Close
Faqja 2 prej 8 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 159

Tema: Shkronja XH

 1. #21
  i/e larguar Maska e SKRAPARI
  Anėtarėsuar
  13-01-2005
  Postime
  876
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Sikur francezet te hiqnin fjalet e huazuara nga italianet ata do te beheshin memece.
  Keshilla ime eshte te kryeni kurse per shqiptimin e te gjitha fjaleve dhe shkronjave ne gjuhen shqipe.
  E kam vetem per ata qe nuk shqiptojne dot 36 shkronjat apo fjalet ashtu si duhet.

 2. #22
  Perjashtuar Maska e Zėu_s
  Anėtarėsuar
  02-05-2006
  Postime
  1,674
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga SKRAPARI Lexo Postimin
  Sikur francezet te hiqnin fjalet e huazuara nga italianet ata do te beheshin memece.
  Keshilla ime eshte te kryeni kurse per shqiptimin e te gjitha fjaleve dhe shkronjave ne gjuhen shqipe.
  E kam vetem per ata qe nuk shqiptojne dot 36 shkronjat apo fjalet ashtu si duhet.
  Shum do te deshiroja te te ndegjoja une ty se si i shqipton ti shkronjat gege.

  Ne mundemi ti shqiptojme ato far xh, gj, q, ē por nuk duam, ndersa ty t'lidhet gjuha nyje nese mundohesh ti shqiptosh shkronjat gege, apo jo.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Zėu_s : 03-09-2008 mė 00:30

 3. #23
  i/e larguar Maska e SKRAPARI
  Anėtarėsuar
  13-01-2005
  Postime
  876
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ku ka dallim ndermjet shkronjave gege dhe toske. Ne nje abetare kemi.

  a,b,c,c,d,dh,e,e,f,g,gj,h,i,j,k,l,ll,m,n,nj,o,p,q, r,rr,s,sh,t,th,u,v,x,xh,y,z,zh

 4. #24
  I qete Maska e BEHARI
  Anėtarėsuar
  28-12-2005
  Vendndodhja
  ME MENDJE DHE ZEMER NE SHKODER!!
  Postime
  2,127
  Faleminderit
  2
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga Tigrimelara Lexo Postimin

  Xhelit per floke lirisht mund ti gjemi Gel, se me duket kjo xhel vjen nga Italishtja, e kshtu qe shitesi do te te jape nje XHEL e jo Gjel deti
  nese ti pretendon qe gjuhen tone shqipe ta perziejme me anglishten,atehere mund te thuash, Can you give me one Gel please?por shqiptaret nuk do te marrin vesht per sa kohe nuk flasin anglisht!!!
  e ne qofte se i thua te lutem me jep nje XHEL,me siguri qe do marresh ate qe kerkove!!

 5. #25
  Happy Maska e milanistja_el
  Anėtarėsuar
  22-09-2006
  Vendndodhja
  ne krahet e dashurise... por me mendje ne Elbasanin tim te dashur...
  Postime
  2,066
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga MmEeTtIi Lexo Postimin
  Xhungel ai emisioni tek News24 :P

  Rast konkret Shqipėria :P
  Shoko mos na fillo me provokime. Pastaj ju ia keni marre doren ndryshimeve... flamurin e nderruat, himnin e nderruat shkoni nderroni dhe alfabetin dhe na lini ne Shqiptareve te Shqiperise ta mbajme alfabetin si e kemi.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga milanistja_el : 03-09-2008 mė 05:01
  Mos ua bej te tjereve ē'ka s'do te doje qe te tjeret te ta benin ty...

 6. #26
  i/e regjistruar Maska e xhori
  Anėtarėsuar
  25-12-2006
  Vendndodhja
  MARCHE
  Postime
  1,529
  Faleminderit
  6
  35 falenderime nė 28 postime
  po u hoq XH, si do ta quajme fjalen XHepist
  jeshét prčmč ne aliarčm
  jeshčm more jeshčm
  po drita skeshčm

 7. #27
  I qete Maska e BEHARI
  Anėtarėsuar
  28-12-2005
  Vendndodhja
  ME MENDJE DHE ZEMER NE SHKODER!!
  Postime
  2,127
  Faleminderit
  2
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga alibaba Lexo Postimin
  Xhaketa - nuk e kuptoj kėtė fjalėn xhaketė, se nuk e pėrdori kurrė
  Xham - fjal turke, shqip i thonė Qelq
  Xhaxha - fjalė turke, shqip i thonė Ungji
  Xhevahir - fjalė turke, shqip i thonė gur i ēmueshėm
  Xhungul - nuk e kuptoj kėtė fjalėn xhungul se nuk e kam dėgju asniher
  Xhep - fjalė turke, duhet tė gjejmė fjalėn shqip
  Xhevdet - emėr turk, mos i pagėzoni fėmijėt me kėtė emėr
  Xhamia - Hale e Allahut
  atehere me duhet te nderhyje dhe njehere!!
  Citim Postuar mė parė nga alibaba Lexo Postimin
  Xhaketa - nuk e kuptoj kėtė fjalėn xhaketė, se nuk e pėrdori kurrė
  nuk besoj te kete shqiptare qe nga jugu ne veri,madje dhe ata qe jetuan ne trojet e tyre nen okupimin serb,qe XHaketen te mos e njofin apo ta quajne ndryshe!!!prandaj me keto qe ti thua i le njerzit te dyshojne shum rreth nacionalitetit tend!!!
  Citim Postuar mė parė nga alibaba Lexo Postimin
  Xham - fjal turke, shqip i thonė Qelq
  nuk kam degjuar njeri,qe te thote vendosi qelqin dritares,apo vendosi qelqin ores!
  por thuhet vendosa xhamin e dritares,ose vendosa xhamin e ores,kurse fjala Qelq eshte gjitheperfshirse!!
  Citim Postuar mė parė nga alibaba Lexo Postimin
  Xhaxha - fjalė turke, shqip i thonė Ungji
  Xhaxha- e ka quajtur Skender beu ne veri dhe ne shqiperine e mesme,Xhaxha e ka quajtur Ismail Qemali ne Jug,Xhaxha e ka quajtur Isa boletini ne kosove,Xhaxha thrrasin gjithe shqiptaret ane e mbane botes!!
  Citim Postuar mė parė nga alibaba Lexo Postimin
  Xhevahir - fjalė turke, shqip i thonė gur i ēmueshėm
  kam degjuar per gure te cmueshem,qe ndryshe quhen xhevahere,dhe ky emer eshte tradicional emer shqiptar!!
  Citim Postuar mė parė nga alibaba Lexo Postimin
  Xhungul - nuk e kuptoj kėtė fjalėn xhungul se nuk e kam dėgju asniher
  po habitem qe se paske degjuar!pasi te jep pershtypjen sikur ti ke prejardhjen nga xhungla me keto qe ti thua!!!
  Citim Postuar mė parė nga alibaba Lexo Postimin
  Xhep - fjalė turke, duhet tė gjejmė fjalėn shqip
  te dalin nje shqiptar dhe te me sjelle nje shembull ndryshe pervec se Xhep!ti do te dalesh me i keshtere se papa!!!
  Citim Postuar mė parė nga alibaba Lexo Postimin
  Xhevdet - emėr turk, mos i pagėzoni fėmijėt me kėtė emėr
  si emer mundet te kete prejardhje turke,por kjo nuk dote thote qe shqiptaret te mos e perdorin!!ka plote shqiptare te nderuar qe e kane kete emer,Xhevdet ferri,Xhevdet hafizi etj etj!!nuk munden shqiptaret te vendosin emrat si pas qefit ten ortodoxs!!
  Citim Postuar mė parė nga alibaba Lexo Postimin
  Xhamia - Hale e Allahut
  dhe se fundi, Halja te mbulofte,me zi se te ka mbuluar!!per arsyen se Xhamia eshte nje kult fetar,sikur kisha ,teqea,ku shqiptaret ne pergjithsi kryejne ritet e tyre fetare,prandaj ti duhet te permisosh ate gjuhen tende te felligjur ndaj shqiptarvet,perpara se te vish dhe te na besh ketu <teoricientin> miop!!
  leri shqiptaret ne punet e veta,ne se shqipja te pelqen keshtu sic eshte vazdo dhe mesoje,ne se jo vazhdo ate nga ke dhe prejardhjen!!

 8. #28
  ų
  Anėtarėsuar
  19-05-2007
  Postime
  8,528
  Faleminderit
  5
  57 falenderime nė 46 postime
  Citim Postuar mė parė nga Zombi Lexo Postimin
  Shume interesante ne fakt. Ne fjalorin tim gjeta vetem nje fjale shqipe XHAXHA e shoqeruar me XHAXHESHE, te gjitha ishin fjale te huaja dhe jo vetem turke dhe frenge. Por, jo vetem fjalet qe fillojne me XH jane te huaja, edhe shumica e fjaleve qe kane Xh-ne ne mes te fjales psh: AXHAMI, ENXHINE

  Mendoj qe kjo shkronje mund lirisht te zevendesohet me GJ-ne, dhe te zhduket fare. Kuptohet nese pajtohen Tetovaret.

  Xhi bojsh?
  Ca thoj ti.Une e kam emrin Xhek te behet Gjek eeeee.YYYY larg qofte...
  "Expensive watches do not create time, but reflect how expensive it is to their owner."

 9. #29
  I love god
  Anėtarėsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,129
  Faleminderit
  112
  64 falenderime nė 58 postime
  Citim Postuar mė parė nga Tigrimelara Lexo Postimin
  Xhaxhai dhe Xhaxhesha, jane Shqip

  Ne dialektin e Tetoves mund te gjeni qindra fjale qe fillojne me XH. ose thene shumica e fjalve qe fillojne me GJ.

  Xhelit per floke lirisht mund ti gjemi Gel, se me duket kjo xhel vjen nga Italishtja, e kshtu qe shitesi do te te jape nje XHEL e jo Gjel deti
  sa kom qesh me ket gjelin e alibabes

 10. #30
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  31
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  E kemi edhe shkronje ZH qe eshte nje kopjim nga sllavet, pasiqe ne evropen perendimore per kete shkronje perdoren shkronja tjera e jo Z.
  Mu ma merr menja qė ka akzistu edhe ma herėt, se qysh i kishmi thanė zhapinit qė osht fjalė e pastėr shqip?

 11. #31
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  31
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Ku ka dallim ndermjet shkronjave gege dhe toske. Ne nje abetare kemi.
  Si e shqipton ti kėtė: Ēka u bā?
  A po kķ ŋe?

  Veē kėsaj tema s'ka tė bėjė me dialekte, XH ėshtė shkronjė turke dhe jo shkronjė toske.

 12. #32
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  31
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  por shqiptaret nuk do te marrin vesht per sa kohe nuk flasin anglisht!!!
  e ne qofte se i thua te lutem me jep nje XHEL,me siguri qe do marresh ate qe kerkove!!
  Nė Kosovė shqiptohet GELL

 13. #33
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  31
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Edhe sa pėr XHUNGĖL, qė nga fėmijėria kemi pėrdor fjalėn: PYLL I PASHKELUN

 14. #34
  I love god
  Anėtarėsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,129
  Faleminderit
  112
  64 falenderime nė 58 postime
  Citim Postuar mė parė nga xhori Lexo Postimin
  po u hoq XH, si do ta quajme fjalen XHepist
  KE te drejte Gjori.
  Alibaba fantazon ngaiher

 15. #35
  E Humbur Maska e elsaa
  Anėtarėsuar
  20-02-2008
  Vendndodhja
  Back Too Homme
  Postime
  2,701
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Citim Postuar mė parė nga BEHARI Lexo Postimin
  nuk besoj te kete shqiptare qe nga jugu ne veri,madje dhe ata qe jetuan ne trojet e tyre nen okupimin serb,qe XHaketen te mos e njofin apo ta quajne ndryshe!!!prandaj me keto qe ti thua i le njerzit te dyshojne shum rreth nacionalitetit tend!!!
  Andej Xhaketen e quajne Seter , dhe kjo me thene te drejten nuk e di cfare fjale eshte dhe nga e ka prejardhjen .  Citim Postuar mė parė nga MorDor Lexo Postimin
  Ca thoj ti.Une e kam emrin Xhek te behet Gjek eeeee.YYYY larg qofte...
  hahhahaha Gjek nuk do ta ndaj me tani yyyyyyyy sa qef Gjek Gjek .

  Milanistja_el mire ja bone , ja mbylle gojen , dun me na dale keta gjuhetare me te zote .Kete shkronje si dhe te gjitha shkronjat e alfabetit shqip kane rendesine e vet .
  Shumica e kosovareve e kam pare qe e kane te veshtire ti shqiptojne shume shkronja te alfabetit .Dhe ne shumicen e rasteve ne vend te "xh" vendosin "gj" qe ja humb kuptimin dhe bukurine fjales , dhe ne vend te "c"-se forte ( se nuk ma nxerr laptopi kete shkronje) e zevendesojne me "q" . Dhe shume te tjera se tani nuk po me bien ne mend .
  Burrat Udhėheqin Botėn, Ndėrsa Gratė Udhėheqin Burrat

 16. #36
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  31
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Mos e ngatėrroni temėn. Tema nuk ka tė bėjė em atė se si e shqiptojnė Dardanėt, Taulantėt apo Molosėt njė shkronjė tė caktuar.

  Tema ka tė bėjė me shkronjėn XH qė pėrmban vetėm fjalė turke, e mė pak franceze, por asnjė shqip.

 17. #37
  E Humbur Maska e elsaa
  Anėtarėsuar
  20-02-2008
  Vendndodhja
  Back Too Homme
  Postime
  2,701
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Ateher thuaj te nderrojme te gjitha fjalet qe permbajne shkronjen xh dhe jo te nderrojme kete shkronje .
  Burrat Udhėheqin Botėn, Ndėrsa Gratė Udhėheqin Burrat

 18. #38
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  02-03-2006
  Vendndodhja
  Larg nga ketu!
  Postime
  2,900
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime
  Nese e hekim shkronjen xh atehere duhet ta shtojme shkronjen "Ö".

  P.sh. pse ta humbasim tingullin mölla, shkölla, döra - qe perdoret ne disa zona te Kosoves, qe ne fakt tregon lidhshmerin e gjuhes sone me disa nga gjuhet evropiane.

  P.S. Jeni tu u sha ne cdo teme, ska mbet me me hy ne forum - seriozisht e kam.

 19. #39
  I love god
  Anėtarėsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,129
  Faleminderit
  112
  64 falenderime nė 58 postime
  Psh:Ne i themi xhup ndersa tetovaret "gjup".ku eshte problemi?

 20. #40
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  31
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  mjafton te kuptojne te gjithe antaret e nderuar te ketij forumi,por dhe "moderatoret" se cfar PLEHU je ti!!
  Jo antarėt dhe moderatorėt e kanė kuptuar tė kundėrtėn, qė ti je njė pleh turk. Atė qė mendon ti me atė trurin tėnd oriental, nuk e mendojnė tė tjerėt.

Faqja 2 prej 8 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Gjuha Shqipe - Kisha dhe Kleri Katolik
  Nga toni77_toni nė forumin Komuniteti katolik
  Pėrgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 02-10-2011, 14:48
 2. Disa te dhena interesante nga Kurani Famelart
  Nga buki19 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 37
  Postimi i Fundit: 07-05-2007, 12:14
 3. A vihet ne diskutim Sovraniteti Kombit?
  Nga Dito nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 06-10-2006, 20:17
 4. Kodikėt e Shqipėrisė
  Nga Albo nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 27-12-2005, 14:25
 5. Armiqte e Gjuhes Shqipe?
  Nga Tastiera nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-10-2005, 10:57

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •