Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 15 prej 15
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-07-2008
  Postime
  273
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Alergjia si mund ta heq?

  Un jam alergjike nga veza(tpakten keshtu besoj), poblemi eshte se mua me pelqen shum dhe dua qe mos te jem me alergjike nga ajo, un nese e ha me formohen pucra(pak) sikur me ka picku mickonja, madje shpesh her i ngaterroj.
  Cfare duhet te perdor.Kam perdor incidal.

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime nė 54 postime
  Sa te vijne specialistet per kete pune po jap dhe une nje opinion.
  Tani, ato pucrat kur te dalin ty te kruhen? Dmth japin shume bezdi?
  E dyta, po sikur ta imunizoje trupin duke e mesuar gradualisht me veze, dmth per nje jave ha paaaak fare sa per te thene, pastaj rrite pak dozen sa per te thene, pastaj pak me shume e keshtu me rradhe duke shpresuar se trupi do mesohet dhe nuk do e kete poblem me.
  Provoje njehere se nuk ke ēa humb.

  Po perberesi i vezes qe shkakton alergjine e kane identifikuar? Nese po mund ta shoqerosh me ndonje ushqim apo ilaē qe neutralizon pikerisht ato elemente qe shkaktojne alergjine.

  Jam i sigurte qe nje zgjidhje duhet te kete me shoqerimin e vezes me ndonje ushqim tjeter qe neutralizon alergjine.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-07-2008
  Postime
  273
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ato pucrat me kruhen dhe i kam shum besdi se me duket vetja si zhulse.Sepse nuk kam pas noi her noi pucer ntrup pervecse noi pickim mickonje.

  Do ta provoj kete qe me the.Sepse mua me krijohen vetem nese ha veze te skuqur ose te zier por jo nga ushqime qe kan ne permbajtje veze.
  Nuk kam shkuar tek mjeku se kohet e fundit ma ka dhen, do provoj versionin qe me dhe ti, nese me krijohet serish do iki tek mjeku se skam cbej.
  Faleminderit.

 4. #4
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  01-03-2009
  Vendndodhja
  tu pi pi pi. DoLLi Qe Paraqet Rrezik.. RaKi_BMW@hotmail.com
  Postime
  374
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga ViKi 24 Lexo Postimin
  Un jam alergjike nga veza(tpakten keshtu besoj), poblemi eshte se mua me pelqen shum dhe dua qe mos te jem me alergjike nga ajo, un nese e ha me formohen pucra(pak) sikur me ka picku mickonja, madje shpesh her i ngaterroj.
  Cfare duhet te perdor.Kam perdor incidal.

  mos ke lindur gja ne prill ti viki ?!!

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-07-2008
  Postime
  273
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ca lidhje ka??

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e cool_shqype
  Anėtarėsuar
  30-05-2007
  Vendndodhja
  jetoj me lemoshat e nanes natyre
  Postime
  1,031
  Faleminderit
  30
  20 falenderime nė 13 postime
  pa provoje te shkosh ne Theth ose ne ndonje vend malor per 10-15 dit e pastaj provoje perseri..??

 7. #7
  DIDO_RDH
  Anėtarėsuar
  07-03-2004
  Vendndodhja
  Toronto
  Mosha
  36
  Postime
  71
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Nuk ka ilac qe ta sheron plotesisht. mund ta mbash nen kontroll me ilace nqs ke reaksione. Antihistamine, por nuk egziston ndonje ilac qe kuron alergjine. Alergjia krijohet si pasoje e reaksionit antigjen antitrup. pasojat e reaksionit jane kunderpergjigje e antitrupave te trupit tend kunder nje proteine ose proces qe nis si pasoj e konsumimit te vezes
  DentalCategories

 8. #8
  DIDO_RDH
  Anėtarėsuar
  07-03-2004
  Vendndodhja
  Toronto
  Mosha
  36
  Postime
  71
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Mos mer per baze asnje koment apo opinion nga forumi ketu sepse alergjia mund te jete me raste edhe vdekjeprurese. une do te sygjeroja te beje test se mund te jesh alergjike edhe nga gjera te tjera qe nuk i di. Alergjia mund te coj deri ne anafilaxia reaksion qe eshte nje reaksion qe ul presionin e gjakur zgjeron enet e gjakut ngre nivelin hormonal te histamines dhe krijon veshtiresi ne frymemarje. nqs nuk kurohet me Epinephrine ose antihistamine ose benadryl eshte vdekjeprures brenda disa minutash.,
  Eshte shume serioze . Po te isha si ti do ti rrija larg vezes dhe do beja testet e alergjise
  DentalCategories

 9. #9
  lepurushe Maska e bebushja
  Anėtarėsuar
  21-02-2006
  Vendndodhja
  N18-1HG
  Postime
  1,886
  Faleminderit
  0
  13 falenderime nė 13 postime
  E lehte fare mos e ha me vezen,dhe je ok.
  Asgje nuk e tradheton me teper karakterin e nje njeriu se sa gjerat me te cilat ai tallet.

 10. #10
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  19-05-2002
  Postime
  1,232
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Per ta permbledhur, alergjite shkaktohen pjeserisht nga tendencat trashigimtare nga prinderit tek femijet e sapolindur, ose jane te lidhura me reaksionet zinxhir te shkaktuara nga substancat e pademshme te mjedisit rrethues (qe njihen me emrin alergen). Alergenet me te njohur jane polenet e dritherave, morrat e bimeve, pluhuri i shtepive, sporet kerpudhore te perhapura ne rruge ajrore dhe kafshet e braktisura rrugeve. Komplikacione serioze me nje kohezgjatje te madhe ne alergjite e femijeve jane problemet e sinuzitit dhe probleme kronike te vesheve si fluide ne veshin e brendshem (otitis media). Keto gjendje mund te kerkojne perdorimin e antibiotikeve, ne trajtimin e vesheve, dhe ndonjehere dhe nderhyrje ne tubin e degjimit per te realizuar nje ventilim sa me te mire te tyre.

  Duhet patur parasysh se perpjekjet e te dyve paleve si nga ana e mjekeve ashtu edhe e prinderve do te thonte nje pjesmarrje aktive dhe nje lufte te vazhdueshme per ti ardhur ne ndihme femijeve tuaj alergjik dhe azmatik. Cdo beteje kerkon sakrifica, dhe cdo sakrifice deshiron te kurorezohet ne rezultate pozitive per palen qe kerkon ndihme. Siguruesit paresor te ndihmes si mjeket e familjes dhe pediatrit, duhet te jene gjithmone koshient per ndryshimet ne fushen e shkences dhe menyrat me efektive te trajtimit te situatave te ndryshme alergjike, dhe te njohin, alergenet kryesor shkaktare te ketij problemi madhor te moshes feminore, qe ndonjehere nuk kursen as moshat adulte. Eshte nje sfide e veshtire, por qe eshte teper e rendesishme si per pacientet ashtu edhe per prinderit e tyre.


  Mjekimi
  Ne vazhdim, agjentet me te rinj te kohes per trajtimin sa me efikas dhe rezultativ te femijeve tuaj ne kontrollin e rhinitis dhe azmes:
  • Antihistaminiket jo-sedative ne forme likidi dhe ne formen e tabletave qe treten shpejt mund te jene teper te dobishem.
  • Sodium cromolyn, i perdorur si nje spraj ne rruge nazale, per te parandaluar simptomat nazale alergjike ka treguar nje efikasitet te pelqyeshem.
  • Kortikosteroid te inhaluar ne rruge nazale kane treguar gjithashtu nje permiresim te dukshem te inflamacioneve alergjike.
  • Nje antagonist leukotrien, nje klase e re ilacesh, eshte aprovuar per tu perdorur me sukses ne trajtimin e femijeve me azme, dhe eshte njekohesisht ne perdorim dhe ne forme cimcakezi. Agjente te tille mund te ulin ndjeshem simptomat e azmes dhe gjithashtu te permiresojne cilesine e jeteses.

 11. #11
  ***LOVE*** Maska e Tironcja_BLN
  Anėtarėsuar
  01-02-2008
  Vendndodhja
  Berlin City
  Mosha
  32
  Postime
  3,452
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 10 postime
  shko ne doktor bej analizat dhe ndigo i her cfare do te thot ai.....
  zemra ime tull shpirti jot llac dashurija jon pallat 15 kac

 12. #12
  Audaces Fortuna Iuvat
  Anėtarėsuar
  07-02-2009
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  46
  Postime
  90
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Nuk eshte se do i zgjidhin ndonje pune analizat, eshte e qarte se alergjine e ka nga veza, keshtu qe nuk ka ē'te percaktoje me. Problemi eshte tek mjekimi.
  Nese je alergjik dhe vazhdon te ekspozohesh ndaj agjentit shkaktar eshte loje me rrezik, sepse alergjia behet klinikisht gjithnje e me e rende, e mund te perfundoje edhe ne gjendje shock-u anafilaktik (diēka e ngjashme me reaksionet nga barnat).
  Zgjidhja e pare eshte te shmanget kontakti me agjentin shkaktar (sado te na pelqeje).
  Se dyti mund te tentohet nje terapi desensibilizuese (kjo eshte aresyeja pse duhet vajtur patjeter tek mjeku alergolog), por rezultatet e saj nuk jane te sigurta.
  Mjekimet thjesht lehtesojne simptomat, por nuk zgjidhin problemin.
  Forgive Your Enemies, but Never Forget Their Names
  JFK

 13. #13
  DIDO_RDH
  Anėtarėsuar
  07-03-2004
  Vendndodhja
  Toronto
  Mosha
  36
  Postime
  71
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Aedson Lexo Postimin
  Nuk eshte se do i zgjidhin ndonje pune analizat, eshte e qarte se alergjine e ka nga veza, keshtu qe nuk ka ē'te percaktoje me. Problemi eshte tek mjekimi.
  Nese je alergjik dhe vazhdon te ekspozohesh ndaj agjentit shkaktar eshte loje me rrezik, sepse alergjia behet klinikisht gjithnje e me e rende, e mund te perfundoje edhe ne gjendje shock-u anafilaktik (diēka e ngjashme me reaksionet nga barnat).
  Zgjidhja e pare eshte te shmanget kontakti me agjentin shkaktar (sado te na pelqeje).
  Se dyti mund te tentohet nje terapi desensibilizuese (kjo eshte aresyeja pse duhet vajtur patjeter tek mjeku alergolog), por rezultatet e saj nuk jane te sigurta.
  Mjekimet thjesht lehtesojne simptomat, por nuk zgjidhin problemin.
  Nuk eshte se do i zgjidhin ndonje pune analizat
  Shumica e pacienteve qe kane nje alergji kane dhe alergji te tjera qe nuk i dine.
  Duke mare parasysh nivelin e ndergjegjesimit ne shqiperi per te kontrolluar veten, ose e thene ndryshe injoranca qe i karakterizon shqiptaret ne shqiperi mund te jete fatale per jeten nqs nuk i mer masat qe duhen.
  Prandaj te dish se cfare alergjie ke dhe nga cfare shkaktohet te ben te rish larg atyre gjerave. ja pra qe nuk qenka kot testi.
  Alergjia nuk behet klinikisht me e rende as me kalimin e moshes e as nga ndonje shkaktar ttjeter. eshte thjesht nej reaksion qe ndodh dhe kaq.
  DentalCategories

 14. #14
  tHeKtHi MaMa :P
  Anėtarėsuar
  24-11-2008
  Vendndodhja
  new york
  Mosha
  40
  Postime
  1,722
  Faleminderit
  1
  2 falenderime nė 2 postime
  Djali i vogel ka lind me kte lloj alergjie dhe ndonji her kur nuk ka vez shum i jap ndonji gjo po qe se e kupton edhe pas3-4 or se ka pas vez ai deri sa e kthen at qa ka honger qan nganjiher me duket sikur i osht bo ves ...
  if love is the answer, could you rephrase the question?

 15. #15
  Audaces Fortuna Iuvat
  Anėtarėsuar
  07-02-2009
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  46
  Postime
  90
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Tr|BaL Lexo Postimin
  Nuk eshte se do i zgjidhin ndonje pune analizat
  Shumica e pacienteve qe kane nje alergji kane dhe alergji te tjera qe nuk i dine.
  Duke mare parasysh nivelin e ndergjegjesimit ne shqiperi per te kontrolluar veten, ose e thene ndryshe injoranca qe i karakterizon shqiptaret ne shqiperi mund te jete fatale per jeten nqs nuk i mer masat qe duhen.
  Prandaj te dish se cfare alergjie ke dhe nga cfare shkaktohet te ben te rish larg atyre gjerave. ja pra qe nuk qenka kot testi.
  Alergjia nuk behet klinikisht me e rende as me kalimin e moshes e as nga ndonje shkaktar ttjeter. eshte thjesht nej reaksion qe ndodh dhe kaq.
  Alergjia theksohet dhe rendohet me ekspozimin e perseritur ndaj agjentit shkaktar, nuk ka lidhje me kohen apo moshen.
  Ekzaminime patjeter qe duhen bere, por ato kane me shume vlere ne rast se pacienti ka alergji nga nje agjent i panjohur. Ne rastin e nje alergjie te percaktuar (si p.sh. nga veza) nuk pritet ndonje e dhene e qenesishme nga ekzaminimet.
  Forgive Your Enemies, but Never Forget Their Names
  JFK

Tema tė Ngjashme

 1. Alergjia
  Nga mbreta nė forumin Mjeku pėr ju
  Pėrgjigje: 26
  Postimi i Fundit: 03-05-2013, 02:27

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •