallzon
  vallet e harruara.

  E kishte qendisur vete ate shami,
  me ngjyra lotesh.
  Qendisi buzqeshje e nje biri
  Qe nuk buzeqeshte me.
  Ne pranvere.
  Varri i tij zbukurohej.
  Ajo ndihej me e zeze.
  Me e zeze se “dikur” ne stacion.

  (“Dikur”)
  Treni po afrohet.
  I degjuan ulerimat e tij.
  Qe larg.
  Ne vagonin e gjashte
  Eshte e mbyllur dhimbja.
  Njerezit me fytyrat e tyre
  Si fosile mijra vjecare
  Presin dhimbjen ti kafshoje.

  Shinat shume te shndritshme
  Pasqyrojne rete e hutuara
  Lulet kishin ngritur kokat
  Mbi traversat e udhes se hekurt.
  Si me gijotin
  Nga rrotat e perbindeshit u ekzekutuan.

  Ka ardhur pranvera.
  Askush s’e perfill.
  Te gjithe ndjejn dhimbjen.
  Tani ajo po vjen.
  Ne vagoni e gjashte.
  Kane vrare nje buzeqeshje.
  Vdekja me petkun e saj gri
  Ka mbuluar fytyren e te riut.
  Dielli.
  Si projektor ne nje kinema province
  Nga nje e care ne tavan
  Ndricon arkivolin e bukur prej pishe.
  Diellit i pelqejne tragjedite.

  Treni erdhi ne stacion.
  Po hapin vagonin e gjashte.
  Ngarkojne dhimbjen mbi krahe,
  te heshtur marin rrugen
  per tek kujtimet e groposura.
  Me lotet e tyre
  Shkrijne deboren e fundit.
  Qe dhimbja mos te rreshqase.
  Me kujdes.
  Kane bere gati gropen.
  Hija e arres i ben roje.
  Ne pllakat e gurve te mermerte
  Fotografite e te parve
  S’e fshehin dot lumturine
  Duket sikur e mirpresin banorin e ri
  Ne pallatin e nendheshem te tokes kafe.
  Nje grusht dhč.

  Nje grusht dhč.
  Gjithcka mbaron.
  Kaq u desh.
  Dhimbja u kthye ne tjeter kujtim te groposur.

  Atje lart ne malin e frikshem
  Zotat ndjekin shfaqjen.
  Po pergatisin tjeter dhimbje
  Ne laboratoret e tyre te argetimit.
  Loja e tyre e preferuar:
  te lozin me rrufe te zjarrta
  mbi fshatin e heshtur.

  (15 pranvera para “dikur“)

  Pleqt,
  te mbledhur ne forma rrudhash,
  shkrijne unazat e floririt
  Duke mohuar martesat.
  Derdhin arin.
  Dhe shikojne me sy fajtoresh
  Formen e zotit te rradhes
  Qe krijuan me aq shprese.

  Me thiken e drejtuar nga qielli,
  per ta bekuar me rrezet e diellit
  prene fytin e njome te nje qingji.
  Me zerin e tij te mekur
  Thau ajrin.

  Gjak.
  Gjak qe rrjedh poshte te mekurave.
  Kujtojne se i jep tokes jete.

  “Afroje ballin bir,
  ta lyej me gjak.
  Ky eshte gjak per ta
  Zotat do te mbrojne.”

  Mundohet te shmanget.
  Sheh gishtat e shtrember
  Te ngjyrosura kuq qielli
  Sikur do i cjerrin ballin.
  Por s’mundet.
  Endrra e tij e rradhes:
  ndalon ne fytin e pare te nje qingji.
  (2 pranvera para “dikur”)

  Kur dita theu supet,
  ne 10 metra katror
  Vertiten 10 endrra.
  Neser para se dita te kafshoje nate
  Do krijojne karvanin
  Per te kaluar qafen e famshme te malit.

  Mblodhen tere jeten e tyre
  Ne torba leckash
  Ja ngarkuan supeve
  Mbushen mushkerite
  Me kujtimet e fundit
  Me kembet qe I zvarriteshin
  moren rrugen
  Pa I perfillur yjet
  Qe i percellonin ndergjegjet.

  -“Hidhni tre gure
  ne varrin e te panjohurit”
  fatkeqi vite me pare
  si ata kishte ndjekur diellin.
  Ne ate cep rruge
  Kishte perenduar per here te fundit.

  Tre gure te shenjte
  Nderojne te panjohurin,
  Tre gure te djersitur
  Per te kujtuar vetveten.

  Kur te arrije:
  Nga gjiri i ftohte
  Do nxjerre fotografine e zhubrosur.
  Te gjysmes se zemres
  Qe ka lene mbrapa.
  Por kur zemra ti sherohet,
  Do e harroje ne ndonje faqe muri
  Fotografine e kthyer ne ikone te padeshifruese.

  Por tani,
  qe era e ftohte
  i pershkonte mendimet
  ngrohej me veshtrimin e saj.
  Kurse ajo kishte ftohte prane zjarrit.
  Dhe ngrohej me
  Flaket e fjaleve te fundit:

  - Te dua shume.
  - Sa me do ?
  - Sikur fjalet do mund ta shprehnin
  Ato do ngjiteshin lart ne qiell,
  Nga yjet do kishim frike
  Se do na dukeshin shume afer.

  Ne veshin tend
  Do vendos zemren time
  Ta degjosh.
  Pastaj ta degjosh prap.
  Derisa mos ti mbetet
  Asnje pike gjak.
  Brenda do ngelet vetem dashuria.
  Pastaj mere zemren time
  Fshije nder copat e mendafshit.
  Kur kujtimet do te mbysin.
  Nxirre nga sirtari i fshehur.
  Ajo do mbuloje lekuren tende te bute
  Me avujt e mi qe do zbresin nga lart.
  Pa u ndjere.
  Buzen lehte do ta kafshoj
  Kur te ndjesh shijen e embel te gjakut
  Do e kuptosh se s’je ne enderr.
  Do te ledhatoj supet e njome
  Zjarri ta kuptoje qe ti s’je vetem.

  A vdesim sonte bashke?
  Boten ta denojme
  Do i humbase dashuria
  Dielli s’do shkelqej me si me pare.
  A vdesim bashke?
  Tani.
  Te zhveshur sic jemi
  Me zjarrin deshmimtar.
  Une do mbytem ne gjoksin tend.
  Do fundosem Brenda teje.
  Do behem nje me ty.
  Derisa zemren ta perpij.
  Ti mermi floket
  Sikur ajri te sihte pasion
  Meri ere fort.
  Do me shohesh mua
  Te shtrire ne fundin e liqenit
  I rrethuar nga zambake.
  Pastaj…
  Ti do mbytesh ne floket e mi.
  Do jemi si gjithmone.
  Bashke.
  Dhe per gjithmone.
  Dashurine do e marin
  Ne c’do skaj ta shetisim.
  Ti do i japesh bukuri.
  Sepse ti je kaq e bukur.

  - Sa e bukur
  - Dinake.
  Ujvares e ke mare rrjedhen
  ne supet e tua e vendose
  bores e more ngjyren
  Dhe zhyte trupin e brishte
  Eres i more shpirtin
  Dhe veshe floket e tu.
  Guret e cmuar qe lumejt sollen ne det
  Bashke me nje grusht blu
  I burgose ne syte e tu.
  Perendimin me te bukur
  Me buze e kape.
  Me pluhurin e yjeve
  Pastaj i ngjyrose.

  Kam 1000 shekuj,
  qe te adhuroj.
  Dua te vdes
  Sepse do lind ne syte e tu.
  Cdo dite me lotet
  Do te pushtoj fytyren.
  Por s’dua qe ti te vuash.
  Te dua.
  Ti je kaq e bukur.
  Kurse une frikacak
  Qe neser do largohet.
  Por do kthehem.
  Kur te kthehem...
  - Ti s’do kthehesh.

  (2 dite para “dikur”)
  Ajo lozte me ujin.
  Qielli xheloz
  Ne liqenin e zambakeve
  Pasqyroi i mazhin e tij.
  E mbyti.
  Ajo e pa,e kerkoi,i humbi.
  Degjoi te qeshurat e qiellit.
  E friksuar vrapoi
  Te shikonte ne vater.
  Trazoi zjarrin
  Veshtroi lart.
  Pa vetem tymin
  Qe tallej me syte e saj.
  Dy dite ruante ne dritare
  Per ndonje zog zemermire
  Ti sillte lajme nga larg.
  Dy net ne tritare.
  Deri…
  “dikur” degjoi vajtimin e lokomotives.
  Dhoma i dukej shume e madhe.
  Qielli shume i vogel.
  I vogel sa per dy.
  Tijngujt e kembanave
  Tinxash nga dritaret hyne.
  Asaj i dukeshin si fjale.
  Si flaket e fjaleve te fundit.
  Lumturia mbuloi shpresen.
  Shpresa genjeu zemren.
  Zemra dehu mendjen.
  Ne liqenin e zambakeve u zhyt
  Atje ne fund duhet te ishte ai.
  Diku atje mes zambakeve.
  Ja atje,pak me thelle.
  Kur zemra ju mbush me uje,
  Ajo e pa.
  Ai e priste.
  Ne fusha trendafilash ujore u perqafuan.

  (nje dite pas “dikur”)

  kembanat binin perseri.
  Njerezit ndjenin keqardhje.
  Por qielli i dukej teper i madh
  Dhe i frikshem.

  Dielli ishte veshur me te zeza.
  Dielli mbajti nje minute zi.
  Diellit i pelqente Romeo dhe Zhuljeta.


  Shpeshhere
  Kur dritat e qytetit te lodhura
  Refuzojne te ndricojne.
  E kuptoj rendesine e erresires.
  Ajo si kokrriza rere te shndritshme
  Nga shkretetirat vjen.

  Erresira ne pranvere
  Me kujTon neten para gjumit te qete
  Pranvere ne erresire
  Me kujton netet pas gjumit te prishur.

  Nje vajze e vogel
  Me tha qe me donte.
  Une jo.
  I mbytyr ne egon time
  Besoja se ato fjale s'do te dilnin kurre
  jashte korridoreve te spitalit.
  Lotet e saj te dhimbjes
  lagnin zemren time
  Lotet e mi te fshehur,
  Degjonin endrrat e saj.
  Me kerkoi ti shkoja ne dasem
  kur nje dite te martohej
  Une i perlotur pohova.

  Nje vajze e vogel
  Me tha qe me donte.
  Me fjalet qe i dilnin
  nga gjoksi i paformuar.
  Une jo.

  Nje vajze e vogel
  Para se te vdiste
  me tha qe me donte
  Atehere une vetem buzeqesha.
  Nje vajze e vogel vdiq
  Une atehere vrapova drejt saj
  Por s'e gjeta.
  gjeta vetem endrrat
  qe rreshqisnin nga muret
  te pafuqishme.

  Kur dhimbja e saj mori fund
  nisi dashuria ime.
  Ne Pubin e zakonshem me miqt
  Mundohesha ta harroja.
  Mundohem akoma.
  Por ajo eshte gjithkund.
  Ne cdo kujtim te ri.
  Ne parfumin e ftohte te eres se mesnates.
  Ne kengen e nje sirene te fshehur.
  ne blune e nje debore te pare.
  ne zjarrin e diamanteve te yjeve.
  Ne nje mengjes me avuj.
  Dhe ne nje vetvrasje gazete.


  Me pelqejne lulet.
  Ne kohe te vecanta.
  Me ngjyra te vecanta.
  e njoh gjuhen e tyre.
  Ti je e bukur pranvere.
  Por pak e zbehte.
  Vjen era epidemi
  nga kembet qe s'ke
  dhe lepin plaget
  derisa zhduken.
  Braktise syte.
  Le peng buzet
  Ne filxhanin e cajit
  Kur u takove me urrejtjen time

  Godite veteveten
  sepse une refuzova ta beja.
  Dhe copat e tua
  nuk koincidonin.
  Ti ke shpirt krijimi
  kur loz me eren,
  dhe fshin gjurmet
  qe sjellin veren.

  Ti ke humbur racen tende.
  je unike pak lezbike.
  Je e lumtur ne burgun e loteve.
  Ishte nje kohe
  qe kisha nevoje une per ty.
  Ti ndejte verdalle pak
  sa per mirsjellje.
  Dhe me humbe nga syte.
  Tani s'gjej dot veten time.
  Nje sinfoni mortore
  ne qiellin henor ti je.
  Poshte lekures se bukur
  ne venat qe po te vdesin
  ke copa akujsh qe qarkullojn.
  Shetit ne boten e gjakosur
  te gjakosur me shume nga ne.
  Gjetem varrin
  e nje mije krahe engjejsh.
  S'na pelqente te fluturonim.
  Ne jemi nje specie e lindur
  nga terrori.
  Larg vrimave te hapsires.
  Nuk e di cte te them
  per manjaket
  sepse i vrava dje ne mengjes
  kur me fjale lepinin ves.
  Kuajt inteligjent po lehnin
  ne stallen me neona.
  laroshi goditi gurin me koke.
  Ne kujtim te tij
  bera nje unaze guri.
  per ta veshur
  ne dramen qe luhej sot.

  Mendimet e mia kercejne
  ndersa ti cmendesh.
  une cmenden
  ndersa ti rri e qete.
  Buzeqesh
  kur nje film komik
  mbulon syte e mi
  Miresevjen ne boten time.
  Hiqi kepucet para se te hysh.
  Dhe priti floket se me tremb.
  jezu krishti vdiq per veten e tij.
  Thote gardiani i portes.
  Por ketu do gjesh
  shenjtore tualetesh.
  prit bileten para
  qe te sigurosh nje vend.
  do kesh falas:
  dashurine tende.
  ujin tend.
  mendimin tend.
  zjarrin tend.
  seksin tend.
  Kujtimin tend.
  lotin tend.
  merr ate per cfare s'ke nevoje.
  Kur erresira te konsumoje njerezit
  dhe bota te konsumoje erresiren
  do shesim te gjithe qirinj.
  por s'do mundemi
  ne e duam shume erresiren.

  Tani po te vjen fundi
  nga lapsi kerkon meshire.
  ti me dukesh si prostitut e pire.
  Edhe pak dhe do te tres.

  Vargu 665
  Pranvera vdes.
  Who am I to judge a vowel more alluring than the words it generates ?

 2. #2
  E gjifa Maska e Henri
  Anėtarėsuar
  14-04-2002
  Vendndodhja
  Kanada
  Mosha
  41
  Postime
  1,087
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  C'te gjeti ty keshtu? Po mua? A thua kjo eshte thjesht nje ndjellie per Narcissus?

 3. #3
  vowel Maska e liliella
  Anėtarėsuar
  19-04-2002
  Vendndodhja
  ny
  Postime
  490
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  me mire te mos i veme emer ketyre ndjelljeve se nuk i dihet se kujt i presin rrugen. lili krahe hapura

  ps. germova andej nga varrezat e deshmoreve per tu uruar nje ringjallje me rast te Krisht(RI)lindjeve. mish te kalbur yuuum !
  nuk te kam thene qe me jane qelbezuar mishrat e dhembeve. po per fat kam mprehur thikat e pirunjt. bujrum
  Who am I to judge a vowel more alluring than the words it generates ?

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  05-10-2002
  Mosha
  33
  Postime
  223
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  liliella
  s'ke pertuar qe i ke shkruar? une vallaj nuk kisha durim me i lexuar te tera po aq sa lexova me pelqyen. bye te pershendes vetem per mundimin qe i ke shkruar
  Fjalet jane si bletet kane edhe mjaltin edhe thumbin

  ****
  Jam anetarja e regjistruar me emrin sweetie me pare me falni per kete ndryshim te emrit flm.

Tema tė Ngjashme

 1. Kur “tė gjithė” i dhuronin vargje Enver Hoxhės
  Nga Coli-i-vogėl nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 27
  Postimi i Fundit: 30-07-2010, 22:20
 2. Shėrbesa dhe lutje kishtare
  Nga Kryeengjelli nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 23-12-2006, 16:16
 3. Shqipėria pėrballė ndėrgjegjes sė gjymtuar tė saj
  Nga Shėn Albani nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 94
  Postimi i Fundit: 22-09-2005, 12:27
 4. Kur “tė gjithė” i dhuronin vargje Enver Hoxhės
  Nga Diabolis nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 21-04-2005, 10:00
 5. Njėtrajtshmėri
  Nga SkenderRusi nė forumin Letėrsia shqiptare
  Pėrgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 06-12-2004, 05:04

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •