Close
Faqja 8 prej 8 FillimFillim ... 678
Duke shfaqur rezultatin 141 deri 159 prej 159

Tema: Shkronja XH

  1. #141
    I qete Maska e BEHARI
    Anėtarėsuar
    28-12-2005
    Vendndodhja
    ME MENDJE DHE ZEMER NE SHKODER!!
    Postime
    2,119
    Citim Postuar mė parė nga Xingaro Lexo Postimin
    Rasti nje recent ktu te une,ne Itali,nje ēift ja vuri djalit te tyre emrin Joel...E ema (shume simpatike,por pak katunare) e therriste Xhoel...me "Xh"...ndersa i ati me Joel me "J".Kur shkova per vizite njeri thonte Joeli,tjetri Xhoeli...dhe nuk u bezdisnin njeri me tjetrin.
    Une s'dija si ti thoja...dhe e therrisja:"Ku je mer Lul i vogel"...(Luli qujne te atin)
    kjo qe thua ti me ka ber vaki dhe mua!!
    Ne Angli ,nje cift ja vuri vajzes se tyre emrin klaudia...E ema (shume simpatike,por pak grekofone ne dialekt)e therriste vajzen Claudia...me "C"...ndersa i jati i ati puro shqiptar e thrriste vajzen me "K"..Klaudia!!kur vajta per vizite njeri e thrriste vajzen shqip Klaudia,kurse tjetri e thrriste Claudia qe nuk tigellonte shqip!
    mir por une e kisha fare te lehte per ta thirrur ate femij e cila e kishte emrin Klaudia pasi ne shqiptaret i kemi ne alfabetin tone shkronjen "K" dhe "C" atehere une e thrrisja Klaudia!!!!
    keshtu eshte edhe me shkronjen "XH" dhe "J"p.sh XHuljeta e thrrasin ata qe flasin shqip dhe nuk duan ta deformojne shqipen!kurse me shkronjen "J"Juljeta mund ta thrrasin anglezet ose ata shqiptar te cilet duan te deformojne gjuhen etyre!!!
    keshtu qe dhe puna e Xhoeli dhe Joeli per ty si vizitor ka qene fare thjeshte se si ta therrasesh femine,pasi shqiptaret e thrrasin Xheoeli,,kurse ata qe duan te deformojne shqipoen e thrrasin Joeli!!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga BEHARI : 18-09-2008 mė 12:03

  2. #142
    Kėtė se kuptoj pse duhet ti thėrriste Claudia

    Mir ajo tjetra se shkruhet me J po mund tė lexohet me XH, po Klaudia ėshėt shkruar si lexohet.

  3. #143
    I qete Maska e BEHARI
    Anėtarėsuar
    28-12-2005
    Vendndodhja
    ME MENDJE DHE ZEMER NE SHKODER!!
    Postime
    2,119
    Citim Postuar mė parė nga Qyfyre Lexo Postimin
    Kėtė se kuptoj pse duhet ti thėrriste Claudia

    Mir ajo tjetra se shkruhet me J po mund tė lexohet me XH, po Klaudia ėshėt shkruar si lexohet.
    po pra dhe K me C ne shqip kan shqiptim te ndryshem apo jo!??

  4. #144
    Citim Postuar mė parė nga BEHARI Lexo Postimin
    po pra dhe K me C ne shqip kan shqiptim te ndryshem apo jo!??
    Janė tinguj tė ndryshėm, po. Po njė emėr qė shkruhet Klaudia, nuk ke pse e lexon Claudia po thosha. Nėse shkruhet Claudia, atere mund ta lexosh siē shkruhet, apo siē lexohet nė gjuhė tė huaj.

  5. #145
    Enraged Maska e Scion
    Anėtarėsuar
    22-07-2008
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    2,296
    Per cudine time, edhe tek "Fjalori i Bashkimit" (Fialuer i rii i Sheypes) Ribotim i Rilindjes 1978. Te gjith fjalet qe fillojne me XH jane kalime dhe dialektizma qe baza mund tu gjendet ne C Ē X Z ZH S dhe SH, por pos ca rasteve asnjera nuk eshte e mirfillte XH. Kur te kem kohe do i bej disa foto se s'jane dhe aq shume.

    Si perfundim, shumica e fjaleve eshte e vertete jane huazime por vete aftesia e shqiptareve per te shqiptuar kete shkronje nuk duhet te merret si negative dhe e huaj, dhe si rrjedhim zhdukja e saj.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Scion : 18-09-2008 mė 13:01

  6. #146
    Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
    Anėtarėsuar
    22-07-2007
    Vendndodhja
    Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
    Postime
    2,945
    Scion vete e pohon qe ska asnje fjale shqip e pastaj thua meqe e shqiptojme ska kuptim ta heqim. Po pa me thuaj nje tingull qe femija nuk shqipton dot ?
    Pra eshte ceshtje abetareje.

    Po te shikosh gjithe keto faqe qe jane bere ketu, asnje fjale me xh nuk gjen pervec kur jane sjelle fjale me xh si shembuj huazimesh, dmth edhe ne te foluren e perditshme nuk ke pse ta permendesh fare xh se fjalet me xh jane aq pak e i perkasin aq pak jetes normale saqe une kam njohur shqiptare qe sdine ta shqiptojne fare xh-ne e ata qe e shqiptojne e kane mesuar ne abetare me shume se ne jeten e perditshme. Vetem xhaxha,xhup e xham perdoret gjeresisht e xhup besoj vjen nga 'sup' hedh mbi supe. ka veriore qe thone agja,gjam,zingjir e jo axha,xham apo zinxhir e ata jane ne te drejte, po na japin nje leksion te fonetikes shqiptare te gjitheve ne qe qeshim me budallallekun tone ne fakt.
    Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

  7. #147
    Une them qe eshte shume mire sic eshte dhe nuk kemi pse u hyme puneve te tilla se nuk kane asnje rendesi. Une per vete nuk do perdor asnjehere GJ ne vend te XH por do ti them ashtu sic jane sot ne fjalorin shqip se ashtu i kam mesuar. Nese shumica e shqiptareve do ta benin kete atehere shume mire le te ndrrohet alfabeti dhe gjuha zyratre po un prap keshtu do vazhdoj ti them.

  8. #148
    Enraged Maska e Scion
    Anėtarėsuar
    22-07-2008
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    2,296
    Citim Postuar mė parė nga Hyj-Njeriu Lexo Postimin
    Scion vete e pohon qe ska asnje fjale shqip e pastaj thua meqe e shqiptojme ska kuptim ta heqim. Po pa me thuaj nje tingull qe femija nuk shqipton dot ?
    Pra eshte ceshtje abetareje.

    Po te shikosh gjithe keto faqe qe jane bere ketu, asnje fjale me xh nuk gjen pervec kur jane sjelle fjale me xh si shembuj huazimesh, dmth edhe ne te foluren e perditshme nuk ke pse ta permendesh fare xh se fjalet me xh jane aq pak e i perkasin aq pak jetes normale saqe une kam njohur shqiptare qe sdine ta shqiptojne fare xh-ne e ata qe e shqiptojne e kane mesuar ne abetare me shume se ne jeten e perditshme. Vetem xhaxha,xhup e xham perdoret gjeresisht e xhup besoj vjen nga 'sup' hedh mbi supe. ka veriore qe thone agja,gjam,zingjir e jo axha,xham apo zinxhir e ata jane ne te drejte, po na japin nje leksion te fonetikes shqiptare te gjitheve ne qe qeshim me budallallekun tone ne fakt.*
    Sa i takon XH, ke shume te drejte, dhe une ashtu them. Por nuk me kupton kur them qe "Kur e kemi perse te mos ta shqiptojme drejt".

    *Sa per ate, Agja, Gjam, Zingjir, jam i sigurt qe ngatrresa behet ne te shkruar e jo ne te shqiptuar (Me sa di une AXHA eshte tipike Veriore, dhe shqiptohet drejt AXHA me bashtingllore te XHAMIT). Por eshte e kote ti hysh edhe njehere ri-formulimit te fonetikes me nje kongres alla-ENVER.

    Me sa kam pare une problemi fillon shpesh-here me shqiperimin e fjaleve dhe emrave qe vijne nga Anglishtja. Nje shembull te vecante do merrja fjalen DIGITAL (EN)
    qe e has te bastardizuar ne shqip her si DIXHITAL her si DIGJITAL. Dikush do me thoje ketu qe, a ja vlen bastardizimi kur kemi fjalen NUMERIK ose SHIFROR (Te dyja keto besoj kane etimologji te huaj) une prape besoj tek populli dhe do e peshtasja me fjalen "NJEH, NJIH (Dialekt)" si rezultat NJEHTOR ... shembull NJEHTOR-ALB (Jam i sigurt qe dikush do ja plasi se qeshures tani), por a do e deshte Pronari nje emer te tille? Pra neve shqiptareve duhet te na mesohet veshi me SHQIP se pari pastaj te provojme ty hyjme debateve a na duhet XH a jo.

    Nese me keni kuptuar deri tani, XH vjen ne gjuhen shqipe si nevoje (Objektive apo subjektive qoft) nga faktore te jashtem.

    Xhup- Ka shume mundesi te vi nga Zhub-Zhublete (Etimologjia mund te jete edhe ĒUP=E shkurter). Do isha dakord qe ti kethehej origjinales si ZHUB e jo XHUP.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Scion : 22-09-2008 mė 15:35

  9. #149
    kuaj fuqi Maska e limbo
    Anėtarėsuar
    28-04-2008
    Postime
    492
    personalisht sdo kisha nai problem me e heq xh-ne

    fjalet e huja qe hyjn nga jashte mudn te kalojn ne shqip me gj

    agjende, gjest, gjenocid, etj.

  10. #150
    Evidenca Maska e RaPSouL
    Anėtarėsuar
    09-03-2006
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    17,464
    E si i thoni ju aktualitetit dhe realitetit te sotem ku ne vend te XH-se shqipe, perdoret shkronja G-angleze qe ne perkthim eshte XH, mire?
    Sui generis

  11. #151
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    10-05-2006
    Postime
    3,344
    Epo shyqyr te marrim i cik kulture angleze ,se sdo jemi keq .

  12. #152
    ILIR NĖ GEN Maska e flory80
    Anėtarėsuar
    03-12-2006
    Vendndodhja
    Buzė Vjosės Kaltėroshe
    Postime
    1,531
    Ēfar problemi ju krijon ju XH-ja?
    A keni problem me shqiptimin e saj? Po shqiptoheni si tju vijė pėrmbarė dhe mos u merni me shkencė
    Alfabeti jonė me 36 shkronja ėshtė njė faktor shumė i rėndėsishėm pėr ata Shqiptar qė mėsojnė gjuhė tė huaja. Pėr shėmbull Shqiptarėt kanė e kanė shumė tė thjesht shqiptimin e Frėngjishtes dhe Anglishtes, por edhe shumė gjuhė tė tjera nė sajė tė alfabetit tonė me 36 shkronja
    EH I ZIU NJERI, GĖLLTIT DIKU NJE LUGĖ ĒORBĖ TĖ PRISHUR, EDHE VJELL PASTAJ PĖR GJITHĖ JETĖN!

  13. #153
    back to origin Maska e ☆Angie☆
    Anėtarėsuar
    02-11-2007
    Vendndodhja
    Skyline
    Postime
    2,559
    Une e dua shkronjen "xh" se e kam germe perberese te emrit.Kjo shkronje ne shqip eshte po aq e rendesishme sa edhe gjithe shkronjat e tjera.Se kuptoj pse debatohet kot rreth perdorimt te saj.Nqs ka fjale turke,ku vihet re edhe prania e kesaj shkronje,s'e ka fajin shkronja,po tingulli i kesaj fjale,qe i pershtatet me se miri shkronjes,ne kete rast xh.Mua gjermanet ma lexojne emrin me ks,se e shohin xh e s'dine si lexohet.Ndaj kur e shkruaj, pervec se ne dokumenta,e shkruaj me g,se me acarojne me thene te drejten!
    Elegance is an attitude.

  14. #154
    Gjithcka e mire ka Fund!! Maska e Warning
    Anėtarėsuar
    21-09-2008
    Vendndodhja
    Prishtine!!
    Postime
    504
    Po nuk e mora vesh se nga ishte me prejardhje jo XH-ja(turke,latine apo gjermane),pastaj kaluat tek ai"fati i mire"....????!!!!!!!

    Gjuha shqipe shkruhet si ne Shqiperi e Kosove,ndersa flitet me ndryshe

    Nuk do kishte ndonje problem po ta heqim shkronje Xh nga fjalori sepse nuk ka shume fjale te cilat jane me kete shkronje,por as keshtu sic eshte nuk pengon gje.

    P.S. une nuk e kuptoj se si shqiptaret nuk mund te merren vesh njeri me tjetrin kur flasin te njejten gjuhe!!!!!!!!
    !Gjeja me e mire dhe me e keqe e njeriut eshte gjuha!

  15. #155
    me 40 hajdutė Maska e alibaba
    Anėtarėsuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Une e dua shkronjen "xh" se e kam germe perberese te emrit.Kjo shkronje ne shqip eshte po aq e rendesishme sa edhe gjithe shkronjat e tjera.Se kuptoj pse debatohet kot rreth perdorimt te saj.Nqs ka fjale turke,ku vihet re edhe prania e kesaj shkronje,s'e ka fajin shkronja,po tingulli i kesaj fjale,qe i pershtatet me se miri shkronjes,ne kete rast xh.Mua gjermanet ma lexojne emrin me ks,se e shohin xh e s'dine si lexohet.Ndaj kur e shkruaj, pervec se ne dokumenta,e shkruaj me g,se me acarojne me thene te drejten!
    E tėrė kjo ēėshtje ka filluar nė njė temė tjetėr ku u pėrmend Angjelina, motra e Skenderbeut. Dmth shkruhet me GJ dhe jo me Xh.

  16. #156
    Carpe Vinum Maska e Zombi
    Anėtarėsuar
    27-08-2007
    Vendndodhja
    Postime
    1,035
    Citim Postuar mė parė nga RaPSouL Lexo Postimin
    E si i thoni ju aktualitetit dhe realitetit te sotem ku ne vend te XH-se shqipe, perdoret shkronja G-angleze qe ne perkthim eshte XH, mire?
    Gone with the Sin--- (Xhone with the Sin)...(!)
    • The rest is silence.


  17. #157
    Evidenca Maska e RaPSouL
    Anėtarėsuar
    09-03-2006
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    17,464
    Citim Postuar mė parė nga Zombi Lexo Postimin
    Gone with the Sin--- (Xhone with the Sin)...(!)
    Filloe alfabetin anglez dhe mė trego kurrė tė arish tek shkronja G se si do e lexosh?
    Sui generis

  18. #158
    Skandinavien Maska e TetovaMas
    Anėtarėsuar
    20-03-2008
    Vendndodhja
    Te vendi i xhenetit
    Postime
    2,664
    Citim Postuar mė parė nga Warning Lexo Postimin
    Po nuk e mora vesh se nga ishte me prejardhje jo XH-ja(turke,latine apo gjermane),pastaj kaluat tek ai"fati i mire"....????!!!!!!!

    Gjuha shqipe shkruhet si ne Shqiperi e Kosove,ndersa flitet me ndryshe

    Nuk do kishte ndonje problem po ta heqim shkronje Xh nga fjalori sepse nuk ka shume fjale te cilat jane me kete shkronje,por as keshtu sic eshte nuk pengon gje.

    P.S. une nuk e kuptoj se si shqiptaret nuk mund te merren vesh njeri me tjetrin kur flasin te njejten gjuhe!!!!!!!!

    Pershendetje Warning !!

    Po t'a kishin hjek shkronjen XH ,nga fjalori ,shume shqipetare do te kishin mbetur e gjysem emra ,ha,ha,ha,ha,

  19. #159
    kuaj fuqi Maska e limbo
    Anėtarėsuar
    28-04-2008
    Postime
    492
    me at rast mire do bojn ata shqiptaret te vejn emra shqiptare jo turke ha,ha,ha,ha,ha,

Faqja 8 prej 8 FillimFillim ... 678

Tema tė Ngjashme

  1. Gjuha Shqipe - Kisha dhe Kleri Katolik
    Nga toni77_toni nė forumin Komuniteti katolik
    Pėrgjigje: 14
    Postimi i Fundit: 02-10-2011, 14:48
  2. Disa te dhena interesante nga Kurani Famelart
    Nga buki19 nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 37
    Postimi i Fundit: 07-05-2007, 12:14
  3. A vihet ne diskutim Sovraniteti Kombit?
    Nga Dito nė forumin Ēėshtja kombėtare
    Pėrgjigje: 12
    Postimi i Fundit: 06-10-2006, 20:17
  4. Kodikėt e Shqipėrisė
    Nga Albo nė forumin Komuniteti orthodhoks
    Pėrgjigje: 15
    Postimi i Fundit: 27-12-2005, 15:25
  5. Armiqte e Gjuhes Shqipe?
    Nga Tastiera nė forumin Gjuha shqipe
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 10-10-2005, 10:57

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •