Close
Faqja 3 prej 5 FillimFillim 12345 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 100
  1. #41
    OPENMINDED Maska e land
    Anėtarėsuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    e gjetet kush i ndertoi a jo!



    skllever kishte sa t'dush ateher
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  2. #42
    Citim Postuar mė parė nga GeNi_25 Lexo Postimin
    Me thoni nje emer shkenctari qe ka te beje me fushen qe e ka kundershtuar idene qe piramidat u ndertuan jo njerezit? .
    O gen doktori. Qetesohu mer se te rrit kolesterolin. Kush tha qe piramidat apo ato te tjerat nuk jane ndertuar nga njerez dhe jane ndertuar nga jashtetokesoret? Po ma gjete kete koment te dale nga dora ime atehere diskutojme. Kot po te bej nje pyetje, e ke lexuar postimin #23 te kesaj teme?
    Ketu ideja eshte qe nuk jane ndertuar sic pretendohet por jo se nuk jane ndertuar nga njerezit. Tek nenforumi i arkeologjise ke nje liber tek kryetemat qe quhet Gjurmet e Civilizimeve te Zhdukura. Lexoje me vemendje se ke kapitur te tere mbi piramidat. Po ashtu tek tema Mistere ne nenforumin e Fenomeneve Paranormale ke materiale te bollshme po per kete subjekt.

    Sa per ate punen meridianit me duket se ke bere nje krahasim qe smeriton pergjigje. Sma ha mendja se para 200 vjetesh njerezit ecnin rrugeve duke mbajtur astrolabe neper xhepa. Ne menyre qe sapo ti pyeste dikush se cfare meridiani kalon aty ate te pergjigjeshin per ta kenaqur tjetrin

    Pash zotin behuni serioza dhe lerini keto kalamalleqe.

  3. #43
    I vete perjashtuar! Maska e GeNi_25
    Anėtarėsuar
    25-05-2005
    Vendndodhja
    Ne Shqiperi
    Postime
    562
    Citim Postuar mė parė nga Darius Lexo Postimin

    Po per nje gje jam i bindur, ato nuk jane bere me forcen e kraheve.
    A mund te ma shpjegosh se ēfare nenkupton ti me kete fjali qe ke thene?

    Mos po thua se kane perdorur Vinē? A mos po thua se graviteti i ka ndertuar!

    Shoku une di qe deri sa u shpiken mjetet motorrike, per ndertimin e veprave te medha perdoreshin krahet e njeriut dhe forca e kafsheve.

    Une lexova kete postim dhe po komentoj kete postim, mes me hidh ne postime apo artikuj te tjera!



    ps: Ke te drejte qe duhet ti lexojme te gjitha mendimet, por koha nuk na premton.
    Shyqyr qe filo-greket nuk administrojne dhe kete nen-forum te Forumit Shqiptar!

  4. #44
    Epo me fal nese nuk lexohen cfare jane postuar nuk eshte faji im. Nese ty te mungon koha per te lexuar cfare te shtyn te mendosh qe mua me mjafton koha per tu pergjigjur? Megjithate me pelqejne 'sfidat' e ketij lloji dhe do te jap disa shifra dhe llogari per guret e perdorur, peshen e tyre, largesine nga jane marre, kohen e kerkuar per ndertimin si dhe forcen puntore te perdorur. Por ne kete moment nuk kam mundesi pasi jam i zene.

  5. #45
    I vete perjashtuar! Maska e GeNi_25
    Anėtarėsuar
    25-05-2005
    Vendndodhja
    Ne Shqiperi
    Postime
    562
    Citim Postuar mė parė nga Darius Lexo Postimin
    Megjithate me pelqejne 'sfidat' e ketij lloji dhe do te jap disa shifra dhe llogari per guret e perdorur, peshen e tyre, largesine nga jane marre, kohen e kerkuar per ndertimin si dhe forcen puntore te perdorur.
    O shoku pyetja ishte nje fjali!

    A di ti japesh pergjigje sa me shkurt?! Mos ma mu shmang si politikanet rrotullohen dhe rrotullohen dhe ne fund nuk thone asgje.

    Sa per tipet e gureve, peshen, apo njerezit, vitet e ndertimit, periudhat kohore etj nuk eshte e nevojshme. Boll kam lexuar tek lenda Historia e Arkitektures qe beme gjate vitit qe shkoi.

    Une thjesht dua nje pergjigje ka mundesi me 2 - 3 fjali per ēeshtjen konkrete qe ngrita?
    Shyqyr qe filo-greket nuk administrojne dhe kete nen-forum te Forumit Shqiptar!

  6. #46
    Ore ju jeni njerez te cuditshem. Pse po te shmangem or zoteri dhe cfare fus une ne xhep me rrotullime e rrotullime? Me the qe jane ndertuar me forcen e kraheve ndersa une them qe jo. Me pyet si jane ndertuar atehere, tu pergjigja qe do te te jap ca analiza te bera dhe ver trurin ne perdorim. Mesa duket per ty mjafton qe 10 veta kane thene qe eshte ndertuar me forcen e kraheve dhe pike. Atehere nese e ke kete prezumpost pse je kurioz te dish mendimin tim kur qe ne fillim e denon me mosbesim? Me thua ti jap pergjigje nje pyetje qe ka dekada qe i stermundon te gjithe dhe te zbuloj para teje nje nga misteret me te medhaja? Sa llogjik eshte pretendimi jot dhe sa e drejte eshte pergjigja qe te dhashe?

  7. #47
    i/e regjistruar Maska e King_Arthur
    Anėtarėsuar
    27-04-2006
    Vendndodhja
    Detroit U.S.A por me zemer dhe shpirt ne elbasanin tim.
    Postime
    2,411
    piramidat e Egjyptit nuk jane ndertuar nga njerzit kjo eshte mese e qarte .dhe keto piramida kane nje domethenie .per dicka jashte planetit toke .kaq mund te them une Darius
    i pergjigjet shume mire ne baze te fakteve qe jane mbledhur dhe zbuluar.

  8. #48
    Nje pyetje kisha une. Nuk di shume rreth piramidave. Keto blloqet e gurit shume tonelateshe, me te cilat jane ndertuar piramidat, mund te merreshin te gatshme te tille nga ndonje mal shkembor aty rrotull apo u ndertuan te tille nga ato qe i ndertuan. Sepse nese eshte e dyta, llogjika e thjeshte te con ne perfundimin qe mund te ngriheshin fare lehte nga njerezit e asaj kohe. Shpjegoj; keto gure mund te ndertoheshin gradualisht mbi strukturen ku vendoseshin, pra duke u shtuar material (llac, apo cfare materiali perdorej ne ate kohe) pak nga pak derisa te merrnin formen e tyre kompakte prej kuboidi. Keshtu ne kete menyre nuk shoh pse duhet te ngriheshin me ane te forces.
    ABCĒDDhEĖFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 gėrma)

  9. #49
    OPENMINDED Maska e land
    Anėtarėsuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    brook ja fute kot.blloqet e gurit me te aferta
    jane nja ca qindra km larg,dhe rrota nuk ishte shpikur!
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  10. #50
    Citim Postuar mė parė nga zenith Lexo Postimin
    brook ja fute kot.blloqet e gurit me te aferta
    jane nja ca qindra km larg,dhe rrota nuk ishte shpikur!
    E thashe dhe e pare qe nuk di sic duhet rreth kesaj teme. Nese ajo qe thashe me lart nuk perputhet me mundesite dhe dijet e kohes, atehere s'mbetet gje tjeter por qe te besosh se ato gure nuk jane ngritur nga dora e njerezve te asaj kohe.
    ABCĒDDhEĖFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 gėrma)

  11. #51
    Citim Postuar mė parė nga brooklyn2007 Lexo Postimin
    Nje pyetje kisha une. Nuk di shume rreth piramidave. Keto blloqet e gurit shume tonelateshe, me te cilat jane ndertuar piramidat, mund te merreshin te gatshme te tille nga ndonje mal shkembor aty rrotull apo u ndertuan te tille nga ato qe i ndertuan. Sepse nese eshte e dyta, llogjika e thjeshte te con ne perfundimin qe mund te ngriheshin fare lehte nga njerezit e asaj kohe. Shpjegoj; keto gure mund te ndertoheshin gradualisht mbi strukturen ku vendoseshin, pra duke u shtuar material (llac, apo cfare materiali perdorej ne ate kohe) pak nga pak derisa te merrnin formen e tyre kompakte prej kuboidi. Keshtu ne kete menyre nuk shoh pse duhet te ngriheshin me ane te forces.
    Jo brook, blloqet jane marre ne afersi te zones duke u shkeputur nga bedrock pasi eshte verifikuar qe eshte e njejta limestone ose gur gelqeror por te tjeret jane marre nga gurore rreth 500 milje larg. Eshte teorizuar qe per kete qellim eshte perdorur transporti me anije neper rrjedhen e Nilit (deri vone kjo ide eshte quajtur absurde pasi nuk dihej qe egjyptianet te kene zoteruar mjete lundruese aq te medha e te forta per pesha te tilla por me pas u muar ne konsiderate mbas zbulimit te flotes prej 12 anijesh te drunjta ne Abydos (me duket se ka qene viti 1991) te cilat ishin mbi 5000 vjecare, rreth 20 metra te gjata. Po ashtu nje tjeter anije eshte zbuluar e varrosur ne rere prane Piramides se Madhe dhe ajo kishte nje gjatesi pothuajse 50 metra. Shtoi ketyre dhe pikturat e gjetura ne Luginen e Nilit te cilat datojne 4500 vjet p.e.s. (1500 me te vjetra se vete anijet). Pra kjo deri diku eshte ne favor te idese se transportimit megjithese pesha e blloqeve te gurit eshte e tille qe edhe me anije si zor te jene transportuar. Tani ti Brook thua qe edhe nese keto blloqe guri ishin afer vendit te ndertimit sdo ishte problem vendosja e tyre me ane te rampeve te ndertuara me llac etj. Edhe kjo nuk i ploteson kushtet. Pervec faktit qe u provua dhe rampi nuk mbajti dot peshen e bllokut, harron faktin tjeter, vendosjen precize te ketyre blloqeve mbi njeri tjetrin dhe puthitjen e tyre deri ne perfeksion aq sa edhe nje teh brisku nuk mund ti futet neper ndarje. Plus qe blloqet nuk jane te gjithe ne ate peshe. Ka nga ato qe shkojne deri ne 200 ton dhe te vendosura ne nje menyre te tille qe rrezon cdo shpjegim te mundshem per force krahu apo pyka druri si mjete levizese. Pa hyre pastaj ne detaje teknike si perdorimi i phi, linjezimi me trupat astronomike, vendosja perfekte neper pikat kardinale etj. Fakti qe kjo teknike ndertimi u shfaq nga hici (sepse nuk ka asnje precedent qe te mbeshtesi zhvillimin gradual te nje civilizimi ne gjendje per te ndertuar objekte kaq te komplikuara dhe del krejt papritur ne Dinastine e III dhe marrin formen perfekte ne Dinastine e IV) dhe u zhduk pa qene me ne gjendje te replikohej i shtohet misterit te pergjithshem te ndertimit te tyre.

    E di qe shpjegimi i egjyptologjise ortodokse eshte ai i perdorimit te forces se kraheve, hunjve etj. Por ky shpjegim ka kaq shume vrima sa eshte e pamundur qe mos te te mbulojne pikepyetje nese qendrojne ose jo si shpjegime. Problemi qendron tek dogma tashme e vulosur qe Piramidat u ndertuan nga egjyptianet e lashte ne kete menyre dhe nuk pranohet tjeter mendim. Pse? Ketu hyhet tek ajo qe une kam pasqyruar me gjeresi ne kete forum duke filluar qe me fshehje te zbulimeve arkeologjike, suprimim te fakteve e te dhenave mbi vjetersine e njeriut, idese se ekzistences se civilizimeve shume te zhvilluar, tashme te zhdukura pa lene gjurme etj. Kjo nuk shihet vetem me Piramidat e Egjyptit. Shihet ne gjithe globin me piramida apo ndertime te tjera, me harta shume te lashta, me tarraca per agrokulture te nje teknologjie jo vetem fare te panjohur por dhe te papranueshme llogjikisht si veper te nje njeriu primitiv etj. Dhe qe te zgjerohet kjo teme ne menyre qe te argumentohet pa ekuivok cdo detaj, kerkon kohe dhe nuk mund ta bej brenda dy rrjeshtave. Megjithate kam bere shume shkrime ketu te cilat japin detaje te mjaftueshme per te gjitha pikat qe ngrihen. Problemi qendron ne faktin sesa i prirur eshte dikush qe te ngreje pyetje mbi qendrueshmerine e nje argumentimi te shkences se sotme. Sa qendron ai argumentim dhe sa force mund te kete nje qendrim tjeter alternativ. Dhe kjo te fut ne ate qerthullin i cili ka perfshire arkeologjine pothuajse dy dekadat e fundit. Sic e thashe une kete gje nuk e bej dot brenda nje shkrimi dhe as e permbledh dot me nje rrjesht sic ma kerkonte Geni.

  12. #52
    I vete perjashtuar! Maska e GeNi_25
    Anėtarėsuar
    25-05-2005
    Vendndodhja
    Ne Shqiperi
    Postime
    562
    Citim Postuar mė parė nga Darius Lexo Postimin
    Mesa duket per ty mjafton qe 10 veta kane thene qe eshte ndertuar me forcen e kraheve dhe pike.

    Sa llogjik eshte pretendimi jot dhe sa e drejte eshte pergjigja qe te dhashe?

    Darius fjala e genjen popullin!
    Ti mundohesh qe me disa kuriozitete (te verteta sigurisht qe po) te fshehesh dhe te kundershtosh ate qe mendon shumica e shkenctareve.

    Thua 10 veta? Ku u bazove se e paskan thene 10 veta?
    Une te them se jane shumica, jo se ja fus kot, por sepse kam nje fare informacioni. Emrat? Ta dija se do te me duheshin i kisha shkruar ne nje cope leter dhe ti shkruaja dhe ne forum.
    Une di qe ne librat e universitetit Politeknik dega Arkitekture thuhet shprehimisht: "Piramidat u ndertuan me forcen fizike te 10 mije sklleverve dhe ky proēes zgjati per 10 vjet".

    Nqs mendon se keto libra jane te bazuar ne ideologjine komuniste atehere me trego se ne cilin universitet perendimor qe zhvillon programe mbi historine e arkitektutures se lashte apo mbi historine e ndertimit te piramidave vihet ne pikepyetje kjo hipoteze qe mbeshtes dhe une.


    Megjithate une te pyeta meqe zoteron nje informacion me te zgjeruar, por nqs nuk di apo nqs nuk do eshte e thjeshte te shkruash: "I nderuar forumist nuk kam deshir te debatoj me ty". Kaq eshte filmi na thoshte dikur mesuesja e filozofise.


    ps: Megjithate je per tu falenderuar!
    Shyqyr qe filo-greket nuk administrojne dhe kete nen-forum te Forumit Shqiptar!

  13. #53
    Ti mundohesh qe me disa kuriozitete (te verteta sigurisht qe po) te fshehesh dhe te kundershtosh ate qe mendon shumica e shkenctareve.
    Nuk dua te fsheh asgje sepse skam asnje perfitim. Besoj se me kete jemi dakort? Kundershtoj po sepse jane shume pikepyetje. Dhe cdo njeri qe ve trurin ne perdorim duhet te ngreje pyetje per ate qe meson dhe degjon dhe mos mjaftohet vetem me faktin qe universiteti filan ka thene keshtu apo ashtu. Jo me kot permenda dogmen dhe jo me kot permenda standartizimin e shkences ortodokse.

    Thua 10 veta? Ku u bazove se e paskan thene 10 veta?
    Une te them se jane shumica, jo se ja fus kot, por sepse kam nje fare informacioni. Emrat? Ta dija se do te me duheshin i kisha shkruar ne nje cope leter dhe ti shkruaja dhe ne forum.
    Une di qe ne librat e universitetit Politeknik dega Arkitekture thuhet shprehimisht: "Piramidat u ndertuan me forcen fizike te 10 mije sklleverve dhe ky proēes zgjati per 10 vjet".
    Sjane 10 Geni jam 100, 1000 apo 100.000? Ishte thjesht nje shembull dhe mund te kisha perdorur cdo shifer. Ska kuptim luftra e shifrave ne kete rast. Edhe une e di qe thuhet se piramidat jane ndertuar me forcen fizike te 10 mije sklleverve dhe zgjati si proces 20 vjet (jo 10 vjet) dhe nuk ishin te gjithe skllever por dhe puntore me meditje. (tani kete fakt mbaje mend mire se do te te duhet ta kujtosh kur te te jap argumentat e mija ne nje shkim me te zgjeruar).

    Nqs mendon se keto libra jane te bazuar ne ideologjine komuniste atehere me trego se ne cilin universitet perendimor qe zhvillon programe mbi historine e arkitektutures se lashte apo mbi historine e ndertimit te piramidave vihet ne pikepyetje kjo hipoteze qe mbeshtes dhe une.
    Me vjen keq qe e kalon diskutimin ne kete menyre. Ska rendesi ideologjia komuniste dhe literatura e perdorur ne shkollat tona. Bota akademike e institucionalizuar, pra universitete, katedra etj i qendrojne asaj qe permende ti, pra menyres se ndertimit me krahe. Studiues te pavarur, profesionista te lire qe dikur kane qene pjese e ketyre katedrave por qe jane flakur jashte tyre per shkak te ideve dhe opinioneve ndryshe qe kane patur ne lidhje me ndertimin e piramidave, mendojne ndryshe. Emrat? Do i bie dhe ato por per momentin nuk mund te kujtoj cdo gje se skam tru kompjuterik.

    Deshira per te komunikuar me ty nuk me mungon dhe as dija por nuk eshte kjo e rendesishme. Ajo qe ka rendesi eshte fakti qe nuk mund te te pergjigjem me dy rrjeshta pasi nuk mund te thuhet asgje. Nuk mund ti kunderve nje dogme pothuajse 150 vjecare nje pergjigje me 2 rrjeshta. Besoj se kete e kupton. Eshte thjesht deshire per nje debat argumentues ku dhe ti, dhe une, dhe lexuesi te jete i qarte per ate qe thuhet e shkruhet.

  14. #54
    I vete perjashtuar! Maska e GeNi_25
    Anėtarėsuar
    25-05-2005
    Vendndodhja
    Ne Shqiperi
    Postime
    562
    Citim Postuar mė parė nga Darius Lexo Postimin
    Nuk dua te fsheh asgje sepse skam asnje perfitim. Besoj se me kete jemi dakort?
    Ke te drejte!

    Citim Postuar mė parė nga Darius Lexo Postimin
    Edhe une e di qe thuhet se piramidat jane ndertuar me forcen fizike te 10 mije sklleverve dhe zgjati si proces 20 vjet (jo 10 vjet) dhe nuk ishin te gjithe skllever por dhe puntore me meditje. (tani kete fakt mbaje mend mire se do te te duhet ta kujtosh kur te te jap argumentat e mija ne nje shkim me te zgjeruar).
    Dhe ketu ke te drejte. Permenda 10 mije skllever qe ne fund te fundit eshte nje numer qe nuk ka rendesi se si mban njeri mend numrat. Ka piramida qe kane punuar 100000 skllever, punetor, mjeshtra dhe mbi 20 vjet (Herodoti: Piramida e Keopsit; vellimi=2.5 milion metra kub). Po ashtu ne shume piramida (sidomos ne periudhen e mbreterise se re dhe asaj helenistike) verehen dhe zbukurime nga qyteterimet dhe kulturat e lashta si hiksoset, shumeret, semitet,akadet, greket etj. Ne keto vepra perveē mjeshtrave egjyptian kane dore dhe mjeshtra qe vinin nga vendet perreth egjyptit (qofte dhe vende qe egjypti nuk arriti ti pushtonte)etj

    Citim Postuar mė parė nga Darius Lexo Postimin


    Deshira per te komunikuar me ty nuk me mungon dhe as dija por nuk eshte kjo e rendesishme.

    Do te kisha deshire te shkruaja dhe te lexoja dhe ndonje postim (te tuajin apo edhe te te tjereve) interesante por kismet, le te mbarojme njehere provimet.

    Te fala
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga GeNi_25 : 19-09-2008 mė 04:46
    Shyqyr qe filo-greket nuk administrojne dhe kete nen-forum te Forumit Shqiptar!

  15. #55
    i/e regjistruar Maska e ajzberg
    Anėtarėsuar
    22-09-2004
    Postime
    2,214
    Fuqia e krahut .........nuk besoj edhe sikur te ishin njemilion njerez ,ndryshe nga muri i madh kinez piramida nuk besoj se u ndertua nga sasia e kraheve njerezor.Une nuk e di se si i kane levizur dhe ngritur guret prej 200 tonesh ,por po mendoj sikur te ishte e vertete qe kane punuar mbi 20000 njerez.
    Ku jetuan ata ,si ushqeheshin dhe me ne fund doja te shtoja nje pyetje te thjeshte ;
    A semureshin ndonjehere keta njerez ?A kishte ne ate kohe semundje ngjitese apo epidemi ?
    Londra gati u shfaros nga murtaja dhe nje aksident e shpetoi ,po ne kushtet e nje vape dhe te nje higjene te themi te ulet cfare mund te ndodhete ne kampin e 20000 punetoreve te atehereshem?
    Dija eshte injorance e mesuar.....

  16. #56
    I vete perjashtuar! Maska e GeNi_25
    Anėtarėsuar
    25-05-2005
    Vendndodhja
    Ne Shqiperi
    Postime
    562
    Citim Postuar mė parė nga ajzberg Lexo Postimin
    Fuqia e krahut .........nuk besoj edhe sikur te ishin njemilion njerez ,ndryshe nga muri i madh kinez piramida nuk besoj se u ndertua nga sasia e kraheve njerezor.Une nuk e di se si i kane levizur dhe ngritur guret prej 200 tonesh ,por po mendoj sikur te ishte e vertete qe kane punuar mbi 20000 njerez.
    Ku jetuan ata ,si ushqeheshin dhe me ne fund doja te shtoja nje pyetje te thjeshte ;
    A semureshin ndonjehere keta njerez ?A kishte ne ate kohe semundje ngjitese apo epidemi ?
    Ne kanalin e Panamase kane vdekur nga semundjet 25000 persona 20000 gjate punimeve qe beri francezi dhe 5000 gjate punimeve te amerikant.

    Citim Postuar mė parė nga ajzberg Lexo Postimin
    Londra gati u shfaros nga murtaja dhe nje aksident e shpetoi ,po ne kushtet e nje vape dhe te nje higjene te themi te ulet cfare mund te ndodhete ne kampin e 20000 punetoreve te atehereshem?

    Nje artikull nga po shkepus bje material thote: Piramida e Keopsit: Lartesia 146.5 m ; brinja e bazes rreth 250 m ; vellimi = 2.5 milion meter kub ; Piramida eshte ndertuar me shkrepa guresh gelqeror me nje peshe prej afro 2.5 ton secila.

    Behet fjale per Piramiden me te madhe te Ansamblit te Keopsit? Shtroj pyetjen nga i gjete keta guret 200 tonsh?

    Kur ke perpara nje teorem qe e ke te veshtire per ti dhene pergjigjen, vepron ne ane te kundert. Dmth verteton qe e kunderta nuk eshte e vertete. Prej ketej nxjerr qe ana e sakte (e nxorre terthor) eshte e vertete.

    Po vertetove qe nje tjeter force (perveē asaj te kraheve, mjeteve rrethanore dhe te kafsheve) e ka ndertuar atehere po e pranoj dhe une qe ke te drejte. Ndersa pyetjet : Si eshte e mundur kjo dhe ajo? Si nuk u semuren nga murtaja ect nuk te ēojne drejt vertetimit te "Teoremes"
    Shyqyr qe filo-greket nuk administrojne dhe kete nen-forum te Forumit Shqiptar!

  17. #57
    I love god
    Anėtarėsuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043
    Qe thu ti Gen ai i ka ra pak tėrthoraz.ka dash me thon qe i ka ndertu allahu.
    nqs.eksiston!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  18. #58
    i/e regjistruar Maska e ajzberg
    Anėtarėsuar
    22-09-2004
    Postime
    2,214
    Kinezet jane mjeshtra te ''paketimit''te kontenjereve neper anijet gjigande te transportit.Kam pare nje anije te tille te sistemuar si nje loder me konteniere qe nuk e di se sa ton ishin .Ata pra kinezet nuk i sistemonin as me LEVA ,RULA ,RROTA por me vinca te fuqishem te sinkronizuar nga kompjuteri...............
    Dija eshte injorance e mesuar.....

  19. #59
    me 40 hajdutė Maska e alibaba
    Anėtarėsuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Ku jetuan ata ,si ushqeheshin dhe me ne fund doja te shtoja nje pyetje te thjeshte ;
    A semureshin ndonjehere keta njerez ?A kishte ne ate kohe semundje ngjitese apo epidemi ?
    Nuk ėshtė fare problem kjo qė thu ti. Siē thotė Ēajupi tek Baba Tomorri, "Bukė e qepė, darkė e drekė"
    Nuk e pėrmenda kot financimin atje mė sipėr. Ca skllevėr punon nė bujqėsi se kjo ishte baza ekonomike e civilizimit tė atėhershėm egjiptas. Dhe me kėto prodhime mbaheshin skllevėrit.
    Pastaj se sėmureshin a vdisnin, nuk prishte punė. Ndėr kafshėt qė kushtonin mė sė liri nė atė kohė ishin skllevėrit.

  20. #60
    i/e regjistruar Maska e ajzberg
    Anėtarėsuar
    22-09-2004
    Postime
    2,214
    Citim Postuar mė parė nga alibaba Lexo Postimin
    Nuk ėshtė fare problem kjo qė thu ti. Siē thotė Ēajupi tek Baba Tomorri, "Bukė e qepė, darkė e drekė"
    Nuk e pėrmenda kot financimin atje mė sipėr. Ca skllevėr punon nė bujqėsi se kjo ishte baza ekonomike e civilizimit tė atėhershėm egjiptas. Dhe me kėto prodhime mbaheshin skllevėrit.
    Pastaj se sėmureshin a vdisnin, nuk prishte punė. Ndėr kafshėt qė kushtonin mė sė liri nė atė kohė ishin skllevėrit.
    Po ashtu ka qene nder kafshet qe kushtonin me lire ishin skleverit,por sa mund te rezistonte ky njeri me ate lloj ushqimi qe mesa kam degjuar ishte nje lloj piteje dhe birre darke e dreke.Mu kujtua per nje castmenuja e notarit amerikan i lojrave olimpike ne Kine.............nuk besoj perfundimisht qe piramidat te jene ndertuar me fuqine e krahut njerezor te pakten per nxjerjen ,perpunimit dhe vendosjes se blloqeve te gurit ne piramide.
    P.S ne hecin e Fierzes jane dy vinca qe ngrene nje peshe prej 500 tonesh ,duke pare mizerine e kavove te celikut dhe karukllave gjigande te njerit prej tyre nuk mund ta imagjinoj se si mundet te ngrihet nje cope gur prej 200ton.........
    Dija eshte injorance e mesuar.....

Faqja 3 prej 5 FillimFillim 12345 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Tefsir-(komentim suresh)
    Nga Klevis2000 nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 20
    Postimi i Fundit: 29-07-2006, 16:14
  2. Libri rijadus salihin
    Nga useid nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 14
    Postimi i Fundit: 24-01-2005, 12:51
  3. Pack: Anėtarė tė qeverisė nuk e duan Evropėn
    Nga StormAngel nė forumin Tema e shtypit tė ditės
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 02-08-2004, 15:11
  4. Pershkrimi i parajses ne Kuran
    Nga deshmuesi nė forumin Toleranca fetare
    Pėrgjigje: 33
    Postimi i Fundit: 07-07-2003, 15:18
  5. Tregimi i gjendjet vertet, qe ta shenoj ne drame ne gjuhen angleze
    Nga Cutness nė forumin Letėrsia shqiptare
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 05-06-2002, 12:27

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •