Close
Faqja 3 prej 8 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 159

Tema: Shkronja XH

  1. #41
    me 40 hajdutė Maska e alibaba
    Anėtarėsuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Ateher thuaj te nderrojme te gjitha fjalet qe permbajne shkronjen xh dhe jo te nderrojme kete shkronje
    Rrjedhimisht duhet tė hiqet kjo shkronjė. Nėse heqim fjalėn qė e pėrmbajnė kėtė shkronjė atėherė s'ka ēka na duhet.

    Gjuha e pastėr shqipe nuk pėrmban nė vetvete asnjė fjalė me shkronjėn Xh.

  2. #42
    E Humbur Maska e elsaa
    Anėtarėsuar
    20-02-2008
    Vendndodhja
    Back Too Homme
    Postime
    2,685
    Citim Postuar mė parė nga alibaba Lexo Postimin
    Rrjedhimisht duhet tė hiqet kjo shkronjė. Nėse heqim fjalėn qė e pėrmbajnė kėtė shkronjė atėherė s'ka ēka na duhet.

    Gjuha e pastėr shqipe nuk pėrmban nė vetvete asnjė fjalė me shkronjėn Xh.
    Dhe duhet te gjejme fjale te reja qe te zevendesojne keto fjale qe perbejne shkronjen xh .
    Burrat Udhėheqin Botėn, Ndėrsa Gratė Udhėheqin Burrat

  3. #43
    I qete Maska e BEHARI
    Anėtarėsuar
    28-12-2005
    Vendndodhja
    ME MENDJE DHE ZEMER NE SHKODER!!
    Postime
    2,119
    Citim Postuar mė parė nga elsaa Lexo Postimin
    Dhe duhet te gjejme fjale te reja qe te zevendesojne keto fjale qe perbejne shkronjen xh .
    Citim Postuar mė parė nga alibaba Lexo Postimin
    Ti turku mos ma shurdho, ka'rin ti mu, me kėso intriga tė k'arit.

    Ēka osht kjo xhaketė? He ta qiftė xhaketa nanėn ta qiftė.
    po perse nga tipa te tille pret ti elsa e respektuar,qe te permisohet gjuha shqipe ??
    ja vlen pas kesaj qe ka shkruar te bashkebisedohet me injorante te tille?

  4. #44
    me 40 hajdutė Maska e alibaba
    Anėtarėsuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    po perse nga tipa te tille pret ti elsa e respektuar,qe te permisohet gjuha shqipe ??
    ja vlen pas kesaj qe ka shkruar te bashkebisedohet me injorante te tille?
    Ik o turk ezmer, hap i temė tjetėr, pėr kėso shkarravina. Kur nuk di tė bisedosh, kam tė drejtė me tė sha.

    Atėherė meqenėse nuk i vleka tė bashkėbisedohet, PĖRSE po shkrun?

    IK, LARGOHU.

  5. #45
    I qete Maska e BEHARI
    Anėtarėsuar
    28-12-2005
    Vendndodhja
    ME MENDJE DHE ZEMER NE SHKODER!!
    Postime
    2,119
    Citim Postuar mė parė nga alibaba Lexo Postimin
    Ik o turk ezmer, hap i temė tjetėr, pėr kėso shkarravina. Kur nuk di tė bisedosh, kam tė drejtė me tė sha.

    Atėherė meqenėse nuk i vleka tė bashkėbisedohet, PĖRSE po shkrun?

    IK, LARGOHU.
    ok,nga qe edukata ime nuk me lejon,dhe respekti qe kam per gjithe antaret e nderuar te keti forumi,jam i detyruar qe te kaloj ne MP,mbase aty do marresh dhe pergjegjen e merituar!kjo eshte gjeja me e vogel qe mund te bej pasi rruge tjeter te hapur nuk gjej per te kontaktuar me ty!
    mbase ne mp do me duhet te dal dhe jashte natyres time,duke te kthyer disa fyerje,qe ti po prt me pa durim me ti kthye!!

  6. #46
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    10-05-2006
    Postime
    3,344
    Tema e pare qe me del perball ,dhe ketu e paskeni qelbesillosur,me fete e budalleqe .

    Nuk e di ti cun se si ju'a kane mesuar ju ne shkolle formimin e shkronjes XH?!
    Por mesa mbaj mend une nga shkolla 8-vjecare kjo eshte fjale shqipe dhe aspak turke .
    Dhe eshe e forumuar nga dy shkronja DZ or DC jo e sigurt se nuk me kujtohet kane kaluar shume kohe dhe kane krijuar shkronjen e vetme XH.C'do gje eshte e bazuar ne shkronjat latine aspak ato turke .Nuk kam kohe te shfletoj ne google por e di qe kYlloj alfabeti me te tilla shkronja sic kemi dhe GJ=G+J
    ,eshte krijuar ne zonat veriore sory nuk me kujtohet viti dhe ne cilen pjese te shqiperise .

    Je 1000 here gabim qe shkronja Xh eshte turke ,dhe dihet dhe nga nje femij 2 vejec qe alfabeti eshte i bazuar ne ate latin .(ndoshta zysha ime (mesuesja ) e gjuhe letersise ka qene "budallacke'dhenuk na e ka thene kurre qe qenka turke .

    Pastaj ne usa une ve re shume perdorimin e (J) xh qe themi ne ne shqip .
    Me mijra emra jane .psh Jack (xhek),Justin (Xhastin),Jason (xhejsen)etj etj t jane emra turq ?! Biles mua me duken me shume shqip .....

    Kaq dita ,kaq tashe te tjeret mund ta spjegojne me mire ,por mos na fusni psikopatlleqe fesh ne cdo teme ,se jane tema me vlere dhe aspak turke e arabe e budalleqe .
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga alnosa : 03-09-2008 mė 09:17

  7. #47
    Citim Postuar mė parė nga elsaa Lexo Postimin
    Andej Xhaketen e quajne Seter , dhe kjo me thene te drejten nuk e di cfare fjale eshte dhe nga e ka prejardhjen .





    hahhahaha Gjek nuk do ta ndaj me tani yyyyyyyy sa qef Gjek Gjek .

    Milanistja_el mire ja bone , ja mbylle gojen , dun me na dale keta gjuhetare me te zote .Kete shkronje si dhe te gjitha shkronjat e alfabetit shqip kane rendesine e vet .
    Shumica e kosovareve e kam pare qe e kane te veshtire ti shqiptojne shume shkronja te alfabetit .Dhe ne shumicen e rasteve ne vend te "xh" vendosin "gj" qe ja humb kuptimin dhe bukurine fjales , dhe ne vend te "c"-se forte ( se nuk ma nxerr laptopi kete shkronje) e zevendesojne me "q" . Dhe shume te tjera se tani nuk po me bien ne mend .
    Ca thua moj ooooooo.Cne une emrin Gjek nje her.Une e kam shume te bukur emrin lol.Xhek Londo...Ju beni derr derr Gjek...Jo po A ta bejme B...
    "Expensive watches do not create time, but reflect how expensive it is to their owner."

  8. #48
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    10-05-2006
    Postime
    3,344
    Citim Postuar mė parė nga Zėu_s Lexo Postimin
    Shum do te deshiroja te te ndegjoja une ty se si i shqipton ti shkronjat gege.

    Ne mundemi ti shqiptojme ato far xh, gj, q, ē por nuk duam, ndersa ty t'lidhet gjuha nyje nese mundohesh ti shqiptosh shkronjat gege, apo jo.

    Shume e sakte kjo Zeus ,jo vetem qe na lidhet gryka kur i shqiptojme ca fjale apo shkronjat t'uaja ,por do vjme verdalle 100 here se c'fare po thoni .Kurse ju na kuptoni ,vec mangasi per te na kuptuar sidomos ne te jugut keni sepse ne flasim pak shpejt .
    Une me kunatin tim i cili eshte verior nuk i kuptoj asnje fjal kur flet gegerisht ,do rri e do e pyes shume here se c'thote ,nuk ju kuptojme e jo me te flasim e te shkruajme gegerishte .E kemi shume te veshtire ,te pakten flas per veten time qe nuk jam e rrahur me ate gjuh .(MEGJITHESE ESHTE SHQIP )..

  9. #49
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Mos u nxeh Alnosa , sa me pasion e ke marre debatin .
    Nuk ja vlen.

  10. #50
    OOOOOOOO x behet fjale per emrin tim ca po thua oooo.......
    "Expensive watches do not create time, but reflect how expensive it is to their owner."

  11. #51
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anėtarėsuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907
    Atehere te hiqen edhe dh, rr, th, gj...
    Fjala xhublete a dini se cka eshte, ose edhe xhup?
    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

  12. #52
    i/e regjistruar Maska e xhori
    Anėtarėsuar
    25-12-2006
    Vendndodhja
    MARCHE
    Postime
    1,518
    te hiqet edhe Q.....
    jeshét prčmč ne aliarčm
    jeshčm more jeshčm
    po drita skeshčm

  13. #53
    i/e larguar Maska e GL_Branch
    Anėtarėsuar
    02-11-2003
    Vendndodhja
    Arbany
    Postime
    1,592
    Shkronja XH duhet jete Persishte-Germanike (sepse keto 2 dege indo-europeine kane shume fjale te ngjashme), po mire e ka Alibaba po ta shikoni fjalorin e gjuhes shqipe asnje fjale me shkronje XH nuk ekizston ne kohen mesjetare (para okupimit turk), nuk mund ta gjeni asnje fjale, tomponim, emer, mbiemer, fis me shkronje XH.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga GL_Branch : 03-09-2008 mė 11:56

  14. #54
    Perjashtuar Maska e Zėu_s
    Anėtarėsuar
    02-05-2006
    Postime
    1,672
    Mu ma merr menja qė ka akzistu edhe ma herėt, se qysh i kishmi thanė zhapinit qė osht fjalė e pastėr shqip?
    Jo jo, une fola per menyren se si e shkruajm ne shkronjen ZH .

    Ky shqiptim eshte shqip, te gjitha shkronjat qe i kemi jan shqip sepse ne jemi shqiptar dhe ashtu flasim sot, mirpo mua nuk me pelqen menyra e kopjuar nga sllavet e te shkruarit te kesaj shkronje , sepse ne gjuhet sllave kjo shkronje shkruhet me kombinime te shkronjes Z , si per shembull Ź, Ż, Ž etj. e jo siē shkruhet ne gjuhet perendimore.

  15. #55
    Enraged Maska e Scion
    Anėtarėsuar
    22-07-2008
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    2,296
    Citim Postuar mė parė nga xhori Lexo Postimin
    te hiqet edhe Q.....
    hahaha, edhe Q eshte pakes e dyshimte ... Di qe ne zonat e thella te malcis disa fjale qe duhet te thuhen me q si psh. Qind (100) shqiptohen me C si, Cint dhe jo ēind. Kjo spjegon qe ne shume dialekte satemizimi as qe ka prekur gjuhen shqipe. Lus zotin qe satemizimi mos kete ardhur si pasoje e kongreseve ... se c'eshtja do qe:
    Centum- Dialekt
    apo
    Satem - Letrare

    Shtini me pushke tani ne me keni inat.

  16. #56
    i/e larguar Maska e GL_Branch
    Anėtarėsuar
    02-11-2003
    Vendndodhja
    Arbany
    Postime
    1,592
    Citim Postuar mė parė nga Zėu_s Lexo Postimin
    Ne gegnishten e shqiperise veriore dhe Kosoves nuk ka dallim mes XH dhe GJ si dhe mes Q dhe Ē, por kjo nuk mund te thuhet per gegnishten qe flitet ne serbine jugore dhe ne maqedoni, ata i theksojne keto shkronja sikur tosket.
    shume e vertete shpesh shqiptaret e Presheves dhe Maqedonise na ngacmojshin qe s'mund ti shqiptojme XH dhe Ē.

    Keta Shqiptaret e Bujanovcit dhe Maqedonise Veriore gjithashtu e kane veshtirsi me shqiptu shkronjen Y (vend asaj thojne I) shpesh edhe ne te Kosoves tallemi me ta sikur ata me neve.

  17. #57
    me 40 hajdutė Maska e alibaba
    Anėtarėsuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    hahaha, edhe Q eshte pakes e dyshimte ...
    Q dhe GJ janė krijesa tė vendit. Megjithėse janė futur vonė rreth shekujve 17-18, krahas me kalimin nga arbėresh nė shqiptar.

  18. #58
    i/e regjistruar Maska e derjansi
    Anėtarėsuar
    14-04-2005
    Postime
    6,730
    Citim Postuar mė parė nga GL_Branch Lexo Postimin
    shume e vertete shpesh shqiptaret e Presheves dhe Maqedonise na ngacmojshin qe s'mund ti shqiptojme XH dhe Ē.

    Keta Shqiptaret e Bujanovcit dhe Maqedonise Veriore gjithashtu e kane veshtirsi me shqiptu shkronjen Y (vend asaj thojne I) shpesh edhe ne te Kosoves tallemi me ta sikur ata me neve.
    e kena shum qef na lol me u tall me njani tjetrin lol

    ani me fol gjuh letrare te thojn pederr lol

    ne shqipni te jugut e te mesme me fol me dialekt geg te thon malok e i trash

    spo dim qysh me fol lol
    JO NEGOCIATA VETĖVENDOSJE

  19. #59
    Perjashtuar Maska e Zėu_s
    Anėtarėsuar
    02-05-2006
    Postime
    1,672
    Tema ka tė bėjė me shkronjėn XH qė pėrmban vetėm fjalė turke, e mė pak franceze, por asnjė shqip.
    Nuk po e kuptoj pse te jete kjo shkronje turke, ne gegnisht e kemi vetem nje bashktingllore te tille, as nuk eshte e fort sa XH-ja toske dhe as nuk eshte e bute sa GJ-ja toske, do te thoja ashtu ne mes te XH dhe GJ. I njejti rast edhe me Q dhe Ē.

    Pastaj si 'e mė pak franceze', se me sa e di une ne gjuhen frenge nuk ekziston fare kjo shkronje. Kete mund te na spjegoj me mire dikush qe e din frengjishten, p.sh. Kreksi.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Zėu_s : 03-09-2008 mė 12:19

  20. #60
    Perjashtuar Maska e Zėu_s
    Anėtarėsuar
    02-05-2006
    Postime
    1,672
    Citim Postuar mė parė nga Rina_87 Lexo Postimin
    Nese e hekim shkronjen xh atehere duhet ta shtojme shkronjen "Ö".

    P.sh. pse ta humbasim tingullin mölla, shkölla, döra - qe perdoret ne disa zona te Kosoves, qe ne fakt tregon lidhshmerin e gjuhes sone me disa nga gjuhet evropiane.

    P.S. Jeni tu u sha ne cdo teme, ska mbet me me hy ne forum - seriozisht e kam.
    Jo nese fillojme te shtojme shkronja atehere duhet t'ia shtojme ēdo zanoreje edhe nga nje tjeter me te bute apo me te shkurte [Į, É (ose Ę), Ķ, Ó, Ż, Ś] ndersa O-jes duhet t'ia shtojme dy, pra edhe Œ (OE) ose Ö.

Faqja 3 prej 8 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Gjuha Shqipe - Kisha dhe Kleri Katolik
    Nga toni77_toni nė forumin Komuniteti katolik
    Pėrgjigje: 14
    Postimi i Fundit: 02-10-2011, 14:48
  2. Disa te dhena interesante nga Kurani Famelart
    Nga buki19 nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 37
    Postimi i Fundit: 07-05-2007, 12:14
  3. A vihet ne diskutim Sovraniteti Kombit?
    Nga Dito nė forumin Ēėshtja kombėtare
    Pėrgjigje: 12
    Postimi i Fundit: 06-10-2006, 20:17
  4. Kodikėt e Shqipėrisė
    Nga Albo nė forumin Komuniteti orthodhoks
    Pėrgjigje: 15
    Postimi i Fundit: 27-12-2005, 15:25
  5. Armiqte e Gjuhes Shqipe?
    Nga Tastiera nė forumin Gjuha shqipe
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 10-10-2005, 10:57

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •