Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  21-05-2008
  Vendndodhja
  ne nota humori
  Postime
  2,687
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime

  Sot Eklipsi henes

  Namazi me rastin e zėnies tė diellit ose hėnės


  (Namazi i eklipsit, salatul Kusuf ėshtė emėrtimi pėr namazin me rastin e zėnies sė diellit kurse Salatul Husuf pėr zėnien e hėnės. Sipas pėrllogaritjeve eklipsi total i hėnės do mund tė vėrehet nė Europė, Afrikė dhe pjesė tė Azisė prej ora 23 nė 03 03 2007, sh.r.)

  Falenderimi i qoftė All-llahut azze ve xhel-le, Krijuesit tė qiejve dhe tokės, Dhuruesit tė territ dhe tė dritės, Ai i cili krijoi Diellin dhe Hėnėn si dy argumente tė fuqisė sė Tij dhe na urdhėroi qė mos ti bėjmė sexhde as Diellit as Hėnės por t'i bėjmė sexhde Atij. Salavati e selami qoftė mbi Muhammedin, salallahu alejhi ve sel-lem. Krijimi i tokės dhe qiejve, harmonia e ligjeve qe ekzistojnė nė tė janė prej argumentėve mė tė qarta pėr fuqinė eTij. Sikur tė mos ekzistojė njė Krijues dhe Rregullues i tyre do tė ndodhnin shumė ērregullime nė atė tė cilėn ne e njohim si Univers. Koordinatat e lėvizjes sė planetave dhe largėsisė sė yjeve janė aq precize sa qė njė ndryshim i vogėl nė tė do tė shkaktonte shkatėrrime tė mėdha nė kosmos. Me gjithė atė All-llahu, azze ve xhel-le, me urtėsinė e Tij ka caktuar disa ndryshime pėr ta pėrkujtuar njerėzimin se sa e madhe ėshtė fuqia e Tij dhe sa i dobėt dhe i pafuqishėm ėshtė njeriu ndaj ligjeve tė cilėt i ka vendosur Sunduesi suprem, All-llahu azze ve xhel-le qoftė i lartėsuar Ai.

  Prej kėtyre shenjave ėshtė kur Dielli pėr njė kohė tė shkurtėr humbė shkėlqimin e dritės sė Tij pėr shkak tė qendruarit tė Hėnės nė mes tė tokės dhe diellit.

  Kjo gjė ka qėnė e njohur nė kohėn e Muhammedit, salallahu alejhi ve sel-lem, dhe ka qenė njė rast i rėndėsishėm se ka ndodhur nė kohė kur vdiq djali i tij Ibrahimi dhe kur njerėzit akoma ishin nėn ndikimin e besimeve tė kota se kjo gjė ndodhė pėr shkak se ka ndodhur diē e madhe. Resulullahu, salallahu alejhi ve sel-lem, shpejtoi qe tė shpjegojė se kjo gjė nuk ka ndodhur pėr atė shkak tė cilin menduan ata dhe tha:

  "Mė tė vėrtetė Dielli dhe Hėna janė dy prej argumentėve tė All-llahut (tė fuqisė sė Tij) dhe ato nuk e humbin dritėn pėr shkak vdekjes sė ndonjė personi as pėr shkak gjallėrimit tė tij dhe kur tė ndodhė kjo faluni dhe luteni All-llahun (me frikėrespekt) deri sa tė largohet ajo qe ju ka ndodhė" (trasmeton Buhariu nė Sahihun e tij 2\529 Muslimi 2\618 dhe tjerė)

  Hadithet e Pejgamberit sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem gjithashtu na tregojnė mėnyrėn se si falet ky namaz:

  1 - Thirrja pėr kėtė namaz bėhėt me fjalėt (ESSALATU XHAMIATUN) e cila dmth : Tubohuni pėr namaz. Kėta na e trasmeton Abdullah ibn Amr ibnul As, radijallahu anhuma, nė hadithin tė cilin e trasmeton Buhariu (11\6382) dhe Ebu Davudi(4\1524) dhe tjerė.

  2- Mėnyra e tė falurit ėshtė trasmetuar nė hadithin tė cilin e pėrcjell Aisheja, radijallahu anha, e cila thotė: "Kur ndodhi kjo, Resulullahu, salallahu alejhi ve sel-lem, doli nė xhami dhe i rradhiti njerėzit nė safe, pastaj mori tekbirin fillestar dhe lexoi Kur' an gjatė, pastaj mori tekbir dhe shkoi nė ruku ku qėndroi gjatė por mė shkurtė se sa qėndrimi i tij nė kėmbė. Pastaj u ngrit nga rukuja duke thėnė: semia All-llahu limen hamideh dhe pėrsėri lexoi Kur'an gjatė, por mė shkurt se sa leximi i Tij para rukusė. Pastaj mori tekbirin dhe shkoi nė ruku ku qėndroi gjatė por mė shkurt se sa qėndrimi i Tij nė rukunė e parė, pastaj u ngrit duke thėnė: semia All-llahu limen hamideh, Rabbena lekel hamd e pastaj shkoi nė sexhde. Nė rekatin e dytė veproi si nė rekatin e parė. Pra, fali dy rekate me katėr ruku dhe katėr sexhde. Para se tė pėrfundojė namazin, ndriēoi pėrsėri drita e diellit. Transmeton Buhariu 2/1046; Muslimi 2/619 dhe tjerė.

  (Namaz mund tė falet edhe vet, pa imam ose xhemat sh.r.)

  3-Hutbeja pas namazit:

  Prej sunetit ėshtė kėshillimi i njerėzve pas namazit siē ka vepruar Muhamedi, salall-llahu alejhi ve sel-lem. Kėtė e shohim prej haditheve tė cilėt i kanė transmetuar shumė shokė tė Pejgamberit, salall-llahu alejhi ve sel-lem, si Ebu Musa el-Esh'ari, Esma dhe Ajsheja, radijall-llahu anhum.

  4- Hukmi i namazit tė kusufit:

  Thotė ibn Haxheri: "Shumica e dijetareve janė tė mendimit se ėshtė sunet i fortė edhe pse ka dijetar te cilėt kanė thėnė Vaxhib (Ebu Avene dhe Ibėn Huzejme) 2/525

  Mendimi mė i vėrtetė ėshtė se kjo ėshtė sunnet i fortė sepse Pejgamberi, alejhis-selam, nuk e ka cekur me namazet e obliguara tė cilėt ia ka treguar Beduinit dhe ka dėshmuar se do tė jetė prej tė shpėtuarve nėse i falė pesė kohėt e namazeve tė obliguara. Vall-llahu E'alem.

  Pėrfundimisht e lus All-llahu azze ve xhel-le qė tė na udhėzojė nė rrugėn e drejtė tė na pėrforcojė nė tė dhe tė na mundėsojė ta pėrhapim sunnetin nė tokėn e Tij. 2. #2
  100 % shqiptar Maska e Milkway
  Anėtarėsuar
  08-01-2007
  Vendndodhja
  In the land of eagles
  Postime
  7,464
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Kam pare gjith eklispin e henes prej fillimi dej ne zenien e tij dhe ka qen nje gje e bukur qe ka krijuar All-llahu gj.sh

Tema tė Ngjashme

 1. Astronomia
  Nga ragazzo_di_mare nė forumin Shkenca dhe jeta
  Pėrgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 07-03-2007, 17:55
 2. Shkenca vs. Fesė
  Nga Redi nė forumin Portali i forumit
  Pėrgjigje: 164
  Postimi i Fundit: 02-12-2004, 18:05
 3. Njėzet mijė tė vdekur nga tėrmeti ne Iran
  Nga ALBA nė forumin Problemet ndėrkombėtare
  Pėrgjigje: 48
  Postimi i Fundit: 14-01-2004, 01:13
 4. Muslimanet dhe Kryqezimi i Krishtit
  Nga berat96 nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 29
  Postimi i Fundit: 29-08-2002, 02:44

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •