Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 23
  1. #1
    Shqipetare e krenare Maska e Eda H
    Anėtarėsuar
    22-04-2002
    Vendndodhja
    Fizikisht ne Massachussetts, me shpirt e zemer e mendje ne Shqiperi. A-MER-IK. kjo eshte amerika e perkthyer ne shqip
    Postime
    477

    Ortodokesit e katoliket?

    Pershendetje. Sic dihete feja Ortodokese eshte feja me e vjeter, e pas nje fare kohe na ka dal feja Katolike. Pse u ndan keto dy fe nga njera tjetera? Kush ishte arsyeja? e megjithes jan te dyja fe krishtere ato jan dy fe me shume dryshime midis tyre. duke filluar qe nga menyra qe bejne kryqin, prifti i Ortodokesve martohet, e i prifiti i Katolike nuk martohet, pashket i kan me dite te ndryshme, jo ne te njeten dite, e shume e shume gjera te tjera. Pse u ndryshuan gjerat? Cfare i shtyu kata njerez qe te krijonin nje fe te re te quajtur katolike ?? mos vall i shtyhu mos kenaqesia, mosbesimi? Ca njerez e pan si te pranushme qe te ndryshonin cfare po behej, e per cfare po thuej? e pan qe ishte e nevojeshme nje shkeputje nga ajo fe qe ishte ne fuqi?? E per me shume si ka mundesi te kete bibel e fes katolike, e bibel e fes ortodokese, te jen te ndryshme, kush i ka bere ndryshimet e bibles katolike?? e kush jua dha udhezimet,per dryshimet?

    me shume respekt Eda
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Eda H : 05-05-2002 mė 10:57

  2. #2
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anėtarėsuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907

    Shum dallimnuk kan

    por pak kan.
    Per cka u ndan le te flasin historianet por sigurisht se ishte per nevoja te ndryshme sundimi.
    Edhe tek muslimanet jan suni edhe shia frakcionet .
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282

    eda..

    Me mire interesou per mesazhin e fese se krishtere , dhe mos u mer me ndarjet apo religjionet e ndryshme fetare. Nuki e di nese ne Amerike, dikush do te te afronte nje shtepi ne te cilen te jetonje pa qira, do te interesoheshe me shume per ngjyren e shtepise apo per fitimin qe ajo te jep? Kerko te verteten Krishtin , dhe nese e kerkon me besim do ta gjesh.
    Krishti te do.
    Deshmuesi i Krishtit.

  4. #4
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282

    Ilirija..

    Me ben pershtypje sllogani tend ne fund te shkrimeve te tua:
    "Jetoj per te mesuar, dhe mesoj per te jetuar."
    Si mendon ti : Ata njerez qe nuk mesojne , jetojne?
    Psh.Ju me qindra here ju kane shpjeguar dhe mesuar rreth besimit te vertete kristian , dhe ju nuk e kini pranuar kete mesimin dhe kini vazhduar perseri ne paditurine tuaj , atehere si mendoni ju: po mesoni per te jetuar?
    Pranoje me respekt nje keshille nga une : jo gjithmone njeriu meson per te jetuar dhe jeton per te mesuar. (Gjithmone e kam fjalen per mesimin e vertete dhe jeten e vertete, i cili vjen prej Perendise. )
    Deshmuesi

  5. #5
    Shqipetare e krenare Maska e Eda H
    Anėtarėsuar
    22-04-2002
    Vendndodhja
    Fizikisht ne Massachussetts, me shpirt e zemer e mendje ne Shqiperi. A-MER-IK. kjo eshte amerika e perkthyer ne shqip
    Postime
    477
    Pershendetje. pyetja eshte e thjesht, pse u krijua feja katolike? mos vall, njerzit ishin te pa kenaqur nga ajo qe kishin, po shikonin zhgenjime, mos pabesira, mos pakenaqesira? kush e formoje, krijoe kete fe te re(katoliken)? nga kush i mori udhezimet? apo dolen ca te tjere e than hajdeni se mund te krijome dickan tonen, dicka dryshe per te perfituar, per te krijuarj popullaritetin e vete? pse u bene ato dryshime, kush i drejtoje( pse nuk e kan pashket ne nje dite, pse nuk e bejne kryqin kur falen ne te njeten menyre, pse prifti katolike nuk martohet, e ortodokesi martohet, pse prifti ordotoks man mjeker, e katoliku jo etj etj) kush e beri keto ndryshime, e me urdher nga kush? pse jan biblat ndryshe, kush i dha udhezimet per shkrimin e bibles katolike? ishte zoti deshira, porosia, qe bene keto ndryshime?
    me shume respekt
    eda

  6. #6
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anėtarėsuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907

    Exclamation deshmues,

    Cka do te thot te mesoj per mue ndoshta nuk eshte e njejte ckaedhe per ty?

    Une nuk kam kunder fetarve asnje send,por kam kunder fundamentalistve se e prishin kombin.

    Per fat te keq na kan da ne 3 religjione ose 2e gjysem.

    Frikohem qe mos te behemi nje Bosnje nje dite?
    Per veten besoj se ka fuqi mbinatyrore por nuk besoj se cka predikojne prifterinjet e hoxhallaret.

    Per mue nuk ka dallime ortodoks e katolik e jo shum as musliman
    (menoj ne moderatoret),per mue ma shume kan ngjajshmeri e teperbashket se sa ndrushime.
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

  7. #7
    Shqipetare e krenare Maska e Eda H
    Anėtarėsuar
    22-04-2002
    Vendndodhja
    Fizikisht ne Massachussetts, me shpirt e zemer e mendje ne Shqiperi. A-MER-IK. kjo eshte amerika e perkthyer ne shqip
    Postime
    477
    Pershendetje. kur vjen puna tek kombi, kombesine e bejne gjuha, gjaku, tardita, zakone. feja eshte e perjashtuar, nuk e bene nje kombe feja, e bejne gjera mjafte me te rendesishme, se nje besim, besim sot je musliman, nese u pakezove u bere krishter, por gjuhen, zakonet, gjakun, traditat, nuk dryshohen aq kollaj. kur vjen puna tek kombi, ne kemi atedheun te parin, nuk ka rendesi cfare feje, krahine, mendime politike, apo cdo gje tjeter i jepet ose behet vlera zero, e pari atedheu, bashkeatedhetaret, mbrojta e tyre eshte detyre mbi detyra.
    me shume respekt
    eda

  8. #8
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282

    Eda.

    Eda me duket se je nga Korca, dhe per Korcen kam nostalgi. Perpiqu te jesh me objektive. Feja eshte pjese e Kombit, ashtu sic eshte edhe paganizmi pjese e kombit. Feja luan nje rol nga me te rendesishmit ne jeten shpirterore te nje kombi. Ju jeni rritur ne nje rregjim komunist , prandaj dhe gjykoni keshtu. Por duhet ta pranosh se Komunizmi luajti dhe po luan nje rol teper te rendesishem ne jeten e Kombit tone shqipta. Komunizmi eshte nje doktrine satanike, por e megjithkete ai eshte nje doktrine shpirtrore ne kombin tone, pra ju e menjanoni kete fakt shpirteror te nje kombi?!?!?!?
    ju jeni nen Amerike dhe jam i bindur se je e zhginjyer , pasi ne jeten tende je mesuar qe te besoshj Brockulla komunistesh, mesime kunder Perendise, te besosh jo realitetin, te cmosh ate qe nuk ekziston por qe thuhet. Pra nje Shqiptar e ka te veshtire qe te behet pjese e jetes perendimore, per te vetmin fakt se ai eshte rritur ne kushte krijtesisht te kunderta , ku rroberine e quante liri, ku fukarallekun e quante pasuri, ku dikataturen e quante demokraci ,ku satanin e quante shpetimtar. Pra ne u rritem ne nje ambient ireal ne mardhenie me boten me lirin dhe te drejtat e njeriut.
    Ju mereni me ceshtej qe kane te bejne me Perendine , dhe nga ana tjeter nuk besoni. a nuk eshte nje paradoks. Vetem nje shqiptar mund te veproje keshtu, sepse eshte rritur ne nje ambient te tille ku ka menduar se cdo gje e di. Por...
    Te uroj qe te meresh me gjerat qe te interesojne , sepse njeriu do te korre ate qe mbjell.
    Deshmuesi i Krishtit.

  9. #9
    Shqipetare e krenare Maska e Eda H
    Anėtarėsuar
    22-04-2002
    Vendndodhja
    Fizikisht ne Massachussetts, me shpirt e zemer e mendje ne Shqiperi. A-MER-IK. kjo eshte amerika e perkthyer ne shqip
    Postime
    477
    Pershendetje. se po dalim jasht tems, por feja eshte nje besim personal, ndersa atedheu kombi, nuk eshte nje besim personal, se dac te jesh musliman, dac, katolik, dac ortodoks, kur vjen pyejta cafe kombesie jeni te tre do te pergjigjien jam SHQIPETARE, e po keshtu po ti pyeses cfare gjuhe flet? vetem nje pergjigje do teken qe te tre SHQIPETARE, cfare gjaku jenI?, po njeta per gjigje do te jete per te tre SHQIPETARE, cfare zakonesh e traditash keni? nje pergjigje eshte SHQIPETARE..... nedersa po pyete cfare feje? e cafe besimi ke? pergjigjet mund te jen te ndryshme.......
    atedheu, nuk eshte nje besim, besimin e fen mund te dryshohet, atedheu e nje komb kur per nje atedhetare nuk mund te ndryshohet....
    ne per 50-vjete e mohuma fene, e nuk besonim, nuk kishim kisha e camira, por ama ne per cdo moment ne ishim SHQIPETARE.... padallim feje, krahine, mendimi, e politike. kombin e perben GJUHA, GJAKU, ZAKONET, TRADITAT, e jo besimi se besimi fetare mund te jet i shumllojshem, ose nuk kan besim fare....
    me shume respekt
    eda
    prania e zotit qofte gjithemon me ne.

  10. #10
    i Krishtere Maska e i krishteri
    Anėtarėsuar
    01-05-2002
    Vendndodhja
    itali
    Postime
    660

    Edes

    O Eda a mun te te beje nje pyetje?
    A e di se ēfare thone katoliket(ata vijne te paret para ortodokesve)?
    Une njehere thashe nje gje te rendesishme: Se ti shikon me syte katolik do te mendosh si katolik, po te shohesh me syte ortodoks do te shohesh si ortodoks edhe po te shohesh me sy myslyman do te shohesh s myslyman(m.d.th. do te behesh fanatik edhe jo i lire ndaj te vertetes)!
    Une vertet isha myslyman edhe vertet kam bere kerkime per fene katolike edhe per fete e tjera por une kuptova nje gje qe nuk eshte nje fe qe te ēon tek PERENDIA por nje eshte rruga edhe ai nje e tha para 2000vjetesh "Une jam udha e verteta edhe jeta. Askush nuk mund te vije tek ati veēse nepermjet meje"(gjoni 14:6)!!!
    Gjeja dua te them nuk eshte te shpall nje fe por eshte ajo qe tha edhe deshmuesi, d.m.th. JEZUSI VDIQ NE KRYQ PER TY QE TI MOS TE VDESESH PER SHKAK TE MEKATIT DRASHEGIMTARE EDHE ATIJ TE PERDITSHEM. AI TE DO!!!
    Une isha vertet myslyman por kur lexova Biblen edhe pashe ate qe JEZUSI beri per mua(une nuk e meritoja edhe nuk e meritoj sepse nuk jam i denje), Ai me shpetoji!!!

    N.q.s. nuk di se ēfare te beshe atehere po te keshilloj nje nje gje te rendesishme:
    Sonte shko tek Ai (d.m.th. perulu perpara tij)edhe pranoje qe je mekatare edhe qe ke nevoje qe te njohesh te verteten edhe ne fund thuaji qe te behet pjestar i jetes tende! Po ta beshe me sinqeritet kete lutje Ai do te ndryshoje jeten tende do te te bekoje edhe do te beje gjene me te madhe "do te beje BIJ TE PERENDISE"!!!


    Zoti te bekohte!!!!
    Tani pra keto tri gjera mbeten:
    Besimi, Shpresa dhe Dashuria;
    Por me e madhja nga keto eshte
    DASHURIA

    Zoti ju bekofte te gjitheve

  11. #11
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anėtarėsuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907

    AI..................

    Ai e din se cka kemi ne zemer e mend,e kjo eshte me rendesi.

    Ne mundemi me pune e vepra ti lajme mekatet e jo me fjale.

    Fjala eshte nje perberje zeresh te ndryshme e mendja e zemra
    jane e verteta e njeriut.

    Edhwe bin Laden i lutet Allahut por cka ka ne mend?
    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

  12. #12
    i Krishtere Maska e i krishteri
    Anėtarėsuar
    01-05-2002
    Vendndodhja
    itali
    Postime
    660

    iliria e pare

    A e di se kurbani nuk ti fale ose ti heq mekatet por ti mbulon?Arsyeja qe Jezusi erdhi qe mekatet ti fshij ose ti heqi sepse vet me forcat tona nuk ja dalim dot sepse duhet nje ishenjte qe ta beje kete...!
    Jezusi do qe ti tani te shkosh perpara tij edhe ti kerkosh falje per mekatet edhe ta pranosh ne jeten tende edhe pastaj do te shohesh ē'lirimin qe do te behen. sa tja thuash me zemer te sinqert ti do te ndihesh e lumtur!!!

    Perulju Zotit edhe Ai do te te ngreh larte edhe do te bekoj.
    Zoti te bekofte!!!
    Tani pra keto tri gjera mbeten:
    Besimi, Shpresa dhe Dashuria;
    Por me e madhja nga keto eshte
    DASHURIA

    Zoti ju bekofte te gjitheve

  13. #13
    Shqipetare e krenare Maska e Eda H
    Anėtarėsuar
    22-04-2002
    Vendndodhja
    Fizikisht ne Massachussetts, me shpirt e zemer e mendje ne Shqiperi. A-MER-IK. kjo eshte amerika e perkthyer ne shqip
    Postime
    477

    Smile

    Pershendetje. nuk ma pret mendja qe katoliket te thone apo te pohojne nje dicka te till, se edhe kohet jan dare para krishtit e mas krishtit keto qe po jetojme ne jan 2002 vjete pas krishtit, kjo eshte nje gje me fakte, e jo me te thena goje pas goje ata e dine edhe e pranojen.
    me shume respket
    eda

  14. #14
    i Krishtere Maska e i krishteri
    Anėtarėsuar
    01-05-2002
    Vendndodhja
    itali
    Postime
    660

    edes

    ehj n.q.s. nuk je dakord atehere vertetoma te kunderten edhe une ta vertetoj me fakte ate qe te thashe!
    Tani pra keto tri gjera mbeten:
    Besimi, Shpresa dhe Dashuria;
    Por me e madhja nga keto eshte
    DASHURIA

    Zoti ju bekofte te gjitheve

  15. #15
    Shqipetare e krenare Maska e Eda H
    Anėtarėsuar
    22-04-2002
    Vendndodhja
    Fizikisht ne Massachussetts, me shpirt e zemer e mendje ne Shqiperi. A-MER-IK. kjo eshte amerika e perkthyer ne shqip
    Postime
    477
    Peshendetje. une jam katolike, e shkoje ne kishat katolike ketu ne USA e jam pagezuar, e kjo gje pranohet,vete ne e pranojme pra ne kishat kur pyet te thone qe po, qe katoliket jan e kan dale me vone se ortodokesit, se jan ndare si me te perparura, per kohet e me atehersheme, po edhe ne shkolle ne unerversitet, kam marr klase per religion e eshte e shkruajtur e njohur ne librat e si nje gje e till. pra nuk eshte nga nej goje e veteme, por e njohur neper librat e vete fetaret, e besimtaret.
    me shume respekt
    eda

  16. #16
    i Krishtere Maska e i krishteri
    Anėtarėsuar
    01-05-2002
    Vendndodhja
    itali
    Postime
    660

    Ehj

    Ti thua qe je katolike edhe qe je pagezuar, dua te te beje disa pyetje:
    1- ke qene katolike qe ne fillim apo je kthyer?
    2- kur je pagezuar, qe femije apoe rritur?
    3- ēfare do te thote katolik?
    4ēfare mendon per ate qe nxorri papa para nje jave(qe nuk duhetn falu me mekatet tek prifterinjte)?

    :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: ::::::::::::::::::::::::::::::::::

    Une e njoh kishen katolike edhe me vjen keq nje gje sepse nepermjet kishes katolike edhe asaj ortodokse krishterimi i vertete eshte bere nje skandal per njerezit! Ti duhet te dishe qe Zoti te do edhe do qe te keshe nje mardhenjete drejteperdrejte me te edhe jo me ndonje prift. Eshte Jezusi qe vdiq ne kryqin e mallkuar qe neve mekataret te shpetoheshim nepermjet tij! Thuhet ne Bibel"sepse Perendia e deshi aq shume boten sa qe dha birin e tij te vetemlindur qe kushdo qe beson ne te te mos humbase por te kete jeten e perjeteshme"(gjoni3:16)!!!

    Duhet te dishe qe Ai do qe te jetoj ne ty edhe te te bekoj. nuk e di per ty po per mua kur behesh bir ose bije e Perendise nuk eshte nje llaf goje por eshte gjeja me madhe edhe mee bukura edhe e vetmja!!!

    Fillo te lexosh biblen sepse Ai te do edhe nepermjet asaj te fjet!!!
    Tani pra keto tri gjera mbeten:
    Besimi, Shpresa dhe Dashuria;
    Por me e madhja nga keto eshte
    DASHURIA

    Zoti ju bekofte te gjitheve

  17. #17
    Shqipetare e krenare Maska e Eda H
    Anėtarėsuar
    22-04-2002
    Vendndodhja
    Fizikisht ne Massachussetts, me shpirt e zemer e mendje ne Shqiperi. A-MER-IK. kjo eshte amerika e perkthyer ne shqip
    Postime
    477

    Smile

    Pershendetje. une kam qene katolike, e ketu ne USA e kam pratikuar, se eshte mundesi, sic dihet ne shqiperia feja ka qene e ndaluar..... po te besoje pa mend e pa llogjike, mos te fus llogjiken kur eshte nevoja, do te thote te shkoje pas turmes, e te besoje verbisht, nuk besoje ne nje gje te till
    po a beson plakun e vitit ri(santa)???
    a i beson ne legjendat??/
    ai beson gogolin???
    a e beson kur te thone "zogu me tha qe ti ke bere kete ate"??
    pra ne ca raste duhet futur llogjika e arsytimi, jo ec si qorr, jo cdo gje qe fluturon hahet...
    me shume respekt
    eda

  18. #18
    i/e regjistruar Maska e Kshu_jam_un
    Anėtarėsuar
    29-04-2002
    Vendndodhja
    Toronto
    Postime
    19

    Pergjigje

    I sekond mo vlla se na bot lomsh. Ku i gjeni mer amon ku i gjeni.

    Fjala ortodoks do te thote "i vertete". Vjen nga Greqishtja. Kristianizmi ka lindur perpara Ortodoksizmit. Ata qe besuan tek Krishti dhe u munduan ta perhapin fene ne perandorine Romake edhe gjate persekutimit qe ju be prej ketyre te fundit e quanin veten kristiane. Tani, se ku e gjeten kete emer un nuk e di. Ne bibel nuk permendet gjekundi. Jezusi nuk e permend gjekundi. Edhe kisha ne kohen e Jezusit nuk ka pasur. Jezusi ishte cifut dhe mesazhin e tij e predikoi neper sinagoga. Kishat, prifterinjte, mos martesa gjoja per t'ju dedikuar Zotit, adhurimi i shenjtoreve jane shpikje te fese kristiane qe Jezusi nuk i ka permendur gjekundi. Per ti menjanuar keto shpikje dhe shume te tjera perandorine Romake te Lindjes dmth Bizanti lindi nje rryme e re e cila e quajti veten Ortodokse dmth te vertetet. Prandaj edhe qendra e ortodoksizmit eshte ne Kostandinopoje, Stambolli i socem. Sidoqofte, me vone edhe Ortodokset perseriten shume nga gabimet e meparshme. Fakt eshte qe edhe ata perdorin te njejten bibel si kristianet.

  19. #19
    man of honor Maska e trinity
    Anėtarėsuar
    04-05-2002
    Vendndodhja
    europa.eu
    Postime
    88

    Nja dy fjale.

    Pershendetje vellezer.

    Jezusi(shpetimtari) lindi u rrit dhe po predikonte Doktrinen e tij.Arriti te fitoje besimin e nje pjese te mire te njerezve aty.
    Nga menēuria,profetesia dhe drejtesia e fjaleve te tij u quajt Krisht qe nga greqishtja Christos = I Vajosuri.
    I Vajosuri sepse atehere ishte praktike qe mbreterit kurorezoheshin duke i'u ngjyer pak ballin me vaj.
    Pasi vdiq ne Kryq dishepujt e tij menduan per drejtimin dhe organizimin e komunitetit qe ishte formuar nga ndjekesit e Doktrines se Krishtit.
    Chiesos=Komunitet,Bashkesi
    Katholikos=Universal,I pergjithshem

    KISHA KATHOLIKE do te thote bashkesia e pergjithshme(e gjithe botes) e ndjekesve te KRISHTIT.

    vijon

  20. #20
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982

    ortodoksit e katoliket

    Pershendetje!
    Eda une e kisha pa ma pare pyetjen tende per te dyja Kishat,por nuk kisha vene re nji fakt,qe ti katolike!
    Meqe vete jam ortodoks dhe meqe te gjithe ata qe jane mundu te te pergjigjen,ja kane fut kot,po perpiqem shkurtimisht te te jap nje ide.
    Teorikisht askush nuk mund te thote,se cila Kishe ka qene ma e para.Kjo sepse ne fillimet e tij krishterimi nuk pati nje emer tjeter,vec ketij dhe cka ashte ma e rendesishme kish nji bese,nji doktrine.Ndasi te vogla fillu'n qe ne fillim si psh ne shek.2-te per arsye te dates se pashkevet,ma vone per disa indulgjenca(falje),qe ju bene disave qe kishin mohu' fene por ende bazat ishin nji.
    Roma,si kapital i perandorise ,u konsiderua per arsye nderi si qendra e krishtere e pare ne respekt,midis te barabartave te saj ekuivalente te Jerusalemit,Antiokise,Aleksandrise dhe ma vone Konstantinopolit,e cila duke qene nji kapital i dyte,por ma i rendesishem se Roma pas renies se saj ne 457p.k u konsiderua si nje Rome e dyte,po ashtu dhe ne nder.Kjo ka te beje vetem me nje formalitet,pasi qe ne fillim te gjitha keto Kisha e trajtonin veten si te barabarta persa i perket autoritetit me vendose per ceshtje universale ne lidhje me besimin dhe administrimin,qeverisjen e krishterimit.
    Dallimetuke qene se krishterimi dhe pse nje,i perhapur ne perandorine romake,ai u influencua me shume nga dy mentalitete,dy gjuhe te ndryshme dhe jetike te kesaj perandorie.Ajo greke ne lindje dhe romake ne perendim.Pas mesit te shek.4 kur krishterimi unjoh ligjerisht dhe Konstantinopoli u be rezidenca e perandorit Konstandin,perandoria unda dhe ne dy pole politike me protagoniste po keto dy kultura dhe gjuhe te ndryshme.Roma dhe konstandinopoli dy kryeqytete te dy perandoreve vellezer Arcadius dhe Honorius.
    Ne kete kohe filluan polizimet teologjike te te dy pjeseve te perandorise.Une personalisht besoj,se keto fillu'n ne perendim(prandaj jam dhe ortodoks)me tendenca te Romes per me u njofte si primare ne krishterim dhe ne ceshtje doktrinore e organizative vec asaj te nderit.Keshtu per me tregu' superioritet ata toleruan doktrina te pamiratuara nga e gjithe Kisha(boterore) si filiokue madje dhe punen e marteses per prifterinjte.
    Dhe u vune ne dukje madje dhe ndryshimet tradicionale lokale,qe nuk perbejne ndonje rendesi doktrinore si psh me ose pa mjeker,si behet shenja e kryqit etj.
    Keshtu qe ndasite kulturore,mentalitetet e ndryshme,tensionet politike ne te dyja pjeset e perandorise bene te mundur dhe ndarjen fizike te ketyre dy Kishave.
    Emrat Orodokse dhe Katolike,qe jane terma greke u perdoren ne kishe shume heret,por ma zyrtarisht njihen qe prej koncilit te Nicese,ne turqine e sotme me 325p.k kur te dyja pjeset e krishterimit ishin nje ne doktrine,nje Kishe.
    Ortodoksi(orthos-drejte,sakte dhe dhoksia-adhurim,falje,falenderim)dmth adhurim i drejte.
    katholos(kath olos)gjitheperfshires,internacionale,per te gjithe boten.
    Kur ndarja u be zyrtare ne 1054p.k keto dy terma u vecuan ne perdorim per te dalluar te dyja kishat.


    Personalisht mund te them se ato jane me shume se 90% nje doktrine dhe se eshte e mundshme nje ribashkim.U lodha,nese lashe ndonje gje e shkruaj here tjeter.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Rrymat politike katolike shqiptare
    Nga ~Geri~ nė forumin Toleranca fetare
    Pėrgjigje: 74
    Postimi i Fundit: 30-04-2006, 04:33
  2. Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 02-07-2005, 07:33
  3. Islamizimi te shqiptarėt
    Nga Agron Jozef Mje nė forumin Problematika shqiptare
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 31-03-2004, 05:52
  4. katoliket
    Nga i krishteri nė forumin Komuniteti protestant
    Pėrgjigje: 67
    Postimi i Fundit: 17-06-2002, 14:28

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •