Close
Faqja 4 prej 5 FillimFillim ... 2345 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 99
 1. #61
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  09-07-2008
  Postime
  162
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga torrkerry Lexo Postimin
  “Ruanu se i bėni veprat e mira tė tuajat nė sy tė njerėzve pėr t’u parė prej tyre! Pėrndryshe nuk do tė keni farė shpėrblimi te Ati juaj qė ėshtė nė qiell….
  Torrkerry
  O ti njeri une baban e kam ne tok kurse ne qiepp eshte Zoti nuk ka Zoti femij e as vella e as moter si nuk e kuptoni njeher e pergjithmon, Allahu ju udhezof5t

 2. #62
  Zoti eshte me ne Maska e xemanuel
  Anėtarėsuar
  08-04-2008
  Vendndodhja
  kosove
  Postime
  139
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Exclamation

  pershendetje te gjithve sa i perket agjerimit te muslimanet eshte shume fallso

  1. ne muajin e ramazanit shiten produktet 3 her me shume duke perfshire nga ato me cilesore dhe me kalori te teperta , ushqime nga me te ndryshme nga mishi dhe produkte te tjera --- pyes veten a eshte ky agjerim apo anti agjerim sepse njeriu ha me shum kalori , dhe ramazani eshte fakt qe po i ntrashe njerzit e spo i t'hollon

  2, flitet se ramazani i ben mire njerzve sepse pastron lukthin --- GABIM I MADH FATAL ---- nese lukthi mbetet i zbrazet dhe pa uj qe eshte shume i rendesishem per njerzit por jo vetem per lukthin por per gjith trupin , atehere eshte i demshem

  a. lukthi pa uj ben keq ne vap ( ne kohet kur eshte nxehti extrem ) mjeket rekomandojne qe njeriu duhet te pij uj deri ne 5 liter ne dit lere me te flasim per ramazanin ne ditet e vapes siq po vjen tani e lere me edhe 2 vjet kur ai fillon ne fillim te gushtit

  b. nese njeriu nuk ha nje kohe te caktuar siq eshte ramazani dhe menjeher ha 4000 kalori jo qe eshte i demshem por eshte si nje BOMBE per lukthin

  c. njeriu nese ha ne syfyre para mengjesit ushqimi ben dem sepse ne mengjes mjeket rekomandojne ushqime te lehta dhe jo ato qfare hane muslimanet p.sh. mish gjellra te ndryshme ( ushqime me kalori )

  d. ramazani eshte dieta e trupit --- GABIM I MADH FATAL ---- nese njeriu deshiron te dobesohet kete ne muajin e rama zanit ai per kundrazi shendoshet ( trashet ) sepse dieta me e mire qe parashtrojne dietologet eshte ushqimi i shpeshte dmth cdo 2 ore me nga 100 deri 200 kalori dhe duke pire uje te bollshem gjat gjith dites . jo 2 here ne dite me nga 4000 kalori dhe gjat gjith dites pa uj ---- sepse njeriu nuk ha kohen me te gjat te dites dhe nenjeher ha shume sepse trupi kerkon ate qe i mungon dhe i tejkalon kufijte sepse eshte i zbrazet


  nese studijohet me mire une ju rekomandoj qe te mos agjeroni muajin e ramazanit dhe ju bej apel te gjitha shtatzenat te mos agjerojne ramazan sepse eshte shume i demshem , nese deshironi te dobesoheni mos e merrni si model ramazanin sepse do te shkatroni trupin tuaj


  besoj se me keni kuptuar dhe keto qe i kam shkruar i dine te gjithe sepse kan degjuar se si jetohet dhe qfare eshte mire per trupin e njeriut

 3. #63
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Anėtarėsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i pėrcjell Guximtarėt !
  Mosha
  33
  Postime
  1,028
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime

  Thumbs down Teori Plotesisht e gabuar xemanuel !

  Citim Postuar mė parė nga xemanuel Lexo Postimin
  pershendetje te gjithve sa i perket agjerimit te muslimanet eshte shume fallso

  1. ne muajin e ramazanit shiten produktet 3 her me shume duke perfshire nga ato me cilesore dhe me kalori te teperta , ushqime nga me te ndryshme nga mishi dhe produkte te tjera --- pyes veten a eshte ky agjerim apo anti agjerim sepse njeriu ha me shum kalori , dhe ramazani eshte fakt qe po i ntrashe njerzit e spo i t'hollon

  2, flitet se ramazani i ben mire njerzve sepse pastron lukthin --- GABIM I MADH FATAL ---- nese lukthi mbetet i zbrazet dhe pa uj qe eshte shume i rendesishem per njerzit por jo vetem per lukthin por per gjith trupin , atehere eshte i demshem

  a. lukthi pa uj ben keq ne vap ( ne kohet kur eshte nxehti extrem ) mjeket rekomandojne qe njeriu duhet te pij uj deri ne 5 liter ne dit lere me te flasim per ramazanin ne ditet e vapes siq po vjen tani e lere me edhe 2 vjet kur ai fillon ne fillim te gushtit

  b. nese njeriu nuk ha nje kohe te caktuar siq eshte ramazani dhe menjeher ha 4000 kalori jo qe eshte i demshem por eshte si nje BOMBE per lukthin

  c. njeriu nese ha ne syfyre para mengjesit ushqimi ben dem sepse ne mengjes mjeket rekomandojne ushqime te lehta dhe jo ato qfare hane muslimanet p.sh. mish gjellra te ndryshme ( ushqime me kalori )

  d. ramazani eshte dieta e trupit --- GABIM I MADH FATAL ---- nese njeriu deshiron te dobesohet kete ne muajin e rama zanit ai per kundrazi shendoshet ( trashet ) sepse dieta me e mire qe parashtrojne dietologet eshte ushqimi i shpeshte dmth cdo 2 ore me nga 100 deri 200 kalori dhe duke pire uje te bollshem gjat gjith dites . jo 2 here ne dite me nga 4000 kalori dhe gjat gjith dites pa uj ---- sepse njeriu nuk ha kohen me te gjat te dites dhe nenjeher ha shume sepse trupi kerkon ate qe i mungon dhe i tejkalon kufijte sepse eshte i zbrazet


  nese studijohet me mire une ju rekomandoj qe te mos agjeroni muajin e ramazanit dhe ju bej apel te gjitha shtatzenat te mos agjerojne ramazan sepse eshte shume i demshem , nese deshironi te dobesoheni mos e merrni si model ramazanin sepse do te shkatroni trupin tuaj


  besoj se me keni kuptuar dhe keto qe i kam shkruar i dine te gjithe sepse kan degjuar se si jetohet dhe qfare eshte mire per trupin e njeriut

  Agjėroni - Do Tė Bėheni Tė Shėndoshė.


  Ėshtė e ditur se shumė njerėz edhe sot agjėrojnė, e veēanėrisht agjėrimit, Ramazanit i kushtohet vetėm dhe ekskluzivisht domethėnia fetare, duke e konsideruar nga aspekti medicinal, jo vetėm tė paarsyeshėm, por bile edhe tė dėmshėm. Bile shumė shpesh, deri vonė, shumė mjekė si nė viset tona ashtu edhe nga jasht, pacientėve tė vetė u kėshillonin, nga kėto apo ato shkaqe shėndetėsore tė mos respektojnė agjėrimin, i cili te pjesėtarėt e fesė Islame ka rėndėsi tė madhe.

  Tani mund tė lexoni se ēfarė dobi mund tė ketė njeriu qė agjėron muajin e Ramazanit. Kuptohet kėto qė po i lexoni janė tė vėrteta shkencore tė cilat sot shkenca po i zbulon.

  AGJĖRIMI PARAPENGON KANCERIN

  Mirėpo, me zhvillimin dhe zgjerimin gjithnjė e mė tė madh tė medicines bashkohore-paraqiten edhe njohuri tė reja pėr agjėrimin, pėr tė cilin qysh tani ka tė dhėna jo vetėm pėr qėllueshmėrinė e tij, por edhe pėr efektshmėri mjekimi.Ēfarė do tė thoshin lexuesit tanė, kur do tė kuptojnė se njė nga metodat bashkohore tė kurimit tė kancerit, si tė ashtuquajturės mjekėsi alternative, ashtu edhe tė mjekėsisė tradicicionale, ėshtė pikėrisht agjėrimi. Rezultatet e mjekimit tė kancerit me agjėrim, sot janė mė se evidente. Pėrse agjėrimi shėron kancerin?Ėshtė e njohur se qelizat e tumorit kanė nevojė jashtėzakonisht mė tė madhe pėr ushqim se qė u nevoiten tė gjitha qelizave tjera nė organizėm. Po ashtu ėshtė fare e ditur se zvoglimi i konsiderueshėm i sasisė sė pranuar tė ushqimit, ose thėnė thjeshtė uria ndikon shumė mė dėmshėm nė qelizat malinje tė tumorit, pėrkatėsisht kancerit se sa nė qeliza tė indit normal. Pra me uri praktikisht mbyten qelizat malinje, ndėrsa me kėtė qelizat normale praktikisht mbeten tė padėmtuara.

  Tani kur prekėm ēėshtjen e kancerit, duhet shtruar pyetje si formohet ai?Kjo, nė rend tė pare ėshtė sėmundje e botės bashkohore, edhe pse tumoret e tipave tė ndryshme, janė gjetur nė mumije egjiptase.

  Tumore malinje krijohen mė sė shpeshti me futjen e helmeve tė ndryshme nė organizėm, dhe atė kryesisht me anė tė ushqimit. Nė ēdo lloj ushqimi, pa dallim se a ėshtė prodhuar nė kondita plotėsisht natyrale mė pak apo mė shumė, ka helme. Helmet janė tė llojllojshme, filluar nga komponime kimike, qė gjenden nė mish ose nė perime e deri te pesticidet (helmet pėr bimė dhe shtazė) jashtėzakonisht tė helmueshme, insekticide (helmet pėr insekte) e deri te plehrat artificiale dhe kemikale tė ndryshme, qė pėrdoren pėr qėllim qė ushqimi, pa marrė parasysh se ēfarė lloji, tė mbahet sa mė freskėt. Kėtu para sė gjithash mendojmė nė konzervanse tė shumta dhe tė ngjajshme. Sa mė shumė tė merren ato, rritet rreziku pėr shfaqjen e kancerit pėrkatėsisht sėmundjes malinje. Natyrisht, tė gjitha kėto helme, shkaktojnė edhe sėmundje tė tjera tė shumta, siē janė sėmundjet e zemrės , shtypja e lartė e gjakut si dhe njė numėr i madh sėmundjesh tė metabolizmit (shkėmbimit tė materieve).

  Tani edhe laikut mė tė madh i ėshtė e qartė se me njė agjėrim mė tė gjatė, organizmi nė kuptim bukfal tė fjalės, ”pastrohet” prej llojlloj materieve helmuese dhe njėherish zvoglohet rreziku i paraqitjes sė sėmundjeve tė ndryshme. Bile nė kėtė drejtim janė bėrė edhe disa hulumtime statistikore, posaqėrisht nė SHBA, ku u tregua njė pėrqindje relativisht e vogėl, i tė gjitha sėmundjeve tė cekura, nė ato vende ku Islami ka ndikim tė fort dhe ku njerėzit i pėrmbahen nė mėnyrė konstante agjėrimit. Bile edhe disa gjurmime individuale kanė treguar se rreziku pėr paraqitjen e sėmundjeve tė cekura malinje, rritet mjaft tek ata individė, tė cilėt nga ky apo ai shkak kanė pushuar sė agjėruari tė Ramazanit. Mirėpo, ajo , siē ėshtė shpjeguar mė lartė, ka sqarimin e qart mjekėsor.

  MĖLĒIA-“LABORATOR” QENDROR I ORGANIZMIT

  Tani do ti themi disa fjalė pėr mėlēinė-“laboratorin qendror tė organizmit”. Mėlēia quhet ashtu mu pėr ate, se ka detyrėn qė tė gjitha helmet e futura nė organizėm t’i detoksoj, pra t’i shėndrroj nė komponime tė padėmshme kimike.Ēdo sėmundje pak mė e rėndė e mėlēisė pėrfundon me vdekje, jo drejtpėrsėdrejti pse humbet ky organ, por tėrthorazi ngase nė organizėm grumbullohen helmet e forta qė shumė shpejtė shkaktojnė vdekjen. Mėlēia ėshtė njė nga organet mė tė ngarkuara nė tėrėsi, dhe kurr nuk “pushon” ngase duhet menjanuar bile edhe ato helme qė futen me frymėmarrje, do tė thotė me inhalacion. Andaj ēdo agjėrim ėshtė pushim nė kuptim bukfal tė fjalės pėr mėlēinė, dhe jo vetėm aq, agjėrimi mė i gjatė, mundėson pėrtėritjen mė tė shpejtė dhe mė tė lehtė tė mėlēisė. E gjithė kjo tregon se agjėrimi, jo vetėm se zvoglon mjaft rrezikun e shfaqjes sė shumė sėmundjeve vdekjeprurėse, por ndihmon qė organizmi, nė segmente tė veēanta tė tij tė “pėrtėrihet”. Dihet se me anė tė urisė shtresat yndyrore nė ind zvoglohen, por mė pak dihet se me uri “shkrihen”edhe ato shtresa tė yndyrės,qė gjenden nė brendi tė enėve tė gjakut, pikėrisht ato shtresa, qė sjellin deri te infarkti i zemrės, pastaj shfaqjes sė arteriosklerozės, si dhe shpejtimit tė vjetėrsimit (plakjes) . Dihet se personat,qė agjėrojnė deri nė 3 herė nė vit, sipas rregullave tė Ramazanit, nė kuptimin bukfal tė fjalės mė ngadal plaken.

  Meqė agjėrimin e trajtuam vetėm nga ana medicinale, pėrkatėsisht kohėn e Ramazanit, duhet tė konstatojmė se ēdo njeri duhet tė agjėroj Ramazanin. Kėtė duhet ta bėjė vetėm pėr All-llahun xh. sh. e pastaj ēfarė e mirė qė vjen prej All-llahut xh.sh. ėshtė e mirėseardhur.

  Kur dihet e tėrė kjo, atėherė shumicės vetvetiu i imponohet konkludimi se Muhammedi a. s. , pėrveē tjerash ishte njohės i shkėlqyeshėm i mjekėsisė, ngase nė kėtė mėnyre donte tė mbrojė pasardhėsit e vet nga sėmundjet e ndryshme, kurse mjekėsia bashkohore gjithnjė e mė tepėr konfirmon se me tė vėrtetė nė kėtė kishte sukses tė plotė, dhe se pėrveē dhuntive tė tjera All-llahu xh. sh. , siē shifet i dhuroi Muhammedit a. s. edhe njohuri tė mėdha nga medicina.
  Fitorja Vjen Me Durim , Gėzimi Vjen Pas Dėshprimit Dhe Pas Ēdo Veshtirėsie Ka Lehtėsim .

 4. #64
  Zoti eshte me ne Maska e xemanuel
  Anėtarėsuar
  08-04-2008
  Vendndodhja
  kosove
  Postime
  139
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  gimi

  keto ti kan mesuar ne medrese apo e di se ka te tilla propaganda se agjerimi te ben mire


  po ku ke degjuar more njeri se eshte mire ne ditet e vapes te qendroj njeriu pa uj a ke degju more njeri se eshte mire pa uj ne vap ne 40 grad celsius po logjiko more se qfar dobie ka ramazani

 5. #65
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Anėtarėsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i pėrcjell Guximtarėt !
  Mosha
  33
  Postime
  1,028
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  Citim Postuar mė parė nga xemanuel Lexo Postimin
  gimi

  keto ti kan mesuar ne medrese apo e di se ka te tilla propaganda se agjerimi te ben mire


  po ku ke degjuar more njeri se eshte mire ne ditet e vapes te qendroj njeriu pa uj a ke degju more njeri se eshte mire pa uj ne vap ne 40 grad celsius po logjiko more se qfar dobie ka ramazani
  Parim interaktiv: Mos fol pėr njė gjė qė nuk e di!
  Fitorja Vjen Me Durim , Gėzimi Vjen Pas Dėshprimit Dhe Pas Ēdo Veshtirėsie Ka Lehtėsim .

 6. #66
  i/e regjistruar Maska e Daja-GONI
  Anėtarėsuar
  21-03-2006
  Postime
  1,554
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga xemanuel Lexo Postimin
  pershendetje te gjithve sa i perket agjerimit te muslimanet eshte shume fallso

  1. ne muajin e ramazanit shiten produktet 3 her me shume duke perfshire nga ato me cilesore dhe me kalori te teperta , ushqime nga me te ndryshme nga mishi dhe produkte te tjera --- pyes veten a eshte ky agjerim apo anti agjerim sepse njeriu ha me shum kalori , dhe ramazani eshte fakt qe po i ntrashe njerzit e spo i t'hollon

  2, flitet se ramazani i ben mire njerzve sepse pastron lukthin --- GABIM I MADH FATAL ---- nese lukthi mbetet i zbrazet dhe pa uj qe eshte shume i rendesishem per njerzit por jo vetem per lukthin por per gjith trupin , atehere eshte i demshem

  a. lukthi pa uj ben keq ne vap ( ne kohet kur eshte nxehti extrem ) mjeket rekomandojne qe njeriu duhet te pij uj deri ne 5 liter ne dit lere me te flasim per ramazanin ne ditet e vapes siq po vjen tani e lere me edhe 2 vjet kur ai fillon ne fillim te gushtit

  b. nese njeriu nuk ha nje kohe te caktuar siq eshte ramazani dhe menjeher ha 4000 kalori jo qe eshte i demshem por eshte si nje BOMBE per lukthin

  c. njeriu nese ha ne syfyre para mengjesit ushqimi ben dem sepse ne mengjes mjeket rekomandojne ushqime te lehta dhe jo ato qfare hane muslimanet p.sh. mish gjellra te ndryshme ( ushqime me kalori )

  d. ramazani eshte dieta e trupit --- GABIM I MADH FATAL ---- nese njeriu deshiron te dobesohet kete ne muajin e rama zanit ai per kundrazi shendoshet ( trashet ) sepse dieta me e mire qe parashtrojne dietologet eshte ushqimi i shpeshte dmth cdo 2 ore me nga 100 deri 200 kalori dhe duke pire uje te bollshem gjat gjith dites . jo 2 here ne dite me nga 4000 kalori dhe gjat gjith dites pa uj ---- sepse njeriu nuk ha kohen me te gjat te dites dhe nenjeher ha shume sepse trupi kerkon ate qe i mungon dhe i tejkalon kufijte sepse eshte i zbrazet


  nese studijohet me mire une ju rekomandoj qe te mos agjeroni muajin e ramazanit dhe ju bej apel te gjitha shtatzenat te mos agjerojne ramazan sepse eshte shume i demshem , nese deshironi te dobesoheni mos e merrni si model ramazanin sepse do te shkatroni trupin tuaj


  besoj se me keni kuptuar dhe keto qe i kam shkruar i dine te gjithe sepse kan degjuar se si jetohet dhe qfare eshte mire per trupin e njeriut

  Ti "shume mire e ke ti shoku doktorr""
  Per shkak se ramazani i trashe njerezit,kemi popullaten me te trashe ne bote mu ne nje "vend mysliman" siq eshte Amerika,pas saje pason Gjermania e keshtu me radhe.
  Je munduar ramazanin ta "zberthesh" me shkence,mirepo ke dale aq banal sa qe je edhe komik.
  Sa per informacion:egzistojne shume grupe te cilat nuk jan te obliguar te agjerojne,ne mesin e tyre edhe gryte shtatezena.

  Pra,pasi me ate postimin tende na dhe shume keshilla "mjeksore",e ndjeje si obligim edhe une te ta jap ty njeos u merr me gjana prej te cilave "nuk merr ere"

 7. #67
  Zoti eshte me ne Maska e xemanuel
  Anėtarėsuar
  08-04-2008
  Vendndodhja
  kosove
  Postime
  139
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  RAMAZANI AGJERIMI TE MUSLIMANET ESHTE FALLSO

  1. ne muajin e ramazanit shiten produktet 3 her me shume duke perfshire nga ato me cilesore dhe me kalori te teperta , ushqime nga me te ndryshme nga mishi dhe produkte te tjera --- pyes veten a eshte ky agjerim apo anti agjerim sepse njeriu ha me shum kalori , dhe ramazani eshte fakt qe po i ntrashe njerzit e spo i t'hollon -- pyes veten si mund te quhet ky agjerim kur njeriu shpenzon para edhe 2 her me shum gjat muajit te ramazanit nese eshte egjerim duhet egjerohet ne menyre qe njeriu te ha me thjeshte dhe te mos bej naze ne ushqim por kete e ke ne te gjitha rastet ku une kam hasur tek njerzit qe agjerojne ato bejne naze per ushqimin dhe kerkojne ushqime me te ndryshme se zakonisht

  2, flitet se ramazani i ben mire njerzve sepse pastron lukthin --- GABIM I MADH FATAL ---- nese lukthi mbetet i zbrazet dhe pa uj qe eshte shume i rendesishem per njerzit por jo vetem per lukthin por per gjith trupin , atehere eshte i demshem

  a. lukthi pa uj ben keq ne vap ( ne kohet kur eshte nxehti extrem ) mjeket rekomandojne qe njeriu duhet te pij uj deri ne 5 liter ne dit lere me te flasim per ramazanin ne ditet e vapes siq po vjen tani e lere me edhe 2 vjet kur ai fillon ne fillim te gushtit

  b. nese njeriu nuk ha nje kohe te caktuar siq eshte ramazani dhe menjeher ha 4000 kalori jo qe eshte i demshem por eshte si nje BOMBE per lukthin

  c. njeriu nese ha ne syfyre para mengjesit ushqimi ben dem sepse ne mengjes mjeket rekomandojne ushqime te lehta dhe jo ato qfare hane muslimanet p.sh. mish gjellra te ndryshme ( ushqime me kalori )

  d. ramazani eshte dieta e trupit --- GABIM I MADH FATAL ---- nese njeriu deshiron te dobesohet kete ne muajin e rama zanit ai per kundrazi shendoshet ( trashet ) sepse dieta me e mire qe parashtrojne dietologet eshte ushqimi i shpeshte dmth cdo 2 ore me nga 100 deri 200 kalori dhe duke pire uje te bollshem gjat gjith dites . jo 2 here ne dite me nga 4000 kalori dhe gjat gjith dites pa uj ---- sepse njeriu nuk ha kohen me te gjat te dites dhe nenjeher ha shume sepse trupi kerkon ate qe i mungon dhe i tejkalon kufijte sepse eshte i zbrazet

  E. NE MUAJIN E RAMAZANIT UNE DEGJOJ SHARJE NGA ME TE NDRYSHME SIKUR NJERZIT JAN TE KAPUR NGA DJALLI DHE JO NGA PERENDIA I GJALLE SEPSE PARA IFTARIT NJERZIT JAN SHUME TE FRIKSHEM E KENI DEGJUAR FJALEN KI KUJDES SE E KA ZENE RAMAZANI APO NJERIUT DUKE I RENE TE FIKT NE RAMAZAN KA KSO RASTE NE 100 PERQIND TE FAMILJET KU PRAKTIKOHET RAMAZANI VET BABAI IM FALET 5 VAKTE NAMAZ KUR VJEN KOHA E IFTARIT SDUROHET SE E KAP SIKLETI E JA NIS ME SHA E BERTIT POR JO VETEM NE FAMILJEN TIME PO KU DO QE SHKOJ KETO I KE TE ZAKONSHME ME NJERZIT KU AGJEROJNE RAMAZANIN APO MUND TE THEMI AGJERIM NDAJ DJALLIT DHE JO PERENDISE  KUR TE GJEJ AKOMA TE KEQIA QE ME BIJNE NDERMEND PER AGJERIMIN E RAMAZANIT DO TE JU SHKRUAJ PERSERI

  nese studijohet me mire une ju rekomandoj qe te mos agjeroni muajin e ramazanit dhe ju bej apel te gjitha shtatzenat te mos agjerojne ramazan sepse eshte shume i demshem , nese deshironi te dobesoheni mos e merrni si model ramazanin sepse do te shkatroni trupin tuaj
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga xemanuel : 04-09-2008 mė 10:04

 8. #68
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Anėtarėsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i pėrcjell Guximtarėt !
  Mosha
  33
  Postime
  1,028
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  Citim Postuar mė parė nga xemanuel Lexo Postimin
  RAMAZANI AGJERIMI TE MUSLIMANET ESHTE FALLSO

  1. ne muajin e ramazanit shiten produktet 3 her me shume duke perfshire nga ato me cilesore dhe me kalori te teperta , ushqime nga me te ndryshme nga mishi dhe produkte te tjera --- pyes veten a eshte ky agjerim apo anti agjerim sepse njeriu ha me shum kalori , dhe ramazani eshte fakt qe po i ntrashe njerzit e spo i t'hollon

  2, flitet se ramazani i ben mire njerzve sepse pastron lukthin --- GABIM I MADH FATAL ---- nese lukthi mbetet i zbrazet dhe pa uj qe eshte shume i rendesishem per njerzit por jo vetem per lukthin por per gjith trupin , atehere eshte i demshem

  a. lukthi pa uj ben keq ne vap ( ne kohet kur eshte nxehti extrem ) mjeket rekomandojne qe njeriu duhet te pij uj deri ne 5 liter ne dit lere me te flasim per ramazanin ne ditet e vapes siq po vjen tani e lere me edhe 2 vjet kur ai fillon ne fillim te gushtit

  b. nese njeriu nuk ha nje kohe te caktuar siq eshte ramazani dhe menjeher ha 4000 kalori jo qe eshte i demshem por eshte si nje BOMBE per lukthin

  c. njeriu nese ha ne syfyre para mengjesit ushqimi ben dem sepse ne mengjes mjeket rekomandojne ushqime te lehta dhe jo ato qfare hane muslimanet p.sh. mish gjellra te ndryshme ( ushqime me kalori )

  d. ramazani eshte dieta e trupit --- GABIM I MADH FATAL ---- nese njeriu deshiron te dobesohet kete ne muajin e rama zanit ai per kundrazi shendoshet ( trashet ) sepse dieta me e mire qe parashtrojne dietologet eshte ushqimi i shpeshte dmth cdo 2 ore me nga 100 deri 200 kalori dhe duke pire uje te bollshem gjat gjith dites . jo 2 here ne dite me nga 4000 kalori dhe gjat gjith dites pa uj ---- sepse njeriu nuk ha kohen me te gjat te dites dhe nenjeher ha shume sepse trupi kerkon ate qe i mungon dhe i tejkalon kufijte sepse eshte i zbrazet

  E. NE MUAJIN E RAMAZANIT UNE DEGJOJ SHARJE NGA ME TE NDRYSHME SIKUR NJERZIT JAN TE KAPUR NGA DJALLI DHE JO NGA PERENDIA I GJALLE SEPSE PARA IFTARIT NJERZIT JAN SHUME TE FRIKSHEM E KENI DEGJUAR FJALEN KI KUJDES SE E KA ZENE RAMAZANI APO NJERIUT DUKE I RENE TE FIKT NE RAMAZAN KA KSO RASTE NE 100 PERQIND TE FAMILJET KU PRAKTIKOHET RAMAZANI VET BABAI IM FALET 5 VAKTE NAMAZ KUR VJEN KOHA E IFTARIT SDUROHET SE E KAP SIKLETI E JA NIS ME SHA E BERTIT POR JO VETEM NE FAMILJEN TIME PO KU DO QE SHKOJ KETO I KE TE ZAKONSHME ME NJERZIT KU AGJEROJNE RAMAZANIN APO MUND TE THEMI AGJERIM NDAJ DJALLIT DHE JO PERENDISE  KUR TE GJEJ AKOMA TE KEQIA QE ME BIJNE NDERMEND PER AGJERIMIN E RAMAZANIT DO TE JU SHKRUAJ PERSERI

  nese studijohet me mire une ju rekomandoj qe te mos agjeroni muajin e ramazanit dhe ju bej apel te gjitha shtatzenat te mos agjerojne ramazan sepse eshte shume i demshem , nese deshironi te dobesoheni mos e merrni si model ramazanin sepse do te shkatroni trupin tuaj
  Ndikimi i agjėrimit nė proceset biokimike dhe bioritėm


  Nė realitet, agjėrimi ėshtė njė siguri plotėsuese pėr proceset regjenerative nė organizėm. Procesi i regjenerimit tė trupit dhe trurit, duke pėrfshirė molekulat e memories, fillon kur trupi pushon, sidomos gjatė periudhės sė gjumit tė thellė. Gjumi gjatė ramazanit ėshtė shumė mė intensiv se gjumi nė periudhat tjera. Dy orė gjumė gjatė ramazanit janė mė tė ėmbėl dhe mė tė bukur se disa orė nė situata tjera. Meqė agjėrimi nuk kalon 14 orė nė ditė, gjendja stabile e organizmit ėshtė rezultat i mekanizmit tė koordinuar psikologjik. Pėr kėtė hulumtimet e bėra nė shumė qendra botėrore tė mjekėsisė tregojnė rezultate fantastike biokimike tė gjakut.
  Fitorja Vjen Me Durim , Gėzimi Vjen Pas Dėshprimit Dhe Pas Ēdo Veshtirėsie Ka Lehtėsim .

 9. #69
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Anėtarėsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i pėrcjell Guximtarėt !
  Mosha
  33
  Postime
  1,028
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  Citim Postuar mė parė nga Daja-GONI Lexo Postimin
  Ti "shume mire e ke ti shoku doktorr""
  Per shkak se ramazani i trashe njerezit,kemi popullaten me te trashe ne bote mu ne nje "vend mysliman" siq eshte Amerika,pas saje pason Gjermania e keshtu me radhe.
  Je munduar ramazanin ta "zberthesh" me shkence,mirepo ke dale aq banal sa qe je edhe komik.
  Sa per informacion:egzistojne shume grupe te cilat nuk jan te obliguar te agjerojne,ne mesin e tyre edhe gryte shtatezena.

  Pra,pasi me ate postimin tende na dhe shume keshilla "mjeksore",e ndjeje si obligim edhe une te ta jap ty njeos u merr me gjana prej te cilave "nuk merr ere"
  Te lumte Daja-GONI , hahah komplimente per postimin tend me te vertete meriton respekt.

  E shikoj qe ky xemanuel-i eshte nga ata ftyrlimonat qe flasin pa pranine e mendjes.
  xemanuel:
  nese studijohet me mire une ju rekomandoj qe te mos agjeroni muajin e ramazanit dhe ju bej apel te gjitha shtatzenat te mos agjerojne ramazan sepse eshte shume i demshem , nese deshironi te dobesoheni mos e merrni si model ramazanin sepse do te shkatroni trupin tuaj
  Sa i perket agjerimit tek shtatezenat, ato perjashtohen nga agjerimi siē perjashtohet edhe plaku i moshuar dhe femijet
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Gimi3 : 04-09-2008 mė 09:57
  Fitorja Vjen Me Durim , Gėzimi Vjen Pas Dėshprimit Dhe Pas Ēdo Veshtirėsie Ka Lehtėsim .

 10. #70
  Zoti eshte me ne Maska e xemanuel
  Anėtarėsuar
  08-04-2008
  Vendndodhja
  kosove
  Postime
  139
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  daja gonin bashk me gimin veq e ka zon ramazani po te me kishin afer 100 sharje mi kishin bo kjo eshte agjerim adekuat me sharje e nervoze

 11. #71
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Anėtarėsuar
  01-12-2006
  Postime
  6,435
  Faleminderit
  415
  144 falenderime nė 138 postime
  Agjerimi eshte i mire sipas mendimit tim por ne islamizem eshte me shume tradite e sidomos tek shqiptaret myslimane, dhe nuk ka kurrfare perfitimi shpirteror apo rritje shpirterore. Tek islami nuk eshte problem vetem agjerimi por e gjithe dogma qe e mohon misherimin e Perendise (e cila gjendet ne krishterim) dhe qe myslimanet e mohojne kategorikisht. Edhe ne kishat tjera p.sh. ne Kishen Katolike dhe ate Ortodokse agjerimi eshte me shume tradite, sesa qe ka ndonje gje Biblike sepse nuk ka ndonje kohe qe u caktohet ne Bibel te krishtereve qe ne cilen kohe duhet te agjerojne.

  Une per cdo dite shoh te aferm te mi por edhe fqinje myslimane qe kur agjerojne me menxi e presin oren kur do te hane buke (iftari), pra gjithe diten jane ne 'ankth' se kur do te hane buke ose per nje gote uje. Pastaj edhe femije qe axherojne qe vetem i qon ne dem shendetit dhe kurrfare perfitimi shpirteror. Paramendoni ne Arabi denohesh me vdekje nese zihesh duke ngrene buke ne kohe te Ramazanit, pra nese e prish agjerimin, cfare veshtiresie eshte sidomos duke marre parasysh klimen qe mbreteron atje.

  Respekt
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga mesia4ever : 04-09-2008 mė 10:05
  Destroyer of falsehood :)

 12. #72
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Anėtarėsuar
  01-12-2006
  Postime
  6,435
  Faleminderit
  415
  144 falenderime nė 138 postime
  Citim Postuar mė parė nga Gimi3 Lexo Postimin

  Sa i perket agjerimit tek shtatezenat, ato perjashtohen nga agjerimi siē perjashtohet edhe plaku i moshuar dhe femijet
  Gjyshi im gjithmone ka agjeruar Ramazanin kshtu qe sdi sa ka baze islamike kjo thenie e jotja.

  Respekt
  Destroyer of falsehood :)

 13. #73
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Anėtarėsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i pėrcjell Guximtarėt !
  Mosha
  33
  Postime
  1,028
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  Citim Postuar mė parė nga xemanuel Lexo Postimin
  daja gonin bashk me gimin veq e ka zon ramazani po te me kishin afer 100 sharje mi kishin bo kjo eshte agjerim adekuat me sharje e nervoze
  Mos e luaj rolin e budallait se vertet dukesh komik

  AGJERONI DO TE BEHENI TE SHENDOSHE

  Lexo exemanuel nese merr " ere " mjekesia sic tha Daja-GONI

  Gjatė agjėrimit, magneziumi nė serum rritet. Magneziumi ka efekt mbrojtės kardiak dhe shfrytėzohet nė prevenimin dhe shėrimin e sulmeve kardiake.

  - Ai nė vete pėrmban cilėsi anti-platelitale dhe mbron nga pėrhapja e koagulimit.

  - Ėshtė stabilizator i membranės i cili ndikon nė rrjedhėn e sodiumit, potasiumit dhe kalciumit nė nivelin e membranės. Pėr kėtė ai mbron nga disritmitė e zemrės dhe trurit.

  - Agjėrimi nėpėrmes efekteve tė dobishme tė magneziumit, parapengon formimin e ateromeve dhe tretė pllakat ateromatike tė cilat janė pėrgjegjėse pėr sulme nė zemėr dhe tru. Pėr kėtė agjėrimi merr pjesė aktive nė revitalizimin e trupit.

  - Magneziumi rrit aktivitetin fibrinolitik tė gjakut dhe prevenon dhe fibrinolizėn e koagulėve tė rinj.


  Ramazani ofron shpirt tė shėndoshė dhe trup tė shėndetshėm. Gjatė agjėrimit tajimi i hormoneve nėpėrmes gjėndrės hipofizės rritet, ngase ekziston hormoni anabolik pėr sintezėn e proteinave dhe kolagjenėve i cili prodhon baraspeshėn pozitive tė azotit. Ai gjithashtu stimulon eritropoezėn dhe sintezėn e kolagjenit.

  Gjatė agjėrimit, namazit dhe pėrvojave tė ndryshme shpirtėrore nė Ramazan, substanca tė caktuara endogjene nėpėrmes trurit dhe palcės kurrizore lirohen nė organizėm.

  Kėto substanca quhen opoide. Kėto pėrfshijnė enkefalinėn dhe endorfinėn qė janė pėrgjegjės pėr eufori, qetėsi dhe ēiltėrsi gjatė kėsaj periudhe.
  Fitorja Vjen Me Durim , Gėzimi Vjen Pas Dėshprimit Dhe Pas Ēdo Veshtirėsie Ka Lehtėsim .

 14. #74
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime nė 21 postime
  Nuk e di pse Humbet Kohe ,me Njerez qe jan te humbur ne Kohe dhe Haperie,si rasti i Exmanuelit,qe nese i ka mbushur mbi 16 vjet ,ateher eshte Skandal per kete person te mohoj nje Fakt Notore ,te cilin fakt e admirojn te gjithe,qe nga ata qe e mirembajn shkencen e deri tek nje njeri i thjesht qe pretendon se ka logjik dhe funksionon ne suazat e nje mentalieti normal.

  Me pelqeu mendimi i toni77_toni qe i perket fes Krishtere >http://www.forumishqiptar.com/showpo...8&postcount=13
  toni77_toni
  Nuk mendoj se ka agjerim te keq kur behet me bindje tek Zoti, dashuri dhe shprese ne Zotin. Zoti na don. Ai na pranon gjdo agjerim dhe sakrifice qe bejme ne emer te Zotit. Poashtu mendoj se agjerimi pastron ndergjegjen nese agjerojme me vetdije dhe perkushtim. Por jam kunder bindjeve se duke agjeruar ne menyre simbolike (apo sa per te treguar te tjerve) te mendoj dikush se ka arritur Zotin. Apo jam kunder atyre qe agjerojne dhe nuk e ndryshojne jeten aspak por prap vazhdojne ne njeriun e vjeter, apo nuk i korigjojne gabimet dhe veprimet qe jane ne kundershtim me vullnetin e Zotit etj etj. Agjerimi duhet te jetė luftė me vetveten per ndryshim ne vetveten dhe me mendje dhe shpirt te Zoti.

  Vet fjala agjerim, apo nese mohon vetit diēka ne emer te Zotit dhe ne dashuri me Zotin, mendoj se nuk eshte krenari ndaj Zotit, por mund te jete krenari ndaj djallit. ēdo agjerim, sakrificė dhe vetmohim eshte perkulje ndaj Zotit.

  Plot miq te mi agjerojnė dhe un per hir te respektit ndaj agjerimit te tyre, gjat kohes kur jam me ta ne kohen e agjerimit, nuk pi cigare dhe kursehna nga marrja e ushqimit. Kjo nuk do te thotė se edhe un po agjeroj, por, keshtu veproj per respekt tė pėrsonit i cili vepron kunder vetvetit ne emer te Zotit.
  Te vetmin besimtar te Krishter ,qe deri tani kam verejtur ne kete forum ateher eshte ky djaloshi,qe shifet kjart se kur flet ,gjuhen e ka prapa zemres dhe flet me logjik ,pa u doktrinuar ne momentin qe flet.

  Ndersa >>

  "Ai qe Mohon Vleren dhe Dobitė e Agjerimit ,Kemi te bejme me nje Specie,qe per te nuk shkruan Kalemi (d.m.th eshte Budalla)"
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fisniku-student : 04-09-2008 mė 10:09
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 15. #75
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Anėtarėsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i pėrcjell Guximtarėt !
  Mosha
  33
  Postime
  1,028
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  Citim Postuar mė parė nga mesia4ever Lexo Postimin
  Gjyshi im gjithmone ka agjeruar Ramazanin kshtu qe sdi sa ka baze islamike kjo thenie e jotja.

  Respekt
  Ka baze sic duket gjyshi juaj ishte me i mencur se ti ai ka agjeruar sepse e ka

  kuptuar dobine e agjerimit ne anen tjeter kur flitet " per plakun e moshuar " dhe

  rreth asaj se a perjashtohet a jo, te gjithe e dime qe njerezit dallojne ne moshe

  dallojne ne fuqi edhe dallojne ne mundesi e tera varet nga mundesia.

  Gjyshi juaj e ka ndjere veten se mund te agjeronte edhe ia ka arritur qellimit.


  P.S. Merr shembull nga gjyshi yt sepse me sa e kuptova ai na ishte njeri i mire Ke menduar ndonjehere ta pasosh ate me sjellje dhe vepra te mira ?!
  Fitorja Vjen Me Durim , Gėzimi Vjen Pas Dėshprimit Dhe Pas Ēdo Veshtirėsie Ka Lehtėsim .

 16. #76
  Zoti eshte me ne Maska e xemanuel
  Anėtarėsuar
  08-04-2008
  Vendndodhja
  kosove
  Postime
  139
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Gimi3 Lexo Postimin
  Mos e luaj rolin e budallait se vertet dukesh komik

  AGJERONI DO TE BEHENI TE SHENDOSHE

  Lexo exemanuel nese merr " ere " mjekesia sic tha Daja-GONI

  Gjatė agjėrimit, magneziumi nė serum rritet. Magneziumi ka efekt mbrojtės kardiak dhe shfrytėzohet nė prevenimin dhe shėrimin e sulmeve kardiake.

  - Ai nė vete pėrmban cilėsi anti-platelitale dhe mbron nga pėrhapja e koagulimit.

  - Ėshtė stabilizator i membranės i cili ndikon nė rrjedhėn e sodiumit, potasiumit dhe kalciumit nė nivelin e membranės. Pėr kėtė ai mbron nga disritmitė e zemrės dhe trurit.

  - Agjėrimi nėpėrmes efekteve tė dobishme tė magneziumit, parapengon formimin e ateromeve dhe tretė pllakat ateromatike tė cilat janė pėrgjegjėse pėr sulme nė zemėr dhe tru. Pėr kėtė agjėrimi merr pjesė aktive nė revitalizimin e trupit.

  - Magneziumi rrit aktivitetin fibrinolitik tė gjakut dhe prevenon dhe fibrinolizėn e koagulėve tė rinj.


  Ramazani ofron shpirt tė shėndoshė dhe trup tė shėndetshėm. Gjatė agjėrimit tajimi i hormoneve nėpėrmes gjėndrės hipofizės rritet, ngase ekziston hormoni anabolik pėr sintezėn e proteinave dhe kolagjenėve i cili prodhon baraspeshėn pozitive tė azotit. Ai gjithashtu stimulon eritropoezėn dhe sintezėn e kolagjenit.

  Gjatė agjėrimit, namazit dhe pėrvojave tė ndryshme shpirtėrore nė Ramazan, substanca tė caktuara endogjene nėpėrmes trurit dhe palcės kurrizore lirohen nė organizėm.

  Kėto substanca quhen opoide. Kėto pėrfshijnė enkefalinėn dhe endorfinėn qė janė pėrgjegjės pėr eufori, qetėsi dhe ēiltėrsi gjatė kėsaj periudhe.

  une nuk e dij qka ti thua por kendej ke ne thone qe agjerimi te ntrashe sepse po hengri njeriu ne syfyr qe nuk rekomandohet ne diet dhe ne mbremje qe nuk rekomandohet ne diet te behet tul e vjam ajo qe ha sepse po deshe te dobesohesh duhet prej ores 16 mos me shti ne goj asgje deri ne mengjes dhe ne mengjes nje got qumesht me 2 apo 3 riska buke te thate kjo te dobeson dhe jo ajo qe nuk preferohet se keto vakte qe hahen ne ramazan te behen te gjith vjam


  flm me respekt xemanueli per ty gimi

 17. #77
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Anėtarėsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i pėrcjell Guximtarėt !
  Mosha
  33
  Postime
  1,028
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  Citim Postuar mė parė nga xemanuel Lexo Postimin
  une nuk e dij qka ti thua por kendej ke ne thone qe agjerimi te ntrashe sepse po hengri njeriu ne syfyr qe nuk rekomandohet ne diet dhe ne mbremje qe nuk rekomandohet ne diet te behet tul e vjam ajo qe ha sepse po deshe te dobesohesh duhet prej ores 16 mos me shti ne goj asgje deri ne mengjes dhe ne mengjes nje got qumesht me 2 apo 3 riska buke te thate kjo te dobeson dhe jo ajo qe nuk preferohet se keto vakte qe hahen ne ramazan te behen te gjith vjam


  flm me respekt xemanueli per ty gimi
  xemanuel flm per postimin por probl. qendron se je gabimisht i informuar

  Rekalibrimi enzimatik: Gjatė agjėrimit, trupi shton ndryshimet enzimatike qė ndikojnė nė rregullimet e shumė sistemeve si detoksifikimi nga substancat helmuese, shpenzimin e rezervave dhjamore dhe rezervimin e proteinave. Ky ėshtė edhe shkaku i pėrmisimeve nė gjendjen klinike tė pacientėve.

  Mbetesh i respektuar edhe nga une
  Fitorja Vjen Me Durim , Gėzimi Vjen Pas Dėshprimit Dhe Pas Ēdo Veshtirėsie Ka Lehtėsim .

 18. #78
  Zoti eshte me ne Maska e xemanuel
  Anėtarėsuar
  08-04-2008
  Vendndodhja
  kosove
  Postime
  139
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Gimi3 Lexo Postimin
  xemanuel flm per postimin por probl. qendron se je gabimisht i informuar

  Rekalibrimi enzimatik: Gjatė agjėrimit, trupi shton ndryshimet enzimatike qė ndikojnė nė rregullimet e shumė sistemeve si detoksifikimi nga substancat helmuese, shpenzimin e rezervave dhjamore dhe rezervimin e proteinave. Ky ėshtė edhe shkaku i pėrmisimeve nė gjendjen klinike tė pacientėve.

  Mbetesh i respektuar edhe nga une
  por per ti shkatruar helmet ne trup nuk nevoitet agjerimi sepse e shkatron por per ti shkatruar helmet e ndryshme ne trup nevoitet pirja e ujit i kam marr disa keshilla nga specjalist te ndryshem nga interneti


  ''''''''''''''''''''


  Uje. Pini sa te kini mundesi gjate dites. Rekomandimi ditor per uje eshte 8-10 gota ne dite. Une pi gati dy here me teper. Uji eshte shume i rendesishem sepse ndihmon tretjen e ushqimit, shpejton metabolizmin e trupit, e shplan organizmin gjate dites dhe ne te njejten kohe eshte shume i rendesishem per funksionimin e kyēeve te trupit, si gjunjet dhe brylat. Nje e mire tjeter e ujit eshte qe te ben te ndjehesh i ngopur, pa ngrene shume kalori. Gjithashtu organizmi funksionon ne menyre optimale kur nuk eshte i dehidratuar. Per ē'do 2% dehidratim, muskujt humbin 14 % fuqi.


  Konsumoni ushqim me cilesi. Trupi eshte si makine, dhe si ē'do makine ka nevoje per karburant per te funksionuar mire, bile karburant me cilesi. Mbani mend, makinen mund ta nderroni sa here qe te doni por trupin e keni deri sa te vdisni, keshtu qe trajtojeni mire. Zakonisht, 5-6 porcione te vogla ushqimi eshte me mire sesa tre porcione: mengjes, dreke dhe darke qe ne jemi mesuar te hame. Porcionet me te vogla treten me shpejt ne sistemin e tretjes dhe japin me shume energji trupit. . Zgjedhja ime eshte personale , sepse me kursen kohen e te gatuarit 6 here ne dite. Kini kujdes, keto porcione duhet te permbajne me teper proteine dhe me pak karbohidrate. Zakonisht 2 gram proteine per cdo kilogram peshe trupi eshte mese e mjaftueshme. Me pak fjale, nje porcion ushqimi duhet te kete nje njesi proteine dhe nje njesi karbohidratesh. Nje menyre tjeter per te peshuar eshte me masen e dores. Kjo eshte me e thjeshte dhe e arsyeshme. Per shembull: masa e dores grusht eshte nje njesi karbohidrate, ajo eshte zakonisht nje patate apo nje portokall (ngaqe kemi shume ketu ne Florida), ndersa masa e nje proteine eshte sa dora a hapur pa matur gishtat. Kjo eshte zakonisht masa e nje berxolle.

 19. #79
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Anėtarėsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i pėrcjell Guximtarėt !
  Mosha
  33
  Postime
  1,028
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  mesia4ever:Agjerimi eshte i mire sipas mendimit tim por ne islamizem eshte me shume tradite e sidomos tek shqiptaret myslimane, dhe nuk ka kurrfare perfitimi shpirteror apo rritje shpirterore. Tek islami nuk eshte problem vetem agjerimi por e gjithe dogma qe e mohon misherimin e Perendise (e cila gjendet ne krishterim) dhe qe myslimanet e mohojne kategorikisht. Edhe ne kishat tjera p.sh. ne Kishen Katolike dhe ate Ortodokse agjerimi eshte me shume tradite, sesa qe ka ndonje gje Biblike sepse nuk ka ndonje kohe qe u caktohet ne Bibel te krishtereve qe ne cilen kohe duhet te agjerojne.
  Me duket dicka e gabuar tek ti mesia4ever kur flet per agjerimet tek katoliket & ortodokset sepse ne njefare menyre ti i perul ata ne anen tjeter provon te larteson fene protestante.

  mesia4ever kendveshtrimi yt ne lidhje me agjerimin tek pjesetaret e fese islame eshte shume i varfer.

  Sepse agjėrimi, jo vetėm qė ėshtė rehabilitim dhe shėrim pėr trupin, por ėshtė rehabilitim dhe shėrim edhe pėr shpirtin e muslimanit, i cili pikėrisht nė urinė qė e karakterizon juridikisht agjėrimin, i ushqen ndjenjat, aspiratat,dėshirat dhe pretendimet e veta pėr ngritje kah piedestalet mė tė larta dhe kah pėrkryeshmėria, nė kėtė muaj besimtari bėn humnizimin e shpirtit tė vet, dhe si tė thuash nė njė mėnyrė paraqitet nė shoqėri si personalitet i ri i cili ka bėrė ndryshime rrėnjėsore. Ai ėshtė mė i kujdesshėm nė fjalėt dhe veprimet e veta, ėshtė mė senzibil dhe mė tepėr interesohet pėr vėllezėrit e tij tė varfur dhe hallexhinj, forcohen edhe lidhjet, sespe nė ramazan, ashtu siqė predikojnė hoxhallarėt tonė tė nderuar nga mėsimet Islame, duhet tė shuhen zėnkat dhe konfliktet nė shoqėri, ramazani, krahas ibadeteve tjera Islame qė thirrin nė kėtė parim, paraqet thirrjen mė tė madhe vjetore pėr pajtim mbarė njerėzorė, sepse ramazani dhe hidhėrimi nuk kanė kurgjė tė pėrbashkėt, dhe duhet patjetėr tė theksojmė se kjo nuk vlen vetėm pėr muslimanėt, por thirrja e ramazanit pėr mirėsi, zemėrgjėrėsi, humanitet, devotshmėri, vetėkontroll, vlen edhe pėr jomuslimanėt tė cilėt nuk na luftojnė, dhe me kėtė Islami nė vend tė konfliktit nė mes civilizimeve, ofron dialogun nė mes tyre.
  Fitorja Vjen Me Durim , Gėzimi Vjen Pas Dėshprimit Dhe Pas Ēdo Veshtirėsie Ka Lehtėsim .

 20. #80
  Perjashtuar Maska e land
  Anėtarėsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  29 falenderime nė 28 postime
  o rob hallahu hani re buk se ju grin zorret,fusni naj bexoll derri nje dopjo raki me dolli siē e ka zakon shqiptari,kujdes rakia mos jet me sheqer se dhemb koka dhe kaq.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga land : 04-09-2008 mė 10:47

Faqja 4 prej 5 FillimFillim ... 2345 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Kisha ėshtė Njė
  Nga Albo nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 29-05-2010, 11:25
 2. Agjerimi Dhe Urtesia E Tij
  Nga xhenisi nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 72
  Postimi i Fundit: 12-08-2009, 09:27
 3. Si ta forcojmė besimin !!!!!!
  Nga phyro nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 17-05-2007, 08:58
 4. Urtesia e Agjerimit te Ramazanit!
  Nga Klevis2000 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 17-11-2004, 12:36
 5. Agjerimi per Kreshmet
  Nga Seminarist nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 18-03-2003, 08:33

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •